1879. N°. 102. Zaterdag 30 Augustus, 66 ste SLAGEIUJ. PATEiNTRËCHT. FEUILLETON. Onze wandeling over de Kermis. POSTERIJEN. GOES, 29 Augustus 1879. GOESCHE Ue uitga re dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vbijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEÏNER en HAASENSTEIN VOGLETtte Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAft en verder bij alle boekverkoopera en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door hun college, in de vergadering van 23 Augustus, vergunning is verleend aar. P. J. VAN HOVE voor de inrichting van het perceel wijk A no. 48 in de Wijngaardstraat tot slagerij. Geschiedende daarvan aankondiging ingevolge art. 8 der wet van 2 Juni 1875. (Stbl. no. 95). Goes, den 28 Augustus 1879. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMEK. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder wien het aangaat, dat het eerste kwartaals kohier van het PATENT RECHT voor deze Gemeente, voor het dienstjaar 1879 1880, op heden ter invordering is gesteld in handen van den Ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente, en ieder verplicht is zijnen aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 28 Augustus 1879, De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. Staat van brieven verzouden door bet post kantoor te Goeswaarvan de geadresseerdeu op de plaats van beslemming onbekend ziju. Over het 2de helft der maand Juli 1879. 1. C. Louwerse, Koudekerke. Van het Hulpkantoor te: Kruiningen. 2. Wed. Peman Kakebeeke, Haarlem. 3. J. J. Bakker, Lobith. Hansweert. 4. Greunen, Middelburg. W OLE AARTSDIJK. 5. H. Weskerke, Botterdam. Yerseke. 6. Mej. Kasijn, Dordrecht. Te beginnen met lo. September 1879 zal er gelegenheid beslaan tot uitwisseling van tele- graphische postwissels, een bedrag van 100 gulden of van 200 francs niet te boven gaande, tusschen Nederland en Zwitserland. De afzenders van telegraphiscbe postwissels naar Zwitserland betalen, behalve het voor de ge wone postwissels naar Zwitserland verschuldigde recht van I2l/a cent voor elke f 12,50 of ge deelte van f 12,50, de kosten van het telegraphisch bericht, berekend volgens het tarief van de Rijkstelegraaf voor de berichten naar Zwitserland, ten bedrage van f 2 voor twintig woorden of minder, en van f 1 voor elk geheel of gedeel telijk tiental woorden boven de eerste twintig. Van de zijde van Nederland zijn voor het ont— Nadat de reactie over den uitslag der verkiezing uitgewerkt is, gaan wé ons aan een gepast genot overgeven en maken een toertje over de kermis. Vóór wij echter onze jassen aandoen want he laas na een drogen zomer schijnt het regensei zoen aangebroken willen wij met 't oog op onze jaarmarkt twee gewichtige feiten constateeren. Primo: dat de kermis veel meer vermakelijkheden oplevert dan in jaren het geval geweest is. Secundo, en dat is het feit, dat er maar écn enkele malle molen of kuresel te vinden is. Naar aanleiding van dit laatste een enkel woord. Hoewel het ons misschien heel kwalijk genomen wordt dat wij eene teêre quaes- tie aanraken zoo is 't ons onmogelijk den wenseh te onderdrukken dat wij, voor een enkel keertje maar, eens zitting hadden als leden van den Goeschen gemeenteraad en wel als leden der oppositie. We zouden dan, na de gebruikelijke twee kuchjes, het woord gevraagd hebben voor eene interpellatie, luidende aldus «Meneer de Voorzitter Hoe on gaarne wij in deze feestdagen UEd. achtbare het leven onaangenaam maken, zoo gebiedt plichts gevoel ons te spreken. Zwijgen zou schande, ja zonde zijn We spreken namens duizenden wei denkenden, niet alleen namens de Goesche bur- vangenen verzenden vantelegraphischepostwissels alleen aangewezen de plaatsen, alwaar een post kantoor en tevens een Rijkstelegraafkantoor ge vestigd is. Tot leden der regelings commissie voor de grensscheiding zijn gekozen te 's-Heer Arendskerke de heeren A. Louwerse, C. Hei boer, M. Janssen, G. Otte, B. A. Remijn, A. J. Van Overbeek en L Lucasse te Wolfaarts- dijk de heeren A. Op 't Hof, J. Van Damtne, J. Van de Kreeke Kz., H. Van Strien Jz., A. Verschuure, M. Machielse en P. Koeman te Tholen de heeren H. G. Bal, H. C. Boo gaard, mr. F. A. Wagtho, M. J. Stoutjesdyk, jhr. F. C. De Casembroot, M. Christiaanse en A. W. Westra te St. Philipsland de heeren A. Braam, A. Faasso, J. De Waal, C, De Rugter, P. GeeDse, C. Meijer en M. Dorst te St. Annaland de heeren C. Muller, A. Van Schouwen, C. Moerland, A. Bierens, J. Goe- degebuure Az., J. Soeters en Jï Van Schouwen. Wolfaartsdljk. De Lieuwe dorpsbe- stating, welke ten vorigen jaren grootendeels werd bewerkstelligd, is op het overgebleven gedeelte nu ook voltooid, zoodat het dorp te dien opzichte eene belangrijke verbetering heeft ondergaan. De gehouden collecte van de scholen, met den Bijbel hebben opgebracht te Kloetinge ƒ54,60. Het totaal der giften, tot hiertoe door de Standaard opgegeven, bedraagt f 25,604,69®, benevens een gouden broche. Op eene door het centraal comité van de anti-revolutionnaire kiesvereenigingen gehou den vergadering is met eenparige stemmen de volgende resolutie aangenomenHet centraal-comité is van oordeel, dat de anti revolutionaire partij tegenover het pas op getreden kabiuet, met het oog op zijn sa menstelling en de beginselen die zijn indivi- dueele leden zgn toegedaan, als beslist anti ministerieel behoort op te treden, en, zonder ter linker- of ter rechterzijde af te wijken, zich met vasten tred moet voortbewegen in de richting, die, door haar program en de uiting der nationale consciëntie in het volks- petitionnement, haar is aangewezen." Volgens een gerucht zullen eerlang 's Rgkshavenwerken te Vlissingen in exploi tatie aan eene particuliere maatschappij over gaan. St. Amialaml. De rekening dezer ge meente over 1878, zooals die door den gemeen- gerij, maar namens geheel Zuid- en Noord-Beve land We nemen het woord op voorde lieve jeugd in de eerste plaats, voor totelokkendgezinde jon gelingen en maagden in de tweede plaats en voor allen die belang stellen in goedkoop, onschuldig en degelijk genot. We hebben het oog, meneer de voorzitter op de schaarscbheid van zeker soort vermakelijkheden, waarvoor wij geene redenen kunnen vinden. Er is maar éen enkele draaimolenZiedaar de grondtoon onzer gedachten. Nu vragen wij: welke is de reden dat de vriendelijkste gevaarten der geheele kermis zoo dun gezaaid zijn We hebben vele redenen hooren noemen, doch wij stoven ons niet aan praatjes, die hoogstwaarschijnlijk ver be zijden de waarheid zijn. We wenschen officieel van uwe zijde te hooren of het waar is dat de geachte afgevaardigde van het gilde der draaimo lenhouders waarom niet draaimolenaars door eene aanzienlijke som ten bate van de stadskas, zich van het monopolie verzekerd heeft Na deze indrukwekkende redevoering, die de sym pathie der leden van de linkerzijde en van het talrijk opgekomen publiek in hooge mate stal, gaf de voor zitter voldoende inlichtingen, waarna wij de vol gende motie voorstelden, die met algemeene stem men aangenomen werd «De vergadering, gehoord hebbende het antwoord op onze interpellatie; gezien de flinke houding vau het dagelijksch bestuurgelet op den finau- teraad voorloopig Ï3 vastgesteld, bedraagt in ontvangst 10,730,58 en uitgaafƒ9066,45, en levert dus een goed slot van f 1664,13. Volgens da N. R. Cl. zal dj aangevraagde concessie voor den aanleg van eenen tramweg van Tholen naar Bergen-op-Zoom eerstdaags verleend worden. Met 1 Mei 1830 zou de dienst voor het publiek geopend moeten worden. De kamer van koophandel en fabrieken te Bergen-jp-Zoom heeft den Minister van Financiën gewezen op den bijzonder nadeeli- gen toestand, waarin de beetwortelsuikerfabrie ken in Ned.uland tegenwoordig verkeeren, ten gevolge van de gepriviligeerde concurrentie vau het buitenland, hoofdzakelijk uit Belgie. De kamer voert aan, dat iu Belgie de kleu ring van suiker plaats heeft, waartoe aanlei ding geeft het aldaar gevolgd 11/2 nummer voordeeliger systeem, dat toelaat geosmoseerde en bruine suikers met andere te vermengen en uit te voeren tegen afschrijving 2e klasse, welke suikers hier 3e klasse worden ingevoerd en evenwel 88 gr. titreeren, hetgeen een voor deel geeft van 2,16 per 100 kilo en waar door natuurlijk de raffinadeurs de voorkeur geven aan de Belgische suikers. De kamer roept ten slotte de tusschenkomst der regeering in, om aan dergelijke concur rentie een e>nde te maken. Bij de herstemmiug voor een lid der Provinciale Staten in het hoofd-kiesdistrict Sluis is verkozen mr. P. C. J. FJennequin, burge meester van St. Kruis, met 245 stemmen. Op den heer J. 11. Hennequin, burgemeester van Sluis, werden 183 stemmen uitgebracht. Zooals gemeld is, heeft de afgetreden Mi nister van B:nnenlandscha Zaken een bedrag van f 3,800,000 op de staatsbegrooting voor 18S0 gebracht ten behoeve van de invoering van de nieuwe schoolwet. Het Dagblad ver neemt dat de nieuwe Minister dien post niet heeft overgenomen. Wel moet het plan be staan, eenige verhooging voor de kosten van het lager onderwijs op de begrooting voor te dragen, maar tot een lager bedrag. Bij de Dinsdag in het hoofdkiesdistrict Doekutn gehouden verkiezing voor een lid van de Tweede Kanier ter vervanging van jhr. mr. J. H. F. K. Van Swinderen, die lid der Kerste Kamer werd zijn uitgebracht 2248 stem men, waarvan 17 van onwaarde. Gekozen is jhr. mr. J. F. Van Ilumalda van Eysinga (1.) met 1275 stemmen. De heer A. Kuijper (a.) had er 947. Den 9 October zal aan het ceutraal- ciëelen toestand der gemeente, gaat over tot de orde van den dag." Aangezien deze inleiding voor een kermisverslag lang genoeg is, zoo haasten wij ons bij een ouden bekende in te loopen en ons tegen de verdere ver moeienissen te versterken, en wel bij vader Be- sooijen, die, als ware hij nooit van zijn plaatsje op de Vlasmarkt weg geweest, in 't zweet zijns aanschijns de heerlijke wafels bakt, die moeder de vrouw ons goed geboterd en gesuikerd opdischt. Na een dozijntje genuttigd te hebben spoeden we ons van Bezooijen naar het vreemde spel der vlooien, dat onze nieuwsgierigheid in de hoogste mate opwekt, hoewel we anders naar de kleine zwarte bewoners dier tent minder verlangend zijn. Deze grappige vertoouing moet een ieders verbazing en lachlust opwekken. Wil men echter heel fijn al de dames en heeren artisten bekijken, zoo koope men bij den reeds jaren lang bekenden Lauwers een bril of vergrootglas, waarvan hij in zijne nette kraam goed voorzien is. Men zal dan met gemak 250 der kleine lievelingen kunnen aanschouwen Vlak tegen het vlooientheater staat Haaks Panoramadat dit jaar zijn aantrekkelijkheid vindt in de voorgestelde vlucht van den beluchten Rotterdammer. We vernemen daar dat Pincoffs van uit New-York mooi zacht weder voorspeld heeft, zoodat we vol moed onze wandeling voortzetten en en passant bij vriend George Muller een flesch beste eau-de- bureau te Utrecht het examen plaats hebben van aspiranten voor de betrekking van surnu merair bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. Op het deze week te Mechelea gehou den XVIIe Nederlandsche Taal- en Letterkun dig Congres, is besloten dat het XVIIIe Con gres, te houden iu 1880, te Breda zal verga- deren. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Aan de Hoogere Burgerschool voor jongens alhier zijn, na afgelegd examen, toegelateu Tot de t'oorbereidingsklasse. I. G. J. Van deu Bosch, J. A. Koert, J'. De Wilt Hamer, L. C. Van der Fellz, M. A. Ramondt, A. E. Van Disho ck, L. BoshofF, A. F. Msijers, J. S. Bannet, A. Geill, A J. F. l'ompe Van Meudervoort, G. Adriaanse, F. S. M. De Casembroo:, H. P. Van der Heil, 0. G. Van den Ende. Voorwaardelijk P. Van Paschen, L. M. Van Kogelenberg, J. W. Vau Aken, en S. E. Stokman3. Deze vier laalsleu moeten Zaterdag a. s. nog een vergelijkend examen afleggen. Tot de Eerste klasse. A. Ossewaarde en F. P. li. C. Borel. Tot de Vierde klasse. Als toehoorder. J. P. Den Hollander. Sint Annmand. De vorige week Vrijdag was het voor de kinderen der openbare school alhier een prettige dag, daar toen de jaarlijksche uitreiking van beloo ningen voor getrouw schoolbezoek plaats had. Aan 25 leerlingen, kinderen van mingegoede ouders, van 8 jaar en daarboven, die niet meer dan 10 malen in het vorige jaar willekeurig de school verzuimden, is eene beloouing in spaarbankboekjes gegeven, ieder van 2,50, waarvoor door de provincie de Bon» van 37,50 was verstrekt, en het overige door de ge meente werd bygepast j terwijl aan allen, die minder dan 70 willekeurige schoolverzuimen hadden en dit getal was 131, een getuigschrift is uitgereikt. Deze getuigschriften ziin dit jaar sierlijkin het middeG is eene zeer duidelyke kaart onzer provincie, en wenschelqk ware het daarom, zoo zij in de woningen der ouders, in eene eenvoudige lijst gevat, werden opgehangen. De kennis van de provincie onzer iuwoning zou er zeker door vermeerderd worden. De uitreiking djr btloouingen en getuigschriften, die in tegenwoordigheid van den burgemeester, de leden van den raad en den secretaris plaats had, werd gevolgd door een schoolfeest, dat door ruim 225 leerlingen werd bijgewoond, die op broodjes en bier werden onthaald, op kosten der gemeente. Dankbaar en voldaau over het genotene gingen de leerlingen 's avonds vroolijk huiswaarts. Wij hadden gaarne dit bericht spoediger ontvangen.) LANDBOUW VEETEELT. In een tuin te Scheveningen vindt men een bloeiende aloë, weike in ruim 5 weken een stengel heeft gemaakt van 4*U M. Uit dien stengel komeu elf kleinere voort, waaraan zich de bloemknoppen bevinden. cologne en in de chocoladekraam een pakje van de lekkernij koopen, waaraan de sierlijke kraam zijn naam te danken heeft. Zoo toegerust tegen verdere vermoeienissen zien we den kolossaalsten man der wereld, die onzen eerbied in ruime mate afdwingtzelden zagen we zulk een zwaarlijvig beertje; de Og's, Gog's en Magog's uit den tijd toen de Tower te Londen nog een ander schouwspel aanbood dan thans zijn de wereld nog niet uit. We feliciteeren deu man met zulk een embonpoint en met zulk een win- terschen zomer. Teneinde van onze verbazing te bekomen loopen we even bij Porton aan om zijne poffertjes te keuren, die ouder gewoonte lekker zijn, en bestellen bij Smits een dozijn wafelen opdat we, tehuis komende, ook iets zouden vinden om ons gemoed te streelen; aangezien ons livreiknechtje niet van gewone wafels houdt hoe is 't mo gelijk zoo verzoeken wij aan Monsieur Eeck- houdt eenige Parijsche wafelen te laten bezorgen onze livreiknecht heeft het zwak van vele ïnen- schen, namelijk het gewone te verwerpen en het vreemde te aanbidden. Nu, wij moeten bekennen dat de Parijsche wafelen zich goed laten smaken. We zijn in de buurt van de beestenmarkt en dit komt ju:st goed, want het Groot Honden- en Apentheater en Circus van A. Werp gaat juist aan den gangde muziek, zoo deelt de clown of pias ons mede, geeft de laatste waarschuwing; we weten wat dat zeggen wil en brengen dus eerst

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1