1879. N". 134. Donderdag 13 November. P. LIPJES. •Aanbesteding. Even kalm als tot nogtoe in het al gemeen de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Goes op morgen, Donderdag, werd behandeld, even kalm kan ons woord tot opwekking wezen. De Goesche gemeenteraad eischt op nieuw aanvulling, en wel op eene wijze, die zeker ernstig overwogen mag worden. De heer Van der Feltz was een ijverig lid, dat ook in verschillende commissiën zijne werkkrachten ten beste gaf, en veel nut stichtte op de plaats waar hij zoo kort zitting had. Als lid der financiëele commissie vooral maar tevens als voorzitter van het Gast- huisbestuur, dient hij waardig te worden vervangen. Behoort de vervulling van die vaca tures aan den raad, het kan voor den goeden gang van zaken toch zeker niet onbelangrijk wezen, dat ook de kiezers hunne aandacht er eens aan wijden, en vooral daarbij het oog slaan op de flnan- ciën-quaestie onzer gemeente. En wanneer zij daarop letten kun nen zij niet anders dan evenals wij in stemmen met de keuze, Zaterdagavond gedaan, en hunne stem uitbrengen op den heer P. LIPJES. In financiëele zaken is de heer Lipjes als het ware grijs geworden. Jarenlang heeft hij in het midden der Goesche burgerij gewoond, en van zijn kant daar door en door zijne betrekking vele in gezetenen leeren kennen en naar waarde beoordeelen. De burgerij van hare zijde heeft hem steeds als een achtingswaardig, humaan en eenvoudig man leeren waar- deeren. Zijne beginselen zijn boven twijfel ver heven, getuige zijn steeds openlijk op treden voor en het met zijn naam onder steunen van liberale candidaten. Wij achten het een voorrecht met die enkele woorden te kunnen volstaan, om den heer LIPJES aan te bevelen. Wij hebben thans slechts éen wensch en die is deze, dat nl. de kalmte, waarop wij zooeven doelden, morgen moge plaats maken voor ijver en belangstelling. De ondervinding, vorige gelegenheden opgedaan, zij ons tot leeringEén enkel verzuim, en de kiezers kunnen nog eens van voren af aan beginnen niet alleen, maar de kans voor overwinnen wordt slechter. Men behoede ons voor proefnemingen, vaak gegrond op de meening dat bij eerste stemmingen zulke buitensporighe den geen kwaad kunnen. Als éen goed aaneengesloten geheel treden wij op! Men meene niet, dat er geen strijd zal wezen; zoo vaak gaat een stilte, zooals nu heerscht, den storm vooraf, die alles vernietigt waarop men zijne hoop had gebouwd. Zoo dikwijls men weet het wel, maar wij herinneren er ten over vloede nog eens aan stonden wij voor de onaangenaamste verrassingen, die niemand verwacht hadmaar die geheel en al onze berekeningen deden falen. Wat gebeuren zal weten wij niet, maar wat gebeuren kan, als allen trouw op hun post zijn, is, dat de raad dooi den heer Lipjes met een goedonaf hankelijk lid wordt versterkt. Maar eene trouwe opkomst is boven dien plicht, omdat zulk een niet zijn zetel mag bekomen uit handen van een klein aantal burgersmaar door het krachtig votumuitgebracht door een aanzienlijke meerderheid. Dat heeft zijn leven en langdurig zijn in ons midden ten volle verdienden zulk een keuze maar zoo een ook alleen is waardig een geacht ingezetene als de heer De stembus is geopend Don derdag van 's morgens negen tot 's namiddags vier uren. Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid. RIJKS-WATERSTAAT. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. GOES, 12 November 1879. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Mvakdag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als bniten Goes, 1.7S. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.^ Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a ,L— Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag 21 November 1879, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des IConings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Be stuur te Middelburg, worden aanbesteed liet driejarig onderhoud en herstel van 's Rijks zeeweringen en havenwerken te Vlissingen en van die te Veere, in twee perceelen Raming per jaar: \ste perceel ƒ11,540, 2de perceel f 5240. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, voor ieder perceel afzonderlijk en per jaar, volgens art. 14 van het bestek. Het bestek no. 19 ligt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Waterstaai, Handel en Nijverheid, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Mid delburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nu. HOrr, Nobelstraat no. 18 te 's.Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 15 en 17 November 1879 wordt de noodige aan wijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere in lichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur van den Waterstaat te Vlissingen. 's-Gravenhage, 17 October 1879. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, BOOGAARD. De St.-Ct. van 11 dezer bevat het kon. besl., waarbij bewilliging wordt verleend op het bij het verzoekschrift overgelegd ontwerp der akte, houdende wijzigingen in de akte van oprichting van de naamlooze vennootschap: De Oeslervisscherij Triton, gevestigd te Goes. Bij Koninklijk besluit is de benoeming van jhr. Van Tets tot Commissaris des Konings in de provincie Noord-Holland ingetrokken en met ingang van 15 December als zoodanig benoemd jhr. mr. J. W. M. Schorer, burgemeester van Middelburg. Bij Koninklijk besluit is vrijdom van accijns toegekend voor ruw zout, dat gebruikt wordt voor het harden van ijzer en de bereiding van menie. Z. M. heeft J. H. H. Eelsingh, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Giesen c. a., benoemd tot ontvanger der invoerrechten en accijnsen en van de haven- en schatgelden op het kanaal van Walcheren te Vlissingen; en mr. A.J. Van Deinse, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Hengelo (Gelderland) c. a., benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Alblasserdam c. a De Minister van Financiën heeft het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Middelburg (builengerneenten) gerangschikt in de zevende klasse dat der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen en van de haven- en schutgelden op het kanaal van Walcheren te Veere c. a. in de negende klasse, en dat der directe belastingen en accijnzen te Domburg c. a. gerangscliikt gelaten in de zevende klasse. Het is titans een tijd, waarin veel ge vraagd wordt van de openbare liefdadigheid. De roepstem van do commissie tot GÜcono- mische spijsuitdeeling te Goes wij dnrven 't zeggen zal echter boven al die roepstem men uitklinken en wel het eerst gehoord worden. Die commissie zal het zeker aan steun weer evenmin als vorige jaren ontbre ken. Er wacht ons een moeielijke winter dat reeds moet voor ons allen voldoende wezen om onze giften dit jaar in evenredigheid te brengen met de eischen, die aan de commis sie kunnen worden gesteld. Maandagavond hield de vereeniging s> Ijs vermaak" alhier eene algemeene vergadering, die door 16 leden werd bijgewoond. De in de vorige vergadering daartoe benoemde com missie bracht een oatwerp-reglement voor de vereeuiging ter tafel dat, na eenige discussie eu op een amendement na, met algemeene stemmen werd aangenomen. Tot leden van 't nieuwe bestuur voor 1879/80 werden benoemd de heeren L. M. Van Campen, president; M. 1). Ramondt, vice presidentP. Van Eijcke- ren, le secretaris L. K. Breker, 2e secreta ris en H. J. Baning, penningmeester, die, allen tegenwoordig, deze benoeming zich lieten wel gevallen. Jammer genoeg telt deze vereeniging slechts 32 leden, terwijl het doel, om als er ijs ligt, voornamelijk aan kinderen van min vermogenden een aangename maar tevens voor- deelige uitspanning te bezorgen, toch wel aan leiding genoeg kan wezen om lid te worden, te meer daar de contributie slechts ƒ1,per jaar bedraagt. Wij maken de Middelburgsclie courant even opmerkzaam op eene vergissing in haar notnmer van Dinsdag, waar zij te Hoedekens- kerke de installatie van een nieuwen burge meester djet plaats hebb:n, die te s-lheren- hoek is g schied. Hoewelzij in haar nommer van heden dit abuis ni't herstelt, zouden wij er niet op gewezen hebben, zoo het Nieuws van den Dag het opstandje tusschen gemeente en rijks politie niet had overgenomen, tn ook daarbij natuurlijk dezelfde fout maakte. Voor de eer van Hoedekenskerke's politie meenden wij nu tegen de verwarring te moeten opkomen. Ilansiveert. Niet alleen dat de suiker handel tusschen Nederland en België steeds zeer belangrijk blijft, maar dat ook otize va- derlandsche raffinaderijen in het buitenland een gevestigden goeden naam blijven houden en onze industrie, desbetreffende, haren roem hand haaft, mag men hieruit opmaken dat alleen langs dit kantoor, en wel iu de maand Oc tober 11., uit Belgie zijn ingevoerd naar Am sterdam niet minder dan 2,138,927 kilo ruwe beetwortelsuiker, welke na aldaar te zijn ge raffineerd weder als melis en basterd naar alle oorden wordt uitgevoerd. Diezelfde invoer van candijsuiker beliep 96,957 kilo. Bovendieu worden er langs dezelfde route voortdurend g.-oota hoeveelhedeu Java-suiker van Nederlaud naar Belgie verzonden. De massa's geraffineerde suiker, die van Holland naar Belgie, eveneens langs onze gemeente, worden uitgevoerd, om van Antwerpen verder vei scheept te worden naar Zuid-Amerikn en Brazilië, zjjn zeer aanzienlijk. In October zijn per stoombooten Telegraaf naar Belgie uitgevoerd 279,417 kilo gerookte bokking. Neemt men in aanmerking, dat per spoor via Roosendaal dat vervoer nog belan- gerijker is, dan komt uien tot de slotsom dat onze Belgische broeders nog al li f hebbers zijn van dat Hollandsshe product, evenals van de Zeeuwsehe mosselen, waarvan de uitvoer derwaarts (-ooral van Bruinisse) ontzaggelijk is, en wekelijks wel 1000 ton bedraagt. Van deze laatste zijn evenwel aanzienlijke partijen bestemd ten doorvoer (via Mechelen) naar Parijs. Een droog-vischje versmaden zij ook geenszins, hetgeen genoegzaam hieruit blijkt dat dit jaar p m. 60,000 kilo van dit pro duct, langs hier, uit Holland hun zijn toe gezonden. De uitvoer van gezouten haring evenwel vermindert sterk, althans langs hier, en bedraagt dit jaar tot nutoe slechts 132,000 kilo. De uitvoer van beetwortelen naar Belgie (hoofdzakelijk uit Zeeland) langs dit kanaal was in October zeer belangrijk, bedragende toch 4,950,000 kilo. Wemeldiuge. Als een bewijs te meer van de levensvatbaarheid derkuustmatige oester teelt, kan dienen dat zich dezer dagen alhier een nieuwe vennootschap heeft geformeerd, of beter wellicht dat twee compagniën zich tot éen groote hebben vereeuigd, onderden naam vanWemeldingsche Maatschappij. Tot direc teur is benoemd de heer dr. T. Leo De Leeuw en tot commissarissen de heeren C. Linden- bergh, K. Dominieus eu L. Zocher, allen alhier. In de Maandagavond te TLolen gehou den vergadering van het departement Tholen der Maatschappij tot nut van 't algemeen is besloten om thans niet mede te werken tot het volkspetitionnement aan de Tweede Earner der Staten-Generaal betreffende het nemen van maatregelen tot wering van het misbruik van sterken drank. Na de belofte der regeering, bij haar op treden afgelegd, achtte men een volkspetition nement onnoodig. Aan het hoofdbestuur is van d t besluit kennis gegeven. Donderdag zal in eene vergadering van het departement Gees derzelfde Maatschappij die quaestie eveneens worden besproken. De volgende week Donderdag zal de eeiste lees vergadering in d t seizoen te Goes plaats hebben waarbij als spreker zal optreden ds. Jos. Dyserinck, van Vlissingen. De nieuw benoemde Commissaris des Konings in Zeeland, jhr. mr. Van Karnebetk, is Dinsdagmiddag éen uur te Middelburg aan gekomen, om zjjne betrekking te aanvaarden. Z. Etc. werd aan het station ontvangen door het oudste lid van Gedep. Staten, mr. Van der Bilt, en den griffier der Staten, mr. E. Fokker. De heer M. Zandée, surnumerair der posterijen te Bergen-op-Zoom, heeft met goed gevolg examen afgelegd voor commies bij die administratie. Blijkens de Memorie van antwoord op het verslag van de bekrachtiging van provin ciale belastingen deelt da minister Site omtrent de provinciale subsidiën voor kerkelijke doelein den in het gevoelen van zjjn ambtsvoorganger. Aan Z. K. H. Prins Frederik, als Groot meester nationaal van de orde der Vrijmetse laren in Nederland, is Maandag in de zaal der Loge te 's-Hage plechtig aangeboden de oir- konde van het 60 jarig bastaan van de afd,\ van den Mr.-. Gr.*. 18191879, alsmede een exemplaar van de vrij metselaars-medaille ia goud en een in zilver. Daarbij was gevoegd een ivoren staf, rijk met goud versierd, waaraan die medaille in een zilveren krans was bevestigd. Het jubilé was reeds jongstleden zomer ge vierddoch de aanbieding van oirkonde en medaille aan den Prins was uitgesteld, wegens het overlijden van Z.K. H. den Prins van Oranje. Aan allen, die het feest hebben bijgewoond, 140 in getal, is door Z. K. H. prins-grootmees ter een zilveren medaille uitgereikt, aan de eene zijde tot opschrift dragendeFrederik, prins der Nederlanden, geb. 28 Febr. 1797, stichter der afdeeling van dett Meestergraad, 1.-19 —1879, en aan de keerzijde een matj >u- niek tynbool. Aan Z. K. H. zelf is een in goud ter hand gesteld

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1