1879. N°. 53. Dinsdag 6 Mei. 66ste Jaargang. I FEUILLETON. POSTERIJEN. Vertrek dep brievenmail naar Öosl-Iu Jië. LOTGEVALLEN EEAEH JO.VGE VROUW. GOES, 5 Mei 1879. liOKSflIi! De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feeBtdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. ACzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij direete opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prp slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren.^ SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES; Gezien de wet van den 11 April 1827 (Staatsblad no. 17) betrekkelijk de OPRICHTING van SCHUTTERIJEN en speciaal de artikelen 1, 2, 7, 8 en 9; Roepen bij deze op alle mannelijke ingezetenen der gemeente, welke op den 1 Januari dezes jaars hun 25ste jaar zijn ingetreden, hoedanigen zijn, die geboren werden in den jare 1854, om zich, van den 15 tot en met den 31 der maand Mei, voor der. schutterlijken dienst dezer gemeente, ter secretarie, al waar daartoe dagelijks zal wor den gevaceerd, (uitgenomendesZondags)des morgens van 9 tot des namiddags 2 uren, te doen inschrijven, en zich vooraf te voorzien van een geboorte-extract, teneinde zich van hunnen juisten ouderdom ter behoorlijke in schrijving te verzekeren en zich door eene verzuimde of onbehoorlijke inschrijving niet bloot te stellen aan de straf, bij artikel 9 der wet van den 11 April 1827 vastgesteld. Tevens worden opgeroepen, om zich ten bovenge- noemden tijde en plaatse te doen inschrijven, alle mans personen, geboren in den jare 1S46 tot en met 1853, welke in vorige jaren elders ingeschreven zijn, doch sedert dien tijd binnen deze gemeente zijn komen wonen, met over legging van het bewijs der vroeger gedane inschrijving in eene andere gemeente, alsmede zoodanige ontslagen militairen en vreemdelingen, als sedert de laatste in schrijving in ds termen der schutterij gevallen en bin nen deze gemeente woonachtig zijn. De personen, welke reeds ingeschreven zijn en deel aan de loting genomen hebben, behoorende tot de tweede klasse, zijnde gehuwden en weduwnaars met een of meer kinderen, welke door sterfgeval of anderszins alsnu in de termen der eerste klasse valleD, worden aangemaand, om daarvan almede ten boven bepaalden tijde en plaatse kennis te geren. De ondersoheidene daarvan te houden registers zul len op den 1 Juni eerstkomende worden gesloten en degenen, welke bevonden zullen worden ten deze na latig te ziju geweest en zich na dien tijd komen aan geven of ontdekt worden, aan het einde der registers ambtshalve worden ingeschreven., onverminderd de daarop gestelde boeten en straffen. Goes, den 3 Mei 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. JACHT EN VISSCHEHIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen bij deza ter kennis van de belanghebbenden in deze gemeente, dat de blanco verzoek-bjljetten. om akten en vergunningen voor de JACHT en VIS- SOI I HHI.I, vermeld in art. 5 der wet van 13 Juni 1857, (Staatsblad no. 87) van beden af ter ge meente-secretarie kosteloos verkrijgbaar zullen zijn en dat die verzoekschriften behoorlijk ingevuld en ge- teekend, in den loop dezer maand moeten worden ingediend bij den burgemeester, ter opzending aan den beer Commissaiis des Konings in deze provincie. Goes, den 3 Mei 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H A R T M_A_N. Via BRINülSl, 8 Meif Via NIEUWEDIEP, 9 Mei, allen 6.17 Via MARSEILLE, 15 Mei, 's avonds. Via NAPELS, 18 Mei, 17) Door haar zelve opgeteekend. 9 AUGUSTUS. Welk een nacht 1 Het toezicht op onze bagage had mij tot éen uur 's nachts opgehouden. Ik had pas mijne ka menier weggezonden en was begonnen mij uitte- kleeden, toen ik op het portaal tegenover mij zacht jes eene deur boorde opendoen, daarna het geluid van iemand, die op de teenen loopt, vervolgens het kraken van den trap en het geruisch van een japon; zonder twijfel ging iemand in 't geheim naar beneden. Verwonderd en verontrust door ik weet niet welk onbestemd angstig gevoel, deed ik zachtjes de deur open en zag een zwak licht onder aan de trap; op 't zelfde oogenblik hoorde ik iemand fluisteren met een door tranen verstikte stem. Ik keek over de leuning heen en kon me vrouw De Louvercy herkennen, die op het portaal beneden stond met een kaars in de hand; zij leunde met het hoofd tegen de deur van haar zoons kamer en luisterde aandachtig. Plotseling deed zij de deur zeer behoedzaam open en trad de kamer binnen. Ik stond daar in doodelijke onrust en naar adem hijgende gedurende twee of drie minuten, De Frausche pakketbooteu doen Riouw, Banka en Palernbang niet aan. Er bestaat ook gelegenheid tot verzending dei- correspondentie naar Nederl. Indië door middel van het stoomschip Wybtrton, waarvan het ver trek uit Rotterdam op den 7 Mei a. s. is bepaald. Behalve naar Batavia zal met deze gelegen heid mede een brievenmail naar Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters vair koop waren behooren uiterlijk in den avond van den 6 Mei en de brieven den volgenden dag 's mor gens vóór 10 uren te Rotterdam aangekomen te zijn. De brievenmalen voor Nederlandsch-Indië, bestemd om met de stoomschepen van de maat schappij Nederland te worden verzonden, zul len voortaan éen dag later dan tot dusverre na haar vertrek uit Amsterdam te Napels worden ingescheept, zoodat, te beginnen met den 6den Mei e. k., de verzending van brieven enz. voor Nederlandsch Üost-Iudië, langs den weg van Napels en verder met de bedoelde stoomschepen, des Dinsdags in plaats van des Maandags oin de 14 dagen zal geschieden. In den loop van dit en het volgende jaar bun nen 120 commiezen der 4e kl. der dir. belinvoerr. en ace. worden aangesteld op een bezoldiging van f 420 's jaars eu een toelage voor eens van f 75 voor uit rusting, nadat zij op de linie van toezicht zijn in dienst gesteld. Nadere bijzonderheden deelt de Staatscourant van s Mei mede. O.-Indie. Benoemd tot ros van Pekalongan de ambt. op wacbtg. L. Mulock Homver, laatstelijk ben. res. van Bagelen. De leden der afdeeling GOES van de centrale liberale kiesvereeniging zijn tegen Dinsdag a. s., des avonds te half acht uur, in de Schouwburg/aal te Goes opgeroepen tot eene vergadering om candidateu voor het in September vaceerende lidmaatschap der Tweede Kamer te bespreken en over hen te stemmen. Wanneer er ooit quaestie kan zijn van verplichting om tegenwoordig ta wezen, wil man zijn lid maatschap niet geheel en al tot een sinecure maken, dan mag dit zeker nu wel gelden. Eén stem kan van invloed zijn op het stellen van een meer of minder gewenseht eandidaat. De leden dienen dus wel ernstig te over wegen, voor zij zonder gewichtige redenen af wezig bljjven. Mocht er onder heD, die nog niet zijn toegetreden, thans belangstelling ont staan om aan de keuze van een eventueel af gevaardigde mee te werken dan kunnen zij toen in de stilte van den nacht een schrille, smar telijke kreet zich hooven deed. Ik vloog als een gek de trap af en bevond mij voor de deur, die mevrouw De Louvercy half open gelaten had. Ze geeft toegang tot een soort werkkamer, waar achter de zitkamer van deu heer Roger is. Dit kamertje was in duisternis gehuld, maar eenige lichtstralen drongen er in door de gordijnen, die het van de andere kamer afscheidt. Mevrouw De Louvercy was in die kamer gegaan, ze weende en verhief hare stem bij tusschenpoozen tot het uiten van wanhopige smeekingen. Hare stem werd niet be antwoord. Ik werd door een doodeljjken schrik bevangen, en dacht dat er een ongeluk gebeurd was Ik deed zelfs bijna zonder er aan te denken eenige schreden in 't kamertje en lichtte zonder leven te maken een puntje van 't gordijn op. Vóór mij zag ik den heer Roger De Louvercy zitten iu een leuningstoel bij de tafelhij zat on bewegelijk, bleek als een geest en zag, zonder te spreken, met een strakken blik zijne ongelukkige moeder aan, die vóór hem geknield lag, met ge vouwen handen en haar gelaat op de knieën van haar zoon. Ik kon ook een grooten verzegelden brief op de tafel zien liggen en dicht bij bem een van die langwerpige kistjes van palissanderhout, waarin men pistolen van waarde bergt. Eindelijk fluisterde de heer Roger op doffen, woesten toon: Jan had beter gedaan zijn mor.d te houden Jan is een oud soldaat, die tegenwoordig zijn voor het lidmaatschap der afdeeling Goes z'ch vervoegen bij jonkheer M. J. De Marees van Swinderen, secretaris dier afdeeliug. Belanghebbenden deelen wij mee, dat de 's-Gravenpoldersche straatweg van Dinsdag 6 Mei af weêr barijbaar is. Da installatie van den nieuw benoemden burgemeester van 's-Gravenpolder, den heer J. Risseeuio, die Donderdag 11. dan eed heeft af gelegd, zal plaats hebben op Donderdag 8 Mei, des namiddags te 3 uren. Zaterdag had te Kruiningen de beproe ving plaats van twee brandspuiten (stelsel extincteur Beduivé te Luik), voor rekening der gemeente aangekocht. De beproeving geschiedde in tegenwoordigheid van eenige autoriteiten uit andere gemeenten en der leveranciers. De uitslag moet echter niet bijzonder gunstig ge weest zijn. Hansweert. Met genoegen kan ik mede- deelen, dat het voorgenomen plan tot oprich- richting eener boogschutterij te dezer plaatse is verwezenlijkt. Deze vereeuiging, genaamd Oefening en Uitspanning," mag zich reeds verhengen in een aantal leden en donateurs. Aanstaanden Zondag zal de plechtige inwijding plaats hebben. De zetel der boogschutters is gevestigd in het paviljoen van den heer Luijk, op wiens grond de waarlijk nette doelen enz. ook zijn opgericht. Het bestuur bestaat uit de heeren J. Kraaijeveld, president J. A Looije, vice-presidentJ. Michielsen, secretaris J. M. Lindhout, thesaurier ea L. Luijk, vaan deldrager. Dit jaar is door den Minister van Oorlog gevolg gegeven aan den meermalen uitgespro ken wer.sch om de miliciens zooveel moge lijk in te deelen in garnizoenen en bij korp sen. nabij hun burgerlijke woonplaats gelegen. Bij gelegenheid van het bijzonder gehoor, dat Z. M. aan het Zweedsche gezantschap heeft verleend, om HH. MM. dea Koning en de Ko ningin te compli uenteeren, werd onzen vorst uit naam van den Zweedschen monarch de keten geschonken der Seraphijnenorde van Zwe den, met het grootkruis waarvan Z. M. reeds vroeger was vereerd. Deze hooge onderscheiding wordt slechts zelden verleend en is tot heden aan weinige vorsten te beurt gevallen. Z. M. heeft den heer mr. J. Loudonoud- Gouverneur-Generaal van Neêrlandsch-Indië benoemd tot grootkruis in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau. [Dagblad). lijfbediende is.) Ach ik smeek je antwooMJe me vrouw De Louvercy door hare traneu heen. En, ik ben ik dan niets meer voor je Hij aarzelde nog toen zag ik dat liij zich voor over boog, het gelaat zijner moeder tusschen zijne handen nam en het kuste. Vergeef mij zeide liij. Dit oogenblik van waanzin is voorbij voorgoed voorbij, dat zweer ik u Belooft ge me dat belooft ge me dat werkelijk, mijn lief kind Ik beloof het u op éene voorwaarde, dat zij vertrekt ik smeek u, laat mij haar niet weerzien Ja, ja dat is afgesproken, zooals je weet, gaat ze morgen ja van daag nog weg. En dat zij nooit iets van dit] alles te weten komt Nooit Welnu moeder! ga dan heen en rust iu vrede. Vergeef mij nog eenmaalga gerust heen ik gaf u mijn woord ik zweer het u ik zweer het uNeem die wapens meê, zoo gij wilt! Terwijl zij in elkanders armen lagen, sloop ik haastig weg, klom de trap op en keerde naar mijne kamer terug. Ik bracht er de rest van den nacht in vreemde overdenkingen door. I Zoodra het dag werd, ging ik naar grootma toe De 102de algemeene vergadering en het congres van de Maatschappij van Nijverheid met den daaraan verbonden wedstrijd van kunstnijverheid zullen Dinsdag 8 Juli en vol gende dagen te Arnhem worden gehouden. De 94e algemeene vergadering der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen zal dit jaar gehouden worden op 12 Augustus te Amster dam. Door het hoofdbestuur wordt voorge steld gedurende vijfjaren elk jaar/ 500 be schikbaar te stellen om het oprichten van ver- eenigingen tot uitreiking van planten en zaden (Floralia's) ook in kleinere gemeenten te bevor deren aan de JSoordpool-expeditie een sub sidie van f 1000 toe te kennen aan de maat schappij tot opvoeding van weezen in bet huis gezin een subsidie vaD f 500 te verleeuen, tot vestiging van een gesticht in het midden des lands een commissie van enquête naar hst drinkwater in de verschillende steden van ons land te benoemenen op kosten der maat schappij een vijftiental onbemiddelde jongelie den van 19 tot 23 jaar naar buitenslands te zenden om zich in hun vak te bekwamen, dat gedurende vijf jaren een jaarlijksclie uit gaaf van ruim ƒ2700 zou vorderen. Het departement Dordrecht stelt voor een com missie te benoemen om het oprichten van school- spaarbanken te bevorderen bet departement Onderdendam wil pogingen aanwenden om het zangonderwijs op de scholen te verbeteren het departement Rotterdam eindelijk stelt voor dat de maatschappij zich tot de regeering zal wenden met het verzoek, dat het patent tot verkoop van sterken drank onvereenigbaar zij met eenig ander patent. De directeur-generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, de heer F. 's Jacob, heeft ofBiciëel verklaard, ditmaal voor geene herbenoeming meer te willen in aanmerking komen; hij zal dus met Junia. s. aftreden. VERKIEZINGEN voon de TWEEDE KAMER. De kiesvereeniging Vaderland en Koning te Utrecht heeft eandidaat gesteld mr. M. W. baron Du Tour van Bellinchavede kiesvereeniging Burgerplicht te Gouda het aftredend lid, mr. J. G. Patijn; de kiesvereeniging Nederland en Oranje te Leiden den heer O. baron Van Wassenaer van Catwijck, aftredend lid. In het kiesdistrict Gonda heeft zich voor de Krimpenerwaard een liberale kiesvereeniging geconstitueerd. In alle gedeelten van het district bestaan thans vrijzinnige kiesvereenigingen. en had met haar een lang gesprek. Zij kon mij toen uitleggen, waarom mevrouw De Louvercy haar verzocht had ons vertrek te bespoedigen; maar dat was onnoodigik wist het reeds. Ik ga nu wat slapen en dan zal ik vervolgen. DENZELFDEN DAG. Het besluit, dat ik dezen nacht genomen had, werd door grootma zeer lang en zeer hevig be streden. Gij weet lieve zeide zij, dat ik in principe het romantische niet haat;maar dit gaat wer kelijk te ver Óp jou leeftijd, met jou figuurtje, jou houding, jou opvoeding, jou fortuin een invalide te huwen, dat is zeer zeker heel mooi, heel edelmoedig, heel poëtisch, maar ronduit gezegd dat gaat de maat wel wat te buiten En vergun me nog dit te zeggen, lief kind, indien ge zulk een besluit naamt in een gewonen tijd, wanneer je verstand en je hart beiden vrij zijn, in alle kalmte en be daardheid, ten volle je eigen meesterdan zou 't nog kunnen Maar dat is hier bet geval niet.... Gjj zijt het slachtoffer geweest eener misleiding, eener zeer gevoelige teleurstelling tusschen twee haakjes, ik zal nooit kunnen be grijpen, wat er toch in 't brein van dien man omgegaan is doch hoe het zij, lieve, ge zijt in zulk eene gemoedsgesteldheid, waarin valsche neigingen ontstaanGij moet dus zulk eene eerste opwelling van enthousiasme bestrijden, daar

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1