132. Zaterdag Aanbesteding. POLITIE. Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid. RIJKS-WATERSTAAT. 0FMEELE MEDEDEELINGEN. GOES, 7 November 1879. Wy vestigen de aandacht op achter staande oproeping, van liberale zyde gedaan, tot het bgwonen eener vergadering Zaterdag avond te honden, teneinde het stellen van een vrijzinnigen candidaat voor den gemeente raad te bespreken. Najaarsvergadering der Provinciale Staten van Zeeland. RECHTZAKEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommers 5 ct. met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën warden a 10 ct. per regel geplaatst Geboorte- huwelijks- en doodberichten en do daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contaDi betaald, 20 ct Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLERte Hamburg. In ons land vervoegc men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureac^/an NTJGH VAN HITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. De Commissaris van Politie te Goes geeft hierbij kennis dat Vrijdagmorgen, ongeveer half zeven uur, bij hem bericht werd ontvan gen, dat in den grooten Boomgaard, onder Goes, een man hangende was gevonden. Bij onderzoek is gebleken, dat dit een onbe kend manspersoon was, met zwart krullend haar, blauwe oogen en zonder baard, gekleed met bruin pilo buis en broek, zwart lakensch ondervest, wollen gekleurde bouffante, zwart lakensche broek, dienende tot onderbroek, een wit flanellen onderhemd en hooge laarzen over de broekspijpen heen tot aan de knie, benevens een blauw-frieschen pet. Bij hem werden gevonden een oud geschonden knipmes met kurkentrekker, twee heele en twee halve centen, een adreskaart vermeldende Hotel St. Jaques, tenu par Joseph Jansens, Anvers Place Ste Bourges N. 4. Dit laatste was onleesbaar. Allen, die omtrent dezen persoon eenige inlichtingen kunnen geven of wensclien te ontvangen, vervoegen zich aan het politie bureau te Goes. De Commissaris van Politie, J. C. DOMINICUS Van den BUSSCHE. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag 14 November 1879, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konines in de Srovincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, aoor een er leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Be stuur te Middelburg, worden aanbesteed Het onderhoud der Rijks groote wegen in de provincie Zeelandin vier percetlen. Raming per jaar: le perceel f 3300, 2e perceel f 10520, 3e perceel 5690, 4e perceel f 7680. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, voor ieder perceel afzonderlijk, volgens art. 16, f 24 van het bestek. Het bestek no. 17 ligt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Mid delburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. nij. hoir, Nobelstraat no. 18 te 's.Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 8 en 10 November 1879 wordt de noodige aan wijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere in lichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij de betrokken Ingenieurs van den Waterstaat te Vlissingen, Goes, Zierikzee en Breskens. 's-Gbavenhage, 11 October 1879. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, BOOGAARD. Met den 16 dezer wordt geplaatstaan boord van het wachtschip te Willemsoord de le luit. der mariniers C. H. Pilaar, die belast wordt met het be vel over het op dien bodem ingescheept detachement mariniers. In de vergadering van Ingelanden van het Calamitous Waterschap Ellewoutsdpk, op 6 November 1879 gehouden, is tot vertegen woordiger in den dijkraad van gemeld Water schap en den Calamiteusen polder Borssele benoemd de heer G. Prumers, secretaris van en wonende te Ellewoutsdijk, ter vervanging van den heer C. Van Slrien, opgetreden als lid van het dijksbestuur. Te Zierikzee is de heer W. A. Ochtman tot lid van de kamer van koophandel en fa brieken gekozen. Het getal miliciens, die, overeenkomstig de bedoelingen van den Minister van Oorlog, voor den wintertijd verlof hebben gevraagd, is, naar men aan het D. meldt, veel groo- ter dan dat, waaraan zoodanig verlof kan wor den toegestaan. De miliciens van de lichting van 1879, die zijn aangewezen om dü 1 Mei 1880 in werkelijken dienst te bljjven voor het zoo genaamde blijvend gedeelte," moeten onder de wapenen worden gehouden bij de infan terie, tot ultimo September bij de vesting artillerie, tot ultimo October van het volgend jaar. Naar aanleiding van de verkiezing te Utrecht van den heer Bast- rt tot lid der Tweede Kamer zegt het Vaderland »Neemt men met de commissie der Tweede Kamer aan, dat er te Harmelen geen geldige kiezersljjst bestaat eu dat dus de 88 burgers uit Harmeleu ten onrechte hebben meege- atemd, dan inoet men ook bij de beoordee ling of de heer Bastert de meerderheid heeft, de mogelijkheid aannemen, dat al de Harme- lensche stemmen op Bastert zijn uitgebracht, en dus van de 1186 stemmen, die door het stembureau als voor den heer Bastert zijn op- geteekend, 88 aftrekken. In dit geval zou de heer Bastert de volstrekte meerdeerheid niet hebben. Indien dezelfde commissie over de geloofs brieven en toelating van den heer Bastert ver slag zal uitbrengen, is het te verwachten, dat. zij ook thans niet terstond tot toelating van den heer Bastert zal concludeeren. Daarmede is echter niet zeker te voorspellen, hoe de meerderheid in de Kamer thans zal beslissen omdat zooals wij reeds schreven in ons Kamer-overzicht van 8 October eenige leden wel voor de conclusie der commissie stem den, maar daarby uitdrukkelijk deden uitkomen, dat zij zich met de motieven niet vereenigden. »Wij staan dus opnieuw voor een netelige quaestie, waarvan wij den uitslag met belang stelling tegemoet zien." ZITTING VAN VRIJDAG 7 NOVEMBER. Voorzitter de heer J. C. R. Van der Bilt, waarn. Comm. des Konings. Tegenwoordig 38 leden en de griffier. Na goedkeuring der notulen van het in de vorige zitting verhandelde worden de volgende mededee- lingen voor kennisgeving aangenomen dat tot voorzitters en onder-voorzitters der af- deelingen zijn benoemd le afdeeling de heeren De Casembroot en Dron- kers. 2e afdeeling de heeren Mazure en Schorer. 3e afdeeling de heeren Moolenburgh en Hoogen- boom; dat de beer Pierssens heeft zitting genomen in de 3e afdeeling dat de heer Wagtho uithoofde van ongesteldheid huiswaarts is gekeerd dat de heer Heijse de plaats van den overleden heer Lambrechtsen in de 3ê afdeeling van Gede puteerde Staten heett ingenomen. Vervolgens komen in behandeling de volgende voorstellen van Gedeputeerde Staten met de daar omtrent door de rapporteurs der afdeelingen uit gebrachte verslagen a. Om aan den eervol ontslagen provincialen opzichter P. P. W. Engelse bij voortduring een wachtgeld toe te kennen van 600, voor den tijd van vijf jaren, in te gaan 1 Mei 1879. Rapporteur de heer Hammacher. Het voorstel is door Gedeputeerde Staten in dien geest gewijzigd, dat het wachtgeld slechts voor het loopende jaar en voor 1880 zal verleend worden. Het wordt aangenomen met 36 stemmen, tegen 1. De heer Pierssens stemde tegen. 6. Tot wijziging der begrooting van de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor de jaren 1879 en 1880. Rapporteur de heer Brevet. Belde voorstellen worden aangenomen met alge- meene stemmen op 1 na, die van den heer Pierssens. c. Omtrent de adressen van gemeentebesturen om toepassing van art. 36 der wet op bet lager onderwijs ter zake van de gewone kosten, te weten; lo. Om als liet gevoelen der Staten ter keunis van de regeering te brengen, dat er termen bestaan om der gemeente Clinge in de kosten van haal lager onderwijs, voor 1880, samen geraamd op 3050, met een subsidie van 900 tegemoet te komen mits de voor jaarwedden van hoofd- en hulp onderwijzers geraamde som werkelijk worde uit gegeven. Rapporteur de heer Stevens. Zonder bedenking en zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. 2o. Om ter kennis der regeering te brengen, dat het verzoek zooals het ligt niet behoort te worden ingewilligd, maar dat er termen bestaan om de gemeente Koewacht in de kosten van haal lager onderwijs voor 1880 met een subsidie van 1400 tegemoet te komen. Rapporteur de heer Stevens. Besloten alsvoren. 3o. Om der regeering te kennen te geven, dat er termen bestaan om de gemeente Krabbendijke in de kosten van baar lager onderwijs voor 1880, samen geraamd op ƒ2400, met een subsidie van 600 tegemoet te komen, mits de voor jaarwed den van hoofd- en hulponderwijzers geraamde som werkelijk worde uitgegeven. Rapporteur de heer 0. Van Citters. Besloten alsvoren. 4o. Om aan de regeering mede te deelen, dat er termen bestaan om aan de gemeente Nisse ook voor 1880 een subsidie van ƒ700 in de kosten van haar lager ouderwijs te verleenen, mits de jaarwedden der onderwijzers 1450 vorderen en een hoofdelijke omslag van 1500 worde geheven. Rapporteur de heer C. Van Citters. Besloten alsvoren. 5o. Om aan de regeering mede te deelen, dat er termen bestaan om aan de gemeente Sint Anna ter Muiden ook voor 1880 een subsidie van 300 in de kosten van haar lager onderwijs te verleenen, mits een hoofdelijke omslag van 600 worde ge- beven en voor jaarwedde van den hoofdonderwijzer 700 worde gevorderd. Rapporteur de heer C. Van Citters. Besloten als voren. 6o Om ter kennis van de regeerir.g te brengen, dat er termen bestaan om aan de gemeente Stop peldijk in de kosten van haar lager onderwijs voor 1880 een subsidie van 600 te verleenen, mits de voor jaarwedden van hoofd- en hulponderwijzers geraamde som werkelijk worde uitgegeven. Rapporteur de heer Van Berlekom. Besloten als voren. 7o. Om der regeering mede te deelen, dat er termen bestaan om de gemeente West-Kapelle in de kosten van haar lager onderwijs voor 1880 met een subsidie van 760 tegemoet te komen, onder voorwaarde als sub. 6o. gemeld. Rapporteur de heer Van Berlekom. Besloten als voren. d. Tot wijziging van de grenzen der werken tot zeewering of oeververdediging van den cala miteusen Vlietepolder en den Thoornpolder. Rapporteur de heer B. V. Van der Bilt. Besloten als voren. e. Om Gedeputeerde Staten te machtigen de toelagen der ingenieurs van den waterstaat, met behoud van het gezamenlijk bedrag, voortaan naar omstandigheden te bepalen. Deze toelagen gelden het toezicht op de calamiteuse polders of water schappen. Rapporteur de heer Van Deinse. Besloten als voren. Om de Ankervere- en 's-Heei- Arendskerke- polders en de waterschappen St.-Pieter en Hein- kenszand te vereenigen tot éen waterschap, genaamd 's-Heer Arendskerke, om gezamenlijk als éen water schap te worden bestuurd en beheerd. Rapporteur de heer De Smidt. Nadat de heeren Pompe Van Meerdervoort en Vader zich bij de algeuioeiïe beraalslagi'ng tegen het voorstel hadden verklaard, werd dit artikels- gewijze behandeld en aangenomen met 28 tegen 10 stemmm. Tegen stemden de heeren B. V. Van der Bilt, Hammacher, J. C. R. Van der Bilt, Vader, Pompe Van Meerdervoort, Hennequin, Mazure, Snouck Hurgronje, C. Van Citters en P. D. Van Citters. g. Tot wijziging van het reglement op het be heer der uitwatering door de sluis in de Piet, met een brief van het bestuur van den Perponcherpol- der ter bestrijding van het voorstel van Gedepu teerde Staten omtrent de verzochte opneming van dien polder in het waterschap voor genoemde uitwatering. Rapporteur de heer Kakebeeke. Blijkens dat algemeen verslag waren in eene der afdeelingen enkele leden van oordeel, dat de loop dezer zaak eene andere had kunnen zijn dan die nu is gevolgd en het bestuur van den Perponcher- polder zich slechts had behooren te verstaan met het bestuur van liet waterschap over het recht van doortocht, in welk geval deze aangelegenheid door Gedeputeerde Staten ware geregeld krachtens 4 van het algemeen polderreglement. In elk der drie afdeelingen bestond eene min derheid, die zich niet kon vereenigen met het voor stel van Gedeputeerde Staten om de toelating van den Perponcherpolder niet toetestaan. Deze minderheden waren van oordeel dat de voordeelen, die ontstaan zouden door de toelating van den Perponcherpolder, ruimschoots zouden op wegen tegen de nadeelen welke het gevolg ervan konden zijn, zich daarbjj vooral grondende op de gioote capaciteit der sluis aan den Schengepolder en de kleine uitgebreidheid van den Penponcher- polder, vergeleken bij die van liet geheele water schap. De meerderheid in een der afdeelingen consta teerde de wenschelijkheid der toelating, maar uitte de vrees voor in den Schengepolder te ondervinden waterbezwaar en meende daarom mede te moeten gaan met bet voorstel van Gedeputeerde Staten. Met de meeste leden in de beide andere afdeelin gen was dit eveneens het geval. In eene der afdeelingen werd de ingenomenheid te kennen gegeven met deze poging tot het in toepassing brengen van de uitnemende bepalingen in het reglement betreffende het recht van door tocht. Tegen de voorgestelde wijzigingen rezen overi gens geene bedenkingen. Zonder beraadslaging aangenomen met 31 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren Brevet, Risseeuw, Dronkers, Fransen Van de Putte, De Smidt, Hammacher en Stevens. h. Tot calamiteus verklaring van den Leendert- Abraham-polder. Blijkens het door den heer Snijder uitgebracht algemeen verslag hebben zich in eene afdeeling 6, in een andere afdeeling 9 en in een derde afdee ling de helft der leden tegen het voorstel verklaard. Gedeputeerde Staten hebben geen gelegenheid gehad dat uitvoerig verslag reeds nu te bespreken, en op grond van de vele daarin neergelegde be zwaren is op hun voorstel, in overleg met den hoofdingenieur van den waterstaat, besloten bet voorstel lot calamiteus-verklaring niet in deze najaarsvergadering, maar in de volgende zitting der Staten te behandelen. Daar verder geen werkzaamheden aan de orde zijn, wordt de resumtie der notulen en de uit voering der genomen besluiten aan Gedeputeerde Staten opgedragen, en daar geen der leden ver langt de bij de wet gestelde veertien dagen bijeen te blijven, sluit de voorzitter de najaarsvergadering der Staten van Zeeland in naam des Konings. Arro*di\semenls-rechtbank te Middelburg. Heden, (Vrijdag 7 November), zijn door de recht bank de volgende vonnissen gewezen tegen lo. C. Van F., 39 jr., koopman te Goes, wegens mishandel ng, veroordeeld tot 8 boete, subs. 1 dag gev. straf, c.e. 2o. A. M. B., huisvrouw van J. F., 62 jr., spoor, wegivachlsttr te Kruiningen, wegens hoon, veroordeeld tot 8 ho-te, subs. 1 dag gev. straf, c.e. 3o. P. K, 19 jr., schaapherder te Nisse, wegens mishandeling, veroordeeld tot 15 dag cell, gev. straf en 8 boete, subs. 1 das cell. gev. straf, c e. 4o. M. De M., kleermaker te Borssele, weaens mishandeling, veroordeeld tot 8 boete, subs. 1 dag gev. straf c. e. 5o. VY. 11., 21 j. en J. H., 21 «isselurs te

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1