1879. N°. 118. Dinsdag 7 October. 66ste Jaargang. DE PITI FEUILLETON. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Oosl-lndië. OFFICIËELE MËDEDEELIiVGElV. GOES, 6 October 1879. GOESCHE l>e uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 et. COIÜÏAVT. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a L— Dienstaanbiedingen, ni8t meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. 8TEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Via NAPELS, (Fransche mail) 17 Oct. Via NAPELS, CMaatsch. Nederl.)2 0 Oct Via BRIND1SI, 23 Oct. Via AMSTERDAM, 24 Oct. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembaug niet aan. allen 7.30 's avonds. Staat van brieven, verzonden door het post" kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de le helft der maand September 1879. 1. Siep, Vlissingen. Van het Hulpkantoor: Hoedekenskerke. 2. Jan Verhelst, Rensumageest. schore. 3. P. Veelius, 's-Heer AbUlcerke. Waarde. 4. Redacteur van het Weekblad, Waarde. wlssekerke. 5. G. Prins, Sliedrecht. Tot de commissie, ingesteld tot het houden van een vergelijkend onderzoek naar de bekwaamheid der candidaten, naar de betrekking van adspirant-ingenieur van den Waterstaat dingende, behoort o a. de heer O. Van Diesen, hoofdingenieur van den Waterstaat in Zeeland. In de tweede helft der maand December a. s. zal te 's-Gravenhage een examen worden gehouden voor de betrekking van adspirant-lacdmeter bij het kadaster, waarvoor minstens 15 plaatsen ter vervulling worden opengesteld. Nadere bijzonderheden bevat de f >St.~ Cf.' middelburg. Zondag hield de »Werk- mans-vereeniging" alhier hare eerste soirée littéraire in dit seizoen. Het lokaal dier ver- eeniging heeft eene groote verbetering en uit breiding ondergaan. Na eene hartelijke wel komstrede van den voorzitter werd een afwisse lend programma uitgevoerd, bestaande uit declamatorische voordrachten en de opvoering van een dramatische schets door de leden der afdeeling »Nut en Genoegen" en zangstukjes, gezongen door de leden de afdeeling Voorwaarts Streven". Deze laatsten gaven vooral bljjk van voor- nitgang, hetgeen ten deele zeker te danken is 14) Naar het Franseh van George Vautier, door J. O. S. Weet gij niet, dat dit eene wegvoering is eener minderjarige en dat het wetboek van straf recht Wat nu Spreekt gij ook al van het straf recht? Maar dat is heel aardig van u heb ik ooit een wetboek gelezen Er staat gevangenisstraf op morgen zult gij hier de rechters en de agenten hebben en wie weet wie nog meer! Welnu, laat hen komenIk zal hun ant woorden, dat ik de petemoei ben De wet kent geen petemoeien noch petevaders. Ik had dus dat kind, dat ik voor God be loofd heb te zullen beschermen, in dien toestand moeten achterlaten Dat is al heel vreemd en uw strafrecht schjjnt mij, ondanks allen eerbied, dien men daaraan verschuldigd is, een wonderljjk recht ik wil er niet meer van hooren. De justitie zal er u zonder uw verlof over sprekenmaar dat kan alles terecht komen, als gjj naar reden wilt luisteren. Dat wil zeggen, als ik Claudine in de macht van die vrouw zou willen laten, die mij van haar hoog burgerljjk standpunt als eene avonturierster behandeld heeft. Boosheid is een kwade raadgeefster; zij heelt u reeds eene groote onvoorzichtigheid doen begaan. aan de goede leiding van den sinds korten tijd als directeur opgetreden heer C. J. Witte. Ten slotte werden de aanwezigen aangenaam verrast door de optreding van twee meisjes, die de eer en den roem der Nederlandscbe vlag op gelukkig geslaagde wjjze bezongen. Zij hebben het voornemen om in het vervolg aan de drama tische oefeningen en uitvoeringen deel te nemen, hetgeen waardeering verdient. In verband met het beetwortelvervoer op de Zeeuwsche lijn zullen op een nader te bepalen datum goederentreinen beginnen te loopen. De trein vertrekt uit Vlissingen (stad) 6,20 'a morgens, uit Goes 7,30, uit Bergen- op-Zoom 12 u. en komt te Roosendaal 12,30. Hij keert terug uit Roosendaal om 1,20 's mid dags, uit Bergen-op-Zoom 4 u., uit Goes 6,28, aankomst te Vlissingen (stad) 7,25. (M. Ct.) Bij de Regeering is een plan iu overwe ging tot het overbrengeu tegen een goedkoop tarief, door middel der posterijen, van pakjes van bepaalde afmeting en niet boven de 5 kilogram. NR.) De Standaard deelt mede, dat de anti revolutionaire leden der Tweede Kamer aan hnnne partjj-conferentiën het bekende pogram hebben ten grondslag gelegd. Te Leiden had Vrjjdag de plechtige in- wjjding der nieuwe kweekschool van zeevaart en de onthulling der buste van wjjlen Prins Hendrik der Nederlanden plaats. De kweek school zal voortaan Prins Hendrikschool" heeten. Volgens het Journal de Gand is Woensdag 11. door den Minister van openbare werken den heer Sainctelette, eene deputatie ontvangen van den Cercle commercial et industriel te Gent, welke, behalve eenige mededeelingen omtrent de wenschen der Gentscbe handelswereld ton aanzien van de plaatselijke havenwerken, ook den Minister de vraag deed, hoe 't met de Ne-. derlandsch-Belgische onderhandelingen over het kanaal naar Ter Neuzen staat. Volgens het genoemde blad komt het antwoord van den Minister hierop nederDe onderhandelin gen werden met het nieuwe Nederlandsche ministerie hervatzoodra dit zich gecon stitueerd had. De regeering hoopt, dat binnen korten tjjd een resultaat verkregen zal worden." We hebben niet alleen met-die belachelijke bur gerjuffrouw te doen er is ook een voogd. Och als gij dat kind bad zien weenen, zooals ik gezien heb, dan zoudt gij het zelfde gedaan hebben't Is waar, ik heb niet genoeg nage dacht. Achik ben er wel voor gestraft Wat wilt gij daarmeê zeggen Niets. Twee keeren werd er op de deur geklopt en bet gordijn opgelicht. Een knecht kwam binnen. De schrijver van het drama Ik heb belet. Expres heb ik dat gezegd. Hij houdt toch vol en beweert dat u hem, zoodra u teruggekomen waart, zoudt ontvangen en zeide er bij dat hij licht in uw kamer had gezien, dat hij weet dat u er zijt Goed Breng hem hier. Marcel stond op. Gij gaat toch niet weg, hoop ik Ik ben bang onbescheiden te zijn. Och geene gekheden als 't u belieft Gij weet niet hoe Wat? Gij spreekt in raadsels. Ik kan u niet zeggen Hij had geen tijd voor groote explicaties. Degene, dien men wachtte, trad, door den lakei aangekon digd, binnen De heer Jacob Des Vignes! 't Was niet meer het jongetje met een verwil derd en verlegen voorkomen, dat eerlang zijn stadje verlaten had, met een klein pakje onder den arm, teneinde naam te maken en roem in te oogsten 't was een volwassen man, die door Parijs beschaafd en ontbolsterd wasechter zonder dat hij eene zekere uitdrukking van ongekunsteldheid verloren STATKrN-GEN KRAAL. TWEEDE KAMER. De commissie voor de geloofsbrieven heeft geadviseerd, dat de Kamer besluite den heer rar. M. W. baron Du Tour Van Bellinchhave niet als lid toe te laten. Tot rapporteurs voor de Algemeene Be schouwingen over de Staatsbegrooting zijn ge kozen de heeren Mirandolle, Borgesius, Borret, Van Tienhoven en Idzerda. LANDBOUW VEETEELT. Dé invoer van Duitsche aardappelen gaal te Bergen-op-Zoona steeds voort; voor/2,10 en 2,25 waren Woeusdag vry goede soorten verkrijgbaar. De prjjs van de inlandsche zal door dezen invoer wel eenigszins dalen. Zuster-Ct De Landman merkt op, dat een aardappelras in ongeveer 50 jaren schijnt uitgeput te worden, zoo dat men 't dan door nieuwe, gezonde zaden zou moeten vervangen„de ziekte" vertoonde zich het eerst in 1636, nadat de aardappel in 1683 naar Europa was overgebracht. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Door den heer C. V. d. Linde, onlangs te Poort vliet overleden, is aan de diaconie der gemeente al daar een legaat van 500 vermaakt. Kruiningen. Tot 3en hulponderwijzer aan de school op het dorp werd Donderdag benoemd de heer J. 1. Fan Dijke, thans te Krabbendijke. Met hem stonden op de voordracht de heer N. Minderhout te Vaassen en mejuffrouw II. J. D. Lotzente Alkmaar. De verordening, regelende het openbaar onderwijs in deze gemeeDte, is door den gemeenteraad gewjjzigd, zoodanig dat van 1 November a. s. in plaats van des WoensdagsMurniddags, school zal gehouden worden des Zaterdagsceormiddagsterwijl onderwjjs iu de Fransche taal zal gegeven worden op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, des avonds van vijf tot half acht uren. Ter benoeming van een leeraar in de Fransche taal aan het gymnasium te Amsterdam worden aan den Raad voorge Iragen de heeren E. A. Sunier, leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Groningen, en G. J. Fan der Poll, leeraar aan de hoogere bur gerschool te Go-s. De vereenigiug voor hooger onderwjjs op ge reformeerden groudslag heeft besloten de vrije uni versiteit voorloopig te vestigen te Amsterdam. De totale opbrengst van de jaarcollecte voor de scholen met den bijbel is geweest 40,37 l,947i van 413 locale comités. had. Hij hield bij bet binnenkomen zijn schreden in, verwonderd over de tegenwoordigheid van een derde; zijn gezicht verraadde spijtigheid, waarom Marcel inwendig moest lachen. Jane, die eene kalmte voorwenddedie door hare zenuwachtige bewegingen weêrsproken werd, maakte spoedig, een einde aan zulk eenen hinder lijken toestand. Wel, meneer! hoe staat gij er zoo op, op dit uur bij mij gelaten te worden Gij hadt mij beloofd na uwe terugkomst bij u te mogen komen Zjj viel hem in de rede Ik kom uit uwe ge boorteplaats. Weet gij Ik weet alles. Zij had die laatste woorden zoo scherp uitge sproken, dat hp haar verwonderd aanzag. Onbeleefd en ruw stelde zij bare bezoekers aan elkander voor, en bracht bet gesprek op dagelijk- sche onderwerpen, waardoor het niet zeer vlotte; men praatte over de comedie in 't algemeen en over Baymonde in 't bijzonder Na een kwartiertje stond Jacob op en vertrok, terwijl bg te vergeefs onder eenen koelen beleefdheidsvorm zijne verbitte ring poogde te verbergen, die hij niet meester was. Toen hij weg was, zette Marcel zich tegenover Jane, die zonder een woord te spreken was blijven zitten. Ik zou me zeer moeten vergissen, of dat jonge mensch is hier niet alleen gekomen om over zijn drama te spreken Zij antwoordde geraakt Wat wilt gij daarmeê zeggen? Moet ik het u verklaren Op den 15 Oei. a. s. zal teLiugen (prov. Han nover) met ondeisteuning uit de stedelijke fondsen eene technische school worden opgericht, onder leiding van den ingenieur W. Dallrop. Er zal onderwijs worden gegeven in de Werktuig- en Bouwkunde; inzonder heid ten behoeve van jonge lieden, die eene dergeljjke inrichting voor hooger onderwijs niet kunnenbezoeken. Deze inrichting zal uit drie afdeelingen bestaan 1. Bene werktuigkundige afdeeling Maschinen- bauschule) voor werktuigkundige ingenieurs en vervaardigers van machines; 2. Eenebouwkundigeafdeeling (Baugewerkschule) voor architecten, metselaars en timmerlieden 3. Eene afdeeling voor werkbazen en bouwkundige- en machine teekenaars Werkmeisterschule). Prospectussen zjjn te brkomen bjj de Directie van het „Tccbnicum" te Lingen, provincie Hannover. Op den 3 Oct. jl. vierde de heer M. De Mol At., te Veere, zijn 25jarig jubilé als hoofdonderwjjzer aan de openbare lagere school aldaar. Van school-auto- riteiten, gemeentebestuur, ingezetenen, leerlingen en collega's outving de jubilaris treffende blijken van belangstelling en waardeeriag. Uit de meeste wo ningen en van de gemeentegebouwen wapperde de driekleur, terwjjl een muziekkorps uit Middelburg niet weinig bijdroeg om de algemeene feestvreugd? te verhoogen. De Eagelsehe Academy spreekt met ingenomen heid over de nieuwe methode voor taal- en uitspraak leer, thans in Amerika ingevoerd. Een Mécédaire, door den heer G. Lepnfoost te Parijs bewerkt, zal deze leerwjjze voor het Franseh Engelsoh in tospas sing brengen, en wordt in Engeland met belangstel ling tegemoet gezien. Zooals men weet heeft hier te lande deze methode eene bewerking gevonden in de Fransche brieven door Lambert Dély, uitgegeven onder toezicht van den heer Taco II. De Beer, (uit gevers Blom Olivierse, te Kuilenburg.) Afsluiting der Kasboeken en Restantenlijst bij de Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes, over de maand September 1879. ONTVANGSTEN Reservefonds2314,36 Storting aandeel - 10729,85 Terugbetaling op schuldvordering - 76802,66 Interesten daarvoor en ger. interest - 3570, Opgenomen gelden- 60900,64' Onkosten - Nihil Gezamenlijk bedrag154317,41' UITGAVEN Reservefonds Terugbetaalde aandeden - 277,16 Verleende voorschotten -120516,08 Terugbetaalde interesten - 313,39 Terugbetaalde opgenomen gelden - 31167,04 Interesten van opgenomen gelden - 198,00' Onkosten113,38' Gezamenlijk bedrag-152585,06 Kas-saldo 1732,35' Marcelgij maakt een vreemd misbruik van onze oude vriendschap. Gij weet wie ik ben. Ik weet dat gij eene vreemde vrouw zijt, die tot allerlei buitensporigheden in staat is, ja zelfs zoudt gij op uwen leeftijd u nog kunnen ver slingeren aan een dichter van twintig jaar. Laat mijn leeftijd er buiten Gij hebt gelijk; we hebben op dit oogenblik wel andere dingen te doen. Gij moet een besluit ten opzichte van Claudine nemen. O! mijn besluit staat reeds vast. Zij zal terug moeten gaan. Morgenochtend zal ik haar terug zenden. Gij zijt wel gauw van plan veranderd. Toen uw dichter binnenkwam, weigerdet gij Ja, ik had ongelijk; 'k heb het ingezien. Toen gij hem over zijn drama hoordet spreken Houd op met die gekheid als 't u belieft. Zij gaf hem de hand. Ik ben moe, ik geef u verlof heen te gaan. Dat wil zeggen, dat gij mij wegzendt. Nog eens voor 't laatst, staat uw besluit onherroepe lijk vast? Zeker, zeker! Hoe dikwijls moet ik b et u wel vertellen Zult gij Claudine terugbrengen? Volstrekt niet; mijn plicht verbiedt mij Parijs te verlaten. Marie zal het doen. Verlangt gij dat ik, in qualiteit van peter, mij met deze zorg zal belasten ik zal bare bloedverwanten opzoeken, de noodige explicatie geven en hen bedaren als 't noodig is. Gaarne. Komt gij baar balen Morgenochtend om tien uur. Zult gij hierna aan geen nieuwe gril meer toegeven

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1