1879. N". 95. Donderdag 14 Augustus. DE PETEMOEI Binnenkort zal in ons blad een aanvang worden gemaakt met een nieuw feuilleton, getiteld: Naar het Fransch van George Vaütier. Vertaald door J. O. S. COMMISSI E N. VERKIEZING. OFFICIEELS MEDtMELINGKit De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatste. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER cn HAASENSFEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau va'; -Nf.'GH VAN DITMAR en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat in de Raadsverga dering van gisteravond zijn benoemd; a. tot Leden der financiëele commissie de heeren Jhr. L. C. Van der FELTZ, tevens Voorzitter, Mr. J. W. C. De JONGE van ELLEMEET en C. E. MASSEE. b tot Lid der commissie voor het ontwerpen der strafverordeningen de heer Mr. J. W. C. De JONGE van ELLEMEET. Goes, den 12 Augustus 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, H A R T M A N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, van het stembureau ontvangen hebbende de processen- verbaal van inlevering en opening der stembriefjes, waaruit blijkt, dat voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad van de 325 geldige stemmen zijn uitgebracht 162 op den heer J. J. OCHTMAN en 141 3. DONNER, zoodat eene herstemming tusschen die twee personen moet plaats hebben brengen ter openbare kennis, dat afschriften dier processen-verbaal op heden ter gewoner plaatse aan geplakt en ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd zijn, alwaar zij kunnen geraad pleegd worden op eiken werkdag tusschen des voor middags 9 en des namiddags 2 uren. Goes, den 13 Augustus 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. In Zeeland zullen de miliciens van de lichting 1876 van 18 Augustus tot 20 September onder de wa penen worden opgeroepen, teneinde de najaarsoefenin gen bij te wonen, terwijl die van 1878 tegen 28 Sep tember e. k. met onbepaald verlof zullen worden ge zonden. Door Z. M. is O. Japikse, te Nijmegen, met 16 Aug. benoemd tot eersten onderwijzer aan de Rijks-kweek school voor onderwijzers aldaar Adspiranten voor die Rijks-kweekschool behooren zich voor 20 Augustus a. s. (niet 20 September, zooals vroeger opgegeven is) aan te melden bij den directeur der kweekschool, den heer R. R. Rijkens, te Nijmegen. GOES, 13 Augustus 1879. In ons vorig nomraer berichtten wij, dat Vrijdag a. s. in onze stad een wedstrijd met den handboog naar den lossen vogel zal plaats hebben vanwege de Koninklijke handboog sociëteit nJacoba Van Beijeren." Die sociëteit herdenkt dan haar 30jarig bestaan. Vóór ons ligt het gedenkboek der feestviering op den 6 Juli 1859 bij gelegenheid van haar tienjarig bestaan, en daaruit zien wij met welk een luister dat feest werd gevierd. Al zal de herdenking Vrijdag eenvoudiger wezen, tocb geven wij aan de ingezetenen van Goes in overweging om als blijk van sympathie voor dit feest de vlag uit te steken. Dit zal tevens den schutters, die deelnemen aan den wedstrijd, een aangenamen indruk en onze stad een feestelijk aanzien geven. De statistiek van handel en scheepvaart in ons land over Juni ligt aan ons bureau ter lezing. Aan de Dinsdag gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad ter voorzie ning in de vacatureontstaan door het be danken van den heer mr. J. G. Be Witt Hamer is door 336 van de 393 kiezers deelgeno men. Hiervan waren van onwaarde 11 blanco. Volstrekte meerderheid 163. De h9er J. J OCHTMAN verkreeg 162 en de heer J. DONNER 141 stemmen. Tus schen beiden moet dus eene herstemming plaats hebben, die bepaald is op Vrijdag 22 Augustus. Verder waren nog uitgebracht op de heeren mr J. G. De Witt Hamer 10, P. K. P. J. Van bloten 5L. A. Knitel 2 stemmen en op de heeren mr. P. J. Van der Meer Mobr, A. Ka- kebeeke Jz., P. Roth, W. L. Kakebeeke en mr. P. Van der Meer Mohr, elk 1 stem. Al is de uitslag niet geheel naar onzen wensch, wij hebben toch reden tot vreugde en danken allen, die hebben meegewerkt om den heer Ochtman zulk een groot aantal stemmen te verschaffen. De thans gebleken eendrach tige samenwerking moge strekken, om in het belang der gemeente te behouden wat voor de toekomst zoozeer gewenscht is Ilaiisneerf. Aanstaanden Vrijdagnamid dag te zes uren zal er in den tuin van 't pavil joen van den heer Luijk een zomerconcert wor den gegeven door het fitnfarengezelsehap Een dracht maakt maclit", van Kruiningen. Cats. De arbeiders-vereeniging alhier heeft in hare vergadering van Vrijdag 8 dezer be sloten tot het geheel op eigen kosten oprichten van een leesbibliotheek., Het Dagblad schrijftIemand, die goed op de hoogte is van de wording-geschiedenis der kiesvereeniging Recht voor Allen'", onlangs in het kiesdistrict Goes opgericht, maakt ons opmerkzaam, dat wij die kiesvereeniging teu onrechte een Roomsch-Katholieke geuoemd hebben. Gezegde kiesvereeüigingdoor kiezers uit Bergen-op-Zoom, Goes en Hulst opgericht, heeft integendeel juist als hoofdbeginsel aangenomen, alle zuiver godsdienstige aangelegenheden aan de bevoegde kerkelijke overheden over te laten. De oprichters hebben bij hun plan beoogd, dat elk anti-liberaal kiezer, die het doel der kies vereeniging kan ondersteunen en haar statuten goedkeuren, ook lid kan worden. Geen kerkelijke beljjdenismaar politieke overtuiging moet de leden samenbrengen. Er zal naar een zuivere toepassing van de spreuk, der Vereeniging als naam gegeven, Recht voor allengestreefd worden. Men meldt aan de M. Ct. uit Hontenisse, 8 AugustusHet aan de Goesche Ct. ontleend bericht omtrent de aanstaande spoorboot Wal- soorde—Vlake in de M. Ct. van Vrijdag jl. heeft hier eenige bevreemding gewekt. Er zal volgens dat bericht gevaren worden zóodat er aansluiting komt tusschen den spoorweg MechelenTer Neuzen en de boot. Mooi, doch hoe Zal er dan niet gevaren worden van Walsoorden op den trein, welke tegenwoordig des morgens te 7 u. 8 m. van Vlake in de richting Roosendaal vertrekt Voor de middag- reis der boot bestaat er mogelijkheid op be doelde aansluiting en wellicht voor de avond reis naar Hulst ook, doch des morgens is het onuitvoerbaar, zoolang de vertrekuren op de lijn MechelenTer Neuzen blijven zooals ze nu zijn. Ook is het raadselachtig, welk gewicht er gehecht wordt aan die aansluiting. Dat de stad Hulst eene gemakkelijke gelegenheid krijge om Walsoorden te bereiken is zoowel voor die stad als voor hare geheele omgeving van het hoogste belang, doch dit belang is geheel af gescheiden van den dienst op den spoorweg MechelenTer Neuzen. Men vergeljjke slechts de uren van aankomst en vertrek aan het sta tion Hulst op de laatste lijn met die aan het station Vlake en men zal inzien, dat, indien de eerste den grondslag der dienstregeling voor de aanstaande boot moeten uitmaken, er geen sprake kau zijn van de goede aansluiting voor oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen te Vlake. Namens de Vlissingsche Handelsbank is door hare rechtsgeleerde raadslieden eene cir culaire aan de crediteuren dijr instelling ge zonden, waarin te kennen wordt gegeven, dat de heer A. Meijers tot de liquidatie der door hem beheerde bank weuseht overtegaan, en hun eene minnelijke schikking wordt voorgeslagen daarin bestaande, dat zij 45 a 50 pet. hunner vorderingen zouden ontvangen. Daarna wor den eenige oorzaken van den achteruitgang der bank opgegeven, als daar zjjn de algemeene stilstand in zaken, de invloed der Rotterdam- sche handels-catastrophe en andere verliezen terwijl ten slotte aan de crediteuren de ver troostende verzekering gegeven wordt dat zij, ingeval de inrichting failliet mocht gaan, slechts p. m. 15 pet. zullen ontvangen. Van het bijeenroepen van crediteuren of aanbieding om hun opening van zaken te geven, wordt in de circulaire niets gemeld. (M. Ct.) In ons vorig no. kwam onder de laatste berichten voor, dat de hoogleeraar Moll over leden was. Nader wordt gemeld, dat het bericht onjuist is. De hoogleeraar is niet overleden, doch ziju toestand blijft zorgelijk. Dinsdagmorgen had te Amsterdam de 94e algemeene vergadering plaats van de Maat schappij tot Nut van 't AlgemeeD, waarbij 276 afdeelingen waren vertegenwoordigd. De voorzitter, de lieer C. Ten Brummeler, bield een openingsrede, waarin hij sprak over de beste wijze van armverzorging. Hij heette de leden welkom en herdacht de door het Vaderland en hat Vorstenhuis geleden verliezen. Daarna werd verslag uitgebracht omtrent den staat der Maatschappij en harer departementen, waaruit bleek, dat het aantal honoraire en con- tribueerende leden 17,469 bedraagt. De departementen Renesse, Sinilde, Sybe- carspel, Zevenhuizen en Uitgeest zijn te niet gegaaD. Nieuwe departementen zijn opgericht te Giet hoorn, Zuidhorn, Windesheim, Katwijk c. a., Warmenhuizen en Seheemda. In dezelfde ge meenten waren vroeger departementen. Thans telt de Maatschappij dus 333 afdeelingen en een groep van 11 algemeene leden. Da Maatschappij ontving een gift van 4000 van een onbekende. Een voorstel van het hoofdbestuur, om ƒ1000 ten behoeve der Noordpool-expeditie te ver- leenen, werd met 473 tegen 320 stemmen ver worpen. Een voorstel, om aan de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin eeD som in eens en voor eens ten bedrage van ƒ1000 het hoofdbestuur had ƒ500 voorgesteld, doch dit werd op voorstel van drie departementen verhoogd te verleenen, werd aangenomen met 535 tegen 206 stemmen. Die f 1000 zijn bestemd tot vestiging van een gesticht in het midden des lands voor het opnemen der aan de vereeniging toevertrouwde weezen, van waar zij in gezinnen worden geplaatst en waar zij terugkeeren zoo dikwijls dit regenten van dat gesticht goeddunktonder beding dat deze zaak in den loop van het jaar 1879 op vol doende wijze tot stand kome. Hedenmorgen is de vergadering voortgezet. Dinsdag werd aan den afgetreden direc teur-generaal der Exploitatie-maatschappij, den heer F. 's Jacob te Utrecht, een souvenir aan geboden, waartoe 4312 ambtenaren en beambten met vrijwillige bijdragen de gelden hadden bij eengebracht. Het bestaat uit twee zeven-lichts zilveren kandelabres ter hoogte van 75 e.M. met toepasselijke inseriptiën. Bij het geschenk is een album gevoegd, waarin de namen der gevers voorkomen. Bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen zal voortaan de benoeming van telegrafisten, conducteurs en wegers plaats hebben na een vergelijkend exitnen, dat telkens wordt uitgeschreven, wanneer dat voor de be hoefte van den dienst noodig blijkt. Tot deelneming aan het eerste examen, dat drie dagen 7al duren en gisteren begonnen is, werden opgeroepen al de personen, die reeds op de sollicitantenlijst waren ingeschreven. In de kweekschool voor zeevaart te Lei den zal op Maandag 25 dezer eene keuring plaats hebben van jongens, die. eene verbinte nis in 's rijks zeedienst wensehen aan te gaan. Thans is verschenen de Gids voor de deelnemers aan den algemeenea schietwedstrijd, die te 's-Hage van 25 tot 28 Aug. aansfe. door het Officieren-schietgezelschap der dd. schutterij, ter inwijding van de nieuwe schijfiurichting, zal worden gehouden. Behalve 't programma bevat deze Gids alle aanwijzingen, die den deelnemers en bezoekers van den wedstrijd van nut kunnen zijn. Binnen weinige dagen zal in den handel worden gebracht een buste van wijlen den heer J. H. Albregt. Zij is geboetseerd door den heer B. W. Van Laar; de gelijkenis is voor treffelijk. Zij doet den artist alle eer aan trouwens, dat hij bekwaam is in zijn vak, werd nog onlangs bewezen door da prachtige bustes, welke hij vervaardigde van Z. M. dsn Koning en H. M. Koningin Emmawaarvoor hij de vleiendste brieven ontving. Door de liberale kiesvereeniging Thorbecke te Dokkum is tot caudidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer jhr. mr. J. F. Van Humalda van Eijsinga. In haar zitting van 8 Juli 11. heeft de kamer van koophandel van Gent de bespreking geëindigd over het ontwerp van tolverbond tusschen Belgie en Noord-Nederland. De besluiten der kamer over deze quaestie luiden aldus 1°. Een tolverbond, tusschen België en Noord- Nederland met zijn koloniën, is wensclielijk en aangeduid door den aardrijkskundigen toestand der beide landen, hun noodwendigheden en hun toekomst 2U. Het verhoogen van het Nederlandsch tarief is een der voorwaarden van het verbond 3°. Het opgeven van de verschillende kan- delstractaten tusschen de Europeesche volken, door beide landen in een moeielijken toestand te brengen, geeft een goede gelegenheid om dit verbond te verwezenlijken. KERKELIJKE ZAKEN k ONDERWIJS. In hare zitting van 9 Augustus 11. heeft de synode der Ned. Herv. kerk het reglement op het examen tot toelating tot de evangeliebediening vast gesteld zooals het ten vorigen jare was aangenomen, en daarin de bepaling behouden,, dat, wie tot het proponents-examen weuseht te worden toegelaten, niet alleen een bewijs moet overleggen van met vrucht afgelegd candidaats-exameu, maar ook van een „voor bereidend kerkelijk examen", door de kerkelijke hoog leeraren af te nemen, met bepaling echter, dat voor afwijzing eenstemmigheid bij de beide exami natoren noodig is. Hiermede is de vraag om „vrije studie", die van orthodoxe en vooral van gerefor meerde zijde telkens gedaan werd, afgewezen. Ook de leerliogen der aanstaande gereformeerde univer siteit zullen zich aau de twee examens bij de pro fessoren van den staat en van de kerk moeten on derwerpen. LANDBOUW VEETEELT. Op de te Brieile gehouden tentoonstelling van vee enz. is o. a. bekroond Wed. J. C. Mastee Zoonte Goes, met den len prijsvoor een dorsch- werktuig voor één paardvoor grasmaaier William Anion Wood, en voor zaaimaclnne Srnylh. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Op de Zaterlag jl. ten overstaan van den notaris J. M. Pilaar gehoudene verkooping var. vaste goe deren en rechten, voor de erfgenamen van den heer Mr. M. P. Blaaubeen en mede-eigenaar, voorzooveel het bouw- en weiland in Kattendijke betreft, zijn toe gewezen 3,4600 centiaren weiland, in Ntss?, aan den heer N. J. F. Verschoor te Goos, voor 5363 8470 centiaren bouwland, in Hoedekenskerke, aan den heer V. J. Claeijssens en echtgeuoote, te R'jsael

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1