Zaterdag 4 October. 66sle Jaargang. "ij een koning* te g'ast. OFFICIEELS MEDEDEELDEN. GOES, 3 October 1879. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vkijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke Hommers 6 et., met bijblad 10 ct. COIMN Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst*. Geboorte- hnwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. 8TEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Wij waren aan het phantaseeren geraakt. Door het lezen van eeue beschrijving in het laatste nommer van de Gids door den heer Seyfardt gegeven, meenden ook wij ons verplaatst naar Essen in het begin van Augustus vau dit jaar. Wij dachten eveneens tot de gasten te behooren, die daar door hun gastheer zoo vorste lijk werden ontvangen. Doch wat zou men van een koning anders kunnen verwachten? zal men vragen. Eilieve, men vergisse zich niet. Het geldt geen man, met purper omhangen, en kroon en schepter zwaaiendemaar een, die meer macht toch uitoefent en zelfs over vorsten regeert. Het betreft den kanonnenkoning Krupp, en wij dachten te behooren tot de 120 gasten uit alle landen, welke in die maand door hem waren genoodigd, om de schietproeven bij te wonen. Wij zagen afgevaardigden uit China, Japan, Duitschland, Rumenie, Servie, Italië, Spanje, Portugal, Turkije, Rusland, Oostenrijk, Zwitser land, Belgie, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Engeland. Nederland was door 8 personen vertegenwoordigd. Welk een vereeniging van nationaliteiten, en welk een samenzijn van de meest vijandige elementen! En toch heerschte er zulk een aan gename toon, vooral daar de gastheer er voor zorgde op onbekrompen wijze ons te ontvangen. Verbeeld u, acht dagen lang waren 120 personen, waaronder de hooggeplaatsten in militairen rang uit die verschillende landen, de gasten van de firma Fried. Krupp te Essen. Extra-treinen, equipages ze stonden ter hunner beschikking, hotels waren voor hen gereed ge maakt, diners en soupers aangericht, voor ver maken was uitstekend gezorgd, aan afwisseling ontbrak het niet, en wanneer men bij dat alles de onkosten rekent, die door de schietproeven werden veroorzaakt en die waren niet ge ring, want er wordt door éen schot heel wat geld het luchtruim doorgejaagd dan zal het zeker niemand verwonderen, dat de zuinige Nederlandsehe aard, waarop wij zoo gaarne ons laten voorstaan, al valt er veel op af te dingen, zich bij ons niet verloochende en wij verbaasd waren over de ontzaglijke OLkosten door de firma gemaakt. Maar tegelijkertijd dachten wij aan het spieringje om een kabeljauw te vangen begonnen wij te bedenken, dat die firma zoo iets niet zou doen, zonder dat zij zeker wist er voordeel bij te zullen behalen en dat zij er de onkosten wel weer uit zou halen. Zulke redeneeringen klonken wellicht menig een wat kruideniers-politiekachtig maar wij moeten eerlijk bekennen, dat ze toch bij ons opkwamen en dat wij bedenkelijk het hoofd schudd'en. Wij behoorden niet tot de deskundigen, en op artillerie-gebied waren er zoovele autoriteiten, die van de plannen en oefeningen notitie namen, dat wij daarbij ons gerust een weinig in de achterhoede konden houden. Wel bemerkten wij, dat de meeste gasten, als er aangekondigd werd dat er een schot zou worden gelostde ooren met de vingers ge sloten hielden. Hoe dit in oorlogstijd dan gaat, begrijpen wij niet. Wij hoorden spreken van een reuzenkanon, dat een ijzermassa van 775 kilogram met eene snelheid van ruim 500 M. in de seconde uit bracht. 410 oude ponden buskruit werden in dat kanon gestopt, dat 72000 kg. weegt en met dat monster werden in 24 minuten vijf schoten gedaan, waarvoor 15 inan noodig waren. Wij vonden die bijzonderheden treurig be langrijk. Later hoorden wij van het vernielen van pant serplaten, alsof het ijzer boter ware. Een 160 kg. zware stalen projectiel, dat met behulp van eene lading van 75 kg. eene snelheid verkreeg, die bij het treffen van het doel nog 564 M. in de seconde bedroeg, doorboorde een ijzerdikte van ruim éen hal ven M., die 150 M. vóór den vuurmond was opgesteld. Meer dan die proeven trok echter onze aandacht de uitgebreide, 400 hectaren groote fabriek, waaraan wij ten laatste een bezoek brachten. Het was slechts een vluchtige blik, dien men over het geheel kon werpen de fabriek is te kolossaal om alles te zien. Treinen doorkruisen het terrein 39 kilometer gewoon spoor en 18 kilometer smal spoor zijn aangelegd 24 locomotieven met 747 waggons doen dienst op de verschillende lijnen. Boven dien zijn er nog 214 karren tot vervoer aan gewezen, die door 80 paarden worden bediend. Ook voor telegrafische gemeenschap is gezorgd 60 kilometer lijn met 44 stations zijn op het terrein aanwezig. Aan kolen wordt op de fabriek gemiddeld 1800 ton, elk van 1000 kg..dagelijks verbruikt, en geen wonder als men weet, hoe de stoom daar alles beheerscht, al was het alleen om' de 77 stoomhamers van 100 tot 50,000 kg. gewicht in beweging te brengen, waarvan de grond voort durend dreunt. 298 stoomketels leveren dan ook den stoom voor 294 stoomwerktuigen van 2 tot 1000 paar- dekrachtente zamen 11,000 paardekrachten vertegenwoordigende. Wie kan zich een voorstelling maken van zulk eene fabriek, als men weet, dat er 8500 werklieden bezig zijn en dan nog 5300 in de mijnen en 700 aan de hoogovens! Voor een eigen brandweer, 63 man sterk, is ook gezorgd. Op een gegeven alarmsignaal hadden er exer citiën plaats, zooals dit in Amsterdam geschiedt. Is hij geen koning gelijk, die over dat alles regeertMaar dit zij hem ter eere hij is ook een goed vorst. De materiëele en in- tellectueele belangen zijner onderhoorigen ziet hij niet over het hoofd. Voor goed onderwijs wordt gezorgd en het ontbreekt aan niets, wat voor de stoffelijke be langen der werklieden nuttig kan wezen. En voor den troon van dien koningdien ii Grootmeester der artillerie'' en ueerste artillerist der wereldhebben wij gebogen. Daar stond hij met zijne echtgenoote naast zich, met vorstelijke majesteit de gasten be groetende, en hij scheen zich bewust de mau te wezen, die tegenwoordig de wereld regeert, wanneer ten minste een Rotschild de gelden verschaft. Het is waarniet alles wat hij levert, is op vernieling gebaseerd, maar toch wel heigeen op het internationale feest, dat hij gaf, ous te aanschouwen werd gegeven. Wij dwepen, wanneer wij naar eeuwigen vrede haken Wij scheppen ons illusiën, wanneer wij dien verwachten! Maar dat dweepen, die illusiën, zij zijn daarom toch goed Waarom moest, terwijl men broederlijk daar vereenigd was, gezellig samenging, die broeder band wreedaardig worden verbroken, zoodra men in zijn land was teruggekeerd, om plaats te maken voor berekenend overleg om met de wetenschap, bij Krupp verkregen, zooveel mo gelijk winst te doen Wij zagen daar een internationale polonaise met hindernissen uitvoeren. Een Duitsch kolonel met een Chineesch majoor gearmd marcheer den op de maat der muziek door de zaal, en gevolgd door de overigen ging men over stoelen, canape's en tafels, zorgvuldig oppassende, dat de glazen niet werden omvergeworpen. In oorlogstijd spaart men geen menschen- levens, doch nu waren die mannen bezorgd voor glazen Maar toen die polonaise was geëindigd dacht menigeen //dat de heer Krupp maar niet dikwijls zulke feesten moest aanrichten, omdat zulk een feest een algemeen verbroederingsfeest, een vredefeest werd, en de fabriek bij een eeu wigen vrede geen kanonnen meer zou behoeven te leveren, tenzij bij een eeuwig gewapeuden vrede." Wij dachten anders. Als de eeuwige vrede langs dien weg te bereiken islaat de heer Krupp dan telkens zulke feesten geven, en het Vredebond gifien inzamelen om die te steunen. Een eeuwig gewapenden vrede ons wel, mits Krupp dan eindige met het doen van nieuwe uit vindingen, of daarin zoo spoedig mogelijk steeds meer en meer de volmaaktheid bereike, zoodat elk verweermiddel door een vernietigingsmiddel worde overtroffen, en er ten slotte aan geen weerstand of vernielen meer te denken valt. Dan zal hij zelf zijn uitvindingen wel moeten eindigen. Menig toeschouwer maakte bij de oefeningen te Meppen de opmerking, dat, als Krupp met uitvinden zoo voortgaatalle schatkisten dan weldra zullen worden uitgeput door de uitgaven voor gesehut, dat telkens weder verbeterd wordt. En dat, terwijl er zooveel behoefte is aan geld Wij waren vol bewondering bij het aanschou wen van zulk eene grootsche onderneming als die van den heer Krupp; wij weten, dat zij aan duizenden het onderhoud verschaft, en dat ook in alle landen het krijgswezen zijne groote voor deden afwerpt. Maar wij dachten tevens aan de schatten, die het verslindt, hoe het werk krachten aan de maatschappij ontrukt en hoeveel ellende er wordt verspreid, wanneer eenmaal diensten van dat alles worden gevraagd. In éen wenk zijn weer duizenden verspild van de zoo zuur opgebrachte gelden, en te Essen beijvert men zich om den tijd daartoe steeds te bekorten. Als vorst Bismarck daarheen zijne blikken eens richtte en zijn macht gebruikte, om Duitschland langs den weg van bezuiniging op dat punt gelukkig te maken, dan stichtte hij meer nut dan met al zijne protectionistische plannen. Krupp s inrichting zou er wellicht door ver minderen, maar hij, de energieke, bekwame man zou wel weer andere middelen weten, om voor zich en zijne arbeiders bestaan te vinden. Wij behoefden dus niet te veinzen, toen wij bij ons heengaan geen wenschen uitten voor den voortdurenden bloei van zijne inrichting. Maar wel hoopten wij, dat er jaarlijks een internationaal feest mocht worden gegeven, waar bij zoovele gasten als nu te Essen vertegen woordigd zijn, en dat dan de vrede het voor zittersgestoelte innam, om met kalmte en op even aangename wijze als te Essen God Mars deed, allen bezig te houden. Dan konden daar jaarlijks alle dringende quaestiën worden besproken en opgelost, en er ten slotte eene internationale polonaise worden gedanst, als hulde aan de presidente voor hare uitstekende leiding. Het Vredebond deele deze onze phantaisie, en helpe haar tot werkelijkheid brengen! Dan doet het een goed werk. Overgeplaatst met 1 Oct. op verzoek bij het 8e reg. inf. de ie luit F. E. H. Liebert. De kapitein van den staf der infanterie J. II. Ver schoor, waarnemend kapitein-adjudant bij de K. M, Academie, is. op zijn verzoek, ontheven van die be trekking en overgeplaatst bij het 6e regiment infanterie. De betrekking van leeraar in de Vaderlandsche geschiedenis en de Nederlandsehe taal en letterkunde, aan het Koninklijk Instituut voor de marine te Wil lemsoord, is vacant. Personen, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, kunnen onder overlegging van een geboorte-extract en de hun uit gereikte diploma's zich bij verzoekschrift, op zegel, tot het departement van marine wenden. De aan bedoelde betrekking verbonden bezoldiging bedraagt voorloopig ƒ1900 'sjaars, welke geleidelijk zal opklimmen tot een maximum van ƒ2300 's jaars. De jabilaris J. II. Enters ontving van zijne mede-ambtenaren nog een Berlijnsch zilveren tabaksdoos en brilledoos. Ook van particuliere zijde ontbrak het hem niet aan blijken van belangstelling. Borssele. Door het overlijden van dhr. I. Steketee alhier is eene vacature ontstaan in den gemeenteraad en in den Dijkraad van het Calamiteuse Waterschap Ellewoutsdijk en den Calamiteusen polder Borssele. De nieuwe burgemeester vau Delfshaven, jhr. F. Van Citters, is Donderdag als zoodanig geinstalleerd en vau de zijde der bevolking met vele blijken van ingenomenheid begroet. De heer Keuchenius is Woensdag uit Batavia te 's-Hage aangekomen. De Commissie tot het doen van voor bereidende stappen tot viering van het öOjarig spoorwegjubilé heeft zich tot de directiën der vijf Nederlandsehe spoorwegmaatschappijen ge wend en de wijze, waarop zij voornemens is onder medewerking der directiën het gewich tig feit in de spoorwegwereld te herdenken, uiteengezet. Vermoedelijk op Zaterdag 25 Oct. a. s. wil men te Utrecht een diner hou den, waaraan alle vaste spoorwegbeambten in den lande voor eigen rekening kunnen deel nemen. De prijs van dat diner, die onder het bereik van velen zal vallen, wordt later bekend gemaakt. Des avonds zal er een groot concert plaats hebben in het park »Tivoli," waarop alle spoorwegambtenaren met hunne familie kosteloos toegang zullen hebben. Voor dit laatste ontbreken echter de middelen, eu de commissie richt daarom de bescheiden vraag tot de directiën, of zij voor dit doel op haren fiuanciëeleu steun mogen rekenen. TWEEDE KAMER. De afieeiingep der KaraT hebben Woensdag het onderzoek der Indische begrooting ten einde gebracht. Donderdag hielden zij zich bezig met het onderzoek vau de wetsontwerpen, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op de suiker en tot wijziging en aanvulling der wetten omtrent de heffiag eu verzeke ring van de invoerrechten eu accijnzen, terwijl eveneens met het onderzoek van de Staatsbegrooting voor 1880 in de afdeelingen een begin is gemaakt. Tot rappor teurs voorde algemeene beschouwingen en voor Hoofd stuk I, II, VII A eo de Middelenwet zijn gekozen de heeren Mirandolle, Goeman Borgesius, Borret Van Tienhoven en Idzerda. KERKELIJKE ZAKEN k ONDERWIJS. Door het Classikaal bestuur van Goes is na afgelegd examen tot Godsdienst-onderwijzer bevorderd de heer W. JFesseldijk van Hansweert. (W. G. Ct.) Beroepen te Ovezand en Driewegen ds. K. II, F. Creutzbergte Woudenberg bij Utrecht. Beroepen te Dalfsen ds. J. Cromsigt te Cortgene. Bedankt voor het beroep naar St. Kruis door ds. J. Dommisse Czn. te Rottevalle (Friesland), In verschillende bladen lezen wij «De heer G. Roodenburchciviel-ingenieur te Amsterdam, be noemd tot leeraar aan de H. B. S. voor meisjes te Go s, heeft voor die betrekking bedankt, daar hem is opgedragen den to-stand der Keulsche vaart te on derzoeken, in verband met bet voorgenomen plan tot verbetering vau dien waterweg." Onze lezers zullen kunnen beseffen hoe aangenaam het voor ons is langs dien omweg hun iets mee te moeten deelen, wat op onze eigene gemeente betrek king heeft. Mochten dit vooral zij begrijpen, die door eeue geringe vriendelijke mededeeling ons dien weg zooveel hadden kunuen bekorten De heer C. N. De Bestehoofdonderwijzer te Ritthem, is als zoodanig benoemd te Valburg. LANDBOUW VEETEELT. Wolfaartsdijk. In eene buitengewone vergadering van de vereeniging Landbouw en Feeteelt, op aan- staauden Maandagavon 1 belegd, ora daarin verslag te doen van de 20 soorten Engelsch zaaigraan, op twee proefvelden uitgezaaid, en de opbrengst daarvan aan de leden onderling te verkoopen, zal de secretaris tevens, bij eene gep-sts mededeeling, in die bijeen komst een Colorado-kever en larve in natura vertoo- nec, zooals die op spiritus uit Amerika overgebracht, en hem dezer dagen te Zierikzee hoogst welwillend Ier baud gesteld zijn.

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1