1879. N". 46. Zaterdag 19 April. FEUILLETON. Belasting op de Honden. OFFICIEELE MEDEDEEIJNGEN. GOES, 18 April 1879. LOTGEVALLEN EENEK JONGE VK0UW. RECHTZAKEN. Kunstnieuws. (■OESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vbijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst*. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAA8ENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennisdat het kohier der BELASTING OP DK HONDEN voor dit jaar, zooals het door den gemeenteraad in zijne vergadering van den 25 Maart 1879 is vastgesteld, door Gedeputeerde Staten bij besluit van den 12 April 1879 no. 36 is goedgekeurd en op heden aan den ont vanger uitgereikt, zijnde ieder belastingschuldige ver plicht zijneG aanslag op den bij de verordening be paalden tijd te voldoen. Goes, den 18 April 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Bij Kon. besluit is de kapt M, De Leeuw, direc teur van het garnizoeni-hospitaal te Vlissingen, met ingang van 1 Mei a. s., in afwachting van nadere be schikking, op non-activiteit gesteld. In de hedenmiddag alhier gehouden zitting van den gemeenteraad zijn tot leden van de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs gekozen de heeren jbr. M. J De Marees Van Swinderen, J. J. Ochtman, J. At. Kakebeeke, dr. A. Isebree Moens en dr. J. L. Goemans. De raad hield vooraf eene be sloten zitting, terwijl in de openbare door geen der leden de quaestie van het ontslag der vroegere commissie ter sprake werd gebracht. De voorzitter bracht alleen hulde aan den ijver der afgetredenen. Morgen (Zaterdag) geven wjj als afzonderlijk bjjvoegsel het gewone raadsverslag aan onze geabonneerden en lezers in de stad. Bij de reeds gedane opgave omtrent de ontworpen zomer-dienstregeling op de Zeeuw- sche spoorwegljjn kunnen nog gevoegd worden: een locaal-trein Vlissingen—Middelburg, des morgens te 8.15; een dito Middelburg—Vlis singen, des avonds te 10 uren. De dienstregeling zal dan weinig meer te wenschen overlaten. (Af. Ct.) De geheele sterkte van de schutterij, dienst doende en rustende, was op 1 Januari 1879 118,236 man tegen 116,938 op 1 Januari 1878. De sterkte van den eersten ban der dd. schut terij in Zeeland bedroeg 879, die van de rus tende 4750 man. Door haar zelve opgeteekend. 22 JULI. Ben ik niet een weinig te haastig geweest om de hoop op te geven Het komt me voor, dat na die geheimzinnige neerslachtigheid alles wêer tot liet- oude standpunt teruggekeerd is. Bjj den heer d'Eblis had zich zeker een zeer groote hin derpaal opgedaan, die eerst voor ieder ander gevoel de bovenhand had en welks zwaarte hij moeilijk van zich kon schudden. Maar hij heeft langzamer hand die wolk verdreven en nu schijnt hij de ge heele vrijheid over zijn geest herwonnen te hebben. Hij heeft terzelfder tijd zijne gewone aangename en vertrouwelijke gesprekken met mij hervat, hoe wel ik hem in mijn bijzijn altijd een beetje stil en verstrooid vind. Hij heeft echter onder zijn ernstig uiterlijk een massa vroolijkheid tot zijne beschikking, die Cécile alleen kan doen uitkomen. Dit fantastisch en lief karakter, zoo eerlijk en zoo dol, boezemt hem belang in en vermaakt hem hij berispt haar en houdt van hare luimen en van hare half bevallige, half potsierlijke snakerjjen, waarmeê ze zich den tijd kort. Gistermorgen, bijvoorbeeld, had ze besloten haar geweer en hare handigheid te beproeven in het bosch, dat achter het park ligt. Wij vergezelden haar allende heer d'Eblis, in hoedanigheid van militair was verzocht de leiding van deze gevaar lijke onderneming op zich te nemen. De konijntjes Te Hoek is tot gemeente-geneesheer be noemd de heer IF. Goossente Sint-Annaland. De miliciens der lichting 1877, bjj het regiment rijdende artillerie onder de wapenen, zullen tegen 1 Mei in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Uit het verslag aan den Koning van de bevindingen en handelingen van het genees kundig staatstoezicht in het jaar 1877 blijkt, dat het geheele getal overledenen in het rijk was, met inbegrip van 7474 levenloos aange- geveneo, 93763, of 24,25 op 1000 inwoners. De verhouding voor Zeeland was 23,20. De sterfte is in 1877 niet groot geweest en geringer dan in de laatste elf jaren. HH. MM, de Kouing en de Koningin zullen Maandag 21 dezer, te 12 uur 15 m., aan het station van den Rijnspoorweg te Amster dam aankomen. Volgens de Amsterd. Ct. zou bjj HH. MM. den Koning en de Koningin het voornemen bestaan in de zomermaanden een bezoek te brengen aan de zuideljjke provinciën. Dit komt overeen met een gerucht, dat te Middelburg gaat, als zou reeds aanschrjjving gekomen wezen, dat HH. MM. bepaald die stad bezoeken. Men spreekt reeds van de laatste week in de maand Mei, wanneer dat bezoek zou plaats hebben. Met het oog op dat bericht wenscht de re- gelingscommissie voor het congres en de uit voeringen van het Nederlandsch gymnastiek- verbond de feestelijkheden, in verband met de te Maastricht te houden algemeene vergadering, tot het bezoek van de vorstelijke personen aan genoemde stad uit te stellen. Genoemd Gymnastiekverbond, dat op lo Jan. 1878 34 vereenigingen met 1159 leden omvatte, telt thans 45 vereenigingen met 1451 leden. Het Vaderland verneemt, dat in de af- deelingen der Eerste Kamer het wetsontwerp betreffende de militaire pensioenen voor de zeemacht niet gunstig is ontvangen. Dinsdagavond werd o. a. aan den heer W. A. Van der Feltz, afgetreden burgemeester van Assen, door de ingezetenen dier gemeente een huldebljjk aangeboden, bestaande in een album met zilver gemonteerd, een kort gedenkschrift bevattende van hetgeen gedurende zijn bestuur liepen in 't bosch als muizen op een graanzolder. Het hoeft bijna niet gezegd te worden, dat Cécile er geen een doodde, maar dat zij bij vergoeding den schijn aannam, alsof zij de heeren De Valnesse wilde neêrschieten, die zich dan haastten om in da boomen te klimmen, zoodra zij haar geweer aanlei. Toen wij vroolijk van dezen on vruchtbaren tocht langs een hollen weg in 't bosch terugkeerden merkte Cécile op eens, juist iu 't midden van dan weg en voor het hek van sen weiland eeu dier bruin aarden kruikjes waarin men de koeien melkt. «Kijk zei ze, daar is een kruik op zjjn eentje aan 't wandelen." Verdrietig over haar mislukte poging op de konijnen, kreeg ze terstond het kostelijke idéé om wraak op die ongelukkige kruik te nemenzij lei haar klein geweer fluks aan en trok af. «Getroffen riep zij. En werkelijkde kruik viel in stukken uit elka&r, terwijl een stroom melk zich over den grond verspreidde. Op 't zelfde oogenblik kwam het melkmeisje, dat wij nog niet gezien hadden daar het bezig was het hek te sluiten, haastig voor den dag. 't Was een klein boerenmeisje van ongeveer tien jaar, wier lichtblonde haren met een soort kindermutsje bedekt waren. Toen zij het onheil, hare kruik overkomen, bemerkte, liet het arme meisje van schrik hare handen zakken; daarna brak ze, na een oogenblik van stomme verbazing, in tranen uit, klagend» dat hare moeder haar slaan zou. «Neen neen 1" wees toch stil, riep Cécile baai- toe, «ik zal je je melk wel betalen." Al sprekende was ze hard naar haar toe geloopen en bemerkende, dat in 't onderste gedeelte van de in die gemeente op velerlei gebied heeft plaats gehad. Het album bevat ook de namen van hen, die er voor hebben bijgedragen. Niettegenstaande het jaar 1878 voor de stoomvaartmaatschappij Nederland zeer ongun stig was, kon toch een dividend van 2^2 pet. over dat jaar worden uitgekeerd. De directie heeft alle hoop, dat het jaar 1879 gunstiger zal zijn. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Het stoomschip Koning der Nederlanden, kapt. Bruyns, van Nieuwediep naar Batavia, passeerde 16 April des avonds Aden. Alles wel. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. De Tijd publiceert heden de 80ste lijst van vrijwillige bijdragen voor den Paus. Het totaal bedrag is thans geklommen tot f 50,272.03 De uitslag der tot nutoe gehouden akten-exa mens in onze p -ovincie is als volgtVoor onder wijzersakte in het Engelsch, geëxamineerd en toe gelaten 1, n.l. de heer C. Lievense te Middelburg. Voor hulponderwijzers, 1 e ploeg] geëxamineerd 8. Toegelaten 2, n.l. de heeren II. Italië van Vlis singen en T. J. B. Mets van Middelburg. Voor onderwijzeres in het Engélscli geëxamineerd en toegelaten 1, n.l. mej. B. K. Van der Hoek te Goes. Driewegen. Wegens het heerschen der mazelen is de openbare school gesloten. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Nisse. Ten behoeve dezer gemeente is aangeno men de levering van 100 M*. onderhoudsgriut door A. De Vries, te Iiardinxveld, tegen 2,22 per M'. Kantongerecht te Goes. In de zitting van Vrijdag 11 April 1879 zijn de volgende vonnissen gewezen tegen lo. A. M., te Wissekerke, wegens 't niet zorg dragen om te beletten dat de hond, dien men bij zich heeft, wild opspoort, veroordeeld in eene boete van 10, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 2o. P. Ph., te Colijnsplaat, wegens't tweemaal verkoopen van wild, meer dan 14 dagen na 't sluiten der jacht, veroordeeld in twee boeten elk van 10, subs. 3 dagen gev. straf voor iedere boete c. e. 3o. M. Van den B., te Wissekerke, wegens éen overtreding van 't zelfde feit, veroordeeld in eene boete van 10, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 4o. G. De R., te Wissekerke, wegens 't jagen na sluiting der jacht, zonder consent, buitengewone gebroken kruik nog een groote hoeveelheid melk voorhanden was, zeide zij «Wat treft dat goed! Ik heb dorst als een paard 1" Zij knielde toen, nam voorzichtig het onderste gedeelte van de kruik, zette haar aan hare lippen en dronk met gretigheid de melktoen zij even ophield om adem te halen en de bewonderende blikken zag, waarmeê wij haar aanstaarden want zij zag er allerliefst uit met dat stuk kruik in de hand lachte zij luidkeels en zeide «Eene boetelinge Daarna begon ze weèr te drinken. Toen haar dorst gelaafd was, schoot er nog wat melk over. «Wie wil ervan?" vroeg ze. De heer De Valnesse, de bruine, nam met graagte de scherf aan en zette er zijne lippen aan. «Dat kost twintig francs!" zei Cécile. Het jonge mensch trok zijn beurs lachende en gaf haar een louis. De heer De Valnessede blonde, dronk ook op zjjn beurt. «Twintig francshernam Cécile. «Nu aan u de beurt, commandantzeide zij tegen den heer d'Eblis, die het niet aardig vond. «Ik, mejufvrouw ik houd niet van melk maar hier hebt ge mijn twintig francs." Cécile stopte toen de drie goudstukken in de hand van het kleine melkmeisje en zeide «Hier mijn lieveling dat is voor jou, huil nu maar niet." En 2 ij kuste haat-, dat het klapte, op hare koontjes. Wij vervolgden onzen weg. Cécile was een beetje verdrietigna eenige schreden gedaan te hebben zeide zij tegen den commandant Waarom wilde u niet na mij drinken, meneer? machtiging of schriftelijke vergunning en wegens 't vervoeren van een haas, veroordeeld in drie boeten van 10, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 5o. M. P., te Kruiningen, beklaagd van 't jagen zonder akte of vergunning daarvan, vrijgesproken, de kosten te dragen door den Staat. 6o. I. V. Pz., te Wissekerke, wegens 't jagen zonder schriftelijke vergunning, veroordeeld in eene boete van 10, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 7o. M. H., te Wolfaartsdijk, wegens 't uiten van scheldwoorden, zonder daartoe uitgetergd te zijn, veroordeeld in eene boete van 0,50, subs. 1 dag gev. straf c. e. 8o. J. Van S., te Wolfaartsdijk, wegens 't niet steeds als geleider bij zijn voertuig blijven in staat om het te besturen en te geleiden, veroordeeld in eene boete van 3, subs. 1 dag gev. straf c. e. 9o. P. S. en M. S., te Goes, wegens als voren in geljke boeten. lOo. P. V., te Driewegen, wegens 't zich be vinden in kenneljken staat van dronkenschap in een herberg te 's-Heerenhoek, veroordeeld in eene boete van 3, subs. 1 dag gev. straf c. e. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. In de heden, Vrijdag 18 April, gehouden zitting zijn de navolgende vonnissen gewezen tegen lo. D. B., werkman te Ter Neuzen, beschuldigd van oplichting, vrijgesproken. 2o. J. Van der S., slagersknecht te Delft, als voren, vrijgesproken. 't Spjt me voor den eerbied, dien ik koesterde foor het genie vail Von Moser, dat ik Donderdag avond zjjn Zieke familie heb gezien. Ik kende dien schrjjver uit zjjo Ultimo, dat onder den titel van De laatste van de maand herhaaldelijk is opgevoerd en ook in druk verscneeo. l)it stuk muntte uit door lijn eteekende toe standen, goed afgewerkte figuren, om ons te leeren hoe elke stand, de koopman zoowel als degeleerde, recht heeft op erkenning van zjjne verdiensten en hoe, om in beide eene eervolle plaats ia te nemen, kennis een eerste vereischte is. Geestiger toestanden dan die daarin worden ge schetst zijn niet denkbaar. Von Moser behaalde daar mee dan ook een tucoes-fou, en gaf dit stuk als bruidschat aan zijn dochter, die uit de jaarljjksche opvoeringen, welke dit nog beleeft, een inkomeu van eenige min zegt dertig duizenden guldens behaalt. Menigeen zal zeker van zulk een bruid schat watertanden, doch tevens moeten erkennen dat een schrjjver van een stuk, dat zulk een toenemend succes heeft, bepaald geniaal moet wezen, fk ver moed echter, dat De ziekt familie uu een der eerste lingen van Von Moser is geweest, en daarom zou Maar mejufvrouwik heb het genoegen ge had u dat te zeggenik houd niet van melk. Jok nu maar niet't was weder een lesje Wanneer wij tien jaar verder zijn, maken we een kruisje, is 't niet Voor 't overige heb ik niets tegen uneen, in ernst niet, ik voel dat ik in uw bijzijn veel vooruitganog eenigen tijd onder zulk een streng toezicht, en ik zal de volmaaktheid in 't klein zijn." Er lag in deze scherts meer waarheid, dan zij wellicht vermoedde. Zij heeft een bijzonder respect voor den heer d'Eblis en zij neemt zich voor hem goed in acht. Zij let, ondanks zich zelve, op zjjne gebaren en wenken en dikwijls houdt ze de eene of andere onbezonnenheid in, als ze op zijn gezicht het minste teeken van afkeuring leest. Terwjjl ze langzaam haar spijt verkropt, herkent ze in hem haar meester en zij gehoorzaamt hem. In 't kort, zij onderwerpt zich in eene groote mate precies als al de anderen aan de macht van dit flinke eu toch zoo zachte karakter van dien ontwikkelden en toch een weinig uit de hoogte neêrzienden geest. Het gezelschap van den heer d'Eblis zou zeker voor haar uitstekend zijnzoo zij er lang van kon ge nieten. Ik ken behalve hem en mezelve niemand op de wereld, die invloed op haar kan uitoefenen. Och I zoo ooit zoo ooit de droom verwezenljjkt mocht worden, waarmeê ik me vlei, dan zou dat lieve schepseltje, voortdurend gesteund door ons beider vriendschap en invloed, werkelijk, zooals zij zegt, een volmaaktheid de beminnelijkste aller volmaaktheden worden! Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1