1879, N°. 140. Donderdag 27 November. 06' ;uug. P. LIPJES. KUIPERIJ. ste VERPACHTING. OFFICIEELS ÜEDEMLIM. GOES, 26 November 1379. Afioop Aanbestedingen en Verkoopingen. RECHTZAKEN. GOESCHli De uitgave dezer Courant geschiedt Maakdaq-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.7b. Afzonderlijke nommers 5 et. wet bijblad 10 ct. Gewone advertontiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STELNER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGII VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. ^&£a >f Fermiteit, beginselvastheid en ernstig handelen, wie daarop prijs stelt zal zich zeker wel teleur gesteld hebben gevoeld bij de laatste verkiezing voor een lid van den gemeenteraad in onze gemeente Maar tocher is éeu lichtpunt aan te wijzen, dat in die richting schittert, al moeten wij tot ons leedwezen erkennen, dat niet de aanhangers der liberale richting maar juist onze tegenstan ders dat lichtpunt ons te aanschouwen gaven. Volgens van ouzentwege gehouden aanteeke- ning hebben bij de verkiezing op 13 November zich velen van de tegenpartij onthouden die daardoor een bewijs van fermiteit gaven. Zij be wezen zoodoende, dat zij zich niet zoo licht laten meesleepen om deze of gene, die plotseling hen in den arm neemt, op het kussen te helpen brengen. Voor een eerlijk aanhanger hunner partij spanden zij hunne krachten in, wij zagen dit vorige malen maar niet voor een, die bij gebrek aan beter, overloopende uit het vijandelijk gelid, maar dadelijk na zijne bekeering wordt aanbevolen. Zij handelden daardoor zeker fermer dan velen der onzen, die de beleedigiug, onze beginselen aangedaan, nog wel de belooning van hun stem waardig keurden. Zulk onmanlijk, beginselloos handelen was ons een raadsel. Toen de heer W. L. Kakebeeke door Vele kiezers werd aanbevolen, dachten wij aan mis leiding of weinig ernst. Zij, die zich hunne uamen schaamden, vonden echter steun bij velen, zoodat hij nu iu herstemming komen moet. En thans durven wij vragen, of hij door be kwaamheid, door belangstelling in de publieke zaak, door consequent en ernstig handelen aan spraak maken kan op een zetel in den gemeen teraad Daarop géve elk kiezer zich zeiven antwoord, voor hij morgen ter stembus gaat. Wij voor ons kunnen niet anders dan die vraag ontkennend beantwoorden. Over de ad ministratieve bekwaamheden van den heer W. L. Kakebeeke zwijgen wij liefst. Sprekender getui gen dan wij zouden vóór of tegen kunnen plei ten, en wij voor ons hebben de zekerheid aan welke zijde bij wikken en wegen de schaal zou overslaan. Dat elk kiezer die voor zich zeiven verkrijgel Belangstelling in de publieke zaak niet een daad kan daarvan getuigen. Ja toch eens heeft genoemde heer van die belangstelling blijk gegevenen het is nog tekort geleden om daarover uit te weiden, maar treuriger bewijs voor zijn inconsequent en zon derling handelen is niet aan te voeren. Dat hij de liberale partij verliet, wij laten dit daar, men kan dwalen en tot inkeer komen, maar dat men dit doet op eene wijze als de heer W. L. Kakebeeke dit meende te moeten doen, dat gaat ons begrip te boven. De heer W. Te Gempt te Hoedekenskerke heeft, met zijn naam onderteekenel, openlijk ge protesteerd tegen zulk meten met twee maten. Wat de heer Kakebeeke hier atkeurde, deed hij in zijne eigene gemeente. En hij heeft tegen de pertinente verklaring van dien schrijver nooit geprotesteerd. De liberale partij zal om zijn heengaan niet treuren, maar wat wij uit haar naam doen is: verklaren, dat, werd hij zooals hij beweert meegesleept door die partij, zij zelve hem nooit meesleepte, doch dat hij zelf dan zich zeker aansloot en liet meesleepen. Maar tevens willen wij tot zijn eer erkennen hoe hij tot nuloe in zijne eigen gemeente voor het onderwijs veel in liberale richting deed zonder dat hij daar werd meegesleept. Doch die handeling past volstrekt niet bij de richting van hen, die thans hem zouden moeten steunen. Wij wijzen hen er op in hun eigen belang. Van fermiteit dragen zijne daden geen enkel spoor. Of heet het ferm zoo zichzelven op te dringen, als hij deed en zich candidaat te doen stellen „bij gebrek aan beter", zooals met hem is geschied Dat bij gebrek aan beter" zou reden kunnen hebben, zoo men bij eigen richting slechts ge bleven was; dan kan de mindere moeien voor treden waar eeu meerdere niet wil, maar nooit kan dat gelden waar men een halfslachtige ver kiest, en dien in een vijandig gelid moet zoeken. Neen, waar zoo weinig kracht, bekwaamheid en ernst spreekt uit hetgeen de lieer /F. L. Kakebeeke tot nutoe verriclnte moeten wij protes teeren tegen zijn eandidaluur. De gemeenteraad zal van zijne voorlichting geen nut kunnen hebben Zuinig moge hij voor zichzelven wezen, voor de gemeente baat dit weinig. Wat zal bij meer vermogen dan de leden van den raad eer lijke aanhangers van de anti-revolutionaire rich ting die nooit nog éen middel tot bezuiniging voor onze gemeente hebben kuunen aangeven Wie echter is beter doorkneed iu financiëele zaken dan de heer P. Lipjes, een man, die ook in humaniteit zeker verre boven hem staat Men spreekt van heengaan, zoo du heer IV. L. Kakebeeke niet mocht gekozen worden Eilieve, rnag dat een argument wezen Heet dat niet dwang uitoefenen op eene verkiezing? En gelooft men nu in ernst, dat, zoo zijne eigene belangen tot heengaan noopten, iemand blijven zou, alleen omdat hij een eerepost vervult? De vraag, die alles beheerseht, moet zijn krijgen wij een eerlijk en geschikt lid van den raad En dit achten wij den h?er Kakebeeke geens zins, maar wel den heer P. Lipjes. Onze tegenstanders zullen zeker evenals den vorigeu keer handelen. Zij kiezen niet, of liever een eerlijk tegenstander dan eeu halfslachtig man. En den vrijzinnigen bezweren wij vooral bij deze gelegenheid een beter blijk van beginsel vastheid te geven dan de vorige maal, want het geldt hier eene quaestie van eer. Dat alleen reeds moest allen bewegen hun stem uittebrengen op een achtenswaardig man als de heer Wij herinneren ten slotte, dat de stembus tot vier uren is geopend. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door hun college op ZATERDAG den 6 DECEMBER aanstaande, des namid dags te éen uur, in een der zalen van het raadhuis op nieaw zal worden verpacht, bij gemis van genoegzaam bod op 22 November jl. De 110 VENÏERINQ in de voormalige Zoute Vest, groot 18 Aren 90 Centiaren, thans in pacht bij P. F. De Brandt De voorwaarden liggen ter lezing op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, ter secretarie van de gemeente, alwaar ook nadere inlich tingen te bekomen zijn. Goes, den 25 November 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. De WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GÖES brengen ter openbare kennis, dat door hnn college in de vergadering van 22 November jl vergunning is verleend aan W. M. MOELIKER voor de inrichting van het perceel wijk A no, 174 in de Wijngaardstraat tot Kuiperij, onder voorwaarde, dat geen grooter vaatwerk dan van 2 hectoliters inhoud mag gekuipt worden en het heeten of vuren moet geschieden op de brandplaats voor varkens aan den Poelweg. Geschiedende daarvan aankondiging ingevolge art. 8 der wet van 2 Juni 1875. (Stbl. no. 95), Goes, den 25 November 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. De WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN., Door Z. M. is met 1 Dec. benoemd tot kanton, rechter-plaalsvervangcr te Middelburg mr. F.N. Van der Bilt, advocaat en procureur oldoar. Tevens is bij Kon. besluit de luit ter zee le kl. A. De Bruijne benoemd tot ridder der orde van den Nedeilandschcn Leeuw. Yersehc. Naar men verneemt, heeft de heer J. Dm Dooren van Roójen, tegen 1 Ja nuari 18S0, ontslag verzocht uit zijne betrek king als gemeente-geneesheer alhier. Den 4 December moet te Borssele eene verkiezing plaats hebben voor een lid van d-n gemeenteraad. Naar wij vernemen heeft de burgemeester van Kloetingade heer J. Trimpe, die met 1 Januari 1880 moet aftreden, tegen dat tijd stip zijn ontslag aangevraagd. (N. Rott. Ct.) Blijkens de begrooting van het 3e ba- taillon der rustende schutterij in Zeeland voor 1880 bedragen dt ontvangsten en uitgaven ieder f 210. De ontvangsten bestaan in het goedslot van 1878 ad f 20 en iu toel igen der gemeenten, die dat ba'aillon uitmaken, ter som van f 190. De uitgaven in tracteraenten van den audit ur f 75, van den secretaris van den schut ter-raad f 25, van den bode ƒ10, en kosten van vuur, licht en schrijf behoeften 50 en aandeel schrijf behoeften voor den staf/50. Als men deze uitgaven en de schrijverij met de kosten, van het papier enz. vergelijkt met of bij het nut der rustende schutterij, dan zou men geneigd zijn tot opruiming der instelling te adviseeien. Door den heer A. Meijers, eenig lid der gefailleerde firma De Vlissingschc Handelsbank, is aan zij'.e concurrente crediteuren een accoord aangeboden, wairbij hij zich verbindt hnn ter algeheele kwijting hunner schuldvorderingen te betalen 5 Ct. van het bedrag waarvoor die zijn geverifieerd, boven en behalve het geen zij zullen ontvangen uit de baten, welke na aftrek van de kosten zullen blijken aan wezig te zijn en pondspondsgewijze zullen verdeeld worden. (M. Ct Uit goede bron wordt aan h t Vad. ver zekerd, dat de heer Bastert ziju geloofsbrie ven niet zal indienen voordat, ingeval van niet-toelating, een verklaring k in plaats heb ben overeenkomstig een nieuwe, wettig vast gestelde kiezerslijst voor Harueelea. Vóór April zal dus wairscbijnlijk de zaak niet aan de orde komen. Op dergelijk voornemen heeft ook het Ülr. Dagbl. gezinspeeld. De Minister van Oorlog heeft het voor nemen aan dan Koning een voordracht te doen om de organisatie van het Departement van Oorlog te wijzigen en de inspecteurs met een bepaald omschreven gezag aan het hoofd der verschillende wapens te plaatsen. De Minister wil ds inspecteurs tegenover hem, Minister, in werkelijkheid voor den toestand van hun wapen verantwoordelijk zien. Te Amsterdam loopt het gerucht, dat mr. J P. R. Tak Van Poortvliet, gewezen Minister van Waterstaat, burgemeester van de hoofdstad zal worden. STA IJ KtFN -OS li IN KI* t Al.. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehpuilen zitting ia het begrootin-s- debat voortgezet. De heer lleydenrijck weet den toestand van het oogenblik aan de machteloosheid der liberalen en betoogde dat de rechterzijde eenstem mig ia in den strfid voor recht voor allen. De heer Barge achtte grondwetsherziening niet noodig. De heer Gralama drong aan op censusverlaging en be spoedigde invoering der onderwijswet. De heeren Mirundolle en Mees wilden de diden der regeling afwachten. De heer Kool bestreed de militaire poli tiek der regeering. De heer Pan Wassenaer wilde censusverlaging binnen de grenzen der grondwet, ter wijl de heer De Savornin Lobman afstemming der begrooting bfstreed om reden daarbuiten staande. Dij na alle sprekos bestreden de rede van den heer Van Houten. Een wetsontwerp, houdende bepalingen omtrent deo ijk van weegwerktuigen en gasmeters, is ingekomen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. BORSSELE. All'ier zijn als notabelen der Ned. Her", kerk herkozen de heeren Mol Cz tu IF. Gunsil, ie wijl herstemming moet plaats hebben voor twie vacaturen tusschen tl ie andere herren. Beroepen te Qrezand en Driewegen ds. II. Van Selms, pred. te Nis.e. Aangenomen het bcro'p naar Hoorn, op Ter schelling, door ds. S. G. Geerlsema Brckeringh, p ed. te Hippolitusho f c. a. op Wieringen. Omtrent den tegenwoordigen Heiligen V,.der schrijft de ItaliaaDsehe correspondent der JV. 11. Ct. o. a. „De vad r var den tegenwoordigen Paus was, voor zoover wij weten, de eerste Pecci van zyn geslacht, die zich werkelijk oud-rsckeidde. Meegesleept door den oorlogszucioigen geest van het Eerste Keizcrryk, werd hij so'daat, en verwierf hij zich door moed en beleid den graad van kolonel. Van hem heeft Leo het bevelende en het praallieveude in zijnen aard. Van zijne mosder, de voortreffelijke Anna Prosperi Buzzi, erfde bij de.n geest van orde, dt fijne manieren, het kloeke verstand en de reinheid tan godsdienstig g< voel, die men in den Stoel van Petrus te zeldzaam aantrof. Leo XIII is méér dan een achterkleinzoon van prinsen of graven. Hij is wat hij z< If is een groot Paus." Mr. II. B. dreven is benoemd tot hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Leidep, om onderwijs te geven in de s'aathuishoudkunde, in de statistiek en tydelijk in de staatkundige geschiedenis. Naar de M. Ct. verneemt, is de herbesteding van den houw der leerschool en verdere lokalen voor 's rijks kweekschool te Middelburg thans goedgekeurd en dus de firma IF. Fan Uije en Zonen aldaar voor 84,798 aaunemer geworden. Tot de minste inschrijvers voor de aanbesteding op 20 November 1879, door het Departement van kolonie -, gehouden in het koloniaal établissement, te Amsterdam, behoort ook de wed. J. C. Masses en Zoon alhier, voir divers ijzerwerk, 955,35, en fasciue, gras- en bak- of kopmessen, 625,60. LANDBOUW VEETEELT. Een landbouwer schrijft uit Den Horn adn de N. Gr. Ct.: In den verloopen winter werd onze haardasch geregeld achter in den tuin ge bracht, omdat de grond daar minder bek waam was dan op andere plaatsen. Van 't voorjaar werd de asch er onder gespit, waarna er aardappelen (krui pers) werden gepoot. Toen ze gerooid werden, waren de aardappels daar hoegenaamd niet ziek en op andere plaatsen in onzen tuin wel. 't Schijnt dus, dat haardasch de aardappelziekte gedeeltelijk verhindert. Zouden er ook anderen zijn, die dergelijke onder vinding opgedaan hebben A'rondiiseme nlS-rechthank te Middrilarg. In de Dinsdag gehoud n zitting z'jn do navolgende vonnissen gejwzen A in zaken, behandeld 18 Novemb r, tegen lo. F. K., 19 j., te Domburg, wegens mishande ling, veroordeeld tot 3 boeit-, c. e. 2o. Abr. K., 29 j., dienstbo ie te Westkap-lle, wegens hoon, veroordeeld tot 5 hotte, Bubs, 1 dag gev, straf e. e. 3o. a W lb. J. V., 56 j.. visscher en h A. Van I., zijne huisvr., te Hulst, beschuldigd van mishan deling, a vrijyespiokenb veroordeeld tot zes dvgen cell. gev. s'raf c. e. 4o. A. V., aibeidster, te Hulst, w-g"ns mishtn- de ing, veioordeeld tot zes dagen eelt. gev. straf c.e. 5o. P. De K., arbeider, te Hit's*, wegens mis handeling, vtroo deeld tot 3 dagen c.-ll. gev. straf e.'o. 6o. A. Van O, 39 j., aibesdster, huisvr. van P. Dé K., te Hulst, wegens mishandeling, veroordeeld tot 3 dagen cell. gey. straf c e. 7o. L. V., huisvr. van J, P. en E. F., wed. lt beiden te IJzendijke, wegens mishandeling, veroor deeld ieder tot 12,50 botte, subs. 3 dagen gev. sliaf o. e.

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1