1879. N°. 89. Donderdag 31 Mi. 66ste Jaargang AANBESTEDING. AANNEMING VAN SCHÖOLLEERLINGEN. Hard, maar onwaar? Een harde les. Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid. RIJKS-WATERSTAAT. VERKIEZING. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Oosl-lndië. GOES, 30 Juli 1879. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone ad verten tien worden a 10 et. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. B\j di recto opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NTJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag 8 Augustus 1879, des vooriuiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de Srovincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een er leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het llde district, aan het gebouw van het Provinciaal Be stuur te Middelburg, worden aanbesteed Het uittrekken, weder plaatsen en bestorten van eenige dukdalven op de binnenreede van Brouwershaven. Raming f 1203.) Deze aaabesteding zal geschieden bij enkele in schrijving, volgens f 441 der Algemeene Voorschriften. Het bestek no. 191 ligt ter lezing aan het ge bouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Hijverheid, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburg, euis voorts op franco aanvrage, tegeo betaling der kosten, te bekomen bij den boek handelaar M. Nijhofp, Nobelstraat no. 18 te 's.Graven- hage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 2 en 4 Augustus 1879 wordt de noodige aanwijzing op ae plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur van den Water staat te Zierikzee. 's-Gravenhage, 5 Juli 1879. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, BOOGAARD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de plaat selijke schoolcommissie op WOENSDAG den 6 AUGUS TUS a. des middags te 12 uren, in een der zalen van het Raadhuis eene zitting zal houden tot het in schrijven van leerlingen voor al de scholen van het openbaar lager onderwijs en de bewaar-, naai- en breischool voor on- en minvermogenden. Goes, den 30 Juli 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. De WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, van het stembureau ontvangen hebbende de processen- verbaal van inlevering en opening der stembriefjes, waaruit blijkt, dat van de 333 geldige stemmen zijn uitgebracht: a. voor de verkiezing van twee leden voor den ge meenteraad bij herstemming: 171 op den heer J. STEKETEE Az. 167 B. Van ASPEREN VERVENNE. 155 Mr. P. Van der MEER MOHB. 154 J. J. OCHTMAN, zoodat gekozen zijn de heeren J. STEKETEE Az. en B. Van ASPEREN VERVENNE; b. voor de verkiezing van een lid van den gemeen teraad, waaruit blijkt dat van de 307 geldige stemmen zijn uitgebracht; 154 op den heer C. E. MASSEE en 153 J. DONNER, zoodat de eerste is benoemd; brengen ter openbare kennis, dat afschriften dier processen verbaal op heden ter gewoner plaatse aan geplakt en ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd zijn, alwaar zij kannen geraad. p'leegd worden op eiken werkdag tusschen des voor- middags 9 en des namiddags 2 uren. Goes, den 30 Juli 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN Via BRINDISI, 31 Juli, Via AMSTERDAM, l Augustus, alleD 6.17 Via MARSEILLE, 7 Augustus, 1 's avonds. Via NAPELS, 11 Augustus, De Fransche pakketbooteu doen Kiouw, Bauka en Palembang niet aan. De Tijd levert eene beschouwing over het critiekste der crisisen verstaat daaronder de quaestie, wie regeeren zal? Aan het slot daar van schrijft hef. blad //Wie zal regeeren z/Indieu de heeren Heemskerk en Van Lijnden de kabinetsformatie aanvaarden indien zij sla gen in het samenstellen van een Kabinetindien zij en men heeft geen reden om anders te meenen daarbij gebleven zijn wie zij waren van '74 tot '77; dan kan men met onfeil bare zekerheid eene reeks horoscopen trekken, waarvan de laatste als het kort begrip van al de vorige aldus luiden Tijdens het ministerie-Heemskerk-Lijnden her wint de liberale partij haar eenheid en haar kracht en treedt na eenige jaren in 1881 met een radicaal ministerie op. z/Wil men de negatieve zijde? Zij luidt: alles, wat door de anti-liberale partijen sinds het op treden van Kappeyne werd gewonnen, gaat onder Heemskerk te loor. z/Op dit critiekste punt der crisis heeft men totuutoe te weinig gelet. Toch ligt hier de knoop. Wil men de liberale tyrannie breken, dan moet men de liberale partij dwinaen verder te regeeren. Daar behoort een einde te komen aan de rol, die de conservatieve richting inaar te dikwijls op zich nam het wegbereiden voor een nieuw liberaal bewind. z/De liberale partij moet regeeren. Zij moet regeeren, totdat de verwarring hopeloos wordt en zij zelve zonder hope afstand doet. Zij moet gedwongen worden tot de verklaring, dat zij niet meer kan. «Men kan dit alles cyniek heetenin den goeden zin is de waarheid cyniek. Men kan zeggen, dat het onvaderlandslievend is het vader land aldus aan de verwarring prijs te geven wij antwoorden daar zijn sommige ziekten, die men tot een zekere hoogte moet doen stijgen, om ze te kunnen genezen. Voor ons, die het liberalisme de ziekte achten van het vaderland, is de verwarring nog niet hoog genoeg geklom men om geneeslijk te zijn. z/Noch vaderlandsliefde, noeh gezonde politiek gebieden op dit oogenblik een conservatief Ka binet. Integendeel 1" Dat oordeel moge hard klinkenzoo men zelfkennis bezit zal men erkennen, dat daarin veel waars is gelegen. Zijn de laatste jaren niet daar om te bewijzen, hoe de liberale partij aaneengesloten is, zoolang de regeering uit niet- liberale elementen bestaat, om, zoodra zij zei ven het roer in handen hebben genomen, door on derlinge geschillen, uit verkeerd begrip van zelf standigheid onder elk der leden, hun eigen kracht te breken Zou de liberale partij na Thorbecke de kunst van regeeren niet meer verstaan Het schijnt wel. Bij den geringsten tegenspoed schijnt het onderling verband uiteen te spatten, en speelt men de tegenpartij de kaarten in de hand. Dit geldt niet alleen voor onze vertegenwoor diging, maar ook voor de houding van vele aan hangers der liberale partij daarbuiten. Deze dagen leveren daarvan ook weêr een treurig bewijs. Bij al de moeielijkheden, die de crisis ople vert, waren het de liberalen zei ven, die het meest alle mogelijke kleinigheden of begane mis slagen in het breede uitmaten. In plaats van, door zeiven eene eendrachtige houding in acht te nemenden toestand nog niet ernstiger te maken, hiDg men alle fouten of wat men fouten geliefde te noemen aan de groote klok. In plaats van dit aan onze tegenpartij over- telaten die zich wezenlijk op dat punt niet on betuigd laten zou, ging men voor in het afbreken. De heeren, die eene poging wilden wagen om de crisis op te lossen, stonden aan de klem- geestigste vitterijen bloot van de zijde der aan hangers van hun eigen partij en in plaats van te bedenken, dat handelen beter was dan praten, werd dit eerste geheel en al belet door deli beraties over quaestiën van vorm, die geheel buiten de zaak omgingen. Nu is het zeker zeer liberaal de fouten van eigen aanhangers te erkennen, maar of het tevens in het belang der zaak is die te vergrooten, en zei ven aan vriend en vijand mee te deelen in zulke ernstige oogen- blikken, dit ontkennen wij ten sterkste. Ook wij kunnen niet alles goedkeuren wat er in dezen is geschied door eigen vrienden, maar getrouw aan onze meening, dat er behoefte be staat aan kalm en ernstig overleg, zullen wij daarover nog blijven zwijgen. Bovendien is nog lang niet over alles het volle licht opgegaan, en wie weet of dit wel ooit zal gebeuren, nu Z. M, openbaarmaking der stukken schijnt ge weigerd te hebben, zoodat oordeelen hoogst moeielijk is en blijft. Een tegenstander houdt ons nu de waarheid voor Als eenmaal een ministerieHeemskerk optreedt, staan alle liberale leden in de Tweede Kamer weer aaneengesloten tegenover dat bestuur. Zou vóór diea tijd zulk eene houding niet meer nut kunnen stichten en een liberaal minis terie nog mogelijk maken Onze eenheid en kracht zijn gebroken; zien wij nóg te waken, dat zij niet geheel te loor gaan "Wanneer wij de opkomst bij de gemeente raadsverkiezingen in Middelburg en Goes met elka&r vergelijken, dan hebben wij alle reden om over onze gemeente tevreden te wezen. Van alle partijen komt men trouw op, en terwijl in Zeeland's hoofdstad bij de eerste s'emming ruim de helft wegbleef, stemde in onze gemeente ver reweg het grootste deel. Van alle kanten dus krachtsinspanning, die bij herstemming nog zooveel mogelijk versterkt werd. En toch is er bij de eerste stemming in Goes door eenige liberale kiezers een verzuim gepleegd zoo groot, dat het waarlijk onvergeeflijk mag heeten, met het oog op den uitslag der her stemming, dien wij om het verlies van den heer Ochtman zeer betreuren. Dit beoogde doel hebben zij helpen bevor deren, die op 15 Juli wegbleven. En was slechts éen hunner toen opgekomen, dan zou genoemde heer zijn gekozen, de heer B. Van Asperen Vervenne zijne plaats hebben moeten ruimen en eene herstemming moeten plaats gehad hebben tusschen de heeren Van der Meer Mohr en Steketee. Dit feit spreekt zoo duidelijk, dat er waarlijk geen woorden meer behoeven gebezigd te wor den om voor het vervolg te waarschuwen tegen dergelijke verzuimen. Doch het voorgevallene is ook een harde les voor de z. g. grappenmakers, die om toch vooral en in alles hun geestigheid te luchten ook bij zulk eene gelegenheid aardig willen wezen. Terwijl onze tegenstanders voor dergelijke gees tigheden onvatbaar schijnen en als éen man optreden, verspillen wij onze krachten daarmee. Doch daarover verder uitweiden achten wij onnoodig. De toekomst zal leeren of dit voor gevallene, deze harde les, nu vruchten gedragen heeft. Over het geheel hebben wij stof tot tevre denheid, daar er van de zes door ons aanbe volen candidaten zonder nog den heer Cal- lenfels mee te rekenen vier werden gekozen. Maar onze vreugde daarover wordt zeer, zeer verminderd door hetgeen met onzen wethou der, onzen ijverigen en verdienstelijken ingezetene Ochtman, is voorgevallen. Doch wij houden ons overtuigd dat hij de eerste zal wezendietrots de ondervonden teleurstelling, zich niet zal laten ter neêrslaan en aan al, wat in het belang van Goes kan i worden gedaanzich niet zal onttrekken. Is hij nu gevallen tengevolge van lauwheid in eigen boezem, de mannen, die zijn val be oogden, zullen hem nooit zien versagen in het geen hij meent dat goed is. Dat weten wij zeker. En hetgeen thans met hem is voorgevallen zal, hopen wij, zijnen partijgenooten een harde maar toch ook eene nuttige les wezen waaruit zij samenwerking, wakkerheid en ernst zullen ge leerd hebben. Zoo het aangekondigde concert morgen (Donderdag) doorgaat, zullen op de Groote Markt tusschen half zes en half zeven uren door dezelfde stafmuziek van het 3a regiment infanterie uit Bergen-op-Zoom, onder directie van den heer N. A. Bouwman, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. Fatinitza-marschSuppé. 2. Ouverture Berlin wie es weint und lacht"Conradi. 3. Ad der schonen blauen Donau. WalzerStrauss. 4. Les rencontres. Marche potpourri. Dunkler. Volgens bericht aan het hoofd van het laatst verschenen nommer wordt de uitgave van het Nieuwsblad voor Goes en omstreken met 1 Augustus geBtaakt. Hausweert. Met ingenomenheid werd alhier de tijding begroet, dat door Gedeputeerde Staten van Zeeland de vereischte concessie is verleend onder een jaarlijksche subsidie van f 11000 gedurende 4 jaren voor den spoor- bootdienst WalsoordenVlake via Hansweert en v. v." Men vleit zich nu, dat die dienst spoedig zal geopend worden, waardoor veler wensch zal vervuld zijn. Doch nu is het des te meer te betreuren, dat aan de halte //Vlake" elke gelegenheid ontbreekt om goederen per spoor te ontvangen en te verzenden. Het zoude hoogst wensehelijk zijn, dat aan dien onhoud- baren toestand spoedig een einde kwam en al- zoo de maatschappij tot exploitatie der staats spoorwegen besluiten mooht in dat gemis te voorzien, door te Vlake een los- en laad plaats te vestigen. Hierdoor zoude aan een billik verlangen en een dringenden eisch vol daan worden. Niet alleen voor den handel en de inwoners der omliggende plaatsen zou zulks vele gemakken en belangrijke voordeelen op leveren vooral inden winterdoch zon der twjjfel zou dit zeer ten goede komen aan de kas dier maatschappij. De verkiezing voor een lid der Provin ciale Staten in het hoofdkiesdistrict Sluis is bepaald op Dinsdag 12 Augustus eu de her stemming, zoo noodig, op Dinsdag 26 Augus tas d. a. v, Volgens de Standaard heeft Z. M. de Koning afwijzend beschikt op het bekende ver zoek van den ministerraad, om de tusschen het kabinet en den ministerraad gewisselde stukken in hun geheel bekend te maken. De Minister van Financiën heeft op de vraag, of de grondbelasting wegens een gebouwd eigendom, krachtens art. 52 der wet van 26 Mei 1870 (St.bl. no. 82), over een tijdvak van 12 maanden kan worden teruggegeven, indien het gebouw, bij den aanvang van dat tjjdvak ongebruikt en onverhuurd, in den loop dier 12 maanden is afgebroken, een bevestigend antwoord gegeven. De belastingplichtige heeft toch ook in dat geval gedurende 12 maanden van zijn eigendom geen genot gehad, en juist dat is de grond voor de teruggaaf, in gemeld artikel bepaald. De Standaard ontving het bericht uit Batavia, dat de heer mr. L. W. C. Keuchenius het lidmaatschap der Kamer voor Gorkum aan neemt en medio October hier hoopt te arri- veeren.

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1