ft Ifitilt HOFSTEDEN Burgerlijke Stand Goes ADVERTENTIES Onroerends zaken, gemengde berichten. RECHTZAKEN. Laatste en telegraphische berichten. OPENBARS VERK00PING en andere Eigendommen, op Maandag den 27 October 1879, op Dinsdag den 28 October 1879, op Maandag den 8 November 1879, op Woensdag den 24 September 1879, Openbare vrijwillige Verkooping. op Dinsdag den 80 September 1879, I Cetawayo. Men weet niet, of deze dood dan wel levend in handen der Engelschen is gevallen. Ot nu alles daar geëindigd is valt nog te bezien. Ook in Afghanistan dacht men aan het einde te wezen en spoedig bleek het tegendeel. De Duitsche keizer is weer op reis gegaan, thans om te Straatsburg de manoeuvres bijtewonen. Ver gezeld van den kroonprins, de prinsen Wilhelm, Carl en Friedrich Carl kwam de vorst Donderdag in genoemde stad. Vorst Bismarck werd heden te Weenen verwacht. Hoedekenskerke. Woensdagmorgen werd door eenige dijkwerkers aan het strand der Schelde een levende schildpad gevonden, die later bleek niet minder dan 38 pond te wegen, 't Is niet te veronderstellen, dat het dier door eigen kracht met behulp van stor men eu stroomen de reis uit zijn vaderland herwaarts heeft gemaakt; waarschijnlijk echter is het van een binnengekomen schip in onze uabgheid in zee geraakt. Ellewoutsdijk. Donderdag is de tweede scheeps lading steenkolen, tot eene gezamenlijke hoeveelheid van 2700 HL., uit Rubrort voor rekening van de vereenigiög Eendracht maakt Macht", die thans 122 leden telt, opgelost en den leden thui3 bezorgd. Ieder lid verheugt zich in den ruimen voorraad brandstof. Niebwedorp. Als een bewijs, dat landbouwers weldadig werkzaam kunnen zijn voor hunne onder- hoorige arbeiders en dezen aan zich verplichten in dien zin, dat het werk met belangstelling wordt ver richt, dient vermeld dat hier een landbouwer tegen over eene helooning van J 6 voor het snijden van 39,24 aren tarwe de landhunr van aardappelen heeft verminderd tot 10 cent per oude roede. Verleden Zaterdag ontmoetten de personen van P. K en C. Be ff., de eerste schaapherder de andere arbeider, beiden 19 jaar oud en wonende te Nisse, elkander op de openbare straat in die gemeente, toen laatstgenoemde P. K. afvroeg of hij nog vechten wilde, iets wat deze vroeger van plan was, waarop P. K. een slachtersmes trok en C. Be W. daarmede eene zoo belangrijke snede dwars over de bovenzijde van een zijner handen toebracht, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Van het gebeurde moet proces-verbaal zijn opgemaakt. Gemeld feit brengt onwillekeurig in herinnering een dergelijk geval, dat over een paar jaar te 's- Heerenhoek voorviel en tot gevolg had, dat de lijdende partij uit den militairen dienst werd ontslagen. Aan gezien de wonde van C. Be W. even gevaarljjk schijnt kan t. K. hem derhalve ongeschikt hebben gemaakt ons als milicien te dienen. De ambtenaren van het Ministerie van justitie te 's-Hage zjja Donderdag in hun „twaalf uurtje" leelijk gestoord door eene hevige gasontploffing in het gebouw, waardoor aan de achterzijde een venster raam geheel werd losgerukt en van de andere ramen alle ruiten werden verbrijzeld, terwijl het plafond van de*benedenkamer, waarin de ontploffing plaats had, en de vloer van een bovenkamer geheel werden vernield. Te Utrecht is een vrouw van drie kinderen bevallen, waarvan een na de geboorte overleed. In dezelfde stad reed een jongen die belast was twee kinderen in een kinderwagen te rijden, met zulk een vaart van een belling, dat de wagen hem ontsnapte eu in den singel terecht kwam. Hoewel beide kinderen er betrekkelijk spoedig uit werden ge haald, was het jongste reeds dood. Onder Overschie is de vermoedelijke schuldige aan den te Delft gepleegden moord op een 1 Ijarig meisje gevat. Hjj ontkent alles, maar eenige personen hebben hem in gezelschap van het meisje gezien. Dinsdagmorgen is in den polder Binnenland onder Barendrecht aan een wilg in een weide han gende gevonden een onbekende man, waarschijnlijk een Dnitscher. Des avonds te voren had deze man te Barendrecht logies gevraagd, maar niet verkregen wel een glas bier, dat hij niet kou betalen. Eeu persoon uit Zuilichem is Dinsdag, ter hoogte van den Koudeuboek te Nieuwaal, uit een zandbak overboord in de Waal gevallen en verdronken. Te Nieuw-Beierland heerscht in eenige huisge zinnen keelziekte. Heeds een paar kinderen bezwe ken er aaD. - Te Winschoten zijn Dinsdagavond binnen eenige OOgenblikken drie woonhuizen in asch gelegd. Te Meppel iB de vrouw van een beurtschipper plotseling overleden, teugevolge van een schrik, door het losbreken van een stier veroorzaakt. Dinsdagavond laat heeft te Arnhem een 17-jarige verversknecht uit minnenijd ten moord gepleegd op een 18-jarigen metselaarsknecht, door hem met een stopverfmes aan de linkerzijde van den hals de slag ader door te snijden, tengevolge waarvan de getroffene weinige minuten later overleed. De dader bevindt zich in arrest. Dinsdagavond is de voor eenige jaren nieuw gebouwde korenmolen te Brunnepe, gemeente Kampen, geheel in de asch gelegd 13 a 14 last rogge eu onderscheidene lijnkoeken van verschillende bakkers zjjn verbrand. De oorzaak van het onheil wordt toe geschreven aan het in brand loopeu der as. Treurige feiten 1 Te Schiedam is een man dood gebleven, na overdadig gebruik van jenever men vond hem gestikt, met zijn „vriendin" de flesch naast zich. Eeu 67-jarige weduwe te Zwolle, die ook dik wijls misbruik maakt van sterkedrank, is Maandag nacht, terw|ji zij weder dronken was, h|jna levend verbrand. Toen men ontdekte, dat haar woning in brand stond, moest men eeu raam stukslaan om baar uit de vlammen te redden. Smoordronken en met vele brandwonden werd z|j eerst naar het politiebureau en later naar hel Ziekeuhuis overgebracht. De woniug is b(jna geheel uitgebrand. Een slecht schildwacht heeft te Nieuwediep in gebroken in het gebouw, dat hij moest bewaken. Door het uitsnijden van een ruit verschafte bij zich toegang tot bet lokaal, bedronk zicb, liet zijne wa pens achter en ging er vandoor. Hij werd echter spoedig gepakt, Men gelooft, dat hij dte daad beging om uit den dienst te worden ontslagen. Ter waarschuwing vermelden wij, dat te 's-Hage een goed gekleed lie. r een goud- en zilversmid heeft opgelicht. Hij koos een zilver vergulden ring uil en verzocht, dien iets te verwijden, waarna hij hem zelf zou komen halen. Na zijn vertrek werden twee rin gen vermist, waarvan een ter waarde van 60, dien men later in de bank vau leening vond. De verwijdde ring moet nog altijd afgehaald worden. Te Botterdam wilde Donderdagavond een vrouw eeu pelioleura-kooktoestel uitdooven, toen de vlam zich aan hare kleederen meedeelde. Op straat ge komen werden de vlammen door de buren gedoold, doch de ongelukkige heeft over het geheele lichaam ernstige brandwonden bekomen. Hoe treurig het nog met de fabrieken in Schot land geschapen staat moge bl|jken uit het bericht, dat Maandag 12 van de 36 ijzersmelterijen in het Coat- bridge-district het werk gestaakt hebben, waardoor 2000 arbeiders ledig moeten loopen. In andere streken van Schotland hebben nog 18 ijzersmelterijen opge houden te werken. De Spaansche regeering is voornemens aan de Cortes voor te stellen, de slavernij op Cuba den ln Juli 1880 af te schaffen, mits de vrijgemaakte slaven zich verbinden 7 jaren voor loon te werken. Arrondissementi-rechtbank te Middelburg Door de rechtbank zijn op heden 19 September 1879 de volgende vonnissen gewezen tegen lo. W. B., 18 j., en H. G., 16 jarbeiders te Goes, beschuldigd van diefstal. Vrij gespt oken. 2o. M. Van V., 19 j., te Middelburg, wegens gewelddadigheid jegens beambten veroordeeld tot zes dagen cell, gev.-straf en 8 boete c. e. 3o. N. H., 19 j., sjouwer te Vlissingen, beschul digd van opzettelijke verbreking van afsluiting. Vrij gesproken. 4o. W, G werkman te Veere, beschuldigd van weigering van nachtleger aan een garnisaire. Vrijge sproken. 5o. J. F. T., 16 jarbeider te Sluis, wegens diefstal veroordeeld tot 45 dagen cell. gev. straf c. e. 6o. J. Z., 41 j., werkman te St. Kruis, wegens diefstal veroordeeld tot 15 dagen cell, gev.-straf c. e. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Donder dag J. Z., uit 's-Heer Arendskerke, beschuldigd van moedwillige brandstichting, waardoor het te voorzien was dat meDschenlevens in gevaar konden worden gebracht, veroordeeld tot 6 jaren tuchthuisstraf. Nog werd A. P. te Hulst, die voor z:ju zieke vrouw een kip had gestoUa, 45 dagen celstraf op gelegd en J. A. te Clicge, die zich aan diefstal bij nacht in een bewoond huis had schuldig gemaakt, tot 6 maanden celstraf veroordeeld. 's-HAGE, 19 Sept. TWEEDE KAMER. In de hedennamiddag te 3 uren gehouden zittiDg beeft de Minister van financiën z|jne staatsbegrooting over 1880 aangeboden. Uit zijne financiëele rede bijjkt, dvt de uitgaven over de dienstjaren 1876—1879 zijn of zullen gedekt worden, behoudens een voorloopig ver schil van twee en een half millioen, behalve door de voor die jaren aangewezen middelen door de over schotten van 1874 en 1875 en de leening van 1878, waarmede de 42 millioen der leening verbruikt zijn. Daarentegen zijn in dat tijdperk tegenover de gezamen lijke tekorten ad 35 millioen niet minder dan 30 Baillioen 7 ton voor spoorwegaanleg en ruim 10 millioen voor vestingbouw besteed. Voor het dienstjaar 1880 bestaat het vooruitzicht dat de gewone en tot zekere hoogte zelfs ook de buitengewone middelen en behoeften tegenover elkander in evenwicht zullen worden gebracht. Evenwel zullen voor de uitvoering der wet op het lager onderwijs en de verbeteriug van den Rotter- damschen waterweg in 1880 belangrijke verhoogingen onvermijdelijk zijn, behalve de in uitzicht zijnde plannen voor openbare werken. De financiëele toestand, oogen- blikkeljjk geene overwegende bezwaren opleverende, zal echter ernstig overleg vorderen met het oog op de toekomstige lasten. Een nieuw beroep op 't crediet van den staat zal dus noodig zijn, terwijl eene ver sterking der gewone middelen door aanvulling dei- inkomsten uit belastingen mede niet achterwege zal kunnen blijven. De aanhangige financiëele wetten zijn ingetrokken, vooral omdat de Minister niet zonder nadere studie die voorstellen onmiddellijk voor de Kamer verdedigen wilde. Maar de toeleg der regeering mag volgens den Minister niet uitsluitend gericht zijn op vermeerdering der lasten maar tevens op verbetering der verhouding tusscheu de onderscheidene belastingen, waarbij dan gewis ook herziening der financiëele be trekkingen tusschen staat en gemeenten in aanmerking moet komen. De Minister van financiën heeft tevens aangeboden de staatsbegrooting voor 1880. De beraadslaging over het ontwerp-adres van ant woord Op de troonrede is bepaald op aanstaanden Maandag te een uur, nadat vooraf over het rapport der verkiezing van den heer Du Tour Van Bellinch- have zal zijn beslist. Door Z. M is benoemd tot rijksontvanger te Colijnsplaat da heer Bruist, thans oommies lste klasse te Middelburg. LONDEN, 12 Sspt. De gevangen Zulukoning ar riveerde 30 Ang. te Uluudi. Onder de Afghaanscbe troepen te Herat is een vreeselijk oproer uitgebarsten. 301ste STAATS-LOTERlJ. Ie kl. Prijzen van 100 en daarboven Trekking van 18 September, 4e lijst No, 2293 f 200 No. 14210 f100. Fit lotingen. MIDDELBURG. Eene commissie uit Gedep. Staten van Zeeland heeft Donderdagnamiddag uitgeloot 55 obli- gatiën van f1000 in de na te noemen geldleeningen ten laste der provincie: 9 in de leening van f28,000, (1861) nos. 20, 19, 10, 22, 1, 2, 27, 11 en 537 in de leening van f 525,000, 1863—1867) nos. 59, 274, 167, 366, 138, 184, 285, 320, 28, 513, 460, 377, 145, 155, 166, 354, 127, 438, 220, 37, 375, 151, 34, 227, 231, 232, 437, 172, 234, 502, 24, 476, 379, 328, 144, 31 cn 483 in de leening van f79,000, (1872; nos. 51, 43 en 48; 2 in de leening van f40.000, (1867) nos 8 en 6; 2 in de leening van f 50,000, (1870) nos. 45 en 30; 2 in de leening van f60,000, (1872) nos. 7 en 23. van 17 tot 19 Sept. 1879. Geboren den 18, Jacobus, z. v. Marinus Eetnijn en Adriana Mal. Overleden den 19, Antoinetta Marianna De Bink, 24 j., gehuwd met Gerrit Jan Van der Poll. FIEF1>AI>IGHEI». De commissie tot ondersteuning der weduwe van Wouter De Leeuw herinnert bij deze den ingezetenen van Goes, dat zij Maandagmorgen aan de huizen zal rondgaan. Zij beveelt de belangen der weduwe ten zeerste aan, overtuigd als zij is, dat hulp dringend noodig is. P. C. Van deb HAGEN. J. LINSE. JOH. L. Van der PAUWERT. M. D. RAMON DT. Goes, 19 Sept. 1879. Diakenen bij de Nederduitsche Hervormde gemeente te Goes maken met dankbaarheid melding van een bij hen ontvangen extragift van XO gulden in een muntbiljet, met bijschrift „Berijmden Psalm 71 vs. 6." Goes, 17 Sept. 1879. Namens diakenen voornoemd, O. SNOEP, Voorzitter. Van den BUSSCHE, Secretaris. Voorspoedig bevallen van een 'ZOON mevrouw A. A. M. BOUWENSHarinck. Kektosono,\ Keüirie, 5 AuSustus 1879- Eenige kennisgave. *x* Heden overleedvoorzien van de H. Sacramenten, na een smartelijk lijden, de Edel achtbare heer WILLEM BASTIAANSE REMIJN, Burgemeester van 's-Eeerenhoek en Gezworen van het Waterschap Ileinkenszand, in den ouder dom van bijna 78 jaren. Namens zijne weduwekinderen, behuwd- en kleinkinderen '8-Heekenhoek, A. W. REMIJN, 13 Sept. 1879. Ex.-Test. Heden overleed na een smartelijk doch geduldig lijden tnijn innig geliefde echtgenoote ANTOINETTE MARIANNE De BINK in den ouderdom van ruim 24 jaren, mij nalatende een kind van 18 weken. Goes, 19 September 1879. G. J. Van der POLL. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. De ondergeteekenden betuigen bij dezen hunnen hartelijken dank aan allen, zoo binnen als buiten deze gemeente en daaronder ook aan de onbekende vrienden, voor de vele en hartelijke blijken van belangstelling, hun 15 dezer bewezen. Wemeldinge, P. DEKKER Jz. 19 September 1879. D. De GROENE. van in het eiland Noord-Beveland, (provincie Zeeland). De erfgenamen van den Weledelgeboren heer J. J. Paardekoopci* en vrouwe M. Brern, in leven te Utrecht, zullen van de tot den boedel der genoemde erflaters behoorende ten overstaan van den te Colijnsplaat residee- renden Notaris VAN DER MOERin publieke veiling Ie koop aanbieden Eene HOFSTEDE, genaamd „Weizigt", met de daarbij behoorende Houw- en Wei landen, in den polder Oud-Noord-Beveland, onder de gemeenten Cats (waarin de hofstede staat) en Colynsplaat, ter gezamenlijke grootte van 62 Hectaren 75 Aren 59 Centiaren. Nog verhuurd, tegen 3914,53 in het jaar, (onverminderd sommige lasten, die de huurder voor zijne rekening heeft) de gebouwen tot 1 Augustus en de landen tot hel rooven van den oogst in 1880, en op evengemelde tijdstippen door den kooper in gebruik te aanvaarden. Eene MOESTEDEgenaamd „Zorgvlied", met de daarbij behoorende Houw- en Wei landen, mede in den polder Oud-Noord-Beve land, onder de gemeente Colijnsplaat, ter geza menlijke grootte van 48 Hectaren 76 Aren 50 Centiaren. Nog verhuurd, tegen ƒ2397,37 in het jaar, (onverminderd alsboven) de bouwlanden tot het rooveu van den oogst en de weiden tot 25 No vember 1886, de gebouwen tot 1 Maart 1887. Eene MOFSTEDE, met de daarbij behoo rende allen tiendvrije Bouw- en Weilan den, in den ten jare 1846 nieuw ingedijkten Onrustpolder, gemeente Wissckeike, ter geza menlijke grootte van 54 Heelaren 96 Aren. Gedurende 14 jaren in huur geweest, tegen /4519,19I/a in het jaar; doch alsnu uitge zonderd een gedeelte van het woonhuis c. a., dat tot 1 Mei bij den huurder in gebruik kan blijven, door den kooper, met overname der winterbezaaiing, in gebruik te aanvaarden den 1 Maart 1880. Zijnde de gebouwen der gemelde hofsteden allen in goeden staat, die in den Onrustpolder vóór weinige jaren nieuw gesticht (zoodat er nog geene grondbelasting van geheven wordt) en meest al de landerijen van beste qualiteit. Een AANDEEL in het Ambacht Cats en daartoe behoorende Goederen en Hech ten, welk aandeel gedurende de laatste 5 jaren dooreen jaarlijks zuiver heeft gerendeerd ƒ23,885. AANDEELEN in de Ambachten Oud- Campen en Soelekerke en de daartoe be hoorende Goederen en Hechten, welke aan- d'eelen gedurende alsboven dooreen, na aftrek eener daarop rustende erfpaehts- of grondrente en andere gelden dus zuiver, jaarlijks hebben gerendeerd /378,13s. AANDEELEN in de Ainbacliteii West-Örisande en Weela en Vliete en in de daartoe behoorende Goederen en Eeekten, benevens Aandeel in een Sclioi* voor den Sophiapolder, welke aandeelen thans dooreen jaarlijks zuiver rendeeren f 25,50. DH1E T1ENDHLOKKEN in Nieuw- Noord-Beveland, gedurende de laatste 15na aftrek van de twee hoogste en twee laagste jaren gemiddeld jaarlijks opgebracht heb bende ƒ384. AANHEFFEN in twee andere Tiend- blokken, aldaar, welke aandeelen, gedurenae en na aftrek alsvoren, jaarlijks hebben opge bracht 78,08. En een blok TIENDEN, i» den Mariapol- der, gedurende en na aftrek alsvoren, jaarlijks opgebracht hebbende 242,70. Zijnde onder gemelde tiendopbrengsten het blokgeld niet begrepen. De eerste veilingen, waarbij de Hofsteden slechts in perceelen zullen worden gepresenteerd, zullen gehouden worden Te Colijnsplaatin het logement „De Patrijs", des voormiddags te 10 uren: Van de Hofsteden „Weizigt" en „Zorgvlied", het Aandeel in het Ambacht Cats en de Tien den in Nieuw-Noord-Beveland. En te Camperlancl, gemeente Wissekerke, in de herberg van W. Broekeoven, mede des voormiddags te 10 uren: Van de Hofstede in den Onrustpolder, de Aandeelen in de Ambachten Oud-Campeu en Soelekerke en West-Orisande en Weele en Vliete, en in het gemelde Schor, zoomede van het Tiend- blok in deu Mariapolder. Terwijl van alles de laatste veiling waarbij iedere Hofstede ook in massa zal worden aan geboden plaats zal vinden te Colijnsplaat, in gemeld logement „De Patrijs'", mede aan te vaDgen des voormiddags te 10 uren. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kan tore van genoemden Notaris, alwaar ruim 14 dagen voor de veiling Catalogussen, houdende beschrijving der perceelen en Kaarten der Hof steden, met opgave van conditiën, lasten enz., te verkrijgen zullen zijn. OP EInTsAREvFR K O PIN Cf ^es voormiddags te 10 uren, te Wol- flingfl 'aartsdijkin den Sehengepolder, in de ilSl» herberg bij W. Nieuwenhuize, ten over staan van den Notaris J. M. PIL A A R, te Goes, van 1°. een If lil» en ERF, in Wolfaarts- dijlcin den Sehengepolder, groot 12.10 Centiaren. 2o. een PAVILJOENSElllTTge- naatnd „de Vrouw Adriana", groot 43 tonnen. En na afloop daarvan aan gemeld huis en erf: al <le Nlenbilalre en Huishoude lijke Goederen. Een en ander nagelaten door Jacob Osse- waarde. De Deurwaarder DE POS, te Goes, zal des voormiddags te elf uren, ten ver zoeke van deu heer I>. Vergauwe, te Goes, op de hofstede van den heer Besselikg, aan den Singel aldaar, in het open baar, op drie maanden, verkoopen éen van 3, een van 2 Va, drie van 2 en een van 1 '/2 jaar; éen van 10 en éen van 5 maanden.

Goessche Courant | 1879 | | pagina 3