1879. NV 149. Donderdag 18 December. FEUILLETON. Zij, die zich tegen 1 Januari op ons blad abonneerefi, ontvangen de tot dien tijd nog verschijnende nommers kosteloos. openbare vergadering IIE R BESTEDING. OFFiCIEELE ME!)EDGELli\GEN. De Geschiedenis DRAMA. GOES, 17 December 1879. 60ESGHE Ot uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke sommen 5 ct. met bijblad 10 et. VVx Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten «n de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen fan 18 regels a .1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ck Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENS'fEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land ver voege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH YAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. van den lt A I> <1 e r GEHKUKTiü fiOUÜ, op VRIJDAG den 19 December 1879, des avonds te 8 uren. Goes, den 17 December 1879. De fg. Secretaris, C. RISSEEÜW. Punten van behandeling l. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Ojlslag aan den heer J. A. Kolpa. III. Benoeming van een leeraar in de Nedeilaud- sche taal en letterkunde en de aardrijkskunde aan de 11. B. S. voor jongens. IV. Voorziening iu de periodieke aftredingen van commissiëo. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente GOES zijn voornemens op ZATERDAG den 20 dezer, des namiddags 1 uur, in hunne vergaderkamer ten raadhuize aan te besteden de werken en leveringen voor het dienstjaar 1880, die heden niet zijn toegewezen of waarvoor niet werd ingeschreven, te weten.- lo. Hel timmerwerk en de levering van het touwwerk {in een perceel.) 2o. Het aard-, kram-, rijs- en glooiingswerk aan het Sas en de Buitenhaven. 8o, Het aard-, kram-, rijs- en glooiingswerk aan de overige gemeentewerken, ais aan de binnenhaven, de roegen en waar het verder gal noodig zijn. Monsters van het touwwerk zijn te bezichtigen bij en inlichtingen worden gegeven door den gemeente bouwmeester. Goes, 13 December 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 3. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Benoemd bij den veterinairen dienst van het leger hier te lande tot paardenarts der 2e kl. de paardenarts van de 3e kl. tl. C. Ittmann, van het 3e reg. huzaren. Benoemd in het bestuur van den polder llagdalena (Biervliet) tot dijkgraaf W. Maarleveld, en tot plaats vervangend dijkgraaf F. B. De Coster; tot gezworen van den polder Nieuw-Noordbeveland A D. Snoep; tot plaatsvervangend dijkgraaf van den polder St. Pieters (Philippine) A. Taelmantot plaatsvervangend dijk graaf Tan den Visartpolder J. Stevens; tot dijkgraaf van den polder Jacob ('s-HeerArendskeikc) L.Lucasse. van een Slot. In het tweede bedrijf komt Adrienne op het tooneel met de rol van Bajazet in de hand, die zij bezig is te bestudeeren. De prins van Bouillon gaat naar haar toe en zegt op hoflelijken t ion tot haar: »Que cherchez-vous encore?" «La verité" is haar antwoord. Bravo!" riep Janin uit. «Aha," zei ik bij mij zelf, »dat is zeker een vriend van mewant eigenlijk is dat woord geen bravo waard. MUe Rachel keerde zich evenzeer naar Janin toe, met een blik, die scheen te willen zeggen «zou hij mij willen venaden Gelukkig was iedereen het spoedig met den verrader eens. MIIe Rachel, een weinig verwonderd en verlegen, dat de minachting, die zij den eersten keer voor ons stuk gevoeld bad, was weggebleven, liet zich, na eenig tegenstribbelen, door den algemeenen indruk medesleepen en maakte er zich na het tweede bedrjjf, dat door de toeschouwers zeer werd toege juicht, af met deze woorden: «Dat bedrijf heb ik ook dadelijk het mooist gevonden." Dat was de laatste schijnverdediging, die door haar beproefd werd. Reeds bij het begin van het derde bedrijf wierp zij, zonder bedenken, haar eerste vonnis over boord, even gemakkelijk als sommige staatslieden de politiek laten varen, daags te voren nog door hen gehuldigd. ZÜ klapte in de banden en zei lachend en huilend tegelijk»Ik begrijp nu nog niet, hoe ik De hardrijderij op schaatsen en de hard- looperij op klompen, vanwege de Vereeniging Ijsvermaak alhier, heeft heden gelukkig plaats kunnen hebben. Gelukkig voor de jongens, aan wier gezich ten men kon zien hoeveel genot zij hadden Gelukkig voor de bestuursleden der Veree ning en allen, die hen ter zijde stonden in het regelen van dit feest. Eigenaardig idee was het om, in plaats van muziek, die zich bij vroegere gelegenheden d8ed hooren, het daarvoor te besteden geld te bezigen teneinde aan d9 jongens een kop melk met beschuitjes te verschaffen. Ons dunkt, daarvoor stonden zij zeker gaan e de muziek af. Alles is in de beste orde afgeloopen. In het geheel namen aan den wedstrijd de^l 101 rijders en 143 loopera. Alle mededingers kregen brood met spek. De hooldprjjzen werden beh iald voor de rijders doorlo. PIETER BRUEL en 2o. JAN KOENS; voor de loo- pers door: lo LEENDERT VISSER en 2o. MARINUS TIMMERMAN. De prjjzen waren allerkeurigst uitgestald, en menige jongen sloeg er reeds voor den aan vang van het feest begeerige blikken op Wij kunnen niet met genoeg lof gewagen van allen, die moeite en zorgen vril hadden, om dit alles tot stand te brengen en te regelen. Mogen zij zich door den goed-m uitslag dank zij ook het uitstekende weer aan gemoedigd gevoelen, om ook een volgenden keer de handen uit de mouw te steken voor zulk eeu goed doel! Wemeldlnge. Ook iu deze gemeente hebben zich eeuige menschenviienden tot eene commissie vereenigd, met het doel om door buitengeioone uitdeelingen van eetwaren in den nood der behoeftigen te voorzien. Morgen zal er eene bedeeling van rijst plaats hebben, en het voornemen bestaat om, naar het voorb eld van Goes, gedurende 't barre jaargetij eer.s of meermalen 's weeks warme spijs uit te reiken, 't Is te hopeD, dat de com missie haar plan verwezenlijken kan. Soepbe- deelingen toch zijn verre te verkiezen boven bedeelingen in geld aan zoovelen, die men in de eerste plaats zou moeten Peren te leven; zelfs boven bedeelingen in brood, rijst, erwten enzwaarbij nog toe voegselen behooren, die 7.00 dom beb kunnen wezen." En na het vijfde bedrijf vloog zij naar mij toe, omhelsde mij har telijk en zei«Hoe is het mogelijk, dat ge er nooit aan gedacht hebt om acteur te worden Den volgenden morgen, precies om elf uur, trad ik de kamer van Scribe binnen: nWelnu", vroeg hij mij spotachtig: nboe staan de zaken Ik zei niets, maar haalde, als eenig welsprekend antwoord, een papier uit mijn zak en las hardop nComédie Framjaise, vandaag 12 uur repetitie van Adrienne Lecouvreur." «Wat bliefj© riep hij uit Ik vertelde hem alles, wat er gebeurd was en een maand later had de eerste opvoering plaats. In die maand had ik gelegenheid een tal van opmerkingen te maken omtrent het vreemde en geheimzinnige, waarvan de voordracht op het tooneel en de vertolking van het drama meer malen vergezeld is. Met betrekking daartoe komt mij eene eigenaardige bijzonderheid in de gedachten. Kort vóór de eerste opvoering had den wij 's avonds repetitie en was er dienten gevolge geen voorstelling in het Theatre. Scribe moest voor de mise-en-scène van den Profeet in de opera zijn, en kon er om die reden niet bij wezen. Het was elf uur, toen wij met de vier eerste bedrijven gedaan hadden; iedereen ging heen en wij bleven alleen over, Mn° Rachel, Régnier, Maillard en mijn persoon. Eensklaps zei Mlle Rachel tegen mij: »wij hebben nu hier in het The ater de handen heelemaal vrij, als wij nu het vijfde bedrijf, dat wij nog niet gerepeteerd hebben, eens probeerden; ik bestudeer het sedert drie dagen geheel alleenik zou graag weten hoever ik er mee sta." Wij gaan den trap af naar het tooneel, alles is daar even donker. Er brandt geen gas meer, geen voetlicht; er is geen ander licht dan niet zelden geheel ontbreken Doch, 't is meer werkelijk voer de commissip, o jaMaar de dankbare blik des vaders, die zijne kinderen al zooveel maaltijden op een droge broodkorst zag knabbelen-maar de welsprekende traan der moeder, die h iar jongste met eenige lepels soep hoopt te verkwikken, wegen die niet tegen wat meerdere moeite op? Laat u dus ni t ontmoedigen, wakkere mannen! Ieder weldenkende zal uwe handelwijze prijzen en u met raad en daad bijstaan in de vol voering uwer niet zeer gemakkelijke, maar zeer zeker lofwaardige pogingen. Eéne vingerwijzing echter! Bjj de meeste bedeelingen in Wemel- dinge hebben de ouders de niet zeer prijzens waardige gewoonte hunne kinderen te zenden, die daarvoor dan de school moeten verzuimen. Brengt gij hierin door uw goed voorbeeld ver betering Om het zoo lastige en onhebbelijke Nieuw- jaarwenschen to voorkomen heeft zich te Kruiningen, in samenwerking met Hansweert, evenals voorgaand jaar weder een commissie gevormd, teneinde op Nieuwjaarsdag eeue nit- deeling te doen. Aanstaanden Maandag hoopt die commissie een aanvang te nemen met het inzamelen lmgs de huizen der giften. Moch ten dia ruimschoots vloeien, opdat da hulpbe hoevenden fl'uk kunnen ondersteund worden en de commissie in staat g-steld zij daar in ruime mate te helpen, waar werkelijk behoefte bes:aat. Ieder weid nkende beseft, welk een lange en strenge winter zpn intocht heeft ge daan ea dat er alzoo veel ellende en gebrek voor de deur slaat. Ivder brenge naar ver mogen toe voor het edele doel zijne minder bevoorrechte natuurgenooten in den nood bij te staan Verdere aanbeveling zal wel over bodig zijn. o In de vergadering van Ingelanden van den calamit-'usen polder Borssele, Maandag ge houden, is tot vertegenwoordiger in den dijk- raad voor de Waterkeering van het calamitcu.se waterschap Ellewoutsdijk ea gemelden polder, ter vervanging van wijlen J. Steketee, benoemd de beer J. Btuinooge, landbouwer te Borssele. Sl.-S'failssjsland!. Door den Raad dezer gemeente is een adres van adhaesie aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid gezonden op het adres, betrekkelijk de i aanleg de kleine welbekende pit naast het souffleurshok, maar het hok zelf is leêg en buiten mij is er geen ander toeschouwer dan de brandspuitgast, die de wacht heeft en tusschen twee schennen zit te slapen. Wat mij betreftik had in het orkest plaats genomen. Van het eerste oogenblik af, dat Mlle Rachel begon te spreken, voelde ik mij tot in het diepst, mijner ziel geroerd door den toon barer stem nog nooit had ik haar spel zóo waar, zóo eenvoudig, zoo aangrijpend gevonden. De weer schijn van die kleine walmende pit overgoot haar gelaat met eene akelige lijkkleurige tint en de leegte van de zaal zette aan dien klank barer stem eene vreemdsoortige welluidendheid bij het was in éen woord somber van het begin tot het einde. Toen bet afgeloopen was, keerden wij naar den foyer terug, en was ik, langs een spiegel gaande, niet weinig verbaasd over mijn eigen bleekheid, maar meer nog over die van Réjnier en Maillard, die er niet minder aangedaan uitzagen dan ik. Wat Mlle Rachel aangaat, zij sprak geen woord en giug op eenigen afstand van ons zitten. Hare zenuwen waren blijkbaar overstuur; dit zag ik aan de tranen, die ze uit haar oogen wischte. Ik ging naar haar toe en maakte haar, als de meest welsprekende loftuiting, op onze, door aandoening verbleekte gelaatstrekken opmerkzaam; hierop greep ik haar hand, diukte die hartelijk en zeide nLieve vriendin, ge hebt van avond het vijfde bedrijf gespeeld, zooals gij het in uw leven nooit weèr spelen zult »Dat geloof ik ook," zeide zij mij, maar weet gij wel, u aarom «Wel zeker weet ik datOmdat er niemand was om u toe te juichen, omdat gij u om het effect van uw spel gr en oogenldik bekommerd van een stoomtramway van Brouwershaven larig3 Zierikzee naar het Zype, verder door de'u Anria Jacoba-polder en deze gemeente over dan aan te leggen dam door het Slaak, langs Nieuw- Vosraeer, Steenbergen, O.id-Gastel naar Roo sendaal. Ook zal een adre3 van adhaesie door de ingezetenen dezer gemeente te dier zake aan den Minister worden verzonden, De Middelb. Ct. verneemt, dat zich Za terdagavond jl. in ee»e vriendschappelijke bij eenkomst te Middelburg een 16tal beeren heb ben aaneergesloten tot het ondersteunen der pogingen om aan generaal Van der Heijden, den overwinnaar en onderwerper van Atjeh, een nationaal blijk van hulde en erkentelijk heid aan (e bieden. Voor de ia Arti te Amsterdam te hou den tentoonstelling van kunstwerken, in vroe gere eeuwen u:t edele metalen vervaardigd, heeft o. a. de heer dr. J. Kooman Az. van Goes als correspondent zijn medewerking toegezegd. Maandag leeft de nieuwbenoemde Com missaris des Koniugs in Noord Holland, jhr. mr. W. M. Schorer, na aflegging van den eed in handen van Z. M. den Ko-jing, zyne betrekking aanvaard. Iu een te Utrecht gehouden bijeenkomst van burgemeesters, secretarissen en andere ge meente-ambtenaren is tot onderzoek van bet denkbeeld van den heer J. Kraan, te Wad- dinxveen, om een pensioen- en weduwenfonds voor gemeente-ambtenaren tot stand te bren gen, eeu commissie benoemd. Zij zal ook zien in hoever (er verwezenlijking van het denkbeeld op het Rijk te rekenen is. Eeu wetsontwerp tot reorganisatie van den geneeskundigen dienst bij de landmacht is op dit oogenblik bij den Raad van State aanhangig. De Minister van Binnetilandsche Zaken beeft aan de Commissarissen des Konings me degedeeld, dat zich bij herhaling het geval voord 'et, dat ambtenaren van den waarborg der gouden en zilveren werken eene gemeeLte bez-eken om visitatie te doen bij eeu daar geves'igd schatplichtige, ea bij hunne komst bevinden dat deze naar elders vertrokken is. Bij onderzoek blijkt in den regel, dat de schatplichtige een verhuisbiljet had aangevraagd hebt en zoodoende iu uw eigen oogen de ai me Adiienne geworden zijt, die midden in den nacht in de armen van twee barer vrienden den geest geeft." «Ge hebt het heelemaal mis Wat in mij om ging was nog veel zonderlinger. Het is niet oiu Adrienne dat ik geweend beb, maar om mijzelve. Het kwam eensklaps ik weet niet hoein mij op, dat ik, evenals zij, jong zou sterven. Het was me, alsof ik in mijn eigen kamer bij de laat ste oogenblikken van mijn le,venbij mijn eigen dood tegenwoordig was en toen ga mij bij dien uitroep Adieu triomphes du théatreadieu ivresses d'un art que j'ai tant aimé wezen lijk tranen zaagt storten, was het eenig en alleen omdat de gedachte: dat de tijd elk spoor van mijn talent zou uitwisschen en dat er weldra niets meer zou overblijven van haar, die eenmaal Rachel was, mij met wanhoop vervulde." Helaas zij was niet ver van de waarheid. Slechts weinige jaren later stierf zij, evenals hare zuster Rebecca en aan dezelfde ziekte, in een klein dorpje in het zuiden van Frankrijk. In de laatste dagen van haar leven, waarin zij geslingerd word tusschen hoop en vrees, gelijk altpd het geval is als sommige organen zijn aan getast, bracht het toeval mij dicht bij haar in de buurt. Ik mocht haar niet meer zien, maar den volgenden dag kreeg ik een brief, niet van haar eigen hand, maar door haar gedicteerd vol van de levendigste dankbetuigingen. Die brief eindigde met de voor mij hoogst vleiende verzekering nNiemand weet beter de eigenaardige persoonlijk heid der vrouw weèr te geven dan gij. Beloof mij een rol voor mij klaar te hebben, als ik voor het eerst weêr optreed Drie dagen lat»r was zij ni-1 mser.

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1