LANDBOUW VEETEELT. rechtzaken. BUITENLANDSCH OVERZICHT. ÏU gemengde berichten. F' STATKN-GENER A At. EERSTE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting is beraadslaagd over het ontwerp tot aanvoer van vrije arbeiders in Suriname. Dit werd bestreden door de heeren Cra mers en Pan Pollenhoven en verdedigd door den heer Huijdecoper en den Minister van Koloniën. Bij stem ming verklaarden zich 16 leden er vóór en 16 tegen, zoodat de stemmen staakten en Woensdag eene nadere beslissing zal worden genomen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Wilhelminadorp. Door stem-erechtigde manslid- maten der Hervormde Kerk alhier sijn als leden van het kiescollege herbenoemd de heerenJ. P.d.Weele, J. Olree en J. Blankett, terwijl in eene vacature van genoemd college is voorzien door de benoeming van den heer J. Kar else. Door den kerkeraad der Chr. Ger. gemeente te Baarland is het volgend drietal van predikanten op gemaakt 21. Settling te Bodegraven, P. Diermanse te Ter Neuzen en J. De Koning te Krabbendijke. Deze laatste was vóór eenige jaren predikant te dier plaatse. Aangooien het beroep naar de Herv. Gem. te Krabbendyke door den candidaat G. J. Brutel de la Rivière. (N. G. Cl.) Bedankt voor het beroep naar Westkapelle door ds. L. Pan Maanente Oud-Vossemeer. Beroepen te Hoorn op Terschelling ds. S. G. Geertsema Beckerxngh, te Hippolitushoef op Wieringen. Als een blijk van vooruitgang in den, zoo meu meent, algemeen gedrukten toestand van bet land bouwbedrijf kan dienen, dat de Stedelijke Godshui zen van Geertruidenberg onlangs voor zeven jaar heb ben verhuurd tachtig perceelen bouw- en weiland, waarvan de opbrengst die van 1873 (toen al de landerijen zoo boog in prys wareo) nog overtrof. Ook verpachtingen van landen van het kroondomein te Heusden voor acht jaren brachten thans ruim ƒ4100 op; voor de vorige achtjarige was het ƒ3750. Van 5 Oct. tot 1 Nov. zijn in Zuid-Holland door longziekte aangetast 2 runderen tegen vijf in het vorig tijdperk van 4 weken. Jrrondi'.sements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank z;jn Dinsdag 11 November de volgende vonnissen gewezen tegen lo. L. M. S., 26 j., buisvrouw van M. J. S., naaister te Vlissiugen, wegens misbruik van vertrou wen, veroordeeld tot 12,50 boete c. c. 2o. J. M., 59 j., arbeider te Domburg, wegens mishandeling, veroordeeld tot zes dagen cell. gev. straf o. s. 3o. P. De K., 13 j., koewachter te Arnemuiden, wegens diefstal, veroordeeld tot drie dagen gev. straf c. e. 4o. S. W., arbeidster te Vrouwepolder, wegens diefstal, veroordeeld tot acht dagen cell. gev. straf c. e. 6o. J. V., 44 j., schippersknecht te Ter Neuzen, wegens mishandeling, veroordeeld tot vijftien dagen cell. gev. straf en 8 boete c. e. 6o. A. H., 13 j., te Hoofdplaat, wegens diefstal, veroordeeld tot twee dagen gev. straf c. e. 7o. P. 8., werkman te Hoofdplaat, wegens belee- diging van een marechaussee, veroordeeld tot drie dagen cell. gev. straf c. e. 8o. L. M., 28 j., landbouwerskneebt en Th. De L., 27 j., idem, beiden te Boschkapelle, wegens mis handeling, veroordeeld ieder tot 12 boete c. e. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Biervliet. Dinsdag werd alhier de meestoof Willem 11 met erve in publieke veiling gebracht. 't Mocht echter niet baten, dat tal van kooplustigen aanwezig waren. Ze werd ingehouden op 6000. Menschenvrienden en tal van arbeiders zijn daar door teleurgesteld, wijl die ia 't afbreken dezen win ter een flinke bron van werkverschaffing tegemoet zagen. De Russische troonopvolger is nog niet te Ber lijn geweest, wijl hij te Wecnen is opgehouden, maar wordt nu aldaar Dinsdag verwacht. AMSTERDAM, 11 NOVEMBER 1879. NB. Het tusschen haakjes achter enkele soorten geplaatste cijfer duidt het aantal onbetaald gebleven coupons aan, bij die stokken behoorende. S7TA At SBRBEKMOBM. EUROPA. België, Certificaten Frankrijk, Orig. inschrijv. dito Hongarije, Obi. Leening 1867 dito, Goudleening Italië, Cert. Adm. Amsterdam Nederland, Cert. N. W. S. dito, dito dito dito, dito dito Oostenrijk, Obl. in papier Mei Nor. dito, dito zilver Jan. Juli dito, dito goud Portugal, Obl. Btl. '53/78 dito, dito 1876 Rusland, Obl. Hope Sp Co. 1798/1816 Cert. Inschrijv. 5e serie dito dito 6e Obl. 1864 1000 dito 1864 100 dito 1866 1000 dito 1866 100 dito 1872 gecons. dito 1873 dito dito 1877 dito dito Oostersche leening le serie dito 1850 le Leening dito 1860 2e dito dito 1875 gecons. dito Leen. 1867/69 (Nicolaï) dito dito 1859 Spanje, dito Btl. 1867/75 dito dito dito 1876 PCt. 5 5 5 5 4 5 5 4 3 6 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 V' 3 1 2 PCt. 64 75 1097. 81 65'/, 73 647,. 777. 100'/,. 58'/, 60»/. 697. 51»/, 99"/,. 967. 59'/, 807, 937,. 907. 39'»/", 86'/. 877',. 907. 57 86 837. 77*7,. 77'/,. 657, 157. 38 De berichten uit Opper-Silezië blijven allertreu rigst luiden. Waar JJuitschland veel voor Spanje gaf, daar zal het nu wel mogen beginnen eigen nood te lenigen. In den kreits Lublinitzwaar de grond slecht is en de middelen van vorkeer niet veel beter zijn, zijn de oogsten reeds eenige jaren achteieen slechts middelmatig geweest. Dit jaar is de oogst zoo deerlijk mislukt, dat er nauwelijks voldoende wezen zal om de dun gezaaide bevolking te voeden. De aardappeloogst bedraagt gemiddeld 55 pet. minder dan in andere jaren, en de oogst van graan en veldvruchten van 30 tot 70 pet. Op onderscheidene hoeven is zelfs niet genoeg gewonneu om zaad te hebben voor het volgende jaar. De kleine grond eigenaars hebben met allerlei moeielykbeden te worstelen en zelfs onder de groote grondeigenaars zijn er genoodzaakt geworden werkvolk te ontslaan. Voor de daglooners is dus de toestand allerbedroe vendst en wanneer niet spoedig afdoende hulp komt, staat hongersnood voor de deur, ja men zegt, dat er zich reeds gevallen van hongersnood voordeden. Londen heeft weer een anderen Lord-Mayor gekregen, en bij het banket, dat jaarlijks bij zulk eene gelegenheid plaats heeftis Lord Beacons- field aan het verkondigen geweest van allerlei op hemelende getuigenissen ten opzichte der Engelsche regeering. Alles was rooskleurig, de handel werd volgens hem levendiger, en de militaire operation waren met een schitterend succes bekroondter wijl Engeland aan de Zuid-Afrikaansche kolonis ten geleerd had zich zeiven te verdedigen Volgens hem is de vrede van Europa verzekerd, wijl alle mogendheden daarbij belang hebben. Een oude waarheid, die verdwijnt zoodra éen der mo gendheden meer belang heeft bij een oorlog. Met de Porte wil Albion niet zoo lijdzaam blij ven als tot nutoe. Telkens wordt de Sultan her innerd aan en aangespoord tot het doen van her vormingen. Met den Emir van AfghaniëJacob Khan, kan het slecht afloopen. De Engelschen beweren de bewijzen in handen te hebben, dat hij wel degelijk schuld heeft aan den bekenden moord. Hansweert. O ize gemeente heefi thans ook haar brandweer, waarvan zy tot lieden toe was verstoken. Het eeuige bluechmiddel bestond in ten spuitje van den Waterstaat. Daar echter door het gemeentebe stuur twee nieuwe spuiten zyn aangekocht, is de oude met toebehooren van Kruiningen alhier gestationneerd. De brandweer telt 60 man, waaronder reserve behalve de verschillende bedieningen, voor een goed ingerichte brandweer noodig, zijn er 24 pompers beutvens restrve- pomperszijnde deze manschappen verdeeld in 3 bataillons. Het corps wordt aangevoerd door de heeren P. JPisser, brandmeester en J. Bruggeman onder-brandmeester. Het geheel staat, met ds brand weer van Kruiningen, onder commando van den gene- ralen brandmeester A. Le Clercg. Het herkennings- teeken der manechappeu is een zwart geschilderde plaat, waarop met witte letters het no., de betrekkiug, de afdeeling, waartoe uien behoort en de naam der gemeente is vermeld. Zaterdag 1.1. had de eeerste beproeving, in tegen woordigheid van den Burgemeester, eenige leden van den gemeenteraad en natuurlijk onder toeloop van veel volk, met goed gevolg plaats. Na afloop ontvingen de manschappen hun soldij, n. I. 15 cent per man. Voor bet sociëteitsjaar „18791880" der sozië- teit Tot Nut en Genoegen" alhier, zijn herkozen tot president de heer J. Kleimaanlot secretaris-penning meester de heer 1'. J. Pisser, terwijl de heer II. Ummels is gekozen tot vice-president. Niettegen staande gedurige mutatiën onder de leden, door ver trek naar elders, bedanken als anderzius, mag deze sociëteit zich toch blijven verheugen in een gewer.scht ledental. Menig genoegeljjk uur, vele gezellige avouden heeft zij reeds haren leden bereid. Op uitdrukkelijk verlangen vermelden «ij hier nog de navolgende bijzonderheden omtrent de feeste lijkheid, en het daaraan voorafgaande, bijgelegeuheid der plechtige installatie van den nieuwen Burgemee ster van 's-Heerenhoek. Wy doen dit ook wijl het verslag, in ons vorig nornmer opgenomen, onvolledig blykt le wezen, maar verzoeken voor het vervolg spoediger van dergelijke zaken op de hoogte te worden gebracht dan uu het geval is geweest. Spanje, Leening Binnenland dito Obl. Binnenland 1876 Turkije,dito Alg. Schuld 1865 (6) dito dito 1863/1865 (7) dito dito 1869 (8) AFRIKA. Egypte, Obl. leening 1876 dito Spoorwegleening 1876 NOORD-AMBHIKA. Ver. Staten, Obl. 1876 dito dito 1861/64 ZÜID-AMERIKA. Brazilië, Obl. 1865 dito dito 1875 Columbia, dito (3) Peru, dito leen. 1870 (8) 1 2 5 6 6 6 5 5 5 PCt. IUI/" 347. 97. |1*7, 12"/;. j 4 ,1057. 1103 I (94". .92 xmmT®. sist vmqbcbbrk. Gemeente Crediet Obl. 5 Rotterd. Handelsv. Aandeelen. - Rott. Hypotheekbank, Pandbr. 47, Stoomvaart Zeeland Aand. dito dito Obl. 5 dito gegarand. dito 4'/, Rusland, Pandbr. Hyp. Bank 5 8BOOBWB<a-I»KBH. Nederl. Holl. Hzer. sp. Oblig. 1871 5 Maats. Expl. Staatsspw. dito 1S73 5 Ned. Centraal spw. gest. dito Hongarije, Theisspw. dito 5 Italië, Zuid Ital. spw. dito 3 Polen, Wars. Bromb. aand. 4 Rusland, groote spw.maatsch. aand. 5 dito nypoth. Obligatiën 41/, dito dito dito 4 Baltische spoorwegaandeelen. 3 Charkow Azow. Oblig. 5 Jelez Oriasi dito 5 Jelez Orel dito ƒ1000 5 dito dito £100 5 ,127. 102'/. 237. ïoiv. 477. 96 1007, ,737., 108 107'/. 537. 827.. 47'/. 537. 130'/. 917. 857. IV1- 87 86 88 86 Algemeen was de vreugde toen het bericht kwam, dat de beer N. Pan Stee tot burgemeester was be noemd, en als uit éen mond kwam de wensch om den dag van zijne installatie tot een feestdag te maken, teneinde tevens den nieuwbenoemde zichtbare blyken van ingenomenheid en hulde te geven. Spoedig was dan ook daartoe eene commissie van twaalf leden gevormd, waarvan één als voorzitter en twee andere leden als commissarissen zouden werkzaam zijn, om het feest op eene luisterrijke wyze te doen plaats hebben. De ingezetenen vernamen dit met genoegen, en ieder beijverde zich, om de feestcommissie te ondersteunen. Door den ijver der commissarissen, de heeren G. J. De Graag en J. Smolders, werd dit op eene uit stekende wijze volbracht, zoodat er een optocht ge formeerd werd, brstaaude uit twaalf afJeeliugen. De eerste bestond uit; den President der feestcommissie, den heer P. Knuit, rijdende te paard en dragende bet wapen der ge meente de tweede uit de Harmonie dezer gemeente met vaandel de derde uit de eerste helft der ruiters onder com mando van M. De Koning en Jacob Rijk Pz de vierde uit den kapitein J. Engelbert in groot tenue; de vijfde uit den jub laris, met den wethouder, ge zeten in eene koets; de zesde uit W. A. Re mijn als officier in groot -tenue de zevende uit het gemeentebestuur met den secre taris, gezeten in een rytuig; de acht«te uit d;n vaandeldrager G. Engelbert in groot tenue; ds negende uit de feestcommissie te voet de tiende uit C. P. Serrarens als officier in groot tenue de elfde uit de tweede helft der ruiters ouder cont ra indo van C. Pervaet en C'. Pan Sas, en de twaalfde uit J. De Witt als officier in groot tenue, sluitende den trein. De optocht stelde zich met klokslag vao 12 uren ia biweging, om den nieuwbenoemden burgemeester aan zijne woning aftebalen, alwaar bij door den voor. zitter der feestcommissie plechtig werd aangesproken en als burgemeester begroet. Toen de jubilaris in het voor hem bestemde rij tuig plaats had genomen, ging de stoet langzaam en statig voort, om het fraai versierde dorp te bereiken, waar drie eerepoorten, voorzien van toepasselykeinscrip- tien, prijkten, en van schier alle huizen de driekleur wapperde. Eerst reed de stoet den Singeldyk langs, zoo door de achterstraat, en kwam toeD in de voorstraat, aan het gemeeutehuis, waar men stilhield onder de fraaie eerepoort, en waar de jubilaris het rytuig verliet. Hier had de hoofdonderwijzer der openbare school de heer P. A. De Graag, zich geplaatst, om den bur gemeester uit Daam der ingezeteuen te complimen teeren, en hem geluk te wenschen met de eer eu de ondetscheiding, hem te beurt gevallen, als zijnde hij door de keuze des Kouings daartoe gekozen. Hij droeg hem verder op eene krachtige doch eerbiedige wijze de belangen der gemeeute eo die der ingezeteuen op. De burgemeester, zeer getroff-m over de vele blyken vau hulde eu belangstelling, was niet in staat zyne dankbaarheid in woorden uittedrukken, waarom hy genoemden hoofdonderwijzer uitnoodigde voor hem de tolk te willen zyu, en de ingezetenen hartelijk te bedanken voor de eer aan hem bewezen, terwyl hij beloofde, zooveel zyne zwakke krachten hem dit toe lieten, voor het welzyn der gemeente te znlIer. zorgen, en zich door zyn bestuur de keuze des KoniDgs waar dig te maken. Hierop volgde een daverend hoera! en liet de muziek zich hooren, wat de vroolijkheid niet weinig vermeerderde. Namens de leden der Harmonie deed de heer J. Pan 7 Westeinde nog een gelukweDsch aan den burge meester, wien hij den bloei en vooruitgang vun het Har monie-gezelschap ten zeerste aanbeval. Na de installatie waren de beer Pan Stee met het gemeentebestuur en eenige genoodigde vrienden ge zellig by elkander, eu werd menige toast ter eere van den burgemeester ingesteld. Ook de armen en bedeelden mochten feest vieren, daar bun rykelyk brood werd bedeeld, terwijl ook de kinderen, zoo in de openbare als byzondere scholen, ruim werden onthaald. lliew. Brest Aand. Morschansk-Sysran dito Mosk-Jaroslaw Oblig. Orel Vitébsk dito Poti-Tiflis dito 1000 dito dito 110 AMERIKA Centr. Pac. Obl. dito Californië.Oregon dito Chicago N. W.Cert. Aand. Preferred dito Mad. Extension Obl. dito Menomonee dito dito N. W. Onion dito dito Winona St. Peter dito Illinois Cert. van Aand. Milwaukee (in goud) Obl. On. Pac. Hoofdlijn dito BBBSSSBxIUBBMIMiüBlC. Nederland, stad Amsterdam a f1000 dito a f 100 Stad Rotterdam Gemeente-crcdiet Oostenrijk, Staatsleening 1854 dito dito 1860 dito dito 1864 StadWeenen 1874 Rusland, dito 1864 dito dito 1866 Sfanje, St. Madrid (8) Turkije, spoorwegleen. (S) COOf OS1. Oost. papier 21,57! Prnisischen 59,05 zilver Russen in Z. R. 1,20'/, Diversen in 11,75 Spaansche Buit. 47,50 Franschen 47,50 J Binnenl. 2,30 Belgischen 47,40 Amerika in doll. 2,4777 PCt. PCt. 5 70 5 60 5 957. 877. 5 5 87'/, 5 857, 6 109*/, 6 99»/,. 1047. 7 110 7 110 7 106 7 107'7.. 987'. 7 1077, 6 109 3 1057, 108'/, 3 103 3 95 4 1037, 5 109"/,. 1377. 977. 5 1457. 5 1427. 3 55 3 97. Jammer, dat regen en wind de illuminatie tegen werkte, zoodat die mislukte niettegenstaande deze teleurstelling bleef de feestvreugde ongestoord tot laat in den avond voortduren, en menigeen zal nog lao« met genoegen op het gevierde feest terugzien, en den burgemeester een lang leven en gelukkig bestuur toewerschtn. VolgeiiB de Midd. Ct. bad op dit feest nog het navolgende plaats: De ietwat beschonken gemeente veldwachter wilde uit overdreven dienstijver een in gezetene aanhouden, die misschien voor de rust ge- vaarlyk kon worden. De aanhouding zelve intusschen was op dit oogenblik bij den opgewonden staat der gemoederen nog wel zoo gevaarlijk, zoodat de ryke- polilie tussclienbeide meende te moeten komen, den arrestant bevrijdde en in diens plaats den gemeente veldwachter naar het raadhuis bracht, waar de bur gemeester hem ern krachtige vermaning gaf en hem voor dien avond schorste. Het een met het ander had vrij wat opschudding veroorzaakt, maar de rijks- veldwacht wist er op gepaste manier spoedig een einde aan te maken, is dit waar, dan valt er op die „ongestoordheid" der feestvreugde nog wel wat af le dingen. Tot nu toe hebben wij met opzet gezwegen over al de geruchten die in omloop zijn omtrent den burgemeester van Domburg die schijnt heengegaan te wezen zonder dat iemand bekend is met het doel van zijn vertrek of iets weet omtreut zyn tegen woordig verblijf. Thans echter nu er officiéél aan deze zaak rucht baarheid wordt gegeven is zwijgen overbodig. In bet Politieblad leest men: „Sedert 31 Oct. jl. heeft zyne woonplaats verlaten mr. C. U. Elout, bur gemeester der gemeente Domburg, oud ongeveer 43 jaren, lengte middelmatig, haar en wenkbrauwen don kerbruin, voorhoofd vrij hoog oogen bruin eu aan beide een litteeken tengevolge eener operatie neus gebogen, mond en kin gewoon, baard rossig, gelaats kleur opgezet, postuur tamelyk gezethij draagt een bril, was laatst gekleed met een donkerbruin winter- pak en had by het verlaten zijner woning een licht zomerpak bij zich. Den 2 Nov. jl., des middags, is hij te Utrecht ge zien, waar hij zeide zich naar 's-Graveuhage te zullen begeven. Een brief met het postmerk 's-Gravenhage is sedert ontvangen. Hij had zich voorzien van een binnenlandsch paspoort. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. I)e officier van justitie te Middelburg verzoekt op sporing eo, bij eeuige ontdekkingdaarvan onmid dellijk bericht. Het N. v. d. D. verneemt, dat de bewuste persoon in den omtrek van Parijs zou gezien zijn. Voor de betrekking vau directeur der Zierikzee- sche stoombootmaatschappij zyn reeds circa 170 lief hebbers. Onder Stekene (Oost-Vlaanderen) zijn de gen darmes slaags geweest met wildstroopers, met dat gevolg dat een strooper is gedood. Dewijl er on middellijk een menigte menscben aanwezig waren, welke zich herig tégen den gendarme uitlieten, die den doode getrnffen had, ja zelfs zyo leven bedreigden, achtte by zich riiet meer veilig en is op den trein naar St. Gilles gesprongen. De gedoode was een van de st'oopers, die ook onze omstreken onveilig makeu en Jacobus Mortier genaamd. Aan boord van het Eugelsch Bchip Coringa, ter reede vau Vlissiugen, is een muiterij ontstaan. Reeds herhaaldelijk was ODder de equipage oneenigbeid voor gekomen. De eerste officier trachtte tusschenbeide të komen, doch den 3n November gelukte hem dit niet. De kapitein liet toen een der belhamels in de boeien sluiten. Daartegen kwamen de andere manschappen in verzet. Zij wapenden zich met al wat zij konden grypen, waarop de le officier een bijl nam en een der mannen een doodelijken slag toebracht. Des ka piteins gezag was daardoor gehandhaafd. Het lyk werd naar het gasthuis vervosrd. Namens de Engelsche Regeering zyn de vjjf voornaamste belhamels gevangen genomen en de vjjf overigen ter beschikking van den consul gesteld. Te Vlissingen heeft het gr beurde zeer veel opschudding veroorzaakt. De politie-autoriteiten, onder leiding van den commissaris, moeten zich zeer tactvol hebben gedragen. Door den onbekenden weldoener der Maatschappij van weldadigheid te Frederiksoord is wederom aan die instelling 8000 toegezegd, om te dienen tot aflossing der annuïteit aan de Rotterdamsche Hypot heekbank Te Gorredijk is een knaapje onder een omval- lenden wagen geraakt en gedood. Een timmerman van 's Heerenberg, die op bet stationsterrein te Emmerik aan eene loods eenige her stellingen verrichtte, is van de nok vau het dak, door de papieren dakbekleeding heen, naar beneden dood gevallen. Maandagavond is te Schoonhoven F. G., kapi tein van de veeboot Concordia I, die voor den steiger lag met 81 stuks ossen, vermoedelijk door het op dringen van een dezer dieren over boord gevallen en, ondanks de schier wanhopige pogingen tot redding, aangewend door den machinist dier boot en den pachter van het veer, jammerlijk verdronken. De oppassende vader latt eene weduwe met 3 kinderen na, te Arnhem woonachtig. Te Amsterdam zal den 15den dezer de eerste vrouwelijke beambte als klerk-telegrafiste in betrekking treden. In Engeland bebbeD de dolende ridders van den theepot een nieuw middel uitgedacht, om den drinkers van geestrijke dranken een schrik op het lyf te jagen. Zy bezoeken twee aan twee de kroegen, en deelen onder allen, die zy daar met een glas bier of grog in de hand vinden, strooibiljetten uit, op welke het volgende te lezen staat: Dood Co., groothandelaars in wijnen, gedisteleerd, bier e» be dwelmende dranken. Dood Ce. hebben de eer ter kennis te brengen van hunne geachte vrienden en begunstigers, dat zy voortgaan met het fabriceeren van dronkaards, lichtekooien, bankroetiers, bedelaars, dieven," enz. Het overige ie in denzelfden netten trant.

Goessche Courant | 1879 | | pagina 2