1879. N°. 141. Zaterdag 29 November. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel, VËRRIRZI\G ONS T HUIS. OFFICIEELS MEDEDEELDEN. RECHTZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. 'J*- c^.-ufva.i'fip» -JA*-- ^wwioaar- Ue uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et. met bijblad 10 ct. OURANT. Gewone advertcntiën worden a 10 ct. por regel geplaatst.. Geboorte- huwelijke- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a ,1. Dienstaanbiedingen, niet cueer dau 4 regels bedragende eu contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER~en IIAASENSTEIN YOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. bevattende Tweede Kamer, Kerkelijke zaken en onderwijs, Gemengde berichten en Verkoopingen en verpachtingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, van het stembureau ontvangen hebbende de processen- verbaal van inlevering en opening der slembriefjes, waaruit blijkt, dat voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad bij herstemming van de 265 geldige stemmen zijn uitgebracht: 1 178 op den heer WILLEM LODEWIJK KAKEBEEKE en 87 PI ETER LIPJES, zoodat eerstgenoemde gekozen is brengen ter openbare kennis, dat afschriften dier pro cessen-verbaal op heden ter gewoner plaatse aangeplakt en ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd zijn, alwaar zij kunnen geraadpleegd worden op eiken werkdag tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren. Goes, den 28 November 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. De WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Wat zijn we toch vaak ondankbaar! Wij willen 't niet eens verbloemen dat ook wij zeiven schuld gevoelen neen, liever erkennen wij dit en doen wij boete Er is een gedenkdag voorbijgegaan, ongemerkt en ongedacht. Eu het ontbreekt er toch niet aan, dat wij niet grif zijn in het herdenken niet gul met onze herinneringsdagen of feesten Daarom dubbel jammer, dat wij dien konden vergeten. Acht dagen geleden hadden wij ter bedevaart moeten gaan naar Gelderland's schoone dreven om daar te getuigen, op het graf van onzen geliefden dichter, hoezeer wij hem be treuren. Wat zou er dan in on^. gemoed een droeve snaar hebben getrild Vijftig jaar zou hij dan eerst geweest ziju! Hoe jong is hij heengegaan, hoe vroeg veel te vroeg is zijn zang verstomd Maar zijn graf bleef stil. Uit Neerland's volk ging men niet op, om nog zijne nagedachtenis te huldigenweinigen, zeer weinigen dachten er om, maar daarom te eer gelooven wij dat velen, zeer velen, toen zij vernamen welk ver zuim er was gepleegd, boete deden als wij. Wij gingen naar onze boekenkastwij grepen den bundel, dien de vriendelijke dichter De Genestet ons naliet. Wie heeft dien bundel niet Eu opnieuw kwam de gedachte bij ons op hoe kort hij ook heeft geleefd, toch heeft h'j veel gedaan en veel ons nagelaten. Of spreekt niet uit elke bladzijde van zijn gedichten een schat van menschenkennis Tin telt niet bijna elk woord van geest, natuur en waarheid Daar ruischen ons heerlijke tonen, zuivere accoorden tegen, die spreken van liefde, verlichting en kracht. Ondankbaar zijn wij geweest, toen wij dien gedenkdag vergaten, maar waar wij zijne ge dichten eene eereplaats geveD, ze lezen en her lezen, daar stichten wij voor hem een eerzuil in ons hart, die kracht ons kan geven ten leven en ten zegen En wij sloegen zijn u-Jong-Hollandsch binnen huisje" op. 01 wat schoone, hartelijke, eenvoudige gedach ten, rein en zuiver ala het edelste metaal, komen u daarin tegemoet Daar zingt hij van ziju thuis: //Alles stemt er vroom en blij, Kleuren, tonen, beelden, Al uw zoete poëzij, Kleine levensbeelden Praalziek was ik nimmermeer, 't Rijmt niet met mijn zeden Ik benijd geen menseh zijn eer, Geld noch heerlijkheden Maar ik ben 't gezelligst dier, En zie mijn vriendinnen Slichten mij een kluisje hier, Stemmend ziel en zinnen." Luistert er gerust naar, gij allen, die het t'huis niet gezellig maakt of hebt. Hoe speelt hij en stoeit hij met zijne klein tjes Wat bouwt hij liooge torens, om ze spoe dig schatrend weer omver te werpen Maar t Liefste speelgoed van mijn twee, Dat's haar jonge vader Als zoodanig meer geliefd ('k Zeg liet zonder jokken, Schoon 't mijn eigenliefde griefd) Dan de doos met blokken Meer dau 't wilde beestenspel Zelfs, trots aap en beeren Van uw kindren kunt gij wel Eenige' ootmoed leeren 1" En met innig welgevallen beschrijft hij de vreugde zijner vrouw, die op lidar beurt weêr geniet in de vreugde der haren. Welk een genot! Zoo'u t'huis. En dan zoo'n gezellig uurljeIs het wonder, dat hij vol verrukking zijn gedicht aldus eindigt «Om dees vroolijke avondrust In Zijn gunst te smaken, Wil ik, al mijn dag, met lust Werken, zorgen, waken (Is 't niet voor het daaglijksch brood, 't Ts om 't brood des levens, Dat slechts de arbeid klein en groot Schenkt, met vreugde tevens Wil ik, onvermoeid en trouw, Kleine kruisjes dragen, Die mij God ook schenken wou In zijn welbehagen. z/Wat mij toch daar buiten grief In 't aandoenlijk harte, Immers bij ons huislijk lief Bloeit weer troost voor smarte. Wat me ook treurig tegenviel In deze aardsche dreven, Niet de reinste droom der ziel, 't Zoet van 't huislijk leven Niet de weelde en 't rijk genot Dat uit kinderoogen Straalt ten trooste in 't mensehen lot, Vrede, zegen, licht van God, Glimlach uit den Hoogen Ons 't liuisdaar hoort die taal, daar dient zijn woorden eene eereplaats gegund Ons zal het dan veel leeren en herinneren aan onzen plicht en onze levenstaak. Want wie zal ontkennen, dat van Ons 't huis bijna alles moet uitgaan wat ons sterk maken kan voor hetgeen de wereld van ons eischt Daar moet geleerd, gevormd worden, daar moet al wat goed en edel is worden ingeprent, daar moeten wij zei ven moed zoeken en hoop, waar ons de wereld zoo vaak teleurstelt eu moedeloos maakt. Wanneer gij het goede meent voor te hebben en men luistert daar buiten niet naar u, ga dan t' huis en verbreidt het daar, maar wordt nooit wereldhater. Prent het uw kinderen in, en zij zullen later wellicht meer succes hebben dan gij nu. En hebt gij leed in uw huis zelf, houdt de wereld erbuiten en denkt dan om de zoovele vriendelijke oogenblikken, die gij er hebt genoten. Dau zult gij niet meedoen met die verlammende berusting, die alle geestkracht dooft; neen, uit het leed zelf zult gij krachten putten om het hoofd rechtop te houden. De wereld roept u opnieuw z/Uw huis zij klein, en uw bezoeken schaarsch Den stroomzie elk, de bron blijve onderaardseh." Daarin ligt veel waars; maar men wachte zich voor overdrijving. Geen vesting mag „Ons t'huis" zijn, waar ieder wordt geweerd; maav zij, die toegelaten worden, dienen ons te eerbiedigen in onzen eigen kring, en bij hun binnentreden moeten zij kunnen bemerken, dat daar ons heiligdom is. Waar wij ons niet onttrekken aan het gezellig verkeer, aan de deelneming aan nottige ver- eeuigiugen en edele doeleinden, waar wij in de natuur ontspanning zoeken, daar kan dat alles meehelpen om Ons t'huis te meer te maken tot een tempel van eenvoud en schoonheid. Beide kunnen samenwerken. Het goede, schoone en edele, dat we daar aankweeken, vinde daar buiten zijne afspiegeling, en wat in de wereld voor goeds te vinden is, vergaren wij oin in onzen kring er winste mee te doen. Hoe verre is de werkelijkheid nog van dat alles verwijderdHoe verliest men vaak de eisehen uit hel oog, die eeu goede huiselijke kring stelt En 't zou anders wezen, vriendelijke dichter, zoo men u slechts steeds als huisgenoot, als gids had in uwe werken, uw geest begreep, en u niet zoo licht vergat als nu is geschied! Geen welsprekender monument kan het Neder- landsche volk u stichten dan door uwe nage dachtenis in eere te houden met het lezen, herlezen, begrijpen en in toepassing brengen, vooral in den hulselijken kring, van hetgeen gij eens schreeft In de maand Mei of Juni 1830 zal een verge, lijkend onderzoek plaats hebben van aspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der pos terijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. Een volgend examen zal eerst in 1881 worden gehouden, zoodat gedurende 1880 slechts éen examen zal plaats vinden. Zie Staatscourant no. 276. GOES, 28 November 1879. Aan de Donderdag gehouden herstemming over een lid voor den gemeenteraad hebben 268 van de 393 kiezers deelgenomen. Van de ingekomen biljetten waren er 3 blanco. Gekozen is de heer W. L. KAKEBEEKE met 178 stemmen. De heer P. Lipjes verkreeg er 87. Den 13en November stemden er 217 kiezers eu verkregen genoemde heerea elk 104 stemmen. 20 December 1848 werd Napoleon III tot president der Pransclie republiek met kolossale meerderheid gekozenalleen doordat zijne vrieDd°n den boeren hadden wijsgemaakt, dat hij uit eigen middelen hunne belasting zou betalen. (Öit bedroeg 45 opcenten der grond belasting Te Vlissingen is de heer J. Van der Beke Callenfels, die als lid van den raad zijn ont slag genomen had, als zoodanig herkozen. Tot lid van den raad te Honteuisse is de heer A. F. Marlet gekozen. De heer Bastert heeft de benoeming als lid van de Tweede Kamer aangenomen. UD Door het hoofdbestuur van Volksonderwijs is aan de Tweede Kamer een adres ingezon den waarin het verzoekt het daarheen te leiden, »dat, althans nog met I Juli 1880 de schoolwet van 1878 in werking trede." Jhr. mr. H. C. Van der Wijde, oud-lid in den raad van Nederlandsch-Indie, heeft aan de Tweede Kamer aangeboden eene proeve eener voorloopige grondwetsherziening, die hij in de gunstige overwegmg der Kamer aanbe veelt, onder icededeeling dat, zoo die herzie ning, om redenen die ni-1 te zijner beoordee ling staan, ontijdig mocht Worden geacht, bij het denkbeeld van een grondwetsherzienings- bond koes'ert, waarvan, na verkregen goed keuring en machtiging van Z. M. den Ko ning, bet eere-voorzitterschap Z. K. H. den Prins van Oranje zou kunnen worden aangebo den. De nadere toelichting van het eerste tele gram aangaande het overlijden van den heer Koolemans B ijncn maakt het verlies van den jongen zee-offieier nog smartelijker. De be woordingen zjjn niet. duidelijk genoeg om met zekerheid te kunnen zeggen hoe het ongeluk geschied is, doch naar het schijnt is het kli maat van Indië noodlottig geweest voor zijne hersens, die door al wat hij in drie jaar heeft gedaan en doorgestaan overspannen waren. Nadat hij zijn schip Luboera verlaten had, van waar hij zulke opgewekte en vroolijke brie ven aan zijne vrienden schreef, schijnt hij zwaar ziek te zijn geworden. Reeds vroeger in Atjeh had bij Indische koorts gehad, welke toen ontsteking der hersens veroorzaakte waar schijnlijk is bet die ziekte, welke hem weder keeit overvallen en heeft hij in de opwinding, welke een gewoon verschijnsel is bij hersen- lijden, zich zelf het ongeluk toegebracht, waar van in het eerste bericht sprake is. SCBEEPVAARTBERICÏÏTEN Hansweert.. Na op het Noordland aan den grond te hebben gezeten en een groot deel der lading over boord te hebben geworpen, arri veerde alhier Donderdag van Zierikzee, gesleept door de stoomer Hellevoetsluis", h-t. Belgische stoomschip Vena", kapitein M. De Muijtenaere, van Bilbao naar Antwerpen bestemd met 700000 kilo ijzererts. Het schip maakte geen water, doch kou onder eigen stoom de reis niet ver volgen. II,st gerechtshof te 's-Gravenbage veroordeelde heden A. v. L., oud 21 jaren, touwslagersknecht ta Gro de, bsschuldigd vau den 26 Augustus jl. voor het kantongerecht te Oostburg in eene politiezaak tegen P. II. ten voordeele van den beklaagde eene valseke verklaring te hehbea afgtlegd, tot 45 dagen cel!, gpv.straf. Donderdag stond voor dat hof ook tereoht N. D. Reeds meermalen was hij wegens diefstal veroordeeld, op 18 Aug. 11. uit de gevangenis te Goes oit- slagen en nu beschuldigd van diefstal van een paar laar zen en bovendien in den avond van 26 Augustus j'. zijn e vrouw op dea betmweg tusschen M.dddburg en Vlis* singen te hebben vermoord. Het bof veroordeelde hem heden wegens diefstal en moord tot 20 jaren tuchthuisstraf. Aüoop Aanbestedingen en Verkoopingen. Middelburg. Aan het gebouw van het gewee. teljjk bestuur alhier is heden aanbesteed 1". Het driejarig onderhoud van het kanaal door Walcheren met bijbehoorende werken. Raming 60,000 per jaar. Er is ingescll'eveu door G. G. Kejj, te Leiden, 59,900 Tijs Volkar, te Uordt, 56,490 G, I). Boiier, te Sliedrecht, 55,738; C. V. d. Hooft, te Ter Nenzen, 55,000 D. Volkei^ te Dordt, 53,000 J. Van Male, te Brtskeus, 52,800 J. Verkuiji Qnakkeiaar, te Viissingeu, 51,333 J. Van da Hoek, te Middelburg en A. Sch-aai, te Siiedreclit, samen (als minste inschrijvers) 49,800. 2liet onderhouden en verbeteren gedurende 1880 van de havenwerken te Breskens. Raming 5275. Ingeschreven door J. Koole, (e Hansweert, 5770 P. J. Visser, te Hansweert, 5589 J. Barton, ta Biervliet, 5300 P. Monjé, te Breskens, ƒ5138; J. Verkuij! QuaAeiuar, te Vlissiaaen, 4993 J. Van Male, te Breskens, 4878 C V. d. Hoof', te Ter Neuz-u, ƒ4700 eu D. Tholens, te Hoek, 4600, zoodat laatstgenoemde de minste inschrijver is. Uit 's IT er Arcndskerke schr'jft mea aan de A'. P. Ct.De pogingen om hier eene gemeenschap pelijke slachterij te begTnen zijn aanvankelijk goed ge slaagd. Heden (Donderdag) gaat het eerste beest, met groen en bloemen bekranst, de gemeente rond. Ofschoon jl. Dinsdag d< prijzen van het vee op de mi kt te Goes aanmt-rke'ijk hooier waren - d ui da beide vorige Dinsdagen, kan hit riu aaogekoaalê, een vet berst van p. m, 550 pond, aan de verbruikers geievc-d worden voor 43 c ut de 5 ons voor de puike snik ken en 30 ct. voor het gewone vlesscb. Ie Ro.tarda ui is Donderdagochtend eene oude vrouw in hare woning door de bur.n .dood gevon den, met het bovenlijf uit hal opgeschoven raam Hagende. De vrouw Led aan asthma en was gewoon, Sis zij hit bsnau vd kreeg, uit het raam te vim liggen.

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1