1879. N°. 76. Dinsdag 1 Juli. Ds Waarzegster. Spreekuren van den Burgemeester. PEKSONEELE BELASTING. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar öost-lndië. OFFICIEELE MEDEöEELÏIVGEt FEUILLETON. GOES, 30 Juni 1879. GOESC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1.75. Aizonderlijke nommcrs 5 ct., met bijblad 10 ct. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1.—-. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By d irecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en IIAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN" DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. DE BURGEMEESTER van GOES geeft aan de inge zetenen kennis, dat hij eiken Maandag, Donderdag en Vrijdag, des namiddags tusschen een en twee uren, op het raadhuis te spreken zal zijn. Goes, den 23 Juni 1879. De Burgemeester voornoemd, J. g. de Witt hamer. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat, dat het kohier no. 1 van het personeel voor deze gemeente, over het dienstjaar 1879—1880 op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 30 Juni 1879. De Burgemeester voornoemd, J. G. De WITT HAMER. Via BRIND1S1, 3 Juli, Via AMSTERDAM, 4 Juli, J alleu 6.17 Via MARSEILLE, 10 Juli, 1 's avonds. Via NAPELS, 14 Juli, De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Z. M. heeft, met ingang van 1 Juli 1879, bij het Dep. van waterstaat, handel en nijverheid o.a. benoemd tot hoofdcommies de comm. jhr. li. Van Citters. Benoemd tot kommandeür der orde van de Eike- kroon dr. B. Ter Haar. Bij den aanvang van den nieuwen cursus 1 Sept. e. k. kunnen aan de Kon. Mil. Academie te Breda worden geplaatst: a. een leeraar in de Fransche en Hoogduitscne taal, en b. een leeraar in de wis. en na tuurkunde, die een traktement van 2000 a 2200 zullen genieten, hetwelk tot een maximum var. ƒ2800 kan worden verhoogd. Sollicitanten moeten zich, met over legging van de noodige bescheiden, schriftelijk wenden tot den luit.-kol., gouverneur van gemelde inrichting. De Minister van oorlog heeft een voorschrift uit- fevaardigd, waarbij o. a. bepaald wordt dat het, in et algemeen, aan een onderofficier oi minder militair vrijstaat, zich voor eigen rekening, buiten het kleeding- en reparatiefonds, geheel of gedeeltelijk te voorzien van schoeisel, voorwerpen van linnengoed en verdere kleine kleeding- en uitrustingstukken, mits die voorwerpen, volgens het oordeel van den compagnies-, escadron8- of batterij-kommandant, in goeden staat en voor den militairen dienst volkomen geschikt zijn welke bepaling mede van toepassing is op de groote kieedingstukken, mits deze in elk opzicht in overeen stemming zijn met de bestaande modellen. Voor den dienst in Ned.-Indië zijn noodig: lo. Eenige onderwijzers der derde klasse, bij voor keur ongehuwd, in het bezit eener akte van bekwaam heid als hoofd- of als hulponderwijzer, en voorzien van aanteekeningen voor eenige andere vakken van onderwijs, bij voorkeur voor de Fransche taal. 2o. Acht hulponderwijzeressen f waar van drie in het Naar het Hoogduitsch van Alfred Pförtner. „Is dat niet wat hard gesproken, vroeg zij, en op levendigen toon ging zij voort om zich te verdedigen: Maar bedrieg ik dan de menschen? Herinnert ge u dan niet meer hoe gij vroeger te Keulen mijn talent bewonderdet, wanneer ik bjj de ontmoeting van vreemdelingen uit hun gelaatstrekken hun manier van zich te bewegen en andere minder dui delijk sprekende verschijnselenspoedig wist te zeggen, hoe hun karakter was, en waart gij niet dikwijls verwonderd over de gevolgtrekkingen, welke ik dan ten opzichte van het verledene maakte? De onbegrensde liefde voor mijn Alfonsus maakte mij slechts blind voor zijne zwakheden, want honderd- malen heb ik 't mezelven na zijn dood herhaald, hoe ik van den eersten dag van ons kuweljjk af reeds zjjn onzalige neiging voor het spel had kunnen weten. Wat doe ik anders, dan het talent, waarmeê ik eens mjjn gasten wist te onderhouden, ten eigen bate aanwenden? Zie, er komt b. v. een 17jarig meisje in elegant toilet, schuchter en bloode mij over haar toekomst raadplegen. Oogenblikkelijk weet ik, zonder dat zji 't mjj zegt, dat zij de doch ter van een rijken bankier is en haar angst ver raadt hoe zij zonder toestemming van haar vader bjj mij is gekomen en juist dat zjj dit deedis bezit eener akte van bekwaamheid als hoofdonderwij zeres en vijf in het bezit eener akte van bekwaamheid als hulponderwijzeres) en voorzien van aanteekeningen voor de Fransche taal en voor vrouwelijke handwerken. Zie de Staatscourant no. 146. Er is eene vergissing geslopen in ons vorig hoofdartikel, wat betreft den stand der partjjen in onze Tweede Kamer met September a. s. Deze zal wezen als volgt: 51 liberalen, 17 katholieken, 13 antiievolutionaren en 5 conservatieven. Op de meerderheid der liberale partij doet dit echter niets af. Wij herinneren, dat Zaterdag a. s. voor het laatst gelegenheid zal bestaan tot het leve ren van bijdragen aan het monument op het graf van wijlen mr. M. P. Blaaubeen. Zondag aanstaande viert de koninklijke handboog-sociëteit sJacoba Van Beijerenalhier haar 30jarig bestaan, en zal er ter herinnering daaraan eene prjjsschietiDg onder de leden plaats hebben. Aangezien de zesde Juli juist op Zondag valt, en alle publieke vermakelijkheden dan verboden zijn, is de verdere, meer uitge breide feestviering tot 15 Aug. aanstaande uitgesteld. Alsdan zal er een flink concours plaats hebben, waartoe alle bekende gezelschappen zullen nitgenoodigd worden. Mid«lelburg. Bij de Vrijdag gehouden verkiezing voor een lid der Provinciale Staten zijn uitgebracht 826 geldige stemmen. Er moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren W. A. graaf Fan Lijnden, die 350 en mr. G. N. De Stoppelaar, die 298 stemmen verkreeg. Op den heer J. H. Snijders waren er 118 uitgebracht. In eene Zaterdag alhier gehouden buiten gewone vergadering van het polderbestuur van Walcheren is besloten tot het maken van twee houten heulen in de Oost watering nabjj Veere, waarvan de kosten zjjn geraamd op f 3560. De in de plaats van wijlen mr. W. Pk. Vis tot commissaris gekozen heer J. II. Snijders is als zoodanig beëedigd. De installatie van den nieuw benoemden burgemeester van Vlissingen, den heer A. Smit, zal morgen in eene opzettelijk daartoe belegde vergadering van den raad plaats hebben. Des avonds zal de heer Smit aan den gemeen teraad en verschillende autoriteiten ten raad- huize een diuer aanbieden. Van daar meldt men, dat aan de Bel gische regeering kennis gegeven is, dat het een bewjjs voor me, dat zij in stilte bemint. Zjj doet haar handschoen van haar kleine bevende hand, om uit de ljjnen haar toekomst te doen voor spellen. Ik zeg haardat haar hart niet vrij meer is. Zjj bloost. Ik vertel haar, welk een voortreffeljjk man haar geliefde is. Zij heft haar neergeslagen oogen omhoog, en haar lippen plooien zich tot een lach vol zaligheid, en zjj herhaalt in stilte mjjne verklaring. Ik prjjs zijn edel karakter, dat vrij is van eigenbelang. Maar is er dan een meisje van dien leeftjjd, dat het voorwerp harer liefde niet tot een ideaal verheft, en het in hare verbeelding de verhevenste eigenschappen toekent Spoedig begint zjj vertrouwen in mij te stellen en, daardoor vrijmoediger geworden, beweer ik dat bare familie niets weet van hare liefde en als zij 't wister zich tegen verzetten zou. En het zacht beven van haar hand verraadt me, zonder dat zjj éen woord spreekt, dat mjjn vermoeden waarheid bevat. Als ik haar dan zeg dat zij een weinig terughoudend en voorzichtig tegenover haar geliefde moet wezen, dat zjj vertrouwen moet stellen in die leden harer familie, die zjj 't meest vereerten hun er over moet spreken dan ja zal zjj in den eersten tjjd veel smart gevoelen maar haar levensgeluk zal spoedig er bjj winnen. Nu, wien bedrieg ik dan, of bega ik zoo'n groote zonde met zulk een verstandigen raad te geven Zoo'n meisje vraagt hoop voor de toekomst en ik schenk haar die. Ik beloof haar immers niet dat zij den geliefde zal krijgen, maar ik voorspel aandeel der zeeloodsen in de loodsgelden van 85 op 73 peicent teruggebracht is. De Liberale Kiesvereeniging te Zierikzee heeft tot candidaten voor de aanstaande vaca tures in den raad gesteld de heeren mr. J. M. Isebrea Moensaftr. lid, mr. H. Van Manen, officier van justitie, jhr. mr. L. Van Citters, kantonrechter en G, ADe Looze, apotheker. De drie laatsten in plaats van de aftredende leden mr. C. J. Fokker, jhr. J. L. De Jonge en P. Labrijn, die niet meer in aanmerking wenschen te komen. Z. M. de Koning heeft Vrjjdag de com- missiëu uit de beide Kamers, de collegiën van den Hoogen Raad, den Raad van State en de Rekenkamer in audiëntie van rouwbeklag ont vangen. Op het adres der Eerste Kamer ant woordde de Koning: Mijne Heeron Ik betuig de Eerste Kamer der Staten-Generaal mijnen welgemeerden dank voor de oprechte deelne ming, waarmede door haar het smartelijk overlijden van mijnen beminden oudsten Zoon, den Prins van Oranje, werd vernomen, en ik verzoek U, Mijne Heeren, bij de Eerste Kamer de tolk te willen zijn mijner erkentelijkheid voor haar adres van rouwbeklag." Nog ontving Z. M. de leden der hofhouding, de slippedragers eii de dragers van het lijk van den Prins, terwijl ook de afgevaardigden van vreemde hoven, voor zoover nog niet op het Loo ontvan gen, bij den koning werden toegelaten. Prins Alexander ontving hen Vrijdagavond. Op een aanvrage van de Ministers om een audiëntie van rouwbeklag bij Z. M. den Koning is door den adjudant van dienst namens Z. M. geantwoord, dat Z. M. tot zijn leedwezen wegens zijn kortstondig verblijf in de residentie de Ministers niet kon ontvangen. Vad HH. MM. de Koning en de Koningin zijn Zaterdag uit de residentie naar het Loo terug- gekeei d. Het Vaderland meent omtrent de minis- teriëele crisis met zekerheid te kunnen mede- deelen, dat er nog geen beslissing gevallen is. Tengevolge van geEoemde crisis zijn de onder handelingen met de Regeering over het over nemen door den Staat van de werken der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij sedert de laatste bijeenkomst van aandeelhouders niet verder voortgezet. Van zeer betrouwbare zijde verneemt de Amst. Ct. de volgende bijzonderheden aangaande haar slechts in 't algemeen levensgeluk wanneer zij slechts verstandig haudelt en geen dwaze en overijlde stappen doet. En kan ik haar dat niet beloven Ik zie waarlijk niet in, dat daarin zoo veel onzedelijks ligt." Zij zweeg, om op mijn gelaat te lezen, welken indruk haar verdediging op mij maakte; zij scheen echter niet bevredigd, want vóór ik nog iets had gezegd, sprak zij: »o! ik zie al, gij zijt nog niet overtuigd. Zeker niet, antwoordde ik. Ik bewonder waar lijk het vernuft, dat u doet handelen, en geloof gaarne, dat uw hart te edel is, om door uwe voor spellingen dwaze wenschen en afkeurenswaardige verwachtingen op te wekken bij hen, die u om raad komen vragen, maar moet gij zelf niet toe stemmen, dat uwe geheele handelwijze er op be rekend is, om te misleiden, daar gij evenals een kwakzalver met een voorgewende geheime kunst pronkt, terwijl uwe waarzeggerij toch niets anders is dan het uitvloeisel van een gezond menschen- verstand Daarop vroeg zij mij »Is er éen koopman, éen dokter, die zich niet schuldig maakt aan kwakzal verij Ja ik durf vragen in welken stand vindt men geen kwakzalvers? En daarenboven, omdat een boer den horlogemaker of telegrafist voor dui velskunstenaars houdt, daar hij huu vak niet be grijpt, zijn die personen daarom ook kwakzalvers?" Ik wist op dit oogenblik niet recht, hoe ik zulke spitsvondigheden zou weerleggen, al begreep ik zeer goed, dat zij geen steek hielden. Mijn sym pathie voor haar, de zwaarbeproefde vrouw, voor de laatste levensdagen van wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje. Zag de Prins aanvankelijk zijn toestand niet ernstig in, den 31sten Mei openbaarde zich eene verandering in deze zieuswjjze. De gedachte aan zijn ontslapen moeder scheen hem geheel te vervullen. In de eerste dagen kalm en wel gemoed, werd hij nu ongedurig, verwisselde telkens van ledikant, maar zonder de gehoopte rust te vinden en hij verheelde niet, dat hij zich nu een doodelijken afloop voorstelde. Ja, bij gaf zelfs bepaald te kennen, dat hij geloofde den 3den Juni, den dag van het overlijden zijner moeder, ook den laatsten snik te zullen geven. Hij was geheel van dat denkbeeld vervuld en heeft, van het oogenblik dat het bij hem oprees, geen oog geloken totdat die dag voorbij was. Toen keerde zijue verwachting van herstel terug, tot in den laatsten morgen van zijn leven, toen hij met een diepen zucht zeide, dat hij zich zeer ziek gevoelde. Naar men verneemt zijn tot executeuren in de nalatenschap van wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje benoemd de heeren Van Goens en mr. G. De Fries Azn., lid vau den Raad van State. Z. K. H. Prins Alexander heeft Zater dag met gevolg een bezoek gebracht aan den Koninklijken grafkelder te Delft en kransen nedergelegd op de lijkkist van wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje. De algemeene vergadering van het Kon. Inst., van Ingenieurs, door het overlijden van den Prins van Oranje uitgesteld, zal thans te Amsterdam gehouden worden op den 3n en 4a Juli e. k. Bij het dezer dagen te Utrecht gehouden examen is tot candidaat arts bevorderd dhr. L. F. Karol De Fouw, geboren te Axel. Naar men verneemt, hebben zich voor het aanstaande notarieel examen aangemeld 126 adspiranten, waarvan 53 voor het le, 2e en 3e gedeelte, 9 voor het le en 2e, 49 voor het le, 9 voor het 2e en 3e, en 6 voor het 3e gedeelte. Het XVIIde Nederlandsche taal- en letterkundig Congres zal dit jaar op 24, 25, 26 en 27 Augustus teMechelen worden gehouden. LANDBOUW VEETEELT. Men meldt uit Hoofdplaat: De veelvuldige regens beginnen den wasdom en het rijpen der veld vruchten tegen te houden, ofschoon toch de akkers wie mijn hart eenmaal zoo vurig klopte, belette mij haar te verontrusten, door mijne gevoelens op dat punt bloot te leggen, nu zij misschien met moeite de stem van verwijt iu haar eigen binnen ste tot zwijgen had gebracht. Derhalve brak ik 't gesprek af, daar vooral hare mededeeling over den dood haars gemaals een diepen indruk op me had gemaakt. Voor ons beiden was dit gesprek immeis zeer pijnlijk, en, na beloofd te hebben haar binnen een paar dagen weêr te zullen bezoe ken, ging ik naar huis, om mjjn moeder het zon derlinge avontuur, dat ik had gehad, meê te deelen. Den volgenden dag kreeg ik een hevige koorts, maar mijn sterk gestel kwam ook dien stoot te boven, en na verloop van eenige weken ging ik opnieuw naar mevrouw Van Ereij. Iu dien tus- schentijd had ik een besluit genomen omtrent de houding, welke ik tegenover haar zou aannemen. Ik zou nl. het punt in quaestie, de kwakzalverij, zooveel mogelijk vermijden, haar mijn raad en, zooveel mjjn beperkte middelen toelieten, haar mijn hulp aanbieden. Toen ik mij had laten aandienen, kwam zij tot bij de deur mij te gemoet, reikte mij de hand en sprak met zekere vreugde«Ik ben blij u weêr te zien. Wij zijn 't immers de laatste maal niet eens kunnen worden en ik vreesde, dat gij niet zoudt terugkomen. Nu zie ik echter, dat ik uw achting nog niet heb verbeurd. Ge weet 't niet, hoe vol angst ik wachtte, of gij ook de weduwe van den vriend uwer jeugd van de lijst uwer bekenden had geschrapt." (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1