1879. N°. 45. Donderdag 17 April. 66sle Jaargang. FEUILLETON. Vergunning lot inrichting eener koper- en blikslagerij. Vertrek der brievenmail naar Öosl-indie. OFFICIEELE iMSDEDEELIjVGEJV. LOTGEVALLEN EENER JONGE VROUW. GOES, 16 April 1879. RECHTZAKEIV. Kunstnieuws. (iOESCHG l>e uitgave dezer Couraut geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vbijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten 6oes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1S regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan A regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASEN8TEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan bet Algemeen Advertentiebureau van NTJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. OPENBARE VERGADERING van den BAAD der gemeente GOES, op VRIJDAG den 18 APRIL 1879, des namiddags te 2 uren. Goes, den 15 April 1879. I)e Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Wijziging der verordeningen tot regeling van het Openbaar Middelbaar onderwys. III. Benoeming eener commissie van toezicht op de inrichtingen van Middaibaar onderwijs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen, naar aanleiding van art. 8 der wet van 2 Juni 1875 Stblno. 95) ter openbare kennis, dat door hun college aan OORNELIS WINKELS vergunning is verleend tot inrichting eener koper, en blikslagerij in het perceel wijk O. no. 107 in de Korte Vorststraat alhier. Goes, den 16 April 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via MARSEILLE, 18 April 8.45 's morgens. Via NAPELS, 21 April 6,'s avonds. Via BRIND1SI, 25 April, 8,45 's morgens. Via NIEUWEDIEP, 2 Mei, 6.— *s avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Ëanka en Palembang niet aan. Bij beschikking van den minister van justitie wordt tegen Mei a. s. de rijksveldwachter-jachtopziener M. Pa» Weele, van Heinkenszand, verplaatst naar Wissekerke (N B.j en J. Van Es, van Wissekerke, als zoodanig naar Heinkenszand. De opbrengst der Rijksmiddelen over Maart be draagt f 8,961,850,81s tegen f 9,011,270,96s in Maart 1878. De raming van de opbrengst over éen maand bedraagt f 8,242,380,10; de wei kelijke opbrengst van de drie eerste maanden van dit jaar bepraagt f 21,806,697.76s. De koninklijke goedkeuring is o. a. verleend aan de statuten der .Nederl. Maatschappij tot bevordering van oestercultuur" te Bergen-op-Zoom. Benoemd toi notaris binnen het arr. Breda, ter standplaats Bergen-op-Zoom, L. C. Van de Pen, thans notaris te Almkerk en te Alrakerk C. sterk. De eerste vergadering der commissie, belast met het afnemen in Nederland in dit jaar van het examen voor de ambtenaren bij den burgerlijken dienst in Ned. Indië, zal gehouden worden te 's-Gravenhage, den l6n Juni a. s. Zij, die verlangen het examen af te leggenmoetan zich daartoe vóór 15 Mei a. s. aanmelden bij het De partement van Koloniën, met de opgaven en overleg ging van stukken, vermeld in de Staatscourant van 16 April. O.-Indië. Eervol ontslagen bij de Bat. havenw. de opzichter iV. Elenbaas. 9) Door haar zelve opgeteekend. 13 JULI. Sedert eenige dagen heb ik den moed gemist om mijne pen ter hand te nemen. Ik weet niet wat er omgaatik weet niet welke slechte geest in 't kasteel ronddoolt en er plotseling de zinnen verduisterd, de humeuren verbitterd en de ge moederen veranderd heeft, helaashet mijne uitgezonderd. De eerste teekenen van dien omkeer deden zich voor op dienzelfden avond, die op mij zulk een aangenamen en, naar ik vreeszulk een be- driegeljjken indruk achtergelaten heeft. Toen ik, na den heer d'Eblis verlaten te hebben mij bij Cécile vervoegde onder de ramen van het salon meende ik op te merken dat zij boos op mij was ik vroeg haar naar de reden. Zij liet zich volgens gewoonte een weinig biddendoch toen ik aan drong, nam ze me meê onder de seringen en zeide De statistiek van handel en scheepvaart in ons land over de maand Januari van dit jaar ligt aan ons bureau ter lezing. Vlissiiigen. In vele dagbladen werd het bericht opgenomen, dat bij den gemeenteraad alhier niet minder dan 240 bezwaarschriften tegen de plaatselijke directe belasting op de inkomsten zijn ingebracht. Dat zonderlinge feit vindt zijn oorsprong in het niet minder zonderlinge, dat bnrg. en weth. aan ruim dui zend personen eene kennisgeving" hebben toe gezonden dat zij aangeslagen waren of wel dat hun aanslag ambtshalve verhoogd was. Het cijfer ÏOOO is nog al welsprekend, te meer daar het getal der aangeslagenen slechts 1599 bedraagt. Onder de hydrographische werkzaamhe den voor dit jaar behoort ook de opname van het oostelijk gedeelte der Wester-Schelde. De Minister van Waterstaat heeft be- iwaar gemaakt tegen het onlangs medegedeelte plan ter verbetering van het postverkeer tus- schen Schouwen en Duiveland en het vasteland. De kamer van koophandel te Zierikzee heeft getracht, die bezwaren in een nieuw adres te ontzenuwen, en tevens gewezen op het indirecte voordeel, dat de Zeeuwsche spoorlijn trekken zou door toenemend personen- en goederen verkeer, indien de gewenschte dienst tusschen Zierikzee en Goes, langs het Catsche Veer, in werking irad. De gemeenteraad te Zierik zee heeft zich mede tot den Minister gewend, ter ondersteuning van het bedoelde plan. De Eerste Kamer heeft Dinsdagavond hare werkzaamheden hervat. Ingekomen zjjn verschillende regeeringsbe- scheiden en al de ontwerpen, door de Tweede Kamer in hara jongste bijeenkomst aangeno men, welke ontwerpen naar de nieuw getrokken afdeelingen verzonden zijn. De Minister van marine is geheel hersteld en heeft zijne werkzaamheden aan het depar tement hervat. Volgens het Handelsblad verwacht men, gedurende het aanstaand verblijf van Z. M. den Koning te Amsterdam, de benoeming van Z. K. H. prins Alexander tot stedehouder van Luxemburg. In de verschillende kiesvereenigingen van het hoofdkiesdistrict Dordrecht is tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer O. A. Loeffinspecteur der registratie, thans te Am sterdam. De hoofdcommissie voor de viering der Unie te Utrecht heeft in overleg met de plaat selijke commissiën besloten het plan tot monu mentale vereeuwiging dier belangrijke gebeur- mij op een strengen en bitteren toonzoo onge woon in haar mond, dat ik eene slechte vriendin was, dat ik hare belangen geheel verwaarloosde, dat ik haar vertrouwen beschaamde, dat ik mij ver maakte met zij wist niet wat, terwjjl zij, nog altijd even wijs ten opzichte harer twee aanbidders, in eene zeer lastige en zelfs belachelijke positie bleef. Ik boog het hoofd onder dit onweder, in stilte bekennende dat ik hare verwijten een weinig ver diend had en dat ik, sedert eenige dagen, mij wer kelijk meer met mijne belangen had bezig gehouden dan met de hare. Ik bracht haar zoo goed mo gelijk tot bedaren, voorwendende dat de keuze zoo moeielijk was en haar belovende zeer spoedig met haar een beslissend onderhoud te hebben, waarin ik zou trachten ons beider weifeling te bepraten. Het schjjnt, dat in datzelfde oogenblik een veel ernstiger twist ontstond tusschen den commandant d'Eblis en den heer Be Louvercy. Waarover? Niemand kon het zeggen. Ik hoorde alleen van mevrouw De Chagres dat de heer Be Louvercy, die terstond naar zijne kamer gegaan was na dat kleine standje met Cécile, spoedig in den tuin teruggekomen was; dat hij naar den heer d'Eblis was gegaan op het oogenblik dat ik hem verliet en dat hij tenis op te geren, en de gelden aan de in schrijvers terug te geven. Dit besluit is aan Z. M. den Koning kenbaar gemaakt. In de kweekschool roor zeevaart te Lei den zal op Dinsdag 29 dezer, 'a morgens te 10 uren, eene keuring plaats hebben van jon gens, die eene verbintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Hst stoomschip Koning der Nederlanden, kapi tein Bruyns, van Nieuwediep naar Batavia, vertrok 11 April 'sochtends 12uren van Suez. Alles welaan boord. Het Ned. schip Louise Qeerdina, van Nieuwe diep naar Droback, is Vrijdag op de hoogte Tan Kamperduin door het volk verlaten gevonden. Nadat 15 Hollandsche visscher» getracht hadden het schip te IJ muiden binnen te brengen, nam de sleepboot Hercules het op sleeptouw, doch na een kwartier sleepens zonk het. Vier personsD verdronken, onder welke een lood9, die een vrouw en 6 kinderen nalaat; 12 man werden gered. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. De voorjaarsvergadering van de Algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv. kerk zal den 14 Mei geopend worden. Het Christelijk Nationaal Zendingsfeest zal dit jaar te Wolfhezen worden gehouden op Woens dag 2 Juli a. s. Ter aanvulling omtrent een vorig bericht diene, dat voor de aanstaande voorjaarsexamens in deze provincie 87 akten zijn aangevraagd, t. w. als hoofdonderwijzer 8, hoofdonderwijzeres 2, hulp onderwijzer 23, hulponderwyzeres 6, huisonderwyze- res in 't schrijven 6; voor het Fransch, als onder wijzer 9, als onderwijzeres 3 voor het Engelsch, onderwijzer 1onderwijzeres 1voor wiskunde onderwijzer 2; teekenen, als onderwijzer 4, onder wijzeres 1; gymnastiek, al9 onderwijzeres 1, en hand werken voor meisjes als onderwijzeres 20. Voor de vacante hoofdonderwijzersbetrekking te Bruioisse, waaraan een salaris van 1000 plus vrye woning en eenige emolumenten zijn verbonden, heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. De reden zal wel daarin liggen, dat de aanteekening voor Fransch en Eugelsch werd geëischt. (Z. N.) Naar men verneemt is de heer H. J. Van Braam beek, hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Oostburg benoemd tot directeur van de daar te vestigen normaalschool, die vermoedelijk nog in dit jaar een aanvang zal nemen. (M. Ct.) Naar men bericht, worden pogingen aangewend om in de kolonie der Maatschappij van Weldadig heid schoolspaarbanken in te voeren. LANDBOUW VEETEELT. Een ingezetene van Zuidlaren heeft voor een span paarden, appelvossen met witte staarten, 2040 ont vangen. Een schaap te Gaasterland heeft een lam ge worpen, dat s'echts 3 pootcn heeft. Deze zijn nage noeg geplaatst als de wielen van een driewielige velo cipede, n. 1. één voor, midden onder de borst, en 2 achter op de gewone plaats. zich met hem onderhouden had onder het donkere gewelf der groote laan. Men had hem daar buiten gewoon luid hooren sprekenmevrouw De Chagres vertelde mij, dat vooral de stem van den heer De Louvercy toornig of zeer bedroefd klonk. Men zag hen vervolgens het plein in stilte op en neêr gaan, de heer d'Eblis den heer De Louvercy steunende, die nog moeielijker scheen te loopen dan anders. Eenige oogenblikken later kwam men in alle haast mevrouw De Louvercy halen, daar haar zoon een hevige zenuwaanval had gekregen. Tengevolge van dien aanval is hij in geen twee of drie dagen te zien geweest. De heer d'Eblis heeft ons in dienzelfden tijd ook wel aan ons lot overgelatenhij bleef den gehee- len dag bij zijn vriend opgesloten of hij deed in zijn gezelschap eene wandeling en wij zagen hem alleen als er iets te bikken viel. Hij was bijzon der gedrukt en stilzijne houding ten mjjnen opzichte was gedwongen, zijne gesprekken opmer kelijk koel en als 't ware geveinsd. Indien ik mij bij mogelijkheid had kunnen verbeelden, dat ik bij den twist met meneer Roger ter sprake was gekomen en dat de laatste mij belasterd had bij den heer d'Eblisheusch, dan zou ik het geloo- De Hooge Raad te 's-Hage heeft Dinsdag ver worpen het beroep in cassatie in zake M. M. te Wissekerke, wegens poging tot moedwilligen doodslag, door het hof te 's-Gravenhage veroordeeld tot zes jaar tuchthuisstraf. Het gerechtshof aldaar heeft den- zeifdeD dag vrijgesproken A. Van der B., J. A. Van der W. en J. H., wegens landlooperij veroordeeld door de rechtbank te Middelburg, en C. V. T. en D. M., met vernietiging van het vonnis dier recht bank, veroordeeld tot zes dagen celstraf, wegens mis bruik van vertrouwen, doch J. Cen E. K. ontsla gen van rechtsvervolging. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Bij de publieke aanbesteding voor -Ie levering van het militaire machinale schoeisel voor de drie centrale Rijksmagazijnen is voor dat te Woerden, lste perceel, 8900 paar schoenen a 3 73, 575 paar laarzen voor beredenen a. f 5.68 325 paar laarzen voor mineurs a 6.38 minste inschrijver geweest onze stadgenoot de heer J. P. harsen. De tegenwoordige prijzen van het schoeisel zijn de schoenen 4.73, laarzen voor beredenen 9, en laarzen voor mineurs 9.75. De bezuiniging, door den Minister van oorlog, die reeds als hoofdintendant deze zaak voorbereidde, bij de plaats gehad hebbende aanbesteding verkregen, be draagt alzoo circa 60,000. Wij vestigen nog even de aandacht op de voor stelling, die het Vlaamsch tooneelgezelscbap Donder dagavond geven zal. Ue stukken, die gespeeld worden, zyn ons onbekend; uit dat oogpunt dus kunnen wy evenmin aanbevelen als tot thuisblijven aansporen. Er zjjn echter een paar andere motieven, die ons wel bewegen tot een bezoek aan te moedigen. In de eerste plaats ontvingen wjj hedenmorgen de tjjding, dat teleurstellingen, door den heer Driessens met den Woensdag ondervonden, voor hem deze opvoering nogal kostbaar maken, zoodat hjj zelf nog een oogen blik aarzelde om te komen. Zijn gezelschap, dit nl. hedenavond in Antwerpen moet spelen, komt expres uit die stad naar Goes, zoodat het combineeren met Middelburg geheel verviel en de onkosten aaumerkeljjk zijn gestegen. In de tweede plaats beroepen wij ons op de voorstelling in de kermisweek van Jan Dwars. Toen was de zaal zeer leeg en de afwezigen hadden groot ongeljjk, dat konden de aanwezigen bevestigen. De heer Dierx speelde toen en speelt altijd voor treffelijk en zal ook zeker Donderdagavond niet in gebreke bljjven zjjn publiek genot te verschaffen. Daarbij zijn onder de medespelers te gunstig bekenden o. a. mevrouw Ventraeten en de heeren Van Kuijk en Van Doeselaar om ook daarin niet een motief te vinden voor deze korteaanmoedigingaanhet publiek. De Rederijkerskamer „Ons genoegen" alhier gaf jl. Maandagavond ten besluite vau het winterseizoen eene openbare voiksopvoering, die door een talrijk pu bliek werd bijgewoond, doch eene nog grootere op komst, vooral van de kunstminnende leden, verdien de, want het spel der leden was goed. Vergif- fen is door Leon van Lier" en bekroond in den wedstrijd van Antwerpen in 1874 bewees, dat de veil. Maar die veronderstelling is klaarblijkelijk te dwaas Wat ook het onderwerp van hun ge schil moge geweest zijn, er is geen spoor meer van te zien bij een van beiden. Hun vriendschap schijnt inniger dan ooitmen zou zeggen door een nieuwen band versterkt. Dit schier onmerk baar verschil is vooral te bespeuren in de manier van doen van Roger, die in zijn omgang met den heer d'Eblis eene teederheid aan den dag legt, alsof hjj iets goed wilde maken. Duidelijk is het, dat 't ongelijk aan zijne zijde is. Maar welk ongelijk? Mevrouw De Louvercy is klaarblijkelijk op do hoogte, want ze is stiller dan gewoonlijk. Groot mama zonder twijfel ook aangestoken, doet of zij het hoofd vol heeft van allerlei drukten en de heeren De Valnesse, evenals hunne zusters, droomen en familie. Wat mij betreft, ik zal mij niet naar maken over 't geen ik ondervind. Ik zweefde in den hemel onder de sterren plotseling sneed men mij de vleu gels af en ik viel zwaar op den grond nêer. Zie daar alles. Ik dwing mij om die schitterende be goocheling van slechts één oogenblik te vergeten, doch ik kan het nietik vrees het nooit te kunnen. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1