1879, N". 107. Donderdag 11 September. AANBESTEDING. DE PlflüDih 3> FEUILLETON. Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid. RIJKS-WATERSTAAT. OFFICIEELS MEDEDEELINGEN. GOES, 10 September 1879. GOESCHE De uitgave deier Courant geschiedt Maaitdag-, Wobvidag- en Vrijdagavosd, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, coo binnen als buiten Goes, 1.75. Aikonderlijke nummers 5 et., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. a- - "vrs- By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adyertenfcie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten yoor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLERte Hamburg. In ons land yervoege men zicb yoor Eotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NTJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag 12 September 1879, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de Srovincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een er leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het lie district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het opruimen eener ondiepte voor de binnen- reede van Brouwershaven. (Raming f 6806 Deze aaabesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, volgens f 441 der Algemeene Voorschriften. Het bestek no. 199 ligt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Mid delburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nij- HOïï, Nobelstraat no. 18 te 's.Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 6 en 8 September 1879 wordt de noodige aan wijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere in lichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur van den Waterstaat te Zieriksee. 's-Gravenhags, 19 Augustus 1879. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, BOOGAARD. De heer J. A. Reuven, commies-verificateur der directe belastingen te Aardenburg, is benoemd tot ont vanger der invoerrechten te Bath, en niet te Balk zooals abusief ons werd getelegrafeerd en door ons gemeld. Z. M. lieeft, op verzoek, eervol ontslag verleend als le luit. bij de dd. schutterij te Middelburg aan mr. E. Fokker. Z. M. heeft pensioen verleend aan R. Rage, te Mieuweikerk (Duiveland), wed. van TV. J. Ramaker, in leven predikant bij de Herv. gemeente aldaar, ten bedrage van f 100 met ingang van 1 Juli 1879. O.-Indie. Ontheven: bij ae inf. eervol van zijne be. trekking als adj. de 1ste luit.-adj. A. K. Eichhollz, van het 12de bat. Geplaatst: Als hoofdonderwijzeres aan de openb. lag meisjesschool te Soerakarta de ben. onderwijzeres le kl. M. L. Steinbuch. Naar het Pransch van George Vautier door J. O. S. Er zijn oogenblikken, waarin men zich weemoe dig gestemd gevoelt en waarin men toch niets anders dan blijmoedige gezichten om zich zou wen- schenKortom, de kleine zal Claudine heeten. Wat zegt ge er van De zaak is vreemd. Wacht even, dat is niet alles. We hebben een peter noodig. En de professor dan Denk eens evenik kon onmogelijk aan een deftig man, als de heer Haget, het peterschap aanbieden, naast zulk eene petemoei. En boven dien, doch dit blijft onder ons, ben ik er niet al te zeker van dat deze gebeurtenis in ons klein stadje, waar men nog vrij ouderwetsch is? onbe kend zal blijven. Daarom hebben wij jou met al gemeens stemmen tot peter gekozen. Rene stond op, ging weêr eens even naar de twee patiënten kijken, liep de kamer op en neêr en posteerde zich voor Marcel, die stilzwijgend, zichtbaar in nadenken verzonken, op de canapé was blgven zitten. Je zegt niets. Heb ik verkeerd gedaan Volstrekt niet. Heb je me gisteren niet gezegd, toen je me haar naam op het affiche weesdat dat jonge meisje eene groote tooneelspeelster beloofde te wordendat zjj werkelijk eene artiste is en wat meer zegt een fatsoenlijke, eerbare vrouw Zonder twjjfel. Den 1 October a. s. zal de sociëteitTot Nut en Genoegen" te Hansweert gedachtenis mogen vieren yan haar tienjarig bestaan. Te Borssele is de heer A. Polderdijk en te Middelharnis de beer A. Vink als wet houder herbenoemd. Bij Prov. blad no. 81 vestigt de Com missaris dea Konings in deze provincie de al gemeene aandacht erop dat, volgens mededee- iing van den inspecteur voor het geneeskun dig staatstoezicht, in een gedeelte van het eiland Walcheren in de aren van rogge en tarwe veelvuldig het zoogenaamde moederkoorn socale corutum) is waargenomen, dat, in eenigs- zins aanzienlijke hoeveelheid in het voedsel van den mensch opgenomen, door zjjne ver giftige eigenschappen aanleiding kan geven tot bedenkeljjke toevallen ergotismus Bjj de natte weersgesteldheid van den ver- loopen zomer is het te vreezen, dat genoemde gevaarlijke ontaarding der koornaar ook in ande-e gedeelten der provincie voorkomt. De gemeentebesturen worden uitgenoodigd de landbouwers, molenaars en bakkers aan te bevelen het moederkoorn te verwijderen, wan neer, bp de bewerking van rogge of tarwe, deze graansoorten mochten bij ken ermede ver mengd te zjjn, en de belanghebbenden te her inneren aan de strafbepalingen der wet van 19 Mei 1829 (St.bl. no. 35) tegen het ver- koopen van met vergiftige of voor de gezond heid 8chadeljke bestanddeelen vermengde le vensmiddelen. De kosten van het verwjderen van het moe derkoorn worden door den verkoop ervan waar- 8chjnljk gedekt. De Staats-courant behelst het Kon. besluit, waarbj bepaald wordt dat de tegenwoordige Vergadering van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 13 September a. s., des namiddags te 2 uren. Dinsdag is den heer mr. W. II. Dullert te Arnhem, ter herdenking aan zjjn 25jarig onafgebroken lidmaatschap van de Tweede Ka mer en zjn lOjarig voorzitterschap daarvan, namens een 200tal vrienden en vereerders een Claudine zal later eene petemoei hebben op wie zij trotsch zal zijn en die haar van dienst zal kunnen wezen Maar zeg nu toch dat ik er goed aan gedaan heb. Merk je niet, dat ik zelf versteld sta. over mijn besluit en dat ik behoefte heb aan steun, opwekking en sympathie? Waarvoor ben je eigenlijk bang Dat men om je lacht en in je klein stadje je beoordeelt Welnu, dan vertel je aan je bloedverwanten, zoo zij zich beleedigd toonen't geen ge mij verteld hebt; zij zullen het dan wel moeten begrijpen. Zeg dan nog eens, dat ge met mijn besluit instemt. Ik stem er meê in, op voorwaarde echter dat ge je geene illusies maakt teu opzichte van den duur van de gril der petemoei. Wat wilt ge daarmee zeggen? Geloof je, dat zij hare belofte niet zal nakomen en dat ze niet van Claudine zal houden? Jane heeft, evenals de goede toovergodin in de vertelsels, bjj de geboorte van je dochtertje een eerste rol gespeeld. Gjj geeft baar bjj den doop de plaats die zij verlangtgij doet daar goed aan. Maar vergeet niet, dat gij met eene toover godin van de planken te doen hebt, dat baar too- verstaf slechts verguld is en dat bare giften slechts liederen zjjn. Een zeker gevoel zegt me toch, dat ik het geluk van Claudine verzekerd heb. Buitendien, wie zegt ons dat er geene echte toovergodinnen meer zijn?Nu, antwoordt ge niets? Marcel vergenoegde zich met eea raadselachtig lachen te doen hooren. Hij stond op. Ga je weg? vroeg René. Wacht je niet tot Claudine wakker is om haar te kussen Ik kom straks weer. Dat is goed; overtuig je van mijn geluk; ik zal je afgunstig maken. En dan zullen we voor de doopplechtigheid gaan zorgen; samen gaan we kostbaar aandenken aangeboden, bestaande uit een zwart lederen album, inhoudende de por tretten der gevers. Het geheel is van buiten gemonteerd met zilver, verguld en niellé. Bovenop het rijkswapen, omgeven door een krans van eiken en olijfblade ren, waarbjj de jaartallen 185418691879 bovenaan zjjn gebracht. Op het titelblad is een en ander nader omschreven door een kun- digen calligraaf. Het aantal kadetten aan de Kon. Mil- Academie bedraagt thans 259, met 3 8 officie ren, 17 burgerleeraren en 130 onderofficieren en manschappen. De Nederlandsche Vereeniging voor Ljj- kenverhranding" vergaderde Zaterdag te Utrecht. Het ledental, vroeger 1300, bedraagt nu 930. Het saldo over 1878 van bjjua 12 0 is be stemd voor een lijkovenfonds, waarvoor de afd. Den Haag veertig gld. aanbood. Dit fonds bezit thans /6100 inschrijvingen nominaal 2Va pCt. Werk. Schuld. Het hoofdbestuur is gemachtigd tot aankoop en verspreiding van geschriften, alsmede tot het doen van een ouderzoek naar eene ge legenheid tot oprichting van een Siemensoven. Een voorstel om leden met eene contributie van 25 cents aan te nemen werd verworpen. De volgende vergadering zal te Nymegen gehouden worden. SC B EEP VA ARTBERICHTE N. Hansweert. Dat ook in de maand Au gustus jl. de invoer uit België, laDgs Hans- weert, van granen met bestemming naar de Rijn-havens zeer belangryk is geweest ja zelfs, bjj de vorige maanden vergeleken, nog is toe genomen leert ons onderstaand staatje. Die invoer toch beliep Tarwe5430443 kilo. Rogge15442231 Gerst2319660 Haver1300505 Andere granen 286652 totaal: 24779491 Gedurende de eerste acht maanden dezes jaars is het gezamenlijk bedrag van bedoeld graan- naar het stadhuiswant ik reken er op dat ge een ernstige peter zult zijn en dat gij, zoo de meter hare beloften vergeet, gij dan gij dan maar Goddankik ben er ook nog, en ik zal er nog lang genoeg zijn. Parijs maakt de lui dood, het land houdt ze in leven. Met trots bekeek hij zgne breede schouders, zijn vroolijk gelaat en zijn reuzengestalte en riep tegen Marcel, die reeds achter in den gang was: Ik wil honderd jaar oud worden II. Men babbelde veel en heel ondeugend in 't kleine stadje, toen, na eene afwezigheid van drie weken, René met vrouw en kind terugkeerde in het huis met de groene blinden, dat hij sedert zijn trouwen bewoonde, en dat in 't uiterste puntje van de voor stad stond, bijna buiten, op twee pas afstands van de rivier, tegenover hooge rotsen. In die kleine plaatsjes, waar ieder zijn buurman kent, vindt men menschen, die altijd spionneeren en altijd afgun stig zjjn menschen, die zich geheel overgeven aan 't kwaadspreken, die boos zijn waDneer het iemand goed gaat, die meêdoogenloos hun vloek slingeren tegen hen die gelukkig zijn, en hen tot slachtoffers maken der praatjes en twistjes uit verveling ge boren. Dat René geen buitenman was, vond men reeds erg, maar dat hij uit Parijs gekomen was, kwam hun nog verschrikkelijker voor. Op zekeren morgen was bij er aangeland met een knapzak op den rug; hij was toen een vroolijke jongen, die, van den doctorsbul voorzien, welken hij behaald had en opgerold bij zijn geringe bagage met zich droeg onbezorgd voor bet ernstige en werkzame leven, vrooliik een reis door Frankrijk maakte, onderweg met een gelijkmatigen ijver de wetenschap beoefende en het vermaak najoeg, waar zij zicb aanboden, nu eens de plantkunde en aard kunde bestudeerende, of kruiden verzamelende, of vervoer gestegen tot eene hoeveelheid van: Tarwe21936082 kilo. Rogge75061781 Gerst6614613 Haver6891266 Andere granen 3333454 totaal 113837196 kilo. Voorwaar een zeer respectabel cjjfer. Dit jaar is de scheepvaartbeweging tusschen België ea Pruisen en omgekeerd, langs dit kanaal, dan ook hoogst belangrjjk. Behalve granen gaan natuurljjk groote massa's andere handelsgoederen dieD weg op. UIT ONZE KOLONIËN. Het navolgende is door de Arnhemsche Courant aan een particulieren brief uit Atjeh ontleend en bevat uit de pen van een man van het zwaard zulk eene eigenaardige en naar wij meenenjuiste beschou wing, dat wjj het bier overnemen „Weet dan dat ik den 19den Februari te Atjeh ben aangekomen en direct overgeplaatst op een ander echip. Nauweljjks was ik daar twee dagen aan boord, of ik moest dadelijk invallen voor een mjjner collega's, die zjjn buik vol had en mij nu de vreugde gunde. Ik moest dan ook dadelijk debarkeeren met de slob kousen aan en den revolver in den holster en honderd pillen voor de Atjehers. Vijf dagen ben ik aan den wal, zonder schot te hebben gedaan, maar op eeus begint de dans. Rustig een sigaar rookende in het bivouak, ontviugen wjj een hevig snelvuur. Een ieder greep naar zjjn wapen en stormde naar zijn post. Terwjjl ik aan de zijde van mjjn kommandant moest blijven, daar ik zjju adjudant was, heeft hij mjj laten loopen dat de tong mij op de schoenen hing. Maar het gold hier menschenievens. Zooals ik dan zeide, ontvingen wjj een hevig snelvuur; maar dat was spoedig gedaan, want uauweljjks zagen de vijanden eenigen onzer vooruitsnellen of zjj kozen spoedig het hazenpad. Toch maakten wjj eenige gevangenen, wier halzen, zonder verhoor, kennis maakten met de takken der boomen. Een aangename ontmoeting daar negen menschen te zien bengelen I Het was een akelig schouw spel, maar dat zjjn de Indische oorlogen moorden en branden. Eeuwig uitgestrekte rjjstvelden worden prijsgegeven aan de vlammen, alleen om den vjjand maar uit te putten en hem zijn levensmiddelen te ontnemen. Op den 2n April kwamen 700 mannen, vrouwen en kinderen zich overgeven, uitgeput door honger en gebrek. Een woord van medelijden heeft men alljjd klaar, maar met hen moffit men zeker medelijden hebbenvrouwen met haar zuigelingen teekenende, van 's morgens tot 's avonds zingende, een stevig glas wijn drinkende en zeer gehoorzaam de voorschriften van den grooten Roger Bontemps opvolgende. Men was begonnen den reiziger, wiens beminnelijk en origineel karakter de jeugdige ge moederen tot zich getrokken had, het hof te maken en allerlei genoegens aan te doen. Zijn verblijf, dat slechts acht dagen zou duren, was ongemerkt tot eenige maanden verlengd; natuurlijk was daar door de nieuwsgierigheid der goê gemeente ge prikkeld. Men had beuzelachtige, haarfijne onder zoekingen gedaan en men was tot de conclusie gekomen, dat bij noch weerhouden werd door de bekoorlijke streek, noch door de wetenschappelijke navorschingen, waarover hij zich zeer geheimzinnig uitliet, in de hoop van de lui op een dwaalspoor te brengen, maar beel eenvoudig door de sehoone oogen van mejufvrouw Adèle Perron. De dochter van papa Perron was een der schoonheden van 't plaatsje en eene rijke erfgename 't geen ook niet kwaad is. Papa Perron zelf was niet bijzonder rijkhet kleine kapitaaltje, dat hij bijeen gegaard bad, was later door slechte speculaties verloren geraaktmaar men wist dat er nog ergens, heel ver, een broer woondeeen andere Perron, die gelukkiger met zijn handel geweest was, die geene kinderen had en beloofd had zijn fortuin aan zijn nicht na te laten, 't Hoeft niet gezegd te worden, dat er eene algemeene verontwaardiging ontstond tegen den 'Paiijzenaar, die zich durfde verstouten om de jeugd dezen dubbelen schat te betwisten ongelukkig voor de minnaars, wier wantrouwen te laat opgewekt was, bad het jonge meisjeshart zich terstond overgegeven zij hadden zich dus moeten schikken en zich tevreden stellen met den mageren troost, dien zij vonden door den overwinnaar moed willige beleedigingen aan te doen. Toen René ge huwd was, lei hij zich met kracht op de praktijk toe eu, daar hij geene andere mededingers had.

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1