1879. N°. 66. Zaterdag 7 Juni. Mr. W. A. Van Hoek, Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer op Dinsdag 10 Juni a. s. bevelen wij ten dringendste aan BEKENDMaAKING. Wie staan tegenover mr. W. A. Van Hoek? Mr. W. A. VAN HOEK. OFFICIEELE MEDE0EELINGEN. GOES, 6 Juni 1879. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst,. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. B\j di recte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. rijks-advocaat te Middelburg. De srrondissemen te-rechtbank te Middelburg maakt bij deze bekend dat de kamer, welke overeenkomstig art. 17 en 18 der wet op de Rechterlijke Organisatie, en art. 11 tot en met 15 van het reglement no. 1, vastgesteld bij Koninklijk Bssluit van aen 11 September 1838 (Staats blad no. 36) gewijzigd bij Koninklijk Besluit van den 29 April 1877 (Staatsbl. no. 90), gedurende de vacantie, aanvangende den eersten Juli en eindigende den laatsten Augustus, belast zal zijn met de afdoening van bur gerlijke en handelszaken en ran strafzaken, hare ge wone terechtzittingen zal houden drie malen 's weeks, telkens des voormiddags te tien uren, alsdes Dinsdags en Vrijdags voor strafzaken en des Woensdags voor burgerlijke en handelszaken. Zullende de eerste gewone rechtsdag na de vacantie voor strafzaken gehouden worden op Vinsdag den tweeden September eerstkomende, en voor burgerlijke- en handels zaken op Woensdag den derden September daaraanvolgende Middelburg, den 4 Juni 1879. Ter kennis van mij Griffier, J. De FREMERY. De oude wapenen zijn weer uit het arsenaal gehaald, ontdaan van roest en blank geslepen. Telkenmale wanneer verkiezingen in het spel zijn gaat men rond met verdachtmaking. De oude afgesleten titel liberalisten, de zal- vendste bewoordingen naast de meest opruiende beweringen worden weer gebezigd, om indruk teweeg te brengen. Wij zullen ons wachten dien weg in te slaan een kalm betoog is, dunkt ons, meer geschikt tot overtuiging; maar nog veel minder zullen wij al de aangevoerde insinuaties tegen de liberale partij weerleggen. Ze zijn waarlijk niet nieuw; tel kens keeren zij weer, zij het ook in anderen vorm, en, hoe menigmaal ook weerlegd, zij blij ven onveranderd van geest. Het spijt ons voor de anti-revolutionaire partij, de volgelinge van den waardigen Groen Van Prinsterer, dat zij tot zulke middelen haar toe vlucht moet nemen. Die zou zulk insinueeren bepaald hebben afgekeerd, doch de heftigheid van circulaires, van predikingen geeft ons den indrukalsof men zelt aan eene overwinning wanhoopt. Want als men stellingen verkondigt als deze: ltZij (de liberalen) werken de prediking van het Evangelie in onze Oost-lndiën tegen. Weetdat indien Nederland door liberalisten geregeerd blijft, het eene schande is voor ons volk," dan komt de onwaarheid daarvan geheel voor rekening van onderteekenaars van een dezer dagen verzonden circulaire, maar tevens werpen zij een treurig licht op de middelen tot mis leiding, die men bezigt. Als men met groote woorden de landbouwers tracht diets te maken, dat zij door de liberalen worden benadeeld; als men daarbij dan op de her ziening der waarde van de ongebouwde eigendom men en op de effectenbelasting wijst, dan kennen wij den Zeeuwschen landbouwers genoeg gezond verstand toe, om zulke beweringen met een min achtend schouderophalen te bejegenen. Juist die herziening was noodig om de onbillijk heid tegen te gaan, die in zoovele deelen van ons land bestond tengevolge van de jarenlang voort geduurd hebbende onregelmatigheid der waarde- berekening. Landerijen, die achteruit waren gegaan, bleven op hunne vroegere hooge waarde geschat, en dat moest daarvan worden afgenomen om dat te veel te brengen daar, waar het wezenlijk be hoorde. En de effectenbelasting behoeft waar lijk voor de uitoefening van 's landmans bedrijf geen reden tot bezorgdheid te wekken. Eén verschijnsel echter hoe treurig op zich zelf merken wij met genoegen op omdat dit volle licht verspreidt over de bedoeling van de anti-revolutionairen, en hetgeen onze verbazing nog meer opwekt, dat nl. in andere districten de Katholieken met hen samenwerken willen. Als men ons vroeg om zulk een hulp, wij streden liever tot den laatsten man, zonder kans van overwinning, dan te loopen aan den leiband van hen, die ons zoo fel bestrijden en kwetsen in ons geloof. In alle stukken, in alle bewoordingen der Protestantsch-orthodoxen straalt niet anders dan felle haat tegen Rome door. Van het begin af reeds getuigde daarvan de candidatuur van een man als Jhr. De Savornin Lohman, door De Tijd //den feilen anti-papist genoemd. Geen wonder, dat zelfs bij herstem ming zulk een moet worden afgewezen. Maar al hadden zij een gematigden candidaat gekozen, zij stellen in alles toch als eersten eisch voldoe ning aan hun wenschen, aan hun godsdienst. Op de school verlangen zij hun kerkleergeschiede nis, zooals zij die wenschen, doorspekt met hunne geloofsbelijdenis, en waar dit, zooals tegenwoor dig niet geschiedtzeggen zij spottenderwijs immers dat zou de Katholieke kinderen kunnen kwetsen. Zoo weinig bekommeren zij zich om anderer geloof, zelfs niet om dat van hen, wier hulp zij niet versmaden. Alles dus in denzelfden geest. Een heftig candidaat uit 's-Hertogenbosch, die reeds her haaldelijk optrad en thans in meer dan éan district is gesteld, een man, den conservatieven te machtig zelfs, maar in zijne meening en met al zijne heftigheid toch eerlijk. Hadden de Katholieken niet gelijk, dat zij tegenover hem een eigen candidaat stelden, waar zij met den liberalen zich niet wenschen te ver eenigen? En kon het anders, dan dat hun oog weer viel op dr. P. J. F. Vermeulen, het vorig jaar eveneens gesteld Over dezen candidaat kunnen wij volstaau met te herhalen, wat wij in 1878 schreven, dat hij iemand is van vaste beginselendie zich deze niet schaamtintegendeel er een eer in stelt die te belijden en openlijk te verkondigen. Maar die beginselen zijn, naar ons gevoelen, gevaarlijk voor het welzijn van ons land. Even fel protestant en bestrijder van Rome als de heer Lohman, even hevig katholiek en anti-protestant is de heer Vermeulen. En geen enkel vrijzinnig katholiek, geen enkel protestant kan, èn mag èn zal den ultramon- taansehen leeraar te Rolduc stemmen. Hij, die de macht des Pausen ook op wereldlijk gebied steeds wil laten heerschen, die de syllabus boven onze grondwet stelt, kan geen goed Neder- landsch volksvertegenwoordiger zijn. Er is thans een zuivere toestand geboren, zoo zuiver als slechts mogelijk is. De uiterste kerkelijke partijen stelden hunne candidaten, en binden den strijd aan om onze vrije instellingen in ons vrije Nederland aan hun ijzeren boeien te kluisteren. Aan alle gemoedelijken, ernstigen, die hun godsdienst liefhebben, geeft dit wel stof tot nadenken Zij, die niet zoo drijven, die hunne kerkelijke plichten betrachten uit innige liefde en uit overtuiging, begrijpen immers dat hun kerkleer in de kerk behoort, dat hun godsdienst wordt ontheiligd door al dat geschreeuw en gedrang, en nog meer door dien godsdienst te laten misbruiken als masker. Hun billijkheids gevoel moet het hun zeggen, dat, waar nu beide geloofspartijen zoo fel strijden, en een hunner overwon het slot zou wezen dat de ander werd onderdrukt. Laat ons daarom de kerkleer rustig laten waar zij thuis behoort. Wij vragen vrijheid van godsdienst en rechten voor de aanhangers van alle gezindtenwij wenschen vrijheid voor een ieder, zonder invloed van Dordt of Rome; wij verlangen goed onder wijs, vrij van sektegeest. Voor hen, die dit met ons wenschen, kan geen twijfel bestaan of de tegen candidaten kunnen slechts een reden te meer wezen tot bevordering der candidatuur van den heer W. A. VAN HOEKdien men uit ons vorig artikel heeft leeren kennen. En het verheugt ons, dat wij in het geschre vene over diens persoon dezer dagen bevestigd werden door zijn stadgenoot en tevens felsten tegenstander, ds. Nonhebei, die hem een ach tenswaardig man noemde. Waarom konden die heeren toch niet op de zelfde wijze altijd handelen en zonder verdacht making van tegenstanders hun zaak bepleiten Nog éen zaak is er, die wellicht bij sommi gen vóór onzen caudidaat spreekt, en waarom wij er even op willen wijzen. De heer Vermeulen woont te Rolduc (Lim burg) de heer Lohman te 's-Hertogenbosch (Noord-Brabant), en de heer W. A. Van Hoek te Middelburg. Alle drie wonen dus buiten het district, maar wie er met Zeeuwsche toestanden en belangen van ons district het best bekend kan wezen en wij verzekeren ook is zal toch wel hij zijn, die de hoofdstad onzer provincie jaren lang bewoont, nl. Men zie in het bijvoegselNog eene politiek- kerkelijke bijeenkomst. Dit jaar kunnen worden aangesteld vijftien sur numerairs der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen; in de maand November 1879, op nader te bepalen plaats en dagen, zal het vergelijkend examen worden afgenomen, terwijl de verzoekschriften om toe lating tot dat examen vóór of uiterlijk den 15den October bij het Departement van financiën moeten zijn ingekomen. Aspiranten voor het eindexamen der Rijksland bouwschool behooren zich vóór 15 dezer aan te melden bij dr. M. Salverda, te 's-Gravenhage, voorzitter der examen -commissie. De commissie, belast met het afnemen van de examens van apotheker en van de practische examens van hulpapotheker, zal zitting houden op Vrijdag 20 Juni e. k. en volgende dagen te Amsterdam. Op 1 September a. s. zullen jongelieden worden toegelaten om bij hetgarnizoens-hospitaal te Amsterdam te worden opgeleid tot officier van gezondheid voor den dienst hier te lande en tot militair apotheker hier te lande. De aankondiging in de Staatscourant no. 129, nadere bijzonderheden bevattend, strekt tot vervanging van die, welke voorkwamen in de Staatscouranten van 30 en 31 Maart, 8 en 19 April jl. Wjj vestigen aller aandacht op achter staande annonces omtrent de te honden loterij ten behoeve der weezenverpleging op Zuid- en Noord-Beveland. Wij zien daaruit, dat de ver loting nn bepaald is op Donderdag 19 Juni, en dat het bestuur de onverkochte loten terug vraagt. Tevens zal van Dinsdag a. s. af op het raadhuis te Goes de tentoonstelling plaats hebben van de prijzen voor die verloting. Kos teloos kan men die zien maar ochlaat ons er allen heengaan en nog een lot nemen. Het is voor de weezen Niet het O. M. van het kantongerecht te Goes maar de heer griffier bij genoemd gerecht was tegenwoordig bij de teraardebe stelling van onzen gewezen burgemeester. middelburg. Voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten zjjn 612 geldige stemmen uitgebracht. HERSTEMMING moet er plaats hebben tnsschen de heeren mr. G. N. De Stoppelaar, secretaris van Middelburg, die 244, en C. J. J. A. Van Teylinjenbur gemeester van Nieuw en St. Joosland, die 235 stemmen verkreeg. Op den heer J. H. Snijders waren 110 stemmen uitgebracht. De geruchten nopens eene collectieve ontslagaanbieding door het Ministerie beves tigen zich niet. Het verzoek om ontslag door den Minister Tak en het voorwaardelijk aan geboden ontslag van den Minister Kappeyne zijn alsnog bij Z. M. in overweging. De Staatscourant van Donderdagavond bevatte het volgende bulletin De berichten omtrent de ongesteldheid van den Prins van Oranje luiden gunstig. Z. K. H. neemt in beterschap toe. In doorloopende bijvoegsels tot de Staats courant wordt een Overzicht van het school verzuim op de dagscholen voor lager onderwjjs in de maanden April, Mei en Juni 1878 op genomen, hetwelk op gelijke wijze is ingericht als dat over de drie eerste maanden van 1878. De Minister van financiën heeft onlangs een schrjjven aan de ontvangers der registratie gericht om eene opgave van het cijfer, waar mede de belastbare kadastrale opbrengst a. van de gebouwde, b. van de ongebouwde eigen dommen moet worden vermenigvuldigd, tot erlanging der som, die als de tegenwoordige koopwaarde der onroerende goederen kan wor den beschouwd. Op de deze week gehouden vergadering der Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen waren 100 aandeelhouders aanwe zig, vertegenwoordigende 9735 aandeelen of 1869 stemmen. De dagelijksche vaart der mailbooten tns schen Vlissingen en Qneenborough deed het verkeer op de lijnen belangrijk vermeerderen, boven alle verwachting zelfs, waarom de noo- dige seininrichtingen op de Zeeuwsche ljjn noodig werden. Het dividend bedraagt 12,43 of 4972/ioo pet. van het kapitaal. Tot directeur-generaal werd gekozen de heer Vrolik, secretaris der Maatschappij. De aftredende commissarissen werden herko zen in de plaats van wijlen den heer Stieltjes de heer F. 's Jacob in de plaats van den heer Dubois, die bedankt had, de heer E. N. Ra- husen te Amsterdam. De overeenkomst met de stoomvaartmaat schappij Zeeland over het verharen van een stoomschip werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het XXXIIIe Landhuishoudkundig Con gres zal te Maastricht worden gehouden. Ingezonden Stukken. AAN HET ADRES VAN ZEKERE PREDIKANTEN door een TIJDGENOOT DER DoRDTSCHE SYNODE. Gby Predicant, die als Gods Tolclc Behoort te spreken tot het volck Te straffen sonden ende feylen End' swacker sielen wonden beylen. Ghy soeckt, verheven op den stoei Maer 't volck te brengen in ghewoel, Ghy snapt veel van Regheerings ssken Die u, noch uwen dienst en raken. Voorwaer, gby syt geen stomme Hond, Maar bast met feilen lastermond Ghy schent en scheurt met bitse tanden De hooghe Machten vande Landen. Apostel zyt ghy noch Propheet, Maer haelt uyt Boecken wat ghy weet, End' uwe Meesters inde schooien Zyn meuschen, die oock konnen dooien. 't Is niet ghenoech dat gby wel spreeckt, Maeckt oock dat uwen wandel preekt, Want u is last en loon ghegheveu Om wèl te leeren, wèl te leven Toomt uwe bittre tochten in, Bedient met Christeljjcken sin Uw waerdigh ampt, en ghy suit wesen Gheloont, ghelieft, ghelooft, ghepresen. Simon Van Beaumont.

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1