iMTÉNLANDSCH OVERZICHT. Overzicht van den stand der koersen. cem£pcgde berichten. Laatste en telegraphische berichten. So. A. H., 62 zonder beroep, te Zaarnslag, wegens diefstal, veroordeeld tot een maand cell. gev. straf c. e. ito. C. Van A., 24 landmauszoon, te Graauw, wegens hoon, veroordeeld tot 8 boete, su'os. 1 dag gev. straf c. e. B in zalteu, den 14sn November behandeld, tegen lo. C. K., Lz., 16 j., te Kruiningen, wegens dief stal, veroordeeld tot vier dagen cell. gev. straf c. e. 2o. a P. P., 19 j., b P. B., 22 j., visscbers, te Yerseke, beschuldigd van mishandeling, a veroor deeld tot 15 dagen cell. gev. straf en f 8 boete, b vrijgttproken. Ho. E. De K., 67 j wed. C. T., arbeider, te Coljjntplaat, wegens bedelarij, veroordeeld lot 14 da gen gev. straf c. e. 4o. P. De R. Pz., 36 j., te Colynsplaat, wegens mishandeling, veroordeeld tot 5 boete, c. e. 5o. W. J. H., 50 j huisvr. vau J. Van S., te Middelburg, wegens boon, veroordeeld tot 2,50 boete c. e. 6o. C. Van S., 49 j., arbeider, te Middelburg, wegens mishandeling, veroordeeld tot ƒ12 boete, c. e. 7o. P. J. S., 60 j., werkvrouw, te Hoofdplaat, wegens beleediging vau eeu veldwachter, veroordeeld tot 8 boete c. e. SCHEEP VAAllïbEKICHTEN Hansweert. Het bericht omlnnt de stranding der Martina Johanna," behoeft, om eene juiste voorstel ling van 't gebeurde te geven, eeuige aauvulling. Toen des morgens nl. de stranding door den ageut den heer Looijé alhier werd ontdektspoedde hjj zich onverwyld naar de plaats des onheils per sleepboot „Ptzalia". Zoo dicht mogeljjk by de Martina Jo hanna" werd geankerd en werden alsioeu met eene mede gebrachte roeiboot de passagiers van boord gehaald en per „Pezalia" niet met de roeiboot naar Hans- weert niet naar Walsoorden overgebracht, van waar zjj nog tjjdig per spoor hunne reis konden ver volgen. Daar de Martina Johanna" niet vlot koude gesleept worden, werd door den ageut aan den heer Ingenieur machtiging gevraagd om de sleepboot „Ft- zalia" als spoorboot te laten dienst doeu, hetgeeu wel willend werd toegestaan. Alzoo kon des middags da gewone dienst weder baten geregelden gang gaan en heeft deze, dank den ijver en de flinke maatregelen van den heer Looijé, trots tegenwerking vau zekere tjjde, geen noemenswaardige stremming ondervonden. Dinsdag heeft te Antwerpen reeds de aanbeste ding plaats gehad, om te trachten de gezonken City of Bruttelt uit den groud te halen. De lichting uiel lading en franco leveren is aangenomen door de firma Liunyder aldaar. Morgen zal men daarmee een begin maken. Voortdurend wordeu alhier go-deren, van dat stoomschip afkomstig aangebracht als glaswerk gecondenseerde Z vilserscbe melk, champagne enz., be nevens tuigage. Zulks is voor veel werkmenschen een niet onwelkom buitenkansje om iets ie verdienen. Middelburg. De sedert 1 September ji. geopende tpoirbootdieust WalsoordenVlake beeft eeu flinke verbetering ondergaan door hef in de vaart breugen eener nieuwe boot, weike jl. Zondag in dienst is gesteld. De boot is bijzonder goed ingericht voor het vervoer van personen, gotderen en vee, vooral ook voor het laatste. Volgens het oordeel van des kundigen is zy een uititekend zeeschip, van alle ver- eischten en tevens van alle gemakken voorzien. De kajuiten zjjn comfortable en prachtig, ruim en luchtig, flink verlicht en verwarmd, in éen woord laten niets te wenschen over. Verder is de boot voorz'en van een ferm laadruim, terwijl de machine een deskundige zou doen watertanden. Snelheid en comfort gaan hier hand aan band. Zaterdag heeft zij van hieruit een proefreis ge maakt via Vlissingen naar Walsoorden en Vlake, die algemeen heeft voldaan. Aan boord bevonden zich o. a. de heeren Jan Smit P, Diepenveen en Fan der Bent, concessionarissen, Jan Smit VIII en Luteyn, directeur van den proviDC. stoombootdienst op de Wester-Schelde. Het was een iü waarheid aar dige tocht, waarvan het genot werd verhoogd door de onbekrompen gastvrijheid van beeren coucess ona- rissen. De zorg voor keuken en buffet was voor dien dag opgedragen aan den heer J. De Haan, houder van het Queens Hotel en café restaurant te Rot terdam en tevens kasteltin der sociëteit te Kin- derdyk. Hem komt alle eer toe voor de wjjze waarop hij zich van zyn taak heeft gekweten. Te Walsoorden werden concessionarissen gecompli menteerd door den wethouder P. A. Adriaantens, by afwezigheid van den burgemeester; te Hansweert kwamen de burgemeesters van Kruiniugen en van Schore aan boord, om de heeren ondernemers geluk te wenschen met bet bezit dezer nieuwe boot. De heer Pan der Bent bedankte ook namens zijne mede- concessionarissen voor de ondervonden belangstelling. Hier en daar gaf men daarvan ook blyk door het uitsteken van vlaggen. De dienst mag nu in waarheid goed ingericht worden genoemd. Eén ding is echter te hopen, nl. dat nu te Vlake spoedig een station der staatsspoor wegen worde opgericht, want de toestand dier halte is thans allerellendigst. De 'Fransche regeering is niet zoo ferm als wjj wel meenden. Zij neemt naar het nu blijkt veel te veel notitie van alle aanvallen of tegen werkingen, waaraan de republiek bloot staat. Het bewuste legitiuiistische banket, waarvan wij Maan dag melding maakten, beeft zjj niet ongemerkt laten voorbijgaan. Op dat banket was een opge schroefd adres in orde gemaakt aan den graaf Van Chambord, een adres dat door alle bladen bijna is opgenomen. Voor die opname nu wordt éen blad, nl. de Gaulois, vervolgd. Verder verzekert men te Parijs dat tegen Boudri Jasson, den ontwerpei- van het banket, eene vervolging wegens opruiing tot burgeroorlog zal worden ingesteld. Onpraktisch mag zulk een daad heeten, vooral wijl er andere zaken voorvallen, die het niinisterie nog meer ondermijnen. Zoo werd onlangs tot gouverneur van Martinique benoemd zekere beer Gend, lid der Kamer van Afgevaardigden. Na zijne benoeming zinspeelde een blad op gebeurtenissen, die jaren geleden met genoemden heer zouden hebben plaats gehad, en de Minister van Marine was zoo zwak zich daaraan te storen, en de benoeming weer in te trekkeu. De heer Gend weigert de hem daarvoor aangebo den schadevergoeding aan te nemen en daar hij voor zjjn lidmaatschap der Kamer van Afgevaar digden heeft bedankt, en eene nieuwe verkiezing moet plaats hebben, heeft bij zich opnieuw can- didaat gesteld. Tegenover hem wordt de bekende Humbert weer aanbevolen. Mevrouw Eugenie Bonaparte heeft hare moeder niet meer levend mogen aanschouwen. De 86jarige vrouw had eene beroerte gekregen en stierf' kort daarna. Gedurende haar zeer kortstondig verblijf in Parijs ontving de ex-keizerin nog een bezoek van haar neef Prins Napoleon, wat algemeen onder de Bona- partisten gioote vreugde verwekt. Oponlijk wordt dus genoemde prins als pretendent naar den troon erkend, en zou de eendracht onder de aanhangers der partij nu zijn hersteld. Te Bordeaux en te Biarritz werd mevrouw Eugenie aan het station door eenige getrouwen begroet. Te Biarritz waren ongeveer 200 Bonapar- tisten aal» het station, welke de gewezen Keizerin/ volgens Spaansch gebruik, de band kusten. Tot aan de grenzen werd zij door een commissaris van politie en vier agenten in burgerkleeding vergezeld. In Madrid was Koning Alfonsus XIImet zijne zuster aau bet station om de bedroefde weduwe te ontvangen en op den nieuwen slag voor te bereiden. De bruid des Konings is Maandagochtend in Spanjés hoofdstad aangekomen. Zij werd door haar aanstaanden gemaal, zijne zusters, de ministers, autoriteiten, bofaignitarissen en vele aanzienlijken uit het land ontvangen. Op aandrang van den Belgischen gezant heeft kardinaal Nina positief verklaard, dat de verzeke ringen van den Heiligen Stoel omtrent de instruc- tiën aan de bisschoppen waarheid bevatten, en er vau geeue anderen aanschrijvingen, o. a. om in stemming met hunne houding te betuigen, iets bekend is. Men bljjft voortdurend aandringen op terugroeping van dien gezant op het Vaticaati. Ook bij den gemeenteraad van Brussel is een adres aan de kamer van afgevaardigden in be handeling, waarin daarop wordt aangedrongen. Engeland heeft de zaak in de Transvaal te schoon voorgesteld. Het moet daar nog verre van kalm zyn. Het nieuwe Italiaansche kabinet is samengesteld en heeft als hoofdleiders Cairoli, tevens president en minister van buitenlandsche zaken, en Depretis voor binnenlandsche zaken. Nu is er echter weer een groot deel der kamer leden tegen die combinatie gekant eu een nieuwe crisis wellicht spoedig weer aan de orde van den dag. Had de beurs de vorige week in flauwe stem ming gesloten, de nieuwe begon onder gunstiger omstandigheden. In gunstige tegenstelling met de zwakke stemming, welke den laatsten dag der afgeloopen week den boventoon had, domineerde Maandag een vrij vaste stemming. De nieuwe wereld zond beter koersen, waardoor die der Amerikaansche Spoorwegwaarden een be langrijken steun ondervonden. In de speculatie aldaar was eenige reactie gekomen door eenige retraite der geldschieters, van wier houding de Amerikaansche speculanten zich in hooge mate durven afhankelyk stellen. Niettemin ontmoeten we de koersen van verschillende soorten toch nog beneden die der vorige week, bljj kende uit het volgende lystje. 18 Nov. 25 Nov. Californië-Oregon 997/. 99'/> Chic N. W.Cert. aand. Preferred. 104 1027i dito Mad. Extension obl. 110 1097» dito Menomonie n 110 110 dito N. W. Union 1067» 1057» Illinois Cert, van Aandeelen 1007, 987. De daling was in de dobbelfondsen le klasse al dadeljjk verpletterendErie shares vielen van ca. 49 tot 35. Het is bijna onmogelijk zicb den omvang voor- testellen van de reusachtige speculaties, waarin Yankees zich durven wagen en de Amerik. bladen houden dan ook niet op tot voorzichtigheid aan to sporen, evenals wij gaarne voortgaan in 't be lang der iezers hen aan te moedigen van de voor sommige soorten duizelingwekkende hoogte der noteering te profiteeren. Het aanloksel van groote en gemakkelijke winsten is velen te sterk en is het spel eenmaal aan den gang z. a. sinds weken in Amerika het geval is dan voedt het zich zelf. Dan wordt niet meer de kans gewaagd op de wezenlijke of ook maar vermoedeljjke uitkomst van de zaak, die het voorwerp van speculatie is gewordenmen speculeert eenvoudig op eikaars onzinnigheid. Men koopt voor hoogen prijs iets, dat misschien niets waard is, wetende, dat men eene dwaasheid doet, maar tegelijk vertrouwende, dat een ander straks in diezelfde dwaasheid nog verder gaat en tot nog hoogeren prjjs koopen zal. Dit duurt dan zóólang, totdat, dikwijls door eene kleinigheid, het gezond verstand weder ontwaakt. Dan berst de zeepbel der begoocheling, en de laatste speler betaalt het gelach. Na de Amerikaansche Spoorwegwaarden, die de meeste aandacht verdienden, vestigen we onze aan dacht op de Europeesche Spoorwegwaarden. Van de Bussische verdient vermelding de verbetering der oblig. Moskow-Jaroslow een voor geldbe- legging zeer geschikt fonds van 957/, tot 967». Ook de oblig. Orel-Viteb3k gingen opwaartsde vorige week 87'7» genoteerd, klommen ze tot 887.. De Theiss-Spoorwegobligatiën mochten verder avanceeren. Een buitenlandsch blad taxeert bet superdividend over 1879 op ruim fl. 4 per aandeel; dat over 1878 was fl. 17, per aandeel. Dit bericht vinden we bevestigd in de berekening der Hon- gaarsche regeering, die fl. 5,309,000 nominaal aan aandeelen in de Theiss-spoorwegmaatschappij bezit en op de begrooting voor 1880 geraamd heeft fl. 265000, als ontvangst uit de 5 pet. intrest en fl. 93650 uit het superdividend. Dit zou dus, over de 26545 aandeelen van de regeering omge slagen, gelijk zijn met een superdividend van ruim fl. 3,50 per aandeel. Bussische Staatsfondsen over 't algemeen wat hooger dan de vorige week. Oostenrijkers daaren tegen wat zwakker, Hongaren evenwel moch ten zich wat verheffen de 5 pets. obl. 1867 monteerden van 807, tot 827.%, de 5% goud- leening won slechts een niet noemenswaardig 7». We blijven niettemin nog steeds op groote voor zichtigheid met het Hongaarsche fonds aandringen; we zeiden het meer het :s niet solide, voor geld belegging dus ongeschikt, en gewaagd derhalve een belangrijk gedeelte van zijn vermogen daarin te beleggen. Vóór we tot den lotenhoek overgaan, zij de aandacht gevestigd op den vooruitgang, dien de aandeelen Stoomvaartmaatschappij Zeeland in de laatste 14 dagen konden maken. Alle loten vinden we schier hoogerdie van Madrid klommen 7, en bereikten 54'/,%. Het Koninklijk decreet, waarbij de Ayuntamiento de stadsregeering te kennen gegeven wordt, dat 's Konings wil vordert dat zij zich met hare schuld- eisehers versta omtrent zoodanige schuldreductie als met de billijkheid is overeentebrengen, heeft tengevolge gehad, dat de stedelijke commissie voor de fiuanciën den 15 dezer eene zitting heeft gehouden om over de aangelegenheid te beraad slagen. Op de beginselen in het K. B. neergelegd zal eene benoemde commissie eene regelings- oatwerp opstellen, dat aan de goedkeuring vau het gemeentebestuur zal onderworpen worden, eu dat het aan de houders van loten zal bekend maken, aivoreus de goedkeuring der regeering erop te vragen. In bedoeld K. B. wordt ook gezegd, dat tot dusver door het stadsbestuur nog geen voor stellen zijn gedaan, welke naar eene gezonde be schouwing de toestemming zouden kunnen ver werven van eene voldoend aanzienlijke meerderheid van obligatiehouders, waardoor eeue conversie of verandering in de voorwaarden der leeuing ge rechtvaardigd zou kunnen voorkomen, zonder dat het crediet van de stad en het land er door be nadeeld wordt. Hansweert. Dinsdagmorgen werden vele nering- doende» alhier ocaaugeiiaain verrast door het met de noorderzon vertrekken van een huisgezin naar elders, zonder natuurlijk behoorlijk adres achter te laten. De man poetste des avonds even vóór zonsondergang de plaat, terwjjl de vrouw en haar kroost na zons ondergang hunne biezen pakten. B ideu zeilden even wel een verschillenden koers uit. De man nam zyn koert nuar vader Rijn en de dame stunrde aan op Walchereu's vette laudouweu. Vrijdagavond zijn twee soldaten van het depot van discipline te VlissiDgen weggeloopeo. Uit Hans weert meldt men ons, dat die Zaterdagnamiddag van daar vertrokken naar Antwerpen per stoomboot Te legraaf. Zy waren afgemat en verkleumd van koude, daar zy de reis van Vlissingen naar Hansweert te voet afgelegd hadden en wel langs den zeedjjk. Zy vertelden dat ze, na ontvangst van een ferm pak slaag, uit de gelederen waren weggejaagd. Over hun soldateupak hadden ze een blauwe kiel aan en zagen er uit als stokers eener stoomboot. Zy hadden nog juist geld genoeg by zich om de passage naar Ant werpen te betalen. Ouder Nieuwdorp is in den nacht van Vrjjdag op Zaterdag jl. brand ontstaan in de aanhoorigheid van d;n timmermanswinkel van H. Dijkvorit. Om streeks half drie werd de dienstmeid wakker door geknetter of gekraak en bevond toen, dat de woning reeds grootendeels gevu'd was met rook en het keu kentje met de schuur iD braud stonden. Met behulp der buren, die door de dienstmeid gewekt werden en de inmiddels aangerukte brandweer, mocht het gelukken de woning, ofschoon betrekkelijk veel be schadigd, te behouden. Maandagmorgen kwam de molenaar P. A. te 's-Heerenhoek tot de onaangename ontdekking, dat des nachts zyn molen was opengebroken, en behalve eenige zakken een hectoliter graan was ontvreemd. De dader is tot dusver onbekend. Aan een particulier schryven is het volgende ontleendDr. Salomoni, voor eenige jaren oogarts aan 's rjjks gesticht Veenhuizen, in Drente, heeft zich later als geneesheer gevestigd te Paramaribo (W.-Iodië). De fortuin was hem daar ten aanzien zjjner praktijk zeer gunstighy werd zeer op prjjs gesteld, zoodat hij voor weinige matudeu werd bevorderd tot inspecteur van den geneeskundigen dienst aldaar. Kort vóór die benoeming had hy een gouddelving ondernomen op vrjj groote schaal en met dien gunstigen uitslag, dat hjj in 4 maanden tijds 49 kilo goud had gevonden. (V. D.) Uit deu Singel te Utreoht is eeu oude vrouw levenloos opgehaald, die vermoedelijk des avonds door den zwaren mist in het water is geloopen. Een werkman, bezig met het inladen vaD vee aan het station te Arnhem, stak de rails over en kwam daardoor in aanraking met den aankomenden sneltrein, zoodat zjjne beenen en één arm werden verbrjjzeld. Op behoud van zjjn leven bestaat wei nig hoop. Naar aanleiding van de mededeeling, door ous overgenomen uit de Dordrechtiche Courant omtrent den moord en den diefstal bjj een landbouwer onder Sleeuwjjk, wordt aan de N. B. Ct. medegedeeld, dat er omtren t den dader of de daders nog niets zekers bekend is. Wel bestaat er vermoeden, maar vetder is men nog niet. Daarbij bedraagt de ontvreemde som geen f 80,000, maar ongeveer 6000. Den 21 dezer zou De Génestet 50 jaren geweest zijn. Het komt ons voor, dat die dag minstens even goed het openbaar herdenken waardig ware geweest, als mei.ige andere waarmede men tegenwoordig zoo mild i?. Slechts éen teeken ervan mochten wy op merken bet was in het weekblad De Amsterdammer, waarin de heer O. Waalner den meeBt geliefde onzer dichters van deze eeuw een vijftal coupletten wjjdde met het opschrift 21 November 1829 1879. Het eerste daarvan luidt aldus Ja, u wijd ik het lied, (Jat mjjn veder ontvliet, Mijner daokbare ziel ten behoeve En ik voel mjj de tolk Van mjjn land, van mjju volk, Dal erken'.eljjk staart op uw groeve 1 (M. Crt.) Een klein kind te Staphors', aan eene oudere zuster ter oppassing toevertrouwd, is, terwjjl deze zich even verwjjderde, in het vuur gevallen en aan de gevolgen overleden. Zaterdagavond heeft, na het verlaten van een daushuis te Haarlem, eene hevige vichtpartjj plaats gehad tusschen huzaren en burgers. Eeu huzaar heeft daarbij met een mes twee burgers verwond en een van hen een slagader aan het hoofd doorsneden, hetgeen een diepe wood veroorzaakte. De dader is in hechtenis. Een bediende op een cargadoorskantoor te Rot terdam, waar hij 2000 s'jaars verdiende, heeft zich, vermoedelijk naar Engeland, verwijderd met goedereu van anderen, ter waarde van 4000, waaronder 200 van zijn patroon. (Mab.) De Loadenscbe bladen melden het overljjden van de weduwe van Charlet Dickene, in den ouderdom van 65 jaren. Haar eigen naam was Bogarth. Dickem huwde haar in April 1836. Ferdinand De Leatepa heeft in de laatste zitting der Parjjeche Académie des Sciences medegedeeld, dat bij den ingenieur Couvreur, die hem bjj den aauleg vau het Suez-kanaal ter zijde stond naar Panama gezonden heeft, om het terrein voor het kanaal aldaar te bsstudeeren. Op de van hem ontvangen guustige berichten heeft hjj verder eeu aantal werklieden met de noodige machinerieën en werktuigen derwaarts ge zonden en zal hij zelf binnen vier weken volgen, met eenige bekwame ingenieurs uit Nederiaud en Erankrjjk, waai bjj zich later anderen uit Columbia eu de Ver- eenigde Staten zullen voegen, die zich bereid verklaard hebben hem bjj het werk ter zjjde te staan. Tot het einde van het vorige jaar hadden de verwoestingen, door de Phylloxera vaatatrix in de Fransche wjjngaarden aangericht, zich over 1,600,000 acres uitgestrekt, waarvan 700,000 geheel vernield waren. Nu heeft zy zich ook vertoond in Medoc, het middelpunt der wjjndistricten, waar de wjjnop- brengst jaarljjks eenige tientallen miilioenen guldens bedraagt. Terwjjl het Engclsche parlementslid Simon op het puut stoud eene rede te beginnen voor zjjne kiezers te Dewsbury op jl. Diusdagavorjd, viel plotseling in de zaal vaa de schaatsenbaao aldaar eene gaterjj in, waaiop ongeveer 300 menschen zich bevonden. Twee bleven er op de plaats dood, en eeu 50tal werden in meer dere of mindere mate gekwetst. Van deze laatsten overleden er den volgenden dag twee en drie anderen zouden er ook wel niet van opkomen. Een merkwaardig proces is te Karlsruhe gevoerd, dat elders ook nut kan doen. De Gezondheidsraad aldaar had openbaar aangekondigd, dat hem gebleken was, dat de aanbevelingen door mal name genoemde genees- en scheikundigen van verschillende geheimmiddelen niets was dan een bedrieg!jjke exploitatie van bet publiek. Een van die geleerden (dr. Joh. Muller, beëedigd chemiscb-pharmaceutisch deskundige en me- dicinaalraad van Waldeck) klaagde daarop dom genoeg den Gezondheidsraad wegeus laster aan. Bjj de behandeling van de zaak werden intusschen curieuse scbrifteljjke stukken overgelegd, o. a. een verklaring van dien medicinaalraad, dat een hem ge zonden gtflngeerd geheimmiddel (hetwelk men uit wijD, honing en dergelijken had samengeflanst) een krachtig geneesmiddel was tegen een geheele reeks van ziekten 1 By de tóezending vau nog 20 mark zou hij uog veel meer getuigen I In het Zwitsersche kanton Tessin is zooveel sneeuw gevallen en hebben zulke lawines plaats gehad, dat de post- en telegraafdienst gestaakt is en dui- zeuden boomen en wjjnstokken vernield zjjn. In bet Gadmendal zjjn vjjf menschen onder een sneeuwval bedolven, waarvan er drie zijn gered, een is omge komen en een nog vermist werd. KLOETINGE, 26 Nov. Heden had alhier de stemming plaats voor drie notabelen der herv. gemeente. De drie aftredenden zijn allen herkozen, nl. de heerenJac. Almekinders, met 41, L. De Groene met 48 en M. Burger ook met 48 stemmen. MIDDELBURG, 26 Nov. Tegen het vonnis der rechtbank alhier van jl. Vrydag, waarbij de heer W. H. Keun uit Londen, thans te 's-Hage gedomicilieerd, veroordeeld is tot eene geldboete van f 5 c. e., ter zake van het gebruik makeu vau een vervallen spoorweg retourbiljet, is cassatie aangeteekend. Men heeft alzoo eerlang beslissing dezer zeldzame quaestie in hoogste ressort te verwachten. 's-GRAVENHAGE, 26 Nov. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting is het algemeen debat over de staatsbegrooting voortgezet. De heer Brouwers verdedigde, by de onmogelijkheid der liberalen om te regeeren, het optreden van een ministerie tot afdoening van zaken. Hij was dit kabinet niet vijandig, maar wilde zijne daden af wachten. Toch betreurde hij diens verklaring om trent de uitvoering der onderwijswet. Hjj hoopte althans, dat die uitvoering met onpartijdigheid zou geschieden. De heer De Jonge deelde het leedge voel zyner medestanders over de formatie van dit kabinet door den heer Van Lijnden. Hij drong

Goessche Courant | 1879 | | pagina 2