1879. N°. 39. Dinsdag 1 April. FEUILLETON. Zij, die zich van heden af op de Goesche Courant abonneeren, ontvangen de nommers, waarin het begin van het Feuilleton voor komt, ZOOLANG DE VOORRAAD STREKT, kosteloos. Vaststelling der Kiezerslijsten. Burg*er-Avontlschool. LOTGEVALLEN EENER JONGE VKOUW. Yerlrek der brievenmail naar Öost-liidië. Eene nuttige instelling tien jaren beproefd. (iOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vbijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommers 6 et., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst*. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. A De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter algemeeue kennis, dat de lijsten van de kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten—Gene' raaide Provinciale Staten en den Gemeenteraad op heden gesloten zijn, alsmede dat de lijsten dadelijk ter gewone plaats in deze gemeente aangeplakt, en andermaal op do Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd zijn. Goes, den 29 Maart 1879. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER, L.-B. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat, naar aanleiding der gehouden over- gangs-examens op de Burger-Avondschool zijn be vorderd van de 1ste tot de 2de klasse. Met den derden graad. 8. J. E. S. Van Kalmthont. 9. C A. Versee. 10. P. Van Paassen. 11. C. Ossewaarde. 12. J. W. Van Aken. 13. J. Moll. 1. M. Hoogesteger. 2. P. Den Hollander. 3. L. M. Kogelen berg. 4. A. Van der Hoef. 5. M. De Mol. 6. F. C. G. Den Hollander. 7. S. E. Stokmans, Van de 2de tot de 3de klasse. Met den eersten graad. 1. P. M. Glerum. I 3. Q. Van der Linden. 2. F. De Dreu. Met den tweeden graad. N. De Lange. Met den derden graad. 1. M. Den Hollander. I 3. 1. Van Riet. 2. S. Dekker. Van de 3de tot de 4de klasse. Met den eersten graad. 1. C. J. Reisinger. 2. J. Schipper. Met den tweeden graad. 1. A. M. De Moll. 2. G. Van Hoppen. Met den derden graad. M. Allewijn. Goes, den 31 Maart 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER, L. B. De Secretaris, H A R T M A N. S) Door haar zelve opgeteekend. 28 Mei. Van morgen ontving ik een brief van Cecile, die mij het verblijf te Louvercy besckrjft met frissche kleuren, minder somber, maar misschien minder aantrekkelijk voor mij. Ziedaar de brief woordelijk: Het kasteel de Louvercy, 27 Mei. Beste 1 gij zult sidderen het was een val strik Aan wien zich voortaan te vertrouwen Mijn vader, mijne tante, beiden zoo algemeen geacht, zoo onberispelijk tot heden toe in hun wandel, verbinden zich samen in een duister com plot tegen een zwak kind 't Was Maandag, 's avonds te vijf uren. Ik kom aan het station, (waar, tnsschen twee haak jes, oen blinde de Marseillaise op zijn dwarsfluit speelt, ik zeg je dat opdat ge aan dit station zoudt uitstappen en niet aan een ander)ik kom dus aan het station en val in de armen mijner tante: »Dag lieve tante! L)ag nichtje!" Wij stappen in 't rijtuigwe hadden nog geen vier woorden gewisseld, of ik merkte dat er wat aan 't handje was tante was wat verlegen, sprak geheimzinnige taal, in bedekte termen Er zijn eenige menschen op 't kasteel men vreesde, dat ik mij te veel vervelen zou, terwjl ik rnjne vriendin Charlotte wachtte »0, tante gelooft u dat Men heeft een zoet gezelschap saam vergaard in overeenstemming met mijn leef tijd, twee jonge vrouwen, familie van wijlen De Louvercy, de dames De Sauves en De Chagres. Dank u tante Dan hare twee mannenBravol tante! Dan de twee broers dezer dames twee jon gelui, die er heel goed bijzonder goed uitzieu Via MARSEILLE, 4 April 8.45 's morgens. Via NIEUWEDIEP, 11 April, 6.— 's avonds. Via BRIND1SI, 11 April, 8,45 's morgens. Via NAPELS, 21 April 6,'s avonds. De Eransche pakketbooteu doen Riouvv, Banka eu Palembaug niet aan. Met 1 April a. s. treedt in werking het den 1 Juni 1878 te Pa'ys gesloten nieuwe verdrag tot rege ling van het postveikeer tucscheo de landen, die deel uitmaken van de by het Beruer verdrag van 9 October 1874 in het leven geroepen algemeene Postvereenigiug. Omtrent het tarief en de verdere voorwaarden lo. io het postverkeer tusschen Nederland ter eene, en de Nederlandsche bezittingen en Koloniën in Oost en West-Indië ter andere zijde, wordt verwezen naar het Kon. besluit van 17 Jan. 1879 (Stbl. no. 4); en 2o. in het postverkeer tusschen Nederland en de overige landen der Postvereeniging naar die van 14 dezer (Stbl. nos. 43, 44 en 45). Het is reeds een paar weken geleden, dat wij in ons blad het jaarverslag opnamen eener instelling, waarop Goes met recht trotsch mag wezen, en het is geenszins uit weinig belang stelling, maar wel tengevolge van oorzaken buiten ons, dat wij eerst nu daarop terugkomen. Wij hebben het oog op het tiende jaarverslag van de Coöperatieve voorschot-vereeniging en spaar bank alhier. Er ligt nu een afgesloten tijdperk achter die instelling, een tijdperk, waarna het niet anders dan nuttig kan wezen den blik eens achter waarts te slaan en ons af te vragen, wat nut zij stichtte. Het Volksblad heeft ons bovendien door het geleverde overzicht dier eerste tien jaren de beantwoording dezer vraag gemakke lijk gemaakt. Op enkele gegevens èn uit het verslag èu uit het overzicht willen wij hier wijzen tot staving van ons betoog. Reeds tien jaren zijn dus voorbijgegaan sedert mr. M. J. De Witt Hamer het denkbeeld opperde (Vóór me, in verwarring Hm Hm (Hardop, onverschilligWaarlijk tanteEn vertel mij eens, hebt ge mooie toiletjes meêge- gebracht, nichtje Heel gewone, tante ik heb er in 't geheel niet aan gedacht iemand bij u te ontmoeten! Op Uw leeftijd, mijn kind, moet men een heetja aan alles denken Begrijpt ge het, lieve Merkt ge nu welk com plot gesmeed is Ziet ge nu teekening in het landschap Eindelijk kwamen we op de binnenplaats van het kasteeler is een vijver in 't midden met zwanen; aan den rand van den vijver zaten de dames De Sauves en De Chagres met hunne man nen en bewonderingswaardige broeders, een belang wekkende familiegroep vormende. Ik groet, bloos, spring uit het rijtuig, kus de dames De Sauves en De Chagres en ga me gauw verkleeden, terwijl de echo achter mij herhaalt: »Wat is ze lief! wat is ze aardig wat is ze mooi 1" Mjjne vermoedens, buitengewoon geprikkeld van dat eerste uurtje af, werden slechts meer en meer bevestigd 's avonds, den volgenden morgen en de volgende dagen. Het akelige kasteel mijner tante is plotseling veranderd't is een lusthof, een be koorlijk verblijf, een tooneel met hoffelijke feesten en ridderlijke toernooien, met eene onduidelijke geur van oranjebloesems achter de schermen, 's Mor gens eene wandeling; 's middags een rij toertje, 's avonds een dansje en raadsels. Ik zelf word bedorvengekoesterd en vertroeteld. Mijn wen- schen, mijn minste verlangens worden begrepen, geraden, voldaan, vóór dat ik ze uitspreek, 't Is een grappige wedijver In stilte verlang ik een bouquet camélia's daar is hijeen zakje bonbons? het is er! eene papegaai? daar is hijeen vergulde kooi om het beest in te zetten? hier is de kooi! de maan? ziedaar de maan 1 Gij ziet hieruitmijn lieve 1 hoe ernstig de zakeu zijn geen zweem meer van twjjfel om hier ter stede zulk eene voorschot-vereeni ging en spaarbank op te richten, in navolging van die, welke in Duitschland op vele plaatsen bestonden. Het doel dier vereeniging was: om door toe passing van het beginsel van eigen hulp krediet te bezorgen aan kleine handswerkslieden en neringdoenden, die tot toen het krediet slechts bij gunst en onder zeer bezwarende voorwaarden konden verkrijgen; maar tevens was het doel om een ieder, die spaargelden veilig en met eenig voordeel wenschte te beleggen, daartoe in de gelegenheid te stellen. Op die wijze zou de eeue hand de andere wassehen. Zij, die vroeger hun spaarpenningen in een trekpot, kous of spaarpot bewaarden, zouden die toen bij dubbeltjes tegelijk in de spaar bank kunnen brengen, en die ingebrachte gel den zouden weer kunnen strekken om in grootere sommen kapitaal te verschaffen aan de leden der vereeniging, die van lieverlede door maan- delijksche stortingen een kapitaaltje hadden ge vormd, dat voor ieder niet hooger mocht zijn dan 75, en die zich met tweo solide borgen hoofdelijk tot de terugbetaling der door hen van de vereeniging opgenomen geldsom men zouden verbinden. Onder solide borgen verstond men personen, die door hunne vlijt en eerlijkheid en, waar het grootere sommen betrof ook door financiëele gegoedheid, zeker heid zouden opleveren voor eene voorzichtige aflossing van het opgenomen kapitaal. In deu allereersten aanvang glimlachte men over de denkbeelden van den ontwerper, om dat hij sprak van duizenden, die tot de bank zouden toevloeien, waardoor in Goes eene uit gebreide krediet-inrichting voor den kleinen man gevestigd zou worden. Maar toch werd er van andere zijde eenige deelneming aan het plan geschonken. In het Fransche spreekwoord umen leent slechts aan de rijken' schuilt eene groote waarheid. De nietgegoedeu verstekken hun met moeite opgegaard kapitaaltje het liefst aan de meer- gegoeden, en niet zonder reden. Zij wensehen immers zekerheid voor de terugbetaling, en van daar dat zoovelen hun geld toevertrouwen aan Mijn trouwelooze tante en mijn schuldige vader hebben besloten mij in levenden lijve te laten trouwen. Er zijn twee aanbidders tusschen wie ik te kiezen heb. Veroorloof mij ze aan u voor te stellen. De dames De Sauves en De Chagres hebben ieder een broer, en die twee jongelui, die neven zijn, hebben beiden denzelfden familienaam, de heeren Bené en Henri De Valnesse. Het geval leidt er toe om mij de geschiedkundige ver gelijkingen te herinneren, waarin gij in het klooster zoo uitmunttet (tusschen Karei V en Frans bij voorbeeld, herinner je het? «Was de een han diger in de staatkunde, zoo was de ander grooter krijgsman" en zoo voorts.) Oin op de heeren De Valnesse deze redekunstige manier toetepassen zal ik u zeggen dat als de een bruin de ander blond is, dat als de een gebruik maakt van een lorgnette de ander een vergrootglas voor éen oog heeftdat de een gevoelige romances zingt die mij doen huilen, en de ander komische liedjes voordraagt die me doen lachen dat beiden er goed uitzien zoowel te voet als te paard dat ze beiden goede dansers, prettige praters, wel opgevoed en bijna even rijk zijn, en dat ze allebei, zoo ik op zekere verschijnselen vertrouwen mag, gelijke nei ging vertoonen om hun fortuin aan de voeten van het onschuldig* persoontje te leggendat deze regels schrjjft. Gij vraagt nu: Heb je al een keus gedaan? Neen, mijn bestemijn keus is nog niet be paald. Ze behagen me ongeveer evenveel, en, daar ik ze toch niet allebei kan trouwen zoo wacht ik de wijze Charlotte om haar raad in t* winnen en om te zien, wie de voorkeur verdient. Uwe keuze zal mijne keuze zijn en uw God mijn God. Kom nu, liefste, zoo gauw mogelijk, want dat alles is verschrikkelijk en gij vat wel dat het weinig menschelijkheid zou verraden, om mij lang in een zoo onrustigen toestand te laten zitten. Uwe beste vriendin, Cecile De Stéle. 8oliede notarissen, zelfs tegen matige rente, of het beleggen in schuldbekentenissen van mach tige staten (effecten)of het voorschieten aan groote grondeigenaars onder verband van hy potheek. Door de vernuftige inrichting van eene coöperatieve voorschotvereeniging en spaarbank evenwel is aan het bezwaar, daarin voor de mingegoeden gelegen tegemoet gekomen, en heeft men bewaarheid de mingegoede leent den mingegoede. De leden der voorschotvereeniging zijn allen hoofdelijk verbonden tot terugbetaling der spaar gelden en bovendien is een reservefonds en zijn de door de leden gestorte aandeelen in de eerste plaats aansprakelijk voor de terugbeta ling dier spaargelden. En wat leeren ons nu het straks aangehaalde overzicht en het verslag der werking van die in stelling te Goes? Het zegt ons het navolgende: Het ledental der vereeniging is tot 162 aangegroeid, die op hunne aandeelen een bedrag van bijna tiendui zend gulden gestort hebben. Beliep de inbreng der spaargelden op het einde van het eerste jaar ƒ3930,60, in het jaar 1878 werden ƒ21308,85 aan spaargelden ingebrachtvoegt meu daarbij het bedrag der spaargelden, dat in het begin van het jaar 1878 aanwezig was, nl. ƒ21568,80, dan verkrijgt men een bedrag van ƒ42874.65, waarvan men ƒ18609,455 zijnde het bedrag der in dat jaar uitgehaalde spaargelden moet aftrekken om het bedrag der spaargelden te kennen, dat op het eind van dat jaar in de bank aanwezig was, nl. ƒ24265,195. Bestond nu de vereeniging niet, men kan ge rust aannemen, dat het grootste gedeelte van dat kapitaal tusschen kaai en schip verloren was gegaan en voor het deel, dat niet verteerd was, renteloos lag in genoemde trekpotten enz., zon der als kredietmiddel aan anderen eenigen dienst te bewijzen. De twee eerste jaren der vereeniging werden 22 a 35 voorschotten verleend tot een bedrag van ƒ13310,en ƒ13414,terwijl in 1878 290 voorschotten tot een bedrag van ƒ145,651, werden verleend. Bijna anderhalve ton werd dus dat jaar aan de leden der vereeniging ver strekt, en bedenkt men dat in den aanvang van Post-scriptum. Dezer dagen houdt mjjn arme neef Hoger, somber en schuw als hij iszich in zijn toren opgesloten en komt er alleen maar uit om in een hitten wagen waarvoor hjj een paar kwade paarden spant, door het land te zwerven. Tante beweert dat hij ze expres gekozen heeft en dat hij zich wil doodrijden Wel ongelukkig, niet waar? Vaarwel, lieve, kom toch gauw! Deze brief heeft me erg ontsteld. Cecile is bijna eeue zuster voor me. Hoewel we gelijk van leeftijd zijn, zoo is er toch altyd in de genegenheid, die ik haar toedraag, een soort van moederlijke teederheid gelegen. De groote gebeurtenis, die haar te wachten staat, wekt by mij gedachten op van vreugde en tevens van on rust. Ik zou zoo graag willen dat ze gelukkig was Zij verdient het te zijn, dat lieve meisje 't Is zoo'n aantrekkelijk, lief, trouw hartje Ze is nog wel wat dol, maar ze heeft een gezond en zuiver gemoed, altijd gereed voor hartelyke toege negenheid en altyd bereid om na te denken. Er is, zooals zij zelve dikwijls zegt, iets engelachtigs en iets duivelsch in haar, maar vooral het eerste. Dat lichtbewogen, levendig en teêr schepseltje heeft, naar 't mij voorkomt, meer dan eenig andere vrouw, recht om goed getrouwd, zeer bemind en goed geleid te zijn. Ook ben ik wel bang voor de verantwoordelijk heid, die haar vriendschappelijke vertrouwzaamheid voor mij meebrengt. Ik ben te jong en heb te weinig ondervinding om op de keuze invloed uit- teoefenen, waarvan haar toekomst afhangt. Des niettemin zal ik met hart en ziel goed uit mjjne oogen kijken. Het lijkt me, alsof ik voor haar moeielyker zijn zou dan voor mezelve. De heeren De Valnesse mogen oppassen Want daar komt de aartsengel met het vlammende zwaard, die de poorten van het paradjjs bewaakt. Fi ordt vervolgd.) M

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1