1879. N°. 67. Dinsdag 10 Juni. 66sle Jaargang. Mr. W. A. Van HOEK. FEUILLETON. Wij vragen aan den vooravond van den verkiezingsdag van alle aanhangers der vrijzinnige richting, van allen, die met ons gruwen van het drijven der kerkelijke partijen, logenstraffing van het geen de Tijd onlangs schreef, dat nl. het district Goes er een is waar éen zetel aan de Katholieken en éen zetel aan de anti-revolutionairen behoort. Maar daarheen zou het gaan, Zeeuw- sche landbouwers, zoo gij u tot speelbal laat gebruiken van eenige drijvers, die u tot belooning bij een meelzak vergelijken. Doch ook gij, vrijzinnige kiezers, weest voorzichtig Waakzaamheid is plicht. Wij herinne ren aan den uitslag der verkiezing in 1878. Bij eerste stemming verkreeg de heer Bredius 692, de heer Vermeulen 622 en de heer Van Lijnden 588 stemmen. Hoe gering was het verschilBij herstemming steeg het getal der stemmen, op den ultramontaanschen candidaat uitgebracht, tot 770. En de Tijd schrijft in zijn laatste nommer „Goes. De eer der Katholieken in dit district vordert, dat zij dr. P. J. F. Ver meulen in 1879 nog grooter stemmen- cijfer bezorgen dan in 1878 op hem viel. Een dubbel gevaar en een dubbele schande dreigt hen, indien zij niet optreden tot den laatsten man." De anti-revolutionaire partij is thans meer aaneengesloten dan in het vorige jaar. Rekent er dus op, dat beide alle mannen in het vuur zullen brengen, zoo dat bij verdeeldheid of lauwheid in het liberale kamp aan een dier partijen de overwinning is, of in ieder geval de libe rale partij dan gevaar loopt buiten de herstemming gehouden te worden. Nog onlangs in November 11. is het in Goes bij eene gemeenteraads verkiezing gebleken, hoe het van een gering verzuim kan afhangen. Slechts twee stemmen had de liberale candidaat nog noodig gehad om gekozen te wezen, terwijl een ander liberaal nog vijftien stemmen verwierf. Zoo bedierf men door eigen toedoen de zaak. En thans wil men met licht te be vroeden bedoeling dit zelfde gevaar lijke spel weer doen spelen. Laat ons toch bedenken, dat het verdeelen van onze partij de nekslag voor de vrijzin nige zaak in ons district is, en dat ieder, die daaraan meewerkt, eene onzedelijke daad begaat tegenover de richting, die men zegt lief te hebben, maar die men op zulk eene wijze in zijne liefde ver plettert. Niet éen enkele stem kan worden ge mist. Eendracht zij daarom ons aller leuze Er is voor de liberale partij kans, dat zij deel kan nemen aan eene herstem ming, mits alle aanhangers ervan een drachtig stemmen op: Fonds gewapende dienst. VERKIEZING. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Oost-ludië. LOTGEVALLEN LENER JONGE VROUW. OFFiCIEELE MEDEDEELDEN. ~G0ES, 9 Juni 1879. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woxnidag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommera 5 ct„ met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst... Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bq directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land ver voege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH YAN DITMARen verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Ten slotte herinneren wijdat de stem bus van 's morgens negen tot 'snamiddags vijf uren is geopend. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis der ingezetenen, dat op Woensdag den 18 Juni 1879 aan de woonhuizen zal gehouden worden eene collecte ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. Met het oog op het weldadig doel van dit fonds, en teneinde het bestuur daarvan in staat te stelleD, de uitgaven te bestrijden, vooral om onder het getal gegratificeerden nog op te nemen de oude en gebrek kige krijgslieden, die voor 's lands onafhankelijkheid hebben gestreden, en tot dusverre niet zijn kunnen worden opgenomen, worden de ingezetenen dringend tot ruime bijdragen uitgenoodigd. Goes, den *7 Juni 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. De WITT HAMER, L. B. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de verkiezing voor EEN LID VAN DE TWEEDE XAMER DER STATEN- GENERAAL zal plaats hebben te Goes, op Dinsdag den 10 Juni 1879, van des morgens te 9 tot des na middags te 5 uren, in de Groote zaal van het Raad- buis; dat de oproepingsbrieven den 30 Mei jl. aan de kiezers zijn uitgereikt en dat de kiezer, die zijn stem biljet verloren of er geen ontvangen heeft, ter Secretarie een ander kan bekomen. Goes, den 9 Juni 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER, L. B. De Secre'aris, HARTMAN. Via MARSEILLE, 12 Juni, Via NAPELS, 16 Juni, allen 6.17 Via BRIND1SI, 19 Juni, 's avonds. Via AMSTERDAM, 20 Juni, De Fransohe pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. 31) Door haar zelve opgeteekend. En welk geluk, groote Godwilt gij dan, dat ik nog hoop hem te kunnen verschaffen met het geheim mijner schuld tusschen ons Die fout, hernam ik, zult gij ten minste alleen kennen en gij zult ar alleen onder lijdenIk geloof, dat gij de smart en de schaamte van je man er eêr door verergert dan vermindert en dat gij reeds eene kleine boete doet, wanneer gij alleen er zielsverdriet van ondervindt. Ik zal het niet kunnen, zeide zjj fluisterend, neêrslachtig met het hoofd schuddende. Hare schoone verwarde haren hingen over hare schouders en bedekten voor een deel haar voor hoofd en gezichthare armen hingen krachteloos aan hare zjjdehare droge oogen keken zonder ophouden in de onbepaalde ruimte. Zij was, zoo als zij daar zat, een grievend beeld der onbeperkte wanhoop, zoodat alles mij goed toescheen om haar moed weder wat op te wekken. Lievezeide ikterwijl ik haar tegen mijn hart aandrukte, gij hebt gemeend dat gij niet be mind werd daardoor hebt gij u zelve ver geten Ik wil je daad, die niet gering is, niet verkleinen maar gij zijt toch niet zonder ver ontschuldigingen gij hebt ten minste geloofd, dat gij er hadt. Verontschuldigingen zeide zij bitter. Er is geen sprake van Denk eens.... Je schreef me niet langge leden, dat de onverschilligheid en nalatigheid van je man de oorzaken waren van dat leventje, zoo vol verstrooiingen en losbandigheden Herinner je 't je Ik loog toen zeide zij somber. Dat weet je wel 1Ik ben het, die mijn man afgeschrikt hebik ben het die hem ver laten heb die mijne domme genoegens boven zijne liefde en zijn geluk en zijn eer gekozen heb l De commissien, belast met het afnemen in dit jaar van het examen van leerling-apotheker (apothekers bediende), zullen zitting houden te 's-Hertogenbosch op 8 en te Groningen op 14 Julie, k en volgende dagen. Wijl de gebouwen, vereischt voor de militaire scholen, vastgesteld bij Kon. besluit van 13 April 1878, no. 16, in verband met het groote aantal daarvoor te verwachten adspiranten, nog niet beschikbaar zijn, zal bedoeld besluit in geen geval in ditjaar en waarschijn, lijk niet vóór de tweede helft van het jaar 1880 in werking treden. Wij vestigen in het bijzonder de aan^- dacht op achterstaande advertentie van den heer dr. A. W. Fan Campen, directeur der H. B. S. te Goes, waarin hij dringend verzoekt geene stemmen op hem uit te brengen. Door een warm vriend van den overle den burgemeester Blaaubeen is een idee geopperd, dat bij ons groote ondersteuning vindt, en dat wij weten het zeker bij de Goesche burge rij ook het geval zal zgu. Hij zou nl. voorstellen om namens de burgerjj op bet graf van den waardigen man een eenvoudig monument te plaatsen alleen met de merkwaardige woorden erop, door onzen oudsten wethouder gesproken Hij heeft zich verdienstelijk gemaakt voor zijn vader stad." Op dit plan hopen wij spoedig uitvoerig terug te komen. Voorloopig bevelen wij bet allen ter ernstige overweging aan. Bij de Dinsdag 26 Augustus te Goes te bouden paardenmarkt zal weer, evenals in bet vorige jaar, eene verloting van paarden wor den gehouden. De tjjding der benoeming van den heer Arie Smit, scheepsbouwmeester te Slikkerveer, tot burgemeester van Vlissingen heeft daar een schier algemeene vreugde opgewekt. Men verwacht van dien jeugdigen en energie ken industriëel, dat hij zich met liefde en ij ver aan de belangen dier stad zal wijden. Dat is de waarheid!.... Gij hadt mijzelve voor speld waar dat heen zou moetenNeen, ik heb geene verontschuldiging, niet éene 1 Welondanks alles is er toch nog hoop Weetje wat ik doen zou als ik, evenals jij, tegelijk schuldig en berouwvol was Wil ik je eens zeggen aan welk gevoelen, aan welke hoop ik mij zou hochten Nu! LuisterIk zou de rest van mijn leven wil len wijden aan 'fc herstel van mjjn fout door een weg in te slaan, die in eene geheel andere richting loopt dan die, welke mij zoo schuldig en zoo ellen dig gemaakt had Ik zou me tusschen mijne plichten opsluiten als in een klooster, me laten beminnen en zegenen door hem, dien ik in eene minuut van ongebondenheid het ongeluk had te honen, me alles ontzeggen om hem genoegen te doenslechts voor hem alleen leven mij aan hem wijden en hem dienen kortom, voor hem doen wat eene non voor God doet 1En dan verzeker ik je, dat er eens een dag zou aanbreken, waarop ik mij bijna getroost en vergeven zou wanen Hare oogen stonden helderderze kuste mij. Ik geloof dat je me redt, zeide zij. Ja ik denk dat zulks mogelijk is Ik kan nu niet meer denken mijn hoofd is er niet meer bij. Dus je gelooft, dat ik hem nog weêr kan zien? Zonder eenigen twijfel. Gij kunt het en gij moet het. Zij keek me aan met den blik van een verschrikt kind en vroeg En moet ik hem een zoen geven Ik knikte van ja. Ik moet dus morgenochtend naar Parijs terug, hernam zij want hij komt om vier uur. Ja mijn beste dat moet. Het is onmogelijk, dat gij afwezig zijt als hij tehuis komt. Ik zelf zal je naar den trein van negen brengen. Dat werd afgesproken. We zouden zeggen, dat er een telegram van den heer d'Eblis gekomen was, teneinde dit snelle vertrek van Cécile aan mevrouw De Louvercy duidelijk te maken. Ik wilde Cécile naar hare kamer brengenik hielp haar uitkleeden en bleef tot zij in bed was. Naar de Z. Zeesche Ct. verneemt, zal binnenkort tusschen Zierikzee en Rotterdam een tweede stoombootdienst tot het vervoer van personen, goederen en vee worden ondernomen. In de gemeente-leening van Nienw Vos meer, groot /T2000, is ingeschreven voor ƒ30000. De Eerste Kamer is ter hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Maandag 16 Juni, des avonds te 8 uren. Het bataljon mineurs en sappenrs zal tot het houden van practische oefeningen van 12 Juli tot 30 Augustas a. s. in de legerplaats by Zeist kampeeren. Volgens berichten uit Parijs in de N. Rott. Ct. is sedert Zaterdag de toestand van den Prins van Oranje minder gunstig. Dien avond telde de pols honderd vier-en-twintig slagen en was de temperatnnr tot negen-en-dertig graden gestegen. De bronchite gaf eenige vrees en maakte de ademhaling zeer benauwd. Door krachtige behandeling verbeterde gelukkig de toestand van den hoogen lijder Zondag eenigs- zins en telde de pols toen honderd en zes slagen. De heer 's Jacob nam Zaterdag op harte lijke wijze afscheid van het personeel der Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, waarvan hjj vele jaren directeur-generaal was. In gevoelvolle taal dankte hg het ambtenaars- personeel voor de wjjze, waarop het steeds met hem had meegewerkt om de belangen der Maatschappij te bevorderen, en hij verzekerde hun, dat hij de aangenaamste herinneringen van die samenwerking meenam. Ook van de zijde der ambtenaren werd hem op ondubbel zinnige wijze getoond, dat men hem met leed wezen den werkkring zag verlaten, waarin hij zooveel nut heeft gesticht. Vad.) Alle schuldeischers der Rotterdamsche Handelsvereeniging hebben met de door haar voorgestelde regeling hunner vorderingen genoe gen genomen. Door zulk eene groote overspanning uitgeput, scheen ze mij kalmer en op punt van inteslapen. Ik kuste haar voor de laatste maal en ging toen zelf een oogenblik rust zoeken, die ik niet vond. Den volgenden morgen, een beetje vóór zeven, 't was op zijn best licht stond ik op en ging naar de kamer van Cécile. Ik klopte aan hare deurgeen antwoord. lk ging binnen. Twee kaarsen stonden op den schoorsteen te branden Ik ging naar haar bed toe't was leeg. Groote- lijks verwonderd, sloeg ik een vluchtigen blik om mij heenhaar geheele toilet van de vorige dagen, haar japon, hoed en mantel lagen op de stoelen zooals wij ze gelegd hadden. In een hoek dei- kamer stond haar reiskoffer open en de laden over hoop gehaald, llen vorigen avond had ik niet zonder eenige verwondering een lichtzijden bal toiletje opgemerkt; Cécile had me gezegd, dat Julie, hare kamenier, het in een onbedacht oogenblik in haar koffer gepakt had. Die japon was er niet meer Ik ondervond een soort van onbestemde vrees van vertwijfeling. Ik vloog naar de bel wilde roepen toen mijne oogen op een brief vielen die op den marmeren schoorsteenmantel ge legd was, tusschen de twee branden kaarsen. Ik nam dienhij was aan mijn adres en ik her kende Cécile's schrift. Ik deed hem open en las; «Beste Charlotte, 't is beslotenik zal hem niet weêrzien Ondanks mijn fout ben ik daarvoor nog te fatsoenljjke vrouw Ik ga sterven Vergeef mij de moeite, die ik je veroorzaak Ik geloof dat God, ondanks alles, mij nog in ge nade zal opnemennu Hij ziet hoe ik lijd Ik hield zoo van het leven maar er is geen raad meer voor, ziet ge «Ik dacht gisteravond reeds daaraan, toen ik van het station naar het kasteel kwamDen hee- len weg over, toen ik overal die dikke lagen sneeuw zag, zeide ik bij me zelve dat ik mij daar wilde neerleggen en voor altijd inslapenZiedaar de dood, dien ik gekozen hebIk las, 'k weet niet waar, dat men niet veel lijdt en dat men, nadat de eerste rilling voorbij was, zachtjes inslaapt. Ik hoop, dat zulks met mij ook het geval moge zijn

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1