RECHTZAKEN. BUITENLANDSCH OVERZICHT. GEMENGDE BERICHTEN. Laatste en telegraphische berichten. Burgerlijke Stand Goes ADVERTENTIËN. hem op 't rechte spoor hielpen, zoodat zich alles nog ten beste schikt, en broêr en zuster een schoon- broêr en schoonzus rijk worden, Barend in de oude zaak tot patroon wordt bevorderd en Janus met zijn zuster een kruidenierswinkel betrekt, 't geen een secure geldbelegging is. 't Is zooals altijd Tout est pour le mieux dans le meilleur des mondes Men ziet hethet thema is oudde verwikke lingen zijn niet lastigonze spanning is gering en onze nieuwsgierigheid nul. Toch amuseeren wij ons en luisteren aandach tig naar zulk soort van stukken, vooral wanneer er gespeeld wordt als gisteravond het geval was. Een bewijs voor de goede zijde van het stuk is, dat èn het Rotterdamsch gezelschap èn het Neder- landsch tooneel dit blijspel op hun repertoire namen en herhaaldelijk opvoerden. Albregt heeft dê rol van Janus gecreëerd, vaak speelde hij haar en even dikwjjls met al het enthousiasme, hem zoo eigen. Mijne verwachting over deze opvoering was niet groot, ik beken betde keuze van het stuk leek mij niet goed voor Aurora. Doch zegevie rend, met wapperende vaandels en vrooljjk klin kende muziek, onder het gejuich der groote me nigte, is de kamer uit den strijd wêergekeerd. De werkende leden hebben zich zei ven overtroffen en een succes behaald, waarop zij met stille ingenomenheid mogen terugzien en dat hun een prikkel moet zijn voor een ernstig streven naar hooger kunstgenot. Zij hebben de sympathie van het gedistingeerd publiek gewonnen en hun goeden naam beter ge maakt. Janus Tulp's opvatting van deze rol was ik zeg het gaarne, ofschoon ik vrees voor overdreven gehouden te worden meesterlijk. Nu we hem weder konden gadeslaan en thans in zulk een zware rol als die van den barbier aanspreker, nu stem men wij met het liedje in De roeping tot 't tooneel, Die schijnt hem aangeboren. Aanleg in dezen is niet te miskennen. Hij woe- kere er meè, dat is mijn wensch De tweede krans werp ik tegelijk met het eerte bouquet op 't tooneelhet laatste is voor Marie, die nooit zoo ios en bevallig en natuurlijk speelde als gister. Hare stem klonk nu flink door de zaalware zij in 't eerste bedrijf een weinig lichter gekleed ge weest wat voor eene Amsterdamsche modiste wel mogelijk is in 't jaar 1879 dan zou ze meer de werkelijkheid nabij geweest zijn. De bedoelde tweede krans krijgt Barend; Barend is de aan trekkelijkste figuur in't stuk. Onwillekeurig denk ik aan Bichens, die in bijna al zijne romans types schil derde in enkele bjjpersonen denken we aan den ongelukkigen Joe in 't Verlaten Huis, aan Su, het vinnige dienstmeisje in Dombey en Zoon, aan den eerlijken koetsiersjongen in Nelly, en aan nog velen meer. Barend is een type en wel een kostelijk soort. Zijn vreemde tongva 1 hinderde volstrekt niet. Integendeel, 't liet zich juist beter hooren dat een Groninger, bij een Amsterdamsch barbier in de leer, voor dezen hart krijgt en aan hem blijft denken, dan dat een geboren Amsterdamsch gamin zich zoo voor zijn patroon blijft interesseeren. Brand en de Jonker die thans gelukkig veel zorg van zjjn kostuum gemaakt had twistten om den derden krans; 't zijn oude bekenden, die door hun be schaafd spel een onmisbaar deel van 't gezelschap uitmaken. Tulp's zoon, Willem, was niet gelukkig met zjjn debuut, doch dit is meer aan de onmoge- ljjke rol te wijten dan aan het spel van den vertooner, dat dikwijls goed was. Geen zoon uit den minde ren stand neemt zulk een toon aan tegen zijn vaderhij is een ondragelijke, stijfkoppige school vos, die alles durft zeggen en voor wien de groen tijd zeker zijn nuttige zijde zou hebben. Doch vat ik de rol goed, dan is Willem te veel brave Hen drik om goed student te zijn ik gun hem dan ook de lieve Lize niet, maar wel een passender stel kleeren, jas, broek en vest, zooals Tulp zei. De rol van Betje 't spijt me dat ik 't zeggen moet kwam niet tot baar recht. Dit Betje trachtte te zuiver Hollandsch te spreken en drukte te veel op woorden, waarop volstrekt geen klemtoon gelegd moest worden. Haar komen op en heengaan van het tooneel was veel te lijkstatieachtig; soms had zjj goede oogenblikken, bijv. toen zij daar zoo vlijtig zat te breien en Marie de biecht afnam, of toen zij Barend het spreken voor de vuist onmogelijk maakte. Ik twijfel er niet aan, of haar spel zou veel winnen, wanneer zij zich eens naar een goed voorbeeld kon regelen. Haar costuum was zeer goed. De andere kleine rolletjes werden uitmun tend vervuld, 't geen ook veel bijdraagt tot een goed geheel. De decoratie en accessoires waren bij 't eerste bedrijf uitstekend. Tulps rjjke(?)zaal voldeed weinig; de tuin daarentegen, met het ge zellige koepeltje was, zooals het bij een rijken man hoort. Twee malen barstte het publiek in luid applaus uitik wensch Aurora van harte geluk met deze goed geslaagde poging, en roep haar nu, welgemeender dan ooit, een tot wederziens toe. Vestigt de rederijkerskamer weder hare keuze op zulke goede stukken, dan twijfel ik niet of de zaal zal voller zjjn en het publiek nog dankbaarder. J. O. S. Den leden van de Vereeniging tot het bevor deren en regelen van Volksvermaken te Goes wach ten twee bijeenkomsteneen soiree in de maand November en het gewone St. Nicolaasfeest. De eerste zal Dinsdag 18 November plaats heb ben, en daarop zal de rederijkerskamer Aurora opvoeren Vriend Tom, naar bet Fransch Le Vil lage van Octave Feuillet, en het hier zoo gunstig bekend stukje Fadette, de kleine heks. Omtrent het eerste dat door de vereeniging vHet Ncderlandsch tooneelonder den titel van Be Zwerver herhaaldelijk werd gespeeld, schreef de Amsterdammer den 13 April n Dit geestige meesterstukje van den schrijver van ii Le roman d'un jeune homme pauvrë' Octave Feuilletbehoort tot het beste wat men dezen winter op het Leidsche plein gegeven heeft. Het behelst de bekeering van een egoïst door de kracht der huiselijkheid en der liefde. Ook de heer Loffelt in Het Vaderland noemde het een gevoelvol, keurig uitgewerkt stukje. Fadette is te goed bekend en steeds te gunstig ontvangen, dan dat de leden van Volksvermaken niet dankbaar zullen wezen dit nog eens te zien. Het Sint-Nieolaas,feest zal dit jaar Donderdag 11 December worden gegeven en opgeluisterd door monsieur Forvely, den mandolinist en goochelaar, die onlangs alhier een paar soirees gaf, welke zoo goed voldeden. De gewone tombola zal niet wor den vergeten. Voorshands wachten dus den leden der vereeniging weer een paar genoegelijke avonden. Om lid te worden vervoege men zich bij den heer P. G. N. Eichholtz, penningmeester. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 31 October, zijn de volgende vonnissen gewezen, tegen lo. J. J. Van den 13., te Yerseke, beklaagd van 't laten loopen van vee over eens anders in den oogst staanden grond, daarvan vrijgesproken, de kosten te dragen door den Staat. 2o. A. W. en L. V., te Hoedekenskerke, wegens overtreding der jachtwet, veroordeeld ieder in 2 boeten elk van ƒ3, subs. 2 dagen gev. straf c. e. 3o. P. V. P. en J. K.,*te Yerseke, beklaagd van overtreding der zelfde wet, vrijgesproken, de kosten te dragen door den Staat. 4o. C. M Ch. E. en C. 13., allen te Yerseke, wegens 't samen in vereeniging loopen over eens anders grond, bezet met rijpende vruchten, zonder recht daartoe te hebben, veroordeeld in eene boete van ƒ3, subs. 1 dag gev. straf c. ev. 5o. M D., 12 j te Baarland, beklaagd van diefstal van veldvruchten, vrijgesproken, de kosten te dragen door den Staat. 6o. J. B., te Kapelle, beklaagd als voren, ver oordeeld in eene boete van ƒ3, subs. 1 dag gev. straf e. e. lo. P. De J., te Driewegen, wegens 't onbe heerd laten staan van een bespannen voertuig in de gemeente Nisse, veroordeeld in eene boete van ƒ3, subs. 1 dag gev. straf c. e. 8o. M. P., te Hoedekenskerke, wegens 'tgaan over eens anders grond enz., veroordeeld in eene boete van 3, subs. 1 dag gev. straf c. e. 9o. A. H., aldaar, wegens overtreding eener ver ordening betrekkelijk de gesteldheid der wegen te Goes veroordeeld in eene boete van 0,50, subs. 1 dag gev. straf c. e. lOo. D. Van der Z te Colijnsplaat, wegens 't laten losloopen van een kwaadaardig beest te Wisse- kerke, veroordeeld in eene boete van 5, subs. 2 dagen gev. straf c. e. llo. E W., te Borssele, beklaagd van'topen houden eener herberg te Borssele, daarvan vrij gesproken, de kosten te dragen door den Staat. 12o. J. K., aldaar, wegens 't zich ophouden in een herberg te Borssele 's avonds na 10 uren, ver oordeeld in eene boete van ƒ1, subs. 1 dag gev. straf c. e. 13o. J. De B., aldaar, wegens alsvoren tot ge lijke straf. 14o. G. Van M., te Nieuw-Vosmeer, wegens 't overbrengen van reizigers in een bestaand over zetveer in Zeeland, zonder te zijn veerschipper of toestemming van gerechtigden te hebben verkre gen, veroordeeld in eene boete van 50, subs. 2 dagen gev. straf c e. 15o. P I)., te Roosendaal, wegens 't zich be vinden in een trein zonder van plaatsbewijs voor zien te zijn, veroordeeld in eene boete van 5, subs. 1 dag gev. straf c. e. 16o. Ch. Van den B., te Ossendrecht, wegens vergrijp als voerman van een kar tegen een regle ment, volgens hetwelk bjj verplicht is zich besten dig bij zijn voertuig te houden bij de hand en in staat om het te besturen en te geleiden, veroor deeld in eene boete van 5, subs. 2 dagen gev. straf c. e. Ter burgerlijke terechtzitting der rechtbank te Middelburg werd Woensdag 11, eene zaak aan gebracht, die waarschijnlijk nog niet dikwijls is voorgekomen. Door het burgerlijk armbestuur van Krabbendijke en Nieuwlande was in 1877 eene geldleening van 1000 ad 5 's jaars ten behoeve hunner administratie aangegaan met de weduwe J. Blok te Krabbendijke. Gedeputeerde Staten hadden de daartoe noodige machtiging geweigerd en ook later geweigerd die handeling te bekrachtigen. Op grond van art. 18 der Armenwet waren nu gezegd armbestuur en de creditrice door den officier van Justitie gedagvaard om bedoelde overeenkomst door de rechtbank te hooren nietig verklaren. De gedaagden waren niet verschenen. De rechtbank zal 5 Nov. uitspraak doen. De vraag, of een retourbiljet geldig voor twee dagenvan kracht blijft gedurende tweemaal 24 uren, al vallen die op 3 dagen, dan wel of het alleen enkel op den dag der afgifte en den daarop- volgenden mag gebruikt worden, werd onlangs door den kantonrechter te Middelburg in den laat- sten zin beantwoord. De heer W. H. K. had zich den 22 Aug. te Rotterdam voorzien van een retourkaart 1 ste klasse naar Middelburg, per trein van ongeveer 7 uren 's avonds. Den 24sten keerde hij van Middelburg per trein van 2,30 naar Rotterdam terug, waar hij 's avonds te 6i uur arriveerde., alzoo binnen de tweemaal 24 uren. Op het plaatsbewijs stond (nevens stempel van datum en uur) vermeld, dat het geldig was voor twee dagen. De heer K. meende, dat de bedoeling was, dat de dag van afgifte van een retourbiljet niet medetelde, maar hij moest te Wouw een nieuw plaatsbilj et nemen en werd door den kantonrechter tot 5 boete, subs. een dag gev. straf veroordeeld, omdat zijn biljet niet meer geldig was. Meenende in zijn recht te zijn, weigerde hij de betaling der boete en on derwierp de zaak, in het belang van het reizend publiek, aan de uitspraak van de Middelburgsche rechtbank, die deze zaak den 24 October behandeLde, Het Openbaar Ministerie, eene andere meening toegedaan dan de kantonrechter, heeft ontslag van rechtsvervolging geëischt. De rechtbank deed heden (Vrijdag 31 October) uitspraak. (Zie laatste en telegraphische berichten.) Wanneer de vrede gered moet worden door vredes congressen, dan ziet het er donker uit. De bodem daarvoor schijnt nog niet vruchtbaar te zjjn. Het vroeger aangekondigde congres, te Napel» ge houden, teneinde eene algemeene ontwapening te be werken, is mislukt. De eerste vergadering werd Dins dag verstoord door eene opgewonden menigte, die de partij vertegenwoordigde, in Italië vol ijver ter ver overing van Triest en Trtnte. Onder algemeene verwarring werd in alle haast een wensch ten gunste der algemeene en evenredige ontwapening goedgekeurd. Maar meer resultaat zal er wel niet volgen. Het volk kwam uit de vergaderzaal stormen, te midden van omvergeworpen stoelen, onder geschreeuw, oorverdoovende toejuichingen, gesis, gelach, protest, en met ingedrukte horden en achtergelaten paraplu's. De Pruisische kamer van afgevaardigden heeft Don derdag den conservatieven heer Roller tot voorzitter, den heer Bendanationaal liberaal, tot eersten en Heeremann lid vaB 't centrum, tot tweeden onder voorzitter benoemd. Eerstgenoemde verklaarde het voorzitterschap aan te nemen, betuigde zijn dank voor de hem ten d al gevallen onderscheiding en beloofde de stiptste onpartijdigheid bjj de leiding der debatten. In Spanje bljjft de toestand ernstig. De Elro blijft voortdurend wassen en richtte daardoor reeds groote overstroomiugen te Tortosa aan. In Murcia is de schade nog grooter dan men eerst dacht. Vier vijfden van het land zjjn verwoest, en op 50,000 landbouwers zijn er 3000 omgekomen. Door den ministerraad is nu definitief het wets ontwerp vastgesteld tot opheffing van de slavernij op Cuba. Onmiddellijk na de afkondiging der wet zal de slavernij opgeheven worden, met die bepaliug ech ter, dat de vrorgere slaven nog verplicht zullen zjjn hun oude meesters tegen een zeker loon te blijven dienen. Elk jaar echter zei, bij loting te bepaleD, een achtste gedeelte van hen geheel ontslagen worden en vrjjheid verkrjjgen, om naar elders te vertrekken, zoodat i a verloop van acht jaren ook op Cuba elk spoor van slavernij verdwenen zal zijn. Ook in Frankrijk in de Oostelijke Pyreneeën tn in de Landes hadden overstroomingen plaats. Bjj decreet der regeering is een besluit van den algemeenen raad vaD het Departement der Ssine te Parijs nietig verklaard, waarin de wensch naar vol ledige amnestie werd uitgesproken. Het gouvernement zou er zelfs met het oog op de radicale houding, door den Parij'schen gemeenteraad aangenomen, ernstig over denken, dien raad te ont binden en te vervangen door eene zoogenaamde voor- loopige gemeentelijke commissie. Twee en twintig maires in de Vendé; en vier in Tarn-Garonne zijn afgezet wegens deelneming aau par- tjjmanifestatiêa. Hansweert. De sociëteit „Tot Nut en Genoe gen" alhier hield Woensdagavond hare gewone jaar- ljjkache algemeene vergadering. Beantwoordende aan haren naam, waarvan reeds zoo dikwjjls getuigenis is afgelegd, werd uit haren boezem een commissie benoemd om bjj de ingezetenen te collecteeren ten be hoeve van twee hulpbehoevende huisgezinnen. Een goed resultaat bekrone dit edel werk 1 In den nacht van 28 op 29 Oct. jl. had de matroos J. Meulemeester, op de viscbsloep Boreas, schipper D. Fan Belzen, het ongeluk in de Noord zee van de losgesprongen schoot een slag te krjjgen, over boord te vallen en le verdrinken. Alle aange wende pogingen tot redding waren vruohteloos. Twee kooplieden in parapluies, te Middelburg woonachtig, kwamen laat in den avond in zeer be schonken toestand door Koudekerke en geraakten even buiten het dorp in een zeer diepe sloot. De een was zoo gelukkig de andere zijde te bereiken en daar op het land in slaap te vallen. De ander ware voor zeker verdronken, wanneer niet even na middernacht de heer T. met nog twee anderen toevallig daar voor bij gekomen waren en den drenkeling in bewnste- loozen toestand hadden gevonden. Met veel moeite gelukte het hem uit het water te halen. Hjj gaf geen teeken van leven meermaar door toepassing van de hulpmiddelen, door de „Maatschappjj tot redding van drenkelingen" voorgeschreven, gelukte het hun eindeljjk de levensgeesten weder op te wekken. Zjj brachten hem vervolgens bij den heer Bertel, genees heer aldaar, die, geholpen door den gemeenteveld wachter, niets onbeproefd liet, om het bjjna uitge- bluschte leven te behouden gelukkig met gunstigen uitslag. (M. Ct.) Te Kerkwerve is een timmermans schuur met het zich daarin bevindende geheel verbrand en het belendende woonhuis erg beschadigd. In een vergadering der Zierikzeesehe Stoom- lootmaatschappij is verworpen bet voorstel der hb. F. Kloos Zoen tot overname der geheele zaak en besloten zoo spoedig mogeljjk voor rekening derer Maatschappij eene tweede boot op Rotterdam in de vaart te brengen. Voorts zal eene oproeping worden gedaan voor de vaceerende betrekking van Directeur tegen 1 Jan. a. s. (Z. N.) Behalve de militairen die wegens geleden schade bij den brand in de Willemskazerne te Utrecht dezer dagen daarvoor vergoeding ontvingen, hebben ook anderen, zooals leveranciers van laken, equipe- menten, wapeningen, enz. schadevergoeding bekomeD, naar men zegt, ten gezamenljjken bedrage van onge veer 4 ton. ie Opsterland zijn twee personen, vader en zoon, gearresteerd als beschuldigd drie schapen te hebben gestolen van een landbouwer te Tolbert welke schapen zij op d. markt te Groningen verkóchten. In Friesland nemen de diefstallen zeer toe. Te Waalwijk is een leerlooier en leeth&udelaaT die tevens eeoe machinale schoenenfabriek had, gefail leerd met een passief van p. m. 80,000. Onder Oegstgeest is een schippersknecht door een onbekende oorzaak vau de schuit in de Haar lemmertrekvaart gevallen. Daar de schuit onbeheerd drijvende werd gevonden, heeft men na lang zoeken het Ijjk opgevisebt. In een dorp in de gemeente Kantens, Gronin gen, vertrouwde een moeder een klein kind aan eeu jongentje vau acht jaren. Het Vind legde zich op de vuurplaat te slapen, geraakte in brand en bekwam zoo hevige brandwonden, dat zjjn leven in gevaar is. Eene in gezegende omstandigheden verkeerende vrouw ea moeder van vier kinderen te Woudrichem is door het overhaast uit bed treden zoodanig geval len, dat zjj eeuige uren daarna onder hevige pjjnen is bezweken. Te Watering» n vond een oppassend huisgezin, Zondag II. van huis gegaan om Maandagochtend terug te keeren, Ljj de terugkomst, dat in hunne afwezig heid ongenoode gasten eene som van ruim 100 ontvreemd hadden, in den loop van den zomer met vljjt en zunigheid bijeengegaard, om daarvoor tegen den naderenden winter den noodigen voorraad aar dappelen, spek enz. op te doen. De dief of de dieven zjjn nog niet opgespoord. COLIJNSPLaAT, 31 Oct. Aau den gemeenteraad alhier is teil tweeden male een request tot aanvrage van kosteloos onderwijs aau de openbare schoot \Q deze gemeente ingediend. De raad heeft het verzoek in handen eener commissie gesteld. MIDDELBURG, 31 Oct. Namens het Ministrris van Binnenlaudsche Zaken is aan het gebouw vau het gewestelijk bestuur alhier aanbesteed het bouwen van eene leerschool en lokalen voor gymnastiek-, muziek- en teekenonderwijs, benevens congierge- woning. De raming bedroeg 78,500. De laagste der vijf inschrijvers zjjn de heeren W. VanTJijeé Zonen alhier, voor 84,798. Brrondiisements-rechtbank te Middelburg. In de heden (Vrijdag 31 Oct.) gehouden zitting zijn de navolgende vonnissen gewezeu tegen lo. A. R., 10 j., P. H. R., 11 j. en M. J. B., II j., allen te Go b, wegens diefstal van appelen enz. veroordeeld ieder tot drié dagen gev. straf e. e. 2o. C. L., 11 j., te Goes, beschuldigd van dief stal. Vrijgesproken. 4o. O. B., 4-9 j., huisvrouw van S. S., te YV'ol- faartsdjjk, wegens laster, veroordeeld tot 2,50 boete, subs. 2 dagen gev. straf c. e. 4o. B. G., landbouwer te Schore, beschuldigd van spoorwegovertreding. Vrijgesproken. 5o. A. P. R. Van B., 35 j., controleur der directe belastingen te Hansweert (Kruiningen), beklaagd vsn niet te hebben zorg gedragen dat zjjn hond in Aug. jl. buiten staat was leed te veroorzaken wetende dat die hond voor vreemde personen gevaarlijk was, en »an aldus door dat verzuim oorzaak te zijn ge weest dat aan eeu persoon door dien hond eene wonde aan den rechterarm is toegebracht veroordeeld tot ƒ8 boste, subs. 1 dag gev. straf c. e. 6o. W. H. K., 40 j., te Louden, appellant van een vonnis van het Kantongerecht te Middelburg, wegens spoorwegovertreding (zie Rechtzaken) veroor deeld tot 5 boete c. e. MADRID, 31 Oot. Het water is overal nog stjj- gende. LONDEN, 31 Oct. De Standard meldt omtrent Rusland'a verhouding tot Dnitschland en Oostenrjjk, dat het Driekeizersbond denkelijk hersteld zal worden. Spoedig zal eeD samenkomst der drie keizers worden gehouden. ROME, 31 Oct. Diroito bevat een officieel artikel, verklarende dat Italië geen enkele alliantie sloot doch het geschiktste oogenblik afwacht. 301ste STAATS-LOTERIJ. 4e kl. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Woensdag 29 October. 3e lijst. No. 9385, f25000. No. 17940, f2000. Nos. 4317, 8767,15112 en 17400, elk f1000. No. 3123, 1400. No. 2162, f200. Nos. 4851, 5941, 14001, 17946, 18663 en 20103, elk f 100, (Herplaatsing wegens foutieve opgaafin ons vorig no.) Trekking van Donderdag 30 Oct. 4e lijst. Geene. van 29 tot 31 Oct. 1879. Ondertrouwd den 30, Huibregt Snoep, 22 j., jm., met Cornelia Kramer, 21 j-, jd.Adriaan Van Lier, 22 j-, jm., met Anna Tavenier, 36 j jd.Jacobus Gerard Verburgt, 36 j., jm., met Anna Maria Plas, 31 j jd. Getrouwd: den 30, Marinus Beijnhout, 18j., jm., met Barbara Van den Ende, 20 jjd. Geboren: den 31, Henri Jacgues, s. v. Hendrik Jacobus Van Noppen en Cornelia Johanna Be Vroom. Aanstaanden Maandag hopen JACOBUS VERHAAGEN en JOHANNA De GROOT hunne 25jarige Echt vereeniging te vieren. Kruiningen, 31 Oct. 1879. Hunne dankbare kinderen. 40C00

Goessche Courant | 1879 | | pagina 2