KÜNSTNIEÜWS. BUITENLANDSCH OVERZICHT. GEMENGDE BER'CHTEN. Laatste en telegraphische berichten. De voor den Landbouw nuttige en schadelijke dieren. Nog eenige vijanden van het Koolzaad. Burgerlijke Stand Goes Arnemuiden, beschuldigd van mishandeling. Vrijge sproken. Go. B. W., te Clinge, zonder beroep, gedetineerd, wegens weigering van visitatie aan ambtenaren der rijksbelastingen, veroordeeld tot ƒ50 boete, subs. 6 dagen gev. straf c. e. 7o. A. De M., te Clinge, gedetineerd als voren, veroordeeld ook tot 50 boet", subs. 6 dagen gev. straf c. e. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Yerseke. Na vier stemmingen of beistemmingen zijn tot leden van het ICies-eolUge gekozen de heeren Ij. Laban en Pon Oeveren. Verleden jaar heeft zich hier eene Christelijke jongelingsvereeniging gei-oimd onder de zinspreuk: nEben-Uaëzer'\ die thans negen leden telt. Donderdag avond vierde zij in het hijzijn vaneen talrijk publiek en vele genoodigden haar eerste jaarfeest. De Wekker bevat waarschuwingen van de hit- E. WScott, dr. 5. It. J. Pan Schevichaven, M. G. Snoer en dr. D. Pan I ankeren Matt hes tegen de plan nen en berekeningen van deB heer Posthumus te Gouda, betreffende het door hem gewilde „Onderwijzers-we- duwenfonds." Middelburg. Donderdagavond werd in onzen schouwburg de kennismaking hernieuwd met de reeds gunstig aangeschreven Goesche rederijkers kamer Aurora. Aan een belangstellend talrijk pu bliek heeft bet haar niet ontbroken. Die belang stelling was ten volle verdiend. De opvoering van het blijspel Janus Tulp van Justus Van Maurik was in vele opzichten zeer verdienstelijk. Na de opvoering te Goes en het daarvan in uw nommer van 1 dezer gegeven zeer uitvoerig verslag, zou het dwaasheid zijn, thans uit te weiden, te meer daar ik slechts meerendeels zou moeten herhalen wat in dat verslag gezegd is. Toch kan ik niet nalaten als mijn indruk, en zeker als dien van de meesten die de voorstelling hebben bijgewoond, te verklaren, dat de rol van Janus Tulp meesterlijk werd uitgevoerd. Ook Barend kweet zich zeer goed van zijne taak, evenals Brandt va Jonker van Bietheuvel. Eveneens komt de dames lof toe voor haar meestal goede opvatting en uitvoering. Dat er jeugdige krachten in de kamer zijn, die nog tot ontwikke ling moeten komen door flinke leiding en ijverige studie, zal wel niemand zijn ontgaan. Wij ineenen reden te hebben om te mogen verwachten, dat het aan geen van beiden ontbreken zal. Over het algemeen was natuurlijkheid de parel aan de kroon der uitvoering. Als een juweeltje noem ik o. a. dat recht huishoudelijk kolfleuurtje. Mijns inziens was de houding der aanzittenden onverbeterlijk. Aan mise en scène was blijkbaar zorg besteed. In het herhaalde applaus en het terugroepen dei- medewerkers zagen wij niet alleen een welverdiende hulde, maar tevens de uiting van den wensch naar een spoedig wederzien. Naar wij vernemen ontving dezelfde kamer van zeer geachte zijde uit Vlissingen een allervleiendste uitnoodiging, om hetzelfde stuk ook daar te ko men opvoeren. Het dreigend standje tusschen Engeland en Turkije waarvan hel verschijnen van de Engelsche vloot iü de Turkscbe wateren een gevolg was zal uit- loopen op niets. Het luidt thans wtêr, dat diplomatische bemoei ingen zulk een gunstig resultaat hebben gehad. Het is weer het gewoue spelletje van Engeland. In Afghanis heeft het tegenwoordig buitenkansjes. l)e ex-Emir schijnt zijn familieleden vroeger schatten ont nomen te hebben, welke hjj op verschillende plaatsen had verstopt. De Engelschen hebben ze nu gevonden en verklaren ze thans hun eigendom. Jakob Khan zal op die wijze hoe langer zoo meer den Engelschen dankbaar wezen voor hunne bescherming. In de Transvaal zjju de Boeren wat oproerig ge worden, en Secocoeni maakt liet eveneens den Engel schen lastig, De Duitsche minister van eeredienst Pullkamer heeft zoo beweert men zijn ontslag gevraagd, doch de Keizer zou geweigerd hebb"n dit aan te nemetr, wjjlhij zelf het met den minister eens is ten opzichte der scholen. Of hel politiek is van een vorst zich zoo partij te stellen is een tweede vraag. Naar uit Berlijn aau Dailg News wordt medege deeld, bly ven de berichten omtrent den gezondheids toestand van vorst Bismarck ongunstig. De Duitsche ambassadeur te St. Petersburgdie eenige dagen te Parzin vertoefde en verleden Zaterdag te Berlijn aan kwam, toonde zich zeer bezorgd over den tot9(and van den rijkskanselier. Latere berichten uit Parzin meldeu, dat er geen gevaar is, doch zenuwlyden en daardoor veroorzaakte slapeloosheid doen den vorst nog steeds sterk aan. Zooals uit een telegram in ous vorig nommer reeds eenigszins bleek, hebben in de Pereenigde Staten van Noo'd-Amerika de verschillende staats-verkiezingen plaats gehad. Luidens de tot nog toe bekend gewor den resultaten behaalden de republikeinen met groote meerderheid de overwinning in de Staten Massachu setts, Pennsylvanie, Wisconsin, New-Yersey, Connec ticut, Minnesota en Nabraska de democraten in de Staten: Mississippi en Marylaad. In Virginic is de uitslag nog twijfelachtig. Cornellrepuhlikcinsch can- didaat, werd tot gouverneur vau Nsw-York gekozen, maar de democraten zullen waarschijnlijk in de meeste staatsambten gekozen ziju. De republikeinen ver wierven te New-York de meerderheid in de wetge vende vertegenwoordiging. In het huis van arrest te Middelburg beviuden zich op het oogenblik 5 personen, allen uit Zeeland, wegens moord of poging tot moord. Een heeft zijn vromv vermoord, een heeft die getracht Ie vermoor den twee hebben getracht ambtenaren dood te schieten en een heeft haar kind omgebracht. Treurige feiten Donderdag werd bij het tirailleeren der grena diers te 's-Hage een sergeant met een bajonet in bet dijbeen gestoken by werd onmiddellijk per brancard naar het hospitaal vervoerd. Dezer dagen is de volgende diefstal I" Rotterdam gepleegd. Iemand, die een koffertje met Pan Gend Loos naar Utrecht wilde verzenden, verzocht aan het kantoor dier expeditie het koffertje bij hein aau huis te laten halen, waarvoor men beloofde te zuilen zorgen. Weldra werd bet gehaald door een persoon, die voor gaf van Pan Gend Loos te komen. Kort daarop kwam echter een ander met dezelfde boodschap en bij onderzoek is gebleken, dat de eerste een diaf was, dte den geheelen inhoud van het koffertje bij een opkooper heeft verkocht, bij witn alles in b«slag is genomeu. Men zie dus toe aan wien men ziju go'd geefthet is gemakkelijk genoeg zich te verze keren of de personen, die zich aanmelden, vertrouw bare bestellers zijn. Als een bijdrage tot de tegenwoordige vleesch- quaestie vermeldt De Tijd, dat Zaterdagavond een slachter midden op de Nieuwmarkt te Amstrrdam twee gelieele koebeesten onder het publiek heeft uit verkocht, a 27Vü cent per pond. Ofschoon het vleesch, tot dien lagen prijs verkocht, toch den toets der keur meesters kou doorstaan, maakte de slachter nog zulke goede zaken, dat bij met een paar knechts er gerust een geheele week op zou kunnen teren. Een voor naam slachter, die van de hoogte Van zijn fraaie vletscbkar nydig op dat bedrijf neerzag, en zich naar bet schijnt eenige spytige ui'drukkiDgen heeft laten ontvallen, werd door de omstanders uitgejouwl, en de goedkoope slachter beloofde a. s. Zaterdag met vier koebeesten terug te zullen komen. Dat er te Utrecht met ijver gewerkt is bij de verkiezing blykt daaruit, dat door de brievenbestel lers aldaar ongeveer 20,000 circulaires eu strooibil jetten zijn rondgebracht. Zondagavond omstreeks 7 uren heeft meu op verscheidene plaatsen in Gelderland (bij maanlicht) een vry helderen regenboog aan deu westelijken hemel gezien;-- Zondag om middernacht outstoad er een ware pauitk in den omtrek der R. K. kerk aan de sluis te Dussen. Men hoorde de klok dier kerk luiden, ieder in de buurt schrikte wakker, vloog, meest en profond négligé, den weg op en meende niet anders dan dat er brand was. Gelukkig was dit misgeraden de klokluider, steeds gewoon te 6 nren in den morgen te luiden, was zeker uit een naren droom wakker geschrikt, zag het flauwe schijnsel der maan voor de morgenschemering aan, ijlde, om niet te laat te komen naar den toren, en trok er dapper op los. Toen de man zyne dwaling gewaar werd, was hij spoedig weer in zijne woning, om minder aangename aanmer kingen le ontgaan. Te Groningen is Maandag een zeer treffmd sterfgeval voorgekomen. De oud-kantonrechter van Onderdeudam, mr. C. W. P. Pan Naerssen, lid van de Provinciale Staten voor het kiesdistrict Onderden- dam, wilde zich uaar Apeldoorn begeven, waar hy zich opnieuw in den echt zou vereenigen, toen hy aan het station door een beroerte werd getroffen en oogenblikkelijk den geeBt gaf. Bestrijking van vochtige wanden. Een meng sel van 5 deeleu colopbonium, 5 deelen gekookte lijn olie, 5 deelen terpeutynolic en 15 deelen krijt wordt door Johanmen als uitstekend middel tot net bestryken van vochtige wanden aaubsvolen. Em Brusselaar is Vrydagavond in een maga zijn van gemaakte heerenkleederen gedrongen eu heeft er een der gekleede poppen maêgenotn ndie aan de deur dier magazijnen tentoongesteld worden. De dief slaagde er in zijn buit in veiligheid te brengen, doch onderweg heeft hij het vest verloren. Uit Baltimore worden belangrijke natuurkundige bijzonderheden medegedeeld uit de olie-districten. In Butler Cunty brandt sedert jaren een vuurzuil van 15 m. hoogte, die 'e nachts tnylen ver de streek ver licht, Op sommige plaatsen borrelt zelfs de fynste machiDe-olie uit den grond. De grootste fabrieken gebruiken thans alleen deze olie. In Trumbull County (Ohio) vonden twee speculanten een bron, die geraf fineerde machineolie van de fijnste qualiteil oplevert, en wel telken dage gemiddeld 5 vaten het vat wordt met graagte gekocht tegen 16 dollar. Op de grenzen van Pennsylvanie stuit de boor, ter diepte van 500 m., op zeeschelpen en versteeninge.n vau visschen, Men deelt aan het Soer. libl. mede, dat mij. Mina Kruseman zich op Banda zal gaan vestigen, teneinde zich aldaar te w ijden aan de opleiding der vrouwelijke jeugd. Zondag jl. werden door een ontploffing in de Mill Creek-Toijn, bij Serauton, in Pennsylvanie, vyf personen gedood. In de steenkolenmijn Bonne espérance, bij Luik, daalde in de vorige week een opzichter met 19 ar beiders af, cm aan een nieuwen, veelbelovenden zij gang te werken. Toen zij daar een paar uren bezig waren geweest, hoorden zij op eens een menigte gruis naar beneden vallen, dat voortdurend toenam. Twee mijnwerkers poogden er doorheen te loopen, maar werden onder de neerstortende stukken steenkool be dolven. Binnen vyf minuten was de opzichter met 17 arbeiders van de buitenwereld afgesloten, zonder dat zy op redding durfden hopen. Nadat de eerste schrik voorby was, beval de 72jarige opzichter al de mijnwerkers bem het eten te geven, dat zij voor dien dag hadden meêgenomen, alsook de olie die zj in voorraad hadden. Geen der werklieden kreeg meer voedsel dan strikt noodzakelijk was, om in het le ven te blijven. Gelukkig was er een bron met goed water, zoodat zij tenminste geen dorst behoefden te lijden. In die benauwde vochtige ruimte hebben de arme mannen vijf dagen moeten doorbrengen. Aan den avond van den vijfden dag hadden zy afscheid van elkander genomen, en zaten zwygend naast elkaar den dood af te wachteD. Daar sprongen zij plotse ling allen tegelijk op. Zij hoorden een geluid, het werd hoe langer hoe duidelijker. Hun redders waren nabij. Nog dienzelfden nacht werden de ongelukkigen bevryd en naar het gasthuis gebracht, waar men hen met versterkend voedsel verkwikte. Zij waren allen zeer verzwakt en sliepen bijna onafgebroken drie dagen lang, maar zijn thans weder zoo goed als hersteld. De directie der mijn beeft den werklieden drie maan den ver'of gegeven, en hun het loon voor dien tijd vooruitbetaald De oude opzichter is op pmsioen gesteld, met behoud van zijn volle traktement eu genot van vrije woning. De Deensche kapitein Petersen beeft een red dingsmatras uitgevonden, van welke goede verwach tingen gekoesterd worden. Zy is vervaardigd vau fijngeschaafde gewone kurk en voorzien van een riem met gesp. Een vierde minuut is voldoende om ze om het lijf te bevestigen, wanneer gevaar ontstaat, en zij kan zeer goed nog 3 andere personen, die er zich aan vastklemmen, boven water houden. Het is duidelijk, én dit is wel het grootste voordeel der uitvinding, dat de equipage deze zelfde matrassen moet hebben om op te slapen; op die wyre is een zeer doelmatig reddingsmiddel ten allen tijde by de hand. De Deensche marine heeft ze dadelijk ingevoerd. Proeven, te Bremen genomen, hebben aaugeloond, dat 'het nieuwe toestel gemakkelijk 4 personen boven wa ter kan houden. Ook de Noord- 'Juitsche Lloyd hteft er eenige in beproeving genomen. De prys is ODge- veer 6 gulden. VGRAVENHAGE, 7 November. EERSTE KAMER. Door de aldeelingen zijn benoemd tot voorzitters de heeren Duijmaer Van Twist, Van Rijckevorsel, Smit en Sasse Van lJsselt; tot rapporteurs over de Indische begrooting de heeren Yan Voorthuijzen, Rorsius, Viruly en Blijdenstein, in over de wet tot wijziging der crimineele wetboeken de heeren Van Akerlaken, Siltert, De Raadt en Herkus Van Gendt. Morgen te 1 uur zijn een tiental kleine ont werpen aan de orde. Op voorstel van den heer Cremers werd besloten de Regeering te verzoeken overlegging, desnoods ook van de aan de Tweede Kamer medegedeelde stukken, nopens de ministeriëele crisis. Londen, 7 Nov. De Turksche gezant ver zekerde Lord Salisbury dat de Porte de gewensch- te hervormingen uitvoeren, en Baker tot chef der gendarmerie in Armenië benoemen zou. Lord Salisbury verklaarde daden, geen woorden van Turkije te verlangen. üliiltu, 7 Nov. Het vertrek der Engelsche vloot, die naar Turkije zou gaan, is 10 dagen uitgesteld. Parijs, 7 Nov. De Russische kroonprins is vertrokken naar Salzburg. Er is een geslacht van Snuittorren, dat zeer ryk is aan soorten en kenbaar aan de volgende kenmerken. De snuit is lang, gebogen en past iü een gleufje van de borst, dat tusschen de voorste heupen loopt, de oogen puilen weinig uit, d sprieten hebben zes leed jes, het schildje is nauwelyks zichtbaar, de voorzij den van het halsschild zijn gewoonlijk in een klein hoekig lapje verlengd. Hoewel Dr. Wttewaal in zyn bekend volksleerboek verklaart Nimmer heb ik eene kool- of koolzaad- plant te gronde zien gaan door de werking der lar ven dezer kevers," is het toch noodig die kevers en hunne larven te bespreken, ouidat zy, volgens andere bevoegde schrijvers, wel degelijk scbadelyk kunnen worden voor de genoemde gewassen. Een dezer snuittoren is donker zwart, min of meer dof, aaD de ooderzijde meer dan aan de boveuzyde met grijze schubbetjes bezet. Het halsschild heeft een opstaanden voorrand, eene diepe gleuf over het mid den en twee kleine knobbeltjes op de zyden. De dek schilden zyn diep gestreept. De larve leeft in galachtige uitwassen aan de sten gels van verschillende koolsoorten, eveD onder den grond, in den regel op de grens tusschen het onder- aardsche en bovenaardsche gedeelte der plant of iets dieper, zelden tusschen de wortelvezels. Men vindt öf éene larve in een uitwas, of 10 -26 stuks in eene ve:eeniging van uitwassen. Zy is min of meer ge kromd, heeft geene poolen, is sterk gerimpeld, zoo- dat de normale 12 leden Diet duidelijk onderscheiden kunnen worden de kleur iï geelachtig wit, alleen de rugzijde der achterste helft is wat donkerder, omdat daar de inhoud van den darm doorschijnt j het stompe eindlid ziet er vooral glasachtig uit. De kleine, cir kelronde hoornachtige kop is geelachtig gekleurd en, evenals het geheele lichaam, met enkele borsteivormige haren bezetde enkelvoudige oogen en de kauw- werktuigen zijn door de meer donkere kleur goed waar te nemen. De kauwwerktuigen bestaan uit 2 krachtige bovenkaken, van drie tauden voorzien, een half cirkelvormige bovenlip, een bijna ronde onder lip en uit een paar weekere onderkaken. Ia October en November zyn de meeste volwassen en verpoppen alsdan in den grond. De kever komt, wanneer het koolzaad begint te bloeien, in de bloemen, paart zich, knaagt aan de bloemen, later aan de jonge en oudere bauwen (peulen zooala zy ten onrechte genoemd worden), zoolang deze nog sappig zyn. Tot het leggen der eieren boort de kever met zijn snuit eene opening in de jonge plant onmiddellijk boven of onder den grond, draait zich om, en schuift een of ook wel meer eieren in de opening. Binnen enkele weken komen uit de eieren de larven te voorschijn en de vorming der uitwassen neemt toe naarmate de larven zich meer ontwikkelen. Dezelfde plant wordt door hetzelfde wijfje meermalen aldus bezochten later komende wijfjes bekommeren er zich niet om, of de plant nog vrij of reeds bezet is. De eieren, die het vroegst gelegd zyn, kunnen ouder gunstige omstan digheden (voldoend voedsel en warmte) vóór den winter nog in kevers veranderen, de meesten echter overwinteren als larven in de uitwassen. Gemakkelijk is het niet dezen vijand met vrucht le bestrijden. Is de kever in talryke exemplaren op het koolzaad aanwezig, dan kan men hen 's avonds of's morgens vroeg, bij betrokken lucht, ook over dag met een soort werpnrt verwijderen. Door aan de plant te schudden valt de kever op den grond en loopt, wanneer hij zich buiten gevaar acht, zeer snel weg; als de zon schijnt vliegt bij vroolijk rond. De larven zal men het best kunnen vernietigen, wan neer men de kools'oppels niet laat staan, maar zoo spoedig mogelijk na den oogst uit den grond trekt en vei brandt, of onderwater zet. E:ne andere soort lykt zooteer op de vorige, dat we, in plants vau eeue uitvoerige beschrijving te geven, volstaan kuunen met de verschillen te noemen. De schublieljes aan de onder- en bovenzijde zyn veel witter, de puntjes op het borstschild zyn vsel minder diep, terwijl de zijdelingsche knobbeltjes meer op fijne spitsjes gelijken. De larve leeft vau het jonge kool- en raapzaad iu elke bauw viudt meu Diet meer dau ééne zij komt in hoofdzaak met de vorige overeen. Ook de pop levert geen verechil op; binnen 3 a 4 weken komt daaruit de kever te voorschijn, indien altliaoB de winter niet lusschenbeiden komt. Het verteren van de onrype zaden door de larven moet natuurlijk veroorzakeu, dat deze kever eene audere leefwyze heeft dan de vorige. Hy overwintert als volkomen insect, nooit als larve, omdat bij de noodige levensvoorwaarden niet vindt. De paring geschiedt op de bloeiende plant en dan, wanneer de hauwen zich riede gezet hebben, legt het wijfje één ei iu een hauw, door daarin met den snuit eeue opening te maken, die metdertyd volkomen vergroeit. De larve leeft van het zaad, waarvan zy één of hoog stens drie gebruikt, eer zij volwassen is. Slechts in zeer weinige gevallen zul de larve, om te verpoppen, de hauw behoeven te doorhoren. Deze begint uame- lyk spoedig van heneden af geel te worden en opent zich meestal van zelf, wanneer de larve, rijp om te verpoppen, zich op den grond wil laten vallen. Deze soort kan nog minder dan de vorige worden bestreden, omdat meD de gelegenheid mist hare larven tegelijk met de koolstronken te vernietigen. Dordrecht. Dr. L. POSTHUMUS. VERKOOPINGEN VERPACHTINGEN. Untnir. Pliats Voorwerpen, Informatiên. 8 Nov. Wemeldinge, houtwaren, Rembges. 8 Nieuwedorp, huis en erf, Pilaar. 10 Nisse, boomen, Pilaar. 10 Krabbendijke, boomen, Paardekooper Scholten. 10 's Hr. Hendriksk., kalveren, paar den enz., Rerabges. 10 Cortgene, boomen, Roelof. 11 Biervliet, afbraak meestoof, Brevet. 12 Goes, boomen, Pilaar. 13 Kattendijke, beestiaal, Paardekooper Pilaar. 13 Hoedekenskerke, verp. bouw- en weiland, Liebert. 13 Heinbenszand, boomen, Karseboom. 14 Wemeldinge, hoefje, enz., Paardekooper Pilaar. 14 Hoedekenskerke, vee enz., Rembges. 14 Rilland, boomen, Liebert. 14 Wemeldinge, huis en erf, Paardekooper Pilaar. 17 Heinbenszand, boomen, Karseboom. 18 Goes, manufacturen, De Vos. 19 Ovezand, boomen, Liebert. 19 's-Hr. Arendsk., boomen, Pilaar. 20 Goes, paarden enz., Paardekooper Pilaar. 21 's-Gravenpolder, boomen, Paardekooper k Scbolteu. 22 Wolfaartsdijk, hoefje, huis, bouwl., Pilaar. 22 Goes, huis en erf. Pilaar. 24 Krabbendijke, boomen, Liebert. 24 Vrouwepolder, boomen, Verheij. 26 's-Gravenpolder, boomen, Liebert, 26 Baarland, boomen, Paardekooper k Scholten. 27 Wolfaartsdijk, boomen, Karseboom. 28 Baarland, boomen, P. Overman. Uitlotiiigcu. PALEIS VOOR VOLKSVLIJT 1867. 1 Nov. Serie 1662 no. 15 fiOOO; s. 2253 no. 12, s. 2318 no. 9, s. 2842 no. 8 en s. 3224 no. 15 elk f250; s. 2253 no. 19, s. 2318 no. 1, s. 3224 nos. 1 en 14 elk f 100s. 476 no. 5, s. 2318 nos. 3 en 22, s. 2842 nos. 9, 21 en 22, s. 2867 nos. 4, 14 en 16, s. 3224 nos. 7 en 18 elk f 50; s. 270 nos. 1, 2, 3, 4. 8. 10, 11, 13, 17, 18, 20, 21 en 23, s. 476 nos. 4, 6, 7, 9, 16,19,20 en 23, s. 1662 nos. 2, 7. 8, 9, 13 en 18, s. 2253 nos. 3, 5, 8,9,10,13, 14, 18, 22, 23 en 25, s. 2318 nos. 2,6,8,10, 15,18 en 19, s. 2842 nos. 6, 10, 12, 13, 15, 18 cn 19, s. 2867 nos. 3, 5, 9, 13, 22 en 24, s. 3224 nos. 4, 9. 10, 12, 20, 22 en 24 elk f25. De overige aandeeien, vervat in de seriën, uitgeloot op 1 Oct. 11., worden betaald met f 17. Be taalbaar bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam. OOSTENRIJK 1860. WEENEN, 3 Nov. Serie 1265 no. 9 fl 300,000s. 14444 no. 3 fl 50,000; s. 10250 no. 17 fl 25,000; s. 751 no. 1 en s. 10419 no. 6 elk fl 10.000; s. 1066 no. 6, s. 3144 no. 15, s. 3320 no. 4, s. 3477 no. 18. s. 4173 no. 19, s. 4550 no. 1, s. 7835 no. 19, s. 9945 no. 3. s. 10267 no. 18, s. 12096 no. 13, s. 12201 no. 5, s. 14415 no. 19, s. 18148 nos. 2 en 18. s. 19345 no. 19 elk 115000. Uit betaling op 1 Februari 1880. van 5 tot 7 Nov. 1879. Getrouwd: den 6, Krijn Koets, 27 jr., jm., met mihelmina Mercuria Melieste, 22 jr., jd.; Pieter Goossen, 24 jr., jm., met Pieternella Amelina Rijke, 23 jr., jd Willem Be Wolf, 24 jr., jm., met Cornelia Van Oosten, 20 jr., jd. Geboren: den 6, Jacobus, s. v. Willem De Groot en Kornélia Mussche. Overleden den 5, Izaak Jannes Paardekooper 50 j., gehuwd met Johanna. Krina Yervenne.

Goessche Courant | 1879 | | pagina 2