1879. N°. 115. Dinsdag 30 September. 66ste Jaargang. 01 PETEMOEI, FEUILLETON. Zij, die zich tegen 1 October op de Goesche Courant abonneeren, ontvangen de nommers tot dien tijd, te beginnen met dat, waarin het feuilleton DE PETEMOEI aanvangt, KOSTELOOS. UITLOTIiVG OBLIGATIEX. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Öosl-Iudië. OFFICIËELE MEDEDEELINGEJV. GOES, 29 September 1879. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. LANDBOUW VEETEELT. SCHEEP VAARTBERICHTEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.7S. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst*. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct» Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASEN8TEIN VOGLERte Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis der belanghebbenden, dat de, bij art. 0 van het plan eener geldleening van 1' 44,000, en bij art. 9 van net plan eener geldleening van f 10,000, beiden ten laste van deze gemeente, vastgesteld door den gemeenteraadhet eerste den 12 Februari 1866 en het tweede den 25 Februari 1869, bepaalde en bij bekendmaking van den 21 dezer aangekondigde open bare nitloting van aandeelen in die geldleeningon, op heden ten raadhuize heeft plaats gehad, en dat daar bij zijn uitgeloot van de eerstgenoemde leening de nommers 24 en 38, en van de laatstgenoemde het nom- mer 17, welke uitgelote obligatiën in de maand Janu ari eerstkomende ten kantore van den gemeente-ont vanger zullen worden afgelost. Goes, den 27 September 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G- De WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. allen 7.30 's avonds. Via NAPELS, (Fransche mail) 3 Oct., Via NAPELS,fMaatsch. Nederl.)6 Oct., Via BRIND1SÏ, 9 Oct. Vk AMSTERDAM, 10 Oct. De Fransche pakketbooteu doen Riouw, Banka en Palembaug niet aan. Z. M. heeft aan mr. J. G. Gleichman, eervol ontslagen minister van financiën, een pensioen verleend van 2149 'sjaars. In de tweede helft van October a. s. zal voorde vervulling der betrekking van aspirant-ingenieur van den waterstaat een vergelijkend onderzoek plaats hebben. Tot dit onderzoek worden toegelaten Neder landers, die een voldoend examen als civiel ingenieur hebben afgelegd aan de Polytechnische school te Delft, mits zij op 1 November e. k. niet ouder zijn dan 26 jaar. Voor de verdere bijzonderheden zie de St.- Courant van Zaterdag. Dit jaar kannen worden aangesteld vijftien sur numerairs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen; in November, op nader te bepalen plaats en dagen, zal het vergelijkend examen worden afge nomen, terwijl de verzoekschriiten om toelating tot dat examen vóór of uiterlijk op 15 October 1879 bij het Departement van Financiën moeten zijn ingekomen, vergezeld van de stukken in art. 5 van eerstgemeld besluit omschreven. Geen onderzoek zal plaats hebben naar de bekwaam heid van sollicitanten, die door de commissie voor bet examen, voorgelicht door een geneeskundige, wegens lichaamsgebreken ongeschikt voor den dienst worden geacht. Ten vervolge op het in ons vorig no. gemelde omtrent de met 1 Oct. intevoeren veranderingen in de tariefs- en andere bepalingen van de RIJKSTELEGRAAF nog dit; Bij de toepassing van het woordtarief wordt de 11) Naar het Franseh van George Vautier, door J. O. S. Oorlog dus zeide zij. Leve de krijgIk gevoel me strjjdlustig genoeg. De stem der actrice scheen hem nog welluiden- der toe dan zij hem ooit voorgekomen was, en hjj rilde toen zjj hem vroeg, terwjjl ze hem flink aankeek Vriend of vijand? Hoe zou ik bjj mogelijkheid Gij zijt hier als gezant gekomen uwe zen ding is geëindigd, niets verhindert u thans naast mij te komen zitten. Denkt gij er niet meer over Zou men niet gelooven als men den toon hoorde, dien gij aanslaat, dat ik niets doe dan peinzen over Claudine's toestand Waarover loopt de geheele zaak Haar te laten trouwen met den man, dien zij liefheeft. Is dat nu niet eene schoone vooruitbetaling slechts tot hoogstens dertig woorden toegestaan. De aanduiding, dat het antwoord is voor uitbetaald, moet door den afzender boven het adres worden geschreven. Indien bij een antwoord van tien woorden voor zijn rekening neemt, kan hij voor de aanduiding volstaan met de woordenantwoord betaald; betaalt bij voor minder of meer dan tien woorden, dan moet het aantal woorden achter de uit drukking antwoord betaald worden vermeld. Voor laatstgenoemde uitdrukking kan de afzender ook de tusschen haakjes te stellen verkorting „RP" bezigen. „RP" telt voor éón woord en de haakjes komen niet in rekening. Verlangt de afzender van een telegram kennisgeving van den tijd van aflevering aan zijn correspondent, zoo betaalt hij daarvoor den prijs van een telegram van tien woorden. Voor de uitreiking van elk afschrift van een telegram met meerdere adressen in dezelfde plaats van bestem ming, wordt in het binnenlandsch verkeer vijftien cent, en in dat met België en met Groot-Brittannie en Ier. land vijf en twintig cent voor elke honderd woorden, en in het verkeer met andere bnitenlandsche Staten vijf en twintig cent voor elke twintig woorden geheven. Voor het gebruik van adressen in een tnsschen de belanghebbenden overeengekomen of in verkorten vorm, wordt een recht van twintig gulden 'sjaars geheven, bij vooruitbetaling te voldoen door den ge adresseerde, die zich onder zoodanig adres telegrammen doet seinen. Voor zoover de gedrukte aanwijzingen op sommige telegramformulieren niet met liet bovenstaande in over eenstemming mochten zijn, zai daarin bij het druk ken van nieuwen voorraad van die modellen worden middelburg. In de Zaterdag alhier ge houden najaarsvergadering van het polderbestuur van Walcheren is het gewoon dgkgeschot voor 1880 bepaald op f 13,50 per hectare schotbaar land (makende over 15431 hectaren 208,320) en f 5,30 per hectare vrjjland (makende over 1482 hectaren 7854.) Als gevolg van dit besluit is nog besloten tot de uitvoering der volgende werken: a. het derde of laatste gedeelte der bazalt- glooiing te Westkapelle, geraamd op 61,300; b. het verlengen zeewaarts der hoofden voor Domburg, geraamd op 12,500; e. het maken van een paalhoofd en twee rjjshoofden te Westkapelle, geraamd op 23,600; d. het maken van 1302 M2 Doorniksche Steenglooiing in de Noord watering, geraamd op 8200 steenbestorting aan de Oostwatering, ge raamd op 10,000. Deze werken zullen nog dit jaar in het open baar aanbesteed worden. De polderrekening over 1878 is vastgesteld in ontvang op 304,173,79 V2, in uitgaaf op 316,960,42, sluitende alzoo met een kwaad slot van f 12,786,621fc. De Stoompost bericht, dat de gelijkstel ling der tarieven voor het spoorwegverkeer nit Duitschland naar Ylissingen met die voor Dor drecht en Rotterdam, dank zij de welwillende medewerking van den nieuwen directeur-gene raal der Exploitatie-maat schappij, verkregen misdaad Wat is er nu belangwekkender en inni ger dan eene ongeveinsde ware liefde Gij fronst de wenkbrauwen. Te vergeefs tracht gij een streng gezicht te zetten l)at eene oude jonge juffrouw, een vroom menscbje, een landeljjke preutsche, een zusje dood heeft aan het woord liefde, dat laat zich begrijpen. Maar dat gij Kom biecht eens op, gij hebt bepaald bemind Hij maakte met het hoofd een ontkennend ge baar, terwijl hij het zweet afveegde dat langs zijn slapen liep; hij wilde opstaan, doch de kleine band jes hielden hem in bedwang en noodzaakten hem te blijven zitten. Wat zeide zjj Hij luisterde niet meer. Zijne blikken waren nauwkeurig ge richt op ieder lijntje van het gelaat der actrice, op iedere plooi van haar toilet, welks eenvoudige sierlijkheid hem bij ieder gebaar meer en meer voor haar innam. Hij vergeleek haar met de stuur- sche, slecht gekleede, onbevallige vrouwen, waar- meê bij zich altijd bemoeid had. Hij verweet zich nu, dat bij zijn leven doorgebracht had in afge trokkenheid en in de verveling van een klein- steedsch leven, terwijl hij, evenals zoovele anderen, zich had kunnen warmen aan den Parijschen le is. Met 1 October a. s. zullen de nieuwe tarieven in werking treden. Zooals men weet zijn de havenrechten te Ylissingen nog al beduidend, waaraan men wel eens het minder bezoek der schepen meende te moeten toeschrijven. Naar het schijnt worden nn middelen beraamd om tot eventneele ophef fing dezer rechten te geraken. Z. M. de Koning heeft Vrijdagnamiddag ontvangen de commissie uit de Tweede Kamer, belast met de overbrenging van het adres van antwoord op de troonrede. Het wetsontwerp op de vergunningen tot het aanleggen van wegen en vaarten is naar Het Vaderland verneemt door de Regeering ingetrokken. Vrijdag is het bronzen borstbeeld van wijlen Prins Hendrik in de nis boven den ingang van het nieuwe gebouw der Kweekschool voor zeevaart te Leiden gesteld. STAT EN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. In de Kamer is Vrijdag de sectiearbeid begonnen. Onderscheidene weinig omvangrijke ontwerpen zjjn onderzocht. Heden zou het onder zoek van de Indische begrooting en van het wetsontwerp tot aanvulling der Indische tarief- wet beginnen. Worden de voorgestelde ontwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastingen tot wet verheven, dan zal over 1880 in de ver schillende provinciën, behalve in Zuid-Holland, Friesland en Drente, een geljjk getal opcenten worden geheven als voor het loopende jaar. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Niet op den 5 Oct. a. s., zooals eerst gemeld werd, maar op den 12en dier maand zal de heer C Hengeveld bevestigd worden en intree houden te Schore. Te Doetinchem is bet tienjarig bestaan van de Vereeniging tot opleiding van jongelingen tot predi kanten aldaar feestelijk herdacht. Meer dan 200 gasten waren hierbjj tegenwoordig. Op de stichting Ruimzicht nabij Doetinchem van die vereeniging zijn thans 60 jongelieden ge vestigd, terwjjl te Utrecht, in de voortzetting van Ruimzicht, 30 theol. studenten zijn. Reeds 16 kwee- kelingen dezer inrichting bekleeden het predikambt of zijn beroepbaar. De Synode der Christ. Geref. Kerk heeft zich tot den Minister van binnenlandsche zaken gewend met een adres tegen het verrichten van schutterdienst op Zondag, en wel naar aanleiding van het geval van den schutter P. Groot te Edam. De heer C. N. De Beste, te Ritthem, staat no. 1 op de voordracht voor hoofdonderwijzer te Valburg en no. 2 op die voor id. te Herveld. vensgloed, zich bad kunnen vermaken in een maal stroom van genot, en leeren kennen wat doodt en wat opwektHij ontwaakte niet uit zijn droom, vóór dat hij haar een triomfkreet hoorde uiten. Jaik wist wel dat uwe strengheid slechts een sehelmsch masker was, dat gij voordeedt om mij bang te maken en dat ik u afgerukt beb. Dat is dus beloofd, afgesproken en plechtig bezworen Wat beb ik beloofd Dat gij vóór mijn vertrek mjj in de gelegen heid zult stellen om mijn petekind te zien te spreken en met haar te overleggen. Ik heb niets beloofd. Pardon. Zoo met uw hoofd! Gij vergist u. O! wat houdt ge trouw uwe belofte! Ik stel me toch met weinig tevreden. Gelooft gij, dat, zoo de ouders van Claudine nog leefden, zij mij weigeren zouden dat ik mij met mijn pete kind bemoeide Neen Moet ik dan voor u knielen Er werd woest op de deur geklopt. Jane! riepen vrouwenstemmen, adieu Jane! Dat zijn mjjne kameraden, die met den trein Aan het bureau van de staatsspoorwegen te Utrecht is aanbesteed het verlengen der tusschen- perrous op de stations Krabbendjjke, Kruiningen, Biezelinge, Goes en 's-Heer Arendskerke, ten behoeve van den spoorweg van Koozeudaal naar Vlissingen; de minste inschrijver was d. Foudraine, te Goes, voor 3798.(M. Ct.) Op de landbouwtentoonstelling te Haarlem zijn 0. m. bekroond: voor eene collectie zaaigranen in monsterflesschen (niet gevraagde voorwerpen) de heer E. Pan den Bosch te Goes, met een prijs van het bestuur; en voor een Baker s wanmolen wed. J. G'. Massee Zoon, alhier, met een verguld zilveren medaille. De afdeeling Oostburg der Landbouwmaatschap- pij heeft besloten haar afdeelings-tentoonstelliug in 1880 te Groede te houden. Door de afdeeling zullen vjjf of meer Noordbolland- sche stierkalveren worden aangekocht. Het Hoofdbestuur der Maatschappjj van Land bouw enz. te Breda beeft zich opnieuw tot den Riad van Ministers gewend met eea adres in zake de gewenschte wettelijke maatregelen tot be scherming van de voor de landbouw nuttige vogels. Het 32ste Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres heelt in de op 24 Juli ji. te 's-Hertogen- boscb gehouden vergadering aan zijn bestuur opge dragen te benoemen een commissie voor het instellen van een landbouwraad, gevormd uil verschillende landbouwmaatschappijen in Nederland. Het congres- bestuur heeft thans dergelijke commissie benoemd, tot welker commissie 0. a. behoort de heer C. J. Picke, te Middelburg. Hansweert. In uw vorig nommer stond bij ver gissing, dat Dinsdagmorgen het ongeval werd gezien van het stoomschip De Ruijter, dat binnen de witte tounen oostelijk van Hoedekenskerke liep. Dit was Donderdag morgen het geval. Verder kao ik nu nog melden Nadat ruim 600 (ons lading uit het schip gelost waren, werd besloten nog een uiterste poging te wagen het af te brengen. Niet minder dan twaalf sleepbooten werden aangewezen daartoe alle krachten in te spannen, doch nu was ook het wachtwoord „buigen of barelen." Omstreeks elf uur Vrijdagavond begonnen genoemde sleepbooten te werken en men wachtte in angstige spanning den afloop af. Na ruim een uur met volle kracht gewerkt te hebben, kwam er beweging in de De Ruijter; nog één krachtigen aanval en de gevangene was vrij. Het was nu tien minuten over twaalf en precies op't kenteren van'1 tjj. De Ruijter is Zaterdagmorgen naar Antwerpen opge sleept. Ware het stoomschip ook nu weder bljjven zitten, dan was volgens verklaring van deskundi gen het totaal verloren geweest, aangezien de naden der (ijzeren) huid reeds open gingen, het dek was opge- barsten en de kraanbalken gesprongen waren. Het gunstige weer heeft krachtig medegewerkt tot 't be houd van den prachtigen bodem en de rijke lading, doch dit gunstig resultaat ia vooral ook te danken aan de energie en de flinke, doeltreffende maatregelen van den heer T. V. De Groof alhier en de gezagvoerders dtr genoemde sleepbooten wien een woord van lof niet mag onthouden worden. méégaanIk blijf, omdat ik van u de belofte heb Drie of vier actrices in reistoilet stormden bin nen. De heer Haget, ten prooi eener toenemende onrust, verlegen door de nieuwsgierige blikken, gelukkig aan eene positie te kunnen ontsnappen, die hem ondragelijk was, nam zijn horloge uit zijn zak, mompelde eenige onverstaanbare woorden over drukke bezigheden, maakte eenige verlegen bui gingen in de rondte en vertrok zoo overhaast, dat hij een paar stoelen omverwierp. Hij vloog de trap bij vier treden tegelijk af en vertraagde zijn loop niet, voordat hij goed en wel aan de andere zijde der markt gekomen was. De kerkstraat, die van het hooge gedeelte der stad naar het lage gedeelte loopt, is iederen dag tegen éen uur vol menscbeu; de professor had nog geen honderd schreden gedaan, of hij werd dooi den vader van een zijner leerlingen aangehouden. Goeden dag, meneer llagetWat is er aan 't handje? Wat zijt gij warm? Twintig personen deden hem op hun beurt dezelfde vraag en iederen keer kleurde hij tot achter de ooren. Om de lastige vragers te vermijden, koos hij de achter buurten. Ilij had beloofd bij mevrouw Pivier ver-

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1