1879. N\ 123. Zaterdag 18 October. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. POSTERIJEN. OFFICIEELS MEDfiDËËLIMK FJiUILLISTON GOES, 17 October 1879. GOESCHIÜ De uitgave dezer Courant geschiedt Maakdag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct. met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a .1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTEEN VOGLERte Hamburg. In ons land vervoege men zicli voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Staat van brieven, verzonden door bet post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over het 3e kwartaal 1879. Verzonden geweest naar: Belgie. 1. J. J. Loobeek, Brussel. Van de Hulpkantoren: Hansweert. 2. Julie Vermant, Antwerpen. lloedekenskerkb. 3. J. F. De Bruin, Antwerpen. Heinkenszand. 4. Gezusters Bunnieks, Lokeren. PuiTSCHLAND. 5. A. Wingender, Ililgen. Ingevolge het Koninklijk besluit van 10 October 11., waarbij alle postzegels en brief kaarten van vroegere uitgiften buiten omloop werden gesteld, kunnen, te rekenen van 1 No vember e. k., geene andere dan de laatstelijk ingevoerde, op dit oogenblik in gebruik zijnde postzegels en briefkaarten, worden toegelaten. De brieven, de gedrukte stukken en de mon sters van koopwaren, voorzien van buiten omloop gestelde postzegels, zoomede niet geldige brief kaarten, welke na 31 October ter post komen, worden als ongefrankeerde stukken inet port belast De buiten omloop gestelde postzegels en brief kaarten, mits zij zich in ongeschonden staat bevinden, kunnen na 31 October a. s. nog ge durende 3 maanden, en alzoo uiterlijk op 31 Jan. 1880, op de postkantoren worden inge wisseld tegen geld of tegen gangbare zegels of briefkaarten. Voor artsen, beneden den leeftijd van 36 jaren, bestaat gelegenheid om als officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht in dienst te treden, onder verplichting van den lande acht achtereenvolgende jaren in die betrekking te dienen, onder genot eener premie van f 8000, of wej voor den tijd van vier jaren onder genot eener premie van f 4000, uit te betalen bij de indiensttreding. Zij, die geneigd zijn op een dier voorwaarden te worden aangenomen, moeten zich, met opgave van den tijd voor welken men zich wenscht te verbinden, tot het Departement van marine wenden, onder overlegging der stukken vermeld in de St.-Ct. van 16 dezer. Staatsblad no. 156 behelst het kon. besl. van den 7 October 1879, waarbij, met intrekking van het kon. 19) Naar het Fransch van George Vautier, door J. O. S. VII. Marcel was geen diep denker; het eenzame leven, aan 't celibaat verbonden, en de bedriegelijke wer kelijkheid van het journalisme hadden hem een soort van ontevredene levensbeschouwing eigen gemaakt, die op geene gronden steunde en die hem zijn arbeid even zoo goed onaangenaam maak te als verlichtte. Getrouw aan zijne gewoonte, nam bij, toen hij bij 't vallen van den avond op zjjne kamers terugkwam de pen in handen en beproefde het feuilleton aftemaken, waarin hij door Jane's komst gestoord was hij hoopte door dit gedwongen werkje de naargeestige gedachten, die hem bestormden, te verdrijven. Maar de geest was ditmaal niet vaardig over hem, ofschoon bij hem door eene langdurige oefening geheel tot zijn dienst had en hem gewillig gehoorzaamde. Telkens kwamen zijne gedachten terug op den roman, die zich om hem ontspon en op de liefdeshistorie waarin hij betrokken was. Claudine en Jacob hadden elkander in zijne tegenwoordigheid terug gezieneen uur lang was hij getuige geweest van hunne ontboezemingen en vertrouwelijkheden, en had hij de bescheiden post van vertrouwde in de besl. van 28 December 1887, Staatsblad no. 168, nadere bepalingen worden vastgesteld tot bevordering van eenvormigheid der tarieven voor het overbiengen van telegrammen bij samenwerking tus-chen bijzondere telegraafondernemingen en de Rijkstelegraaf Dit besluit treedt in werking den vijfden dag, vol gende op dien der afkondiging. Bij koninklijk bestuit is bepaald: lo. dat de adjunct-contioleurs bij de belastingen, na driejarigen diensttijd, bij voorkeur voor de betrekking van con troleur in aanmerking komen 2o. dat hij, die op zijn verzoek benoemd of bevorderd is tot ontvanger van een kantoor van lagere klasse dan die waarvoor hij naar de Verdere bepalingen van de daarop betrekking hebbende regeling in aanmerking kon komen, aan die omstandigheid op zich zelf geen aanspraak ontleent, om binnen twee jaar mede te dingen naar een kantoor van hoogere klasse dan dat, hetwelk hij beheert. De Minister van oorlog heeft bepaald, dat er geene Franschen of Walen meer voor het Oost-Indische leger mogen worden aangenomen, indien zij niet in staat zijn de Nederlandsche ot'Vlaamsche taal goed te spre ken en verstaan. Het handgeld voor vreemdelingen voor een koloniale verbintenis voor 6 jaren is vastgesteld op niet meer dan f 200, en voor enne verbintenis van 4 jaren op f 100. Middelburg. Aan de leden der Middel- burgsche afdeeling van de sVereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijver beid in Nederland" is heden in druk toegezon den het rapport der in de bijeenkomst van 19 September jl. benoemde commissie out rap port uittebrengen over de vraag: »Is het wen- schelijk dat het contract met de bestaande gasfabriek worde verlengd, of dat deze door de gemeeLt.e zal worden geëxploiteerd. Ten opzichte van het eerste gedeelte dezer vraag is de commissie eenstemmig van gevoe len dat er geen sprake kan zijn van adviste ren tot verlenging der overeenkomst, omdat gebleken is dat het contract zooveel leemten bevat dat de belangen èn der gemeente èn der particuliere verbruikers zouden worden be nadeeld ten voordeele van den fabrikant. Wat liet laatste gedeelte der vraag aangaat, verklaren z<~s leden der commissie zich voor exploitatie door de gemeente, terwijl éen lid daartoe alleen bij de uiterste noodzakelijkheid zou wenschen te adviseeren. Als bijlage zijn bij het rapport gevoegd eenige tnededeelingen omtrent de gasfabrieken te Njjmegen en te Maastricht. Het bestuur d r afdeeling Sint-Annaland van de schippersvereeuiging Schuttevaer heeft zich bij vernieuwing tot den Minister van Wa terstaat, Handel en Njjverheid gewend met eene klacht over de vele vertragingen, die de scheepvaart ondervindt van de spoorwegbrug te Dordrecht. comedie vervuld. Hij was werkelijk aangedaan ge worden; alles had hem bekoorlijk, verrukkelijk en beminnelijk toegeschenen; zij hadden hem zijn zegen afgesmeekt en hij had hun dien gegeven. Ofschoon hy anders om alles lachtehad hij gemerkt dat zijne tranen voor den dag kwamen, hij, die er trotsch op was nog nooit geweend te hebben en tbans, nog vol van 't geen hij gehoordnog verblind door het tooneeltje dat hem bekoord had, gevoelde bij zijn hart door eene onbeschrijfelijke ontroering aangegrepen, waarin droefheid en afgunst den boventoon hielden. Hij streed zoo goed mo gelijk tegen die denkbeelden maar hij streek ten laatste de vlag en lei zjjn pen op zijde. Ik ben gek mompelde hij. Hij ging uit, liep de Champs Elysées over en kwam soezende in de avenu d'Eylau. Het huis van Jane genaderd, werd hij door eene onbedwing bare nieuwsgierigheid aangegrepen. Wat zou daar wel gebeuren Had men geene behoefte aan zijn hulp Zij had den aanval van den vijand alleen willen afwachten, zeggende dat zij een plan had en zeker van de overwinning was. Maar welk plan had zij Was Claudine wel voldoende beschermd Op twintig passen afstands van het hotel, op den hoek der straat, stond een rijtuig; een vrouw steeg er uit, zeide fluisterend eenige woorden tegen den koetsier, stapte op de deur too en deed of zij bellen wildemaar zij trok spoedig haar hand terug, die de knop reeds gegrepen had en ging weêr naar het rijtuig toe. De tante 1 mompelde Marcel. Omtrent het verleenen vau buitenge woon verlof aan een gedeelte der militie, op 1 November e. k., deelt het Bl>l. mede, dat bjj de toekenning van dit verlof elk begrip van loten wordt uitgesloten. Ia deze omstan digheden kan er geen sprake vaa zpn, dat zij, die niet deelen in dat verlof, al3 blijvend gedeelte ter aanvalling van het gebrek aan vrijwilligers worden beschouwd. Ingeval de aanzoeken om verlof ten behoeve van miliciens, in verband met de vroeger aan gegeven grenzen, te talrijk mochten worden voor eene gunstige beschikking, moet een split sing gemaakt worden. In de eerste plaats na melijk komen in aanmerking de meest geoefen- den en zij, die tengevolge van bet door hen getrokken nummer bestemd zijn voor bet blij vend gedeelte, dat na 1 Mei 1880 onder de wapenen moet worden gehouden. Naarmate het getal aanvragen, zullen de korpscommandauten nader bepalen of de man schappen verlof voor 4 maanden kunnen krjj- gen, dan wel bij gedeelten, telkens voor 2 maanden, zullen vertrekken. Men heeft dezen geheelen maatregel afge keurd op gror.d, dat dezen winter toch al velen zonder werk zullen zjjn, en de Staat verkeerd en onmenschelijk handelt door bun aantal te vergrooteu. Daartegenover kan men stellen, dat zeer vele miliciens naar huis verlangen, waar men zeer goed hun handen gebruiken kan. Uit het bo venstaande big kt reeds, dat het verlof aller eerst op aanvraag wordt verleend, dus aan degenen die er belang bij hebben en dat bun getal zoo groot schijnt te zijn, dat een volgorde moet bepaald worden. Teneinde geheel overeenkomstig de in zichten der regeering te bandelen, heeft de burgemeester van Harmelen zich gewend tot den Minister van Binnenlandscbe Zaken met de vraag of de personen, voorkomende op de kiezerslijst voor leden van de 2de Ka ner der Staten-Gener«al, die den 14den Maart door burgemeester en wethouders aldaar is vast gesteld, bij de aanstaande verkiezing op 4 Nov. moest worden gebezigd en alzoo aan de daarop staande kiesbevoegden de oproepingsbrief met het stembriefje moest worden ter hand gesteld. Daarop heeft de Minister geantwoord dat hij zich met d; zienswijze van den bur gemeester vereenigt, zoodat de kiezerslijst van 1879 bij de bedoelde verkiezing zal dienen. 't Was pikdonker hij vatte ouder eene naburige deur post. Mevrouw Pivier wachtte ongetwijfeld reeds zeer langtien malen ging zij brommende naar haar observatiepost; tienmaal greep zij de schelknop en even zoovele keeren trok zij haar hand terug. Eindelijk draaide de deur piepende op hare hengsels; er kwam iemand uit: 't Was de heer llaget. Hij aarzelde een oogenblik en deed een stap naar den anderen kant; maar voor dat hij gelegenheid had zijn plan tot vluchten ten uitvoer te brengen, stond zij vlak voor hem Ik begon te vreezeu, dat gij niet terug zoudt komen. Daar wacht ik nu al twee uren op je, God vergeve me Zij sprak op een kwaden toon hij antwoordde fluisterend en scheen zich te verontschuldigen. Na een poos bedaarde de schreeuwerige toon van mevrouw Pivier: Waar is Claudine Waarom is zij niot hij je Zij smeekte mij haar nog eenigen tijd bij haar petemoei te laten blijven en ik heb haar daar toe verlof verleend. Hij had dit antwoord kalm en flink gegeven. Deze verklaring werd met een stroom van woor den ontvangen, waarvan Marcel niets verstaan kon. Mevrouw Pivier was ten prooi eener hevige ver ontwaardiging, die zich uitte door onsamenhangende woorden. Plotseling liet zij den heer llaget staan en liep op de deur toehij trok haar vrij hard bij den arm eu noodzaakte haar op de oude plaats terug te komen. Door deze kraclitsoutwikkeliug, KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Met groots ingenomenheid vermelden wij; dat in de leemte in het geven van onderwjjs aan de middelbare school voor meisjes alhier, reeds geruimen ontstaan door bet vertrek van d'. Jannen, zal worden voorzien, dank zjj de welwillendheid van een onzer ingezeteneu, dr. P. K. P. J. Van Sloten, die, diartje bevoegd volgens art. 89 tweede gedeel e der wet op M. O., van Maandag af les zal geven in de wiskunde. Door die hu'pvaardigheid verplicht de heer Van Sleten de gemeente zeer aan zich. Te Groningen zijn nu reeds 46 nieuwe studen ten aan de Universiteit ingeschreven, een cijfer dat in wellicht dertig jaren niet werd bereikt. Aan de Indische instelling te Delft zijn reeds 112 studenten ingeschreven. De akte-examens van het lager onderwijs in Zeeland zijn Vt'oeusdag te Middelburg aangevangen. Onderwijzeressen Fransch aangegeven 5, geëxam. 3, toegel. 2,- t. w. mej. W. J. Snellen, te Zierikzee; en mej Al. J. Verbrugh ter Middelburg. Onderwij zeressen handwerken: aangegeven 43, geëxam. 14, 9 alleen voor de nuttige, toegelaten 8, t. w. de dames Z. J. Adriaanse, A. W. IV. Berg, E. De Graaf en D. P. Kooijmau, alle van Zierikzee P. A. Fehr, te Klostinge; C. E. Al. Van der Linde, te Groette; S. C. Bitch, te Breskeus en F. M. Smits, te Brouwers haven. Voor de nuttige en fiaaie handw. geexim. 5, toegël. 3, t. w. G' J. De Graaf te Zierikzee, D. De Groot, te S:. Maartensdijk en M. WLent, te Brouwersliave'u. Voor de nuttige handw. 2, t. w.: mejuffr. E. v. d. Burgl en F. D. Van den Bussche, beide te Goes. Het examen voor akten van hulponderwijzer, Woens dag aangevangen, wordt voortgezet. Door de commissie voor het afnemen der examens voor het lager onderwijl te 's-Hertogenbosch is o. n. geëxamineerd en toegelaten voor de hulponderwjjiers akte mej. IP. II. Q. Van den Broecke. De Welker bevat d« 5de Ijjit van namen vau onderwijzers, die zich tot de oprichting vau het ou- derwijzers-weduwenfonds willen verbinden. De h»er Posthumus, te Gouda, van wien, zooals bekend is, het denkbeeld tot oprichting van dit fonds uitging, deelt meddat de kans van slagen nu reeds verzekerd is, aangezien het eerste 500-tal deelnemers aanwezig is en het tweede dagelijks aangroeit. IANDBUUW VEETEELT. Wemeldinge. Als eene zeldzaamheid kan gemeld worden, dat hedui nog rijpe en goed gevormde kerseu geplukt zijn in d n tuin van den horlogemaker Snoep alhier. Men meldt ons Wil men de aardappelen goed bewaren, dan berge men ze niet in kelders of kuilen, die meestal vochtig zijn, maar leggc ze in een dunne laag op zolder, omgeven door een band van turf. Die droge ligging doet den aardappel goed en verbetert de qualiteit. Men dekke ze daarna met een laagje droog zeegras voor da vorst, (slechts 5 kilo per vierk. meter is voldoende.) die men van dezen teederen en zwakken man niet verwachten zou, van haar stuk gebracht, bood zij geen weerstandmaar er had een buitengewoon levendig discours plaats. Marcel hoorde tot zijn grooten spijt niets dan enkele woorden zonder zin de nieuwsgierigheid zette hem over de voorzich tigheid heen; hij verliet zijn schuilplaatsen naderde. Zij waren zoo druk in gesprek, dat zij hem niet zagen mevrouw Pivier scheen op 't punt om van kwaadheid te stikkende heer Haget had een uitdagende houding aangenomen. Bovendien ben ik haar voogd, zeide hij, en ik zal mijn gezag laten eerbiedigen. Ik wil niet, dat men tegen Claudine geweld gebruikt en dat men baar ongelukkig maakt. Maar het huwelijk met Victor De be delaar, op wien zij verliefd is, is zeker ook daar? Niemand kent hem hierClaudine heeft in dit huis van zijne bezoeken geen last, daar hij niet kan vermoeden dat zij hier is, altijd nog in de ver onderstelling dat hij haar niet vergeten heeft. Zij weet niet of hij levend of dood is; in deze nieuwe omgeving, ver van de herinneringen aan hare liefde, zal zij zelf hem des te gemakkelijker vergeten. Ha! ha! dacht Marcel, de goede man jokt; hij is geheel eu al op onze zijde. Men had hem opgemerkt; dadelijk zwegen zij. Hij ging hen voorbij, draaide vlug bij een dikken boom om, bereikte eene andere deur en luisterde onnieuw. Hij was dichter bij, maar zij spraken zachterde leugen, die hij had hooren debiteeren, scheen mevrouw Pioier's woede een weinig bedaard

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1