1879. N". 38. Zij, die zich met 1 April op de Goescha Courant abonneeren, ontvangen de nommers, waarin het begin van het Feuilleton voor komt, ZOOLANG DE VOORRAAD STREKT, kosteloos. POSTERIJEN. Het Stoomgemaal van den Goeschen polder. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. GOES, 28 Maart 1879. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als bniten Goes, j 1.75. Afzonderlijke nummers 5 ct., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a L Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. De Directeur van het Postkantoor deelt mede, dat de tweede postbode naar Kloetinge van af den 1 April a. s. des avonds te 6,45 van zijn kantoor zal vertrekken. Tevens herinnert hij aan het reeds op 15 Oc tober 1878 geannonceerde, dat aangeteekende brieven, welke men met de eerstvertrekkende post verzonden wenscht te hebben, bezorgd moeten zijn een half uur vóór het tijdstip, waarop de laatste buslichting plaats heeft. De Directeur voornoemd, VAN DER FELTZ. Den 28 Febr. jl. werd in de vergadering van Ingelanden van den Goeschen polder het belangrijk besluit genomen een stoomgemaal op te richten. Wij meenen onzen lezers geen ondienst te bewij zen door dit besluit nader toe te lichten en aan te wijzen, welke belangen met dit werk in het nauwste verband staan. Wij zullen ons daar bij onthouden van het uitspreken van een oor deel over zaken, welke thans aan een deskun dig onderzoek zijn of zullen worden onder worpen de uitslag van deze onderzoekingen behoort te worden afgewacht. Ons doel is slechts niet langer met stilzwijgen een gewich tig feit voor ons eiland te laten voorbijgaan, het eerste besluit namelijk tot de oprichting van een stoomgemaal op Zuid-Beveland geno men. Wij doen dit te eerder, daar de Goesche polder volstrekt niet in een bijzonderen toe stand verkeert, doch wel in zeer ongunstige om standigheden voor een min kostbare bemaling. Men mag dus verwachten, dat het voorbeeld gevolgd zal worden door dergelijke besluiten tot oprichting van stoomgemalen, waarvoor min der zware offers zullen worden gevorderd. De Goesche polder, groot ongeveer 380 H. A., heeft met de Breede Watering bewesten Yerseke, voorzoover deze polder aan de westzijde van het kanaal door Zuid-Beveland gelegen is, éene gemeene uitwatering en is dus vai de suatie- middelen van dezen polder afhankelijk. Die toestand is voor den Goeschen polder ten nenmale onvoldoende. Niet alleen is het peil ^(n de Breede Watering naar de meening van ..„t bestuur van den Goeschen polder 25 c.M. hoo- ger dan het voor dezen wenschelijk is, doch er is zelfs besloten een stoomgemaal op te richten van zulk een vermogen, dat eene peilverlaging van 55 c.M. kan worden verkregen. Bestond de zekerheid, dat het peil van de Breede Wa tering werkelijk beheerseht kan worden, dan zou het besluit tot oprichting in het stoomge maal waarschijnlijk niet genomen zijn, doch het aangenomen peil wordt slechts zelden bereikt daar de werking der suatiesluizen, aan de Ooster en Wester-Schelde gelegen, geheel afhankelijk is van de waterstanden in deze stroomen. Het peil van den polder is 1.48 M. A. P. de gemiddelde hoogte in de Ooster-Schelde tusschen Kattendijke en Wemeldinge bedraagt 0.02 M. -j- A. P., die van de Wester-Schelde 0.04 M. A. P., terwijl de hoogte van laag- water op dezelfde plaatsen bedraagt gemid deld 1.62 M. A. P. aan de Ooster-Schelde en 2.07 M. A. P. aan da Wester-Schelde. Het polderwater staat dus gewoonlijk slechts weinige uren per dag boven het buitenwater en dan in gewone gevallen tot een maximum van 14 centimeter aan de Ooster-Schelde en van 59 c.M. aan de Wester-Schelde. Deze toe stand is vooral ongunstig wegens den grooten afstand van de lage gedeelten van de Breede Watering, den zoogenaamden Poel en van den Goeschen polder tot de sluizen. Men heeft er over gedacht om voor den Poel en den Goeschen polder uitwatering te verkrijgen door de sluis in de Piet. Het is zeer te betwijfelen, of deze wijze van uitwatering eene verbetering zon zijn. Hoe ge- wenscht de sluis in de Piet ook is om groote watermassa's onder gunstige omstandigheden af te voeren, zoo is zij toch niet in staat om den achterliggenden boezem beneden het peil te hou den, dat voor den laaggelegen Poel en Goeschen polder wordt verlangd. Intusschen zou een gun stig resultaat van zulk een onderzoek waar schijnlijk geringe waarde hebben, daar een ge grond vermoeden bes'aat dat de opname dezer landen door het waterschap van de uitwatering door de sluis in de Piet zal worden geweigerd. De stemmen hebben over het voorstel op eene vorige vergadering gestaakt en er wordt ver werping van het voorstel verwacht. Belanghebbenden hebben daarna den Wilhelmi- napolder als een geschikte weg van doortocht voor het water van den Goeschen polder beschouwd. Naar men verneemt heeft een proefondervin delijk onderzoek duidelijk aangetoond, dat ook langs dezen weg geene verbetering te verkrijgen is. Hoe geschikt de tegenwoordige suatiemid- delen ook mogen zijn voor den hooggelegen Wil— helminapolder, de lage landen in den Goeschen polder stellen hunne eischen nog hooger en ver langen een boezem, die nog lager is dan die van den Wilhelminapolder. Eenmaal aangenomen, dat de Breede Watering, de sluis in de Piet en de Wilhelminapolder geene gelegenheid tot voldoende afwatering aan bieden, dan blijft voor den Goeschen polder niets anders over dan bemaling. Daar er óf niet aan gedacht is om te onder zoeken in hoever bij verschil van peil een der nabijgelegen polders dienst zoude kunnen doen voor den doortocht van het water van den Goeschen polder, óf uit een onderzoek gebleken is dat de vereischte medewerking vergeefs zou worden ingeroepen, kan de Goeschepolder alleen op de haven van Goes uitmalen. De groote hoogte van bemaling van 3 M. het verschil tusschen het havenpeil of 1 M. A.P. en den gewenschten waterstand van den Goeschen polder of 2 M. A.P. is oorzaak, dat een krachtig stoomgemaal moet worden opgericht. Doch ook om andere redenen moet het stoomgemaal buitengewonen arbeid kunnen verrichten. De Goe sche haven mag nooit boven peil rijzen, daar zich de belangen van de beide deelen van den Wilhel minapolder daartegen verzetten j reeds bij water standen aan peil is da kwel door de havendij- ken in sommige omstandigheden vrij belangrijk. Daar de scheepvaart belangen eene peilsverlaging slechts uitvoerbaar maken met behoud van de vaardiepte en dus met opoffering en vrij belang rijke uitgaven, kan hierop evenmin gerekend worden. De haven mist dus als maalboezem het voordeel van bergruimte, zoodat de opgepompte waterhoeveelheid nagenoeg op hetzelfde oogen- blik aan het sas moet worden afgevoerd. Daar de gemiddelde hoogwaterstanden van het Goesche sas zich nog ongeveer 54 c.M. boven het havenpeil verheffen, is de loozing der spuiriolen beperkt. Eene tweede beperking ontstaat bij het schutten van schepen. Deze beide beperkingen zullen zich aan het stoomgemaal doen gevoelen en het is daarom noodig, dat dit zoo krachtig is dat het in de beperkte uren van een etmaal dezelfde water hoeveelheid afvoert, die het bij een geheel vrijen boezem in een etmaal gedurende 24 uren zou moeten opbrengen. De Goesche polder verkeert dus in ongun stige omstandigheden, welke de kosten, bunders - gewijze berekend, vrij belangrijk doen zijn. De oprichting van het stoomgemaal is afnauke- lijk gesteld van de vergunning van den gemeente raad van Goes, die het dagelijksch bestuur heeft ge machtigd een deskundige te raadplegen. Nu er voor de Breede Watering bewesten Yerseke geen uit zicht bestaat op verbetering van de afwatering door de sluis in de Piet, heeft het bestuur zich tot dat van den Goeschen polder gewend met het doel om de belangen van den Poel bij de oprichting van het stoomgemaal te doen behartigen. De uit slag van deze poging was niet zeer gunstig. Het stoomgemaal zal worden opgericht met een vermogen, dat voor den Goeschen polder alleen is berekend. Blijkt het nu later bij ondervin ding, dat eene grootere uitgestrektheid land door hetzelfde gemaal gebaat kan worden, dan is de Goesche polder bereid een klein gedeelte der lage landen van de Breede Watering op te nemen. Het is duidelijk, dat deze voorwaarde lijke en beperkte vergunning niet kan voldoen aan den wensch van het Bestuur van de Breede Watering, dat samenwerking met den Goeschen polder beoogde. Intusschen zal de weg tot samenwerking nog wel niet geheel zijn afgesneden indien het mocht blijken, dat het onderzoek van den deskundige leerdehoe de belangen der gemeente en van de lage landen slechts samen ku.nnen gaan, indien er hulpmiddelen worden aangewend welke de krachten van den Goeschen polder te boven gaan. In elk geval zou het raadzaam zijn geweest het onderzoek af te wachten ten einde te beoordeelen, welke hoeveelheid water op de haven veilig kan worden geloosdIndien het toch blijktdat de gemeente Goes eene grootere waterhoeveelheid wil toelaten dan de Goesche polder alleen kan aanbrengen dan zou den de belangen van den Goeschen polder zeker en en die van de Breede Watering waarschijnlijk het meest gebaat zijn door het stoomgemaal van deze toe te laten waterhoeveelheid afhankelijk te stellen. Het is echter nog mogelijk, dat de gemeente raad de gevraagde vergunning niet zal verleenen. Dan wordt de Goesche polder opnieuw af han- kelijk van de medewerking van andere naburige polders. Samenwerking na een goed onderzoek van de verschillende behoeften en omstandig heden is naar onze meening de ware manier, om met de minste kosten de best werkende mid delen te verkrijgen. Een polder, die de natuur lijke suatie van zich werpt, zooals de Goe sche polder, moet natuurlijk vee hooger lasten opbrengen dan een andere die de hulp, welke de natuur verleent, zooveel mogelijk gebruikt en haar weet aan te vullen door de meest doel matige kunstmiddelen. Het zou voor de zaak van den landbouw jam mer zijn indien men meende, dat met de hoogst nuttige stoombemaling de natuurlijke uitloozing moest ophouden. Wel verliest deze veel van hare waarde door peilsverlaging, doch zij blijft voor onze meeste polders belangrijk genoeg, om de kosten van oprichting en van exploitatie der stoomgemalen aanmerkelijk te verminderen. Wij meenen ons voorloopig tot deze inlei ding van de belangrijke afwateringsbelangen in onze nabijheid te kunnen bepalen. Later wanneer de zaken verder gevorderd zijn, zul len wij in eenige bijzonderheden kunnen tre den o. a omtrent het vereischte vermogen in paardenkrachten van het stoomgemaal en de werktuigenwelke voor de bemaling worden gebruikt. De Staats-courant van 28 Maart behelst den staat van afkoop van tienden over 1878, bevattendea. Wat de tienden van het staatsdomein en het kroondomein betreft, al de in 187S gesloten afkoopen. b. VVat de tienden van particulieren betreft, al de in 1878 in de openbare registers overgeschreven afkoopen. De reca pitulatie der af koopprijzen wijst aan voor staatsdo mein 54,533,59'/,, kroondomein 127,855,39V», tien den van particulieren 840,548,36'/,, totaal-generaal 1,022,937,35'/,. De Minister van oorlog heelt bepaald, dat vergnn- ningen tot huwen met toekenning van voorrechten alleen dan mogen worden verleend, wanneer de betrok ken militair zich verbindt om deelgenoot te worden van het te 's-Bosch gevestigde „Fonds tot ondersteu ning der weduwen en weezen van vrijwillig dienende militairen, beneden den rang ran officier". Ten behoeve van den watersnood in Hongarije is in Goas een som van ƒ85 bijeen gebracht. Daaronder was o. a. een gift van 20. Yerseke. De kolenvereeniging „Help u zelvsn', opgericht den l Maart 1877, hield den 14 Maart 11. hare jaarljjkscbe vergadering, waarin rekening en verantwoording werd gedaan. Het aantal leden, dat bij het begin 31 bedroeg, was opgeklommen tot 180. In het jaar 1878 waren 4,286 heet. beste Ruhr-kachelkolen ge bruikt, die, met bjjberekening van alle onkos ten, tegen 62 Va cent per heet. vrij aan huis bij de leden weraeu bezorgd. Aan de weduwe van een in dat jaar gestorven lid waren 25 heet. kolen, volgens het reglement, uitgereikt, zonder dat zjj behoefde te contribaeeren. De eerste secretaris en eerste penningmees ter legden hunne functiëa vrijwillig neer en werden door anderen vervangen. De garnizoen8-infirmerie te Ter Neuzen zal den 25 April a. s. worden opgeheven. Vóór dien tjjd zullen de daarin verpleegde zieken naar het garnizoens-hoapitaal te Vlissingen worden overgebracht. Naar men verneemt zul len er slechts eenige artilleristen blijven, en zal het buskruit naar Rammekeus worden over gebracht. De afdeeling Bergen op Zoom der can- trale liberale kiesvereeniging heeft Maandag avond tot bestuursleden gekozen de heeren Verschoor Van Nisse en Nagel, in plaats van de heeren De Roock en Just De la Passieres, welke voor die betrekking hadden bedankt. (N. en Adv. bl. v. B. op Z Volgens een statistiek, door de Engelsche Economist gegeven, van hetgeen aan grond belasting in de verschillende landen geheven wordt, zoo door het geheele rjjk, als door pro vinciën en gemeenten, als deel der inkomsten uit belastingen in het algemeen, vindt men: in Engeland 31 pCt. Frankrijk 29 België 32 Oostenrijk 28 Rusland 17 En wat wordt in Nederland door de grond bezitters opgebracht Volgens de statistiek over 1872 en 1873 14 millioen van de 89, dus slechts 15 pet., nog minder dan Rusland; en sedert is de verhouding nog verergerd door de stjjgiug der opbrengst van de accynsen en de gemeentelijke hoofdelijke omslagen. Wij geven deze cyfers aan die leden der Staten-Generaal in ernstige overweging, die klagen, dat hier te lande de grond reeds zoo zwaar gedrukt is en in de verhooging der grondbelasting een zwaar onrecht zien. Hblad In Amsterdam zal wellicht een nieuwe belasting worden ingevoerd, n. 1. Straatgeld. Zulke straatgelden werden reeds in 1575 aldaar geheven tot 1806, naar de waaide der huizen. B. en W. der hoofdstad wenschen het straatgeld evenals elders geschiedt te heffen van de eigenaars der perceelen. De opbrengst wordt op 3 a 4 ton geschat. TWEEDE KAMER. In de zitting van Donderdag werd het debat over het wetsontwerp tot herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen voort gezet. Art. 82 bepaalt, hoe door de polder- of water schapsbesturen en belanghebbenden opgiven kunnen gedaan worden aan de scbattingscommissiën van de onderhoudskosten, die volgens art. 3 by berekening der waarde afgetrokken worden. Behalve verschillende aanmerkingen op de redactie

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1