ïo. Een Hoefje, [Ittlli OP Ü1T1 GEMENGDE BERICHTEN. Laatste en telegraphische berichten. Burg-erlijke Stand Goes Al) VERTEN TIÉN, OPENBARE VERKOOPING op Zaterdag den 22 November 1879, ïo. Een Huis, Erf en Tuin, 3o. Een perceel BOUWLAND, OPENBARE VERKOOPING. op Donderdag den 27 November 1879, 132 Canada-boomen, 160 Olme-, 13 Abeele- en 4 Canada-boomen, OPENBARE VERKOOPING. Op Maandag den 8 December 1879, 1°. De geheele Ambachtsheer lijkheid van Yerseke, 2°. De helft in 1 H. 03 A. 20 C. Bouw- en Weiland, 3°. De nog onafgekochte Rom- merswale Tienden in Yerseke. Zijnde voorschreven Ambacht inmiddels uit de hand te koop. Oostenrijkseke premieleening tan 1858, waarbij in 't geheel getrokken werd fl. 569,300, welke som 6 maanden na de trekking wordt uitbetaald. Na aftrek der belasting en het renteverlies gedurende dat Va jaar is de som ongeveer gelijk aan 540000 Ned. Ct. Daar nu op dien dag 299,700 loten aan de trekking deelnamen, was de kans voor ieder lot 540,000/299,700 gulden waard, geljjk ongeveer 1,80. De huur van zulk lot voor die trekking werd gepresenteerd voor ƒ9,00! En al zijn bedoelde menschenvrienden onder den heilzamen invloed van hun philantrophischen aard wat goedkooper geworden, men zij toch op zijn hoede! De Russische Staatsfondsen vertoonen zich al le lager genoteerd, ook dito Spoorwegwaarden doen dezelfde neiging opmerken, al is het in mindere mate. We wezen in de vorige week op het voordeel, gelegen in eene ruiling van Nicolaï's tegen Orel Vitebsk-obligatiën; we willen daaraan nu nog toe voegen dat men de noteering der laatste van dien aard acht, dat deze stukken ook voor „soliede" speculatie in aanmerking komen; dat hare solidi teit hooger is dan de Staat-Nicolaï-oblig. gaven we in het vorig overzicht reeds te kennen. Beschouwt men den tegenwoordigen toestand van den po- litieken hemel, dan zoekt men tevergeefs naar eene bepaalde aanleiding voor die daling. Mochten gis teren ter beurze de Bussen ferm geno.emd worden, vele der overige dagen legde de beurs eenegroote on verschilligheid voor die hoofdsoort aan den dag. Onze staatsfondsen hielden zich ondanks de minder vleiende verklaring van den betrokken Minister omtrent onzen finaneieëlen toestand op hun oud standpunt; de 4 pCt, mochten zelfs nog iets avanceeren. Maar wat is nu ook solieder dan de Nederl. werkelijke schuld, zegt menig een voudig man. Peruanen ontmoeten we pCt. lager. Het Peruaansche gouvernement blijkt evenwel tot krachtige pogingen voor het herstel der finan ciën gezind, immers, het wist de volgende voor stellen door het congres te doen aannemen lo. verbeurdverklaring van de helft van het tractement over het eerste jaar van alle voortaan aantestellen ambtenaren 2o. successierecht op de goederen van wie ab intestate sterven zonder mannelijke nakomelingen in de rechte lijn 3o. verkoop van allen nationalen eigendom, die niet voor staatsdoeleinden wordt gebruikt 4o. opheffing van alle posten in Europa, behalve dien van fiscaal-inspecteur en zijn ondergeschikten 5o uitvoerrecht op suiker van 25 cent per quintal. In verband met hetgeen we in de vorige week meld den, zij bericht, dat het bekende koopcontract door de Rumeensche kamer van afgevaardigden naar eene commissie verwezen is. Zij bestaat uit leden, die vóór de meening van het gouvernement zjjn. Onder dato 31 October wordt uit New-York ge meld dat de afgeloopene week zich kenmerkte door eene, zij het dan ook niet groote, vermindering der speculatie, wellicht ook als uitvloeisel van de krachtdadige maatregelen, genomen tegen alle wis selruiterij. 't Zal voor vele lezers nuttig zijn meêtedeelen, dat men onder wisselruiterij verstaat het „geldslaan" door het maken en in omloop brengen van wisselbrieven door eene vereeniging van personen, die voortdurend op elkander trekken, om met de opbrengst van den eenen wisselbrief het bedrag van een anderen te voldoen. COUPON BETALINGEN. Eusland, 4 pets. Certificaten Hope Co. Cou pons per 1/13 Aug. 1879 betaalbaar met 12,63. Maandag is te Amsterdam een 70jarige scheeps timmerman aan boord van het stoomschip Koningin Emma van het dek in bet ruim gevallen en aan de bekomen verwond'ngen overleden. Iemand aldaar werd Zondagavond half twaalf op bet kerkpad door twee manuen aangeval len, die hem zjjn beurs met ƒ10 ontnamen en zich ook van zijn horloge zouden hebben meester gemaakt, als hij dit niet van den ketting had gerukt en in zjju hand gehouden. Te Rotterdam is een kind van een jaar oud gestikt, daar het een graat in de keel kreeg. Een jongeling van Dortmund beeft Zaterdag in een manufactuurwinkel te Venloo, waarin'bjj niemand bemerkte, de geldlade geopend en zich een gedeelte van het daarin aanwezige geld toegeëigend, waarna hij het hazenpad koos. Hij werd echter spoedig in gehaald en achter slot en grendel gebracht. Ten behoeve van het Rjjk is dezer dagen aan gekocht het Hunebed te Tynaarloo, gemeente Vries (Drente), hetwelk tot dusverre behoorde aan de marktgenooten van Tynaarloo. Dit nog geheel gave Hunebed licht in de richting van het NYV. naar het ZO., en bestaat uit zes rechtopstaande steenen die de zjjwanden van den kelder vormen, uit twee die de ingangen afsluiten en uit drie welke als boven bedekking dienst doen. Het Rjjk is thans in het be zit van 32 Hunebedden, de provincie Drente is eige nares van de 21 overige. Van Texel wordt aan de N. R. Ct. geschreven: De jobstijdingen, tengevolge van den storm van jl. Woensdag, onze visschersvloot betreffende, kunnen gelukkig thans als geëindigd beschouwd worden. De schepen, waaromtrent nog berichten ontbraken, zjjn behouden aangekomen. De wakkere visschers, gewoon wind en wêer te trotseeren, hebben thans ftp zeer gevpeljge wjjze met de kracht der elementeu kepiiig' gemaakt; 6 qaenschenlevens (de bemanning van 2 schuiten) hebben wij te betreuren, waarvan de 2 schippers weduwen en 10 onverzorgde kinderen achterlaten. Met welke buitengewone inspanning velen zich aan den dood hebben ontworsteld, is niet te be- schrjjven: de eene schuit zeilde haar mast over boord, en werd met moeite door een ander op sleeptouw genomen, en terwijl dit brak, werd andermaal, ic storm en nacht, een sleeptros vastgemaakt, met het gelukkig gevolg, dat men behouden rêe kreeg; een ander verloor roer of zwaard, velen hadden verscheurde zeilen, meest alle vaartuigen liepen gedurig half of bjjna vol water een schipper werd nog van 't roer overboord geslagen, greep meer dan gelukkig de teil- schoot en werd met eigtu inspanning en behulp van zijn knecht gered. Te Sleeuwijk bij Heusden is een dienstbode, die alleen te huis was gebleven, vermoord gevonden. Diefstal moet de aanleiding tot dezen moord gegeven h ebben. Volgens een Engelsch blad kunnen palen on verwoestbaar worden gemaakt, als men ze met gekookte ljjuolie bestrjjkt, waarin zooveel fijn poeder van houts kool is geroerd, dat bet mengsel de dikte heeft van gewone olieverf. Palen, op die manier behandeld, zjjn gebleken vele jaren lang onverauderd te zjjn. Bij Bazel is onder een boom een kistje gevon den met gouden en zilveren munten uit de 13e en 14e eeuw, tot een bedrag van ongeveer 15000 frs. Figaro verhaalt van eene groote inrichting, die zekore Saint-Yees te Parijs heeft en waarin hij werk zaam is om de plantaardige voortbrengselen der zee, vooral de wieren, om te zetten tot een gezond voedsel voor menschen en dieren. Het blad geeft hoog op van deze zaak en zegt dat Saint-Yves uit den onuit puttelijke» schat, dieu de zee in hare flora in den schoot draagt, eene reusachtige nijverheid te voorschjjn zal brengen, eene njjverheid die bet mensebdom tot eene weldaad zal zjjn. Te Rochester (Amerika) woont een jong meusch, Uicks gebeeten, wiens fijnheid van gehoor gaat jot in het ongelooflijke. Elke locomotief in Amerika heeft een bengel, en nu is Uicks in staat, alleen op 't ge luid van de bel het nummer op te geven van de locomotief, waarop zij is geplaatst. Oude machinisten komen soms zooverdat zij 5 of 6 schellen onder scheiden, maar nicks kent er 30C uit elkander. Wordt een locomotief vernieuwd, dan kent hij haar zeer spoe dig weer. Onlangs hoorde hjj de schel van een machine, die in 6 jaar niet had geklonken en herinnerde zich aanstonds het werktuig. Jammer, dat dit ver mogen niet praktisch is nuttig gemaakt of te maken. Op het oogeublik maakt in een gedeelte van Rusland de diphteritis (keelziekte), die tiouivens sedert jaren het Russische Rjjk niet verlietwederom tal van slacbloff ;rs, vooral onder de kinderen. De sterfte is zoo groot, dat het gouvernement eindeljjk een com missie heefi benosmd om een ouderzo-k naar de oor zaken der epidemie iu te stellen en over de middelen ter bestrjjding te beraadslagen. De Russische politie heeft in het gouvernement Astrakan eene fraaie onderneming ontdekt. Eenige kantoorbedienden te Zaritzyn hadden eene geheime maatschappij op aandeden opgericht ten doel htb- bende verbetering van den finauciëelen toestand der aandeelhouders. Het daartoe aangewezen middel was hoogst eenvoudig. Ieder lid moest nameljjk uit de zaak van zjju patroon zooveel geld eu goederen stelen als hij maar kon. Het gestolene werd dat bijeenge bracht, waarna er iu eene algemeene vergadering werd bepaald hoe op de voordeeligste wjjze die gelden be legd en die go»deren verkocht kouden worden. De gauwdieven hadden alles zoo goed ingericht, dat zij een aantal handlangers eu depots erop ca hielden. Eensklaps kwam echter alles aan het licht en werd een twintigtal leden gearresteerd. De Eugelsche bank heeft 4 banknotea uitge geven, elk van 100,000 pond sterling. Na het afdrukken van die vier stuks is de plaat vernietigd. Van deze vier kostbare stukken bevindt er zich één in handen van het huis Rothschild, ééa in die van de famiiie Coutts, ééa in die van de bank zelf en één hangt in het salon van den Engelscben bankier eu dichter Roger. Middel burg, 19 Nov. Wegens het late uur, waarop hedennamiddag de zitting van den gemeenteraad eindigde, is groote beperking der mededeeling van genomen besluiten vereischte. Een adres en rapport der afdeeling van de vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland, strekkende om de in 1882 eindigende concessie der gas verlichting niet te verlengen, zijn gesteld in handen der commissie ad hoe. Het verzoek der heeren M. Van Doezelaar en E. W. J. Brederte Vlissingen, om een deel der publieke wandelplaats aan het einde der Wiuterstraat tot dierentuin te mogen in richten, is op voorstel van burg. en weth. met 11 tegen 5 stemmen verworpen. Naar aanleiding van een wensch der commissie van financiën is op voorstel van burg. en weth.„ besloten, te verkoopen 18 '/a aandeelen van f 1000 in de Nederl. Handelmaatschappij en tot eene buitengewone aflossing uit de 5 pCt. leeuing van 1871, tot een bedrag van f 20,000. Daar de nieuw te bouwen leerschool bij de Rijkskweekschool voor onderwijzers eerst in den loop van het volgende jaar gereed kan zijn, is bet verzoek van den Min. vau Binnenl. Zaken ingewilligd, om het gebruik van de schoolloka len op den Wal ten behoeve dier leerschool aan het Rijk tot 31 December 1880 toe te staan. Aan het einde der vergadering heelt de voor zitter jhr. mr. J. W. M. Scliorer, die tengevolge zijner benoeming tot Commissaris des Konings in Noord—Holland eerlang ophoudt burgemees ter te zijn, op gevoelvolle wijze afscheid geno men van de raadsleden, verschillende commis- siën uit den raadvan de wethouders en den secretaris, (doch slechts voorloopig), daar hij met dezen nog meermalen vóór zijn vertrek bijeen zal zijn alsmede van de burgerij. Allen bracht hij dank voor ondervonden welwillendheid, me dewerking en steun De eerste wethouder mr. N. C. Lamhrecht- ten Van Rit/hem was aller tolk, toen hij de toespraak van den burgemeester op hartelijke wijze beantwoordde en de beste wenschen uitte voor het welzijn van den vertrekkende en diens gezin. Beide toespraken werden door de raadsleden met toejuiching bezegeld. 's-<3vaveuhage, 19 November. Volgens een alhier ontvangen telegram uit Indie is de zee-officier Koolemans Beijnen, de koene noord- poolvaarder, laatstelijk dienende bij de Oost- lndisehe zeemachtoverleden. TWEEDE KAMER. Ingetrokken is het ontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent verjaring in strafzaken. Vrijdag te 11 uren zijn een tiental kleine ontwerpen aan de orde en daarna de nominatie voor de rekenkamer. Maan dag te 1 uur zal met de behandeling der staats- begrooting worden aangevangen. Benoemd tot onderwijzers aan de Rijks kweekschool te Middelburg de heeren Jansen hoofdonderwijzer te Bodegraven, dr. 11. Japikse en 11. L. Gerth Fan Wijkleeraren aan de Rijks H. B. S. te Middelburg. Brussel, 19 November. Het Vatieaan had iu de openbaarmaking der diplomatieke stuk ken omtrent de houding der Bisschoppen toege stemd. De Nuntius Falurelli vertrekt half Ja nuari. Louden, 19 November. Volgens de Times spoorde de Czaar den Sultan van Turkije aan onverwijld de gewenschte hervormingen in te voeren teneinde ernstige Europeesche verwik kelingen te vermijden. Ingezonden StukRcn. Humaniteit Er is een slavenstand in het vrije Nederland Die slavenstand wordt gevormd door het personeel der spoorwegen, en wel door dat gedeelte, welke het ongeluk heeft tot de stations vooral tusschenstations- en treindienst te behooren. Voor hen geen zon- of feestdagen, geen rust, geen verademing afjakkering van 's morgens vroeg tot 's avonds laat jaar in jaar uit strenge plichtsbetrachting, veel onaangenaamheden, kleine belooning. Mannen van invloed Zou hierin geen veran dering mogelijk zijn, moet dat zoo voortduren, hoeveel gesmoorde klachten komen in dezen tot U ERKOOPINGEN k VERPACHTINGEN. DunnPlaats. Voorwerpen, Informatie». 20 Nov. tioes, paarden enz., Paardekooper Pilaar. 21 's-Gravenpolder, boomen, Paardekooper Scholten. 22 Wolfaartsdijk, hoefje, huis, bouwl., Pilaar. 22 Goes, huis en erf. Pilaar. 24 Krabbendijke, boomen, Liebert. 24 Vrouwepolder, boomen, Verheij. 25 Goes, boeierschuit, Van den Bussche. 26 Middelburg, verp. land, Bouricins. 26 B aarlaud, boomen, Paardekooper Schol ten. 26 Ovezand, boomen, Liebert. 27 Wolfaartsdijk, boomen, Karseboom. 28 Baarland, boomen, P. Overman. 1 Dec. Wilhelminapolder, boomen, Liebert. 2 Goes, huis en erf, Pilaar. 3 Kloetinge, buis en erf, V. d. Bussche Pelle. 3 Goes, boomen, Pilaar. 4 Oudelande, boomen, Pilaar. 4 Goes, panden bank van leeniDg. 5 Kapelle, boomen enz., V. d. Bussche Pelle. 5 EUewoutsdijk, boomen, Scholten Prums. er 6 Cats, boomen, Liebert. 8 Kruiningen, ambachtsheerlijkheid enz., Rembges V. d. Bussche. 10 Rilland, boomen, Liebert. 11 Wemeldinge, boomen, Rembges. 17 's-Gravenpolder, boomen, Liebert. 1880. 2 Febr. Kloetinge, hoefje, Van Dam Van den Bussche. 301ste STAATS-LOTERIJ. 5a kl. Prijzen van ƒ100 en daarboven. Trekking van 18 November No. 7301, f 5000. No. 109, f 1000. No 1499, 5191 5544 en 13296, elk f 400. No. 971, 3214, 9237 en 9975, elk f 200. No. 7342, 9373, 11077, 11687 en 17958, elk f 100. Trekking van Woensdag 19 November, 6e lijst. No. 9075, f 15000. Nos. 7541, 8829, 12909, 14119 en 20062, elk f 1000. Nos. 11682, 12710, 17203, 19222 en 19250, elk f 400. Nos. 8179, 9831, 11758 en 13386, elk f 200. Nos. 3Ó54, 8706, 13972, 14110, 15178, 15888, 17065, 18175, 18391 en 19610, elk f 100. van 17 tot 19 Nov. 1879. Geboren: den 17, Theodoras Benedictus, z. v. Gerardus Bergervoet en Anna Catharina Proost. Overleden den 17, Jacobus, 11 d., z. v. Wil lem De Groot en Kornelia Mussche overleden Levenloos aangegeven den 18, een kind van het mannelijk geslacht van Anthonie O verweel en Adriana Pieternella Van de Velde. Bericht. Overvloed van stof het raadsverslag kon zelfs niet in zijn geheel mee dwong ons een hoofdartikel te laten liggen en een ingezonden stuk over crèches tegen St. tot een volgend nommer te laten rusten. Bevallen van een levenloozen ZOON A. P. GVERWEEL—V. d. Velde. Goes, 18 November 1879. Voor de vele bewijzen van belangstel ling, mij op den 17 dezer betoond, betuig ik mijnen oprechten dank. Wolfaartsdijk, 17 November 1179. Jst. Van DAMME. De heer en mevrouw KAKEBEEKE FRANSEN Van de PUTTE betuigen hunnen dank voor de vele bewijzen van deelneming, na de geboorte van huQne dochter ondervonden. Yersekendam, 19 November 1879. De ondergeteekende brengt bij deze zijnen dank aan allen, die hem op den 17 dezer - blijken gaven van deelneming. Wolfaartsdijk, 20 November 1879. C. Van DAMME. ten overstaan van den Notaris J. M. PILAAR te Goes, des voormiddags te 11 uren, voor C. A. Bel je, te Wolfaartsdijk, in de herberg bij M. Min naar, van bestaande in DUBBEL HUIS en SCHUUR, met BOUWLAND, aan het dorp Ooslkerke, groot 39.72 centiaren, te veilen in massa en in 3 perceelen, op het dorp Ooslkerke, groot 405 centiaren. in den Oosterlandpolder, aan den grintweg, groot 1.07.92 centiaren, te veilen in massa en in 2 perceelen. D. J. SCHOL TEN, Notaris te EUewoutsdijk, zal des voormiddags te 10 uren precies, ten verzoeke van de Ambaclitsheeren van Baai- land en Oudelande, in het openbaar te koop aanbieden aan den Kruipuitschen dijk, onder Oudelande. aan den dijk tusschen Stelle- en Quistkostpolder, onder de gemeente Baarland. Te beginnen aan het voetpad van Hendrik Van Damme, onder Oudelande. des namiddags te 1 uur, iu het gemeentehuis te Kruiningen, zal de Weledelgeboren heer 1). P. Dominicus, ten overstaan van de Notarissen A. W. REMBGES, te Kruiningen en H. K. DOMIN1CÜS VAN DEN BUSSCHE, te Goes, publiek presenteeren te verkoopen met alles wat daaraan behoort, uithoofde van Ainbachtsrecht eu Ambachtsgevolg in het algemeen en speciaal de Schorren en Voorgronden bezuiden den Burenpolder, de JACHT en VISSCHERIJEN, ZIJKAN TEN der Wegen, DIJKEN, VROON EN, EBFPACHTEN, CIJNZEN, het OVER ZETVEER OP GORISHOEK en verdere RECHTEN en REVENUEN, van welk Ambacht, dat ook in perceelen zal worden geveild, de jaarlijksche zuivere revenuen berekend worden op plus minus ƒ1550. IVB. De Jacht, groot ongeveer 1226 Hec taren, zal ook in 2 perceelen geveild wordenvan het eene is de halt Vlake slechts 15 en van het andere perceel het station Kruiningen slechts 10 minuten verwijderd. te Hansweert, gemeente Kruiningen, te veilen in 2 perceelen, en Gedrukte Catalogussen zijn van den 25 No vember a. s. af gratis verkrijgbaar ten kantore van voornoemde Notarissen. van 500.tot 60000.met gedeeltelijke aflossing. Tegenwoordige rente 6 °/0. goes. Yau der Bilt La Motlhe Hisseeuw»,

Goessche Courant | 1879 | | pagina 3