1879. N°. 81. Zaterdag 12 Juli. VERKIEZING Voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad te GOES, op Dinsdag 15 Juli, bevelen wij ten dringendste aan de heeren Mr. J. G. De WITT HAMER. Dr. G. T. CALLENFELS. J. J. OGHTMAN. •Mr. P. Van der MEER MOHR. G. E. MASSEE. Mr. J. W. C. De JONGE van ELLEMEET. Wij bevelen den kiezers, met een ge trouwe plichtsvervulling, tevens voorzich tigheid aan bij het invullen van hunne biljettenen om, zoo zij bovengenoemde heeren willen stemmenzich strikt te houden aan de door ons gegeven volg orde. Afwijking daarvan kan alleen versnip pering van stemmen veroorzaken en ten gevolge hebbendat door verwarring de personen niet worden gekozen. Voor elk, wit, rood en blauw, briefje volge men bovenstaand lijstje. Plaatselijke Schoolcommissie. Wij hebben MANNEN noodig om Goes le besturen GOES, 11 Juli 1879. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLERte Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NÏJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. (Wit stembriefje.) (Rood stembriefje.) (Blauw stembriefje.) J. M. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran GOES brengen ter openbare kennis, dat op a. s. Dinsdag den 15 Juli de verkiezing zal plaats hebben voor zeven leden van den gemeenteraad, waartoe de oproepings brieven den 7 dezer zijn uitgereikt; dat deze verkiezing zal geschieden als volgt Met het WITTE BRIEFJE voor de periodieke af treding van de heeren Mr. J. G. De WITT HAMER. Dr. O. T. CALLENFELS. B. Van ASPEREN VERVENNE. J. J. OCHTMAN. Met het ROODE BRIEFJE ter vervanging van de heeren W. F. BUSING. J. A. BEVIER De FOUW, die in 1883 moester, aftreden. Met bet BLAUWE BRIEFJE ter vervanging van wijlen Mr. M. P. BLAAUBEEN, die in 1881 moest aftreden; dat de kiezer, die zijn stembrieijes verloren of er geen ontvangen heelt, ter secretarie anderen bekomen kan, mits die in persoon aihalende. Goes, den 10 Jnli 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat in plaats vanmr.J. G. DE WITT HAMER, die als zoodanig zijn ontslag genomen heeft, is benoemd tot lid der plaatselijke schoolcommissie de heer 1). Hildemisse en tot president dier commissie de heer dr. J. Hooman Az., aan welken laatste das voortaan alle aanvragen en verzoeken, den werkkring der schoolcommissie be treffende, moeten gericht worden. Goes, den 11 JuR 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. De WITT HAMER, De Secretaris, HARTMAN. Ons dunkt: er bestaat, met het oog op de aanstaande week, alleszins reden om met eenige variatie de woordendoor de schrijvers van i/Vriend Fritz" den goedhartigen David Sichel aan het slot in den mond gelegd, tot de onze te maken. „II faudra des hommes pous refaire la patrie" deed ons terugdenken aan de gevoelige slagen, Frankrijk in 1870 toegebracht. Geleden en ge streden als het had, moest het komen tot nieuwe kracht, had het mannen noodig om zich in zijn eer te doen herstellen, om de plaats der ge vallenen in te nemenen zoodoende nieuwe krachten te verzamelen. In vergelijking daarmee zeer in miniatuur voorzeker heeft toch ook onze gemeente geleden verliezen te herstelleu, eertijds eervol vervulde plaatsen even eervol weer te doen be zetten, en te trachten het raderwerk van het gemeentebestuur in goeden gang te houden. Goes verkeert toch reeds in een moeilijk tijd perk, al is de toekomst in onze oogen niet zoo vreeselijk somber. Er zijn ten allen tijde van die zwaartillende personen geweest, die den achteruitgang onzer gemeente voorspelden. Nu eens waren het onze in richtingen voor onderwijs, die ons ten verderve zouden voeren, en dan weer zou de opheffing der rechtbank de gemeente geheel en al ten onder doen gaan. Tot hen, die het eerste meenden, behoorden wij nooit, en de uitkomst heeft ook bewezen, hoe die meening is gelogenstraft. Niet alleen dat er thans uit alle standen zijndie onze in richtingen voor middelbaar onderwijs som migen zelfs kosteloos bezoeken, om de be wering te logenstraffen, dat deze alleen voorde meergegoedeu waren opgericht, neen algemeen wordt men meer en meer overtuigd, dat goede gelegenheden voor onderwijs een weldaad voor eene gemeente zijn. Waar men vroeger daarvoor elders moest heengaan, met opoffering zelfs van vele midde len, blijven de gelden thans in onze gemeente. Zij, die aan de inrichtingen verbonden zijn, bren gen groot voordeel aan de stad, en menig leer ling van elders brengt ook het zijne bij om dat voordeel te vergrooten. Bovendien zijn ons gezinnen bekend, die juist om het uitstekende van die inrichtingen onze stad tot woonplaats kozen. Laten deze dus van de ingezetenen eenige opofferingen vragen, zij brengen tevens ruimschoots hun rente op, ja alles bij elkaar genomen is het voordeel direct en indirect aan de zijde der Goesche burgerij. Wat de opheffing der rechtbank betreft, menig intellectueel man moesten wij missen, meer en meer zullen wij op dit punt het verlies gaan gevoelen, maar aan de andere zijde is de vrees gelukkig beschaamd dat de stad door het leeg staan harer woningen zou achteruitgaan. De waarde der huizen is zelfs stijgende, wijl er gebrek aan woningen heerscht, en dit alles geeft weer stof tot tevredenheid. Maar tevens moet het ons tot werkzaamheid aansporen. Wij moeten niet alleen trachten te behouden wat wij hebben, wij moeten tevens beproeven voorwaarts te gaan. Daarvoor dient ons bestuur uit mannen, d. w. z. flinke personen te bestaan, die door eer lijkheid, bekwaamheid en trouw de waarbor gen leveren, dat zij de belangen van Goes zul len behartigen, en die niet zullen rusten vóór zij met overleg en kalmte nieuwe middelen hebben bedacht, om ook op moeielijke punten onze gemeente tegemoet te komen en te steunen. Heeft Goes in het algemeen behoefte aan man nen, om haar te besturen, onze nieuwe bur gemeester zal zeker wel de eerste wezen, die daarop moet kunnen rekenen. Onder allea ingenomenheid, ja onder zeldzame eenstemmigheid en vreugde is hij opgetreden als hoofd der gemeente, heeft hij de moeielijke taak van burgemeester aanvaard. Maar wat vermag hij alleen wat kan hij doen zonder mannen naast zich te vinden, zooals wij die bedoelen, mannen die werken willen en kunnen met hem en naast hem in het belang onzer stad Hij roept liet allen toe: Wij hebben masses noodig om Goes te besturen! Aan de kiezers thans om daaraan te voldoen, om hem zijne taak te bemoeilijken of te ver lichten. Is hunne vreugde over zijn optreden op recht geweest, dan zullen zij Dinsdag a. 8. zeker de lichte moeite niet ontzien om zich even van hun kiezersplicht te kwijten. Meer nog dan door de grootste en luidruchtigste feestviering, duidelijker dan door de meest opgewonden stem - ming kan Dinsdag getuigenis worden afgelegd van aller sympathie voor mr. J. G. I>e Witt Hamerzoo men niet alleen hem zeiven herkiest zou hij niet waardig wezen om als blijk van dankbare begroeting met algemeene stemmen zijn mandaat hernieuwd te zien? maar tevens hem mannen naast zich geeft, die, zonder hunne zelfstan digheid prijs te geven, hem helpen en steunen om zijne taak voorttezetten in de richting, waarin die door zijn voorganger werd geleid, wijl hij overtuigd is hij zeide het bij de aanvaarding zijner betrekking dat daardoor de belangen der gemeente het best zullen worden gediend. Maar wie zijn die mannen, aan wie wij be hoefte hebben? Naar onze oprechte meening noemden wij reeds hunne namen. Al missen wij bij een enkele de fermiteit, die wij zoeken, met zorg en nauw gezetheid hebben wij de overigen gekozenwij hebben hen gezocht en gevonden onder de beste burgers van Goes. Aan de kiezers thans de uitspraak, of zij ons gevoelen deelen ja dan neen. Zij laten zich echter bij de beoordeeling er van niet leiden door persoonlijke antipathieën of sympathieën. Wij plaatsten ons op het standpunt van het belang der gemeente. Dat ook zij dit doen, en dan twijfelen wij niet of velen hunner zullen met ons erkennen, dat zij in de genoemde per sonen de beste waarborgen vinden voor het geen als raadslid noodig is. Over elk der genoemden afzonderlijk uit te wijden achten wij overbodigin eene kleine omgeving als de onze kent men elkaar te goed, dan dat men de door ons gestelde nieuwe candida- ten niet zou kunnen beoordeelen, zonder dat wij daarbij behulpzaam zijn. Ieder weet, hoe hun een plaats in het bestuur onzer stad door hunne bekwaamheid en hunne eerlijkheid toe komt. Over drie der aftredenden echter een enkel woord. De heer Ochtman is nog slechts korten tijd lid van den raad, maar werd reeds door de meerderheid zijner medeleden tot wethouder ge kozen. Wij hebben met opzet totnutoe gezwe gen om daarover onze ingenomenheid te betui gen, maar doen dit thans om tevens met het oog daarop vooral met ernst aan te dringen hem te herkiezen, daar vooral zijn steun wij weten het in het dagelijksch bestuur zeer, zeer uoode kan worden gemist. Dat wij den heer Callenfels candidaat stelden, deden wij uit eerbied voor zijne jaren. Waren deze voor hem geen reden om zijn mandaat neer te leggen, voor Ons waren zij wel een be letsel om hem niët candidaat te stellen. Ditzelfde geldt echter niet van den heer B. Van Asperen Fervenne. Dezelfde motieven, waarom wij hem in 1876 bestreden, hebben ons nu geleid hem niet tot eene vernieuwde keuze aan te bevelen. Als mensch achten wij hem hoogais eer lijk voorstander der kerkelijke partij verdient hij bij zijne partijgenooten steun, maar voor ons is en blijft zijne geprononceerde richting een hinderpaal om hem dien te verleenen. Hij zal dit zelf kunnen begrijpen en weten, dat, evenmin als hij een der onzen zou kunnen stemmen, hij van ons hulp vorderen mag. Er zijn 393 kiezers Hoeveleu huuuer zullen Diuslag stemmen? Wij hopen dat ieder, die slechts even kan, dit zal doenen vooral niet zal verzuimen zijn stem uit te brengen op mr. J. G. De Wilt Hamer. Dat zal de schoonste manifestatie wezen ter eere van den nieuwen burgemeester. Met genoegen namen wij kennis van het bericht, dat de kies vereeniging De Grondwet te Middelburg voor de a. s. verkiezing van leden voor den gemeenteraad o. a. can didaat stelde onzen vroegeren stadgenoot, den heer mr. J. A. Van Hoek. Ook in ons stadsbestuur nam hij eertijds eene eervolle plaats in. In October 1873 ge kozen voor eene tusschentjjds ontstane vacature, werd hij in Juli 1875 met groote meerderheid herkozen. Tot zijn vertrek vervulde hij de betrekking van raadslid en deed zich kennen als iemand van zulk een onafhankelijk, degelijk, eerljjk karakter, gepaard aan groote kunde, dat menigeen, die niet persoonlek met hem sym pathiseerde eerbied en achting voor hem koesterde. Hij was een dergenen, die de quaestie van den hoofdelijken omslag hielp regelen op billijke wijze en aan dat moeielijk werk met hart en ziel, vol jjver zich wijdde. Bniten den raad werkte hij steeds mee aan alles wat tot welzijn van Goes kon verstrekken, o. a. de coöperatieve voorschotvereeuiging. En bestonden er voor sommigen wel eens redenen om zich minder door hem aangetrokken te gevoelen, wij kennen er ook zeer velen die bij nadere kennismaking hem ten volle waardeer den om zijn eerlyk hart, zijn waarljjk liberale beginselen. Goes zag hem dan ook bij de opheffing harer rechtbank noode heengaanen menig inge zetene zou hem een zetel in den raad van Zealand's hoofdstad toewenschen, overtuigd als men is, dat hij daarvan tot sieraad zou ver strekken. Op de geldleening, ten laste van den polder Baarland c. a. 2e serie, groot ƒ17000 is ingeschreven voor ƒ3000 tegen 4'/s en ƒ26000 tegen 5%. Het eerste bedrag is dus gegund, benevens de resteerende 14,000 tegen 5 o/o. Jl. Maandag heeft de beëediging plaafs gehad var de heeren P. Bruijnzeel Jz. en P. Kakebeeke als leden van het dagelijksch bestuur van het Waterschap de Valkenissegeul en is in de algemeene vergadering, dien dag gehouden, met algemeene stemmen tot Ontvanger-Griffier van dat Waterschap benoemd de heer Ph. M. De Ronde Bresser te Goes. De opening der jacht op waterwild in onze provincie is bepaald op Maandag 28 Julia. s. In de Woensdag te Middelburg gehouden huishoudelijke vergadering der Nederl. Yereen. tot afschaffing van sterkeu drank is de reke ning over 1878 goedgekeurd. De ontvangsten bedragen ƒ6037,63, de uitgaven ƒ5943,10. Ds. G. S. Adama Van Scheltema is tot eerelid benoemd uit erkentelijkheid voor zijn arbeid aan de vertaling van Richardson s Volksonder wijs over alcohol, ten behoeve der Vereeniging. Tot lid van het hoofdbestuur is herbenoemd de heer G. H. Eshuijs en in plaats van prof. P. Hofstede De Groot, niet herkiesbaar, dr. H. Brouwer, pred. te Zwolle. Dr. C. S. Brutel de la Rivïère is herbenoemd in de commissie van redactie voor de kleine geschriften. Aan de Maatschappij tot nut van 't algemeen zullen 350 ex. voor bovengenoemd geschrift Volksonderwijs over alcohol ten geschenke worden aangeboden ten dienste der bibliotheken. Daar de almanak 1879 is uitverkocht, is besloten het daarin voorkomende stokje Voor uitgang" met plaatje afzonderlijk uit te geven. Het hoofdbestuur is gemachtigd twee des kundigen, ook buiten de Vereeniging, nit te

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1