1879, N°. 130. Dinsdag 4 November. veemahkti:n. 26> feuillb;tö\ Afstand van grond. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Oosl-lndië. GOES, 3 November 1879. liOESCHE uitgave dezer Courant geschiedt Maaxdag-, Wobjhdag- en Vbijdagavoxd, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke sommen 5 ct. met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst,. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen Tan 18 regels a .1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bij deze bekend, dat iederen l)insdag behalve den eersten) in de maand No vember aanstaande, zijnde den 11, 18 en 25 dier maand, binnen deze gemeente de gewone VEE MARKT zal gehouden worden. Goes, den 1 November 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. De WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengeD ter openbare kennis, dat door Mejuffrouw de Wed. 1. J. HARTMAN aanvrage is gedaan om afstand ▼an ruim 21 centiaren openbaren gemeentegrond aan de Oude Vischmarkt tot vergrooting van den tuin van haar koffiehuis, en roepen belanghebbenden op, om. als zij bezwaren tegen dien afstand mochten hebben, deze bij hun college in te dienen vóór de vergader ing van Zaterdag den 8 November a. s. des middags te een ure. Goes, den 3 November 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. De WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. allen 7.30 's avonds. Via BRIND1S1, 6 Nov. Via AMSTERDAM, 7 Nov. Via NAPELS, (Fransche mail) 14 Nov. Yia NAPELS,(Maatscli.Nederl.)1 7Nov. De Fransche pakketbooteu doen Rioutv, Banka en Palembang niet aaD. Tengevolge van het uitgestelde vertrek van de Britsche pakketboot, welke op 27 Oct. van Brindisi had behooren af te varen, wordt de brievenmail voor Ned. Oost-Indië, die 24 Oct. hier te lande verzonden werd, naar haar bestem ming overgebracht met de Fransehe pakketboot, welke 2 November (dus Zondag) uit Marseille ver trekken zou. Wij vestigen de aandacht op achterstaand verzoek, door de uitgevers van den Naamwijzer gericht tot besturen van vereenigingen enz., om nl. opgave te verstrekken van hetgeen zij in dien Naamwijzer verlangen te zien opgenomen. In het belang eener spoedige en volledige bewerking is voldoening aan dat verzoek hoogst wenschelyk, terwijl het bovendien in het voor deel der vereenigingen mag heeten om de gevraagde opgaven te verstrekken, wijl men zich later zou beklagen, zoo deze niet in den Naamwijzer stonden vermeld. Naar het Fransch van George Vautier, door J. O. S. Na een oogenblik nagedacht te hebben- begon hij te begrijpen, dat mevrouw Pivier, nu hare eerste verslagenheid geweken was, hem een uitleg zou vragen over de wederverschijning van Jacob, die zjj veraf waande; dat zij weinig moeite zou hebben hem op leugens en medeplichtigheid te betrappendat er dan iets vreeselijks gebeuren zou en dat hij in ieder geval moest maken, dat hij weg kwam. Hij vergat terstond zijne ziekte, stelde zich beschikbaar onderzoek te doen, kleedde zich fluks aan en nam de vlucht. De herbergen waren in opschudding; VArgus ging van hand tot hand onder luid gelach en gesnap. Mocht het succes van een landsman hunne provincialistische gevoe lens al goed doenhet avontuur van Glaudine daarentegen beviel die eenvoudige menscbjes niets; iedereen zeide, dat die ontvoering Claudine huiten de burgerlijke wet steldemen beklaagde mevrouw Pivier, die hoegenaamd niet gezien was. Dat Kruiuiugeu. De eerste wintervergade ring van ons departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, velleden Vrijdag ge houden, werd door een groot aantal leden, be nevens vele dames en eenige vreemden, bijge- woond. Daartoe bestond dan ook gereede aan leiding. Onze penningmeester, de hter A. W. Rembges, had die betrekking toen juist 25 jaren vervuld, welk feit men besloot meteenigen luister te vieren, en die feestviering tevens te verbinden aan de inwijding van een nieuw spreekgestoelte. Door de zorg eener daartoe benoemde commissie was het feest op uitste kende wijze geregeld en konden de voordrach ten door muziek en zang afgewisseld worden. Toen de grjjze jubilaris dan ook de smaak vol versierde zaal op het gemeentehuis bin nentrad werd hij met fanfaren ontvangen. De president van het departement nam daarop het woord en wenschte hem namens de leden geluk met het hem geschonken vooriecht, on der dankbetuiging voor de vele diensten die hij gedurende de verloopen 25 j aren aan onze afdeeling had bewezen de hoop werd daarbij uitgesproken dat zijne krachten hem zouden vergunnen nog lang zijne betrekking te blij ven bekleeden. Een stoffelijk blijk vaa belang stelling en dankbaarheid, als een big vend aan denken aan dezen dag, werd hem aangeboden, en nadat de toespraak van den voorzitter door het zingen van een lied op den jubilaris was gevolgd, bedankte de heer Rembges aangedaan voor de blijken van willendheid, die hij van de leden mocht ontvangen, terwijl hij de ver zekering gaf dat hij, zoolang zijne krachten het toelieten, gaarne werkzaam zou blijven ter bevordering van den bloei vau het depar tement. Nadat nog met e9U kort woord de inwij ding van den nieuwen katheder door den pre sident had plaats gehad, werden gedurende het verdere van den avond onderscheidene, zoowel ernstige als luimige voordrachten ge daan, en hoewel alle met genoegen werden aangehoord, maenen wij evenwel eene ervan bijzonder te moeten vermelden, eene parodie namelyk op het vers Aan den Rijn' van Borger, waarbij een afscheidsgroet van den ouden katheder aan de vergadering werd ge bracht, aan welken groet een buitengewoon ap plaus ten deel viel. Tot laat in den avond, ja tot den volgenden morgen, bl ef men gezellig bjjeen en seheidde onder den indruk, dat dit feest nog lang in herinnering zal blijven. Vlissiiigcu. In di Zaterdagnamiddag ge houden gemeenteraadszitting werd door dr. Van den Beke Callenfels zijne erkentelijkheid betuigd voor de welwillendheid van den raad het meisje nog op de vlucht giug met eene gewone petemoei, dat kon erdoor; maar met eene actrice Waarlijk! er kon na zulk eene schande geen sprake van trouwen meer zijn De heer llaget zocht ten slotte den redacteur van 1'Argus op't was een belangwekkend man, die zeer in zijn schik was over de opspraak, welke voor de eerste maal zijn courantje maakte. Hij weigerde den naam van den schrijver ie noemen; hij liet zich alleen uit, dat men hein onder de groote schryvers van Parijs moest zoeken. Niet wetende, of hij de partij van zijne pupil op zich moest ne men of maar stilletjes dien storm van verontwaar diging voorhij laten trekken, "vergenoegde de heer Haget zich eerst met te luisteren. Men liet hem spreken men wist dat hij de voogd van de heldin van den dag was. Hij had echter bij zich zeiven gezworen niets te verklappen; maar men overstroom de hem met vragen, drong bij hem aan en smeekte hem. De overspanning maakte zijne tong los; eens aan den gang, kon hij de verleiding niet weerstaan ook zijn aandeel in de gebeurtenissen te vertellen, die zoo veel gerucht maakten. Quorum pars magna fui Met een zwaar hoofd en een droge keel dacht Waarvan ik een groot deel uitmaakte. hem betoond in de zending eener commissie, teneinde te beproeven hem te bewegen zijn ingezonden ontslag als raadslid in te trekken. Ook bracht hij dank aan die commissie voor hare ophelderingen, die hem da gelegenheid hebben geopend schriftelijk aan het door haar te kennen gegeven verlangen te voldoen. Door den voorzitter werd voorts de heer Callenfels was wel wat heel vlug geweest, namens de commissie verslag barer zending uitgebracht. Hij verzekerde dat het hem, en ongetwijfeld allen leden met hem, onuitspreke lijk veel genoegen had gedaan dat dr. Callenfels zijn ontslag schriftelijk heeft willen intrekken, doch betreurde het dat, volgens aan art. 18 der gemeentewet te geven uitleg, de laatste brief van den heer Callenfels zijn eersten brief, die twee dagen vroeger ingekomen en reeds aan den gemeenteraad medegedeeld was, niet kan teniet doen. Ia de hoop, dat de aftredende met algemeene stemmen moge herkozen wor den, zullen burgemeester en wethouders nader den dag eener nieuwe verkiezing bepalen. De heer Schaver, die zijn ontslag als lid van den gemeenteraad aan den burge - meester had ingezonden, heeft den brief waarin hij dit deed weder teruggenomenzoodat hij raadslid blijft. Van daar wordt aan de N. R. Ct. medegedeeld, dat de in eenige couranten voor komende berichten omtrent het weder-over- brengen der stoombootvaart van de firma Krupp naar die plaats, van allen grond ontbloot zijn. Tot gemeente-geneesheer te Melissant is benoemd de heer F. G. C. Bolte, arts te Tuil. Door de burgemeesters van Zierikzee, Brouwershaven en Steenbergen, en mr. J. P. N. Ermerins, secretaris van Zierikzee, is het voor nemen opgevat, om na bekomen concessie over te gaan tot den aanleg van een stoom tramweg van Brouwershaven langs Zierikzee naar het Zype, verder door den Anna- en Jacobapolder en St. Philipsland Over den aan te leggen dam door het Slaak en over Nieuw- Vosmeer, Steenbergen en Oud-Gastel Daar Roosendaal, met eeue stoomboot voor de over vaart. van het Zgpe. De kosten van aanleg worden geraamd op f 1,071,930. Reeds zijn bij den Minister van Waterstaat de noodige stappen gedaan om te verkrijgen, dat van Rijkswege waarborg worde gegeven voor de betaling der renten van het kapitaal, voor den aanleg benoodigl. Door de regelings-com missie van hetXVUe Ned. Taal- en Letferkundig Congres te Meche- len is een request verzouden aan de Ministers van Binneulandsche Zaken in Nederland en Belgie, waarin zij, namens het Congres, de hij erover 's avonds eens met mevrouw Pivier over de zaak te gaan pratenhij belde, niet zonder eenige vrees, aan de poort van de fabriek. Wie is daar? riep mevrouw Pivier van achter de sedert den donker goed gegrendelde deur, met hare krassende stem. Neef Haget. Belet. Zonder twijfel hadden eenige verklikkers en wauwelaars de vertrouwelijke mededeelingen aan mevrouw Pivier overgebriefd, die men hem afge perst had't eerste oogenblik dacht hij een ver loren man te zijn doch 't volgende zag hij de zaken helder in. 't Was eene openlijke vredebreuk Hij had nu niets meer te verliezen Den volgenden Zaterdag ging hij naar Parijs, voorzien van een door den vrederechter behoorlijk verzegeld bewijs van den familieraad, dat de toe slemming tot het huwelijk bevatte. Men haalde hem met triomf in fêteerde hem, doch toen hij de gebeurtenissen wilde vertellen lei Marcel hem het zwijgen op. Stil! Glaudine mag niet weten, wat ik ge daan heb. Hebt gij dat artikel geschreven De openbaarmaking van het schandaal alleen kon mevrouw Pivier dwingen. Nederlandsche en Belgische regeeringen ver zoekt, krachtige maatregelen te nemen om de verdere uitgave te verzekeren eu bespoedigen van het Woordenboek der NederUadsche taal, dat, te oordeelen naar de reeds verschenen afleveringen, niet alleen alles zal overtreffen, wat op lexicographisch gebied iu Duitschland en Frankrijk i3 uitgekomen, maar dat teveus een uitstekeud, ja eenig gedenkteekeu zal wezen voor Nederlands roem eu waardoor voor altijd de eenheid onzer gemeenschappelijke taal zal blijven bevestigd. SCBEEPVAARTBERICHTEN. Hansweert. Vrijdagnamiddag had er b.j de spoor brug te Vlake eeue aanvaring plaats tussehen da Groninger tjalk Lawnechiena Dieuwerdinj'schipper O. Bakker, van Brussel naar Amsterdam bestemd met 121009 kiio suiker eu da nederl. aik „üonal ik, Wacht schipper J. Vd. Horst, op reis van da Rühr naar Autwerpm mat een lading (255000 kilo) steenkolen. Liatstgenoem 1 schip bekwam eeu groot gat in den boeg, evenwel boven da waterlijn, zoo lat na eenige voorziening de reis kon worden voortgezet; de schade is echter aanzienlyk. De tjalk leed geeu averjj. Door schipper V. d. Horst is, by aankomst alhier, onmiddellijk protest opgemaakt, alsook door schipper Bakker. Daar beiden zich van de schuld der aauvaring vrijwaren, zal de rechter alzoo moeleu beslissen wie in dezen schuld heeft en de schade en kosten zal moeten betalen. Heeft de spoorboot VlakeWalsoorden" dik .vij Is oponthoud door de schulliugeu alhier eu brengt dit niet alleen groote stoornis in deu geregeldsn dienst, zeer ten ongerief der passagiers, maar doet het zelfs de aausluiting aau de correspoudtereude treinen mis sen, ook de stoomhooten Telegraafhebbeu tegen woordig daarover reden tot klagen te over. Had zulks vroeger nu eu dan ook wel eens plaats, thans is het bjjna regel dat die stoomers voor onklare sluizen komen, hetgeen veel tijdverlies en schade veroorzaakt. Of daarvau alléén of liever altijd de hooge water- stauden en te vele schep;u de oorzaken ziju, betwijfel ik zeer; iu elk geval was verbetering in dien toestand zeker zeer wenschelijk. Gelukkig heeft de directie van den dienst Walsoor- den - Vlake getracht zooveel mogelyk aan de uit die vertraging voo: tkomende bezwaren tegemoet te komen. Byaldieu de van Walsoorden komende spoorboot bij aankomst te Hinsweert, uithoofde te HOogex waterstand, niet mocht kunnen schutten, zullen de passagiers, die per spoor verder moeten, per rjtuig naar de halte mocht men dra kunnen zeggen station Vlake worden vervoerd, teneinde aldaar tijdig te arriveeren ter voortzetting hunner reis. LANDBOUW VEETEELT. Men meldt uit Hoofdplaat: Het vervoer van maugelwortelen, of suikerbiet, is hier dagelijks groot vooral wordt veel voor Belgische fabriekeu gescheept. De hoeveelheid en deugdzaamheid daarvan laat niets te weoscheu over, ofschoon zjj klein van stuk zijn. De paardrnpeneu zijn echter zeer tegen gevallen, alsook de knollen, die niet lot grooten wasdom gekomen, eu ook minder vast zijn. O/erigens staat bet win- Juist, maar de naam van Glaudine lijdt er onder gij kent de kleingeestigheid niet iu onze landstadjes. Och, zij zal er niet meer komen. Het huwelijk werd in stilte voltrokken. Jane speelde haar rol van moeder ernstig en teeder. De gehuwden woonden in den vroegen morgen een eenvoudige mis bij en men noodigde niemand uit. 's Middags bracht Marcel hen naar het sta tion en hielp ze in eea trein, die hen naar 't Zuiden voerde. Toen hij te voet naar 't centrum van Parijs terugwandelde, gevoelde hij zich lang zamerhand door eene groote neerslachtigheid aan gegrepen. De zon, die met haar vroolijk licht den morgen, beschenen had, had zich achter een kou den somberen herfstmist verscholen. De dorre bla deren, door een scherpen wind opgenomen, warrel den droevig dooreen. Iu plaats van te werken bracht hij den dag verder soezende doorhij dacht aau honderd zaken, aan 't verledene aan de toekomst, aan zijn jeugd die hij ongebiuikt had laten voorbijgaan, aan den ouderdom die drei gend, zonder vertroosting en zonder hoop, voor de deur stond. Was het het weêr, dat hem droevig stemde? Of speelde het huwelijk hem door het brein (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1