BUITENLANDSCH OVERZICHT. GEMENGDE BERICHTEN. Laatste en telegraphische berichten. Burgeerlijke Stand Goes water, waarin een weinig zout is opgelost. Dan laat mm ze, wijd uit elkander gelegd, op een luchtige plaats drogen. De aldus behandelde aardappelen zullen, als zij op een donkere plaats bewaard worden, niet uitloopen, en een geruimen tijd goed blijven. Hoe groot de uitvoer van aardappelen uit Saksen naar ons iand is, blijkt hieruit, dat een agent te Keulen reeds 600 waggons naar Nederland heeft laten vervoeren. STATEN.ti 1EIV JER.A A L. TWEEDE KAMER. Door de Kamer zyn benoemd tot Rapporteurs over het voorstel van den heer Fan Kerkwijk tot wijzigiug van de Gemeentewet de heeren lnsinger, Boè'll, Sandbergl Iietgma en F. d. Feltz. De tot 640,000 verhoogde som, thaus op de Staatsbsgrooting gebracht voor normaallessen, is be stemd voor ruim 100 inrichtingen, over het geheele ryk verdeeld. Retds in April jl. zyn eenige geopend en zij beloven goede vruchten op te leveren. Onder het genoemd bedrag zijn begrepen de subsidiën voor de byzondere kweekscholen voor onderwijzeressen te Groningen, Arnhem en Haarlem en de gemeentelijke kweekschool te Amsterdam. Met de rijkskweekscholen en bijzondere gelegeuheden zullen die inrichtingen jaarlijks ruim 1000 hehoorlyk opgeleide onderwijzers en onderwijzeressen kunnen vei schaffen. De Minister van Buitenlandsche Zaken beeft in zijne begrootingsmorie bevestigd de indertyd in som mige bladen opgenomen mededeeling, dat aan de Duitsche Regeering is opgemerkt, hoe aan aanvragen tot voorloopige aanhouding, die rechtstreeks door Duitsche aan Nederlaudsche rechterlijke of politie ambtenaren worden gericht, in afwachting van de aanvrage om uitlevering langs diplomalieken weg, geen gevolg kan worden gegeven. Tevens is te kennen gegeven, dat de Regeering bereid is, ook in het vervolg te voldoen aan aan vragen om voorloopige aanhouding ter zake van in het bestaande uitleveringstractaat opgenomen misdrij ven, indien de aanvragen langs diplomalieken weg plaats hebben. Die mededeeling werd in verband gebracht met een vernieuwden aandrang van de zijde der Regeering, tot bespoediging der onderhandelingen nopens een nieuw uitleveringsverdrag. SCBEEPVAARTBERICHTEN. Haksweert. In den nacht van Vrydag op Zaterdag is nabij den Biezelingschen ham aan de w itte tonnen- zijde het Engelsche stoomschip City of Brussels, kap- tem Bolfemet stukgoederen van Brussel naar Londen bestemd, aan stuurboordzij aangevaren en in den grond geloopen door de uit zee komende Portugeesche stoom boot Iiijo Tejo. De bemanning is gered en door de Bijo Tejo, die zelve twee groote gaten in den boeg boven de waterljjn bekwam, te Antwerpen aangebracht. Volgens door de équipage der City of Brussels afgelegde verklaring moet de Bijo Tejo geene sein lichten op bebaen gehad en daaraan het onheil te wiiten zijn. Daarentegen zagen voorbijvarende schip pers Zaterdagmorgen het seiulicht in den grooten mast der City of Brussels nog in goeden staat braudende. Al zinkende is het schip tot tegen de Hondenplaat gestoomd, zoodat het met hoog water tot ruim '/s met den schoorsteen ouder water zit, doch met laag water de reeling boven komt. Ware het onmiddellijk gezonken, en alzoo midden iu 'l vaarwater, dan was er niets meer van te zien geweest. Het schip is geassureerd bij the Lloyd of London. De l?clielde was vol met de drijvende lading der City of Brussels. Alhier en te Hoedekenskerke zijn 19 kisten met glaswerk, een scheepskompas, en andere goederen aangebracht en ouder beheer der strandvonderij gesteld. De „Martina Johanna" is Vrijdagavond met hoog water weder vlot en alhier in de haven gekomen. De boot hetft geene schade geleden. Het doet mij genoegen te kunnen melden, dat de stranding der boot gelijk ik reeds bericht heb wel degelijk moet toegeschreven worden aan duisternis, nog verergerd door felle sneeuwjacht, waardoor het totaal onmoge lijk was lichtea of andere kenmerken te onderscheiden. Zelfs door de heeren passagiers wordt verklaard, dat bewuste stranding geenszius op rekening mag worden gesteld van onkunde of zorgeloosheid van den kapitein, zooals door zekere personen uit minder humane beweegredenen werd gedaan. Het gaat toch niet aan mannen, die steeds hun plicht doen, onverdiend plaats gehLd hebbende onheilen toe te wijten en hen daardoor het misnoegen hunner superieuren op den hals te jagen, daar waar zij voor de overmacht der elementen hebben moeten wijken. Naar de A'. B. Ct. verneemt, zal in het begin van December door do firma Fan Poelvoorde en Van Herwaarden te Rotterdam een dienst worden ge organiseerd tusschen Bieskens en Rotterdam via VlissingeD, Middelburg, Zierikzee en Dordrecht, met een stoomboot, welke door haar afmetingen en in richtingen van stoomlieren enz. daartoe alleszins ge schikt is. Door de Maatschappij Nederland is verzonden de dagwijzer van de voorgenomen reizen der stoom schepen in 1880, overeenkomstig het postcontract met de Nederlaudsche Regeering en dus met een expeditie op vaste datums, iedere 14 dagen zoowel van Batavia als van Amsterdam. Daaruit blijkt dat Pcnang niet meer wordt aange daan op de thuisreizen van Batavia. De proef, in het afgeloopen jaar op verzoek van belanghebbende exporteurs van Sumatra-tabak geno men, heeft niet aan de verwachting beantwoord. De te bedingen vracht, tot spotprijzen verlaagd, stoud in geen verhouding tot de kosten en het tijdverlies van het aanioopen van Penang. In overeenstemming met de regeering is daarom besloten om de thuisreis van Batavia in den regel rechtstreeks te doen, hetwelk zeker ten voordeele zal strekken van den vluggen overvoer der brieven met de Nederlaudsche mail. Wat zal er in het hart van die vrouw veel zijn omgegaunNa haar vlucht uit Parijs na den oorlog met Duitschland is de ex-keizerin Eugénie weer te Parijs geweest, doch slechts voor korten tijd. Haar moeder ligt in Spanje ernstig ziek, en op haar reis daarheen moest zij Frankrijk door. Het verlof, dat zij daartoe van de regeering moest hebben, werd haar welwillend toegestaan, wat zeker ook voor de regeering zelve pleit. Trouwens, zij bewijst ook op andere wijze de kracht dei- republiek, door zich zoo min mogelijk bevreesd te toonen. Eene bijeenkomst van legitimisten, waarbij 64 afgezette maires, die hun gehechtheid aan den graaf Van Chambord bewezen door het roepen van nLeve de Koning," werden gefêteerd, liet zjj kalm en ongestoord voortgaan. Dit is ook wel het best de heeren zijn dan het spoedigst uit gepraat Ten opzichte van het tractaat tusschen Oosten rijk en Duitschland gesloten meldt het Journal de Bruxelles, dat daarin bepaald is, dat, indien eene der beide partijen in oorlog gewikkeld wordt met eene derde mogendheid, de andere partij hare medewerking zal moeten verleenen om te beletten, dat er eene vierde mogendheid tusschenbeiden kbmt. De vrees van Frankrijk, dat in dat tractaat iets vijandigs zou gelegen wezen tegen dit land, schijnt ongegrond te zijn. Vorst Von Bismarck moet daaromtrent de meest geruststellende verzekeringen hebben afgelegd. De Belgische bisschoppenzelf bewust dat voor de leekendie altijd Z. H. den Paus eerder zullen dienen dan hende openbaarmaking van de mindere ingenomenheid des Heiligen Va ders met hunne houding een slechten indruk heeft gemaakt, beweren dat er eene geheime aan schrijving van het Vaticaan was gekomen, waarbij de door hen gevolgde gedragslijn werd goedgekeurd. Sommige bladen trekken die verklaring in twijfel, andere achten haar geloofwaardig. In Brussel werd op eene vergadering van V Association liberale dit stuk ter sprake gebracht, en werd aan het be staan ervan zelfs niet meer getwijfeld. Men nam daarom eene resolutie aan, waarin de wenschelijk- heid van de terugroeping van den gezant bij het Vaticaan werd uitgesproken. Voor de oprechtheid van het Vaticaan zou zulk een stuk zeker niet pleiten. Volgens 1leuter is de toestand in de Transvaal kalmer. Verwonderen zou het ons niet. Het Kafferhoofd Secocoeni zou nu eens flink onder handen worden genomen door generaal Wolseley en zijne troepen. Het uniform van den overleden Prins Napoleon moet in het Zululand teruggevonden zijn. In Ierland blijft de toestand gespannen. De home-rulers, die een afzonderlijk parlement voor Ierland en afscheiding van Engeland vragen, heb ben reeds zoo langen tijd ongestoord oproerige en beleedigende woorden doen hooren, dat er niet veel noodig is om de oproerigen in beweging te brengen; Zooveel te erger werd het daarom, toen Parnell, het hoofd der lersche intransigenten, het land doortrok, opruiende redevoeringen houdende en het volk aansporende geen huur of pacht meer te betalen, terwijl hij enkel op de zachtzinnigste, teederste wijze een lichte afkeuring deed hooren, wanneer zijn opgewonden toehoorders zwoeren, dat ze de landeigenaars zouden doodschieten 's-Heeb Arendskerke. De vleeschbeweging heeft zich ook tot hier uitgestrekt. Een vrij aanzieuliyk getal aandeelen ad ƒ5,00 per stuk zyn onder de burgerij geplaatst de respectieve houders dier aan- deelen kwamen iu eene druk bezochte vergadeiiug Zaterdag ll. byeen, stelden daar een aangeboden con cept-reglement ua eeuige wijzigingen vast, benoem den een bestuur en besloten alvast op kleine schaal te beproeven door aankoop van een stuk vee van de vermindering der pryzen te profiteered Het begint nu goed te gaan! De vorige week is te Kruiningen door J. F. J. eene vaars geslacht en uitverkocht tegen 2b cent de kilo; terwijl te Schore, door den herbergier Fan 't U. mede een puike vaars is geslacht eu het vleesch verkrijgbaar gesteld tegen 22'/s met en 27J/3 cent zonder beeu, de kilo. Dat beiden grooten aftrek hadden spreekt van zelf. Een ingezeten van Krabbendyke, die Donderdag te Bergen-op-Zoom in de 3e kl. wachtkamer een groe nen zak met verschillende goederen had neergelegd, mosst zonder zijne inkoopeu huiswaarts keeren de zak was verdweuen. (fl. N.) Te Middelburg heeft een matroos, by het vallen van een mast uit een schip, een arm gebroken. Tegen den directeur der bank van leening te Bergen-op-Zoom is door den brigade-commandant der maréchaussee proces verbaal opgemaakt wegeus het voorhanden hebben van enkel ongeijkte en afgekeurde gewichten. Eene vrouw, die te Rotterdam Woensdagavond in haar woning door haar man met een mes werd verwond, is aan de gevolgen der verwonding bezweken. Tengevolge der ingevallen vorst is de scheep vaart vau Kampen naar Zwolle door de wateringen van Mastenbroek geheel gestremd. Te Orthen is een klein kind, dat zonder vol doend toezicht was gelaten, door het omvallen van een stoof met vuur in brand geraakt en aan de beko men brandwonden overleden. De vermoedelijke dader van den moord, op de dienstbode van den landbouwer Snwokerk, te Sleeuwyk, zou, naar de Dordr. Ct. verneemt, een voormalige knecht van genoemden landbouwer wezeu, en in handen der justitie ayn. Het door hem gestolen bedrag aan bankpapier moet ongeveer 30,000 bedragen. Aan bet spoorwegstation te Gouda is een stoker met een zijuer beenen ouder den trein geraakt, waardoor bet tot by de knie werd verbryzeld. Op een te Winschoten gehouden vergadering van crediteuren der firma D. Mulder Zoon, aldaar, is het aangeboden accoord van 64 pCt. met meerder heid van stemmen verworpen. Men meent, dat een hoogere aanbieding kan gedaan worden. Het onderzoek van curatoren in dit faillissement heeft tot de ontdekking van vele onregelmatigheden geleid. De boekhouding der firma was zeer verward en toonde aan, dat met anderer geld gespeculeerd is. Te Lekkerkerk heeft men een hulponderwijzer en een vroedvrouw uoodig; men treft het nu zoo daar goed mogelyk. Er heeft zich namelijk een echtpaar aangemeld, waarvan de een de hulp-onderwijzersakte heeft en de wederhelft het radicaal als vroedvrouw. Eeu Leidsnaar ontdekte dezer dagen, dat zyn hond moedir was geworden van vijftien jongen. Voor het geval men zich des winters aan de hand of eeu ander lichaamsdeel heeft bezeerd, wordt de toepassing van een mengsel van wit van ei met rum, door een penseel aangebracht, op de ontvelde plaats aanbevolen. Dit middel i3 ook toe te passen by zieken, die door landarige bedlegerigheid zich doorliggen. Men deelt aan de Zutph. Ct. het volgende ge val mede, waaruit blijkt, hoe wondcrlyk er soms met jonge weesjes wordt omgesprongen. Een familie te Deventer wenschte een kiud van omstreeks drie jaren, welks ouders gestorven eu aan welks aanneming en opvoeding voor haar te groote bezwaren verbonden waren, te plaatsen in het Door gangshuis te Dokkum. Vóór dat daartoe echter de noodige stappen waren gedaan, kreeg zij van iemand den goeden raad het kind af te staan aan een familie te Apeldoorn, een kinderloos echtpaar dat, gelyk hij wist, wel gaarne een weesje zou wenschen tot zich te nemen eu groot te brengen. Maandag jl. vertrok dan ook de arme ouderlooze naar ziju aanstaande pleegouders. Maar of nu de Z3ak niet recht goed beklonken was, dan wel of het arme weesje niet het geluk had in den smaak te vallen van zyn nieuwe papa en mama, is niet bekend; zooveel is zek»r, dat reeds twee dagen later de dienstbode met het kind te Zutphen arriveerde om het blijkens een adres, dat ze bij zich had, te bezorgen: „Aan het Doo-gatigshiiis der Maatschappij voor weezenverpleging te Zutphen." Er ontbrak nu maar aan, dat de ongelukkige kleine als vrachtgoed met het spoor werd meegegeven, met bovenstaand adres om zijn kopje gebonden. Daar te Zutpheu zulk een Doorgangshuis niet be staat en het pakje alzoo niet besteld kon worden, is het, op aanraden der politie aldaar, door de dienst bode maar weer terug bezorgd bij de familie te Apel doorn, die het nu wellicht reeds weer naar die te Deventer heeft verzonden. Tegen longtering werd onlangs inademing van natrum bemoicum aanbevolen, wat later weer als niet bateud is afgekeurd. Thans verneemt men, dat dr. Saa/t te Berlijn deze geneeswijs, in verband met in ademing van nitrogene, reeds twee jaar toepast. De longen worden er door „ontsmet", de koorts wykt, en tevens de teringverschynseleu. Het hoesten houdt op, het liahaam neemt toe in zwaarte. Bij 2/3 der lyders moeten de uitkomsten bevredigend zyn geweest. Volgens bericht uit New-York kan tusschen 23 en 25 November op de Engelsche, Fransehe en Noordsche kusten stormweder verwacht worden uit het Z. O., opkrimpende naar bet N. W., vergezeld van regen en sneeuw. Benoorden 30° kan deze week en in het begin der volgende stormachtig weder in den Atlantischen Oceaan worden verwacht. Jammer, dat men ons altyd slecht nimmer eens mooi weer voorspelt. In een huis te Hamburg, door eenige gezinnen bewoond, heeft eene gasontploffing met brand plaats gehad. Eenige bewoners konden zicb alleen redden door uit de ramen te springen, met het gevolg dat vijf buuner zwaar gekwetst en twee doodgevallen zyn. Twaalf naderen hebben geen uitweg kunnen vin den en zyn in de vlammen omgekomen. Naar luid vau een dépêche uit Algiers was aldaar een hevige brand uitgebarsten, die door ge brek aan water zich spoedig uilbreidde. Verscheidene huizen zyn in de asch gelegd, en ook roenschenlevens zyn er bij omgekomen. Hoeveel weet men nog niet. Het telegram meldt ten slotte, dat het vuur nog altoos Bmeult. By liet afzenden van dit bericht waren de vlammen dus gebluscht. Onder de merkwaardigheden, die in de bruids korf der aanstaande koningin van Spanje voorkomen, behooren een paar kousen, gemaakt door een indu strieel der Spaansche hoofdstad, van uienschillen 1 Of nu de kousen ook de bekende uien-odeur hebben, meldt het bericht niet. Door de Russische Regeering is aan bet De partement van justitie de opsporing en aanhouding gevraagd van vijf personen wegens diefstal van meer dan anderhalf millioen roebels. Volgens nagenoeg alle Venezolaansche bladen, per jongste mail ontvangen, zal het hoogst waarschyn* lijk oumiadellijk na de terugkomst van generaal Guzman Blanco in den lande tot een oorlogsverklaring tusschen de Vereenigde Republiek en die van het naburig Columbia komen. Twee ongelukken worden uit Amerika gemeld. Een hevige storm woedde den 18deu dezer maand op het meer Ontario, waardoor een menigte schuiten en bootjes zijn omgeslagen of gezonken. Het schijnt dat daarbij 22 personen zijn omgekomen. By het boren vau een spoorwegtunnel in Califoruië hadden drie ontploffingen plaats leDgevolge van bet ontsnappen van petroleum. Een vijftigtal Cbineezen werden deels gedood, deels gewond. Ten nadeele van een juwelier te Parijs, zijn ontvreemd omtrent 103 gouden dames- en heeren horloges, 33 gouden dames- en heeren-horlogeketlinkjes, een aantal vingerringen met brillanten en andere kostbare voorwerpen. Van dezen diefstal wordt ver dacht ds 30-jarige bediende bij voormelden juwelier. Zaterdagavond 16 Nov. hebben in de monding van de Elbe teven flinke zeelieden het leven verloren, toen zij de van Amsterdam komende stoomboot Medea, kapitein Brouwer, in een boot van de loodsgaljoot, die op het buitenste station zich bevond, van loodsen wilden voorzien. Kapitein Brouwer deed het roögelyke om de schipbreukelingen van de gekenterde boot te redden, maar het bleek onmogelijk bij den reeds in gevallen donkeren avond. Daar kwam by, dat een Noordsche bark in volle VAart op de stoomboot afkwam en deze zich haasten moest voorwaarts te stoomen, wilde zij niet zelve overzeild worden. De dierentemmer William Bice is te Berlyn overleden aan de gevolgen eener woud, die een tijge rin liera bij eene voorstelling heeft toegebracht, toen hij haar met geweld wilde noodzaken een sprong te doen. De Koningin van Zweden ODtving dezer dagen een brief, waarin haar ƒ1200 gevraagd werd. Bij weigering dreigde de schrijver den Kroonprins te zullen vermoorden. Een onmiddellyk ingesteld on derzoek deed een 19jarigen student als den schrijver ontdekken Voor den commissaris van politie ge bracht, bekende hy, dat dit afkeurenswaardig schry- ven uit „aardigheid" verzonden was. 's-GRAVENHAGE 24 November. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting is het algemeen debat over de Staatsbegrooting aangevan gen. De heer Van Houten motiveerde zijne afkeu ring van het beleid dezer regeering op grond van bare weigering van grondwetsherziening. Hij meende, dat onverwijld daartoe moest wordèn overgegaan om te komen tot eene betere volksvertegenwoor diging. Vooral na het gebeurde dezen zomer achtte hij de positie van dit kabinet constitutioneel onjuist en meende bij, dat de positie der Kroon daardoor in gevaar raakt. Hij verdedigde den heer Kap- peynedie steeds grondwetsherziening beoogde. Oppositie tegenover kieswet-wijziging schetste hij als de uiting van een klassenstrijd tusschen arbeid en kapitaalthans nog sluit de bewegingspartij zich aan bij de Kroon, maar de geschiedenis leert dat, als dit niet baat, eene reorganisatie der staats machten op grondslag van feitelijke macht volgt. Ook daarom is de politiek van dit kabinet te ver- oordeelen. Door grondwetsherziening ter hand te nemen wordt de invoering der onderwijswet ver schoven, wat spreker uit financieel oogpunt wen- schelijk oordeelt. Eindelijk vereenigde hij zich niet met het financiëel beleid dezer regeering. De heer Bichon Van IJselmonde verklaarde de regeering te bestrijden wegens bet voortzetten der afkeurenswaardige liberale politiek van haar voor gangster. Ook de heer Èeuchenius laakte hare politiek; door baar optreden en hare handelingen had zij de waardigheid der Kroon niet bevorderd en de heer Van Lijnden was volgens hem, ten aanzien van den census en van het bijzonder on derwijs, niet homogeen gebleven met zich zeiven. Morgen voortzetting. WEENEN, 24 Nov. De koning en de konin gin van Denemarken worden alhier verwacht. DUBLIN, 24 Nov. In alle steden hebben volks vergaderingen tegen Engeland plaats, te Swine- ford eene van 20,000 personen. De meeste spre kers bevalen gematigdheid aan. 301ste STAATS-LOTERIJ. 5e kl. Pryzen van 100 en daarboven. Trekking van Vrijdag 21 Nov. 8e lijst In ons vorig nommer stond 3889 met een prijs van f 200 vermeld; dit moet zijn no. 3989. van 21 tot 24 Nov. 1879. Geboren den 21, Pieternella, d. v. Jacob Danielse en Klazina Zwemer. Overleden: den 21, Leendert Guiljam, 75 j., weduwnaar van Jacoba Maria BlocquerijSophie Jacquélina Bombout, 79 j., gehuwd met Pieter Joannes Theunsden 22, Francina Wagenaer, 86 j., weduwe van Andries Clement. ADVERTENT1ËN. r25jarige Eclitvereeiiigïng van PIETER WALRAVEN en VERGINIA VERPLANCKE. fr Hoedekenskerke, 25 November 1879. Hunne dankbare kinderen. -liOC>OS Getrouwd W. A{ De RIDDER, met K. SCHIPPER. De heer De RIDDER en echtgenoote en wederzijdsche betrekkingen betuigen tevens hunnen hartelijken dank voor de talrijke be wijzen van deelneming, bij hun huwelijk on dervonden. Yersekendam, 20 November 1879. Heden overleed mijn geliefde oom, de Weledelgestrenge heer LEENDERT GUILJAM, in den ouderdom van 76 jaren en 11 maanden, weduwnaar van Jacoba Maria Van de blocqüerij. Goes, 21 November 1879. M. J. OVERBEEK. Heden overleed, na een langdurig lijden, en meermalen voorzien te zijn geweest van de H. H. Sacramenten der stervenden, mijne ge liefde vrouw SOPHIE JACQUELINE ROMBOUT, in den ouderdom van ruim 79, en na eene geluk kige echtvereeniging van bijna 55 jaren. Goes, 21 November 1879. P. J. THEUNS.

Goessche Courant | 1879 | | pagina 2