9 Houtveilingen. Laatste en telegraphisehe berichten. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Burgerlijke Stand Goes ADVERTENT1ËN. J 25jarige Echt vereeniging 1 W. PELLE. Algemeen Atlverlenlie-biireau van F. KI.EEüWEAS ZOON, Goes. BINNEN- en BUITENLANDSCHE BLADEN. OPENBARE VERKOOPING op Maandag 1 December 1879, 103 Olme-, 26 Essche- en 14 Abeeleboomen, cLe Weide, PUBLIEK VERPACHT Maandag I December 1879, 206 Esschen en 41 Canada- boomen, Woensdag 10 December 1879, circa 80 gave Olmeboomen, Op Zaterdag 13 December 1879, 167 Olmen en 11 Esschen, Op Maandag IS December 1879, 125 zware rechtstammige Olme- en 2 Noteboomen, Bank van Leening. op Donderdag den 4 December 1879, OPENBARE VERKOOPING. op Maandag den 8 December 1879, 43 extra zware Olmeboomen, 5 Noteboomen, Dezer dagen kwam er op een der politiebureelen te Amsterdam een juist ontslagen gevangene bij den sectie-commissaris om steun, voorspraak en goeden raad. Deze ontslagene was bezield van de heiligste voornemens om weer „terug te keeren tot de maat schappij", gelijk zijn uitdrukking luidde, die bij waar schijnlijk uit den mond van een geestelijke in den kerker opgevangen bad. Hij kwam juist bij dezen commissaris, omdat bij wist dat deze wel meer lieden van zgn slag voortgeholpen had. Steun had hij niet noodig, wat hel geld betrof. Hij bezat ruim 25 uit de werk- en ouderstandskas van de gevangenis. Dat was genoeg om een drietal weken op zijn gemak te kunnen zoeken naar werk. Het doel van zyn bezoek waa alleen zich aan te bevelen in de welwillendheid van de heeren en zich te verzekeren van de voor spraak van den commissaris. Hij gevoelde behoefte aan steun, nu hij de goede maar moeilijke keuze van terugkeer in de maatschappij aangegaan had. Met hartelijkheid werd hem die steun toegezegd. De commissaris raadde den man verder aan zuinig te zijn op zijn geld, gaf hem een adres op voor een kosthuis, beval hem matigheid aan, kortom, gaf hem goeden raad. Inmiddels zou naar een baantje voor hem worden rondgezien. Omstreeks een uur later 't was 's avonds zat de goedhartige politie-ambteoaar, met zekere zelfvol doening een zyner beambten te vertellen van dezen kerel, die nu ten minste de politie niet meer als zijn natuurlijken vijand beschouwde en kans had van boef eerljk mensch te worden, toen een luid gejoel vernomen werd voor bet bureau. Iu svnoordroukeu toestand werd een man op een kruiwagen het bureau ingereden. Hij werd by de politie gebracht, omdat hij van alle geld middelen beroofd was en geen onderkomen had. En wie bleek deze dronkaard te zijn? Niemand anders dan de benevelde persoonlijkheid van den ontslagen gevangene, die ondanks al zijn goede voornemens on middellijk naar een kroeg was gegaan. Daar was hy dronken gewordenen in een uur tiids waren zyn ƒ25 gevlogen. De commissaris van politie schreef onder het verbaal dezer arrestatie hoe een ontslagen gevangene tot de maatschappij wederkeert Te Woolwich wordt een stalen kanon vervaar digd, dat 16,000 kilo zal wegen, en tevens een kraan, die een gewicht van 1 millioen kilo zal kun nen oplichten. Op de tentoonstelling te Parijs was er eeD, die een geladen wagen kon opheffen. Deze zal een spoortrein kunnen opnemen, ja zelfs een schip van 6 tot 700 ton. Te Hisielt (België) heeft men de nieuwe nor maalschool in brand willen steken. Het vuur is ge lukkig spoedig gebluscht. Koning Alphonsus van Spanje heeft een tele- phonieche verbinding laten maken tusschen de ver trekken zijner bruid, in het slot Pardo, en de zjjne, in bet koninklyk paleis. Tijdens zyn eerste verloving bracht hy hetzelfde middel in toepassing, om met prinses Mercedes te kunnen spreken. Volgens een uit New-York te Londen ont vangen telegram kan tusschen 28 en 30 d_ezer sto ring in den dampkring verwacht worden op de Noord-Britsche en NoorJsche kusten, vergezeld van harden wind iu het Zuiden tot NW. met sneeuw en waarscbijulyk regen over geheel Engeland Arrouditsemeuts-rechtbank te Middelburg. Htden, Vrydag 28 November, zijn door de recht bank de volgende vonnissen gewezen tegen lo. G. Van der K., 12 j., J. B, 11 j., beiden te Goes, wegens diefstal, veroordeeld tot zes dagen gev. straf c. e. 2o. M. Van D., 28 j schipper te Yerseke, wegens diefstal van oesters, veroordeeld tot eene maand cell, gev. straf c. e. 3o. M. M. L,, 20 j., te Aardenburg, wegens diefstal, veroordeeld tot eene maand cell, gev. straf c. e 4o. J. V., huisvr. van J. Van H.. te Aardenburg, wegens diefstal, veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. tiraf c. e. 6o. P. B. F33 j., te Eede, wegens hoon, ver oordeeld tot 8 boete, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 6o. H. L. Az-, 16 j., koopman, te Eecloo, we gens diefstal, veroordeeld tot eene maand cell. gev. straf c. e. MIDDELBURG, 28 blov. lie kans op uitspraak in hoogste ressort in de bekende spoorwegkaartjes- prooedure is verkeken, daar de heer ff. li. Keurt; die primitief cassatie had doen aanteekenen van het vonnis der rechtbank alhier, waarbjj hy tot 5 boete en in de kosten werd veroordeeld, thans daarvan ge- désisteerd heeft. Ongetwyfeld zal dit velen, na al het voorafgegane, Dog al bevreemden en wellicht ook wel eenigszit)8 spijten. 's-GRAVENHAGE, 28 Nov. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting is bet algemeen debat over de staatsbegrooting voortgezet. De Minister van Financ'ën achtte den financiëelen toestand wel niet zoo schitterend maar ook niet zoo zorgwekkend. Vermeerdering van indirecte belastingen bestreed bij, evenals afschaffing van mutalierechten, voor dit oogen- blik. Voor uitvoering van de belastingplannen dezer regeering was grondwetsherziening niet noodig. Wel zouden die plannen, eenmaal uitgevoerd, grooten in vloed hebben op het kiezerspersoneel, dat van zelf daardoor zou worden uitgebreid, en daardoor zouden dus, met wyziging der kieswet, de bezwaren tegen de tegenwoordige regeling van bet kiesrecht mee/endeels zyn opgeheven. Uitvoering van de schoolwet maskte de regeering niet afhankelyk van aanwijzing der mid delen, speciaal voor dat doel. Wel zouden èn voor onderwys èi voor kanalen enz. middelen moeten gevonden worden, en de Minister rekende daarbij vooral op de hulp vau de door de beeren fan Hou ten eu Fan Wassenaer miskende middelklasse. Hij deed ten slotte een beroep op den steun der verte genwoordiging voor de uitvoering zyner plannen. De heer Heydenrijck, repliceereude, meende dat de posi tie van den heer fan Lijnden versterkt was door de geconstateerde totale onmacht der liberalen. Hy zou diens daden afwachten. De heer Moens drong aan op uitvoering der schoolwet in den loop van 1886. De heer Elout Fan Soeterwouie achtte de rede van den heer fan Lijnden onvoldoende en betreurde vooral hel gemis daarin van deernis met de slacht offers van zjjne verandering van overtuiging. De Staat£a»zte van den heer fan Lijnden vreesde bij dat in staatsAwwsi zal ontaarden en hij stelde daartegen over de gezonde staatkunde voor Nederland, om voor godsdienst en geweteDsvrjjheid overal in de bres te springen en die in het land zelf te bevorderen. Uit drukkelijk wenschte hij de staatkunde van den Minister Six te kennen. Wil deze staatsalvermogeu of iudi- vidueele vrijheid, onafhankelijk van staatsinvloed? De heer Ilaffmans betreurde het optreden van den heer fan Lijndendeze had de liberalen moeten laten spartelen. Overigens wees hij op de zwakheid van dit kabiDet. De heer De Bruijn hield finan- ciëele beschouwingen. De middelen moeten versterkt worden maar niet door eene effectenbelastiug. Nood zakelijke werken als het Amsterdameche kanaal en de waterverbetering in Noord-Brabant mogen niet nagelaten worden. De heer Rutgers van Rozenburg bleef volhouden, dat de Syllabus iu strijd met de grondwet is, wat de heer fan der Hoeven ontkende. De heer Van Houten bleef waarschuwen tegen den weg, door dit Ministerie de kroon aangewezen. De Minister fan Lijnden verdedigde nogmaals de houding der regee ring en verklaarde aan den heer Moens dat de zaak der uitvoering vau de onderwijswet is eene regeeriugs- zaak. üe Minister Six kwam op tegen den aanval van den heer Elout. Hij verklaarde met liefde de schoolwet te willen uitvoeren, waarin hij uitsluitend pedagogische verbetering zag. De openbare school was volgens bem zeer goed geschikt ook voor voorstanders van christelijk onderwijs, mits de onderwijzers hun taak begrijpen. Het onderwijs in den godsditnst moet door ouders of geestel'jken geschieden en de kerkeljjken deden beter hun geld te besteden voor opleiding van christelijke onderwijzers dan voor christelijke scltoltn. Het alge meen debat is daarop gesloten. Hoofdstuk 1 is aan genomen. Maandag voortzetting. ROTTERDAM, 28 Nov. De twee directeuren der traiumaatschappij, die waren geschorst, zijn heden door de algemeene vergadering ontslagen. LONDEN, 28 Nov. De regeering beeft in Canada een reserve brigade van 10,000 man opgericht. KONSTANTINOFEL, 28 Nov. Da Porte heeft afgezien van de tusschenkomst der mogendheden. Zjj tracht z'ch direct met Griekeuland te verstaan. BERLIJN, 28 Nov. De Koning en de Koningin van Denemarken zijn alhier aangekomen en door den Kroonpiins ontvangen. De bepalingen omtrent het dragen van wapenen voor deze stad op grond van dc socialistenwet zijn voor een jaar verlengd. Parijs is weer in baar eer hersteld. De kamer van afgevaardigden hield Donderdag na haar te rugkeer uit Versailles hare eerste zitting in het Palais—Bourbon. De president, de heer Gambetta, hield eene redevoering, waarin hij constateerde welk bewijs van vertrouwen in de bevolking van Parijs de afgevaardigden gaven, nu zij Parijs als hoofdstad des lands hebben hersteld. Hij prees eensgezindheid aan en ijverig arbeiden aan her vormingen. Incidenten en hartstochtelijke uitbar stingen moesten worden vermeden. Wat hemzelf betreft, hij beloofde onpartijdigheid te betrachten. Zijne rede werd toegejuicht door de linkerzijde en het linkercentrum. Die linkerzijde hield dezer dagen eene vergade ring, waarin met algemeene stemmen besloten werd het ministerie te verzoeken, de aan de republiek vijandige ambtenaren te ontslaan. Ook van anderen kant dringt men op krachtiger handelen van de zijde der regeering, met het oog op die vijandige elementen, aan. De bekende leider der Engelsche liberalen Glad stone doet een tocht door Schotlandteneinde zijne candidatuur te bevorderen in Midlothian. Op zijne reis wordt bij overal met de grootste eerbewijzen en belangstelling ontvangen. Te Edinburg hield hij eene belangrijke redevoering, waarin hij o. a. zeide, dat de regeering het parlement niet ontbin den wil, omdat zij weet dat het land tegen haar is, en omdat zij gednrende nog een jaar vrij wenscht te zijn om aan Engeland en Europa nieuwe ver rassingen te bereiden. Hij laakte ten zeerste de eerzuchtige politiek van Beaconsfield, die telkens het Engelsche volk nieuwe verantwoordelijkheden op den rug laadt. Is het waar, wat Daily News dezer dagen, als een uittreksel uit een bijzonderen brief uit Petersburg, van iemand die goed onder richt kan zijn, openbaar maakte, dan zou men zeg gen dat Gladstone niet van overdrijving is te be schuldigen. Volgens dien brief toch zou in de Petersburgsche officiëele kringen het bericht ont vangen zijn, dat de Engelsche regeering voorne mens is, in den aanstaanden zomer, in vereeniging met Perzië, Herat te bezetten, üe briefschrijver zegt niet te weten in hoever dit bericht waar heid bevat, maar dat het zeker is, dat het te St.-Petersburg een diepen indruk maakte. Tot aan de komst van den Keizer, zegt hij verder, worden geene stappen gedaan, doch men verwacht, dat spoedig toebereidselen zullen gemaakt worden, om met kracht van wapenen deze pogiug tot be perking van Rusland's staatkunde in Middden-Azië te verijdelen, eene poging, welke zoo diepen indruk zou maken op de welbekende plannen, volgens welke Rusland de erfgenaam van Perzië zou zijn. Het spreekt van zelf, dat, als bet blijken mocht dat werkelijk dergelijke plannen door Beaconsfield wor den gesmeed, de verstandhouding tusschen Rus land en Engeland, die toch reeds sedert lang niet van de hartelijkste is, er niet op zal verbeteren. Het is intusschen wel mogelijk, dat men hier weder met een sensatie-bericht te doen heeft, zooals er reeds zoovelen in de wereld zyn gezonden en die öf kort daarna worden tegen gesproken öf verder onopgemerkt blijven. Donderdag is de zitting der Bameensche kamers geopend met een boodschap van den Vorst. De buitenlandsche betrekkingen worden daarin gun stig genoemd de toekomst kan met vertrouwen tegemoet worden gegaan het is te hopen, dat de Mogendheden rekening zullen houden met de wijze, waarop Rumenië zijne verplichtingen vervult bet traktaat van Berlijn zal weldra regelmatige diplo matieke betrekkingen doen ontstaan. 301ste STAATS-LOTERIJ. 5e kl. Prijzen van ƒ100 en daarboven. Trekking van Donderdag 27 Nov. lie lijst. Nos. 3492, 8626 elk f1000. No. 7566 f400 Nos. 8609, 14323 elk f200. Nos. 594, 2L06, 7963, 12125, 13326, 14394, 16082, 16216, 17563, 20099 elk flOO. Trekking van Vrijdag 2S November. 12e lijst. Nos. 6349, 8117, 9840 cn 16511, elk f400. Nos 10848, 13438 14456 en 20846, elk f200. Nos 3535, 5026, 8069,8083, 9412, 14943, 16124, 17574,18472,19545 en 19795, elk f 100. van 26 tot 28 Nov. 1879. Gehuwd den 27, Jacobus Strijd, 25 j., jm., met Boudewina Moerman, 20 j., jcl.Servaas Almékinders, 23 j.,jm., met Maria Theresia Maar- tense, 21 j., jd. Geboren den 27, Adriana Maria, d. v Frans Jan Boone en Jacoba Adriana Sterk; den 28, Jannetje, d. v. Jocob Pieter Schipper en Janna Lin- denberg. Overleden den 26, Maria Elisabeth, 13 d. v. Lambertus Verbeemen en Maria Jacoba Boo- kelaar. Onder de tandmiddelen, welke zyn gebleken te allen tijde proefhoudend te zijn, neemt voorzeker het Anatherin-Mondwater van den heer dr. J. G. POPP, K. K. Hoftandarts de Weenen (stad, Bognergasse no. 2), de eerste plaats in. Dit Anatherin-Mondwater heeft rreds sedert ruim 30 jaren zijn roem Btaande gehouden, en io duizende flacons naar alle oorden der wereld verzonden, werd het door vele geneesheeren bij al'e tand- en mondongesteldheden aanbevolen. Zeer aanbevelenswaardig is ook dr. J. G. POPP's Plantaaraig Tandpoeder, dat bij een dagelyksch ge bruik tot reiniging en onderhoud der tanden den meest nuttigen dienst verleent. Het Anatherin-Tandpasta in glazen doosjes, dat geene voor de gezondheid scha delijke bestanddeeleu bevat, is een der beste van alle bestaande middelen tot reiniging der tanden. Dr. POPP's Aromatische Tandpasta iu pakjes van 40 cent, is het go-dkoopste van alle bekende middelen tot onderhouding der gezondheid van mond en tanden. Holle cn hedorvm tanden kan men het best met dr. POPP's Tand-Plombeer%el zelf aanvullen, waardoor het bederf beperkt eu het loslaten der beenderen-massa voorkomen wordt. Met een gerust geweten kunnen wij daarom iedereen, die zich in het bezit van een gezonden mond en gezonde tanden wil verheugen, aanraden, zich van de Anatherin-Preparaten van dr. J. G. POPP, K. K. Hoftandarts te Weenen (stad, Bognergasse no. 2) te bedienen. Dr. POPP's Aro- matisch-geneeskundiye Kruidenzetp is de beste toilet- en gezoudheiuszeep, om aan de huid de noodige elasti citeit tc geven zij doet bjj regelmatig gebruik spoedig het ontbiekeu vau frischheid aan de huid verdwynen, en bezorgt haar een gezonden tint. Van al deze gezochte fabrikaten van dr. POPP bevinden zich depóts in alle apotheken, parfumerie-, drogeiyen- en galanterie winkels, doch wordt het koopend publiek er byzonder opmerkzaam op gemaakt, dat alleen die artikelen als echt zijn te besehouweD, die voorzien zijn van den naam J. G. POPP, K. K. Hoftandarts te Weenen, I., Bognergasse no. 2, en van het gedeponeerde fa brieksmerk. ■r/NA" -Afvyv-. 0 Den 80 November 1879 hopen Jg JAN KRIEKAARD, -g Agent van politie, 611 ILEUNTJE SUZANNA Van den BERGE hunne <1 te vieren. V Goes, 28 November 1879. 3sr Hunne dankbare kinderen. |p Morgen (Zaterdag 29 November) hoopt J. J. Den BOER zijn 50,jarfge Indiensttreding oo de stadsdrukkerij bij de lirma F. Kleeu- wens Zoon te herdenken. Goes, 28 November 1879. De ondergeteekenden betuigen hunnen dank voor de vele bewijEen van deelneming, on dervonden bij het overlijden van hunnen broederen schoonbroeder, den heer I. J. PAARDEKOOPER. Goes, 28 November 1879. I. PAARDEKOOPER. Wed. N. VERVENNE—Burger. Wed. A. De RONDE BRESSERVervenne. De ondergeteekende maakt bij deze bekend, dat de zaken van wijlen Notaris I. J. Paaedekooper door hem zullen worden voortgezet. Goes, 28 November 1879. EEN KIN BERM El T), niet beneden de vijftien jaren, benoodigd bij Mejuf frouw MASSEE. Aan dit Bureau kan men A tl verten- tiën ter plaatsing opgeven voor alle Deze Advertentiën worden tegen denzelfden prijs berekend, waarvoor zij bij directe opgaat worden geplaatst. Men bespaart zich dan die moeite, daar éen afschrift van de annonce vol doende is, onverschillig voor hoeveel bladen zij opgegeven wordt. des morgens te 10 uren, in de ge meente s—HeerArendskerke, in 't Pol- lestein, van zeer geschikt voor werkhout. Dadelijk daarna zal in het gemeentehuis te 's- lieer A rendskerke alwaar voormelde boomen staan worden voor 7 jaren, zijnde kadastraal bekend sectie H. numeris 235, 236, 237, 624, 625, groot 2 Heet. 98 Aren 78 Cent. Informatiën te bekomen ten kantore van wijlen Notaris 1. J. PAARDEKOOPER te Goes en bij Notaris KARSEBOOM te Heinkenszand. Ten verzoeke van zijne principalen zal de Notaris Mr. L1EBERT, gevestigd te Goes, in het OPENBAAR VERKOOPEN: 's morgeus te 10 uren, in den Wilhelminapoldcr, op de hofstede bij VIS, achter den molen, langs de Havendijken en bij de Weverij waaronder vele geschikt voor werkhout; voorts MUTSAARD bij het Jachthuis en 6 OL MEN van 1,30 tot 2,05 in omtrek en 1 CANADA van 1,80 omtrek, staande bij OKKERin de herberg te verkoopen. Aanvang bij de meestoof „Zeeland". 's morgens te 10 uren, te Rillandop de hof stede van Jan Wabeke, geschikt werkhout. des morgens te 10 uren, te Cats, op de hofstede bij Aart Marcusse, meest alle van 1421 middellijn. des morgens te 10 uren, te Oadelande, op de hof stede bewoond door Jacobus Meeuwse, alles geschikt voor werkhout. VERKOOPING DER PANDEN OVER HET 2e KWARTAAL 1878, 's namiddags te half twee uren, in het koffiehuis „De Prins van Oranje." Kijkdag: voormiddags van 10 tot 12 uren. De Notaris L. A. PAARDEKOOPER OVER MAN, gevestigd te 's-Gravenpolder, zal jɧË||fe des voormiddags te 10 uren, ten ver- |P zoeke van en op de hofstede bewoond door den eerzamen ©8. Hriedijk, onder de gemeente s-Gravenpolderin het openbaar VERKOOPEN waaronder van 1.95 tot 2.20 Meter omtrek, benevens waaronder van 1.60 Meter omtrek.

Goessche Courant | 1879 | | pagina 2