Dinsdag 15 Juli. Kiest praktische mannen! Aan hen heeft onze Gemeenteraad behoefte, met hen kan onze gemeente worden gebaat. Wij hebben nog slechts éen verzoek aan de kiezers, die met ons daarvan overtuigd zijn, en dat is dit MEN ONTZIE DE GERINGE MOEITE NIET OM EVEN TE STEMMEN. Onze tegenpartijhoe kalm oogenschijnlijk rust niet. Wij weten hoe alle, alle krach ten worden ingespannen om onze over winning, in het laatst van 1878 behaald, te niet te doen. Slechts trouwe opkomst en aaneengesloten handelen kan dit ver ijdelen. Wij herinneren den kiezers: lo. dat er morgen (Dinsdag) tot vijf uren 's namiddags gelegenheid bestaat om te stemmen; 2o. dat de kiezer, die zijn stembrief jes verloren of er geen ontvangen heeft, er ter secretarie bekomen kan 3o. dat doorhalingen geoorloofd zijn 4o. dat de briefjes niet onderteekend mogen wezen. Wij laten thans hier nog de namen onzer candidaten volgen Mr. J. G. De WITT HAMER. Dr. G. T. CALLENFELS. J. J. OGHTMAN. Mr. P. Van der MEER MOHR. (Rood stembriefje.) C. E. MASSEE. Mr. J. W. C. De JONGE van ELLEMEET. Blauw stembriefje.) J. M. PILAAR. Men houde zich strikt aan de gegeven volgorde Afwijking daarvan kan alleen versnip pering van stemmen veroorzaken en ten gevolge hebbendat door verwarring de personen niet worden gekozen. Voor elk, wit, rood en blauiv, briefje volge men dus bovenstaand lijstje. Middelbaar Onderwijs. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Oost-lndië. 0FFICIESLE MEDEDEELINEEN. GOES, 14 Juli 1879. Gemeenteraadsverkiezingen. Kuiistnieuws. GOESCHE Oe nitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke nummer» 5 et., met bijblad 10 ct. COURANT Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTEEN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. (Wit stembriefje.) BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de OVERGAWGS-EXAltllllNS voor de leerlingen der Meisjesschool van middelbaar onderwijs zuilen gehouden worden op Vrijdag en Zaterdag den 18 en 19 Juli a. s. in het gebouw dier school, en wel naar het onderstaand programma: Vrijdag 18 Juli. Eerste klasse. Van 9—9'/, uren Nederlandse!), 91/,—10 Wiskunde, 10—10*/, u Fransch. Tweede klasse. Van 10*/,—11 uren Duitsch, 1111'/, r Wiskunde, 11'/,—12 Fransch. Derde klasse. Van 11'/, uren Nederlandsch, 0 1*/,—2 0 Engelsch, H 22'/, Duitsch, 2*/,—3 0 Natuurkunde. Vierde klasse. Van 33'/, uren Geschiedenis, 3*/,4 Fransch. Burgemeester en Wethouders noodigen de ouders, voogden of verzorgers der leerlingen uit tot bijwoning dezer examensmet mededeeling, dat geene andere personen zullen worden toegelaten. Goes, den i2 Juli 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris HARTMAN Via BRIND1SI, 17 Juli, Via AMSTERDAM, 18 Juli, allen 6.17 Via MARSEILLE, 24 Juli, 's avonds. Via NAPELS, 28 Juli, De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de le helft der maand Juni 1879. 1. P. De Ruiter, Amsterdam. 2. Lee wis, Amsterdam. 3. Jan Rigaars, Colijnsplaat. 4. Willem Van Gilst, Rotterdam. Van de Hulpkantoren Ellewoutsdijk. 5. H. De Vries, Hardinxveld. Nieewdorp. 6. Jan Dé Kort, Moorderdijk. WOLFAARTSDIJK. 7. Jacobus Van der Blit, Rotterdam. 4-4 */3 Wiskunde. Zaterdag 19 Juli. Van 9—9'/, uren Duitsch, 9'/,—10 Nederlandsch, 10—101/, u Engelsch, 0 101/,—11 h Natuur.Scheikunde, 11—11'/, Aardrijkskunde, II1/»—li1/» Boekhouden. De Rijksmiddelen brachten over Juni 1879 op f 6,947,041,301, tegen f 6,884,986,511 in Juni 1878 en een raming van éen maand van f 8,24,2,380,10. Over Januari-Juni waren de opbrengst 145,801,115,531, de raming f49,454,281 en de opbrengst' in 1878 f45,131,203,39, De statistiek van handel en scheepvaart in ons land over Mei 1879 ligt aan ons bureau ter lezing. Hansweert. Was er indertjjd sprake van, of liever gezegd liepen er geruchten, dat het telegraafkantoor alhier zou worden opge heven en verplaatst naar Kruiningen, ingeval de gemeente daartoe een geschikt gebouw beschikbaar stelde, thans kan ik, zeker tot groot genoegen van den handel en de scheepvaart en niet minder tot blijdschap der belanghebbende inwoners alhier, die geruchten tegenspreken. Van vertrouwbare zijde is my megedeeld dat, in plaats van te worden opgeheven, het bestaande gebouw van de Rijkstelegraaf eerlang belang rijke herstellingen zal ondergaan en geheel zal worden gerestaureerd. Voor de drukke scheepvaart door het banaal kan dit behoud niet anders dan gewenseht zijn maar voor het Rijk tevens ook voordeelig. Als men let op dit belangrijk handelsverkeer, en op de alhier gevestigde bureaux der admi nistratie van den waterstaat, van expediteurs, aannemers enz., dan kan het bestaan van een telegraafkantoor niet anders dan gewettigd heeten. Yerselte. Door 42 ingezetenen dezer ge meente is aan den burgemeester eene petitie ge richt, inhoudende het verzoek om bij koop- en feestdagen voortaan niet te lichtvaardig dis pensatie te verleenen van het politie-reglement op het sluiten van herbergen en tapperyen, daar zulks meermalen tot straatrumoer en an dere ongeregeldheden aanleiding heeft gegeven. Zaterdag jl. heeft de justitie uit Middel burg zich begeven naar Geersdyk (Noord-Be veland) teneinde onderzoek te doen of de aldaar wonende v. d. H., onlangs failliet verklaard, zich aan bedriegelijke bankbreuk had schuldig gemaakt. Naar het schijnt heeft dat onderzoek het vermoeden niet bevestigd, dat hier bedrie- gelijke bankbreuk heeft plaats gehad. By de in het hoofdkiesdistiict Middel burg gehouden herstemming voor een lid der Provinciale Staten is gekozen de heer W. A. graaf Van Lijnden met 530 van de 848 geldige stemmen. De heer mr. G. N. De Stoppelaar verkreeg 818 stemmen. De gemeenteraad van Vlissingen heeft voor een tramweg VlissingenMiddelburg con cessie verleend aan den heer Gruber. Uit een nadere mededeeling in de Arnh. Ct. blijkt, dat de onlangs vermelde tegelmaehiue van den heer Te Gempt niet reeds sedert jaren bekend, maar een geheel nieuwe vinding is, waarvan de groote voordeelen eerst bij de be proeving in het laatst van Juni gebleken zijn. Naar met volkomen zekerheid te 's-Hage vernomen wordt, heeft het Ministerie collectief op zijn ontslag nader by Z. M. aangedrongen. Volgens de N. Rott. Ct. heeft het Mi nisterie in een uitgewerkt rapport aan den Koning een voorstel gedaan van Grondwets herziening, wat betreft de hoofdstukben over de Stateu-Generaal en de Defensie. Volgens dat voorstel zou de Tweede Kamer moeten bestaan uit 100 leden, de Eerste uit 50 leden. De leden der Eerste Kamer zouden gekozen worden door de Provinciale Staten, maar zonder een census van verkiesbaarheid. De Tweede Kamer zou worden gekozen voor den tijd van vijf jaar, in onveranderlijke distric ten, en volgens een kiesrecht, dat niet meer alleen den census, maar ook capaciteit tot grond slag zou hebben. Een en ander by organieke wet te regelen. Z. M. heeft hel voorstel van de hand ge wezen. Naar aanleiding daarvan zou het bewuste ontslag gevraagd zyn. Het bericht, in de vorige week door ons aan het Dagbl. ontleend, als zou de Tweede Kamer eerlang worden opgeroepen tot behan deling van het wetsontwerp regelende de finan- cieele verhouding tusschen Nederland en Ned.- Indië, is van allen grond ontbloot. Naar men verneemt zijn, op eene enkele uitzondering van meer technischen aard na (waarin echter mede spoedig zal kunnen wor den voorzien), alle voorbereidende maatregelen of besluiten, welke moeten strekken tot invoe ring der nieuwe wet op het lager onderwys, Ia de kweekschool voor zeevaart te Leiden zal op Maandag 28 dezer, 's morgens' 10 uur, eene keuring plaats hebben van jongens, die een verbintenis in 's Rijks zeedienst wen- schen aan te gaan. De kiesvereeniging Het algemeen belangd te Leiden heeft met algemeene stemmen can- didaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer De Laat de Kanter, wethouder aldaar. Aan het examen voor surnumerair bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, de vorige week te Utrecht gehouden, namen 24 adspiranten deel, waarvan 13 geslaagd zyn. Het borstbeeld van Prins Hendrik, voor de in aanbouw zijnde Prins Hendriksschool te Leiden te plaatsen, is aldaar uit Parijs aange komen. Het beeld, door den heer Bart Ten Hove gegoten, is 1,15 M. hoog en stelt den Prins voor in admiraals-uniform. In eene openbare raadsvergadering te Do- dewaard is de nieuw benoemde burgemeester, jhr. Q. W. A. T. Van der Feltz, geïnstalleerd. 's-Heer Arendskerkë. Het aftredend lid Vernet heet Jan Vermet Senior. Yekseke. De aftrerieude leden van den gemeen teraad zjju de heeren W. Fan Oeveren (burgemeester) en P. Sandee (wethouder). Door eenige kiezers zijn tegenover dezen tot hunne candidaten gekozen de heeren I. Hage en J. Lemeon. Door de Vüssiugsche kiesvereeniging Plichten Hecht zijn tot candidaten voor de verkiezing tot leden van den gemeenteraad geproclameerdde heeren F. TPibautJ. Verlcuijl Quakkelaar en M. Pot (allen aftr.) en Jos. Van. Raalte, terwijl Je vijfde Vacature is opengeblevendaar men geen candidaat daarvoor wenscht te stellen. SCHEEPVAARTBERIOHTEN. Hansweert. Door het ruwe weer verhinderd hunne reizen voort te zetten, heeft de meer gunstige weers gesteldheid den schippers eindelijk eenige verademing verschaft. Deze hebben dan ook dadelijk van de vaar- bare gelegenheid gebruik gemaakt, zoodat Zaterdag hier niet minder daD een honderdtal schepen zijn iu- en uitgeklaard. Met het oog op de tariefsherziening der Prui sische tolwetten heeft de scheepvaartbeweging en het goederenvervoer tusschen België en de Rijnhavens vice versa langs dit kantoor gedurende de eerste zes maan den van 1879 een verbazenden omvang verkregen. Zoo heeft alhier de invoer uit België van goederen, bestemd ten rechtstreekschen doorvoer naar Pruisen, het cijfer bereikt van 92,995000 kilo, hoofdzakelijk granen, olie en verder stukgoederen en de uitvoer 108,835000 kilo's, meerendeels steenkolen, ijzer en spoorstaven. Alzoo een totaal bedrag van 201,330000 kilo (in ronde cijfers) of 201330 tons. De invoer en doorvoer van granen langs Hans weert is in hetzelfde halfjaar eveneens zeer belangrijk geweest en wordt verdeeld als volgt Invoer. Doorvoer. Tarwe 6134213 kilo. 13597244 kilo. Rogge 8930876 45221125 Gerst 4789606 3547310 Haver 685000 4147650 Zaad 646000 1787000 Andere granen 305000 836328 Dit staatje heeft alleen betrekking wat den invoer betreft op die van België naar Nederl. havens en ten opzichte van den doorvoer op die van België Daar de Rijnhavens. Gedurende gezegd tijdperk zijn alhier uitgeklaard 2363 schepen, metende 264853 tonnen, en ingeklaard 2720 schepen, metende 289090 tonnen, te zamen 6083 schepen metende 553943 ton. Onder deze scheepvaartbeweging bekleedt de Nederl. vlag de eerste plaats en wel met 3919 schepen, metende 396000 ton. Dan volgen de BelgischePruisischeEngelsche Zweedsche en Spaansche vlaggen. De scheepvaart- en handelsbeweging tusschen België en Nederland, langs Sas van Gent, is dit jaar, ofschoon in miudere mate, mede zeer belangrijk. In de maand Juni zijn door de maatschappij Zeeland vervoerd 5101 reizigers, tegen 3429 in het zelfde tijdvak 1878. Het stoomschip Voorwaarts is Vrijdagmiddag van Suez vertrokken. Alles wel. De Willem Barents is Donderdagnamiddag te 6 uren te Vardoe (eiland boven Noorwegen) aange komen. Alles was wel aan boord. Gedurende de reis had men feilen Oosten- en Noordoostenwind gehad op 75° N. B. en 35° 86' O.-L. had men zwaar ijs ontmoet. De toestand van onzen grooten komiek, den heer Blbregt, is gelukkig iets beterende. In de Joure is een harmonie-orkest opgericht onder den naam van „Edzard Grefe". KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Schore. De pastorie alhier zal worden afgebroken en vervangen door een nieuw gebouw, in alle deelen beantwoordende aan de eischen des tijds. Zoodra dit voltooid zal wezen, hoopt de nieuw beroepen predikant zijne intrede te doen. Aangenomen het beroep naar de Doopsgezinde gemeente te Vlissingen door ds. J. Dyserinck te Den Helder. Vrijdag werd te Middelburg de jaarlijksche algemeene vergadering van het Onderwijzers-gezelschap in het eerste district van Zeeland gehouden. Vlissingen. In de Zaterdag alhier gehouden zitting van den gemeeuteraad is onder meer ingekomen een brief van Gedeputeerde Staten van Zeeland, houdende mededeeling, dat geen uitvoering kan worden gegeven aan het raadsbesluit tot oprichting eener tweede school voor on- en minvermogenden, alvorens de beslissing des Konings daaromtrent is gevallen. Aan den hulponderwijzer L. C. Fan de JFoestijne, van de school voor on- en minvermogenden, is op verzoek, uithoofde zijne benoeming tol hulponderwij zer te Borculo, eervol ontslag uit zijne betrekking verleend.

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1