1879. N°. 131. Donderdag 6 November. 66sle Jaargang. DE DETIÜDEI» FEUILLETON Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid. RIJKS-WATËRSTAAT. ,fa tl b es te din (j. VERPACHTING. GOES, 5 November 1879. RECHTZAKEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maasdag-, Woeksdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers S et. met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a .1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 cb Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASEN8TEIN VOGLERte Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag 14 November 1879, das voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de Srovincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een er leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Be stuur te Middelburg, worden aanbesteed Het driejarig onderhoud van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen, met bijbehoorende werken. {Raming f 35670 per jaar.) Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij - ving, volgens art. 18 28 van het bestek. Het bestek no. 15 ligt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Mid delburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nu- hoff, Nobelstraat no. 18 te 's-Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 8 en 10 November 1879 wordt de noodige aan wijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere in lichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur van den Waterstaat te Ter Neuzen. 's-Gravenhage, 7 October 1879. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, BOOGAARD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door hnn college op Zaterdag den 22 November aanstaande, des namiddags te éen uur, in een der zalen van het raadhuis, zal worden verpacht De HOVENIERING in de voormalige Zoute Vest, groot 18 Aren 90 Centiaren, thans in pacht bij P. F. De Brandt. De voorwaarden liggen ter lezing op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, ter secretarie van de gemeente, alwaar ook nadere inlich tingen te bekomen zijn. Goes, den 4 November 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. De WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. 27) Naar het Fransch van George Vautier, door J. O. S. Toen 't avond geworden was, klopte hijdoor de kracht der gewoonte gedreven, aan de deur van Jane aan. Wat ging hij er doen? Claudine was er niet meer, men had zijn raad niet meer noodig de roman was geëindigd en goed geëindigdde aangename vertrouwelijke omgang, die hem zoo lang aangetrokken had, die hem in de vreugde en de droefheid der familie had doen deelen, die hem de illusie van het vaderschap geschonken had, was ook geëindigd. Hij vond Jane in haar kamertje, in gepeins verzonken voor den haard. Ik verwachtte u, zeide zij; ik wist wel dat gij met de gewoonte niet breken zoudt; gij moet mjj nu de landerigheid helpen verdrijven, die mij overvalt. Helaasik breng niet vèel vroolijkheid meê. Ik dacht hier eenige lui te vinden gij waart gewoon menschen te ontvangen op avonden, als gij niet in den schouwburg zijt. Denk eens even na! Gij zijt het, die mij gedwongen hebt mijn salon te sluiten voor de vrienden, die er leven in brachten; gij vondt, dat zij niet ernstig genoeg waren voor ons kind. Claudine is weggij kunt hen nu weêr terugroepen. MisschienWeet gij, dat dit huis mjj van daag doet denken aan een huis, waarin de dood gewoed heeftieder oogenblik luister ik of ik Claudine's lach niet hoor, die mij van den mor- Onder de mededeelingen, door den voor zitter van den gemeenteraad in de vergade ring van den 28 October jl. gedaan, komt ook voor, dat door burg. en weth. het aan bod van den heer Van Sloten is geaccepteerd om voorloopig de lessen in de Wiskunde aan de meisjesschool waar te neme,n. Dit moet zijn, dat gemelde heer zich daartoe bereid heeft verklaard, na door burg. en weth. hiertoe te zijn uitgenoodigd. Hansweert. De invoer van granen, langs Hansweert, van Belgie naar Nederland is in de verloopen maand October zeer belangrijk geweest. Die invoer toch bedroeg Tarwe 4.061.168 kilo. Rogge3 371.064 Gerst2.070.369 Andere granen1.100 Totaal 9 503.701 kilo. Yoor den doorvoer van Belgie naar Pruisen, langs diezelfde route, bekomt men over ge zegde maand de volgende cjjfers Tarwe4.741.622 kilo. Rogge5 808.496 Gerst3.205 867 Haver34.676 Andere granen1.868.684 Totaal 15.659.245 kilo. Bovendien is, voornamelijk in die handels waren welke opgenomen zijn in het verhoogde Duitsche toltarief, bedoelde doorvoer in Oc tober aanzienlijk geweest. Zie hier eene op gave der belangrijkste Drogerijen 419.000 kilo. Koffie74.000 Olie (petroleum)1.265.742 Vlas en hennip262.630 Vleesch232.690 Wjjn52 875 Zwavel60.000 De Rijnscheepvaart langs het kanaal van Zuid-Beveland (Hansweert) bljjft steeds zeer druk. Buiten boven opgegeven cjjfers bljjkt dit reeds hieruit, dat alleen in October alhier waar Belgie zjjn doorgevoerd van de Rijnha vens om slechts een paar hoofdartikels te noemen gen tot den avond verkwikte. Zoo even ben ik in haar kamer geweest, die zij van 't begin af bewoonde; ik heb begrepen wat eene moeder moet gevoelen, als zij den dag na bet huwelijk het nestje, waarin hare dochter opgevoed is, ledig vindt Ja, lach maar om mijik heb geweend. Ach! 't Was een schoone droom, die wij had den. Het ontwaken is een beetje onaangenaam. Ik zie nog uwe gefronste wenkbrauwen en uw kwaad gezicht, toen ik ons kind meegebracht hadgij woudt haar dadelijk terugbrengenvier- en-twintig uur later waart gij nog gekker met haar dan ik Wij hebben onvoorzichtig met vuur ge speeld wij zijn grijs geworden onder de genoegens en aandoeningen van een toestand, die zich plot seling voor ons opdeed. De illusie is verdwenen, de werkelijkheid blijft ons overen nu zijn we beiden weêr teruggekeerd tot 't onbestendige van het gekunstelde leven, waaraan wij geketend zijn. Zij beefde en kroop dichter bij den schoorsteen; zij keken beiden zonder een woord te zeggen naar de blauwe vlammen, die vroolijk rond de stukken brandhout dansten plotseling verscheen op haar gelaat een matte glimlach. Gij weet het misschien nog niet Het hangt slechts van me zelve af, om ook te trouwen. Een poos geleden heeft men mij gevraagd. Wie Raadt eens. De professor? Hij zelfwat zegt gij er van Gij hebt geen oogenblik medelijden voor hem gekoesterd, gij hebt gemaakt dat hjj zijne zinnen verloor Het moest wel in 't belang van onze kin deren Ja, maar die ernstige menschen zijn lastig als bij hen de liefde in 't spel komtik heb Steenkolen18.908 500 kilo. IJzer en ijzerdraad 5.904.004 Tufsteen2.492.000 Spoorstaven3.184.000 Het door ons aan de N. R. Ct. ont leende bericht betreffende de plannen van een tramweg van Brouwershaven over Zierikzee, Zjjpe, St. Philipsland enz.'is naar men uit Zierikzee aan de M. Ct. schrijft »niet in allen deele juist en men zou, dit lezeude, al licht meenen dat de zaak verder gevorderd was, dan zij inderdaad is. Volgens uit goede bron ver kregen inlichtingen is de stand van de zaak voor het tegenwoordige deze. Men zal zich herinneren, dat in het vorige jaar te Zierik zee eene vergadering is gehouden dar burge meesters van de gemeenten in Schouwen, Dui- veland en St. Philipsland en van enkele ge meenten in Noord-Brabant, waarin de wensch is besproken, om eene aansluiting dier eilan den aan het spoorwegnet te verkrijgen door middel van een stoomtramweg en dat toen eene commissie is benoemd om die zaak te overwegen en zoo mogelijk te bevorderen. Die commissie heeft zich onlangs gewend tot den Minister van Waterstaat, met het verzoek zich in beginsel bereid te willen verklaren om van rjjkswege waarborg te geven voor de betaling der renten van het kapitaal, benoodigd voor het aanleggen van een stoomtramweg zooals die in bedoeld bericht van di N. R. Ct. beschreven wordt. De commissie is daarbij uitgegaan van het denkb !eld, dat de betrokken gemeen ten niet iu staat zijn de kosten van aanlegen exploitatie (globaal berekend op 1 millioe gul den) uit eigen middelen bjjeen te brengen en dat ook het rijk zelf den weg niet zal willen aanleggen en t xploiteeren. Zij meent evenwel, dat als de renten door het rijk worden ge waarborgd, zich wel personen zullen opdoen, die alsdan concessie zullen aanvragen om voor hun rekening den weg te leggen en te ex- ploiteeren. - Naar wjj vernemen, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken, in verband met het houden van schutterlijke oefeningen op Zondag, den Commissarissen des Konings ver zocht, den kommandanten der dienstdoende schutterij in overweging te geven om, voor het geval dat bij leden der schutterij gemoels- een zwaar oogenblik achter den rug. Toen gij na het ontbijt met de jongelui vertrokken waart en hij met mij alleen was, wierp hij zich plotseling voor mijne voeten, zeide mij honderd dwaasheden in 't Fransch en in 't Latijn vergeleek me met Dido en met godinnen Met veel moeite kon ik hem eindelijk tot bedaren brengen. Toen heeft hij mij, nadat de eerste vervoering geweken was, plechtig aangeboden mij naar 't altaar te ge leidenWelnu, ik antwoordde hem dat ik eene gelofte gedaan had, om nooit te trouwen. Hij is wanhopend vertrokken na mij de aandoenlijkste dingen gezegd te hebben Ondanks het belache lijke van den toestand kon ik eene zekere aan doening niet van mij afzetten, toen ik die voor mij zoo nieuwe taal hoorde. Zij zuchtte en op eens van toon veranderende, zeide zij Herinnert gij u nog den dag van Claudine's geboorte? Ik bood u toen, zonder dat gij tijd tot nadenken had, aan mij te huwen Gij sprongt achteruit! Ik lachte er toen wat hartelijk om Marcel had de pook genomen en stootte met eene zekere halsstarrigheid, terwijl zijn hoofd in de linkerhand rustte, tegen de houtblokken. Jane, die hare oogen gesloten had, maakte na eenige minuten een ongeduldig gebaar Gij zijt bepaald akelig Ik dacht, dat ik u eens zou opvroolijken met u mijn onderhoud met den professor te verhalen. Wat is daar voor geks in Ik beken u, dat ik in dien goeden man belang stel en hem beklaag. Omdat ik er niet in toestem zijne vrouw te worden Hij begon opnieuw met geweld te poken zon der te antwoorden; plotseling zeide hij op boven den toon bezwaar tegen de bepaling van art. 42 der schutterij wet bestaat, alsdan de oefeningen op dien dag na te laten. AmhCt.) Het bericht, dat de vorige week in ver schillende dagbladen voorkwam, als zoude aan alle militairen, die schade hadden geleden bij den brand der Willemskazerne te Utrecht, die schade in geld vergoed zjjn, is in zooverre juist, dat die vergoeding alleen heeft plaats gehad wat de gehuwden betreft, terwijl de ongehnwden, dus het meerendeel, tot nog toe niet de geringste vergoeding oatvingen. De zeshonderd zeemiliciens der jongste lichting zijn, na verstrijking van den daarvoor gesteldeu diensttijd, naar hunne haardsteden teruggekeerd. Naar het N. v.d. D. verneemt, heeft niet éen dezer jongelieden den lust te kennen gegeven om zich voor den zeedienst te verbinden. Allen erkennen volmondig dat voeding, ligging, kleeJing en behandeling aan boord niets te wenschea overlaten, en toch verkozen zij liever naar huis terug te keereu. A'rondiisements-rechtbani te Middelburg. Vrijdag den 31 Octob. jl. zijn, behalve de opgegevene, later nog uitgesproken de navolgende vonnissen, wëlke uitspraken op 24 Oct. te voren waren geremitteerd, tegen: lo. E. Bte Eede, wegens het onbevoegd uit oefenen der verloskunde, veroordeeld tot eene boete van ƒ0,50, subs, een dag gev. straf c. e. 2o. a J. Van E., b J. F. B te Grauw, be schuldigd van diefstal, a veroordeeld tot drie da gen cell. gev. straf c. e. en b vrijgesproken. 3o. D. S., te Brigdamme, wegens bedelarij ver oordeeld tot zes dagen gev. straf c. e. Dinsdag 4 November zijn vonnissen gewezen in zaken, behandeld op 23 Octob. jl., tegen lo. P. Van O., 34 j., werkvrouw te Middelburg, wegens mishandeling, veroordeeld tot drie dagen gev. straf c. e. 2o. L De V., 21 j., te Vlissingen, wegens diefstal in dienstbaarheid, veroordeeld tot twee maanden cell. gev. straf c. e. 3o. W. De P., wed. J. De W., 60 j., te West- kapelle, wegens bedelarij, veroordeeld tot twee dagen gev. straf c. e. 4o. E. V., 40 j., herbergier te Sluis, wegens mishandeling, veroordeeld tot ƒ25 boete c. e. 5o. C G., huisvr. van P. K spoorwegwachteres Als ik u nu die propositie weêr dos, welke gij mij op Claudine's geboortedag deedt Maar mijn vriend dat was gekheid. Wat doet dat er toe daar ik nu in ernst met u spreek Zij vestigde hare groote oogen, waarin de ont roering een buitengewonen glans verspreidde, op hem en zeide In ernst? Nu, dan neem ik haar met hart en ziel aan Hij was met éen sprong overeind en greep hare beide banden. Gedurende eenige oogenblikken zwegen zij. Jane brak de stilte af Wij zullen dus onzen schoonen droom ver volgen 1 In de laatste dagen was het denk beeld bij mij opgekomen, dat wij hem zouden kun nen doen voortduren l)at idee bedroefde mij; ik dacht dat het onmogelijk was Onmogelijk! Waarom?.... Bestaat er nu bij ons geene innige band tusschen onze genegen heden en verlangens Waarom zouden wij in een oogenblik van ongeveinsde aandoening aarzelen een besluit te nemen waartoe, vroeg of laat, mis schien voordat de winter om is, de koele rede ons zou dwingen Want in 't bijzyu van ons kind heb ik daarover gedachtik heb dat denkbeeld lief gekregen en goed overwogen Gij ook Was dat niet de fatale ontknooping van dat kinderspel, toen gij mij vadertje noemdet en ik moedertje tegen u zeide Mannetje! fluisterde zij lachende. Lief vrouwtje EINDE.

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1