1879. N°. 86. Donderdag 24 Juli. 66ste Jaargang. Voor de herstemming op Dinsdag 29 Juli a. s. ter verkiezing van leden voor den gemeenteraad dringen wij op eene talrijke opkomst aan en blijven wij met warmte aanbevelen de heeren: (Wit stembriefje) J. J. OGHTMAN en mr. P. Van der MEER MOHR. (Rood stembriefje C. E. MASSEE. Wij dringen tevens op de meest moge lijke oplettendheid aan bij het invullen der stembiljetten. Een verstooteling. 9FEICIEELE MEDEDEELDEN. GOES, 23 Juli 1879. Kunstnieuws. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Wobnsdag- en Vbijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als bniten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau vip- NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Waarlijk, wij maken ons onwillekeurig nog al eens aan overdrijving schuldig 1 Iu het ge val, dat wij nu op het oog hebbeu, zouden wij evenwel niet aileu ootmoed ons van volkomen schuld kunnen vrijpleiten, maar de overtuiging, dat wij in andere gevallenzij het ook on schuldig, wel geholpen hebben nog helpen of zullen helpen met overdrijven, doet ons besluiten daarop maar niet verder te roemeD. Maar als wij bemerken dat wij schuldig zijn, dan zal men ons steeds bereid vinden onzen misslag te erkennen, onze fout te herstellen. En dat is nu gebleken bij velen niet zoo te wezen. Het gold hier de eer van onzen landbouw, en nu behoeven wij waarlijk niet lang onder ons te overleggen om het eens te worden, dat ar tot handhaving van die eer lang zooveel niet gedaan wordt als wel om daaraan onwillekeurig eens een knak te geven. Zelfs en vooral de Hooge Regeering laat zich aan die eer al bitter weinig gelegen liggen. Men mag praten over het groote volksbelang, over de hoofdbron van Nederlands volksbestaan, zij laat ons praten en luistert alleen, wanneer er quaestie is van handels- of scheepvaartbe- langen. In 1877 hebben wij in onze artikelen, onder den titel van een begrootingspost, op dat verschijnsel reeds gewezen. Van een college voor landbouw mocht men niet sprekener kon zelfs niet eens quaestie wezen van het aanstellen van een landbouw- specialiteit aan het hoofd van eene afdeeling van het departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Dat was niet noodzakelijk. Onze landbouw wordt dus ook daar verstooten, wat trouwens langen tijd reeds tot de onbetwist bare feiten behoort. Maar des te voorzichtiger dient men te wezen met dien verstooteling te doen voorkomen, alsof hij geene hulp waard is. Algemeen was men onlangs verbaasd en teleur gesteld, toen men in eene Engelsche corres pondentie van het Nieuws van den Dag het dwaze figuur las, dat onze landbouw heeft geslagen op de groote internationale landbouw-tentoon- stelling te Londen. Eén stier en drie Edam mer-kaasjes, drijvende in het nat, moesten de eer van onzen landbouw ophouden. Schrale vertegenwoordiging voorzeker Al deed de stier nog zoo zijn best om Neêrland's goeden naam op het gebied van veeteelt te handhaven, hij was maar alleen, hoewel ieder hem op 't zeerste roemde. En de drie kaasjes De bladen zorgden wel, dat voor hen de belangstelling in Nederland werd opgewekt. Ironisch schreef men erover met kracht pro testeerde men tegen hun eenzaam optreden en de Nederlandsche landbouw in het algemeen kreeg het hard te verantwoorden, omdat hij de nationale eer zoo beleedigd had. Dat duurde zoolang, totdat onze stadgenoot de heer L. M. Van Campen zoo vrij was in het zelfde Nieuws van den Dag te protesteeren tegen die kaasjes-historie en zich voor de eer van den landbouw op de bres stelde. Hij kon dit met recht doen, wijl hij uit eigen ervaring sprak. Hij toonde aan, dat onze zuivelbereiding wel degelijk met meer nommers op de tentoon stelling voorkwam dan met die drie kaasjes. De correspondent had dus verkeerd gezien, en had dit beter moeten doen voor hij schreef. Doch dwalen van zulkeed is te vergeven. Wat de veeteelt betreft, vertegenwoordigd door aien eenen stier, —- ook daarvoor stelde de heer Van Campen zich partij. Hij wees er op, dat voor die schrale inzending dit geldt niet het ingezondene zelf afdoende, hoewel treu rige redenen zijn, daar het ontzaglijk veel moeite, geschrijf en tijd kost om toestemming te ver krijgen levend vee, dat niet voor de slachtbank bestemd is, van hier in Engeland in te voeren. Het is zoo weinig bekend, „hoeveel papier (zeker ter bevordering van de Nederlandsche papier industrie) moet worden vuil gemaakt, om aan alle administratieve formaliteiten en verplichtin gen te voldoen. „Kan men nu dat vee in Engeland goed ver- koopen, voor de slachtbank natuurlijk niet, daarvoor zijn zulke tentoongestelde exemplaren meestal te kostbaar, dan is dat bezwaar slechts aan den uitvoer naar Engeland verbonden. „Doch wil of kan men zulks niet doen, en moet men het vee wederom naar zijne eigene stallen of omgeving terugvoeren, dan begint het geschrijf, het aanbieden van requesten, het op maken van verklaringen enz. opnieuw. „Bekomt men dan eindelijk toestemming tot weder-invoering. en een ieder weet hoe vlug en gemakkelijk men die langs den administratieven weg verkrijgt, dan moet dat vee bij zijne aan komst in Nederland aan eene keuring worden onderworpen, en last but not least moet het, eenmaal goedgekeurd zijnde, nog 6 weken lang afgezonderd, onder toezicht van den provincialen veearts, blijven staan, alvorens men weder ge heel vrij is om er mede te doen wat men wil, alvorens men het weder met ander vee in aan raking of daarmede in dezelfde weide of stal mag brengen." Is het nu te verwonderen, dat de landbou wers liever al die bezwaren niet trotseerden en zich van inzendingen op die tentoonstelling ont hielden Ons dunkt van niet, en de heer Van Campen had gelijk met voor hen een lans te breken. Nu zien wij echter tot heden te vergeefs uit naar de voldoening aan zijn verzoek gericht tot de bladen, die de Edammer-kaasjes met den stier de revue lieten passeeren om onzen land bouw hard te vallen om nu ten minste, op grond van de door hem geleverde inlichtingen, den landbouw van dien blaam te zuiveren. Dat zou men kwalijk kunnen nemenwant door daarop te wijzen zou men opnieuw een pleidooi leveren ten behoeve van meerdere zorg, aan die bron van bestaan in ons land te besteden. Op het 32e Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres, dezer dagen te 's-Hertogenbosch ge houden, was de vraag gedaan„Welke na- deelen heeft de handel in vee ondervonden door de beperkende maatregelen ten aanzien van den invoer van vee, door de Engelsche regeering genomen?" Naar aanleiding van die vage vraag, waarop men geen bepaald antwoord geven kon, besloot de algemeene vergadering een adres tot de regeering te richten, met verzoek dat zij stappen doe bij die van Engeland, teneinde op heffing van belemmering, vooral van quarantaine- maatregelen, te vragen, welke maatregelen men niet anders beschouwde dan als een middel om ten behoeve van den eigen veehandel een monopolie in het leven te roepen. Aan wie richt men nu dat adres In zijn openingsrede ter gelegenheid der algemeene ver gadering van de Geldersche Maatschappij van landbouw, te Nijmegen, toch wees de heer Sickesz er o. a. op, dat de verstooteling sinds de instel ling van ons departement van waterstaat er nog op verergerd is, en bewees hij door voor beelden, hoe de behartiging der landbouwbe langen is gesplitst tusschen het genoemde depar tement en dat voor binnenlandsche zaken. Het heeft er veel van, of de beide daarbij betrokken ministers den landbouw op sleeptouw meenemen en voor adressanten behoort er groot overleg toe, om te zorgen, dat men niet aan een verkeerde deur klopt Als nu de geschiedenis van dien stier en die drie kaasjes er toe meewerkt om het onhoud bare van dien toestand nog eens voor de zoo- veelste maal, maar nu duidelijker, aan het licht te brengen, en de daartoe geroepenen tot het brengen van verandering in dezen te bewegen, dan vergeven wij den Engelschen correspon dent van het Nieuws van den Dag gaarne zijne overdrijving, den bladen, die hein daarbij hiel pen en later niets herriepenhun niet zeer loyale handelwijze, en weten we zeker dat wij in den heer Van Campen. een warmen bondge noot zullen vinden bij onze vreugde over het eerste recht dat den verstooteling, bij zooveel onrecht, is gedaan. De Staatscourant deelt de namen mede der jon gelieden, die, tengevolge van den uitslag van het on langs gehouden vergelijkend examen der adspiranten naar eene plaatsing als kadet aan de kon. militaire academie, in September e. k., bij den aanvang van den nieuwen cursus, aan die inrichting als kadet zullen worden geplaatst. Bij^kon. besluit van 15 Juli 1879 wordt het maxi mum van het getal der deurwaarders vastgesteld als volgt: bij den Hoogen Raad op vier. Bij een gerechts, hof op drie. Bij een arrond. rechtbank op vier. Ge vestigd in de hoofdplaats van het arrondissement uit gezonderd te Amsterdam, waar het op twaalf, te Rot terdam, waar het op zeven en te 's-Gravenhage, waar het op vijt kan worden gebracht, terwijl daarenboven in elk der kantons, tot het gebied der arrond. rechtbank belioorende, ten hoogste twee deurwaarders kunnen worden aangesteld, buiten de hoofdplaats van het ar rondissement gevestigd. Bij een kantongerecht op éen, met dien verstande, dat aan de deurwaarders der arrond. rechtbank, die niet tot deurwaarder bij het kantongerecht zijn aangesteld, de bevoegdheid kan worden verleend, om, in het kanton waar zij gevestigd zijn, ook bij het kantongerecht te fungeeren. Aan de deurwaarders bij den Hoogen Raad wordt een vast traktement van f 600 en aan die bij de ge rechtshoven van f 450 'sjaars toegelegd. Dinsdagavond heeft onder de leden der bouwvereeniging Help u Zeiven" door en voor arbeiders, te Goes, eene verloting plaats gehad teneinde te bepalen wie huurder zal zijn van de vijf in aanbouw zijnde gebouwen der ver- eeniging. Aan die verloting namen voor het eerste gebouw van af de Laurens P. Van de Spieghelstraat, dat iets grooter is dan de andere, 7 leden en voor de 4 andere gebouwen 10 leden deel. Voorzeker wel een bewjjs, dat er in onze stad geen overvloed van arbeiderswoningen bestaat. In de heden gehouden vergaderiüg door ingelanden van de watering Baarland is uit de vroeger vermelde aanbeveling tot ontvanger griffier der watering gekozen de heer Z. D. Van der Bilt La Motthe te Goes. IIeiukeiiszan<l. Bij de gehouden ver kiezing voor leden van den gemeenteraad zijn er van de 101 kiezers 48 opgekomen. Herko zen zijn de aftredende leden mr. W. L. Van Voorst Vader en J. Boonman Mzn., beiden met 84 stemmen. Door eene vergissing iverd verzuimd deze op gaaf ons te zenden). Aan den heer C. J. Labout, laarzenma ker te Vlissingen, is door den Minister van Oorlog opgedragen, eenige paren in te zenden van een nienw model van schoenen voor 't leger, door hem (vroeger door ons gemeld) uit gevonden teneinde door een commissie van officieren deswege een rapport te doen uit brengen. Eerstdaags zal vergunning aangevraagd worden, om in Zeeuwsch-Vlaanderen een stoom- tramdienst in te voeren en wel van Breskens over Kruisdijk, Schoondijke tot Oostburg, om over Nieuwvliet en Groede naar Breskens terug te keeren. Een en ander in verband met den stoombootdienst op de Wester-Schelde. Ter voorkoming van misbruiken zal bet den miliciens, bij hunne opkomst onder de wapenen, streng verboden worden, aan onder officieren of korporaals geschenken of geld in bewaring te geven. Zondag is de lijn MollRoermond ge opend, deel uitmakende van den spoorweg Antwerpen—Gladbach. Deze lijn, die door de Grand-Central-Beige is aangelegd, heeft op Ne derlandsch grondgebied stations te Budel VYoert, Balxem, Haelen en Roermond. Het Aardrijkskundig Genootschap zal een Linguistische kaart doen samenstellen, waarop het gebied der verschillende in ons vaderland gesproken tongvallen zoo nauwkeurig mogeljjk zal aangegeven worden. Het beeft de voorbe reiding en bewerking daarvan aan eene Com missie opgedragen. Yoor het vervaardigen van zulk eene kaart zijn gegevens noodig, welke uit alle oorden van het Rijk moeten verzameld worden. Teneinde die te bekomen, is door bovenbe doelde commissie eene reeks vau eenvoudige woorden, zinnen en vragen ontworpen, zoo in gericht dat ze zonder hulp van taalgeleerdheid kunnen beantwoord worden. Er wordt niets anders veilangd, dan dat men achter de kolom, welke de in Nederlandsche schrijftaal gestelde woorden en uitdrukkingen bevat, invulle de overeenkomstige gewestelijke. Het zal de taak eener commissie van deskundigen wezen, om uit de ingekomen antwoorden de hoofdken merken van eiken tongval op te maken en zoodoende de grenzen ervan af te bakenen. Nadere inlichtingen verschaft de heer II. Bouman, te Amsterdam. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Kapelle. Zondag 27 Juli, des voormiddags te half tien ure, zal Dr. A. Pan der Flier, predikant bij de N. H. Gemeente te Delft, in de Hervormde kerk alhier prediken. Ds. J. Kromsigt, te Cortgene, staat op het drie tal naar Harderwijk. De heer M. Adriani, pred. bij de N. H. ge meente te Maarssen, heeft voor het beroep naar Vlis singen bedankt. Neêrland beeft op bet gebied der tooneelspeel- kunst een ontzaglijk groot verlies geleden. Onze groote tooneelspeler Albregt is niet meer. Het vleugje van herstel, dat zich openbaardebeeft niet verder zich verbreid Dinsdagmorgen is de gevierde man op 50jarigen ouderdom overleden. Hij was waarljjk kunstenaar, en te hooger staat hij in eere, wjjl hjj zicbzelven gevormd, zich zeiven van een nederig standpunt verheven heeft tot de hoogte van eersten tooneelspeler in pns land. Wat deed hjj ons menigmaal barteljjk lachen maar met al zjjn humor kon hjj ons toch ook vaak doen weenenHjj kon niet slecht spelen. Zelfs op een avond, dat er in zjjn binnenste o zooveel omging, dat hij met zjjne gedachten verwjjlde bjj het ziek bed van zjjn kindspeelde hjj onverbeterljjk en deed hjj alle toeschouwers lachen. De kunst was hem dierbaar, en diezelfde kunst heeft reden te over om zich in rouwgewaad te hullen, nu hjj haar ontvallen is. LANDBOUW VEETEELT. Van 16 Juni tot 12 Juli zijn in het ltijk door longziekte aangetast (in Zuid-Holland) 4 runderen te gen 37 in het vorige tijdperk van vier weken. Herhaaldelijk wordt melding gemaakt, dat men beducht is voor het broeien van het hooi. Als voor behoedmiddel wordt tevens het volgende niet ondien stig voorschrift aan de hand gedaan. Men strooie 1 F. G. zout, op het vuur geroosterd, op 50 K. G. hooi, en om het voor schimmelen te bewaren, moet er droog stroo tusschen de lagen hooi gelegd worden. (U.)

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1