scheepvaartberichten! landbouw veeteelt. RECHTZAKEN. KUNSTNIEUWS. Niei^k uitgaven. BUITENLANDSCH OVERZICHT. GEMENGDE BERICHTEN. en Eichholtz verzochten niet in aanmerking te komen. Na bespreking van de overige personen ging men tot stemming over. Bg eerste vrije stemming verkreeg de heer P. Lipjes 11, G. J. Bessehng 9, D. Hildernisse 8 en J. H. Hannink 8 stemmen. Bij tweede vrge stemming waren uitgebracht 15 stemmen op den heer Lipjes, 8 op den heer Hildernisse en 7 op den heer Bssscling, terwgl een biljet blanco werd ingeleverd. Daarop had eene herstemming plaats tusschen de beide eerstgenoemden, waarvan de uitslag was dat de heer P. Lipjes 15 en de heer D. Hildernisse 13 stemmen bekwam, terwijl twee blanco briefjes en twee van onwaarde waren ingeleverd. De heer P. Lipjes werd door den voorzitter dus als candidaat der vergadering geproclameerd. Vervolgens had eene bespreking plaats van de wijze, waarop die candidatuur zou worden be vorderd, terwgl er in den loop der discussie daarover gezinspeeld werd op den minder aan- genamen indruk, dien een vroegere wijze van candidaatstellen op een deel der Goesche bur- gerjj had gemaakt Toen toch had men iplot- seling het ljjstje van candidaten gepubliceerd gezien door de Goesche Courant, zonder dat men wist hoe eigenljjk die candidaten in de wereld waren gekomen. Aan de discussie over dat punt namen vooral deel de heeren J. De Vos, P. C. N. Eichholtz, C. E. Massee, J. M. Kakebeeke en J. L. Tan der Pauwert. Daarbij bracht men hulde aan de beide op roepers en drukte men de verwachting uit, dat ook bij volgende gelegenheden zij denzelfden weg zouden inslaan als nu was geschied. Werd aan de eeue zijde erop gewezen, dat uit de geriüge opkomst vooral van den kant der z. g. burgers op deze bijeenkomst volstrekt niet bleek, dat zij daarin belangsteldeu, aan de andere zjjde vond men die opkomst zoo gering niet, integendeel bewees deze wel dege- ljjk dat men zulk een onderling overleg op prijs stelde. Verder werd erop gezinspeeld, dat de bespro ken grief eigenlijk de Goesche Courant gold, maar daarop werd toen door den heer Van der Pauwert geantwoord, dat het hem genoegen zou doen, zoo men die grieven dan in het blad zelf wilde blootleggen, waar zjj t'huis behoor den, en dat hjj het niet noodig oordeelde daarop in deze vergadering te antwoorden. Hij gaf de verzekering dat voor eene uiteenzetting dier grieven desverkiezende wel een paar ko lommen in de conrantjbeschikbaar zouden zijn. Na eene aanbeveling van den voorzitter om de candidatuur van den heer Lipjes, die staande de vergadering had verklaard haar aan te nemen, zooveel mogelijk te bevorderen, sloot hg de bijeenkomst. 's-Heereiilioek. Donderdag is onze nieuw benoemde burgemeester de heer N. Van Stee plechtig geïnstalleerd. Door een eerewacht te paard, eenige gecostumeerde ruiters alsmede de leden van den gemeenteraad met den secre taris, de feestcommissie met nog eenige ge meentenaren en de Harmonie, aan welks hoofd de president der feestcommissie gezeten te paard, dragende het wapen van 's-Heerenhoek, werd hg afgehaald van zjjne woning, waar hjj vooraf met een harteljjke toespraak werd gecompli menteerd door den president der feestcommis sie, den heer P. Knuit. Daarna begaf de stoet zich in goede orde met den burgemeester in zjjn midden naar het dorp, waar nagenoeg uit iedere woning de vlag wapperde, terwgl op het dorp drie groote eerepoorten met toe passelijke opschriften waren opgericht. Bjj het uitstappen van het rjjtuig werd de nieuwe burgemeester nogmaals toegesproken en wel uit naam der gemeente door den hoofdonder wijzer, den heer P. A. De Graag. De installatie had op de gewone wjjze plaats. Des avonds werd het feest besloten door het branden van teertonnen, het verlichten met lampions en het spelen der muziek, terwgl alles in de beste orde is afgeloopen. Tot lid van den gemeenteraad, in plaats van den overleden burgemeester, is gekozen de heer D. P. De Jonge. Het fraai, wit marmeren praalgraf in de kerk te Stavenisse, van den vroegeren heer van Stavenisse, den heer Van Tuyl van Serooskerke, zal gerestaureerd worden. De Minister van Oorlog heeft bg resolutie van 28 October jl. bepaalddat de werving van vrijwilligers, die krachtens vroegere reso lutie bjj de le compagnie hospitaal-soldaten tgdelgk was gesloten, voor dit korps weder zal worden opengesteld. Aan de kweekschool voor zeevaart te Leiden zal Maandag 24 dezer, 's morgens 10 uur, eene keuring plaats hebben van jongens tusschen 14 en 16 jaar, die eene verbintenis in 's Rjjks zeedienst wenschen aan te gaan. Jongens ouder dan 16 jaar worden voorloopig niet meer aangenomen. De gemengde Commissie, benoemd door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de Nederlandsche Maatschappij vnn nijverheid, de Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnyverheid en het Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond, is reeds zóóver met haar arbeid het totstandkomen van een al gemeen Nederlandsch pensioenfonds voor werk lieden gevorderd, dat binnen kort haar rap port, benevens ontwerp-statuten, het licht zul len zien. STATKN-GEN Kit AA L. EERSTE KAMER. De Kamer heeft Zaterdag een tiental minder ora- vangrjjke ontwerpen aangenomen. Tegen heden zijn o. a. aan de orde gesteld de ontwerpen tot wijziging der militaire wetboeken, tot uitstel van den ternijjn tot voltooiing van het Noordzeekanaal, de dading met Amsterdam nopens de weeskamerstegen al deze ontwerpen zjjn in de afdeelingen geen bezwaren gerezen, Hansweert. Aanstaanden Zaterdag komt. de nieuw gebouwde spoorboot Flake-Walsoorden in de vaart. Deze heugelijke indienststelling wil men opluistereu met eenige feestelijkheid. Nu, deze gebeurtenis is dan ook wel waard, dat er de aandacht op geveBtigd wordt en menigeen zal voorwaaardien dag met vreugde tegemoet zien! KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De heer J. Fan 't Hooft, beroepen te Koude* kerke, hoopt Zoudag 16 dezer zijn intrede te doen, na in de morgen-godsdienstoefening door zjjn zwager, den heer Stutterhsim, bevestigd te zijn. (.1/. Ct.) Het voornemen beslaat om te Rapelle op Woens dag en Donderdag 19 en 20 November samenkomsten te houden tot opwekking van geesteijjk leven. De openbare vergaderingen, tot dat einde, zullen plaats hebben in bet kerkgebouw der Christelijk Evan gelische gemeente. Er hebben reeds verscheidene sprekers verklaard aan de uitnoodiging om aldaar opwekkiugsred-nen te hou den, gevolg te geven. Het Zuiden.) In 1880 zal, op den eersten Woeusdag ia J uli, het Chr. Nationaal Zending3feest geboudm worden op Boekeurode bij Haarlem. Toegelaten tot de Evangeliebediening door het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Holland de beer li. F. O. H. ülfers, candidrat te Domburg. De heer H. E. Labrijn, van Rotterdam, heeft akte voor het boekhouden, (Middelbaar onderw.) be komen. De Zaterdag te Kruiningen gehouden jaarljjksche veemarkt (zoogenaamde toocdag) was zeer schaars bezocht. Er stonden slechts 16 stuks vee aan de Ijjn, terwijl de handel was 0. Kloetinge. Als een bjjzouderheid kan gemeld wor den, dat alhier nog rijpe frambozen zjjn geplukt. Voor zeker iu deze maand wel zeldzaam 1 Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Ten behoeve van het weeshuis alhier is aan genomen de levering van een vet varken, wegende circa 250 kilo schoon aan den haak, door J. Van den Ende te Heinkenszand voor 0,75 en door P. Koster, ook aldaar woonachtig, voor 0,76 per kilo. Arrondiisements-rechtbank te Middelburg In hare zitting van Vrijdag sprak de rechtbank, behalve de reeds vermelde, nog een vonnis uit tegen P. V., 64 j., zeeman te Middelburg, gedetineerd wegens bedelarij, veroordeeld tot 7 dagen gev. straf en na het uiteinde dier straf opzending naar een bedelaarsgesticht of werkhuis. De Midd. Ct. van Zaterdag bevat onder deze ru briek een verslag van de opvoering te Middel burg van ii Janus Tulp", door de rederijkerskamer Aurora van Goes, en schrijft daarin o. a. nEen alleraardigst stukalleraardigst ge speeld", ziedaar in weinig woorden den iudruk door ons medegenomen van de voorstelling, door de Goesche rederijkerskamer Aurora, in den schouw burg alhier gegeven." Na een vrij gunstige beoordeeling van het stuk zelf, vervolgt het blad «Wanneer wij aldus aan de beoordeeling van het stuk de grootste plaats in deze critiek geven, zijn wij overtuigd daarmede de verdienstelijke liefheb bers, die het ons te zien gaven, niet te zullen teleurstellen. Het hoogste doel toch, dat zij na streven, is ongetwijfeld het doen kennen en waar- deeren van goede tooneelwerken. Daarin te slagen zal voor warme vereerders der kunst, als zij zijn, de schoonste eereprijs wezen. En dit mogen wij met erkentelijkheid getuigen, dat bun gisteren- (Donderdag)avond volkomen gelukt is. Een acteur als die de titelrol vervulde zou in een gezelschap van tooneelspelers van beroep, na eenige oefening, spoedig eene der eerste plaatsen vervullen. Zijn Janus Tulp was geen tooneelpop, geen fictie, maar eene wezenlijkheid, een persoon; een persoon met eigenaardigheden en hebbelijkheden, die men kan goed- of afkeuren, maar aan welke niemand waarheid en natuurlij kbeid kan ontzeggen. Barend, de trouwhartige barbiersleerling, tracht hem op zijde te streven en zal daarin slagen, wanneer hij niet strandt op de klip der overdrijving, welke ruwheid, groote bewegelijkheid, te haid schreeu wen en te geweldig zwaaien met de armen voor ongedwongenheid tracht te doen doorgaan. Rol vastheid en een vrjj natuurlijke toon kenmerkten het spel der overige sujetten. Aan de beide dames, die door hare medewerking de groote moeieljjkheid van het bezetten der vrouwenrollen helpen over winnen, waarmede anders de meeste liefhebbers gezelschappen worstelen, komt een woord van erkentelijkheid en waardeering hier naar billjjkheid toe. Allen, die aan den moeielijken arbeid dei- voorbereiding voor deze opvoering hebben deelge nomen, mogen de zelfvoldoening met zich dragen dat zij een goed, een nuttig en een veredelend werk tot stand hebben gebracht. ii De zaal was over 't algemeen goed bezet. Op de duurste rijen zag men de meeste open plekken, wat niet prouveert voor den gezonden smaak en het onbevooroordeelde kunstgevoel van hen die 't meest betalen kunnen." Van onze^^^Beuoot, den heer P.K.P.J. Van Sloten, vd^^B1 6e firma F. Kleeuwens Zoon alhierOpen brief aan den heer 1. D. Fransen Van de Putte, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Prijs ƒ0,40. Het betreft hier eene quaestie in de nieuwe wet tot regeling der militaire pensioenen bij de land macht, eu daaromtrent schrijft de heer Van Sloten in den aanhef van zijn brief »In de zitting van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal van 27 April 1877 werd behandeld het Ontwerp van Wet, houdende nadere herziening der Wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad no. 129), tot regeling der militaire pensioenen bjj de landmacht, en aangenomen met 52 tegen 7 stem men. Den 29 Mei d. a. v. werd de Wet door den Koning bekrachtigd. «In den aanhef der slotbepalingen (Art. 3) komt de volgende drievoudige contradictio in terminis voor, met het oog op het bedrag der pensioenen ii ii Deze wet treedt in werking met den dag barer afkondiging."" iinDe wijzigingen, bij art. 1 vastgesteld, worden geacht den 1 October 1851 te zijn ingegaan, doch blijven buiten invloed op bet bedrag der pensioe nen, vóór de afkondiging dezer wet verleend."" De n Koninklijke Vereeniging van gepensionneerde officieren van bet Nederlandsche leger" heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met eerbiedig en dringend verzoek, om ten gunste van de vóór de wet van 1877 gepensionneerde officieren eene bil lijke verandering of toepassing dier wet te willen provoceeren. «Naar aanleiding daarvan zij het mjj vergund, UHEG. mijne overwegingen dienaangaande kenbaar te maken, waartoe ik te gereeder overga, naardien ik voor mjjzelf in deze niets te wachten noch te wenschen heb." Die overwegingen uiteen te zetten is het doel van zijn brochure. Niets veranderlijker dan een uiensch. Prins Jerome Bonaparte, in Frankrijkdie na Loulou's dood de aangewezen pretendent naar den kei zerlijken troon was, had vroeger verklaard niets van die pretentie te willen weten. Thans schijnt hij echter veranderd te zijn en zal hij zich wel degelijk als de eenige Bonaparte, die recht heeft op deu troon, doen gelden. Welken weg hij daartoe zal inslaan is nog onbekend. Zal hij openlijk of langs sluip wegen de republiek trachten ten onder te brengen, otn zich op de puinhoopen te vesti gen? Hij laat zich wijselijk niet uit en zwijgt diplomatisch slim. De Fransche kamers zijn tegen 27 November bijeengeroepen. In Duitschland is vorst Von Bismarck's toestand en de verhouding met Ruslandook wat de respectieve hoven betreft, de hoold- quaestie van den dag. De ziekte van den premier schijnt niet ern stig te wezen, maar toch heeft hij veel last van rheumatiek. Tevens moet hij ziek zijn van ergernis over de vriendschappelijke houding van zijn vorst tegenover den Russischen Czaar. Men uteldt van zekere zijde, dat de grootvorst-troonop volger van Rusland heden te Berlijn zou komen. In het Huis van Afgevaardigden werd Zaterdag de eerste lezing der begrooting ten einde ge bracht Het grootste deel der gewone en de geheele buitengewone begrooting, benevens de voordracht over de besteding der overschotten, werd naar de budgetcommissie verwezen. In den loop van het debat leverde de mi nister van openbare werken een pleidooi voor den aankoop der spoorwegen door den Staat, wat volgens hem niet een economisch doel had, maar ten bate van het geheele land strekte, als van het hoogste belang voor de defensie. Bij staatslijnen kwain het afwerpen van winst slechts in de tweede plaats in aanmer king, terwijl zij in de eerste plaats middel voor een hooger doel moesten zijn. Ook wat de tarieven betreft, moest in de eerste plaats aan het welzijn des lands worden gedacht producten van het buitenland mochten niet boven de inlaudsche worden bevoorrecht. De spoorwegen moesten uit den dienst der spe culanten in den dienst des lands terugkeeren. Tegenover den afgevaardigde Virchow ver klaarde de Minister van financiën, dat hij in het spoorwegontwerp de door Virchow ont dekte revolutionaire ideeën niet kon bespeuren. De Regeering zou elke revolutionaire idee, waar zij die ook ontdekte, beslist bestrijden. Virchow had verandering van regeeringsstelsel, speciaal nb. verwijdering van den Rijkskan selier verlangd, doch op de groote meerder heid der natie zou dat volgens den Minister niet den minsten indruk maken. De aanval was te ongepaster, omdat de Rijks kanselier nog onlangs aan de natie den grootsten dienst had bewezen, en nu de ge meenten van zware lasten zou ontheffen door de belasting op de tapperijen. In Opper-Sileziè is een ernstige hongersnood ontstaan. Een lakoniek bericht xend de Forte in de wereld, dat zij nl geene quaestie met Enge land heeft gehad Het lijk, dat door de politie alhier volgens kennisgeving in ons vorig nommer is gevonden, werd hedenmorgen ter aarde besteld. Men leeft uog in het onzekere omtrent dien persoon. Alle geruchten dat hij herkend zou wezen zjjn ongegrond. Wel meende een inwoonster onzer gemeente den persoon te kennen, maar na door de politie ingesteld onderzoek is gebleken dut hij, dieu men op het oog had, nog gezond en wel.jp zijn woonplaats ^erbljjf houdt. Hansweert. Aangezien de slagers alhier en in den omtrek steeds voort blijven gaan hunne vleescbprjjzen te houden buiten alle verhouding tot die van 't vee, en zoodoende de burgerg woekerwinst laten betalen, hebben een viertal Hantweertsche ingezetenen besloten een puik vet beest aan te koopen eu voor gezamen lijke rekening te slachten, eu zulks meermalen te her halen indien namelijk de slagers niet intjjds hunne buitensporig hooge prjjzeu flink verlagen. Nu betaalt men nog 80 a 85 cent bij de slagers, terwgl bedoelde heeren alsdan inderdaad puik Vleesch de tegen woordige marktwaarde van 't vee tot maatstaf nemende zullen hebben voor 40, hoogstens 48 cent per kilodus voor ruim de helft minder. Ook te Schore zal deze week door een particu lier een beste vaars wo.'den geslacht en het vleesch daarvan verkrijgbaar gesteld voor 60 cents per kilo. Tot bet nemen vau dergelijke maatregelen, om de slagers ia dwingen bun vleescb op een behoorlijken prijs terug te brengen, is krachtige samenwerking der burgerij zeer gewenscbt en deze wordt dan ook gelukkig reeds op vele plaatsen waargenomen. Wie verder meenen mocht, dat we in Goes reeds goedkoop vleesch eten, vergiet zicb. Op verschillende plaateen wordt het voor lageren prijs verkocht. Uit Deventer komt het bericht, dat de prijzen van het rundvleescb er nog steeds dalen. Door sommige sla gers wordt het reeds aangeboden voor 40 a 50 ct. per kilo. Uit 's-Heer Arendskerke schrijft men aan de N. R. Ct.Ter kenschetsiug van Zuid-Bevelandsche toestanden kan het volgende voorval dienen, dat eenige agitatie teweegbracht in onze door Rosier Faassen's Anne-Mie meer bekend geworden plaats. Evenals het op 't platteland een soort erfelijke plicht is voor de boereu, om de heeren dominé's gratis te rjjden, als tg «op vacature" gaan preeken, zoo is het ook een oud gebruik, dat bij overlijden van eenig lid uit de gemeente, 't zij gering of aanzienlijk, de land lieden om niet, zooveel mogelijk bjj beurten, het ljjk «voeren d. i. naar het graf rjjden. (De begraafplaats ligt eene kleine tien minuten buiten de kom der ge meente.) Dit «voeren" geschiedt dau altijd met een boerenwagen, waarover een witte huif gespannen is. Dit soort rjjtuig, dat bjj de meerdere welvaart der boeren al meer en meer «uit de mode" begiüt te raken en plaats maakt voor nette tn gemakkelijke rgtuigen, was vroeger het voornaamste gerjj, waarnee «naar stad", naar de kermis, te spelerijden, of naar een of andere plechtige gelegenheid, als er veel menschen tegeljjk meegingen, gereden werdmet zoo'n wagen konden, als 't moest, een tiental personen verroerd worden. Nu zou deze wetk weer een begrafenis plaats heb ben. De boer, die «voeren" moest, was behoorljjk uitgenoodigd en kwam ook op het bepaalde unr aan het sterfhuis. Maar in plaats van met den gehnifden wagen, kwam hjj met een gewonen werkwagen, zonder huif, die nog niet eens heel «kelf' (schoon) was ook. Dit wekte de verontwaardiging van 't volk, vooral van de familie, op. «Zoo brengt men een doodeü hond, een dief weg", zeiden de luien de naast- bestaanden der overledene besloten het lijk niet met dien wagen, maar nu op een berrie gedragen, grafwa&u te doen brengen, iets, wat hier anders nooit plaats heeft. Te W«8tkapelle werd jl. Zaterdag vóór 8 dagen eene koe, toebeboorende aan den eersten wethouder aldaar, dood in de weide gevonden. Voorzeker een treurige bevinding. Twee dagen later echter werd den volke van Westkapeile verkondigd, dat men voor weinig geld puik vleesch kon bekomen. En zoo ge schiedde het, dat de ingezetenen voor slechts 50 cent per kilo in de gelegenheid werden gesteld zich te vergasten aan het vleesch van een beest, dat twee etmalen te voren het tjjdeljjke met het eeuwige ver wisseld had, zonder dat een slagersmes daaraan schuld had. Toch schjjut de keuring in optima forma te hebben plaats gehad. Smakeljjk eten I (T. N. Ct.) Donderdagavond is op de spoorljjn bjj de IJsel- mondsche laan te Kralingen gevonden een gedeeltelijk verminkt ljjk van een onbekend manspersoon, die zonder twjjfel door een .spoortrein overreden is. Woensdag is in het dorp Enter een kind ge boren met twee hoofden, die ieder door een afzon derlijken hals aan bet lichaam verbonden waren. Het kind ie kort na de geboorte overleden. Een verver, gehuwd en vader van 10 kinderen, was Woensdag 11. boven in het gewelf der R. K. kerk te Venrajj werkzaam, toen de stelling, waar hjj op stond, brak, met het ongelukkig gevolg dat hjj naar beneden viel en kort daarna overleed. Dinsdagnamiddag is de stoomboot Willem IJl, varende tusschen Heusden en 's-Bosch, te Ammer- zoden gezonken. Met inspanning van alle krachten is het gelakt de passagiers, ruim dertig in getal, te redden.

Goessche Courant | 1879 | | pagina 2