79. N". 143. Donderdag 4 December. Een allerzonderlingste grief. POSTERIJEN. OFFiCIEELE MEDMELINGEN. GOES, 3 December 1879. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en vbijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommcrs 5 ct. met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën werden a 10 ct. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a ƒ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor liet buitenland zijn A. STEINER en HAA8ENSTEIN VOGLERte Ilamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau "an NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. De gemeenteraadsverkiezing te Goes is atge- loopen en heeft opnieuw een bewijs geleverd voor ons beweren, dat men bij dergelijke gele genheden aan de grootste verrassingen bloot staat. Treurig als de verschijnselen waren, die zich daarbij voordeden, even treurig was zij in haar afloop. Niet, dat wij bij de herstemming de overwinning van onzen candidaat hadden ver wacht wat bij eerste stemming mogelijk en in gewone gevallen bij herstemming waarschijnlijk ons toescheen, was ons reeds eene onmogelijk heid voorgekomen Van beginselen, van eerbied en strijd daarvoor, van scherpe afscheiding in dezen geen spoor. Wij willen echter niet verder over die quaestie uitweiden, maar liever schrijven over eene andere zaak, die nauw daarmeê in verband staat, hoewel zij voorafging. Dat wij tijdens de verkiezing daar over zwegen, schrijve men toe aan ons streven om de gemoederen niet te veel in beweging te brengen, allerminst wanneer liet de aanhangers van een en dezelfde richting betreft. Wij hebben nu het oog op hetgeen er voor viel op de vergadering, Zaterdag 8 November gehouden, waarop door liberale belangstellenden het stellen van een candidaat besprokeu werd. Er werd daarbij ten slotte te kennen gege ven, hoe het een ongunstigen indruk had gemaakt, dat bij eene vorige gelegenheid men bedoelde zeker in den afgeloopen zomer bij de periodieke aftreding onzer raadsleden in ons blad een ijstje was gepubliceerd van candidaten, zonder dat men wist, hoe dat lijstje in de wereld was gekomen. Hulde brengende aan de beide oproepers hoopte men, dat zij bij volgende gelegenheden weêr denzelfdeu weg zouden inslaan, opdat er weêr niet zulk een ongunstige indruk teweeg gebracht zou kuuuen worden als destijds. Wij willen gaarne aannemen vooral waar het tegelijkertijd met die grief uitdrukkelijk werd gezegd dat het niet gold een minder aangenaam om het zachtste woord te bezigen, verwijt aan de oproeperswaarom zij van den zomer geene bijeenkomst belegden maar wij vragen dan waartoe dan die quaestie daar aangeroerd Voor de toekomst kon dit geen nut stichten. Wat de oproepers toen weer gedaan hadden, moest tnen hen voor het vervolg niet op zulk eene wijze opdringen. In ieder geval bleek duidelijk, dat de grief eigenlijk de Goesclie Courant betrof, en nu begrijpen wij nog minder, waarom men, die nu zoo verschrikkelijk onaan genaam gedisponeerd werd door dat lijstje, den moed misteons openlijk daarvan kennis te geven maar liever langs zulk een omweg, ter loops en achter ons om van zijne afkeuring moest doen blijken. Miste men den moed daartoe wezenlijk Kleingeestig hij die een ander niet eerlijk durft zeggen, waar het op staat en welke grie ven hij heeft, vooral ook waar het eene publieke zaak betreft Sommigen zullen wellicht beweren, dat een der oproepers en de redactie in zeer nauw ver band tot elka&r staan, zoo nauw als slechts mogelijk is maar zij vergeten niet, dat wat die oproeper deed door hem gedaan werd als par ticulier persoon, en dat zijne tegenwoordigheid eveneens een streng particulier karakter droeg. Daarom verwees hij ook naar de Goesclie Courant hen, die zich verder op dat gebied wilden begeven. En met die strenge afscheiding voor oogen, beschouwen wij die grief eens van naderbij. Wij zijn steeds de eersten geweest en zullen dit steeds blijven, die bij verkiezingen aandringen op samenwerking. Kleingeestige opvatting van eigen zelfstandigheid kau ons nooit bewegen in dagen van strijd op verkiezingsterrein eigen inzichten den boventoon te laten voeren, op ge vaar af dat de goede zaak mislukke op dat zoo vooral in onze gemeente en in onze omge ving gevaarlijk gebied. Daarom zwegen wij wel eensdaarom wachtten wij wel eens tot het uiterste; daarom namen wij reeds menigmalen eene afwachtende houding aan. Maar: toch blijven wij onze zelfstandigheid liefhebben, waar het geldt te waken voor ver keerde stappenen aarzelen wij niet van die zelfstandigheid blijk te geven wanneer er ge vaar bestaat, dat de zaak schipbreuk lijde op gebrek aan kracht tot het nemen van initiatief. Daartoe dwingt ons de vaste overtuigingdat een publiek orgaan moet waken voor het al gemeen belangen dat hare redactienaar eigen eerlijke overtuiging, zich moedig daarvoor in de bres moet stellen. Zijn wij daarin tekort gekomen in de jaren, dat wij die taak bij de Goesclie Courant ver vulden geen grooter vriendendienst had ons bewezen kunnen zijn, dan die tekortkomingen ons te openbaren. Dat weten zij, die dat wel eens deden. Jn die richting was de eer van het blad ons lief en daarvoor zullen wij biijveu strijden, zoo lang wij daartoe geroepeu worden en ons ge roepen achten, Maar met het oog op die zelfstandigheid heb- beu wij van den zomer gemeend, dat de tijd voor ons blad was gekomen oin candidaten te noemen. De verkiezing moest Dinsdag 16 Juli plaatshebbeu, en tot ons nommer van Dinsdag 8 Juli dus slechts éen week te voren hebben wij gewacht met het aanbevelen van candidaten. Hoewel wij natuurlijk reeds dez eu geue hadden gevraagd, haddeu wij wanneer er soms eene bijeenkomst ware geweest, waarop die personen niet gekozen werden, nog altijd naar bevind van zaken kunnen handelen en met hen over leggen, of het in het belang van een goeden afloop had kunnen geweest zijn hunne namen niet te noemen. Maar er had geene vergadering plaats; er werd, niettegenstaande er toen toch wel eene gewichtige verkiezing ophanden was, hoegenaamd geen enkele poging daartoe aange wend. Wie daaraan schuld heeft maken zij uit, die altijd druk redeneeren over hetgeen er moest gedaan worden, zonder ooit zeiven iets te doen. Maar zoo wij eveneens hadden gehandeld, zoo ook wij geaarzeld hadden het initiatief te nemen, dan had wezenlijk de verkiezing destijds een chaos ons vertoond bij het stemmen uit brengen, en de Goesclie Courant had aan hare roeping tekort gedaan en haren plicht verzaakt. De tegen ons ingebrachte grief mogen wij dus allerzonderlingst heeten, om eene hardere uitdrukking te sparen. In plaats van verwijtingen te uiten had men ons dankbaar mogen zijn voor den door ons gedauen stap, dien wij aan onze zelfstandigheid danken. En dat met de door ons opgegeven candi daten de kiezers zich konden vereeuigeu bewees de uitslag, waardoor er dadelijk vier, waarvan twee geheel nituwe personen, van de door ons gestelden werden gekozen. Onze zelfstandigheid had dus beter gevolgen dan die misplaatste, waardoor sommigen zich destijds lieten verleiden om hun sttm te ver spillen aan aardigheden of andere personen, en daardoor oorzaak waren van de verdere treu rige gebeurtenissen. Maar wij willen zooals wij zooeven zeiden onze zelfstandigheid ook bewaren teneinde te waken tegen verkeerde stappen. Al zijn wij ingenomen met onderling overleg op bijeenkomsten, zooals die, waarop wij doelen, toch bieden zij, bij de slechte opkomst van de zijde der kiezers, ons geene zekerheid, dat er eene volkskeuze wordt gedaan, en bij de ver rassingen, waaraan wij blootstaan, dat er eene goede keuze geschiedt. Als wij slechts even met zulk een gekozene kunnen meegaan, zullen wij dit ter wille van eendracht en samenwerking steeds doen maar zoodra wij iets merkten van ongeoorloofde pressie of minder goede daden, dan zouden wij ons sterk verzetten tegen eene candidatuur, aldus in de wereld gekomen. Wie zal er tegen kunnen waken, dat naar zulk eene bijeenkomst, waar ieder aanwezige stem men kan, een clubje of een persoon een aantal handlangers zeilde, teneinde zoodoende aan een gewenscht candidaat eene meerderheid te ver schaffen? En wie is vernuftig genoeg oin aide praktijken te kunnen tegengaan, waaraan men kan blootstaan Wij niet, en daarom zijn wij steeds op onze hoede. Wij stellen prijs op deze onze onafhankelijk heid. De kiezers alleen oordeeien, want ook zelfs een candidaat, op eene bijeenkomst gekozen, behoeft voor hen geen uitverkorene te zijn. Dezelfde grief, tegen ons ingebracht, zouden allen, die niet op zulk eene bijeenkomst waren, kunnen inbrengen tegen hen, die daar een can didaat stelden. Hoofdzaak is niet wie er candidaat stelt, maar wie er gesteld wordt. Wij eischen noch vorderen, dat men aan onzen leiband loope. Wij zeggen en doen wat wij meenen dat goed en eerlijk is; en wordt dat niet opgevolgd, dan zullen wij er ons niet over beklagen, evenmin als wij er ons op laten voorstaan, als men onzen raad gehoor geeft. Wij deden en zullen het doen, omdat het in onze oogen goed is. Daarom alleen. En de toekomst moet daarover uitspraak doen, ook over de dwalingen, die wij begaan zOo goed als a nieren. Wij zullen blijven aanwijzen, aanbevelen, in lichten, voorlichten, goed- en afkeuren, bestrij den en meewerken, waken en toezien in het algemeen belang Dat achten wij onzen plicht. Eu gij, die zoo stoft op uwe eigene onafhanke lijkheid, wij vragen u niet al is het uw plicht de onze te eerbiedigen. Wij zullen ze bij aanvallen van uwe zijde standvastig haudhaveu en verdedigen bij elke gelegenheid, die zich voordoet. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de 2e helft der maand October 1 879. I. M. Dekker, Amsterdam. 2. Wed. Groene- weger, Amsterdam. 3. Wed. P. Woustra, Joure. 4 M. I. Goense, Ocezand. 5. C. G. H. Hat, Rilland. 6. J. Schuurman, Rotterdam. 7. Fr. Hutet, Yerseke. Uit Colijnsplaat. 8. N. Krijger, Zierikzee. Coktgene. 9. J. De Smit, HaaAemmermeerpolder Kapelle. 10. E. Boinan, St. Elsdorp. Ovezand. II. P. Den Boer, Yerseke. 12. P. De Rijp, Nijverdal. i—i Benoemd tot ontvanger te Noordwelle de heer Van der Kuijp, surnumerair van Rotterdam. Benoemd tot gezworen vau den Noord-Kraaicrt- polder B. Remijn Pz.; tot plaatsvervangend dijkgraaf van het waterschap Oosterzwake J. Woutersenin het bestuur van den Louisapolder (Clinge) tot dijkgraaf CF. Wouters en tot plaatsvervangend dijkgraaf C. L. D'Hollander. Wij berinneren den kiezers te Borssele aan de verkiezing voor een lid van den ge meenteraad, die Donderdag 4 December moet plaats hebben. De stembus is tot vier uren geopend. Kriiinizigen. In de laatste vergadering onzer Afdeeliug der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is, met liet oog op de door de Ilegeering ingediende wet, beslaten geen deel te nemen aan het bekende petitionnement tegen het misbruik van sterken drank. Hans weert. De invoer van ruwe suiker en candij van België naar Amsterdam is in de afgeloopen maand November langs dit kantoor weder zeer belangrijk geweest, en bedroeg aan rnwe beetwoitelsuiker 2823983 kilo. candy 90103 Totaal 2914086 De invoer was dus nog aanzienlijker dan in de maand te voren. De uitvoer naar België heeft in diezelfde maand, langs hier, van de onderstaande ar tikelen beloopen san beetwortelen4115320 kilo. groenten58000 gezouten haring116000 gerookte bokking 271615 En mogen onze Belgische naburen, wanneer ze niet goed zijn gemutst, ons al eens bestem pelen met den naam van kaaskop, het blijkt toch dat ze niettemin gaarne bijten in een stuk Holl. kaas eu dit vermaarde product van onzen vaderlandschen veestapel geenszins versmaden. Want toch in November 11. is allaeu langs deze plaats derwaarts uitgevoerd 109108 kil) kaas; eu ten bewijze dat ook het product oazer Groninger fabrieken aldaar een goeden aftrek vindt, dieae dat in hetzelfde tijdsverloop en langs dezelfde route daarheen is uitgevoerd eene hoeveelheid van 1283700 kilo a irdappetra iel. Van stroop (melasse) bedroeg die uitvoer 236915 kilo. Men schrijft in de Midi. Crt. uit Kloetinge: 't Is ons aangenaam te kunnen berichten, dat de in sommige bladen gedane mededeeliug van het verzoek om ontslag door onzen bur gemeester, den heer Jan Trimpe, geheel bezijden de waarheid is. De geheele gemeente, die hem zeer genegen is, waarvan het onlangs ge vierde zilveren ambtsjubilé getuigde, zou zijn heengaan betreuren, met uitzondering wel licht van een enk°len baantjesjager. Men ver diept zich hier in gissingen, wie het bedoelde onjuiste bericht in de wereld kan hebben ge zonden. Bij Min. beschikking is aan J. J. L. Van Poelvoorde, te Botterdam, tot wederop zegging, vergunning verleend voor een stoom- bootdienst tot vervoer van goederen eu vee tusschen Rotterdam, Dordrecht, Middelburg, Zierikzee, Vlissingen en Breskens. Naar wij uit goede bron vernemen, is het getal onder-officieren, die bij het jongste offi- ciersexamen voor de infauterie aan de eischen voldaan hebben, zooveel grooter dan men aan vankelijk kon vermoeden, dat de Min. v Oorlog het getal plaatsen voor 2eu luit. der inf. hier te lande van 20 op 30 gebracht heeft. Daar er nu 60 adspiranten geslaagd zijn, kuuuen er dus nog 30 bij het O.-I. leger wordea aangesteld. Vad.) Het D. e. Z.-H. verneemt, dat verschil lende leden der Tweede Kamer, en onder hen de Voorzitter, geweigerd hebben, aan het banket ter eere van den heer Kappeyne deel te nomeu, omdat het 't aanzien van een politieke demon stratie bad. LANDBOUW VEETEELT. WoleaartsdijK. Maandagavond hield de verce- uigiug „Landbouw en Veeteelt" hare gewoue drie- maandelijksche vergadering, als de laatste in dit jaar. Met algemeene stemmen werd de landbouwer J. Flipse, op zijn Terzo.'k, als lid aangenomen, waarna u t eene stemming voor 2 aftredende Bestuursleden bleek, dat G. De Jager en C. Zuidiceg als zoodanig herkozen werden. Onderscheidene voorstellen, ter behandeling opgenomen, wetd-n op minnelyke wijze besprokeu, na bet afdoen van welke zaken de Secretaris optrad, om de bijeenkomst te sluiten reet hel voordragen van Eene cerpachtingshistoriewelke alleszins bleek, dat met uitstekend genoegen was aangehoorl,

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1