1879. N". 74. Donderdag 26 Juni. 66s Ds Waarzegster. ste Zij, die zich van 1 Juli af op ons blad abonneeren, ontvangen de deze maand nog verschijnende nommers kosteloos. Wethouder en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. JAARMARKT TE GOES. 0FF1CIEELE MEDEÖEELiNGfiN. GOES, 25 Juni 1879, FEUILLETON. RECHTZAKEN. '-.'■ -->•■• -<£&■?;<, J* \*C*-j&%criF'- -'■•■ y'-- - - 02=i -•< -» t i. *'2 .'- GOESCHE De uitgave dezer Conrant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst^ Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bjj di recte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers cn postdirecteuren. .»yf -V« BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat in de raadsverga dering van gisteren, in de plaats van den heer mr. J. G. DE WITT HAMER, die als Burgemeester is opge- treden, tot wethouder en in plaats van wijlen mr M. P. BLAAUBEEN tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente is benoemd de heer Johannes Jacob Ochtman, en dat deze heer dadelijk die betrekkingen heeft aan. vaard. Geschiedende hiervan afkondiging, opdat gemelde heer in zijne functiën door de ingezetenen zal worden erkend. Goes, den 24 Juni 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. De WITT HAMER, De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat hoogstens O-A.^CTSO'CrS'FIT iS op de aanstaande jaarmarkt zullen worden toegelaten, waarvoor de plaatsruimte aan de hoogste inschrijvers zal worden afgestaan. De voorwaarden liggen ter lezing op de Secretarie der gemeente, terwijl ds inschrijvingsbiljetten vóór den 10 Augustus a. s. moeten zijn ingeleverd. Goes, den 24 Juni 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. De WITT HAMER, De Secretaris, HARTMAN. Benoemd tot Dijkgraaf van het waterschap Scher- penisse de heer D. Bolier, aannemer van publieke werken; herbenoemd tot lid van den Dijkraad van dat waterschap de heer J Rijstenbil Azterwijl in plaats van het aftredend lid den heer M. Vos, tot lid van den Dijkraad is gekozen de heer C Van de Velde, Dz. Benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Haarlem S. J. Van Slooten, thans inspecteur der registratie en domei, nen van de eerste klasse in de divisie van inspectie Assen. Evenals na de eerste stemming zullen wij morgen (Donderdag) den uitslag der her stemming zoo spoedig mogelijk, zoowel binnen als buiten Goes, aan onze geabonneerden melden. Wij zullen dat doen in een buitengewoon Dom mer van ons blad, waarin wij tevens den uit slag der verloting voor de weezenverpleging op Zuid- en Noord-Beveland en een en ander omtrent de begrafenisplechtigheid van wjjlen Z. K. H. den Prins van Oranje zullen mededeelen. Naar het Hoogduitsch van Alfred Pförtner. Het was een mistige morgen in de maand Fe bruari van het jaar 1871. De wonde, in den oor log aan mijn hoofd gekregen, was bjjna genezen, zoodat ik het hospitaal te Mainz verliet en mij met verlof naar mijn geboorteplaats Berlijn mocht begeven, om daar onder de liefderijke zorg eener moeder nieuwe krachten te verzamelen vóór ik naar mijn regiment in Frankrijk terugkeerde. Onze familie-dokter beval mij in de eerste plaats rust te nemen en vergunde mij slechts dagelijks éen uur uit te gaan. In 't eerst beviel mij dat uitmuntendmaar spoedig begon de verveling mij te plagendaar bjjna al mijn bekenden aan gene zijde van den Rijn stonden en daardoor elk bezoek, dat den tijd nog wat had kunnen opkorten, achterwege bleef. Op zekeren morgen lag ik mistroostig op de canapé en bestudeerde ik geeuwend de lange bijvoegsels van de VossischeZeitung, waarin't eerst de familie bekendmakingen mijn aandacht trokken. Daaronder kwamen zooals van zelf spreekt voor de verlovingen, 's-Heereiilioek. Donderdag den 19 Juni bad alhier het aangekondigde concours met den handboog naar den vogel plaats, vanwege de hier gevestigde handboogschutterij Concordia. Daaraan werd deelgenomen door 110 leden van de verschillende schutterden te Cats, St. Nicolaas, Selzaete, Aeltre, Kwadendamrae, Ove- zand, Kruiningen, Hansweert, Heinkenszand, Oudelande, Biezelinge en 's-Heerenhoek. Slechts drie der vijf hoofdvogels werden af geschoten, en wel de zij vogel door A. Boonman van St. Sebastiaan te Ovezanden de kallen door Van Waasberge, lid van de Waarheid te Selzaete en door P. Knuit, lid van Concordia. By loting viel de hoofdvogel ad f 35 ten deel aan C. Boonman, lid van St.-Sebastiaan van Kwadendamme en de zij vogel a 15 aan Aalbr. Rijk, lid van St.-Sebastiaan van Ove zand. De premiën a f 10 werden toegewe zen die van de verst komende aan de schut terij van Aeltre, en die voor het grootste getal aan St.-Sebastiaan van St.-Nicolaas, na loting met Kruiningen en Heinkenszand. Het schoone weder van dien dag verhoogde de aangename stemming onder de deelnemers. Gaarne hadden wij dit bericht ivat vroeger gehad. Voor spoed bevelen wij ons bij allen aan.) Uit den Haag verneemt de M. Ct., dat de ministers Kappeyne en lak besloten heb ben hunne aanvraag om ontslag terug te nemen. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. In de Dinsdag 24 Juni gehouden zitting zjjn de navolgende vonnissen gewezen tegen lo. P. S., 54 j., te Middelburg, zonder beroep, beklaagd van ter terechtzitting van 't kantonge recht te Middelburg van 7 April jl., opzettelijk en in strijd met de waarheid, den haar daarbij opge dragen eed valschelijk te hebben gezworen, in het voor dat kantongerecht aanhangig geweest geding, tusscken F. P. K. als eischer en haar Ph. S. als gedaagdevrijgesproken. 2o. L. T., 11 j., C. K, lij. en M. Van der P., 10 j., allen te Vlissingen, wegens diefstal veroor deeld ieder tot 14 dagen gev. straf c e. 3o. J. C., 67 jscheepstimmerman te Ter Neuzen, wegens hoon veroordeeld tot ƒ8 boete, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 4o. J. P. W., 18 j., landmanszoon te Sluis, wegens beleediging met woorden veroordeeld tot 8 boete, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 5o. L. V., 29 j., vrouw van P. F., winkelierster te Clinge, wegens hoon veroordeeld tot twee boe ten elk van ƒ12,50, subs. 4 dagen gev. straf voor iedere boete c. e. 6o. Ch. L. N., 21 j., te Meerdonk (België), wegens diefstal veroordeeld tot eene maand cell, gev. straf c. e. de huwelijken, dan de bevallingen en ten slotte wat nog al natuurlijk is daar er niets anders over blijft, de kennisgevingen van overlijden. Hierop volgden de publieke vermakelijkheden, dan de effecten, opgaaf van gevonden en verloren voor werpen, en daarna had ik de lijst van namen door geworsteld, waarvan de bezitters een betrekking zochten. Die t boezemde mij eigenlijk het minste belang in, daar als men 't goed beschouwde, ook tot die personen behoordemaar plotseling viel mijn blik op een advertentie van den volgen den inhoud»In de Rozensteeg no. 52 derde verdieping woont een bekwame waarzeg ster, die uit de lijnen van de hand, uit speel kaarten en uit koffiedik de toekomst voorspellen kan en wier voorspellingen steeds uitkomen. Zij is dagelijks te spreken van des morgens 9 tot des namiddags 5 uren." Op die advertentie volgden nog drie of vier andere van denzelfden inhoud. Lachend las ik ze mijn moeder voor, die bij het raam zat te breien aan kousen voor het een of ander weldadig doel. Zij was over die aankondigingen in 't geheel niet verwonderd, daar zij reeds meer ervan had gehoord. Zij deelde mij meê, dat sedert het begin van den oorlog, die altijd meer of minder het bijgeloof be vordert, deze nieuwe tak van bestaan in de mode was gekomen; vooral sedert de hoogere of liever Naar het Weekblad van het Recht meldt, heeft de Belgische regeering gunstig beschikt op de aanvraag om uitlevering van H. Kerdijk. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. In de lieden alhier gehouden classicale vergadering zjjo benoemd: tot scriba van het classicaal bestuur ds. H. Van Selms en tot diens secundus ds. Van Gheel Gildemeestertot gewoon lid ds. F. Hage, secundus da. Winckel; tot ouderling de heer C. De Smit, secundus de heer C. Koerttot secundus van het lid ds. Nierstrasz ds. Huëttot secundus van het lid J. Van Schouwt n, de heer J. Steketee. By alle stemmingeu had deorthodoxi partij telkens verreweg de meerderheid. 's-Heer Abtskerke. Maandag is tot predikant alhier bsroepen ds J. Nierstrasz, van Krabbsndijke. Met hem stonden op het drietal de heeren H. Van Selms, te Nisse en El. Vermaas, te Yerseke. De heer J. A. Goectbloed, predikant bij de Chr. geref. gemeente te Axel, heeft bedankt voorde beroepen naar Westmaas en Middelharnis. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Ten behoeve van het burgerlijk armbestuur alhier is gedurende het aanstaande kwartaal aangenomen de levering van het benoodigdeKROPBROOO door R. Seheele te Goes voor 0,1 L'/a en TARWEBROOD door deuzelfde voor ƒ0,14 per kilo, beneveus RUN li en KALFSVLEESCH door E. Sloover, voor ƒ0,71 per kilo. LANDBOUW VEETEELT. Als eene bijzonderheid deelt men ons mede, dat in een tuin van een der ingezetenen van 's-Graven- polder eene gele stamroos bloeit met ruim 300 knop pen. Herplaatsing wegens eene fout in het vorige.) OPENBARE VERGADERING van den BAAD der gemeente MOES, op MAANDAG den 23 JUNI 1879, des avonds te 7 uren. (Vervolg.) (Wij laten hier thans nog volgen ds toespraken in baar geheel, gehouden bij gelegenheid der installatie van den nieuwen burgemeester.) De wethouder jhr. M. J. De Marees van Swinde- ren sprak het volgende Mijnheer de Burgemeester Het kan geene verwondering wekken, dat, toen de dood het waardig leven van den geachten burgemees ter Blaaubeen had doen eindigen, de vraag op aller lippen was, wie zijn opvolger zou zijn, eu dat die vraag in hoogc mate de belangstelling der Goesche iugezeteneu opwekte. Immers, is reeds in het algemeen het burgemeesterschap eene zeer gewichtige betrekking, omdat hij, die dit ambt bekleedt, zooveel voor de materieele en intellectueele ontwikkeling der gemeente kan doen, en leverde de wjjze waarop mr. Blaaubeen zich van zijn taak kweet, daarvau het duidelijkste bewijs, in onze gemeente is de betrekking van dubbel gewicht, dewijl Goes, hoe klein, groote dingen heeft tot stand gebracht. IJ. J' de meergegoede standen ook die dwaasheid begun stigden. Enkele dier waarzegsters mochten zich in zuik een gunst verheugen, dat dikwijls vele équi pages tegelijk voor haar huis stilhielden. De nieuwsgierigheid dwong mij, om tot tijdverdrijf zulk een dame eens te bezoeken. Ik deelde mijn moeder mijn plan meê. «Dan behoeft ge niet verte gaan", antwoordde mijn moeder, «slechts een paar huizen van ons af woont er een die in haar vak beroemd is de eerste straat links op den hoek, het derde huis, twee trappen hoog woont de nieuwe Pytbia." Ik kleedde mij aau en ging er heen. Het was een zoogenaamd heerenhuis, waar een portier mij opendeed. Op den grond en de trappen, waarvan de leu ningen van mahoniehout warenlagen sierlijke tapijtenvoor de vensters, die van gekleurd glas waren voorzien, stonden groote, frissche bloemen. Toen ik twee trappen hoog was geklommen, trok ik aan een schel, en stond ik voor een glazen deur, die toegang tot een anti.chambre verleende ik zag niets bijzonders, alleen dat er op Let porseleinen naambordje onder den knop van de schel geen naam stond. Een oude dienstbode, wier gezicht mij zeer be- Waarzegster, prophetes. Het behoud der nuttige inrichtingen, waarop wij trotseh mogen zijn, vordert, by den min-gunstigen toestand onzer financiën en de geringheid der intel lectueele krachten, hier aanwezig, veel meer inspan- niug en zorg, dan in eene groote gemeente. Eu bo vendien moeten wjj niet alleen behouden, wat ver kregen werd, maar wij moeten steeds vooruit! Niemand zal dau ook betwisten, dat ouder die om standigheden de beantwoording der vraag, wie aan het hoofd der gemeente zal staan, eene levensquaestie voor haar is. Mijnbeer de BurgemeesterToen de telegraaf het bericht seinde, dat het Z. M. den Koning behaagd had, u tot burgemeester van Goes te benoemen, heersc'nte er algemeene vreugde in ons stedeken. Iedereen, van welken rang of stand ook, vernam 's Konings keuze met levendige ingenomenheid. Ook ik heb uwe benoeming van harte toegejuicht, omdat ik innig overtuigd ben, dat deze moet geacht worden het meest in het belang van Goes, dat mij dierbaar is, te zjjn. In tal van gemeentebetrekkingen waart gjj reeds werkzaam, en de voortreffelijke manier, waarop gij deze hebt waargenomen, doet met grond de verwach ting koesteren, dat gij ook als hoofd der gemeente nuttig werkzaam zult zijn en den bloei van Goes be vorderen, -zooveel u mogelijk is. Bijna een half jaar had ik met u zitting in bet college van burg. en weth., doch hoe kort dit tjjdi- verloop zij,ik had tock ruimschoots gelegenheid, om uwe talenten, uwen jjver en uwe energie op te merken en te leeren waardeeren. En Diet alleen deze eigenschappen deden mij u als collega hoogschatten, maar ook uwe humaniteit eu collegialiteit éhebbea daartoe het hare bjjgedragen. Gaarne geef ik u dau ook de verzekering dat, voor zooveel mijne zwakke krachten kunnen strekken om uwe taak te verlichten, gjj steeds over mjj zult kun nen beschikken. Met den wensch, mijnheer de Burgemeester! dat gij vele jaren uwe eervolle, maar zwaarwichtige be trekking met genoegen, tot heil dezer gemeente, zult bekleeden, draag ik u bet voorzitterschap van dezen raad over. Volgens mijne innige overtuiging heb ik met het gesprokene niet alleen de gevoelens van mjj zeiven of die van de leden van den raad uitgedrukt, maar ben ik daarmede de tolk van de ganeche Goesche burgerij geweest! (Levendige toejuiching zóówel van den raad als van het publiek.) Op dezs toespraak antwoordde de nieuwe burge meester mr. J. G. De Witt Hamer M. HH. I Bij gelegenheden als deze is het veelal de gewoonte, dat de optredende titularis in algemeene termen zijne opvatting ontvouwt omtrent de richting waarin, en de wijze waarop zjjne betrekking dient uit geoefend te worden en waar het een nieuw man is, die aan het hoofd der gemeente geplaatst wordt, heeft een dergelijke mededeeling van het beginsel, dat aar. zjjne handelingen ten richtsnoer zal strekkeD onge- twjjfeld groote waarde en hebben de gemeentenaren recht om zulks van hem te vernemen. Waar het echter den Koning behaagd heeft iemand tot deze betrekking te roepen, die bij u allen een oude bekende kend voorkwam, zonder dat ik haar recht tehuis wist te brengen, opende de deur en toen ik het doel van mijn komst haar had meegedeeld, bracht zij mij in een tamelijk groot, sierlijk gemeubileerd vertrek. Het geheel bewees, dat de bewoonster iemand van smaak was. Ik had nauwelijks tijd gehad eens rond te zien, toen er een zijdeur openging en een slanke dame van ongeveer 30 jaar binnentrad. Zij droeg een eenvoudig, zwart zijden kleed naar de laatste mode. Ik zag' haar een oogenblik aan maar kon van verbazing niet spieken. Ik kende die trot.sche ge stalte, dat fijngevormde, aristocratische gelaat, die groote, donkere oogen, waarvan ieder, die ze eens had gezien, den bezielenden blik nooit kon vergeten. «Gij zijtstamelde ik. Leopoldine Van Kreijantwoordde zij, terwijl een blos haar wangen kleurde en haar lippen zich tot een bitteren lach plooiden. Zij viel in een stoel en bedekte haar gelaat met hare blankezachte handen, terwijl zij diep zuchtte. Maar even snel als zij zich had overgegeven aan een opwelling van smart, herstelde zij zich weêr, richtte zich op en terwijl zij haar oogen afdroogde, sprak zij «Vergeef me, heer Assessor, uwe plotselinge en onverwachte verschijning was de oorzaak mjjner aandoening. Ik verzoek u plaats te nemen." (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1