1879. N°. 73. Dinsdag 24 Juni. 66f Men ga stemmen! ste Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Dit is ons laatste woord vóór de her stemming, die Dinsdag van 's morgens 9 tot 's namiddags 5 uren moet plaats hebben. In ons volgend nommer zullen wij een aanvang maken met een nieuw feuilleton, getiteld: Naar bet hoogduitsch van Zij, die zich van 1 Juli af op ons blad abonneeren, ontvangen de deze maand nog verschijnende nommers kosteloos. VERKIEZING. Aanvaarding der betrekking van Burgemeester. Marinus Hoogesteger. Mr. Jan Gerard De JVitt Hamer, Spreekuren van den Burgemeester. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Oost-Indië. GOES, 23 Juni 1879. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks-en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 1 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH YAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. A. 1 f r e d Pförtner. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de verkiezing voor EEN LID VAN DE TWEEDE KAMER DER STATEN- GENERAAL bij herstemming zei plaats hebben te Goes, op Dinsdag den 24 Juni 1879, van des morgens te 9 tot des namiddags te 5 uren, in de Groote zaal van het Raadhuis; dat de oproepingsbrieven den 16 Juni jl. aan de kiezers zijn uitgereikt en dat de kiezer, die zijn stembiljet verloren of er geen ontvangen heeft, ter Secretarie een ander kan bekomen. Goes, den 21 Juni 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. De WITT HAMER, L. B. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken aan de ingezetenen bekend, dat bij ZM. besluit {Genoemde persoon overleed dezir dagen in Ame rika. Daar hij een geboren Goesenaar was, nemen wij onderstaande schets over uit het blad „De Grondwet", een schets, die ons tevens een blik doet slaan in het Amerikaansche leven. Genoemd blad verschijnt in Holland, Ottoioa Co. Michigan.) Marinus Hoogesteger, die den 10 Maart 1834 in de stad Goes, Provincie Zeeland, in de Neder landen werd geboren, is op dertienjarigen leeftjjd, met zijne ouders en een broeder, ten jare 1847 naar Amerika vertrokken, aangezien zijne ouders de vrijheid van den godsdienst beminden boven de vervolging die hun, en al degenen die de oude leer der voorvaderen lief hadden, tegenover het verwel kende standpunt in de Hervormde Kerk in die dagen, door Neêrlands regeering werd aangedaan. Uit oorzaak van deze vervolging hadden die eerstelingen der Afscheiding toen nog geene kerk gebouwen, en door deze omstandigheid is hem in het open veld op een wagen de Heilige Doop toegediend door 'ds. J. H. Budding. Wat hij dus niet zijne ouders en alle Pioneers van deze nederzetting heeft verduurd behoeft dunkt ons, hier geene vermelding, terwijl het den meesten lezers van ons blad overbekend is, hetzij door personeele ondervinding of door mondelinge overlevering. Had Marinus Hoogesteger in de Nederlanden reeds zijne opvoeding gehad, bier in Amerika ge noot hij, door de zorg zijner ouders, om zijne af gebroken studie uit de Nederlanden voort te zetten. Hij heeft van dat onderwijs een getrouw gebruik gemaakt en na zijn loopbaan op de nHope College alhier te hebben voleindigd, heeft hjj zich eenigen tijd gewijd tot het mededeelen van zijn wetenschap aan de jeugd, door het aanvaarden eener betrek king als schoolmeester. In deze betrekking bleef hij werkzaam, totdat hij ten jare 1860 met Hon. John Roost een compagnieschap aanvaardde tot het op richten en uitgeven van een Hollandsch nieuws- van 13 Juni ll.no. 17 tot burgemeester dezer gemeente ïb benoemd die op heden zijne betrekking heeft aanvaard. Goe9, den 28 Juni 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. De WITT HAMER, De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES geeft aan de inge zetenen kennis, dat hij eiken Maandag, Donderdag en Vrijdag, des namiddags tusschen een en twee uren, op het raadhuis te spreken zal zijn. Goes, den 23 Juni 1879. De Burgemeester voornoemd, J. G. De WITT HAMER. Via MARSEILLE, 26 Juni, Via NAPELS, 30 Juni, alleD 6.17 Via BRIND1S1, 3 Juli, 's avonds. Via AMSTERDAM, 4 Juli, De Fransche pakketbooten doen Riouvr, Banka en Palembang niet aan. De Minister van waterstaat enz. maakt in de St.-Ct. bekend, dat stalen en monsters van koop waren, om tegen het daarvoor bij de wet vast gestelde verminderde port verzonden te kunnen worden, geene eigenlijke handelswaarde mogen bezitten. Als monsters, of stalen van koopwaren, zijn dan ook enkel te beschouwen kleine gedeelten van eene partij koopwaren, welke naar handels gebruik kosteloos aan de afnemers, of ook wel door deze aan de verkoopers ol vervaardigers worden verstrekt, om daarnaar den aard en de hoedanigheid der koopwaren, die aangeboden of verlangd worden, te beoordeelen. Afgewerkte handelsartikelen in ongeschonden staat,welke als zoodanig werkelijk waarde hebben, modellen van kleedingstukken of van andere voorwerpen, zijn van de verzending op den voet van monsters, of stalen van koopwaren, uitge sloten. blad, De Grondwet. Wie, die geen vreemdeling is op 't gebied der politiek van ons aangenomen vaderland, weetniet hoeveel moeite en geestkracht er toe noodig was, om in die dagen, hier in de Hollandsche nederzetting, een nieuwsblad uit te geven van een sterke Republikeinsche richting De geheele nederzetting was Democratisch, en, zooals nu nog in het Zuiden de Democraten de macht in handen hebben en alle geweld aan Re publikeinen en republikeinsck gezinden uitvoeren, zoo was het in die dagen ook hier gesteld. „Omstandigheden vormen den mensch." Indien we moeten aannemen dit waar te zijn, dan is het misschien door de omstandigheid van het door staan van het harde Pioneers-leven dat hij in 't bijzonder gehard was om den zwaren strijd voor staatkundige vrijheid te strijden. Eene bepaalde overtuiging hebbende, dat de Republikeinsche partij de partij was nvan het volk, door het volk en voor het volk,''' heeft hij de smaadheid en de verachting, die zoodanige strijd van de zijde der Democraten uitlokte, met ware geestkracht verduurd. Het komt niet in ons op, het ligt ook niet op onzen weg, om alle episoden uit dezen strijd het publiek te vermelden. Slechts enkele trekken kun nen wij over dezen hoogst gewiebtigen strijd geven. Met een moedig karakter en een vast geloof in het Republikeinsche beginsel toegerust, aanvaardde hij de positie als Republikeinsch redacteur en heeft getrouw aan zijn politiek geloof geen duim breed gedurende zijn negentienjarigen strijd van dat standpunt geweken. Een ieder weet, dat met de verkiezing van onzen eenigen Lincoln de strijd op leven en dood dooi de Democraten gestreden werd. Behalve mr. Hoo gesteger en Hon. John Roost waren er in deze stad nog maar slechts eenige personen, die het Repu blikeinsche beginsel waren toegedaan. Door dezen en zijn eigen onwrikbare overtuiging gerugsteund, was het dan ook mogelijk den eenmaal aangebon den strijd voort te zetten, en de smaadheden te verduren. Dikwijls gebeurde het, dat mr. Hooge steger des avonds zijne woning niet durfde te ver laten, uit vrees van te worden aangevallen en mis- L'ij koninklijk besluit is bepaald, dat de stembrief jes bij de herstemming voor een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Goes, op 24 Juni aan staande in te leveren, zullen geopend worden op 26 Juni daaraanvolgende. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeen te Dodewaard jhr. G. W. A. W. Van der Feltzen aan G. Janssen, op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van de gemeente Berg en Terblijt. Z. M. heeft pensioen verleend aan A. Veriocy, com mies 1ste kl. bij 's Rijks bel. O.-Indie. Overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. op nemingsvaartuig Hydrograaf de off. van adm. 5e kl. K. J. Van den Bussche van Zr. Ms. fregat Zeeland. Onze nieuw benoemde burgemeester, mr. J. G. De Witt Hamer, legde Zaterdag te Mid delburg in handen van den Commissaris des Eonings den gevorderden eed af. Heden, Maan dagavond te 7 uren, heeft de eerste vergade ring onder zijn presidium als burgemeester plaats van het begin dier vergadering leveren wij hier achter verslag. Maakte het overlijden van den Kroonprins eene openbare feestelijkheid onmogeljjk, ook andere redenen deden het wensehelijk voor komen om geen uiterlijk vreugdebetoon aan den dag te leggen. Maar zonder dat alles hebben wjj de vaste pvertnigÏDg verkregen, dat onze nieuwe burge meester bjj de gansche burgerij met onver deelde sympathie wordt begroet. De verloting ten behoeve der weezenver- pleging op Zuid- en Noord-Beveland zal Woens dag 25 Juni a. s., des voormiddags te 11 uren, in het gemeentehuis te Kloetinge plaats hebben. De kiesvereeniging De Grondwet te Mid delburg heeft voor de verkiezing op 27 dezer van een lid der Provinciale Staten (vacature mr. Lambrechtsen) opnieuw tot candidaat gesteld mr. G. N. De Sloppelaar, secretaris dier gemeente. Uit het in de vorige week te Vlissingen op de gehouden algemeene vergadering van handeld. Wij herinneren ons dat eenmaal de furie van de Democraten zoo hoog geklommen was, dat er een steen geworpen werd door bet raam van den winkel van Hon. John Roost, welke bijna het hoofd van een der daar tegenwoordig zijnde per sonen raakte, en indien geraakt hij gewisselijk ge dood ware geworden. Maar door zulke handelingen werd de geest van Hoogesteger juist sterker, en scheen hij gelijk aan zekere soort van menschen en beginselen, die, naarmate zij verdrukt en versmaad worden, des te meerder en sterker groeien. Met een bijzonder geheugen bedeeld, ontging hem niets op 't gebied van politiek en maatschappij, en door een onafhankelijk denkvermogen schroomde hij nimmer om zijne gedachten in zjjn blad te ontvouwen. Moeielijk als het is om zonder eenige ondervin ding als Journalist op te treden en met de tegen werking van eene verbitterde omgeving, wist hij zijn blad zoodanig interichten, dat het steeds in circulatie uitbreidde en de anti-pathy tegen deszelfs Redacteur van lieverlede overwonwant na een paar jaren, dat deze plaats als stad was georga niseerd, werd hij door het volk tot de dubbele betrekking van Recorder en Klerk verkozen, welke ambten hij twee termen heeft bekleed. Het ambt van Recorder sloot ook in, dat hij als Justice of the Peace (vrederechter) fungeerde. Driemaal werd hij door 't volk tot „Alderman" gekozen, zoodat bij zes jaren mede-bestuurder der stadsaangelegen- heden is geweest. In een gesprek, dat we onlangs met onzen onlangs afgetreden Mayor hadden, werd het ons duidelijk dat Marinus Hoogesteger door den heer K. Schaddelee hoog gewaardeerd werd als een man van veelzijdige kennis. Toen in 1869 de verkiezingstrijd voor Gen. Grant als President der V. S. was afgeloopen, verkocht Hon John Roost zijn aandeel in 't blad aan Mr. Leendert Mulder welke reeds van af de oprich ting als drukker en letterzetter aldaar was werk zaam geweest en voortaan werd De Grondwet uitgegeven onder de firma Hoogesteger Mulder. Sedert de laatste twee jaren was Mr. Marinus aandeelhouders in de Stoomvaartmaatschappij Zeeland" uitgebrachte verslag blijkt, dat de maatschappij ontegenzeggelijk in kracht en ste vigheid toeneemtzelfs durft het bestuur voor spellen, dat er nu eindelijk eens niet langer verlies zal geleden worden. 1878 levert nog wel een verlies van ruim f 78,000 op, maar juist dit bedrag duidt een belangrijken voor uitgang aan. Ér werd veel meer ontvangen dan vorige jaren en veel minder uitgegeven. Het vervoer van reizigers en goederen, meest ijlgoederen", neemt krachtig toe, ook in het thans loopende jaar. De groote en goed inge richte stoomschepen Prinses Marie en Prinses Elisabeth voldeden zeer goed, zoowel aan de passagiers als aan de directie, wat de exploita tiekosten aangaat. Het bij den Raad van State aanhangig gemaakte wetsontwerp, strekkende om de be handeling van alle strafzaken bij de rechtban ken over te brengen en de gerechtshoven te veranderen in hoven van appèl, is dezer dagen bg den Minister van justitie terug ontvangen. Met leedwezen ontvangen wy de tyding, dat jhr. G. L. G. Van Swinderen, sedert 30 jaren onafgebroken lid der Eerste Kamer, Za terdagavond op zyn kasteel Lunenburg t.e Ne- derlangbroek, nabij Driebergen, is overleden. De heer Van Swinderen was door de Staten van Friesland naar de Eerste Kamer afgevaar digd en behoorde tot de meest geachte leden van dat hooge Staatscollege. In hem verliest het Vaderland een zeer verdienstelyk burger en verliezen de liberale beginselen een krach- tigen steun. (N. Rolt. Ct.) Tot administrateur der Drentsche Stoom- vaartmaatschappy te Assen is benoemd de heer Hoogerzeil te Zierikzee. Over de lijn werden vervoerd in 1878: van Vlis singen naar Queensboro 17,391 en van Queensboro naar Vlissingen 17,278 reizigers, te zamen 34,669 reizigers; du« méér dan in 18778,523. Hoogesteger niet zoo'n felle politicus als vroeger, want zijne gedachten bewogen zich meer en meer in de spheer der zedelijke of godsdienstige omgeving, en menigmaal heeft hij schrijver dezes zijne begeerte te kennen gegeven om een onafhankelijk politiek- Godsdienstig blad te redigeeren. Omgang met menschen had bij niet meer dan noodig was voor zijne business, en aan het gezellige leven in de maatschappij was hij met zijn huis gezin hetwelk nevens hem uit vrouw met drie kinderen bestond geheel vreemd. Hij was een zorgende Echtgenoot en een liefLebbend Vader, en zjjn huisgezin zal dan ook het meest persoon lijk aan hem missen. Na een sleepende ziekte is hij tot twee weken vóór zijnen dood nog werkzaam geweest voor het blad, dat nu zijn vader heeft verloren. Met wee moed vermelden wij zijn heengaan, én voor zijn huisgezin én voor het blad, terwijl wij den wensch niet kunnen onderdrukken dat er een man gevon den worde die zijne plaats voor het blad niet alleen inneemt, maar ook vervult. LI. Zaterdagmorgen te 4 uren overleed Mr. Ma rinus Hoogesteger zacht en kalm in den ouderdom van 45 jaren. Gisterennamiddag (2 Juni) werd bij ter aarde besteld. Vooraf werd er een lijkdienst gehouden in de 3de Ger. Kerk alhier, door den Eerw. Ds. H. Uiterwijk, welke tot grondslag zijner rede koos 2 Tim. 1 9 en 10. De leeraar gaf een getrouwe schets zijns levens. Hij erkende in hem den ster ken Republikein, maar tevens den man van op voeding die zich niet liet vervoeren door laaghar tige taal en ook zjjn blad niet voor onzedeljjke taal ten dienste gaf. Als een man van veelzijdige kennis was hij een beminnaar van bet schoone en goede. Vooral in do laatste jaren zijns levens was hij zeer ingetogen en streed hij door zijn blad nu niet alleen in den vooruitgang zijner partij, maar vooral voor de ontwikkeling der maatschappij en stond hij als zoodanig naast den Kansel. Dat hij ruste in Vrede!

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1