1879. N°. 47. Dinsdag 22 April. FEUILLETON. V Bij deze courant behoort een bijvoegsel, bevattendehet verslag der raadszittingVrijdag 18 April te Goes gehoudennieuwe uitgaven, levensverzeke ringmaatschappij „Germania" te Stettin en een paar berichten, Zaterdag per telegraaf ontvangen. Dit bijvoegsel werd Zaterdag in Goes reeds verspreid. Vertrek der brievenmail naar Oosl-lndië. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. GOES, 21 April 1879. LOTGEVALLEN EEiVEI! JONGE VROUW. GOESCHE De nitgave dezer Courant geschiedt Maasdag-, Wokxsdag- en Veijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke nummers 6 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst^ Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 1—8 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 30 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfd» advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor liet buitenland zijnA. STEENER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Via BRIND1SI, 24 April Via NIEUWEDIEP, 25 April, allen 6.17 Via MARSEILLE, 1 Mei, 's avonds. Via NAPELS, 4 Mei, De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koop vaardijschepen zalaanvangende 13 Mei a. s„ te 9 uur des morgens, zitting houden te Dordrecht, in het Stad huis aldaar. Zij, die tot een dier examens wenschen toegelaten te worden, moeten hiervan vóór 6 Mei schriftelijk en vrachtvrij kermis geven aan den voorzitter der commissie, met overlegging van geboorte-akte en opgave der tegenwoordige woonplaats. Bij deze ken nisgeving moet tevens vermeld worden, of de candidaat ui dan niet wenicht bewijzen te leveren van zijn kennis omtrent het stoomwerktuig. Nadere bijzonderheden bevat de St.-Ct. no. 92. O.-Indie. Benoemd tot hoofding. voor scheepsbouw bij het etabliss. te Soerabaja de ingen. 1ste ki. J. L. Von Leschen. Benoemd tot adj.-inspect, van finan. de contr. ie kl. J. F. Kooman. De verslaggever der raadszitting van jl. Vrjjdag (welk verslag iu het bjjvoegsel tot dit nummer voorkomt)is opmerkzaam gemaakt, dat hij minder juist heeft weêrgegeven wat Door haar zelve opgeteekend. 26 JULI. Ik ben nog geheel onder den indruk en ontroerd van het gesprek, dat ik met Cécile gehad heb. Gedachtig aan de verwijten, die ze me den vorigen dag had gedaanhad ik met hart en ziel mijne onderzoekingen en mijne studies over de betrek kelijke verdiensten der heeren De Valnesse voort gezet. Alles overwogen hebbendebepaalde ik mijne voorkeur op den heer Béne, die mij bepaald wat minder lichtzinnig en meer ontwikkeld voor kwam dan zijn neef Henri. Terstond na 't diner zeide ik stil tegen Cécile, dat ik haar spreken wild». n Haopperbestantwoordde ze droog weg. En waarover Maarwel over 't geen je zóo bijzonder interesseert. Niets interesseert me zoo bijzonder Doch vertel maar 1" Een weinig verwonderd over dit begin, nam ik haar meê onder de seringen van het park. n Welnu, liefstemijne keuze is gedaan Je hebt er den tijd voor genomen De keus zal er niet slechter om zijn", hernam ik lachende. Ik vertelde haar toen hoe het kwam, dat ik zoo lang geaarzeld had vervolgens noemde ik haar al d« redenen op, die mijne balans ten opzichte van den heer Bené lieten overslaan. Zij hoorde me met verwondering aan met ge sloten lippen en verstrooide blikkenterwijl ze hier en daar met de punt van haar parasol takjes van de boomen sloeg. Toen ik zweeg, zeide zij ,,'t Ia jammermaar ik kies den ander. Wien dan Wel, Henri, natuurlijk. Dat is niet erg, lievewant, zooals ik je gezegd heb, ik zie tusschen die twee heeren bijna de heer jhr. Van der Feltz gesproken heeft over de vacantiën, bij de behandeling der wij ziging van art. 7 der verordeningen. Genoemde heer heeft namelijk te kennen gegeven: »dat gedurende de twaalf jaren, dat de school bestaat, de behoefte aan verlenging der vacantie niet geuit isdat ook door de ouders die verlenging niet begeerd wordt; dat hg daaromtrent wel eens anders gehoord heeft, en dns constateerde, dat de verlenging alleen geschiedt ten behoeve der leeraren." Gaarne voldoen wjj aan het tot ons' gericht verzoek, door deze rectificatie eene plaats te verleenen. 's-Heer Arendskerke. Een bericht in nw laatste nommer, overgenomen uit de Midd. Courant betreffende de zomerdienstregeling op de Zeeuwsche spoorwegljjneindigt met de woorden De dienstregeling zal dan weinig meer te wenschen overlaten." Middelburg schijnt dus verkregen te hebben, wat het verlangd en gevraagd heeft. Niet alzoo is het met het Westelijk- en Zuid- Westelijk gedeelte van Zuid-Beveland gelegen. Meermalen is er gevraagd dat eene der vóor- avondtreinen, 's-Heer Arendskerke naar Vlis- singen passeerende, zou stoppen, daar men tot nntoe tusschen 's middags 2 uren en 's nachts half elf uren hier niet kan afstappen. Dit schijnt nu bij de nieuwe zomerdienst regeling weer vergeten te zijn, terwijl het toch in het welbegrepen belang der Maal schappij en zeer tot gemak der gemeenten 's-Heer Arends kerke, Heinkenszand 's-Heerenhoek, Nieuwe- dorp, Borssele, Driewegen, Nisse en WolfaartsdijJc zou verstrekken, indien de trein van 5 uren alhier stilhield. Sommigen beweren, dat een gezamen lijk verzoek dier belanghebbende gemeenten misschien nog wel de gewenschte uitwerking zal doen verkrggen. Welnu, men doe dat, maar dan zoo spoedig Colijngplaat. In de zitting van den ge meenteraad alhier op Vrijdagavond 11. kwam niet te noemen verschil, en 't is zeer duidelijk dat bij zulk een gelijkheid van manieren, hoedanig heden en verdienstenje persoonlijk gevoel moet spreken en beslissen. En jij dan, hernam Cécile, zou jij met Bené trouwen Er is van rnjj geen sprake. Maar als je mochtzou jij dan met Béné trouwen Neen. Waarom niet? Omdat ik niet van hem houd. Dat wil zeggen, dat bij voor jou niet goed genoeg is, maar voor mij wel." Kalm antwoordde ik: »We zullen, zoo ge wilt, dit gesprek uitstellen, tot ge een beetje beter ge mutst zijt. Neen, maar 't is waargilde ze, terwijl ze met haar parasol zwaaide, 't is ongeloofelij k en kinderlijk die manie van jelui allemaal, om je van me af te maken, papa, tante.... en jij ook Doch ik ben je slavin nietmen trouwt de meisjes zoo maar niet met geweld uiten ik zeg het je ronduit, mijn waarde evenals ik het aan mijn vader en tante zal zeggen ik wil niet trouwen Wat dit betreftzei ik, daar is niets gemak kelijker dan dat. Ik ging honderdmaal liever naar het kloos ter terug. Pardon, lieve ge zoudt niet naar een kloos ter moeten gaan, maar wel naar een gekkenhuis. In afwachting daarvan ga ik naar mijne kamer toe." Ik verwijderde me, want mijn geduld, dat nog al groot is, liep ten einde. Ze hield me bij mijn arm terug en zeide jiAch Charlottega toch niet wegik ben zoo ongelukkig I" En op hare teedere manier wierp zij zich wee» nende aan mijn hals. Ik was diep ontroerd, want die woorden nik ben zoo ongelukkig 1" hadden in mijn geest een vreeselijk licht doen opgaan. ter tafel een request van verscheidene ingeze tenen om aanvrage voor kosteloos onderwijs op de openbare school in deze gemeente. Het voorstel van burgemeester en wethouders, om het verzoek als ontijdig van de hand te wijzen met het oog op de invoering der nieuwe wet op het lager onderwijs en de grootere kosten, die, hoewel nog moeilijk juist te bepalen, zeker voor deze gemeente Z6er aanzienlijk zullen zjjn, werd met algetneene stemmen aangenomen. Daardoor bleef vanzelf het beginsel onaange roerd. TeveDS werd er bepaald, dat door de gemeente, gesteund door eene bijdrage uit de provinciale kas, aaa 23 kinderen van onvermo- genden, die het vorige jaar minder dan tien maal de school willekeurig verzuimd hadden, een spaarbankboekje ter waarde van ƒ2,50 zal uitgereikt worden. Moge het tweeledige doel aanmoediging tot sparen en tot trouw school bezoek daarmede bereikt worden Eene aanvrage van T. De Fouw, huurkoet sier alhier, om subsidie voor een geregelden dagelijkschea dienst van Colijnsplaat naar het Cortgeensche veer v. v. in verband met de aankomst en het vertrek der Middelburgsche en spoorboot, werd in dier voege aangenomen, dat adressant gedurende drie maanden tot een bedrag van hoogstens ƒ50 door de gemeente zal gesteund worden. Het is te wenschen, dat eene zaak, zoo nut tig en zoo in het algemeen belang als deze, bij de burgerij dien steun vinde, welken zij verdientdan zal zij bljjken ook zonder «ub- sid'e levensvatbaarheid te bezitten, mits dan ook de ondernemer aan de vereischten voldoet, die het reizend publiek vorderen kan en mag. Naar de M. Ct. verneemt zal, volgens beschikking van den Commissaris des Konings, de verloting ten behoeve van het bestuur der Vereeniging tot weezenverpleging voor Zuid- en Noord-Beveland, gevestigd te Kloetinge, vóór het einde der maand Juli aanst. moeten plaats hebben. «Maar zeg dan toch, fluisterde ik door lief kozingen heen, wat is er, wat scheelt je Zij antwoordde mij, terwijl ze het hoofd boog en afgebroken woorden stamelde «Niets, niets, ik weet nietik weet het heusch niet." Toen ik merkte, dat ze een weinig bedaard was, overlaadde ik haar opnieuw met vragen nu en dan keek ze me strak aan, alsof ze op het punt was mij eenig geheim toetevertrouwendan zuchtte ze en zweeg. Eindelijk kon ze me zoo goed en kwaad als 't ging een uitleg geven van hare ontroering en ver warring. Zoolang ze het huwelijk op een afstand be schouwde, keek zij het aan met de zorgeloosheid van een kind; maar nauwelijks werd ze het van dichtbij gewaar, of zij begreep er beterde ernstige beteekenis van en zij schrikte voor een besluit, dat het geluk of het ongeluk van haar leven moest beslissen. Zij besloot met mij te verzoeken haar nog eenige dagen te geven om na te denken. Ik maakte haar eenvoudig opmerkzaam, dat zij die heeren aan een wel wat gerekten proeftijd onderwierp, en dat, zoo zij nog lang besluiteloos bleef ten gunste van den een of den ander, men te vreezen had dat men hen op een goeden morgen ontmoedigd zoude zien vertrekken. Welnu, goede reis dan 1" zei Cécile. Wij gingen naar binnen en ik zocht terstond mjjne kamer opik snakte er naar alleen te zijn, teneinde eens kalm en bedaard te kunnen nadenken. Doch ik kan het nietmijn hoofd en hart zijn beiden in de war Het is onmogelijk om mij in de gevoelens van Cécile te vergissener zijn geen twee manieren om hare zoo geheel nieuwe onverschilligheid ten opzichte der heeren De Val nesse, evenmin als hare woorden, haar zwijgen en hare tranen uitteleggenZij bemint of zij meent den heer d Eblis te beminnen. Ziedaar haar geheim Groote God is het mogelijk? Van alle smarten, die mij kunnen opgelegd worden, van alle leed dat ik mij voorstellen kan, zou dit zeker wel het ergste zijn. In verband met het aanstaand vertrek van het 3e bat. 3e reg. infanterie van Vlissin- gen naar Ëergen-op-Zoom zal de helft van de miliciens der lichting 1878 daartoe door het lot aangewezen reeds den 24n dezer in het genot van onbepaald verlof worden gesteld, terwijl de andere helft nog tot het laatst van September moet blijven dienen. Op een request van het gemeentebestuur van Aardenburg aan den Minister van financiën, om een geriefkantoor in te richten onder de gemeente Eede aan de Belgische grenzen, tot het doen van in- en uitklaringen van goederen, onderhevig aan in- en uitgaande rechten, is gunstig beschikt. Het kantoor zal echter alleen des Zaterdags op bepaalde uren geopend zijn, ten behoeve vooral van den diligencedienst van Aardenburg naar Brugge, vice versa. Het ontwerp-strafwetboek ia bijna geheel afgedrukt en zal binnen enkele dagen worden rondgedeeld. Ook het uitvoerige advies van den Raad van State, benevens het door den Minister, naar aanleiding van dat advies, aan den Koning ingediende rapport, zullen als bg- lagen bp het ontwerp gevoegd worden. Vad.) De kiesvereeniging Het algemeen belang te Leiden heeft thans tot definitieven candi daat voor de Tweede Kamer in dat hoofdkies district gekozen met algemeene stemmen, min één (blanco biljet)den heer L. M. De Laat de Kanter, gepensioneerd O. I. hoofdambtenaar en wethouder te Leiden. Door de anti-revolutionairen is in het kiesdistrict Dordrecht candidaat gesteld jhr. tur. A. F. De Savornin Lokman. Het Hdbl. meldt het overlijden van den heer L. P. Philippona, meer bekend onder den naam van Multapatiorden warmen strjjder tegen het misbruik van sterken drank. De volgende jaarlijksche vergadering van de vereeniging van gymnastiek-onderwpzers in Nederland zal plaats hebben te Rotterdam. Een strijd, waarbij het hart gemoeid is, een twist, uit jaloezie ontstaan, tusschen Cécile en mij een strijd, waarbij ik de trouwste vriendschap of de teederste liefde zou moeten offerenWelk eene beproevingen ik heb zelfs den goeden God niet kunnen bidden mij die te besparen zij is gekomen zij bestaat Ik mag mijzelf al opbeuren, toch kan ik niet wenschen dat zijne liefde geduld worde dat kan ik niet. Alles wat ik kan doen en dat zal ik doen in dezen droevigen twist is eene onberispelijke rechtschapenheid en eerlijkheid aan den dag te leggen, geen woord te zeggen dat Cécile zou kunnen benadeelen eu ook geen woord dat mijzelve te veel zou bevoordeelen, te wachten met een gebroken hart, maar met een gerust ge weten tot hij tusschen ons beiden zal geko/.en hebben Zoo hij mij mocht kiezen, zou Cécile zonder twijfel vreeselijk lijden, het arme kind! en toch geloof ik voor zoover ik haar ken, dat zij, levendig, teeder, maar lichtzinnig als zij is, zich troosten zou.... Ik, nooit I Van 't begin af trof zijne genegenheid meer mij dan haar. Eene vrouw bedriegt zich in die zaken niet. Grootma bovendien heeft het ook opgemerkt, en daar komt nog bjj, dat hoewel ik hem in de verste verte niet kan evenaren, er naar 't mij voorkomt tusschen ons beider persoonlijkheid en karakter meer overeenstemming en harmonie be staat. Na dien aangenamen avond, waarop wij elkan der zoo goed verstonden, vond ik hem wel is waar koeler en terughoudender tegenover mij maar hij had iets op zijn gemoed. Hij toonde zich ook een beetje ingenomener of laat ik liever zeggen oplettender voor Cécilemaar zij vermaakt hem meer, geloof ik, dan zij hem behaagtDoch wie weet het Och arme, kleine lieveling, wat pijnig je me 1 Men roept mjj voor de namiddagwandeling. De heer d'EIblis vergezelt ons. Nu mijne oogen geopend zijn, kan de geringste omstandigheid, het minste voorval eene beslissende openbaring be vatten Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1