66sle Jaargang'. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Oosl-Intlië. OFFICIEELS MEDEDEELIN&fiN. S3) FEUILLUTOX GOES, 27 October 1879. GOESCHË be uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten GoeB, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct. met bijblad 10 ct. COURAN Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a .1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR eu verder bij alle boekverkoopers en postdirecti MI^»—MÉM—ÉMI—Éi—f—Bf—mm—IBIII—1II——IBIBMI I —■■II IÉM neuren. OPENBARE VERGADERING van den RAAD der gemeente GOES, op DINSDAG den 28 OCTOBER 1879, des avond3 te 6'/i uur. Goes, den 25 October 1879. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Rekening over 1878 en begrooting voor 1880 van de kosten der dienstdoende schutterij. III. Begrooting van ontvangsten en uitgaven van bet Burgerlijk Armbeetuur voor 1880. IV. Begrooting van ontvangsten en uitgaven der ge meente voor 1880. V. Verordeningen op de heffing en invordering van rechten voor stukken, ter secretarie aangevraagd en voor verrichtingen van den Burgerlijken Stand. Via NAPELS, (Fransche mail) 31 Oct. ViaNAPELS/Maatsch.Nederl.)3 Nov. Via BRIND1SI, 6 Nov. Via AMSTERDAM, 7 Nov. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. allen 7.30 's avonds. Benoemd in het bestuur van den Karelpolder lot dijkgraaf D. Blok en tot plaatsverv. dijkgraat J. Zandee, tot dijkgraaf voor den polder Zuidkraaiert N Pries ter, tot plaatsverv, dijkgraaf voor den Boonepolder F. Burgerin het bestuur voor den lsten Bathpolder tot dijkgraaf C Van Liere en tot plaatsverv. dijkgraaf J. Zandeein het bestuur van den 2den Bathpol der tot dijkgraaf J. Zandee en tot plaatsverv, dijk graaf C. Van Liere, tot plaatsverv. dijkgraaf voor den polder Nieuw Westenrijk A. A. Van Haeht, tot heemraad van het waterschap Schouwen C. L. Gast, tot raad in het best. van het waterschap Walcheren P. Pouwer, tot lid in het best. der waterkeering van den calamiteusen Nieuw-Nenzenpolder II. Wolfert Dz. Herplaatsing wegens misstelling en onvolledige opgaaf in ons vorig no.) De St. Ct. bevat de akte van oprichting der naam- looze vennootschap van koophandel genaamd Stoomboot maatschappij de Wester-Schelde. Zij zai gevestigd zijn te Middelburg en domicilie hebben ten kantore van haren directeur. De Min. van Binnenl. Zaken brengt ter kennis, dat, met wijziging zijner beschikking van 12 Aug. jl„ in Dec. e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van apotheker. Na- dere bijzonderheden bevat de „St.-Ct." De kapitein J. H. Verschoor, onlangs op zijn Naar het Franseh van George Vautier, door J. O. S. Des Zaterdagmorgens zag men den heer Haget uit den trein stappen; te vergeels had hij tegen zijne nieuwsgierigheid geworsteld voor de eerste maal in zijn betrekking van leeraar had hij verlof ge vraagd. 's Avonds ging Jane alleen naar de co- medie. Toen zjj gekleed was, betrad zij het tooneel en keek aandachtig door hetgaatje in 't gordijn in de zaal, waar het bijzonder gegons tot haar doordrong, dat bij eerste, hoog opgehemelde voorstellingen de tegen woordigheid van zeker soort van publiek verraadt, dat 't zij door talent 't zij door beschaving recht van oordeel gekregen heeft. Haar oog bleef op eene kleine loge gevestigd achterin zaten in 't duister verscholen Marcel en de heer Haget; op de eerste plaats vooraan zat Claudine met van vreugde schit terende oogendoor geluk en opgewondenheid schooner dan anders, naar de menigte te kijken, van wier rechtvaardigheid of grilligheid misschien baar lot afhing. 't Is negen uur, zeide de regisseur. Zullen wij beginnen Zij ging van het gordijn weg, terwijl hij de ge wone drie slagen liet hooren. Het geschuifel van het gordjjn dat opgetrokken werd deed haar schrik ken, maar zij had geen tijd zich aan lange over peinzingen over te geven, want zij moest in het eerste tooneel spelen zij trad op. Zou zij zich werkelijk te veel overschat hebben veizoek eervol ontheven van zijn betrekking tot de Koninklijke Militaire Academie en overgeplaatst bij het 6e regiment infanterie, is ingedeeld bij het 3de bataljon te Geertruidenberg. Goes is waarlijk tegenwoordig ongeluk kig Telkens weêr moet het verdienstelijke mannen afstaan, en al is het ook voor onze gemeente een eer, dat bijna ieder gemeente- of rijksambtenaar, die vertrekt, tot hooger, beter en eervoller betrekking wordt geroepen, voor Goes blijft zulk een heengaan toch steeds verlies, want wij kunnen zoo weinig missen. Zoo ook thans weêr met den beer Van der Feltz. Algemeen zal men de eervolle onder scheiding, die hem te beurt viel, om nl., met ingang van 1 November reeds, tot inspecteur der posteryen voor de provinciën Gelderland en Limburg te worden benoemd, waardeeren en hem met die benoeming gelnkweuscben. Maar hoe meer dit wordt gedaan, boe grooler bewijs, dat onz9 gemeente hem met leedwezen ziet vertrekkeu. De heer Van der Feltz, sedert 1 Nov. 1873 directeur van ons postkantoor, kenmerkte zich als zoodanig door welwillendheid en hulpvaar digheid. Dat hij als mensch werd geëerd bewees zijne verkiezing tot lid van den raad, terwijl hij als zoodanig in verschillende andere betrek kingen zijne zeer te waardeeren diensten ver leende. Ook hij heeft ondervonden, dat het niet altijd even aangenaam is dergelijke eere- posten te vervullen, en dat slechts eigen eer lijke overtuiging het eenige richtsnoer mag wezen, wanneer men handelen moet. Ver schilt men daarin met anderen, dan kan dat toch nooit erkenning en waardeering van an deren uitsluiten. En dat vooral toonde de heer Van der Feltz steeds te begrijpen. Bij zijn vertrek aanvaarde hij van ons de verzekering van dankbaarheid voor de diensten, op ver schillende wijzen aan Goes bewezen, en de beste wenschen voor het welzijn voor hem en de zijnen in zijne nieuwe woonplaats en be trekking. Eene vriendelijke hand schrijft ons »Naar aanleiding van eene door het bestuur gedane oproeping had Zaterdag 11. in de loca- door eene aandoenlijke rol op zich te nemen en hadden hare kameraden gelijk met te beweren, dat zij het publiek nooit aan het huilen zou kunnen maken? Verlamden de gedachten, die haar bestorm den, hare krachten? Het eerste bedrijf maakte weinig indrukmen applaudisseerde bij enkele aan doenlijke passages, die waarde kregen nu eene artiste ze uitsprak; dat was alles. Het stnlr was gemaakt teneinde éene rol uitsluitend te doen uitkomen, zoodat het van de actrice, welke die rol vervulde, afhing of het stuk opgang zou maken, ja dan neen. In de pauze kwam Jacob achter de schermen, maar zij ontweek hem. Zij hoorde het stuk levendig besprekenEr is niets waars in, zeide men 't is zuiver fantaisie. Eene vrouw, die haar liefde op offert opdat haar beminde een huwelijk aan kan gaan, waardoor zij gelooft dat hij gelukkiger zal zijn dan wanneer hij trouwde met haar, die door haar beroep genoodzaakt werd hem dikwijls alleen te latenDat is heel mooi, zeide men, maar zulke opofferingen komen niet voor. Zy luisterde men vroeg haar Ziet gij er iets natuurlijks in? Volstrekt niet, zeide zy droogweg. Zy wendde zich van de sprekers, die zy vrij beteuterd liet staan, af en verwijderde zich, in stilte herhalende Volstrekt niet, volstrekt niet, volstrekt niet en zy vroeg zich zelve af, hoe 't mogelijk was dat zij zulks niet vroeger ingezien had. Eene vrouw die bemint offert zich zoo niet op Dat is onmogelijk Het tweede bedrijf begon met het gesprek dat zich ontspon, nadat het huwelijk voltrokken was, tusschen de jeugdige echtgenoote die, trotsch op haar geluk, in haar onschuld wreed was en de len van de sociëteit »Van Ongenuchten vrij" eene vergadering plaats van de vereeniging tot w ezenverpleging voor Zuid- en Noord-Beveland. »Door het bestuur werd medegedeeld, dat de loterij slechts een mingeweuschte uitkomst heeft gehad, daar van de voorgestelde 25,000 loten er met veel moeite slechts 3305 waren ge plaatst, die zuiver 3002,50 hebben opge bracht dat daaruit en door vroegere aflossin gen de schuld van het huis te Kloetinge ad 7500 tot op f 1500 is vermiuderd, terwijl het saldo iu kas 324,55 bedroeg. ïNa verschillende mededeelingen van fi lan- ciëelen aard als anderszins gaf het bestuur als haar gevoelen te kennen, dat het wenschelijk werd geoordeeld los te laten het denkbeeld der stichting en verpleging der weezen iu een centraal weeshuis en verlangde voortestellen het huis te Kloetinge te verkoopen, de opbrengst daarvanna aftrek der ongeveer f 1200 schuld, te beleggen, en de daaruit voortvloeiende baten en contribution gedeelteljjk aan te wen den tot kapitaalvergrooting en gedeeltelijk tot ondersteuning der weezen, verpleegd wor dende in het huisgezin. »Daar de opkomst zeer gering was, werd op voorstel van een der aanwezigen besloten de beslissing van een zoo ingrijpend beginsel aau te houden tot eene nadere vergadering, in de 2e helft van November te beieggen, welk tijdsverloop intusschen zal worden be nut, om door intewinnen inlichtingen deze belangrijke aangelegenheid verder voortebe- reideti." Woensdag zal de nieuw benoemde burgemeester, de heer N. Van Stee, plechtig worden geïustalleerd. Bij de ingeze tenen schijnt het niet te zullen ontbreken aan bewijzen van ingenomenheid. Men schrlift in de N. Roti. Ct. uit 's-Heer Arendskerke Met het oog op de meer dan gewone behoeften der armen in den naderenden winter werd Zaterdag, op initiatief van eenige heeren, eene vergadering belegd van belangstel lenden, om van gedachten te wisselen op welke wjjzo daarin het best kon worden voorzien. Ofschoon aan een 60-tal van de gegoedste ingezetenen de uitnoodiging was gedaan, kwa men slechts 15 psrsonen op. Het voorstel, om gedurende de hardste wintermaanden warme spijs te verstrekken, werd met zoo geringe oude beminde, wier hart nog bloedde van de be- komene wonde. Jane dacht niet meer aan het stuk, dat zij af getrokken speelde; haar oog bleef op de loge rusten waar Jacob plaats had genomen. Hij was op de plaats van den heer llaget gaan zitten, wiens stra lend voorkomen thans vlak vooraan zichtbaar was. Claudine keek haar strak aan. Dikwijls had zy hen zoo by haar zien zitten, hand in hand en de blikken op elkander gerichtzy was er aan ge woon geraakt dit schouwspel met onverschil ligheid aan te zien. Nu maakte het haar boos zij gevoelde zich aangegrepen door een naamloos lijden. Ach 'f, Was maar al te waar dat, toen zy aangeboden had die n Ray monde" te spelen en de rollen te laten instudeeren, zy by de hoop op succes nog eene andere stille hoop koesterde. De verwachting had zij nooit gewikt en gewogen noch bestreden overtuigd dat haar gezond verstand haar op 't goede oögenblik zou zeggen, dat zy te oud was om met een jongmensch te trouwen, te trotsch om zijne maitresse te worden en zich aan ontucht over te geven. Zij had zich langen tijd in dat idéé ver heugd, zonder het een tastbaren vorm te geven, misschien rekenende op het toeval dat somtijds onvoorziene outknoopingen schenktzich verma kende op kinderlijke wijze met een vuur dat, altyd aangehouden en aangewakkerd, gek genoeg ontsto ken was door eenige berijmde complimentjes en enkele ongekunstelde uitingen van bewondering. Maar al vond zy dat idéé nog zoo dwaas, toch was Claudine in hare oogen eene mademinnares het succes, waartoe zij het hare bijdroeg, goktniet haar geluk, maar door een vreem 1 spel der omstandig heden dat harer medeminnares. Eene scène, waarop men gerekend had, liep ou- meerderheid aangenomen, dat men er van afzag een bepaald besluit te nemen. Het denkbeeld evenwel om, op welke manier dan ook, ineer dan gewoonlijk bij te springen, vond algemee- nen bijval. De samenspreking zal in elk geval andere corporatiën kunnen opwekken om het voorgestelde doel te helpen bevorderen, en des noods zelve een plan aan de hand te doen, dat meer de algemeene goedkeuriag wegdraagt. Vlissiugen. Dr. Callenfels, die de vorige week als lid van den raad zijn ontslag inzond, heeft den brief, waarin hij dit deed, terugge nomen. Het is echter aan twijfel ondeihevig of hij, daar Gedep. Staten reeds met de zaak in kennis waren gesteld, nu lid van den raad zal kunuen blijven, zonder zich aan eene nieuwe verkiezing te onderwerpen. Thans heeft ook de heer Ar Schraver, op zichter van den waterstaat, den burgemeester schriftelijk bericht gevonden, dat hij niet langer lid van den gemeenteraad wenscht te zijn en hij mitsdien zijn ontslag neemt. Over eenstem migheid valt dus niet te roemen. Ook de antirev. kiesvereeniging Neder land en Oranje te Utrecht heeft voor de Tweede- Kamer-verkiezing, op 4 Nov., candidaat gesteld mr. M. W. baron Du Tour van Bellinchave. Blijkens opgaven omtrent het gevange niswezen in 1873 is a3n efenige gevangenissen, wegens de opheffing vau provinciale gerechts hoven en arrondissemeuts-rechtbanken, eene audere bestemming gegeven. Van de burgerlijke eu militaire huizen vau verzekering zijn die te Middelburg, Utrecht, Zwolle, Groningen, Maastricht en Assen, en van de huizen van arrest die te Eindhoven, Nymegen, Deveuter, Leiden, Brielle, Gorinehein, Goes, Hoorn, Amersfoort, Sneek en Appinge- dam in eene andere categorie van gevangenis sen gerangschikt. De zes huizen van verzekering zijn, als gevestigd bij den zetel eener arrondissements rechtbank, huizen van arrest en bewaring ge worden de cellulair ingerichte huizeu van arrest te Deventer, Gorinehein, Goes, Sneek en Appingedam zijn, onder de benaming van cellulaire gevangenis, als strafgevangenis voor veroordeelden tot eenzame opsluiting en als huis van bewaring in gebruik gesteldterwijl de huizen van arrest te Eindhoven, Nijmegen, mm-miMBMnmiuminiiijiüaiin i n«—ama gemerkt af, door die sombere overpeinzingen in 't water gevallen zy las in Marcel's blikken een streng verwijt, dat haar een toornig gebaar afdwong. Eischte men, dat zij de zelfverloochening zoover dreef, dat zy voor een ander het geluk moest ver krijgen, dat haar ontstolen werd Trouwens, wat raakten haar eenige bravo's meer of minder? Had zy er in haar loopbaan niet genoeg behaald Ten koste eener opoffering van eigenliefde zou zy zich kunnen wrekenHet lot van het stuk had zy iu haar hand het hing van haar af het nog te redden of te laten vallen. Met een raadselachtig lachje om hare lippen en met over elkaar gesla gen armen ging zij de maat van onverschilligheid en ongevoeligheid te buiten, en luisterde met een wreed genoegen naar het gefluister der toeschou wers, die, teleurgesteld en misnoegd, tevergeefs zich reden zochten te geven van de onaangename verrassing, die hun bereid was. Het gordijn viel ditmaal onder een ademlooze stilte. Zy had gezien, dat Marcel opgestaan was hij was zeker op weg naar haar toe. Wat zou hy haar te zeggen hebben Zou zij hem durven be kennen, wat zij gevoelde 1Zij vluchtte, sloot zich op in haar loge, beval Marie de deur dicht te laten en verscheen niet, vóór dat het laatste bedrijf begon. Hare kameraden zagen hare gejaagd heid en lachten er over, daar zy het aan haar wansucces toeschreven zij zag die glimlachjes en trok hare schouders op. Toen zij weder op 't tooneel verscheen werd haat blik met eene onverwinnelijke kracht naar den kant der loge getrokken. Marcel en Jacob waren er niet meer; de heer Haget, een weinig achteraf gezeten, wischte zenuwachtig het zweet van zijn voorhoofd. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1