Dinsdag VERKIEZING. Middelbaar Onderwijs. PERSONEELE BELASTING. Belasting op de Honden. Hoofdelijke Omslag. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Oosl-ludië. De gehouden Gemeenteraadsverkiezing. 0FFICIEKÜ5 MRDRDFEUNGEIV. GOES, 25 Augustus 1879. RECHTZAKEN. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommcrs 5 ct., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan d regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTLIN VOGLERte Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau NIJGH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, van het stembureau ontvangen hebbende de processen- verbaal van iulevering en opening der stembriefjes, waaruit blijkt, dat voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad bij herstemming van de 301 stem men zijn nitgebracht J7$ op den heer J. J. OCHTMAN en 129 J. DONNER, zoodat eerstgenoemde is gekozen, brengen ter openbare kennis, dat afschriften dier processen-verbaal op heden ter gewoner plaatse aan geplakt en ter Secretarie der gemeente vooreen ieder ter inzage nedergelegd zijn, alwaar zij kiiGnen geraad pleegd worden op eiken werkdag tusschen des voor middags 9 en des namiddags 2 uren. Goes, den 23 Augustus 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMEti. De Secretaris, HART MAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de toela- tings- en herexamens aan de Hoogere Burgerschool voor joiigenB alhier zullen plaats hebben op den'27 tot 30 Augustus eerstkomendeen dat de lessen aan die inrichting een aanvang zullen nemen den 1 September daaraanvolgende dat ds toelatings- en herexamens aan de school voor Middelbaar Ondeiwijs voor meisjes zullen gehouden worden op den 1 en 2 September e. k.en de lessen aan die inrichting op den 4 September daaraanvol gende een aanvang zullen nemen. Goes, den 23 Augustus 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennib van een ieder, wien het aaDgaat, dat het le eupplet. Vo'jaarskohier no. 2 van het personeel voor deze gemeente, over het dienstjaar 1879—1830, op heden ter Invordering is gesteld in handen van den ontvan ger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 25 Augustas 1879. 1 De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de Raad in zijne vergadering van 23 Augustus jl. heeft vastgesteld het Suppletoir-kohier van de belasting op de Honden voor dit jaar, en dat dit Kohier andermaal ter inzage zal liggen ter secretarie der gemeente, van heden tot en met den 1 September a. s„ op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, kunnende door belanghebbenden gedurende dien tijd tegen hun nen aanslag bij Gedeputeerde Staten bezwaren (op ongezegeld papier) worden ingediend. Uoes, den 25 Augustus 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het le Suppletoir, kohier van den Hoofdelijken Omslag over dit jaar den 23 Augustus jl. door den Raad is vastgesteld, en dat dit Kohier ter secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen van heden tot en met Maandag den 1 September aanstaande, op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, kunnende door belang hebbenden gedurende dien tijd tegen hunnen aanslag bij Gedeputeerde Staten bezwaren (op ongezegeJd papier) worden ingediend. Goes, den 25 Augustus 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Via NAPELS, 25 Augustus, Via BRIND1SI, 28 Augustus, allen 6.17 Via AMSTERDAM, 29 Augustus, 's avonds. Via MARSEILLE, 4 Sept. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Er bestaat ook gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned. Indië door middel van het stoomschip Drenthe, waarvan het vertrek uit Rotterdam op 27 Augustus is bepaald. Be halve uaar Batavia wordt met deze gelegenheid mede een brievenmaal naar Padang verzonden. De brieven en verdere stukken behooren op den dag van vertrek, uiterlijk voor twee uren 's na middags, te Rotterdam aangekomen te zijn. Zaterdag zoodra de uitslag van de gehouden herstemming voor een lil van den gemeenteraad te Goes bekend was deelden wij die mee aan lezers en geabonneerden. Zij weten dus, dat van de 311 uitgebrachte stem men er 10 van onwaarde waren, nl. 9 blanco's en I den naam bevattende van een persoon, die niet in herstemming was. De lieer J. J. Ochtman werd gekozen met 172 stemmen, terwijl de heer J. Dormer er 129 verkreeg. Wij willen hierbij even herinneren aan den uit slag der Dinsdag 12 Augustus gehouden vrije stemming. Toen waren er van de 336 uitgebrachte stemmen II blanco, verkreeg de heer J. J. Ochtman er 162 en de heer J, Donner 141. Bovendien waren uitgebracht 10 Stemmen op mr. J. G. De Witt Hamer, 5 op den heer P. K. P. J. Van Sloten, 2 op den heer L. A. Knitel, terwijl 5 stemmen over verschillende personen wa ren verdeeld. Wij herhalen dit met opzet, teneinde onze lezers opmerkzaam te maken op eene consequente ban- dehvijze der kiezers, te meer daar sommigen mee- nen, dat qr desertiën zouden hebben plait^ gehad. Dit kunnen wij tegenspreken en onze bewering met bewijzen staven. De blanco-stemmen kwamen bij beide gelegenheden vrij wel overeen. Volgens door ons gehouden aanteekeningen bleek ons verder ten duidelijkste, dat er van beide kanten met het oog' op buitengewone omstandigheden, o. a den ongeschikten dag en toen plaats hebbende an dere bijeenkomsten, menigeen niet aanwezig 'con zijn. Van de aanhangers vau den heer Donner kwam het aantal afwëzijgen overeen met het minder getal stemmen, dat Hij' verwierf, nl. 12. Zij, die bij de herstemming van onzen kant af wezig waren, werden bijna, op een enkele stem na, vervangen door anderen, die- bij de eerste stem ming niet konden stemmen. Men kan dus aan nemen, dat het tiental stemmen, door den heer Ochtman meer verworven, is uitgebracht door hen, die bij de eerste gelegenheid om bijzondere rede nen, hoewel zij in beginsel met hem samengaan, liever den heer Van Sloten of den heer Hamer stemden. Sommige verspreide stemmen kunnen wij nog aan afwezigen toekennen. Wij constateeren dit met genoegen. Niets zelfs de gewone taktiek om op het laatste oogen- blik, zooals nu ook weer is geschied, opgeschroefde en onware strooibiljetten te verspreiden heeft de kiezers kunnen bewegen af te wijken van de eenmaal aangenomen gedragslijn. Zulk een fermiteit geeft moed voor de toekomst. Wat men doe, men doe het uit overtuiging. Wij hebben eerbied voor iemand, die den beer Donner stemde, wijl hij meende, dat dit goed was maar van weerhanenpolitiek en wijfelende daden zijn wij afkeerig. Voor onze gemeente, voor onzen burgemeester en voor den heer Ochtman verheugen wij ons over dien uitslag. Voor laatstgenoemde vooral is zulk eene overwinning eene vergoeding voor de minder aangename zijde dezer verkiezingshistorie. Hij ziet zich nu de gelegenheid gegeven te toonen, dat hij waardig was om door den heer Hamer een zetel zicb te zien inruimen. Want dat zegt veel, maar eischt nog meer. Hij was nu nog te kort lid van den Raad, om overdreven verwachtingen te wettigen. Den kiezers wenschen wij den eersten tijd rust, wat verkiezingen betreft. Waarlijk, zij zijn in den laatsten tijd al genoeg opgeroepen Ea dat zij tot het laatste toe met zulk een ijver van beide zijden optraden, daarin niet verflauwden, strekt hun tot lof en menige gemeente tot beschamend voorbeeld. De Minister van Oorlog zal eiken Donderdag, des namiddags te 1 uur en de Minister van Marine eiken Vrijdag, des voormiddags te II uren, audiëntie geven. De St.-Ct. bevat een bon. besluit, bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de tusschen Nederland en Spanje op 6 Maart 1879 te 's-Gravenhage gesloten overeenkomst tot wederkeerige uitlevering van mis dadigers. De heer N. WEnserinck, thans com ra.- verificateur 3s categorie te Hansweert, en met 1 September a. s. verplaatst naar den Hoek van Holland, is bevorderd tot coram -verificat. 2e categorie. Met, ingang van den 1 September a. s. wordt verplaatst van Zierikzee naar Hansweert de heer F. Eekelaar, comra.-verific. le cate- grrie, en met 1 October de heer H. Wesly thaLS commies-verificateur le categorie te Roo sendaal, naar Hansweert als verificateur 3e ca tegorie. ïlanswocs-t. Door de zorg der directie van den Waterstaat zijn op de sluizen alhier borden geplaatst met de waarschuwing, dat het aan de sluisbeambten voortaan streng verboden is fooien cf giften van de schippers aan te nemen. Hetzelfde is te WemeldiDge geschied. Deze loffelijke en praktische maatregel kan niet anders dan worden toegejuicht, daar het fooien stelsel of het aannemen van giften, vooral door ambtenaren vernederend werkt en bovendien ook zeer af te keuren is met het oog op het bewaren van hun prestige en hunne onafhan kelijkheid. Een andere vraag is het nu evenwel, of bedoelde beambten, bij het gemis van het geen hun nu ontnomen wordt, met hunne be zoldiging kunnen rondkomen en er met vrouw en kinderen fatsoenlijk van leven? En hierop is het antwoord volmondig neen, vooral niet in deze dure tijden. Het is daarom zeer te hopen, dat hunne traktementen eene flinke ver betering mogen ondergaan. Mocht dit gebeuren, en ieder weldenkend mensch zal toestemmen dat zulks niet alleen hoog noodig doch ook recht ea billijk is, dan zullen zij zich gewis opgewekt gevoelen om met lust en ijver hunne ambtsplichten te blijven vervullen. Tot leden der commissie tot regeling van de grensscheiding zijn gekozen te Wemeldiiige de heeren A. Wabeke, K. Dominicus, J. M. Koole, A. Lindenbergh, A. De Broekert, J. Wabeke J.Cz. en A. J. Zuijddijk te liraltbemlijke de heeren B. West- strate, J. Souke, J Verlare, J. Abrahamse, L. J. Eijbaard, P. Van Eisacker en A. Weijns; le Rillaml-Etatli de heeren A. Bruijn- zeel, Jac. Bruijnzeel, Joh. De Jager, J. Yan Hoe pen, A. Oele, J. Wabeke Jr. en J. Elenbaas. De Maatschappij tot opvoeding van Wee zen in het huisgezin zal haar vjjfde jaarver gadering houden op 2 Sept. a. s. te Amsterdam. Mejufvrouw Jacobs, die dit jaar aan de hoogeschool te Groningen den doctors titel ver wierf en zich daarna te Londen in eene in richting voor zieke vrouwen verder in de prak tijk heeft bekwaamd, zal zich weldra te Am sterdam vestigen. De heer J. G. Jager, te Amsterdam, heeft aan de regeering consessie aangevraagd voor den aanleg van een kanaal door de Geldersche vallei. Het doel is een kanaal te graven van Am sterdam door de Geldersche Vallei met droog making der plaatsen beoosten de Vecht. Het deel bij Arasterdam loopt van de Rietlanden, van af bij Weesp in de richting van het Hor- stermeer en van daar zooveel mogelijk recht streeks door de genoemde plassen tot Eemnes en verder als in bet ontwerp bij de Kanalen wet gevoegd. De Staat waarborgt jaarlijks 61/s ton aan de op te richten vennootschap voor dividend en aflossing, gedurende hoogstens 60 jaar en treedt na afloop der concessie in den eigondom. SCHEEPVAARTBERICBTEN. De Duitsche schoener Bertha, gezagv. Nagel, geladen met dakpannen, is uitgaande op de hoogte van Westkapelle door het inko mende Engelsehe stoomschip Windsor aange varen en heeft daarbij belangrijke schade aan het voorschip bekomen. Ü6 Bertha werd door de Windsor op sleeptouiv genomen en te Vlissin- gen binnengebracht. MCt.) De Europeesche passagiers, de gezagvoer der, eerste stuurman, dokter en eerste machi nist van het verongelukte stoomschip Overijssel zullen voor rekening der reederij per stoom schip Madura, hetwelk 5 Augustus van Padang vertrok en ongeveer 22 Augustus te Aden veiwacht wordt, naar Nederland vervoerd wor den. Voor de overige bemanning zorgt het Ned. Consulaat te Aden. Volgens telegram van daar, dato 19 Augus tus, was het schip gebroken. Volgens een te Londen dato 22 Augus tus ontvangen telegram van de Liverpool Sal vage Association meldt mr. Wimshurst, dat de geborgen lading van de Overijssel onbeschadigd is. De Sultan heeft op zich genomen de be scherming en aflevering der geredde goederen. Mr. Wimshurst heeft een geschikt persoon naar het wrak gezonden, die zijne orders afwacht, en hij wil in schikking treden met den Sultan om zijne vorderingen te betalen en de geborgen lading naar Aden te vervoeren. De korporaals S. B., S. en S... vau bet 3de regiment infanterie te Bergeu-op-Zoom, die by gele genheid van de Middelourgsehe kermis een paar bur- gerjongelui aldaar met de sabel eenige verwondingen hebben toegebracht, zullen deswege, en vermoedelijk ook wegens desertie, voor den krijgsraad terechtstaan. Ze zijn onder geleide naar Middelburg overgebracht, om met de vtrwonden, die als getuigen optreden, door den rechter-commissaris in strafzaken gehoord eu gecoufionteerd te worden. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te Gorinchem ds. B. Van Schelven, pred. te 's-Hertogenbosch. Beroepen te Koudekerke (Walcheren,) ds. J. Fan 't Hooft, pred. te Koudekerke a/d Rijn. Yerseke. Het bouwen van eene tweede openbare lagere school met onderwijzerswoning, waarvan de aanbesteding op 4 Augustus 1879 heeft plaats gehad, (zie ons no. van 7 Augustus) is aosdgekeurd en aan den minsten inschrijver, den heer J. F. Maes, te Hoofd plaat, voor eene som van 15000 toegewezen. De Prins Hendnk-poidet op Tessel is verkocht aan den heer Westenberg, notaris te Sas van Gent, voor 112,000 LANDBOUW VEETEELT. Als middel om paarden afdoende te verlossen vau de pijniging, welke die dieren ondervinden van de vliegen, beveelt men aan wasschen met een oplos sing van 1 a 2 decagram carbolzuur in l/a liter water. Als eeu zeldzaam bewys van sterke voortteling der schapen kan dienen, dat bij een veehouder te Jutphaas een en hetzelfde schaap in 1878 drie lam meren heeft geworpen, in Januari 1879 twee lamme ren en in het begin dezer maand vier lammereu. Het heeft dus in minder dan twee jaren 9 en binnen acht maanden 6 lammeren voortgebracht, die allen welge vormd en nog in leven zijn. In de Landbouw-Courant wordt gewezen op een nieuwe manier van maaien by nat weder, door een Fraoseh blad aanbevolen. Zij bestaat hierin, dat msn het graan, in plaats van het tot op den grond af te doen, een twaalftal centimeters boven den bodem maait. Het afgemaaide, niet meer op den grond rustende, maar op de stoppel einden, waaronder en waarboven de lucht vrij kan doorgaan, droogt beter uit eu ook in minder tijd, als het nat geweest is. Wanneer de regens het werk van den oogst belemmeren, tan men, aldus te werk gaande, het graan in goeden staat binnen halen Een groot Franseh landbouwer is er verleden jaar in geslaagd, op deze wijze al zijn haver binnen te krijgen, terwijl die van zijn buren op het veld lag te schieten. Deze handelwjjze zou dus veel schade, door nat weder ver oorzaakt, kunDen voorkomen.

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1