1879. N°. 120. Zaterdag 11 October. 06,te Jaargang. DE PETEMOEI» BRAN O W E E R. OFFICIEELS MEDEDEELINGEV. GOES, 10 October 1879. FEUILLETON Nieuwe uitgaven. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vbijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct. met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatste, Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, aict meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASEN8TEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren hiermede aan de belanghebbenden, dat de commissie tot onderzoek en beoordeeling der reclames en redenen van vrijstelling voor den dienst der brand weer hare zitting zal houden ten raadhuize op Don derdag den 23 October a. s., des middags te 12 uren, en dat zij, die niet voor de commissie verschijnen, worden geacht geene redenen van vrijstelling te hebben en voor den dienst zullen worden aangewezen. Goes, den 11 October 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. Di WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Bij kon. besluit is aan mr. J. Kappeyne Van dt Coppello, gewezen Minister van Binnenlandsche Zaken, een pensioen verleend van f 1800 'sjaars. Yorselce. De jaarwedden der wethouders en het presentiegeld der leden van den ge meenteraad zijn alhier nader geregeld en als- nu vastgesteldde jaarwedden der wethou ders op f 30 voor ieder, (vroeger 20) en het presentiegeld van de leden van den raad op f 48, (vroeger f 24), zijnde de daartoe betrek kelijk j raadsbesluiten bereids goedgekeurd. Volgens de M. Ct. is in de dienstre geling op den spoorweg Vlissingen —Roosen daal, welke met 15 October a. s. in werking treedt, weinig verandering gekomen. In de richting VlissingenRoosendaal is ge wijzigd De personentrein die te 7,50 's morgens en te 10 uren 's avonds van Vlissingen naar Middelburg loopt, vervalt. De trein, die nu te 12,50 vertrekt, zal te 12,32 en de trein, die nu te 3 uren vertrekt, te 2,30 vertrekken. De trein, die te 8,40 uit Vlissingen ver trekt, zal ook te Vlake stilhouden. In de richting RoosendaalVlissingen De trein, die te 8,15 's morgens en 10,25 's avonds van Middelburg naar Vlissingen loopt, vervalt. Met den goederentrein, die te 8,45 's mor gens uit Roosendaal vertrekt, zullen naar Ber- gen-op-Zoom ook personen vervoerd worden De trein, die thans te 3,10 uit Roosendaal vertrekt, zal te 3,5 van daar vertrekken. 16) Naar het Franseh van George Vaütier, door J. O. S. VI. Onder de groote kap van het rijtuig, dat door de zon beschenen werd, zat mevrouw Pivier met half gesloten oogen in zekere verrukking te luis teren naar het rammelen der kronen die door het schokken van den wagen, in den grooten lederen buidel, dien zij bij zich op hare knieën had, heen en weder schuddenhet ruischen van het woud, het gezang der vogels het scherpe gepiep der slecht gesmeerde wielen, en het hinniken van het paard schenen haar toe met den vroolijken klank van het geld geheimzinnig samen te stemmen tot een welluidend geheel. Plotseling ontwaakte zij uit deu soeskeek op haar horloge en vroeg den koetsier: Zijn wij er nog niet haast, Jan Binnen een klein kwartiertje mevrouw. Co cotte is moe; zij loopt al van twaalf uur af en nu is 't avond. Zet haar maar wat aan't wordt laat, eu ik ben bang onder weg. Zij drukte den zak tegen zich aan als wilde zij hem beschermen en keek, angstig voorover ge bogen, naar de zon, die vuurrood achter de groote boomen en achter het kreupelbosch, dat reeds een zwarte schaduw afwierp, onderging, en luisterde naar de klokjes van het kleine stadje, wier geluid Ia eene te Utrecht door de voorloopige commissie voor het spoorweg-jubilé belegde ver gadering van spoorweg-ambtenaren is gebleken, dat men van de zijde der spoorweg-maatschap pijen op éene enkele uitzondering na vol strekt geen financiëelen steun mocht verkrijgen. Als motief voor deze weigering werd bjjna al gemeen aangevoerd, dat het feit dat de Rocket vóór 50 jaren zegevierend uit den voor loco motieven uitgeschreven wedstrgd was getreden, geene voldoende aanleiding geacht werd om een spoorwegfeest te vieren. Door eenige der maat schappijen werd als haar gevoelen uitgedrukt, dat in 1889, als wanneer het 50 jaar zal ge leden zijn dat in Nederland de eerste spoorweg werd bereden, meer aanleiding daartoe bestond. Toch waren direetiën niet per sé tegen de feest viering en enkele hadden reeds te kennen ge geven, dat zij het personeel zooveel moge lijk in de gelegenheid zullen stellen aan de bijeenkomst deel te nemen. Het voorgenomen feest zal derhalve den 25 October a. s. plaats hebben. Het hoofdbestuur van de veieeniging voor lijkverbranding heeft zich tot den Koning ge wend met een adres, waarin zij verzoekt om wijziging van het wettelijk voorschrift, 't welk. beveelt dat elk lijk begraven wordein overweging te willen nemen. LANDBOUW VEETEELT. Als bijzonder nieuws verneemt men, dat eenige aardappelplanters in de gemeente 's-Ueer Arendskerke tot het besluit zijn gekomen de bedongen landhuur niet ten volle uittebetalen aan de daartoe gerechtig den, op grond van den slechten oogst der aardappels. Men vindt daartoe aanleiding in art. 1629 van het burgerlijk wetboek, gebruik of misbruik makende van de omstandigheid dat het tegendeel niet als voor waarde is gesteld. Opmerkelijk, dat omtrent deze zaak bij de wet meer gezorgd is voor den huurder dan voor den verhuurder, want voor 'l geval dat de huurder een dubbelen of overvloedigen oogst inzamelt vindt men geene regeling, waarby de verhuurder recht heeft meer te vorderen dan geconditioneerd is. Genoemd artikel luidt als volgt„Indien de huur slechts voor een jaar is aangegaan en de oogst voor hët geheel of voor de helft is verloren, is de huur der ontheven van de betaling van den geheelen huur prijs of van eeu evenredig gedeelte vao denzei ven. Wanneer het verlies minder dan de helft bedraagt, heeft hij geene aanspraak op eenige korting." In het weekblad Sieboldia wordt nog eens her door den mist tot haar doordrong. Dit tooneel leidde hare gedachten afde gouden tientjes rin kelden nog steedsmaar zij hoorde ze nietzij dacht er over of haar plan geslaagd was en of haar zoon een middel had gevonden om uit de positie te geraken, waarin zij hem gebracht .had. 't Was een vreemde jongen Hij nad volstrekt geen oog voor Claudine's schoonheid hjj liet altijd een tegenzin en verveling merken bij den werkkring, die hem door zijn moeder beschikt was het was maar al te duidelijk, dat zijne onverschilligheid voor een groot deel de oorzaak was van den afkeer van het jonge meisje. Mevrouw Pivier herinnerde zich nog woordelijk 't geen zij hem op het hart had gedrukt, voordat zij wegreed. Ik heb je voorbereid op een huwelijk, had zij gezegd, waardoor je rijk zult worden alle moeite heb ik daarvoor gedaan maar ik kan niet alles doen in dezetotnutoe heb je je tegenover je nichtje gedragen als een sul. Wil je, ja of neen, het fortuin, dat je wacht, verwerpen?.... Neen? Welnu, dan ook moeite gedaan 1 maak dat ze van je houdt. Hij had geantwoordClaudine houdt niet van mij. Zij was kwaad geworden Hebt gij haar ooit een woord over liefde gesproken Hebt gij baar wel ooit goed aange keken Dacht je soms, dat ik haar het hof zou maken Zij had een groote preek gehouden en hjj had oplettend geluisterd 't was toch de eerste maal, dat zij zich tegenover hem over zulke zaken uit liet en hoewel zij de vrouw niet was om met warmte en vuur over zoo iets te spreken, had hij inuerd, dat het beste, afdoende middel om duizend- pooten, pissebedden en dergeljjke dieren, die de planten benadeelen, op te ruimen iseen padde te laten rondkruipen. Warme kassen zuivert men daardoor radicaal. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen naar 's-Heer Abts- en Sinoutskerke ds. D. Sipal, te Lisse. Beroepen te Oud-Beierland ds. Cromsigt, pred. te Cortgeue. Op de voordracht voor hulponderw. te Leimui- den komt als no. 2 voor dhr. A. C. Boluyt te St. Philipsland. Voor bet surnumerairs-examen, dat gisteren aan het Centraalbureau der M. t. E. v. S. te Utrecht werd gehouden, hebben zich dertig candidaten aaDgemeld, en daarbij eene dame. Het Nederlandsch schoolmuseum, permanente tentoonstelling van schoolmeubelen en leermiddelen bjj het onderwjjs, voor ongeveer twee jaren te Am sterdam opgericht, mocht gedurende zjjn bestaan zich in zooveel belangstelling, zoo binnen-als buitenslands verbeugen, dat de localiteit in het Paleis voor Volks- vljjt veel te heperkt was voor eene behoorlijke ten toonstelling. Thans overgebracht naar de lokalen boven de openbare; handelsschool, Keizersgracht bjj de Lelie gracht, is het sedert eenige dagen opnieuw opeuge- steld voor de leden en het publiek. In deze nieuwe localiteit voldoet het aan alle eischen, die men aan eene dergeljjke inrichting stellen mag, en geeft den bezoekers, die zich op de hoogte willen stellen van de tegenwoordige leer- tn hulpmiddelen bjj het onder- wjjs, eene gemakkelijke gelegenheid tot vergeliikiDg en tot het doen eener keuze. Zoo vindt men voor schoolbouw niet alleen een aantal teekeningen en plannen van scholen hier te lande, in Engeland, Baden, Oostenrijk enz., maar ook het model-schoolloka.l door de Nederlaudscbe regeering op de internationale tentoonstelling te Parjjs ingezonden verder diverse stelsels van schoolbanken en schoolbor den enz. Hoogst belangrjjk zijn ook de verzamelingen van hulpmiddelen bjj het voorbereidend onderwys, bjj het onderwjjs in de aardrijkskunde, in de natuurlyke his torie en in de natuurkunde, alsmede de volledige collectie van leer- en hulpmiddelen bjj het onderwijs in handenar beid, volgens het stelsel vau deu DeenschenCiauson-Kaas. De heer M. S. Abrahamson, jl. Zaterdag op 83jarigen leeftjjd overleden te Amersfoort, heeft ver maakt, vrjj van successierechten, aan het Ned. Israël, oudemannenhuis te 's-Gravenhage 6000, Nfd. Israël, jongensweesbuis te Amsterdam ƒ6000, Ned. Isr. meisjesweeshuis te id. 5000, 4 li fdadige instellin gen der Ned. Portugeesche gem. te Amsterdam, ieder 3000. Na toekenning van verschillende legaten aan fa- tocb geluisterd. Verscheidene keeren had zij een blos op zijne wangen zien verschijnenzij had be grepen dat zij hem liever aan zich zeiven moest overlaten daarom had zij besloten de jongelui een beelen dag ongestoord bij elkander te laten, 's Mor gens toen zij vertrok had zij tegen Victor gezegd Als ik van avond terugkom, moet je je ver klaard hebben. Van zijn jeugd af had zij hem geleerd gehoor zaam te zijnzij was zeker dat hij hare bevelen zou nakomen bovendien waren zij niet van de onaangenaamsteu en zij twijfelde er niet aan, of het zou, zoo de eerste stap gedaan was, hem be vallen. Een heviger schok dan de vorige deed haar uit dit gepeins ontwaken en maakte bijna, dat de kostbare lederen buidel van haar schoot viel. Het rijtuig reed over de steeuen der «Groote straat," binnen eenige minuten was zij aan de fabriek. Tot hare groote verbazing kwam niemand haar tege moet. Met een voorgevoel, dat er een onheil ge beurd was, ging zij de eetkamer binnen. Dieu- donné maakte zijn schoolwerkVictor las op de canapé een roman. Zij ondervroeg hem met enkele woorden. Hjj antwoordde dood bedaard: Weet u het dus niet? De heer Haget is dadelijk nadat u weg waart hier gekomen bij heeft Claudine meegenomen, die niet meer terug gekomen is. Als de grond zich plotseling onder mevrouw PivieVs voeten geopend bad, was zij niet smarte lijker getroffen geweest dan thans. Zij bleef als verpletterd stilstaan en slaakte een smartvollen kreetmaar de crisis duurde kort, en spoe dig kreeg zij hare koelbloedigheid terug. Zij miliebetrekkingen heeft hjj tot universeels erfgena men van het overige deel van zijn vermogen aangewezen Pebidim en Amacalim te Amsterdam, vertegenwoor digende de belangen van de Israëlieten in het Hei lige Land, teneinde dit bedrag voor liefdadige doeleinden in Jeruzalem c. a. aan te wenden. Eenige maanden geleden zond hij 80,000 gul den naar Jeruzalem voor bet bouwen, inrichten enz. van een hospitaal voor Israëlieten in die stad. STATBN-GEiVSi:K A A Tv. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting is ingekomen een wetsontwerp tot vereeniging der gemeenten Sluis, Heille en St.-Anna ter Muiden. Verder is bepaald, dat Dinsdag de beraadslaging zal plaats hebben over verschillende wetsontwerpen, waaronder die betreffende de Amsterdamsche Ka naalmaatschappij en de immigratie in Suriname, alsmede over bet voorstel-Godefroi c. s. betrek kelijk de wijze van behandeling van het wetboek van strafrecht. De «Goescbe Naamwijzer" zal herleven 1 Velen zullen zeker die tijding met evenveel vreugde begroeten, als zij het heengaan van dien getrouwen gids betreurden. Wel zal de inhoud eenigszins Wordon gewijzigd, maar daarbij zullen de uitgevers te rade gaan met de behoeften van velen, die van oudsher den naam- wjjzer als een leiddraad bij vele zaken gebruikten. De uitgevers zullen zeker gaarne alle inlichtin gen en wenken ontvangen, die strekken kunnen om het boekje aan zijn doel te doen beantwoorden de inrichting ervan is welwillend door ijverige en bekwame banden aanvaard. Wij hopen, dat èn door de zucht der uitgevers om het werkje in eene bepaalde behoefte zooveel mogeljjk te doen blijven voorzien èn door den steun van het publiek de nieuwe «Goesche Naam wijzer" een lang leven moge tegemoet gaan 1 Wij bevelen hem daarom aan de bewoners van Zuid- en Noord-Beveland ten zeerste aan. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Middelburg. Heden is aan het gebouw van het gewestelijk bestuur alhier in het openbaar aan besteed lo. Het uitvoeren van buitengewone vernieuwin gen en herstellingen aan de havenwerken te Breskens. De raming bedroeg f 4140 Ingeschreven is door de heeren B. Den Exter Van den Brink te Krabbendijke, voor ƒ4610; D. Tholens te Hoek, voor ƒ4600; P. Monjé te Bres- deed haar zwarten doek om en beval door het venster aan Jan, die Cocotte uitspande, haar weder voor het rijtuig te zetten, steeg er in en riep op dreigenden toon Naar den heer Haget, in de Molenstraat. Jan, die begreep dat er iets ernstigs gebeurd was, lei de zweep eens flink over den mageren rug van Cocotte, die eerst haar onwil toonde door een paar bokkesprongen te maken, maar die op haar beurt den ernst van 't geval, dank zij de harde klappen, inzag en bet op een ioopen zette. De tocht was niet groot. Indien mevrouw Pivier niet zoo geheel en al onder den indruk was geweest van hare verbazing en van bare boosheid, had zij op 't oogenblik dat het rijtuig den hoek van de Molenstraat omsloeg, den heer Haget van onder bet gordijn, dat voor het raam van zijn eenvoudig ver trek hing, zien kijken, zonder twijfel verdacht op het naderend gevaar, dat hem dreigde. Toen zij zjjne kamer binnenkwam, wachtte hij, staande ach ter een tafel vol boeken, als achter eene verschan sing, haar moedig af. Vijf minuten werden in een schrikkelijk pijnlijke stilte doorgebracht. Claudine? vroeg zij zonder iets meer te zeggen. Door hare petemoei geschaakt. Hij vertelde haar, zonder iets te verzwjjgen, het avontuur waarvan hij de dupe geweest was. Zij viel hem geen oogenblik in de rede. Toen hij zijn verhaal geëindigd had, stond zij op en ging, zonder een woord te spreken, naar de deur. Hij had zich op eene heftige scène, op woedende uit vallen en op verwijtingen voorbereid deze stilte joeg hem vrees aanhij deed eenige schreden naar de deur Waar gaat gij heen

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1