L879. N". 37. Donderdag 27 Maart. 66' feuilleton" or >- ste Zij, die zich tegen 1 April op de GOESCHE COURANT abonneeren, ontvangen de deze maand nog verschijnende nommers kosteloos. Belasting op de Honden. KOHIER van den Hoofdelijken Omslag. LOTGEVALLEN EENER JONGE VROUW.*) 0FFIC1EELE MEDEDEELDEN. GOES, 26 Maart 1879. Algemeene vergaderingen van ingelanden der verschillende polders in Zuid- en Noord- Beveland. GOESCHE »e uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en vbijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NTJGH VAN DITMARen verder bij alle boelcverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER^en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat bet voljaars-kohier der belasting op de honden over 1879 door den ge meenteraad in zijne vergadering van gisteren is va9t- festeld, en andermaal gedurende acht dagen, van Don. erdag den 27 Maart tot en met Donderdag den 3 April a. s., op de werkdagen ter Secretarie ter visie zal liggen, kunnende belanghebbenden tegen hunDen aanslag bij Gedoputeerde Staten in beroep komen met een bezwaarschrift, op ongezegeld papier geschreven. Goes, den 26 Maart 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER, L. B. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het KOHIER VAN DEN HOOFDELIJKEN OMSLAG dezer gemeente voor het dienstjaar 1879, door den Raad in zijne ver. gadering van gisteren is vastgesteld, en dat het kohier andermaal ter inzage van belanghebbenden zal liggen ter Secretarie van Donderdag den 27 Maart tot en met Donderdag den 3 April a. s., op de werkdagen, kun nende gedurende dien tijd bij Gedeputeerde Staten der provincie reclames worden ingeleverd. Goes, den 26 Maart 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER, L.-B. De Secretaris, HARTMAN. IX. Da Directeur vau het Postkantoor deelt mede, dat de tweede postbode naar Kloetinge van af den 1 April a. s. des avonds te 6.45 van zijn kantoor zal vertrekken. Tevens herinnert hij aan het reeds op 15 Oc tober 1878 geannonceerde, dat aangeteekende brieven welke men met de eerstvertrekkende post verzonden wenscht te hebbenbezorgd moeten zijn een halfuur vóór het tijdstip, waarop de laatste buslichting plaats heelt. De Directeur voornoemd, VAN DER FELTZ. Door haar zelve opgeteekend. Naar het Fransch van Octave Feuillet, door J. O. S. Hij, die deze bladzijden onderteekent, is er slechts, om de eerlijke waarheid te zeggen de uitgever van. Hoe zij hem toevertrouwd zijnhoe het komt dat hij verlof heeft om ze publiek te maken, welke wijzigingen van bijzondere omstandigheden hem opgelegd zijn, dat zijn allen zoovele quaesties, waarover de lezer zich niet zal bekommeren indien deze levensbeschrijving hem belang inboezemt en nog minder, zoo zij hem niet voldoet. O. F. EERSTE GEDEELTE. Mei 1872. Toen ik in 't klooster was, eindigden mjjne drie- maandelijksche lijsten bijna altijd onveranderlijk met deze opgave van mijn zedelijk persoontje «Een gelukkig karakter; gezond verstand; ernstig boven baren leeftijdvrjj gelijkmatige natuur. Des niettemin een beetje onrustig geweten." «Een beetje onrustig gewetenik zeg niet dat het niet zoo is. Voor 't overige vraag ik wel pardon aan die dames maar 't is juist het tegenovergestelde. Aangezien mijne waarde mees teressen er zich in vergist hebben, zoo is het geen wonder dat de wereld het ook verkeerd voorheeft. Ik verbeeld me dat mijn uitzicht de oorzaak is van die valscbe beoordeeling. Ik hen zeer bruin en bleekmijn gezicht, dat vervelend regelmatig is, is zoo streng als het bij een jong meisjesge zicht zijn kan. Een duidelijk merkbare kortzich- Le journal d'une femme par V. Octave FeüILLEt, de l'Académie Fran^aise. In de Staatscourant van Maandag is opgenomen een Koninklijk besluit, houdende bepaling van een nieuwen uiterlijken vorm voor de muntbiljetten van tien gulden. Behalve dat de leekening dezer nieuwe muntbiljetten geheel zal afwijken van de bestaande, worden ook de woorden betaalbaar in zilver veranderd in betaalbaar in Nederlandsche standpenningen. Kloetfnge. Tot brievengaarder alhier is benoemd de heer L. De Bruijn en tot post bode P. Blomaard. Door de gemeenteraden van Krniningen en Krabbendijke is besloten, aan heeren Ge deputeerde Staten van Zeeland een adres van adhsesie intezenden aan dat van eene commissie, tot verbetering van het stoombootverkeer op de Boven-Schelde, te Hontenisse. De heer C. A, Roversontvanger der registratie en domeinen te Sluis, over wien in den laatsten tijd in verband met eene aanbie ding, die hem door den Minister van koloniën zon zpn gedaan, veel ia geschreven, is nu door genoemden Minister gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, om te worden benoemd tot financiëel ambtenaar daar te lande. Te Bergen-op-Zoom zijn 90 perceelen oesterbanken verpacht. De hoogste prijs, die besteed werd voor een perceel, bedroeg 1600. Voor verscheidene perceelen werd soms geen liefhebber gevonden, zoodat deze dan bij de volgende gevoegd werden. Drie zulke dubbele perceelen golden dan den prjjs van een guldeD. Enkele perceelen keerden weder in het bezit der vorige pachters terug, doch de meesten gingen in andere handen over. Ofschoon de prjjzen laag waren, was voor de goede per ceelen nogal ambitieeen paar gingen zelfs voor hoogere prijzen weg dan de vorige pach ters ervoor gegeven hebben. Totaal der ver pachtsom ƒ4308. Bjj de Dinsdag gehouden verkiezing in het kiesdistrict 's-Hertogenbosch voor een lid tigheid geeft eene uitdrukking van onverschilligheid aan mijne zwarte oogen welker glans, zonder deze nare bijkomende omstandigheid, zonder twijfel on uitstaanbaar zou zijn. Daarbij komt nog dat ik natuurlijk gewoon ben stil te spreken, te loopen, te gaan zitten en geen leven te maken, zoodat een opmerker allicht het idéé zou krijgen dat ik on- meêdoogend streng was. Ik heb volstrekt geen lust en ook geen middel om ten dien opzichte het publiek van dien waan af te brengen, en tot een ze ker tijdstip mag mijn gesloten dagboek alleen weten dat deze ernstigewijze en gelijkmatige Charlotte eigenlijk een jong ding is, dat tot op den bodem van haar hart toe zeer romantisch en hartstochtelijk is. En dat is nujuist de reden, waarom ik zoo laat dit prachtig gezegeld boekje (mijn dagboek) inwjjd, dat ik drie dagen na mijn vertrek uit het klooster gekocht heb en dat nu al drie jaren mjjn eerste vertrou welijke mededeelingen wacht. Wel twintigmaal ben ik voor die witte blaadjes gaan zitten, bran dende als de barbier van koning Midas om hun mijn geheim toetevertrouwen even zoo vele keeren heeft mijne nonrustigheid" mij de pen doen neêrwerpen. Mijn geweten zeide mij dat ik een onvoorzichtige en slechte zaak ging ondernemen dat de gewoonte om boek te houden mijner indrukken, mijne gevoelens te overpeinzen, over mijne droomen te soezen en hun eene gestalte te doen aannemen, een onvermijdelijk gevolg moest hebben namelijk dat mijne romantische en harts tochtelijke aanleg zich in mij verheffen zou, die gevaarljjk is voor eene vrouw en die noodlottig kon zijn voor mijn rust en voor de waarde van mijn leven, en dien ik liever zonder ophouden moest trachten te onderdrukken en uitteblusschen. Eenige woorden, door mijn lieve grootmoe heden avond gesproken, hebben mij van die kleingeestige gedachten Goddankverlost. Wij hadden eenige menschen bij ons aan tafel gehad. Daarna speelden wij het vragen en ant- woordenspel Men schreef de vragen op brief- Le jeu dn sécrétaire. der Tweede Kamer zijn 1626 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen is de heer mr. J. G. DE BRUIJN (ultramor.taan) met 1444 stemmen. De heer mr. F. O. J. baron Van Rijckevorsel van Kessel (liberaal) verkreeg er 128. Van antirevolutionaire zijde te Arnhem is tot candidaat gesteld voor de Tweede Ka mer jhr. mr. A. F. De Savornin Lobman, raadsheer te 's-Hertogenboscb. Dinsdag is te 's-Hage in den ouderdom van ruim 70 jaren overleden jhr. mr. W. T. Gevers Deynootdie vele jaren hoewel niet onafgebroken, zitting bad in de Tweede Kamer en laatstelijk was afgevaardigd door het kies district Dordrecht. Dezer dagen zijn, op last van den Mi nister van financiën, opnemingen gedaan in verschillende deelen van het Rijk, om te on derzoeken in hoeverre de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigen dommen uitvoerbaar zon zpn zonder eene voorafgaande herziening en verbetering van de kadastrale plans. Is het Hand. bl. wel on derricht, dan moet dat onderzoek tot zeer be vredigende uitkomsten hebben geleid. Eerstdaags verwacht men van den Minis ter van oorlog eene circulaire, waarin hjj zjjne denkbeelden ontwikkelen zal omtrent de orga nisatie van het leger, in verband met de militie- en schntterjj-wet, algemeenen dienstplicht, af schaffing van de plaatsvervanging, enz. enz. Hb De Amsterd. Ct. maakt melding van een adres tegen de effectenbelasting, Zaterdag li aan de Tweede Kamer opgezonden, voorzien van de handteekeningen van een aantal der voornaamste bankiershuizen, geldinrichtingen, kooplieden en particulieren te Amsterdam. Aan de Maats, tot exploitatie van staats spoorwegen is tot wederopzeggens toe vergun ning verleend, om schapen, uit Duitschland afkomstiglangs de grenskantoren Nienwe Schans, Oldenzaal, Enschede en Venlo te vsr- jes, die men vouwde en in een mandje dooreen roerde; ieder moest voor de vuist een vraag nemen en er zoo goed en kwaad als 't ging een antwoord op schrijven. Maar éen onzer gasten, een jonge afgevaardigde, die uitmunt in diepzinnigheid, maakte het altijd zóó, dat hij zijn eigen vraag kon beantwoorden, om dan met een prachtig antwoord voor den dag te komen. Hij had de volgende vraag gesteld aan zich zeiven „Wat is eene vrouw, die haar plicht doet?" Ik was belast met de briefjes te openen en ik las tegelijk zijn vraag en antwoord op Het laatste luidde aldus nEene vrouw, die haar plicht kent is, eene vrouw, die geen roman in het leven zoekt, want er zijn geen goede romans die geen poëzie in 't leven zoekt, want de plicht is niet poëtisch die er ook geen liefde in zoekt, want de liefde is slechts de mooie naam voor ondeugd." Een algemeen gemompel van vleierij en be wondering, waaraan ik zoo laf was meê te doen, was het antwoord op deze schoone gevoelens, ter wijl de schrijver zijn incognito verraadde door een zedig glimlachje. Plotseling werd hij in zijn triomf gestoord door een uitroep mijner grootmoeder, die haar knoopgerei eenigszins driftigneêrgelegd had. ..Oh! oh! neem me niet kwalijk! riep zjj, ik zal dergelijke ketterijen niet zoo maar kalm aan- hooren in 't bijzijn van deze jonge dames. Onder den schijn dat gij dames van baar maakt, die haar plichten kennen, wilt gij er zottinnen van maken, gij jonge puritein Vooreerst begrijp ik die manie niet, om altijd de liefde tegenover den plicht te stellen de liefde hier den plicht daar alsof de een noodzakelijk het tegenovergestelde was van den anderen. Maar men kan de liefde in verband brengen mot den plichten niet alleen kan men dat, maar dat moet men en ik zal u zelf zeggen, mijn waarde heer dat daarin het ge heim van nette vrouwen steekt, want de plicht alleen is wel wat droog, dat verzeker ik u Gij zegt, voeren door Nederland over Harlingen, Rotter dam en Ylissingen naar Engeland, mits voorzien van een verklaring van een Duitschen gouver- nements-veearts, dat op de plaats van afzending in de laatste drie maanden geen besmettelijke veeziekte heeft geheersebt en dat de schapen rechtstreeks naar eene der drie genoemde haven plaatsen worden vervoerdzoodat onderweg geen aflading plaats hebbe. (U. D.) SCHEEPVAARTBERICHTEN. Het stoomschip Koning der Nederlanden, kapt. Bruijm, van Nieuwediep naar Batavia, kwam te Southampton den 23 Maart, 's namidda s 2 uren. 7 April. Breede Watering bewesten Yerseke. Tot gemak der belanghebbenden openen wij weer deze rubriek, niet twijfelende of hh. secretarissen der verschillende polders zullen wel zoo beleefd wezen ons de noodige opgaven daartoe te verstrekken. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Bedankt voor het beroep naar Zevenbergen door ds. Cromtigt, te Cortgene. De kerkeraad der Herv. Gem. te Kattendijke heeft aan de regeering dringend gevraagd, dat 't haar mocht behagen, ernstige maatregelen te nemen ter bestrijding van den volkskanker, den sterkea drank. STATER-GENERAAL. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting werd het debat over het ontwerp tot herziening der belasting op de ongebouwde eigendommen voortgezet. Art. 4, bepalende een opklimmende schaal van schatting per hectare voor de belastbare opbrengst, gaf aanleiding tot debat, vooral de laatste alinea, betreffende het te zamen schatten van sommige perceelen. Een amen dement van den heer B-rgsma, om die alinea te laten vervallen, is verworpen met 35 tegen 20 stem men. Over art. 5 werd uitvoerig gediscussieerd. Het bepaalt, dat er zullen zjjn iu elke provincie schattingdistrictea verdeeld in onderdeelen, ieder met een commissie van 3 leden. Door den heer Schimmelpenninck Fan der Oije was voorgesteld een amendement, om de hosschen in iedere dat hij niet poëtisch is?.... Dat zeg ik ook; maar hij moet het worden, opdat men het aange naam vinde zijn plicht te doen. En juist dient ons die romantische aanleg, waar tegen gij uvr banvloek slingert, om den eenvoudigen plicht dich terlijk te- maken. Zoo gij ooit trouwt, tracht dan eene vrouw te trouwen die niet romantisch is, en gij zult zien wat er gebeuren zal n Wat zal er dan gebeuren?" heeft de jonge afgevaardigde toen gevraagd. «Wel! zij zal met tertijd alles naar en smakeloos vinden in haar leven te beginnen met haar man neem me niet kwalijk 1 vervolgens haar huis, hare kin- ders, haren godsdienst ook! O mijn Hemel! gij moet tegen de romantische idéés het tegen woordige geslacht niet opzetten, mijn goede man Ik verzeker u't is geen kwaad voor een oogen blikjeWij sterven niet van opgewektheid, maar wij sterven van narigheid Maar om tot onze nederige sekse terug te keeren, over wie de zaak loopt, kijkt eens naar de vrouwen van wie men te Parijs spreektik bedoel degenen, van wie men te veel praat. Komt het door hare poëtische verbeelding, dat zij verloren gaan? of dooi de jacht naar het ideaal Neen mijnheerhet zijn voor drie kwart de meest ledige hersenen en de onvruchtbaarste verbeeldingen der schepping Heeren en dames voegde grootmama er bij, gelooft mij stoort u er niet aanWeest op gewonden, romantisch zooals ge wilttracht een beetje poëzie in den bol te hebben gij zult er des te gemakkelijker eerbaar door zijn en ze kerder gelukkig Het poëtische waas in het huis eener vrouw is de muziek en de wierook in eene kerkhet is de bekoorlijkheid in het goede!" Zoo sprak grootmoe, God zegene baaren dat is nu de reden waarom ik op het middernach telijk uur, en in vrede met mijn gewetenhet boekje eindelijk open; ziedaar, waarom ik nn tegen mezelve durf zeggen Goeden avond, romantische en hartstochtelijke Charlotte (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1