1879. N\ 63. AANBESTEDINGEN. Mr. W. A. Van Hoek, FEUILLETON. Voor de verkiezing van een lid r®* der Tweede Kamer op Dinsdag 10 Juni a. s. bevelen wij ten dringendste aan Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid. RIJKS-WATERSTAAT. LOTGEVALLEN EENEB JONGE VROUW. PATENTRECHT. OFFICIEELS NEDKDEELINGEN. GOES, 28 Mei 1879. tii ♦en.. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. Gewone advertentiön worden a 10 ct. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzolfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en IIAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Tengevolge van het Pinksterfeest zal Maandagavond geen nommer van ons blad verschijnen. rijks-advocaat te Middelburg PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag 6 Juni 1879, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het llde district, aan het gebouw van het Provinciaal Be stuur te Middelburg, worden aanbesteed 1°. De uitvoering van buitengewone werken aan de spuiboezems der haven te Breskens. (Raming f 16,760.) 2°. Het uitnemen, herstellen en inhangen van houten deuren der kleine sluizen te We- meldinge en te Hansweert. (Raming f5180.) Deze aanbestedingen zullen geschieden bij enkele in schrijving, volgens 441 der Algemeene Voorschriften. De bestekken no. 142 en 143 liggen ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel eu Nijverheid, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburg, eu zijn voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boek handelaar M. Nijhotf, Nobelstraat no. 18 te 's.Graven- hage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 31 Mei en 3 Juni 1879 wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij de Ingenieurs van den Water staat te Breskens en te Goes. 'b-Gravenhage, 2 Mei 1879. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, BOOGAARD. Door haar zelve opgeteekend. Toen ik met haar mede naar de voorkamer ging, zeide zij lachende Schoone zedepreekster, nu zal ik u eens on derhouden Gij verwijt mij of gij zoudt aan merkingen willen maken op mijn leventjedat een beetje te wuft is, 't geen ik gaarne toestem; maar indien gjj er met mijn man over spraakt, geloof ik dat hij liever zou willen dat ik in dien maalstroom van vermaken bleef ronddolen, dan dat hij me vier of vijf malen per week in 't hoekje van den haard met een meneer zag zitten, zooals die daar Wat denkt gij ervan Wat! vindt de heer d'Eblis er iets in, dat ik den prins bij mij ontvang Dat juist nietMaar ik geloof bepaald dat hij nog jaloersch is zelfs nu voor de nage dachtenis van zijn armen vriend Roger, want hij mag den prins niet lijden, en de waarheid is het, lievedat hij nog al dikwijls komt ik verzeker u dat men er van spreekt. Welnu mijn kind zeide ik, ik zal je bewijzen dat ik van een goeden raad weet te profiteeren en ik hoop, dat ge mijn voorbeeld zult volgen. Ja, lieveling, dat zal ik. Toen vloog ze weg. Ik ging weêr naar den prins terug, nadenkende over de schalksche aanmerking van Cécile. Zij werkte er bovendien niets anders door uit, dan dat zij een reeds genomen besluit bespoedigde. De bezoeken van den prins waren werkelijk zeel- menigvuldig geworden en zij begonnen mij te hin deren. Dikwijls vermaakte hij mij met zijne gees tigheid in zijn gesprekken verloor hij nooit den De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter bennia van een ieder, wien het aangaat, dat het vierde kwartaalskohier van het PATENT RECHT voor deze gemeente, voor het dienstjaar 1878 1S79, op heden ter invordering is gesteld in handen Tan den ontvanger dier belastingen binnen deze ge meente, en ieder verplicht is zijn aanslag ten gestel den tijde te voldoen. Goes, den 27 Mei 1879. J. G. DE WITT HAMER, L. B. Van de 32 onderofficieren van het 7e reg. inf., die deelgenomen hebben aan het examen voor de le klasse cursus, hebben er 18 voldaan, o. a. de sergeant Van der Meer Mohr. De Commissie, belast met het afnemen van het eerste natuurkundig examen en van het natuurkundig examen voor hulpapotheker, zal zitting houden op Dins dag 10 Juni en volgende dagen te Utrecht. Het examen, bedoeld bij art II der wet op het notarisambt, voor het jaar 1879 zal aanvangen op Dins dag 1 Juli e. k. en worden gehouden te 's-Gravenhage. Door Z. M. is, met ingang van 1 Juli a. s., aan II. P. Winkelman, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van tVlissingen. In de Maandag te Driewegen gehouden vergadering van den dijkraad van het Cala- miteuse Waterschap Ellewoutsdjjk-Borssele is de voordracht opgemaakt voor een lid van het dijkbestuur in de plaats van wijlen den heer ALeijs, waarop zjjn geplaatst: no. 1 dhr. C. Van Stricn, te Driewegen no. 2 dhr. A. Mol Jz., te Ellewoutsdijk en no. 3 dhr. G. Nijsse Az., te Driewegen. Aan het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen is door een inwoner van Middel burg, die gedurende eenige jaren aan da zuid-westkust van Afrika verblijf hield, een ver zameling voorwerpen, die door de inboorlingen gebruikt" worden, ten geschenke aangeboden. Te Ylissingen zal de belasting op het gemaal, die thans ƒ5 per 100 kilogr. tar webloem bedraagt, tot f 4,50 verminderd worden. Door Johannes L. Gruber, fabrikant en werktuigkundige te Utrecht, is concessie aan gevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg voer het vervoer van eerbied voor mij uit het oogin de verbetering in zijn leven was hij ook te Parijs niet aan 't wankelen gebracht, en daar die verandering ten goede voor een deel mijn werk was, zoo was ik er trotsch op. Het kon dus niet bij me opkomen, om hem op eene onaangename manier zijn afscheid te geven ik wensehte alleen het te intieme ka rakter aan onzen omgang te ontnemen, dat hij er meer en meer aan gaf. In den loop van ons gesprek verschafte hij mij zelf de gelegenheid, die ik zocht, toen hij mij vroeg of ik dien avond te huis zou zijn. Ja, zeide ik lachende, ik zal te huis zijn, maar niet voor u. Waarom niet voor mij Omdat uw tijd te kostbaar is, zoodat ik er- misbruik van zou maken. Gij hebt genoeg van mij Ik heb niet genoegmaar ik wil ook niet te veel van u, hernam ik op denzelfden toon Luister eensGe zoudt me toch niet in opspraak willen brengen, is het wel Ik vraag u pardon zeide hij vroolijk. Reden te meerIk mag u wel lijden, maar ik zou u dankbaar zijn, zoo u niet zoo dik wijls kwaamt. Ik schrok van de ernstige uitdrukking, die plot seling op zijn gezicht te lezen stond. Ik moet nu wel openhartig voor den dag komen. Ik had nog een poosje willen wachten, maar ik merk nu dat het oogenblik daar is. Het is waar, dat ik mijne bezoeken zonder schroom vermeerderde, omdat mijne gevoelens voor u er in mjjne oogen de onbescheidenheid van rechtvaar digden Ik heb u lief mevrouw en dat is niet sedert gister Pardon ik weet hpel goed tegen wie ik spreek ik weet dat zulk eene bekentenis, aan eene vrouw als gij gedaan, voor- geen twee uitleggingen vatbaar is Wanneer- iemand u zijn hart biedt, zoo biedt hij u ook zijn personen en goederen van Vlissiugen naar Mid delburg langs den Nieuwen weg. Voorloopig zal ieder uur een rytuig ver trekken, zoowel van Vlissingen als van Mid delburg, zoodat men dagelijks 18 maal gele genheid zal hebben om van den tram gebruik te kunnen maken. (M. Ct.) Te 's-Hage is officieel bericht gekomen, dat Pincoffs Zaterdag te New-York is aan gekomen. Berichten omtrent zijne aanhouding zijn niet bekend. De algemeene vergadering der Broeder schap van notarissen zal dit jaar te Kampen worden gehouden. De algemeene Nederlandscbe Vrouwen vereniging Arbeid adelt, onder bescherming van H. M. da Koningin, stelt zich ten doel materiëelen en moreelen steun te verleenen aan onvermogende vrouwen uit den beschaafden stand. Blijkens eene mededeeling van het Hoofd bestuur dezer Vereeuiging is die steun niet alleen gewenscht, maar hoog noodig, daar bet aantal beschaafde vrouwen, die in eigen on derhoud moeten voorzien, steeds toeneemt, ter wijl gebrek aan middelen de Vereeniging niet vergunt te werken zooals zjj wel zou willen. Haar streven iste worden eene kracht in de maatschappij, niet eene liefdadigheidsinrichting, die aalmoezen uitdeelt, welke de beschaafde vrouw vernederen, maar een middel tot hare verheffing, door haar in staat te stellen on afhankelijk van vreemde tusschenkomst in eigen onderhoud te voorzien. Behalve het ver schaffen van werk, dat in de bestaande depots wordt verkocht, wenscht zij, zooals dit nu reeds zooveel mogelijk geschiedt, rentel-ooze voorschotten te verleenen aan jonge dames, die zich voor het onderwijs, de ziekenverple ging of voor eenig ander vak wenschen te bekwamen. Het spreekt echter van zelf, dat bij de klimmende behoeften altijd meer geld noodig is; daarom doet het Hoofdbestuur een beroep op de belangstelling en medewerking der Nederlandscbe vrouwen. Het gelooft, dat de Vereeniging, bij genoegzame deelneming, worden kan een krachtige steun voor het self- help, een fonds van de Nederlandsehe vrouw naam Gij hebt u meester gemaakt van mijn hart Gij hebt, dank zjj uwe hulp, van mij een nieuw, een beter mensch gemaakt Zoudt gij zoo goed, zoo edelmoedig kunnen zijn om dat werk te volbrengen Mag ik hopen, dat gjj mij nog eens waardig keurt u tot vrouw te nemen Dit onverwachte aanzoek verwonderde en ver veelde mjj meer, dan dat het mjj ontroerde. Daar ik den prins eene te bitse en te gedeci deerde weigering wilde besparen, zeide ik een beetje aarzelend dat ik hem oprecht dankbaar was voor- zulk een groot bewjjs zjjner achtingmaar dat hjj mjj wel onverhoeds overviel, dat ik mjj over zulk een onvoorzien voorstel niet kon beklagen, daar ik, ondanks mezelve, er in zeker opzicht aanleiding toe had gegeven, maar dat ik nog te kort in den rouw was om zjjn voorstel te over wegen. Ik verzocht hem dus er niet verder over te spreken. Hoewel hjj ieder uitstel, hoelang ook, waarmede ik hem tot zwijgen wilde brengen, aannam, zoo stond hjj er toeh op een minder onduidelijk ant woord en eenige hoop voor later te krjjgen. Aan gezien de welvoegeljjkheid mij verbood hem die voldoening te geven, zoo werd ik genoodzaakt mjjne weigering in krasser woorden te herhalen. Ik zeide hem ronduit, doch in beleefde termen, dat ik het vaste besluit genomen had om mijn leven aan mjjne dochter te wjjden en niet te hertrouwen. Er was zonder twjjfel bedroefdheid, maar vooral ook, naar het mjj voorkwam, spjjt, boosheid en gekwetste hoogmoed in de houding en in den toon van den prins, nadat ik hem zoo ronduit geantwoord. Ik merkte onder die fijne vormen van den man van de wereld het bedorven kindje, wiens wenschen altjjd wetten geweest waren en die vroeger het speelgoed gebroken moet hebben, dat men hem weigerde. Zijn bleek, ja bijna vaal gezicht was geweldig berimpeld zjjne wenkbrau wen gingen snel op en neêr en uit zijne oogeu voor de Nederlandsehe vrouw, waaruit aan de onvermogenden, altijd liefst in den vorm van voorschot, hulp wordt verleend en waartoe de meer door de fortuin begunstigden dankbaar het bare bijdragen. De in staat van faillissement gestelde coöperatieve winkelvereeniging Ons voordeel te Amsterdam heeft een tekort van f 29000, een verlies waardoor menige werkman zal getroffen worden, die daarin aandeelen van 10 of 25 had aangenomen. NR. Ct TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting is het algemeen debat over het oorlogsbudget afgeloopen, na discussie, waarin de Minister verklaarde dat zoowel omtrent persoonlijken dienstplicht als wetteljjke legerorgani- satie alles afhangt van de toepassing en men dus zijne plannen moet afwachten. Alle artikelen zijn onveranderd aangenomen (dus ook de krijgsschool.) In zijn Mem. van Antwoord nopens het ontwerp tot wjjziging van artt. 13, 14 en 22 Burg. Wetboek zegt de Minister vau Justitie, naar aanleiding van den wensch van enkelen om den burgerlijken stand tot rijkszaak te maken, dat, als de bedoeling dairmede mocht zijn, om tot dat doel in alle gemeenten éan of meer Rijksambtenaren te hebben met zelfstandige bureaux, de omslag en de kostbaarheid, aan derge lijke verandering van stelsel verbonden, dan zoo groot schijnt te zullen zijo, dat zij door eene meerdere voor treffelijkheid van de registers niet kunnen worden gerechtvaardigd. De Minister meent overigens, dat de practische uitkomsten der tegenwoordige inrichting van den burgerlijken stand niet alleen bevredigend zijn, maar dat zelfs aan de gemeenten dank verschul digd is voor de wijze waarop de aau den burgerlijken stand verbonden gewichtige belangen door haar worden behartigd. Bovendien betwijfelt hij of 't zou aangaan de gemeenten de kosten te doen dragen van een nieuwe door het Rijk gemaakte veel kostbaarder, eigen in richting. VERKIEZINGEN vook de TWEEDE KAMER. Tot candidaten zijn nog gesteld te Hengelo, door liberale kiezers uit Twente, de heer II. P. Gelderman, te Oldenzaal door de centrale liberale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Haarlemmermeer de heer H. F. Bultman te Haarlemmermeerdoor de katholieke kiesvereeniging te Breda mr. H. A. Des Amorie Van der Roeven, aftredend lid door de kiesvereeni ging Nederland en Oranje te Almelo de heer/. Esser, schoten donkere stralen mij toe. In afgebroken zinnen zeide hij dat Ik een ongelukkigen, een wanhopigen deug niet van hem zou maken dat ik hem weder in dien maalstroom stortte, waarvan hij zich, om mij genoegen te doen, had losgemaakt. Dat ik toch in ernst er niet aan denken kou op mijn leeftijd weduwe te blijven dat ik zeker een betere partij op 't oog had dat ik het wellicht latei- zou betreuren dat ik mij verwijten zou de hand van liem afgetrokken te hebben dat men slecht werd als men ongelukkig was en nog meer redenen van dien aard, die mij zeer betreu renswaardig en ellendig voorkwamen. Ik zag tot mijn spijt in, dat een vos wel zijn haren maar niet zijn streken verliest. Weldra zou ik hem nog beter leeren kennen. Hij eindigde, toen hij gevoelde dat hij op mij geen vat had of liever toen hij merkte, dat hij zijne eigene waardigheid tekort deed. Hij herstelde zich, verontschuldigde zich, trachtte zijne vervoeringen in een belachelijk daglicht te stellen en verliet mij vrij opgeruimd, mij verzoekende hem, ondanks alles, mijne vriendschap niet te onthouden. Ik beloofde hem zulks, maar terwijl ik dat deed beloofde ik myzelve het tegendeel. Want 'k had nooit veel vertrouwen in hem gesteld en nu nog minder. Vijf of zes dagen gingen voorbij. Verwonderd over het wegblijven van Cécile, die niet gewoon was zooveel tijd tusschen hare bezoeken te laten verloopen, besloot ik naar haar toetegaan, zonder veel hoop te hebben haar te ontmoeten, want zij dronk nu eens bij den een, dan bij den ander koffie. Zij was echter te huis, maar in gezelschap van den prins Be Viviane, die over haar in 't hoekje van den haard zat. Toen ik hem daar zag zitten, kon ik moeielijk mijne bevreemding onderdrukken en laten merken dat mijn gemoed er door beklemd was ik wist, dat de prins voor heen nooit een voet ia Cécilés wouing gezet

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1