TWEEDE KAMER. Najaarsvergadering der Provinciale Staten van Zeeland. LANDBOW VEETEELT. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. SCBEEPVAARTBERICHTEN. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Overzicht van den stand der koersen. te St. Jan Steen, wegens spoorwegovertreding, ver oordeeld tot 1 boete c. e. Co. J. L., 39 j., schoenmaker te Yzendijke, we gens mishandeling, veroordeeld tot 15 dagen cell, gev. straf c. e STATMN-G EN KH AAL. EERSTE KAMER. De Kamer heeft Dinsdagavond hare werkzaam heden hervat. Ingekomen zjjn alle laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, waar onder de Iudische begrooting. Al die voordrachten zijn naar d« afdeelingen verzonden. In het voorlorpig Kamerverslag op de begroo ting voor Justitie wordt, in afwachting van den wel licht te verwachten strjjd over de wederinvoering der doodstraf, het verlangen uitgesproken om door de me- dedeeling van regeerings- en parlementaire beschei den kennis te bekomen van hetgeen bij de Zwitsersche Kamers verhandeld werd naar aanleiding van de wij ziging der Zwitsersche constitutie, die de wederin voering der doodstraf in de Zwitsersche kantons mogelijk maakt. Met het oog op dienzelfden strijd wenschte men te ontvangen een nauwkeurige vergelijkende statistiek der met de doodstraf vroeger bedreigde misdrijven, voor en na de afschaffing van die straf gepleegd. Naar het beweren van sommigen toch ia na die afschaffing het aantal misdrijven tegen het leven in booge mate toegenomen. AVONDZITTING VAN DINSDAG 4 NOV. Waarnemend voorzitter de heer J. C. R. Van der Bilt. Tegenwoordig 35, later 37 leden en de griffier. Afwezig rle heeren P. D. Van Oitters, Onghena, Cau, Sipkes en Pierssens. Nadat de voorzitter een beroep heeft gedaan op de welwillendheid en toegevendheid der vergade ring, nu hem bij afwezigheid van den nieuwbe- noemden Commissaris des lvonings diens functiën zijn opgedragen, opent hij deze najaarsvergadering in naam des Konings. In de eerste plaats is aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden de heeren W. A. graaf Van Lijnden, gekozen in het kiesdistrict Middelburg, en mr. P. C. J. Hen- nequin, gekozeu in het kiesdistrict Sluis. De hee ren Moolenburgh, Hombach en Brevet worden in commissie met dat onderzoek belast. Na volbrach ten arbeid brengt deze commissie bij monde van den heer Moolenburgh rapport uit. waarvan de conclusie strekt tot toelating van genoemde heeren. Overeenkomstig deze conclusie besloten zijnde, worden de toegelatenen binnengeleid eu leggen de gevorderde eeden af. Na gelukvvensch en wel komstgroet van den voorzitter teekenen zij de pre sentielijst en nemen zitting. De voorzitter houdt vervolgens de volgende toe spraak n Mijne Heeren «Alvorens onze werkzaamheden voort te zetten wensch ik met een enkel woord in herinnering te brengen de gevoelige verliezen, die de provincie weder heeft geleden sinds onze laatste bijeenkomst. «De onverbiddelijke dood nam ons hooggeacht medelid Jacob Maria Hennequin weg van zijn gezin dat hij lief had, van de provincie die hem dierbaar was, van de vele betrekkingen waarin hij zoo nuttig werkzaam was. Gedurende een tal van jaren was de heer Hennequin lid dezer vergadering en heeft hij zich steeds doen kennen als een ijverig bevor deraar van de belangen van het gewest, dat hij vertegenwoordigde; hij was ons aller vriend. Wij betreuren den doode, maar zijne nagedachtenis zal bij ons allen in aangename herinnering blijven. «Een ander verliesofschoon daaraan minder treurige heriuneriugeu zijn verbondenheeft de provincie geleden door de benoeming van jbr. mr. Willem Six tot Minister van binnenlandsche zaken. Gedurende ruim drie jaren was de heer Six als Commissaris des Konings in Zeeland werkzaam. Gedurende dien tijd heeft hij zich doen kennen als een bekwaam ambtenaar, als een groot voorstander van alles wat den bloei en de welvaart van Zeeland kon bevorderen, en niet het minst als een goed vriend, die door zijne welwillendheid en aangena- men omgang ons aller toegenegenheid had verwor ven. Wjj betreuren zijn heengaan, maar denken met ingenomenheid aan de laatste woorden, die hij allen collegiën en autoriteiten in Zeeland bij zijn vertrek heeft toegeroepen ««De hoogst gelukkige «dagen, in uw midden doorgebracht, vergeet ik «nimmer. Zeeland blijft mij dierbaar. En zqo iets_ «in staat is het pijnlijk gevoel der scheiding voor «mij te verzachten, ik hoop het te vinden in de «alleraangenaamste herinneringen en in het vooruit- «zicht om ook op den weg, mij thans geopend, de «belangen van Zeeland te kunnen bevorderen."" «Moge het den heer Six gegeven zijn in zijnen nieuwen werkkring werkzaam te zijn tot heil van het vaderland!" De vergadering geeft door toejuiching hare in stemming met het gesprokene te kennen. De Voorzitter deelt mede, dat bericht van ver hindering tot het bijwonen dezer avondzitting is ingekomen van de heeren P. D. Van Citters en Onghena en der geheele najaarsvergadering van de heeren Cau, wegens ongesteldheid en Sipkes, wegens huiselijke omstandigheden. Deze mededee- ling wordt voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens doet de griffier voorlezing van een brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 17 September 1879, mét een afschrift van het Koninklijk besluit van 17 September 1879, met een afschrift van het Koninklijk besluit van 15 September 1879 No. 1, houdende benoeming van jhr. mr. A. P. C. Van Karnebeek tot Commissa ris des Konings in Zeeland. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Van Kar nebeek uithoofde van treurige familie-omstandig heden verlof heeft bekomen tot na afloop dezer najaarsvergadering der Staten, welke mededeeling voor kennisgeving wordt aangenomen. Evenzeer worden voor kennisgeving aangenomen: het Koninklijk besluit, houdende goedkeuring van het besluit der Staten tot vaststelling der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitga ven over 1877 het Koninklijk besluit, houdende goedkeuring dei- door de Staten vastgestelde begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uit gaven voor 1880; het Koninklijk besluit, houdende goedkeuring dei- besluiten van de Staten tot wijziging van de Bij zondere reglementen voor het bestuur en beheer der waterkeering van het calamiteuse waterschap Waarde en van den calamiteusen Hoofdplaatpolder, en tot vaststelling der grenzen van de werken tot zeewering of oeververdediging van den calamiteu sen Suzannapolder en den calamiteusen Anna Friso- polder; het Koninklijk besluit van 21 Juli 1879 no. 14, houdende bepaling van de bijdragen der gemeenten Yerseke en Baarland in buitengewone kosten van het onderwijs. Een brief van den Minister van binnenlandsche zaken, bevattende mededeeling van hetgeen is uit getrokken op de llijksbegrooting voor kosten van het provinciaal bestuur voor zooveel het rijks-- bestuur betreft, voor 1880, wordt voor de leden op de griffie ter inzage gelegd. Een gedrukt aan de leden rondgedeelde brief van het bestuur van den Perponcherpolder, ter! bestrijding van het voorstel van Gedeputeerde Sta ten omtrent de verzochte opneming van dien polder in het waterschap voor de uitwatering door de Sluis ia de Piet, wordt gevoegd bij het voorstel te dier zake. Nog worden voor kennisgeving aangenomen de mededeelingen van Gedeputeerde Staten a. omtrent den post, voorkomende onder Hoofd stuk IX der uitgaven op de provinciale huishou delijke begrootingeu van 1878 en 1879, ter bestrij ding van behoeften, welke hare omschrijving niet vinden in de artikelen dier begrootingen b. nadere gedrukt rondgedeelde mededeeling omtrent bet ontwerp van eeu reglement op de wegen en voetpaden C. dat geen onderhandsche aanbestedingen heb ben plaats gehad d. omtrent den stoombootdienst tusschen Wals oorden en Vlake ("zijnde het besluit van Gedepu teerde Staten, waarbij aan de tegenwoordige con cessionarissen voor vier jaren 11,000 subsidie per jaar is verleend.) Naar de afdeelingen worden verzonden de voor stellen van Gedeputeerde Staten, betreffende et. een adres van P. F. W. Engelse, tot toe kenning 't zij van pensioen, 't zij vau wachtgeld b. tot wijziging der begrooting van de enkel provinciale en huishoudelijke uitgaven voor 1879 en van die voor 1880; C. betrekkelijk de adressen der gemeentebestu ren van Clinge, Koewacht, Krabbendijke, Nisse, Sint Anna ter Muiden Stoppeldijk en West-ka- pelle om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwjjs, ter zake van de gewone kosten d. tot wijziging van de grens der werken tot zeewering of oeververdediging van den calamiteu sen Vlietepolder en den Thoornpolder. e. omtrent de regeling der toelagen van de Ingenieurs van den Waterstaat voor het toezicht op de calamiteuse polders of waterschappen; omtrent de vereeuiging van de Anker veere en 's-Heer Arendskerkepolders en de waterschap pen St.-Pieter en Heinkenszand. g. omtrent de gevraagde wijziging vau het regle ment op het bekeer der uitwatering door de Sluis in de Pietmet den boven bedoelden brief van het bestuur van den Perponcherpolder. h. omtrent het verzoek tot calamiteusverklaring van den Leendert Abrahampolder. Na de mededeeling van den Voorzitter, dat de presentielijst der vergaderingen van Gedeputeerde Staten ter griffie is nedergelegd, wordt overgegaan tot de splitsing der vergadering in afdeelingen, waarbij worden aangewezen als te behooren tot de eerste atdeeling: de heeren Stevens, Wagtho, Van Deinse, Risseeuw, Vader, Pronkers, De Ca- sembroot, C. Van Citters, Sprenger en Van Lijn den, benevens de heeren Heijse en Bijbau als leden van Gedeputeerde Staten ticeede af deeling: de heeren Mazure, Schorer, Van der Have, Van Teijlingen, Hombach, Snijder, Brevet, Collot d'Escury, De Smidt, Van Uije Pie- terse en Hammacher, alsmede de hoeren Snouek Hurgronje en J C. R. Van der Bilt^als leden van Gedeputeerde Staten derde af deeling: de heeren Moolenburgh, Hoo- genboom, Pompe Van Meerdervoort, Van Berlekom, Van der Vliet, Kakebeeke, Hennequin, Walter, B. V. Van der Bilt en Van Waesberghe Janssens, en als leden van Gedeputeerde Staten de heeren Fransen Vau de Putte en Buteux. De Voorzitter verzoekt deu leden zich naar de afdeelingen te begeven tot het benoemen van voor zitters eu ondei-voorzitters, nadat vooraf is bepaald dat de volgende openbare zitting -zal gehouden worden Vrijdag 7 dezer, des voormiddags te 10 uren, en sluit vervolgens deze bijeenkomst. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De heer W. Cannenburgh van Ingen vroeger predikant te Borssele, heeft als zoodanig zjjne intree rede gehouden op Zondag den 2 Nov. te Oosterend op Texel, naar aanleiding van 2 Cor. 1 24 a. Tot het vergelijkend examen voor de hoofdon derwijzersplaats te Zonnemaire, Zaterdag gehouden, waren zeven sollicitauleu opgekomen van de tien, die zich hadden aangegeven. Het waren de heeren L. H. hormaar van Axel, J. N. V. d. Dusse van Over- schie, L. Uojerland van Middelburg, C. Pan Zoo van GroniDgen, Lybaart van Krabbendijke, A. Th. C. Stcenne van Vlissingen en O. J. Ten Ra van Ter- wolde. De Districts-schoolopziener werd bijgestaan door de heeren J. Th. Oostermanhoofdonderwijzer te Zierikzeeen r.Huijsman, hoofdonderwijzer te Brouwers haven. Het examen werd door Burgemeester, Wet houders en Secretaris en al de Raadsleden bijgewoond. De voordracht zal zoo spoedig mogelijk opgemaakt worden. (Z. Zeesche Ct.) Mej. M. H. hield uit Leerdam heeft te 's-Hage met gunstig gevolg examen als hulponderwijzeres afgelegd. De heer David Samot waarschuwt de onder wijzers tegen het plan van eene levensverzekering ia de Wekker meegedeeld, omdat daarbij geen rekening is gehouden met de sterflelabellen. Volgens den Groninger studenten-almanak voor het jaar 1880 bedraagt het geheele getal studeerenden aan de rijksuniversiteit te Groningen thans 255. Maandag is te Ymuideu de eerste school ge opend. Er is plaats voor 168 leerlingen, maar reeds telt de school er 180, een bewjjs dat er behoefte aan was. De Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde roept den steun van de leden der Maat schappij en van alle beoefenaars en begunstigers van den tuinbouw in voor de eerste algemeene tenloónslel- ling, vau 23 29 April 1880 te Groningen te houden. De kosten van deze tentoonstelling zijn geraamd op /10,000, welke som de krachten der Maatschappij, verre te boven gaat en dus voor een groot deei uit vrijwillige bijdragen zal moeten worden gevonden. Het hoofdbestuur stelt de gelegenheid open tot het geven van eene bijdrage en het deelnemen in het waarborg fonds, beide tot een onbepaald bedrag. Het program bevat 156 nommers. Er worden een reeks van gou den, verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles uitgeloofd, bij enkele waarvan nog premicn zjja gevoegd. Colijnsplaat. Bij de laatste veiling alhier, op Maandag 3 November, van de drie hofsteden Weizigt eu Zorgvlied onder Colijnsplaat gelegeB, en van die in den Onrustpolder is geen der hofsteden noch eenig perceel tosgewezen. Alleen zijn verkochteen aandeel in het Ambacht Cats (No. 21 van den catalogus) voor 532 aan den heer Roelof van Cortgene het tiendrecht op de veldvruchten in het tiendblok „Earste blok" in den polder Nieuw Noord-Beveland (No. 22 van den cat.) voor 1500 aan den heer P. C. Swe- merhet tiendrecht in het „Tweede blok", mede in Nieuw Noord-Bevelaud (No. 23 van den cat.) voor 2200 aan den heer Van Dissel een aaudeel in h:t tieudolok „De groote Warmoespot'' (No. 25 van dsn cat.) voor 700 a^n den heer P. C Swemer een aandeel groot een vierde in het tiendrecht „De kleine Warmoespol" (No. 26 van den cat.) voor 450 aan den heer P. C. Swemereen aandeel in den eigendom en de erfpacht van het Ambacht Oud- Campen (No. 7 van den cat.) voor ƒ8260 aan den beer H. Tak, var. Middelburg; en het tiendrechtop de veldvruchten, in het vierde tiendblok in den Maria- polder, (No. 9 van den cal.) voor 4011 aan den heer H. Tak, van Middelburg. Hansweert. Voor rekening van 't Departement van Marine zjju onlangs, op een Groninger werf, twee kotters gebouwd, bestemd voor het loodswezen, station Vlissingen. Het eerste dezer vaartuigen arriveerde alhier, onder bevel van schipper J. Fadervan Hel- levoetsluis, alwaar het is opgetuigd en voor den dienst gereed gemarkt. Deze kotter, genaamd „no. 10", gaat 9 voet diep en doet den Nederl. scheepsbouw in 'l algemeen en zijn bouwmeester in 't bijzonder alle eer aan. Kenners roemen ten hoogste den sierljjken en krachtigen bouw en liefhebbers van schepen waren opgetogen bij 't zien van dit schoone en vlugge vaar tuig, dat een sieraad wordt genoemd vaa de Nederl. loodsvloot. Schipper en equipage roemden ten zeerste éu 't sehip én de tuigage. Óp de reis van Helle- voetsluis naar hier toonde de „no. 10" in alle deelen te zijn een flink zeeschip eu gaf tevens bewijzen van groote handelbaarheid en vooral vlugheid. Men kan dan ook met recht zeggen, dat dit schip gerust de concurrentie kan doorstaan van Ned. loodsvaartuigen niet alleen, doch ook van die van andere natiën eo dat het niet bevreesd behoeft te zjjn de loef te worden afge stoken. Terwijl Zondag toch andere schepen wegens bet onstuimig wêsr moesten ankeren of onder klein zeil een veilige haven trachten te bereiken, doorkliefde de „no. 10" als bewust van zjjne schoone en ver hevene doch tevens gevaarvolle bestemming onder volle zeilen vogelsnel de baren en liep trotsch de Wemeldingsche haven binnen. In een woordhjj vol deed uitmuntend, en het doat den Nederlander goed te kun Den wijzen op een prachtexemplaar te méir van den oud vaderlandschen scheepsbouw. Binnen weinige dagen zal de tweede volgen. Vóór eenigen tjjd is alhier ook een loodskolter gepasseerd, gebouwd te Slikkerveer, voor rekening van 'l Belgische loodswezen, zoodat én 't Neder landsche én 't Belgische gouvernement schjjnen terug te komen van hunne voorliefde voor de loods schoeners, die eenigen tjjd geleden beter en doelmatiger werden geacht dan de kotters. Thans komen de laatste weder tot hun recht, daar de schoeners tot welker aan maak het Nederl. gouvernement in navolging van België was overgegaan bewezen hebben, voor den loodsdienst verre achter te staan bij de kotters, zoowel wat handigheid als snelheid betreft. Bij '1 Belgisch loodswezen was zelfs voor den loodsdienst een scboe. ner met stoomvermogen in dienst gesteld, doch deze moest weldra de vlag strjjken en is dan ook reeds buiten dienst gesteld. Alzoo hebben de oud Neder landsche kotters glansrjjk den strijd gewonnen kotters, in welker bouw de vaderlandsche scheepsbouwers steeds zulke erkende meesters waren en nog blijken te zijn. Volgens „Veritas" zjjn in de maand September 118 zeilschepen verongelukt, waaronder 8 Nederland sche, en 6 stoomschepen, allen buitenlandsche. Het zal zeker wel de aandacht onzer lezers heb ben getrokken hoe kras Engeland, volgens tele gram in ons vorig nommer, zich tegenover Tur kije zou hebben uitgelaten. Hoe het daartoe zoo plotseling gekomen is, is nog duistermaar dat het niet is om Rusland welgevallig te wezen, staat vast. Toch wordt van verschillende kanten ver zekerd, dat zjjn protest tegen de Porte lang niet zoo scherp is als het telegram deed vermoeden. De Engélsche bladen, vooral de Pall Mall Ga zette, hebben het tegenwoordig bijzonder druk met beschouwingen over het Duitsch-Oostenrijlcsche tol verbond, en verkondigen dat Duitschland Neder land tot aansluiting zal overhalen om het zoo doende langzamerhand te annexeeren. Dit beweren heeft van Buitsche zijde protest uitgelokten in heftige bewoordingen laten de bladen daar zich jegens Engeland uitdat zij op hun beurt van dezelfde annexatie-zucht beschuldigen. De raad der prefectuur van de Seine te Parijs heeft de verkiezing van den ex-communist Humbert tot lid van den raad nietig verklaard. De Buitsche kroonprins zal zoo meldt men thans positief bij zijn verblijf te Rome Z. H. den Paus bezoeken. Eene in den laatsten tijd tusschen hen gevoerde briefwisseling en de mindere spanning der betrek kingen tusschen Rome en Berlijn, maken het den prins tot eene daad van hoffelijkheid, om den Paus een bezoek te gaan brengen. Al wat in den laatsten tijd verhaald is over de onderhandelingen tusschen Rome en Berlijn, schijnt onjuist. De gedachtenwisseling wordt voortgezet. Prins Bismarck toont veel goeden wil, doch de onderhandelingen hebben tot dusver nog geen de finitieven vorm aangenomen en nog geen enkel vraagstuk is bepaald geregeld. Vestigen we onze aandacht op de koersen der Ame- rikaansche spoorwegwaarden, dau ontwaren weer velen, het onlangs geleden verlies te boven gekomen, ja zelfs nog eene sporije hooger geklommen. De vraag, die zich zeker velen gedaan hebben, iszou het wel waar zijn, dat voor die waarden een veel te hooge prijs wordt betaald, daar immers de rjjzing tot de tegenwoordige kolossale hoogte uitgaat en voortgaat van New-York, waar men heter op de hoogte der innerljjke waarde kan zjjn dan hier Zjjn de Ame rikanen „kort bjj 't vuur gezeten" genegen die hooge prjjzen te besteden, dan pleit dit toch voor het var- moeden, dat de Doteering wel hoog maar niet te hoog is. We moeten opmerken, dat eene verbetering der besproken waarden gemotiveerd is, daar toch ontegen- zeggeljjk de toestand in Amerika sedert de crisis van 1873 verbeterd is, waartoe de hervatting der specie betaling en de schrale oogsten in Europa niet onbe- langrjjk hebben bjjgedragen. Is die verbetering ook den spoorwegen eu dus hunne obligatiën en aandeelen ten goede gekomen, dan is het duidelyk dat eene rerhoogiug der noteering gewettigd is, doch niet eene zoo omvangrjjke als voor de meeste rijp en groen valt opteteekenen. De tegenwoordige toestand in Amerika is geen onverklaarbaar verschjjnselbjj weerspiegelt de gevolgen die zich nog altjjd voorde den wanneer na een crisis, die stilstand en achteruit gang van zaken met zich brengt, plotseling een tjjdperk van voorspoed volgt. De prijsrerbooging lokt een leger liefhebbers, die allen willen deeleu iu de winsteD. De kapitaalovervlced doet naar belegging rond zien en de soliede fondsen stjjgen in prjjszjjn deze zoo duur, dat menigeen afkeerig wordt ze te koopen en is de politieke horizont zooals ook thans het geval is in Amerika, onbewolkt, dan ziet men dat ook de insoliede oudernemingen de kapitalen lokken, waar ze geheel of gedeeltelijk vernietigd worden. In zulke tjjden zij dus ieder op zjjn hoede, want daar vooral dreigt er gevaar, 't Is een geest van opwinding en overdrjjving, aan wiens invloed zelfs mannen van ondervindiug en met gezond verstand bedeeld zich niet weten ts outtrekken, zich aanstel lende als onwetende en lichtgeloovige kinderen. Zóo is 't ook thans in Amerika; vandaar de zwendelprjj- zen voor vele soorten in Amerika besteed. De Ame- rikaansche bladen wier redactiën tochooA van uabjj op de hoogte kunnen zijn laten hunne waarschu wende stem hooreD. The Chronicle geeft een lijstje van 18 verschillende spoorwegaandeelen, die van 18 (St. Louis en San Francisco) tot 76 pc. (Kansas Pacific) genoteerd worden en vraagt zou het geluk ken bjj eene bank op die aandeelen als onderpand 10 pc. te leenen P Wjj herinneren daarom aan de wenken, die we in de laatste weken gaven ten opzichte van bezit van Amerikaanscbe Spoorwegwaarden; we wezen vooral op het wenscheljjke om zich tegen de hooge notee ring te ontdoen van het insoliede of twjjfelachtige fonds, en dat wil men in Amerikanen blijven te verruilen tegen de soliede soorten. Vergelijken we de noteering der Russische Spoor wegwaarden, zoo ontmoeten we ook daar voor zoover er verandering plaats had eene schier al gemeene bevestiging der prjjzen oblig. a 1000 Poti Trflis maken, door eene zjj het ook onbeduidende koersvermindering, eene uitzondering. De aandeelen in de Baltische Spoorwegmaatschappij klommen het meest, zij monteerden van 51'/tot 53%. Wellicht staat de rjjzing in verband met de uitloting, die in deze maand moet plaats hebben eu waarby de aan deelen worden aangewezen die in Mei A pari aflos baar zjjn, waarbjj dus de gelukkige houder eene winst maakt van circa 100 pet. We wezen er meermalen op, dat deze aandeelen niet onvoorwaardelijk door de Russische regeering zjjn gegarandeerd en van min of meer twjjfelachtige soliditeit zjjn (op zijn zachtst uitgedrukt.) Columbianen avanceerden van 37 tot 39'3/i» pCt. De president der Vereenigde Staten gaf, deu gezant van Columbia in audiëntie ontvangende, te kennen, dat bjj de optreding van den gezant in de Unie zeer toejuichte om de toenemende handelsbetrekkin gen tusschen beide mogendheden en met het oog op

Goessche Courant | 1879 | | pagina 2