1879. N°. 148. Dinsdag 16 December. 66su' Jaargang. Vleesch, Spek enz. Zij, die zich tegen 1 Januari op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien tijd nog verschijnende nommers kosteloos. Volkstelling. Adsistent-Keurmeester Vertrek der brievenmail naar Oost-Iadië. GOES, 15 December 1879. tiOESCHË O* uitgave dezer Oonrant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vhijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et. met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetnigingen ran 18 regels a .I.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 et. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau vanüIJGH &L.YAN DITMAR en verder-hij alle boekverkoopers cn postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, in aanmerking nemende dat weldra de ZESDE AL- GEMEENE VOLKSTELLING moet plaats hebber., en dat, na afloop dier telling, de bevolkingsregisters getoetst moeten worden aan de verkregen opgaven Herinneren den ingezetenen aan de bepalingen van de artt, 1 en i der verordening tot verdeeling der gemeente in wijken, enz. volgens welke op verbeurte eener boete vaii een tot drie gulden ieder ingezeten, die binnen de gemeente verhuist, verplicht is, binnen veertien dagen daarna ter Secretarie van zijne vei huizing kennis te geven, met opgaaf van de letter en het nommer der verlaten en der betrokken woning, terwijl de hooiden der huisgezinnen aansprakelijk zijn voor hunne vrouwen, inwonende kinderen, bloed- of aanverwanten en inwonende dienst- of werkboden, alsmede dat alle huizen van de wijkletter en het nommer moeten zijn voorzien. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, dat deze herinnering voldoende zal zijn om tot eene getrouwe nakoming der voorschriften aan te sporen. Goes, den 11 December 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. HËRBËSrËDÏW. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dergemcente GOES zijn voornemens op ZATKRDAO-den 20 dezer, des namiddags 1 uur, in hunne vergaderkamer ten raadhuize aan te besteden de werken en leveringen voor het dienstjaar 1880, die heden niet zijn toegewezen of waarvoor niet werd ingeschreven, te weten: lo. Het timmerwerk en de levering van het touwwerk (in een perceel.) 2o. Het aard kram-, rijs- en glooüngswerk aan het Sas en de Buitenhaven. 3o, Het aardkram-, rijs- en glooüngswerk aan de overige gemeentewerken, ais aan de binnenhaven, de wegen en waar het verder zal noodig zijn. Monsters van het touwwerk zijn te bezichtigen bij en inlichtingen worden gegeven door den gemeente bouwmeester. Goes, 13 December 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES roepen diegenen op, welke voor de betrekking van adbistent-keurmeester van vleesch, spek enz., waaraan eene belooning van VIJFENTWINTIG GULDÉN 'sjaars verbonden is, in aanmerking wonschen te komen, zich schriftelijk bij hun college aan te melden voor a. s. Zaterdag, des middags twaalf uren. Goes, 15 December 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij, ter uitvoering van artikel 3, alinea 2, der verordening tot regeling der boter- en graanmarkt, hebben bepaald, dat de graanmarkt zal aanvangen des mid dags te HALF HEN Uil en gesloten zal zijn des namiddags te HALF DUIF VUIt. Zullende de AANVANG en de SLUITING door het KLEPPEN der KLEINE 8TADHUISKLOK worden aan gekondigd. Goes, den 13 December 1879. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, J. G. De WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. POSTERIJEN. Via BRIND1S1, 18 Dec. I Via AMSTERDAM, 19 Dec. le" Via NAPELS, (Fransche mail) 26 Dec. I ViaNAPELS,(Maatsch.Nederl.) 29 Dec l savon s- De Fransche pakketbooten doen Riouw, Bauka en Palembang niet aan. Zaterdagbad alhier eene vergadering plaats van Leden der Vereeniging tot weezenverple- ging voor Zuid- en Noord-Beveland. In aan sluiting met het vermelde in No. 127 onzer Courant van 28 October jl. kunnen wij mtde- deelen, dat in die bijienkomst is besloten lo. om, in plaats van het aanwenden van pogingen tot oprichting van een Centraal Wees huis, over te gaan tot het zedelijk eu geldelijk ondersteunen der opvoeding van weezen in het huisgezin, op grond a. van het gebleken geldelijk onbereikbare oin een goed weeshuis te stichten en te onder houden b. eu niet het minst ter wille der moeie- lijkheid om een betrekkelijk groot getal weezen in eene plattelands-gemeente voor hunne toe komstige bestemming doelmatig op te voeden. 2ol om het voorloopig voor weeshuis be stemde pand te verkoopen 3o. om, na verkoop van dat pand, een over zicht te maken der geldelijke middelen, en naar aanleiding daarvan regelen vast te stellen voor het beoogde doel. In eene nader op te roepen vergadering der leden zal alsdan d'.t laatste punt worden be handeld, waarbij ook aan belangstellenden de geleg mheid zal worden gegeven over die rege ling van gedachten te wisselen. Tot zco verre de genomen be-luiten, waarin naar onze meeniug veel goeds ten grondslag ligt, vooral daar ons officieus is medegedeeld, dat het onderzosk, ingesteld door den heer Van Heurs, op uitnoodiging der Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin, gevestigd te Amsterdam, heeft doen zien dat in Zuid- en Noord-Beveland verbetering in het lot der uitbestede weezen valt waar te %nemeu. Het krachtig initiatief van den waar- digen mensehenvriend dr. Geill en de pogingen, zij het dan ook slechts op bescheiden schaal aangewend, door de Vereeniging tot weezen- verplegit g voor Zuid- en Noord-Beveland, hebben zeker daartoe veel bijgedtagen. Zoo wij éen nensch hebben uittedrukken, zjj is dezedat de genoemde vereeniging zich moge aansluiten als Comité aan de genoemde te Amsterdam gevestigde Maatschappij, dewijl vooral aansluiting kracht van uitvoering kan geven aan een zoo edel beginsel, als bet is nuttig te zijn in het belang van weezen. De Statistiek voor handel en scheepvaart in ons land over October 1879 ligt aan ons bureau ter inzage. Het departement Middelburg der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen heeft besloten tot het niet houden vau een volkspetionnement tegen het misbruik van sterken drank. In de Woensdagavond gehouden verga dering van aandeelhouders in de Zierikzeesche Stoombootmaatschappij is met meerderheid van stemmen herbenoemd tot directeur de heer A. Van Gastel. Voor het 300tal sollicitanten naar die betrekking, die door het bedanken van den heer Van Gastel vacant werd, ware het te wenschen geweest, dat men die comedie maar onder elkander had afgespeeld en men, door eene oproeping in de nieuwsbladen, geen 300tal vreemde acteurs, waarvan velen, naar men verneemt, uitmunten door soliditeit van karakter en kennis van handels- en admiuistra- tiezaken, had verblijd met eene doode mrsch. (R. N.) De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Donderdag 18 December, des avonds te 8 uren. De Arnhemsehe Courant oppert het plan, dat zeker op veler bijval zal kunnen rekenen, om aan generaal fan der Heijden, die een eervol eitde maakte aan onzen oorlog met Atchin, een nationaal huldeblijk aan te bieden. STATE N-GENERAAL. TWEEDE KAMER. O er liet voorspel-VanKei kioijk om de benoeming der burgemeesters in den regel ie doen plaa's hebben op ecüe aanbeveling van drie personen door den geineeuteraad en om die benoeming niet meer aan een zesj irig tydperk te binden, heeft de g'oote meer derheid in fle afdeelingen zich, op breed o'rig ge- moliveirde gronden, niet gua6tig gestemd getoond, schoon hulde brengende aan de bedoelingen des voo stellers. Bij het onderzoek van 'net wetsontwerp tot uitstel van de invoe-ing van de ijk wet heeft men vrij al gemeen in de afJeelingen dar Kamer te kenr.en ge geven, dat de termijn van éen jaar, voor hel uitstel gevraagd, niet votdoende schyut, wanneer men let op de weiniz- vordaringeu, welke de uitvoering van de wet vau 1869 tot dusver beeft gemaakt teu aan zien d r weegwerkluigen en der gasmeters. By de beoordeeliug van het wetsontwerp tot vereeniging der gemeenten Slui«, H ile en St. Anna ter Muiden in de afdeelingen achtten sommige leden de weii9C!ielykheid van samenvoeging vau ge- meeu'eu in het algemeen boven b denking. Men wenschte dan ook \au deze zyde de Regeering op nieuw aan te sporen voort te gaan met de vereeni ging van gemeenten, die door de gecgrapbische gesteld heid, genuge bevolking, gemis van fi aucië-le krachten en dergelijkeu voor een zelfstandig bestaan wein g geschikt zijir. Audtreu gaven de wenschelykheid der vereeuiging van gemeenten, als atgemeenen regel, niet toe. Weder audere leden stelden op den voor grond, dat rereeuigiug van gemeenten alleen dan wen3chtlijk is, wanneer zij, vereenigd, beter aan haar roepiug als publiekrechtelijk lichaam kuuuen beaut- woorden, dan wanneer zij op zichzelf blijveu beslaan. Nog een ander gevoelen verdedigden zy, dia van ooidtel waren dat alle Vereeniging van gemeenten moest worden afgekeurd, zoolaug de wensch daartoe niet vau alle zijlen gebfekeu is. Verscheiden ledeu hadden nog meer bijzondere bezwaren tegen da voor gestelde vereeniging. Anderen daarentegen hadden dit wetsontwerp met genoegen ontvangen. Zij waren van oordeel, dat da belangen »an Heille door deze vereeniging in geeuen dtele wordan geschaad, noch zyn rechten verkort. In de zitting van Zaterdag werd Hoofds'uk finan ciën met 55 tegen 1 stemmen aangenomen. De Minister van Financiën bleef hel vryhandelssielsel verdedigen. Ons handelsverkeer was in 1S7S eu 1879 blykeus da statistiek vooruitgegaan. Bezwareu tegeu in directe belastingen bleven by hem wegen. De kieswet- wijziging zou niet doel, maar gevolg zijn vaö finaii- ciëele hervorming, waaromtrent zijue plauDen bekend zyn. De uoodige middelen zouden uiet op eens, maar geleidelijk mojten worden gevonden. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Heinkenszand. Alhier is als ouderling in den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente herbenoemd dhr. G. Steijns en als zoodanig benoemd dhr. M. De Vos in de plaats van dhr G. Nagelkcrkeals diaken herbenoemd dhr. A Cappon, en alszoodanig benoemd dhr. I. Cappon in de plaats van dhr. J. Bakker. Kapelle. Tot notabel bij de Hervormde gemeente alhier is Jbij herstemmiug gekozen de beer Jacs. Van Willigen, met 38 stemmen. Op den heer K. J. V. d. Wal, waren 37 stemmen uitgebracht. Yëkseke. Evenals vóór twee jaar zal hier met Kerstmis een kerstboom worden opgericht voor de leerlingen der Zondagsschool Den vorigen winter heeft men hiervan afgezien, om reden van de sterk heerschende mazelen. Vóór twee jaren hebben een paar dames de noodige gelden bij de ingezetenen aan de huizen opgehaald, maar ditmaal zal men bierin eene ver eenvoudiging brengen, door namelijk aanstaanden Zondag in de kerk eene bus te hangen, waarin de bezoekers desverkiezende eene gift voor den kerstboom kunnen werpen. Da heer W. GVan Manen, predikant te Zierikzee, is bekroond wegens de beantwoording der prijsvraag van Teyler's genootschap over de conjecturaalcritiek van h«t Nieuwe Testament. l)e alg. synodale Commissie der Ned. Herv. keik heeft bet herzien reglement op het examen ter toelating tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk, bet regl op de klass. en prov. weduwen- beurzen, de veranderingen in art. 38 en 39 van het reglement op het godsdienstonderwijs, en art. 53 van liet regl. op de vacaturen en van art. 10 van het regl. op de alg. weduwenbeurs thans uit gevaardigd, om ze met 1 Jan. a. s. in werking te doen treden. Lie heer C. Klap, hulponderwijzer te Kapalle, is niet als zoodauig benoem 1 te Oudshoorn, maar te Nieuwenhoorn, eiland Voorne en Putten. De theol. school te Kampen werd op 9 Dec. 1854 geopend met 37 studenten, welk getal thans geklommen is tot 8G. Van haar vestiging tot 11 Juli jl. heeft zij 209 predikanten tot den Evangelie dienst gevormd, terwijl 18 studenten haar tijdens het 25 jarig bestaan door den dool zijn ontvallen. Als docenten zijn thans aan de school werkzaam de heerenS. Van Velzen, A. Brammelkamp, H. De Cock, M. Noordtzij, A. Stekctee en C. Mulder. LANDBOUW VEETEELT. Maandag 22 December, des avonds te zes uren, zal in de herberg van M. De Dreu te Ka- pelle een landbouwvoordracht worden gehouden door den heer A. F. Marlet, van Hontenisse. Deze gaat uit van de landbouw-dorpsvereeniging n Vooruitgang is ons Streven," aldaar. Het on derwerp, door de vereeniging aangegeven, luidt de landbouw in betrekking tot de tijdsomstandig heden. Met bet oog op de voor de landbouwers tegenwoordig moeielijke dagen is dit onderwerp aangegeven, teneinde uit den mond van een land- bonvvleeraar te vernemen, wat den landbouwer in dezen staat te doen. Het is daarom hoogst wensohelijk, dat vooral deze voordracht door de landbouwers druk worde bezocht. Men schrijft uit NoorJgouwe aan de N. B. Ct.De vroeg ingevallen vorst kwam voor velen te vroeg, daar er nog veel werk op de akkers moest verricht worden, en er zelfs nog aardappe len en mangelwortelen in den grond bleven De winter tarwe en gerst had men uitgezaaid slechts gedeeltelijk is dit kunnen geschieden met de win- ter-rogge. De suikerpeeën, waarvan de opbrengst slechts een half gewas gaf, werden nog bijtijds afgeleverd zoo ook de uien, waarvan nog slechts enkele kleinere partijen overbleven. Het gedorschte koren valt ofer het algemeen tegen. Er is, waar van geen brood kan gebakken worden. Het vee is gezond. Vele oade paarden worden opgeruimd. In mager vee is weinig handelech ter tot verhoogde prijzen. Varkensvleesch wordt tot stijgende prijzen gevraagd. Er sterven vele biggen. De Landb. Ct. ontleent aan Der Landwirth het verblijdend bericht, dat het onlangs aan den eigenaar van het riddergoed Liitschena, in Saksen, gelukt is een probaat middel tegen de epidemische ziekte onder de biggen te vinden. Een micros copisch onderzoek had aangetoond, dat bij de ge storven varkens de darm-inhoud vol microscopische schimmels was en dat ook het bloed en de inge wanden er niet vrij van waren Dit bracht op het denkbeeld om 2 procents verdund carbolzuur aan de zieke biggen met geweld in te geven en het te vermengen onder het voedsel van de gezonde. En de ziekte was eensklaps bedwongen. Van de zieke varkens stierf er nog maar een, dat reeds zeer achterljjk was geweest, en de gezonden bleven gezond, terwijl te voren alle koppels biggen zonder uitzondering totaal waren te gronde gegaan. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Zaterdag 11. had, ten behoeve der gemeente Goes, de aanbesteding plaats van liet gewoon onderhoud enz. der gemeente- werken in zeventien perceelen De navolgende perceelen zijn aan de daarachter vermelde personen gegund tegen zooveel percenten boven of beneden tarief als daarbij is opgegeven 2. Jalouziemakerswerk, W. De Beste, 2 pet. boven. 3. Metsel-, stukadoors- en steenhouwerswerk, A. Smit, 6 pet. beneden. 4. Leidekkers-, lood-, zink- en pompmakerswerk, Van der Heil, 7 pet. beneden. 5. Smidsiverk, J. Nagelkerke, 6 pet. beneden. G. Kachel- en slotenmakerswerk, J. W. Van de Weert, 10 pet. beneden. 7. Schilders- en behanger swerk, G. De Jonge Az 5 pet. beneden. 8. StoffeerderswerkM. D. Ramondt, volgens tarief. 9. Glazenmaker swerk, G. De Jongo Az., 6 pet. beneden. 10. Snoei- en plantwerk, A. Okké, 4 pet. be neden

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1