1879. N°. 99. Zaterdag 23 Augustus. 66SUi Jaargang. OFFICIEELE MEDEDEELINGEiV. GOES, 22 Augustus 1879. STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes. OVER JULI 1879. RECHTZAKEN. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. KUNSTNIEUWS. BUITENLANDSCH OVERZICHT. GOESCHE l>e uitgave dezer Courant geschiedt Maaxdag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommers et., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst^ Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en coutant, betaald, 20 ct By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor liet buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLERte Hamburg. Lu ons land ver voege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH YAN DITMAR en verder bij alle boekv&rkoopers en postdirecteuren. OPENBARK VERGADERING van den RAAD «lei* gemeente GOES, op ZATERDAG den 23 AUGUSTUS 1879, des avonds te 8 uren. Goes, den 21 Augustus 1879. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling I. Mededeelingeo, ingekomen stukken. II. Vaststelling van het le suppletoir kohier van den Hoofdeliikeu Omslag. III. Idem van het suppletoir kohier der belasting op de Honden. IV. Aanvrage van den heer dr. B. Koster, om outslag als leeraar aan de inrichtingen van Mid delbaar Oudeiwijs voor jongens. De Audiëntiedagen zijn door de nieuwe Ministers bepaald als volgt Ministerie van Justitie. Dinsdags te 12 uren. Ministerie van Binnenlandsche Zaken. Zaterdags te 12 uren, aan te vangen 30 Augustus. Ministerie van Financiën. Donderdags te 12 uren. Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid even een» Donderdags te 12 uren. Ministerie van Koloniën. Vrijdags te 1 uur. Met ingang van den 24n dezer zal het Rijkstele- graatkantoor te IJzendijke op werkdagen open ziju van 9 uren voor- tot 1 uur namiddags en van 3'/a tot 7 uren namiddags. De diensttijd op Zon-en feestdagen blijit onveranderd. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 October 18:9, benoemd tot commies der posterijen lste kl H. Helling, thans comm. 2e kl. Heden namen alhier van de 393 kiezers er 311 deel aan de herstemming voor een lid van den raad. Dinsdag 12 Augustas stemden er 336. Het bestunr der Ned. lsraëlietische ge meente te Goes is sedert byna een jaar werk zaam tot het inzamelen van giften teneinde een eenvondig kerkgebouw te verkrijgen, daar het vertrek, waarin de gemeente thans samen komt, en het geheele huis waartoe dit behoort, in allerellendigsten toestand verkeeren. Zijne pogingen, daartoe totnntoe aangewend, mochten zij met een gunstigen uitslag bekroond zien, doch er is nog een som tekort, om het gewenschte plan, hoe eenvoudig het ook is, uit te voeren. In Goes werd het bestuur boven verwachting gesteand, maar thans is het op het overige ge deelte van Zuid- eu Noord-Bevelaud bezig om giften in te zamelen. Een der leden bezoekt de bewoners, teneinde tevens de gelegenheid te hebben hun de gevraagde inlichtingen te ver schaffen. Ter wille van het doel vestigen wjj de aan dacht op dit pogen. Een ieder, die prijs stelt op zjjn eigen kerk en geloof, zal zeker het verlangen billy ken,dat de lsraëlietische gemeente bezielt, om zjjn godsdienst uit te oefenen in een geschikt gebouw. Mocht men daartoe een gift willen bijdragen en by vergissing zijn overgeslagen dan kan men zich wenden tot den heer N. Emanuel, te Goes. De kermis, die voor de deur staatza! worden bezocht door A. Wery's honden- en apentheater, P. Mullens, Theatre a la Rappo, Vd. Heem, schaatsenbaan, I. Huiskens, veloci pede, H. Haak, panorama, E. Van Waveren, spiegel des geh'eimsLogger Co., vlooien theater, de kolossaalste man der wereld, won der der wereld Fatimah. Verder zal slechts een caronssel worden geplaatst en wel van onzen stadgenoot V. d. Straten. Men schrijft ons uit Biervliet Alhier bestaat een muziekgezelschapeene harmonie. Daar dit jaar die harmonie aan geen concours of festival had deelgenomen, (jaarljjks wordt daar een vaste som voor uit getrokken) besloot 't bestuur van 't gezelschap een uitstapje te doen. Het maakte accoord met een schipper en schreef een brief naar den Burgemeester van Ellewoutsdyk, met verzoek om in die gemeente eenige muziekstukken te mogen uitvoeren op Zondag 24 Augnstus, des avonds, totdat het watergetjj hen weer terug kon voeren. Hierop ontvingen zij een schrjj ven, gericht aan den secretaris onzer harmonie, den gemeente-geneesheer, aldus luideude >In antwoord op Uwe letteren van 9 dezer is deze dienende om UEd. te melden, dat ik de gevraagde permissie niet kan geven, en wel omdat er vele personen te Ellewoutsdyk des Zondags al luidruchtig genoeg zjjn zonder muziek." Die weigering speet hen niet alleen, zij wer den er door gegriefd. Dat de Ellewoutsdyke- naars geen kniezers of femelaars waren, wisten ze, vandaar het verzoek. Maar zou, nu deze kosteloos van een gepast genot konden profi- teeren, juist die luidruchtigheid niet iets minder geweest zijn, al was het ook slechts ter wille van een gezelschap vreemdelingen, waartoe de voornaamste ingezetenen onzer gemeente be- hooren In de Donderdag te Vlissingen gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de stoomvaartmaatschappij Zeeland is met een parige stemmen het ontwerp-contract, met de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen gesloten, goedgekeurden in verband daarmede besloten tot den bouw van een nieuw stoomschip en tot verkoop van de oude stoom schepen Stad Middelburg en Stad Breda. Volgens het Rotter damsch Nieuwsblad zou de nieuwe Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer W. Site, ernstig van plan wezen de uittevoeren. Omtrent den nieuwen Minister van Oor log schrjjft het Nieuws van den Dag o. a. Kolonel Reuther, wien men zjjne 60 jaren zeer goed kan aanzien, gaat voor een ultramon- taan van het zuiverste water door. Als voor zulk een titularis uitgebreide algemeene militaire ken nis een onmisbaar vereischte is, dan wettigt niets het vermoeden, dat hy de rechte man opderechte plaats zal zjjnnimmer toch is daarvan door hem het bewjjs geleverd. Daarentegen is hy een uitnemend technicns, in het by zonder op het gebied van geschutfabricage. Groote verwachtingen ten opzichte der orga nisatie van de levende strijdkrachten zal men das van dezen Minister niet mogen koesteren men zal tevreden moeten zjjn, indien hy niet blijkt te behooren tot die mannen van den ouden stempel, zooals er voor een tiental jaren velen in het leger werden gevonden, en ook thans nog kannen worden aangewezen, die, werkeljjk bekwaam in zekere richting, zich blind hebben gestaard op een enkel punt, eu daar door alle verbeteringen als zoovele nieuwigheden verwerpen, indien zy niet passen in het recht zinnig raam hnnner eenzydige beschouwingen. Er wordt aangevraagd of de miliciens, lichting 1876, van het regiment grenadiers en jagers, die anders tot 20 Sept. onder de wa penen zonden bljjven, nog tot den 22en mogen gehouden worden om de feesten van het 50jarig bestaan van het regiment en de dan te honden parade te kunnen bijwonen. Het is bekend, dat die feesten zjjn uitgesteld tot den 22 Sep tember, omdat op dien dag het 50 jaar geleden is, dat het regiment zjjn vaandel ontving van de Koningin in bjjzjjn van al de leden van het toenmalige Koninklijke Huis, waarvan nu uog alleen in leven zjjn Z. K. H. prins Fre- derik en H. K. H. prinses Marianne. Vad.) Daartoe van hooger hand aangezocht, heeft de burgemeester van Amsterdam, jhr. mr. C. J. A. Den Tex, zich bereid verklaard zjjn ambt tot primo Januari a. s. te blijven ver vullen. Alle liberale kiesvereonigingen in het dis trict Dokkum hebben jhr. mr. J. F. Van Ha- malda van Eysingalid der Gedep. Staten van Friesland, te Leeuwardencandidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Liquidateuren van de Afrikaansche Han- delsvereeniging hebben aan hare schuldeischers eene circulaire doeu toekomen, waaruit bljjkt, dat het aan de Kust overal rustig en het ver trouwen teruggekeerd is. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Volgens telegram uit Aden is de Overijssel ongeveer 50 Eng. mjjlen bezuiden Kaap Guar- dafui gestrand en nog niet doorgebroken. De inboorlingen (Somalis) haalden nit het wrak ongeveer 4000 blokken tin, een party notemuskaat (600 kisten 300 kisten indigo, 1000 balen tabak, vier duizend zakken koffie, vierhonderd, zakken rjjst en eene groote hoe veelheid andere goederen. De Sultan bood be waring en teruggave der goederen aan voor 2400. Eenige bergers te Aden willen verder beproeven om de lading te bergen tegen 50 pet. der waarde van hetgeea geborgen zal worden, wanneer voor de helft hunner kosten wordt ingestaan. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bij de Doopsgezinde gemeente te Zaandam, Westzijde, is Zondag II. aan de stemming der gemeen teleden onderworpen het voorstel tot afschaffing der kerkelijke viering van den Hemelvaartsdag. Met 36 tegen 23 stemmen is tot het behoud besloten. Van de 596 leden kwamen slechts 58 op. Naar de Ter Neuz. Ct. verneemt, zullen de nor maallessen te Oostburg met October aanstaande een aanvang nemen en stelt het bestuur der gemeente Hulst bij het schooltoezicht pogingen in het werk, om eene inrichting, welke vooral voor eene kleine gemeeute zooveel stoffelijke en verstandelijke voordeelen moet opleveren, aldaar gevestigd te krygeu. Op de School le klasse waren gedurende deze maand 151 kinderen. Onder dezen waren: 110 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 35 i) n van 1—10 verzuimen, en 6 i) n meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 37/,o pereent op het geheele aantal scholieren en schooltijden tegen 37io percent over dezelfde maand in 1878. Op de School 2e klasse waren 194 kinderen, waar onder 157 zonder eenig verzuim, 30 die van 110 verzuimen, en 7 n meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 2*/i« percent tegen 2'/io percent over dezelfde maand in 1878. Op de School 3e klasse waren 179 kinderen, waaronder 99 zonder verzuim, 45 met 1—10 verzuimen, 35 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 12 percent tegen 13*/io percent over dezelfde maand in 1878. Op de School 4* klasse waren 70 kinderen, waaronder 43 zonder eenig verzuim, 18 met 110 verzuimen, 9 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 9'/io percent tegen li4/», percent over dezelfde maand in 1878. Op de bijzondere School waren 198 kinderen, waarvan 138 zonder eenig verzuim, 53 met 110 verzuimen, 7 boven 10 n Het gemiddeld verzuim was 33/». percent tegen 27u> percent over dezelfde maand in 1878. Het verzuim op al de scholen te zamen van 1 Januari af tot ultimo Juli 1879 bedroeg 47». percent tegen 21/». percent over 't zelfde tijdvak in 1878. In d» zitting vau den Raad van Srate, afdee- ling voor de gescbilleu vau bestuur, van Woensdag is behandeld het beroep van den raad der gemeente Vlissingen van een besluit van Ged. Staten van Zee land, waarbij vermeerdering van bet getal scholen in die gemeente iB bevolen. Rapporteur de staatsraad De Vries. Een schutter te Edam, die geruimen tijd de exercitiën der dienstdoende schutterij Diet bywoonde, omdat die gehouden worden op Zondag en gemoeds bezwaren hem beletten alsdan te exerceereo, werd deswege veroordeeld tot het betalen van boete of het ondergaan van gevangenisstraf. Daar hy de boete niet voldeed, is thans de gevangenisstraf op hem toegepast. LANDBOUW VEETEELT. Naar aanleiding van het onlangs vermelde be richt, dat de sleepboot Zeeland met goeden uitslag dienst doet als stoomgemaal, wordt het volgende me degedeeld omtrent een dryvend pompwerktuig van de Utrechtsche ijzergieterij der firma Smulders. Dit dryvend stoomgemaal, eigendom van de Utrechtsche ijzergieterij, kan in 24 uren aan eiken polder, die aan eene rivier grenst, in werking zijn. Het werktuig verplaatst eene hoeveelheid water van 30 tot 60 kub. meter per minuut. Dezer dazen werd door dat stoomgemaal een pol der, groot 380 hectare (bunder), waarvan op p. m. 125 hectare 33 centimeter water stond, binnen 4 et malen drooggemalen. Bij al de ongunstige berichten omtrent den oogst is bet zeker verblijdend te kuunen melden, dat de veestapel in Nederland in gunstigen staat verkeert. Althans van 13 Juli tot 9 Aug. II. is slechts ééa rund in Zuid-Holland door longziekte aangetast, tegen 4 in het vorige tijdvak van vier weken. Baarland. By de Woensdag 11. gehoudea aanbe steding van het bouwen eener nieuwe school alhier hebben ingeschreven A. De Mol te Baarland voor 12650 J. Koetse te Oudelande voor ƒ12300; B. Den Exter Van den Brink te Krabbendijke voor 12200 C. Lindenbergh te Wemeldinge voor ƒ11997 P. Dronkers te Kapelle voor 11985 P. Bui tendijk te Goes voor ƒ11772 B. M. Van 't Veer te Biezelinge voor ƒ11625 J. M. Van 't Veer te Oadelande voor 11597 G. C. Zaaijer te 's-Graven- polder voor ƒ11412; A. J. A. Hoogvliet te Baar land voor 11195, zoodat aan den minsten iuschry ver A. J. A. Hoogvliet te Baarland voor i.1195 bet werk door burgemeester en wethouders, ouder nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten, is toegewezen. Middelburg. Zondag wacht den beminnaars der toonkunst een niet alledaagsch genot. In het Schut tershof zal namelijk eene zanguitvoeriug gegeven wor den, *s namiddags van half 3 tot half 5 uur, door ruim 100 ledeu van de gunstig aaagesch reven Bel gische liederlafel "l'Orpheon Royal" van Brussel, onder directie van den heer Edouard Bauwens, professor aan het Koninklijk conservatorium te Brussel. Onder anderen zullen voorgedragen worden: „Marche Bohème" van Berleur, „Serenade" van Clapissan, „Le soir d'été" van Boulanger, „Valse" van Vogel, „Marche des Chanteurs" van Otto, De toegangsprijs is op slechts 49 cent per persoon bepaald. De opbrengst str< kt tot gedeeltelijke tege moetkoming in de reiskosten; de meerdere ontvangst is bestemd ten bate der armen alhier. Behalve de zangers worden nog minstens 200 hee- ren eu dames uit België verwacht, zoodat het samen zijn alhier zeer geanimeerd belooft te wezen, vooral wan neer bet weêr gunstige medewerking verleeut. Trou wens, de groote zaal, de kleine zalen, overdekte kolf baan enz. bieden, ingeval de natuur zich gram mocht toonen, ook een veilig toevluchtsoord. Me.n verwacht ook een druk bezoek van elders, vooral uit Zuid-Beveland, dat vele muziekliefhebbers en zangbeoefenaars telt, van wie het bekend is, dat zy niet krampachtig de koorden der beurs gesloten houden, waar het geldt het aangename met het scboone te vereenigen. De stilte op parlementair gebied bezigen in Engeland groote mannen zooals gewooulijk om lucht te geven aan hunne ideeën. Zoo ook heeft de leider der liberale partij Gladstone weer een rede gehoudenwaarin hij de staatkunde der tegenwoordige regeering voor de zooveelste

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1