Manufacturen, m ii Laatste en telegraphische berichten. Overzicht van den stand der koersen. Burgerlijke Stand Goes "ADV ERTKNTiÊN op Vrijdag den 14 November 1879, PUBLIEK VER KOOPEN: op DINSDAG 18 NOVEMBER 1879, WINTERARTIKELEN, U Ij ill A i\ li 1 i j Tweede Verificatie. OPENBARE VERKOOPING op Woensdag den 19 November 1879, ongeveer 60 Esscheboomen, 160 Olme- en Canada-boomen. Publieke Verkooping op Woensdag den 19 November' 1879, 66 zware Ohneboomen in massa 204 Ohneboomen in partijtjes. OPENBASE VERKOOPING op Zaterdag den 22 November 1879, 2o. Een Huis, Erf sn Tuin, 5o. Een perceel BOUWLAND, op Donderdag 4 December 1879, MIDDELBURG, 12 No». Daar onze burgemeester jhr. mr. J. W. M. Schorer benoemd is tot Commis saris des Koniugs in Noord-Holland, vallen onder scheidene door hem bekleede betrekkingen open. De kiesgerechtigden zullen moeten opgeroepen worden ter verkiezing van een lid der provinciale staten van Zeeland, voor een lid van den gem enteraad en voor een commissaris in het polderbestuur van Walcheren. Behalve verscheidene andere betrekkingen vervulde de heer Schorer ook die van lid van het bestuur op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. De heer W. II. Keun is in verzet gekomen tegen het vonnis der rechtbank van 31 Otober 11., waarbij hij bij verstek tot 5 boete en in de kosten werd veroordeeld ter zake van het zich in een coupé van deu staatsspoorweg bevinden, zonder voorzien te zijn van een behoorlijk plaatsbiljet Deze zaak is dus, gelijk trouwens te verwachten was, nog niet uit Hedenavond worden als huldeblijk serenades gebracht aan den gisteren hier aangekomen Commis saris des Konings jhr. mr. A. t. C. Van Karnebeek en aan onzen tot Commissaris des Konings in Noord- Holland benoemden burgemeester jhr. mr. J. W. M. Schorer. 's-GRAVENlIAGE, 12 November. EERSTE KA MER. In de beden gehouden zitting was de Indische begrooting aan de orde. De beer Borsius besprak uitvoerig de quaestie [der vreemde nederzettingen. De vestiging-Overbeek laakte hij als in strijd met het tractaat van 1824. De houding der regeering noemde hij weifelend en zwak. Hij wenschte, dat men zich krachtig doe gelden voor het te laat is. De hrer Duymaer Van Twist verdedigde het stelsel der vaste bedrage en betreurde de intrekking van het ontwerp nopens de financiëele regeliug. De Minister van Koloniën verklaarde, dat in den loop van dit zitting jaar een ontwerp, regelende de vaste verhouding, zou ingediend worden. Hij verdedigde de houding der regeering in zake de nederzettingen. Het is de vraag, zeide hg, of de vestiging-Overbeek een handelsonder neming is of niet De regeering blijft waakzaam om onze rechten te handhaven, maar hij acht het onraad zaam haar op dit oogenblik tot aflegging van bepaalde verklaringen te dwingen. Na replieken zijn alle hoofdstukken der Indische begrooting unaniem aangenomen. Bij herstemming is bet ontwerp tot bevordering der immigratie iu Suriname aangenomen met 16 tegen 14 stemmen. De Kamer is daarna op reces gescheiden. BRUSSEL, 12 Nov. De Minister Frcre Orban beloofde aan de Kamer, dal hij Dinsdag ophelderingen zal geven omtrent de verhouding tnsschen Belgie en het Vaticaan. In de tjjdruimte, waarover dit overzicht loopt, had de beurs een vroolijker aanzien dan zij sinds weken gehad heeft. De eerste dag dezer week had de markt een voor schier alle hoeken bijzon der gunstig verloop, zoodat de meeste soorten eene verbetering in hare noteering mochten bereiken. Eene vergelijking der prijzen van de Russische staatsfondsen wijst eene bijna algemeene verbe tering aan, blijkende uit het volgende lijstje 4 Nov. 11 Nov. Rusland. Oblig. oude Russen 96 963/s Cert. 6e serie 793/» 80'-/3 Oblig, 1864 a t 1000 92J/« 93'/„ 1873 86'/. 87»',. 1877 90 907. Ooster. leening le serie 56'-/, 57 Nicolai 76'/, 773/,„ De noteering der 4 pCt. Nicolai's (oblig. 1867,9) geeft een ruil aan de hand tegen 5 pCt. obliga- tiën Orel-Vitebsk, thans 877s geprijsd. Men ver betert in soliditeit en geniet meer interest. Im mers 100 Nicolai a 777kosten 777s x 12 f 930 (we laten den verloopen interest buiten be schouwing) en werpen af aan interest 47,20 gelijk 5,08 pCt, interest; 100 O)el-Vitebsk a 877, pCt. zijn gelpk aan 877, x 12 1150, waarvan men geniet jaarlijks 59 5,6 pCt. of 7, interest meer dan van de Nicolai's. Volgens opgaaf hebben de douanerechten in Rusland in de eerste tien maanden van dit jaar R. 6,500,000 meer opgebracht dan in 't zelfde tijdperk van liet vorige jaar en R. 35,765,375 meer dan in hetzelfde tijdperk in 1877. Naar luid van een Petersburger bericht zou eene uitgifte van R. 50 millioen schatkistbiljetten te verwachten zijn. Al werd dat bericht door een ander tegen gesproken, 't zal voor velen onzer lezers niet onwel kom zijneen en ander omtrent schatkistbiljetten in deze rubriek meermalen genoemd te verne men. Deze biljetten worden gerekend onder de vlottende (tijdelijke) schuld van een rijk. Het karakter van tijdelijkheid openbaart zich in de verbintenis of het voorbehoud van den staat om de schuld bij de eerste gelegenheid weder aftelossen en de bevoegdheid der scbuldeisehers om de aflos sing op bepaalde tijdstippen te vragen. Aan die spoedige aflosbaarheid kan evenwel het recht van den staat verbonden zijn, om de pas ingeloste schuldbrieven op nieuw uittegevenvan hier, dat het uitstaand bedrag dezer schuld, binnen zekere grenzen, voortdurend afwisselend is en vandaar de zeer juiste naam vlottende schuld. De meest gebrui kelijke vorm van deze schuld is die der schatkistbil jetten, welke, evenals de promessen of orderbiefjes in (Wh handel, een vasten vervaltijd hebben, al is hun omlooptijd gewoonlijk langer dan die van han delspapier alsdrie of zes maanden ook wel een jaar. De interest begint te loopen van den dag der uitgifte, wordt bij dagen berekend, en op den dag der inlossing betaald. Het aangaan van schuld in dezen vorm heeft evenals het op cre- diet koopen door particulieren iets verleidelijks. Het uitzicht dat de regeering zich voorspiegelt, van misschien spoedig door gunstige omstandigheden in staat te zullen komen om de opgenomen gel den aftelossen, doet lichter over de bezwaren heen stappen. Bedriegt de uitkomst de verwachting dan vindt men zich genoodzaakt de al te sterk oploopende vlottende schuld in gevestigde te ver wisselen. Russische spoorwegen over 't algemeen ook iet wat hooger genoteerdaand. Groote Russische spoorwegmaatschappij klommen zelf van 1287, tot 1307s. Aand. Baltische spoorwegmaatschappij daal den 7, pet. en dito Morschansk-Sysran zakten 17a pet. De andere Europcesche spoorwegwaarden ook meest allen wat vooruitTheis. obligation klom men van 817, tot 82;/,a en de gestempelde oblig. Ned. Centraal, de vorige week 527, genoteerd, staan nu 537,. Eene belangrijke koersfluctuatie ondergingen den laatsten tijd de aandeeleu Rumeensche Spoorweg maatschappij, die in de vorige maand variëerden tusschen 407, en 477a en thans op de publieke prijslijst voorkomen a 46%. De rijzing in deze aandeelen staat in verband plaatsruimte belette ons hierover vroeger een en ander in 't midden te brengen met het voornemen der regeering tot aankoop der spoorwegen. Het kapitaal bedraagt Thl. 65,376,000, de aandeelen zijn groot Thl. 100 of 300, voorzien van dividend coupons per 1 Juli. In 1874 werd 5%, en in 1875 geen dividend uit gekeerd, in 1876 27', dat echter voldaan is in 6 pet. obligatiën. Van de zijde der aandeelhouders zullen wel geene bedenkingen tegen het overgaan der lijnen aan den staat rijzen, daar de overeen komst voor hen slechts voordeel kan opleveren. De aandeelen zouden tegen 60 pet. in nieuwe 6 pet. obligatiën der regeering en 2% in geld gecon verteerd wordendeze 2zou evenwel alleen worden uitgekeerd aan die houders, die hunne stukken vóór 1 Maart 1880 zullen ingeleverd hebben. Laatste berichten deelen de vrees mede, dat de behandeling van het betrokken wetsont werp zal verdaagd worden. De Boxtel-Wezel waarden waren de beide eerste dagen der week in dalende richting eene rijzing in die soort was in 't leven geroepen door het waarheid bevattende bericht, dat in beginsel is aangenomen om de in ternationale tarieven, door de Expl. maatschappij en de Coin Mindener-spoorwegmaatschappij met de Noord-Brab. Duitsche spoorwegmaatschappij te maken. De invoering dier tarieven zal successie velijk plaats hebben, waarmede reeds een begin ge maakt is. Voor de obligatiehouders is dit van uiterst groot belang en daar de lieging van den Boxtel-spoorweg uitmuntend is, gelooft men, dat na geheele invoering der internationale tarieven de netto-ontvangsten weldra voldoende zullen zijn voor de rentebetaling der le hypoth. obligatiën. De eerste hypotheekobligatiën waaraan 2 on betaald gebleven coupons behooren staan thans 75 pet. In de vorige maand was de laagste koers dezer oblig. 627, en de hoogste 69 pet. Voor de houders van Peruaansche fondsen lieten zich minder gelukkige berichten hooien.; er zou eene i-evolutie uitgebrokeu en de Peruaansche havenstad Pisa zou, na een bombardement van 5 uren, door de Cbilenen genomen zijn. De Madridsche loten klommen van 537, tot 55%. Het bestuur van Spanje's hoofdstad zou bij decreet van den Min. v fin. bevolen zijn de interest dei- loten te betalen en de amortisatiën voor het loo- pende jaar en de toekomst volgens de overeenkomst vast te stellen. Omtrent de achterstallige coupons en uitgelote, doch niet afgeloste stukken, zou de Min. het stadsbestuur gemachtigd hebben eene overeenkomst met de scbuldeisehers te sluiten. Vóór we eindigen moeten we melding maken van de aanbieding van 2000 obligatiën groot 1000 3 pet. Hl. de Nederlandsch-Indische Spoorwegmaat schappij voorzien van coupons per 1 April en 1 October groot 15, bij openbare inschrijving. Men voorziet een insehrijvingskoers van ongeveer 65%. De 47a leening van 1874 groot ƒ6,000,000 is aflosbaar gesteld per 1 Januari aanst. Ingezonden Stukkeu. Het is bekend, dat ook de Nieuwe Goessche Cou rant, als het op verkiezen aankomt, een woordje medespreekt. Zij is dan ook thans daarin niet achterwege gebleven, met het oog op de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad op a. s. Don derdag. Nu, niets valt haar dan ook gemakkelij ker want blijkbaar doet bij iedere verkiezing het zelfde opstelletje met eenige wijzigingen naar de actueele omstandigheden dienst. Hoe logisch zoo'n artikeltje gewoonlijk samengeflanst en hoe accuraat altijd de correctie is, weet een ieder, die zich nog de moeite geeft het te lezen, mits hij een klein beetje meer van de Nederlandsche taal weet dan de redactie der N. GCt. Een dergelijk juweeltje nu biedt zij haren lezers weder in haar no. van jl. Dinsdag met het opschrift»De ver kiezing voor den Gemeenteraad." Na de gewone uitdrukkingen over het gewicht van deu dag van Donderdag voor de toekomst onzer gemeente, over den gunstigen of minder gunstigen uitslag, naar gelang van den ijver of de lauwheid der kiezers, enz. enz. stelt zij de vraag: Maar wien te kiezen? En daarmee zit de redactie der N. G. Ct. dit maal (maar 't is waar ook 't is meer gebeurd) ditmaal toeer dan deerlijk in het nauw. Hoort slechts: „Het is onze lezers bekend zoo schrijft zij dat voor ons ook bij eene ver kiezing voor den gemeenteraad beginselen op den voorgrond treden dat ook hier voor ons steeds de hoofdvraag blijft: voor ot tegen Voor gelijk heid of voor achteruitzetting van het vrije onderwijs door de macht van het geld uit de algemeene kas. (sic.) «Toch zullen wij er ditmaal (let welditmaal) van afwijken, om den aandacht onzer mede- kiezers te wijzen op iemand die niet geheel onze geestverwant is, maar iviens verkiezing wij toch zeer souden toejuichen. (Ik cursiveer.) «Ware er een candidaat gesteld geheel onze zienswijze toegedaan, de keuze zou moeieljjker zijn. Maar nu dit niet het geval is, aarzelen wij in onze keuze niet, en bevelen wij met den meesten ernst den heer W. L. Kakébeeke aan." Wie zou na dit gelezen te hebben nog twijfelen aan den ernst der N. G. Ct. Nu er geen ander te krijgen is, is de heer H L. Ka- kebecke goed genoeg. Maar wie ook zou na zulk eene aanbeveling die candidatuur aan vaarden? Wie nog een greintje gezond verstand heeft zeker niet. We achten dan ook den heer K. te verstandig, om zich tot speelbal van de geest verwanten der redactie van de N. G. Ct te maken. Men zal wellicht opmerken, dat die heer toch niet verstandig beeft gehandeld door wegens eene indeiiijd door hem afgelegde verklaring daartoe aanleiding te geven, 't Is mogelijk. Maar daarom zou ik den heer K. in bedenking geven nog ter- elfder ure die fout te herstellen en openlijk te ver klaren, dat hij op die wijze geen candidatuur begeert. Dan ware ten minste zijne eer gered Dat overigens de Nieuwe Goessche zelve geen koo- gen dunk vau hare aanbeveling van den heer K. heeft welke nota bene begint met: „Ofschoon niet geheel aan onze zijde staande," blijkt ge noegzaam als zij zegt: „Hoe kort deze aanbeveling zijn moge, hare strekking (ik onderschrap) maakt haar ,|rachtig." Zij erkent dus zelve dat de aan beveling wel kort, maar niet krachtig is. Maar gelukkig is hare strekking het dan toch Waarlijk, men had van de N. G. Ct., nu zij zoo ernstig was, voor den heer K., die, zooals zij zegt, dank zij zijne eerlijke en ronde verklaring, bepaald niet tot de zich noemende „liberalen" be hoort een waardiger en schooner pleitrede mogen verwachten Of is dit soms, omdat zij den nieuweling, die niet geheel haar geestverwant is, niet al te best vertrouwt? Maar dan is zij ook niet vrij van be ginselloosheid GEEN KIEZER. VËRKOOPINGEN VERPACHTINGEN. Dunn PImr.s Voorwortiea» InforroaUèn. 13 Nov. Ilattendijke, beestiaal, Paardekooper Pilaar. 13 Hoedekenskerkc, verp. bouw- en weiland, Liebert. 13 Heinkenszand, boomer,, Karseboom. 14 Wemeldinge, hoefje, enz., Paardekooper Pilaar. 14 Hoedekenskerke, vee enz., Kembges. 14 Rilland, boomen, Liebert. 14 Wemeldinge, huis en erf, Paardekooper Pilaar. 17 Heinkenszand, boomen, Karseboom. 18 Goes, manulacturen, De Vos. 19 Ovezand, boomen, Liebert. 19 Ovezand, boomen, Prumers. 19 's-Hr. Arendsk., boomen, Pilaar. 20 Goes, paarden enz., Paardekooper Pilaar. 21 's-Gravenpolder, boomen, Paardekooper Scholten. 22 Wolfaartsdijk, hoefje, huis, bouwl., Pilaar. 22 Gees, huis en erf, Pilaar. 24 Kiabbendijke, boomen, Liebert. 24 Vrouwepolder, boomen, Verheij. 26 's-Gravenpolder, boomen, Liebert. 26 Baarland, boomen, Paardekooper Scholten. 27 Wolfaartsdijk, boomen, Karseboom. 28 Baarland, boomen, P. Overman. 4 Dec. Oudelande, boomen, Pilaar. 1880. 2 Febr. Kloetinge, hoefje, Van Dam Van den Bussche. 301ste STAATS-LOTERIJ. 5a kl. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van 11 November. 2e lijst. Nos. 12845 en 17769, elk f 1000. Nos. 3889, 5035, 15380 en 15526,elk f400. Nos. 822, 1631, 4516, 4927, 9625 en 18503, elk f200. Nos. 16, 1322, 1485, 7501,8225,8995,9784,10136, 12207 en 20172 elk 100. Trekking van Woensdag 12 November. 3e lijst. No. 11780 f1000. Nos. 2735, 4124, 7644 en 9972, elk f 400. Nos. 537, 2340, 2676, 8074 en 12540, elk f 200. Nos 1040, 3117, 3706, 5225, 7091, 13609, 13615, 16987 en 20066, elk f100. van 10 -tot 12 Nov. 1879. Geboren den 10, Lodevikus Johannes, z. v. Jacobus Franciscus Polfliet en Anna MolGer- rit Cornells, z. v. Pieter Be Jonge en Pieternella Jaeoba Van Blitterswijkden 12, Frederika Maria Wilhelmina, d. v. Frederilc Marinus Wilhelm Lignian en Elisabeth Albronda. Overleden: den 11, Constantia Cecilia De Witte, 30 jgehuwd met Pieter Jacobus Arnolclus. ,5gggit|p[jg» Bij akte, op den 7 October 1879 ten overstaan van den ondergetee- kenden Notaris verleden, is het kapitaal der naamlooze vennootschap „De Oestervisscherij Triton", gevestigd te Goes, ebïtgellu'i'Êd en zijn eenige veranderingen in de Sta- tisten dier vensioofselaap gehraelit, welke akte in baar geheel is opgenomen in de Nelcrland&clie Staatscourant van den 11 No vember 1879, no. 263. 1. KARSEBOOM, Notaris te Heinkenszand. De Notaris A. W. REMBGES zal des morgens te 10 uren te Hoedekenskerke aan den steiger bij P. Walraven 1 HIT, 1 KOE, 1 OS, 12 uitmuntende Noord- Hollandsche KALVEREN van 4 en 5 maanden, zoo Stieren als Vaarzen, 1 SCHAAP, VAR KENS, eenig BOUW- en MELKGEREI, TAR- WËSTROO, KANT HOOI, eene partij NIEUWE HOUTWAREN enz. De Deurwaarder DE VOS, te Goes, zal des namiddags te 2 uren, en volgende dagen, in het Caié Hartman, te Goes, ten verzoeke van de firma N. Sulosnoit, te Amsterdam, op drie maanden, veilen en verkoopeu: EENE AANZIENLIJKE PARTIJ voornamelijk alsmede eene partij: nader in het breede bij stroo- en aanplakbil jetten geannonceerd. KIJKDAG: Dinsdag van 10 tot 2 uren. nn uinmn [ïmmnu 1UT 1/ [iijiiiiijii IMMJtMN Dankbetuiging voor de op den 8 dezer van familie en vrienden van binnen en buiten de gemeente ondervonden blijken van belang stelling op mijnen 80slen verjaardag. Yerseke, den 12 November 1879. PIETER KRIEKAARD De tweede verificatie in het faillissement van Mari» Janna Allaart, koopvrouw, wo nende te Wolfaartsdijk, is bepaald op Zaterdag 15 November 1879, 's voormiddags te elf uren, ter Raadkamer der Arrondissements-rechtbank te Middelburgin het Gerechtsgebouw (Hofplein) aldaar. Crediteuren in dat faillissement, bevoorrech ten, pand- of hypotheekhebbenden daaronder begrepen, worden bij deze opgeroepen om op plaats en tijd voormeld te verschijnen, teneinde hunne schuldvorderingen te doen verifiëeren. Goes, 12 November 1879. De Curator in voornoemd faillissement, J. De YOS, Deurwaarder. ten overstaan van den Notaris J. M. PILAAR, des voormiddags te 10 uren, voor deu weledelen heer J. M. Kakcbeeke, in de gemeente 's-Heer Arendskerke, aan de dijken van af de steenen opril aan den 's Heer Arendskerke-dijk tot aan het Schapendijkje, van geschikt voor werkhout, en des morgeus te lOVz uren, ten overstaan van den Notaris VAN BEN BUSSCHEin de ge meente Ovezand, aan den Achterdijk aldaar, van EN Iulichtingen bij genoemden Nolaris en bij deu heer C. A. PRUMERSte Ellewoutsdijk. ten overstaan van den Notaris J. M. PILAAR te Goes, des voomiiddags te 11 uren, voor C. A. ISe3 je, te Wolfaartsdijk, in de herberg bij M. Min naar, van io. Een Hoefje, bestaande in DUBBEL HUIS en SCHUUR, met BOUWLAND, aan het dorp Oostkerke, groot 39.72 centiaren, te veilen in massa en in 3 perceelen. op het dorp Oostkerke, groot 405 centiaren. in den Oosterlandpoldor, aan den grintweg, groot 1.07.92 centiaren, te veilen in massa en in 2 perceelen. OPENBARE VERKOOPING ten overstaan van den Notaris PILAAR fdes voormiddags te 10 uren, voor dan eerzamen Joïss. Mol Was., te Oude lande bij zijne hofstede, van 81 ©MM en <35 CICADA'S, al len geschikt voor werkhoutvoorts 14 K8- SCaiEN en 120 TROXItBOdMKX.

Goessche Courant | 1879 | | pagina 4