66sle Jaargang. AANBESTEDING. Verpachting van Gronden. Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid. RIJKS-WATERSTAAT. Oproeping van Verlofgangers. VERKIEZING. GOES, 27 Juni 1879. GOESCHE l>e nitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 c.t., met bijblad 10 et. COI RUT. Gewone advertentie» worden a 10 et. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contaDt betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTEIN YOGLERte Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag 4 Juli 1879 des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het llde district, aan het gebouw van het Provinciaal Be stuur te Middelburg, worden aanbesteed Het verlengen van den Oost-IJuvendam te Hansweert, provincie Zeeland. (Raming /'ll000.) Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele in schrijving, volgens 441 der Algemeene Voorschriften. Het bestek no. 173 ligt ter lezing aan het ge bouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boek handelaar M. Nijhoff, Nobelstraat no. 18 te 's.Graven- hage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 28 en 30 Juni 1879 wordt denoodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur van den Water staat te Goes. 's-Gravenhage, 31 Mei 1879. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, BOOGAARD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij op Zaterdag den 28 Juni a. s., des namiddags te een uur, in de groote zaal van het raadhuis zullen ver pachten de navolgende gronden enz. van de gemeente, te weten 1». De Westerschans en aanbehoorende gron den, thans in pacht bij J. Stoutjesdijk 2°. De weilanden met bijbehoorende getimmer ten, langs den Westhavendijk, thans in pacht bij J. Strijd (Dit perceel wordt tweeledig verpachtmet het woonhuis en verdere getimmertenen sonder woonhuis cn getimmerten in acht ver schillende perceelen, waarvan de omschrijving ter secretarie aanwezig is.) De voorwaarden liggen ter lezing gedurende eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, ter secretarie der gemeente. Goes, den 20 Juni 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Da BURGEMEESTER van GOES, gezien hebbende de circulaire van den heer Commissaris des Konings van den 20 Mei 1879 A no. 1928, 3e afd., (Prov. blad no. 48J alsmede de circulaire van 3 Juni 1879 A no. 2124/1, 3e afd., volgens welke, tengevolge van de door Z. M. den Koning gegeven bevelen, de milicien-verlof gangers der lichting van 1877, behoorende tot het batail- lon mineurs en sappeurs van 7 Juli tot 9 Augustus 1879 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moeten komen, geeft daarvan aan de belanghebbenden kennis en roept op Louis Sampon om tegenwoordig te zijn bij zijn korps te Utrecht op Maandag den 7 Juli 1879, des namiddags vóór 4 uren, zullende zij zich rechtstreeks derwaarts moeten begeven. Wordende den verlofganger indachtig gemaakt, dat hij, die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur wordt behandeld en dat hij, die niet op den bestem den tijd onder de wapenen komt, of niet voortdurend aan de oefeningen deelneemt, ot wel achterlijk blijft in het aanleeren van den wapenhandel, zooveel langer onder de wapenen zal gehouden worden als de kom- mandant noodig acht. Goes, den 26 Juni 1879. De Burgemeester voornoemd, J. G. De WITT HAMER, verbaal is gebleken, dat van de 1771 geldige stemmen zijn uitgebracht op den heer Jhr. mr. Alexander Frederik l)e Savomin Loliman 1017, die alzoo is gekozen brengen overeenkomstig art. 69 der kieswet ter ken. nis van een ieder, dat afschrilt van het proces-verbaal van opening ter gewone plaatse in deze gemeente is aangeplakt en dat het oorspronkelijke ter secretarie ter inzage is nedergelegd, waar dit dagelijks (uitge nomen des Zondags) van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren voorhanden is. Goes, den 26 Juni 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J G. De WITT HAMER, De Secretaris, H ART MA N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, van het bureau van stemopneming aldaar ontvangen hebbende de processen-verbaal van inlevering en ope ning der stembriefjes bij herstemming ter benoeming van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, gehouden den 24 en 26 dezer, uit welk laatste proces Nu tie strijd in zijn geheel gestreden is, kun nen wij het slagveld overzien. Gewonnen is er bij de gehouden verkiezing voor leden der Tweede Kamer door de anti revolutionaire partij, zoo gewonnen dat zij, met het oog op twee der gekozen candidaten, er over verheugd mag wezen. Mannen toch als een Kcuclienius en De Savomin Loliman zijn bij hun partij terecht veldheeren, aanvoerders van de troepen. Rijk aan candidaten is die partij niet, dat blijkt uit het stellen van een en denzelfden candidaat in meer dan éen distriet, zoodat et- vaak mindere manschappen, wier eenige ver dienste is goedgeloovig te zijn, moeten worden vooruitgeschoven. Maar den beiden genoemden kwam eene eerste plaats in de gelederen toe, en die hebben zij nu verkregen, zij het ook, vooral wat den heer Loliman betreft, na vele ver- geefsehe pogingen. En het kan zijn nut hebben, dat beiden zit ting nemen. Theorieën verkondigen en in prac- tijk brengen zijn twee, en het verleden heeft meer dan eenmaal bewezen, hoe Christen-poli ticus te zijn nog geen staatsman vormt. Het voorbeeld van den predikant Kuyper ligt nog versch in liet geheugenmr. Groen Van Prinsterer, de éminente strijder, heeft het bewe zen, dat zijn theorieën op de praetijk afstuitten. En zoo zal het ook met de stellingen van onzen aanstaanden afgevaardigde gaan. Het district Goes heeft er niet zoo heel veel mee verspeeld, al betreuren wij het diep dat de uitslag die wij echter moeten erkennen ten slotte niet anders verwacht te hebben zoo is geweest. Onze oudste afgevaardigde, anti-revolutiouair in merg en been, gaat heen en wordt vervangen door een, die, jeugdiger, krachtiger en tevens scherper, nog meer anti-revolutionair is. En nu zullen wij dan een vrije school krijgen, zoo werd beweerd, zelfs voor het grootste deel door mensehen, die hoegenaamd niet weten wat zulk een school is. De toekomst zal leeren, hoe die verwachting wel steeds tot de illusiën be- hooren zal. Daarom is het wellicht goed, dat de voornaamste pleiter voor die school zich eens kan doen hooren in 's lands vergaderzaal, en wie weet hoe korten lijd hij daar zal behoe ven te wezen, om ons allen opnieuw te over tuigen van de waarheid, reeds vroeger zoo dik wijls bewezen, dat stellingen, in kerken of chris telijke bijeenkomsten in hooge eere, op staat kundig gebied krachteloos zijn! De anti-revolutionaire partij behield hare zetels en won er bovendien drie nieuwe bij. Maar hoe verkreeg zij dat resultaat Grootelijks, zoo niet geheel, door hulp van Rome. Waar dit eensdeels een wenk gaf om niet te helpen, daar waren aan den anderen kant genoeg raadgevers om te betoogen, dat hulp noodzakelijk was. Ook het distriet Goes heeft dat bewezen. De Lijd" raadde onthouding aan, maar locale katholieke organen betoogden dat alles, zelfs het buigen voor een die ons beleedigde, noodig was, werd daardoor slechts het doel bereikt het weren van een liberaal candidaat. De uitslag heeft bewezen, dat in zuiver katholieke deelen van ons distriet op 24 Juni slechts even minder werd gestemd dan den lCn, zoo o. a. in het land van Hulst, waar 169 kiezers bij herstem ming tegen 175 bij eerste verkiezing opkwamen. In Bergeu-op-Zoom bedroeg het verschil slechts 9 en met de omliggende gemeenten 20. Er zullen wel katholieken in onze om geving vooral hunne stem op den liberalen candidaat uitgebracht, of zich onthouden hebben, maar het grootste deel der stemmen, die de vorige maal dr. Vermeulen op zich vereenigde, is nu wel op den feilen anti-papist''' overgegaan. En dat is een bedenkelijk verschijnsel. Als een deel van Rome zich zelfs beleedi- gingen laat aatileunen, gepleegd bedrog vergeet en de hand reikt aan hen, die met onverzoen- lijken haat de katholieken vervolgen en hen nooit zullen steunen wat zij eenmaal toonden, dan is het met het eergevoel onder de mannen van Rome droevig gesteld. Maar zonder nog Goes als voorbeeld te nemen, waar de anti-revolutionairen een groote macht konden aanvoeren, bewijzen toch Steenwijk, Zwolle, Leiden en o. a. Sneek door het groot aantal stemmen, op den tegeneandidaat van den heer Moens uitgebracht, dat het succes van Dordt grootendeels afhangt van den steun der Katho lieken, want in die districten hadden beiden denzelfden candidaat. En dat diende voor de anti-revolutionairen wel een reden te wezen zieh niet zoo, in alle nederigheid natuurlijk zooals zij beweren, te verheffen op hetgeen bij de ver kiezingen hun ten goede kwam. Bovendien behaalden zij de overwinning door verkeerde leuzen, waartegen het ons niet lust telkens te strijden, daar zij toch opnieuw, zij het ook in anderen vorm, weêrkeeren. Het geloof, het naar de kerk gaan waren de drijfveeren, de prikkels, welke vooral op den voorgrond werden gesteld. De voorspiegeling van een vrije school, van een quasi- evenwicht in de Kamer deden ook goeden dienst, terwijl het niet is na te gaan wat er in verschillende gesprekken zoo al werd verteld. Dan werd de invloed der heeren predikanten in onze oogen op onzedelijke wijze misbruikt. Het was een machtsmisbruik, dat mannen, geroepen om de mensehen tot hooger leven op te leiden, niet voegt. Door hun ambt oefenen zij te veel invloed uit op lieden, die geen eigen meening tegenover de hunne durven stellen, en op domineers woorden zich vaak geheel over geven, zonder zeiven na te denken. Ten wiens koste verkregen de anti-revolu tionairen, met behulp der katholieken, de over winning? Hoofdzakelijk ten koste der liberalen, terwijl het conservatieve district Gorinchem nu in dezelfde handen is overgegaan. De liberale partij verloor Steenwijk en Zwolle aan hen, Utrecht, met eene minderheid van slechts vijf stemmen, aan de katholieken. Nu moet echter erkend worden, dat de afgevaardigden uit Zwolle en Utrecht geen pur sang liberalen waren, maar alleen in sommige gevallen daartoe gerekend konden worden. Dat verlies behoeft ons dus niet te veront rusten, te minder nu wij nog over eene zeer aanzienlijke meerderheid 16 stemmen boven de gezamenlijke andere partijen in de Kamer kun nen beschikken. Met September toch zal daar de liberale partij nog 50 leden tellen; de katho lieke afgevaardigden bedragen 17, de anti-revo lutionairen 12 en de conservatieven 5 in aantal. Maar in het verschiet dreigt een ander gevaar. De gehouden verkiezingen leeren o, zooveel De clericale partijen, met het devies kerk boven den staatop hun vaandel, vereenigen zich, welke vevschillen zij ook hebben, hoe groot de klove tusschen hen ook zij, tot één partij, met het doel om als anti-liberaal bondgenootschap tegen al wat maar even vrijzinnig denkt op te treden. Domheid en bekrompenheid voeren zij als bond- genooten mee. Tegenover hun wachtwoord anti liberaal dienen wij ons te vereenigen onder de leuze anti-clericaal, eene leuze, waarvan wij later wel gelegenheid zullen hebben de betee- kenis uitvoeriger blootteleggen. Zij spreekt an ders genoeg voor zich zelve. Maar onze vereeniging moet plaats hebben tot een vast aaneengesloten bond. Terwijl in menig district de vrijzinnigen onderling nog aan het twisten waren, wist de tegenpartij reeds te regelen het terrein te verkennen en zich op allerlei wijzen onderling te versterken. Toen het oogenblik daar was, legde zij een ongeken- den ijver aan den dag en openbaarde zij een buitengewone kracht. In ons district scheelde het zeer weinig, of de liberale candidaat was reeds bij eerste stem ming gevallen. Zoo de Katholieken toen met alle krachten waren opgetreden en hetzelfde aantal stemmen van 1868 bij eerste stemming, nl. 622, hadden uitgebracht, had de liberale partij kunnen toezien bij een strijd tusschen hare tegenstanders. Voor dergelijke gevaarlijke klippen dienen wij onszelven voor het vervolg te beveiligen. Wij moeten inwendig onszelven versterken, terwijl de houding der kerkelijke mannen, naar wij hopen, eene vingerwijzing ook voor onze regeering en voor de leden der Kamers mag wezen, om te handelen, ja krachtig op te treden, teneinde hun macht te fnuiken. Dan kunnen de ondervonden nederlagen nog goede vruchten dragen. Laat ons in ieder geval moed houden één maal zal voor ons wel weer de ure slaan, om onze plaats te heroveren. Met ingang van 1 October a. s. wordt verplaatst van Hansweert naar Maastricht (stad) de verificateur 3e categorie M. Lorjé. Middelburg. In eene Donderdagavond gehouden algemeene vergadering van bet district Middelburg en omstreken" van Eigen Hulp is een nieuw huishoudelijk reglement vastge steld, tengevolge waarvan het aantal bestuurs leden 5 in plaats van 7 bedraagt. De heeren P. J. Huijer en J. W. De Raad hadden ver zocht niet meer in aanmerking te komen. De vijf overige bestuursleden werden allen in het nieuwe bestuur benoemd. Ook is het huishoudelijk reglement voor de verbruiksinrichting gewijzigd. Ieder deelnemer verbindt zich tot bet nemen van tien aan- deelen van f 2,50. Deze kunnen nu worden aangestort in wekeljjksehe stortingen van mins tens 10 cent. Tot dusver was het minimum van wekelijksehe storting 50 cent. De halfjaarlijksche rekening van het loo- pende jaar is goedgekeurd tot een bedrag van 2194,33 in ontvang en uitgaaf. De balans wijst aan 999,79 */2 baten en 960,52 Va lasten, dus een vrij geringe winst van 39,27. Het dividend bedraagt het zeer bescheiden cjjfer van 2 pCfc. De zeven leden der commissie voor de ver bruiksinrichting" zijn allen herkozen. Commissarissen der »Zeeuwsche Maat schappij van brandverzekering," gevestigd te Zierikzee, hebben tot boekhouder der maat schappij benoemd den heer W. C. De Crane Jr., te Zierikzee. Door het college van dageljjksch bestuur van het waterschap der 29 gemeenschappelijke polders te Texel is tot opzichter bij dat wa terschap benoemd de heer M. Van 'den Hoek, uit Wissekerke. Er hadden zich 29 sollici tanten aangemeld. (Dagbl.) SCHEEP Y A ARTBERICHTEN Hansweert. Het Nederl. zeilschip Elisabeth Anna, kapt. L. Van Eek, met zinksteen van Belgie naar Brouwershaven, was Woensdag onder een gladde bries zeilende in betznidex-

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1