1879. N\ 36. Dinsdag 85 Maart. Het Vegetarianisme. Bij deze Courant behoort een bijvoegsel. In ons volgend nommer zul len wij een aanvang maken met het opnemen van een feuilleton, getiteld LOTGEVALLEN EENER JONGE VROUW, door haar zelve opgeteekend. Naar het Fransch van Octave Feuillet, door J. O. S. Wij meenen aan onze lezers en lezeres sen met deze overzetting van een der nieuwe en keurigste pennevruchten van den be roemden franschen schrijver, welke bij hare verschijning in de Revue des deux mondes zooveel opgang maakte, genoegen te doen. Voor eene geregelde voortzet ting zal zorg gedragen worden. Zij, die zich tegen 1 April op de GOESCHE COURANT abonneeren, ontvangen de deze maand nog verschijnende nommers kosteloos. Inrichting eener Bakkerij. Aanbesteding. Vertrek der brieveomail naar Öosi-Indie. OWHMLg MEIlKMElrLWigft. GOES, 24 Maart 187& GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maaxdao-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als kuiten Goes, j 1.75. Afzonderlijke nommers 6 et., «et bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 Tegels a J 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, so ct. Bjj directe opgaaf Tan driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOQLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. OPENBARE VERGADERING van den (t v v der GunKHXTju; ook» op DINSDAG den 25 Maart 1879 des avonds te 8 uren. Goes, den 22 Maart 1S79. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling I. Mededeelingen ingekomen stukken. II. Beschikking op reclames in zake den aanslag in den hoofdei ij ken omslag. III Bepaling van den factor voor idem. IV. Vaststelling van het kohier. V. Kohier der belasting op de bonden. VI. Rekening der revenuen van de fondsen der vernietigde gilden. VII. Verzoek van D. Dronkers om eene toelage uit de gemeentekaB bij eervol outslag als agent van politie. VIII. Adres van C. Duvekot, om afstand van grond. Vergun mij eeu plaatsje in de Goesche Crt., geachte Redacteur, om nog eens de brochure van dr. Bock ter sprake te brengen, die in uw num mer van 20 Maait door J. O. S. bij uwe lezers wordt ingeleid. Vooraf dank ik u zeer voor de toezending van dat nummer uwer courant; de sluier der anonymiteit, waardoor de vertaler van de voorlezing over het vegetarianisme bedekt werd, is voor u dan niet ondoordringbaar geweest. En wanneer ik u dank zeg voor de toezending, dan verzoek ik u vriendeljjk den heer J. O S. mijn dank to willen overbrengen voor het ter sprake brengen van het geschrift, dat hij wel zoo vrien delijk is «belangwekkend" te noemen. Het is niet om den schrijver op den voet te volgen, noch ook om dr. D. op de aangevallene punten te verdedigen, dat ik de pen opneem ia deze zaak. Ik voor mij ben niet in staat alle be zwaren, die tegen het vegetarianisme aan te voeren zyn, voldoende te weerleggen en dr. D. heeft mjjne hulp waarlijk niet noodig. Maar op een enkel punt zQ\i ik met den geachten referent der brochure wel gaarne van gevoelen wisselen: namelyk over de beteekenis van het vegetarianisme voor de zede lijkheid. De heer J. O. S. zegt aangaande de ar gumenten, die ten gunste van het vegetarianisme worden aangehaald, en bewijzen moeten dat dit stelsel gunstig voor de zedelijkheid zou werken, dat deze argumenten «weinigen zijn, en die weinigen zesr zwak.'' Natuurlijk is er over deze zaak in eene courant geen* principiëele discussie te voeren; daarbij kan ik niet weten wat iemand, die mjj volkomen onbekend is, onder zedelijkheid verstaat. Daar zyn er, die de stelling „eigendom is diefstal" volstrekt niet onzedeljjk achtenanderen daarentegen noemen een leven reeds onzedelijk, waarin niet zooveel mogelijk alle gaven en krachten worden aangewend BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door de wed. J. Robijn een verzoek is ingediend om vergunning tot inrich ting eener bakkerij in het perceel wijk O no. 244 in de Lange Vorststraat (kadastraal hakend in sectie D no. Ill); voorts dat het verzoek met de bijlagen op de Secre tarie zijn ter visie gelegd en dat op Zaterdag den 5 April a. s., des namiddags te een uur, in het Raad. huis gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen de inrichting intedienen en toetelichten. Goes, den 22 Maart 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER, L.-B. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de AANBESTE DING der SCHOONMAAKWERKEN van de open bare gebouwen en scholen zal plaats hebben op Zaterdag den 29 Maart 1879, des namiddagB te 1 uur ten Raad- hnize. Bestek en voorwaarden liggen van af heden ter Secretarie ter inzage voor belanghebbenden, op elkeu werkdag van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 uren Goes, den 24 Maart 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER, L.-B. De Secretaris, H ART M AN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat d« AANBESTEDING van het maken en leveren van een paar nieuwe Sas- deuren, bet doen van kleine herstellingen aan de oude deuren en het verleenen van hulp bij het inhangen der deuren zal plaats hebben op Zaterdag den 29 Maart 1879, des namiddags te 1 uur, ten Raadhuize. Bestek en Voorwaarden liggen van af heden ter Secre tarie inzage voor belanghebbenden, op eiken werkdag, van 's morgens 9 tot '8 middags 2 uren, terwijl aanwij. zing zal plaats hebben op Woensdag 26 Maart 1879, s morgens te lQ'/2 uren Goes, den 24 Maart 1879- Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER, L. B. - De Secretaris, BARTMA N. Via BRIND1SI, 28 Maart, 8,45 's morgens. Via NIEUWEDIEP, 31 Maart, 6.'s avonds. Via MARSEILLE, 4 April 8.45 's morgens. Via NAPELS, 11 April 6,'s avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka én Palembang niet aan. Op dezal ik zeggen „zedelijkste," nut tigste, wie geeft een adjectief? wijze. Wan neer ik ooit het genoegen had den heer J. O. S. te mogen ontmoeten, dan zou de discussie op dit punt misschien vruchtbaarder kunnen zijn, en mis schien ook niet. Maar nu, voorzooverre dit mogelijk is, sprekende over het zedelijke van het beginsel der vegetariërs, moet ik beginnen met den heer J. O. S. te doen opmerken, dat de quaestie, naar het ïnjj voorkomt, door hem niet zuiver gesteld wordt. Daar gelalen, dat de uitspraak "die argumenten zijn zeer zwak," misschien wel wat apodictisch klinkt, mag men vragen, of die argumenten weerlegd zijn door de opmerking, dat daar vele mensehen tegen hun wil, niet-vleescheters (daarom nog geen vegetariërs!) zijn, en «niet zoo erg uitmunten in onthouding." Men kan evenzoo goed beweren, (en misschien nog met meer recht) dat daar vele naam-christenen zijn, die zeer onzedelijk leven, en dat ndus het christen dom de onzedelijkheid bevordert. Dit ware toch een gevolgtrekking, die door de logica verworpen en door iemand met gezond verstand onder protest aangehoord wordt Zaï deze discussie doel treffen, de heer J. O. S. moet dan trachten te bewijzen, dat het beginsel der matigheid, waarvan de vegetariërs uitgaan, de zedelijkheid niet bevordert. Met vertrouwen zie ik deze bewijsvoering tegemoet. En in afwachting daarvan, wijs ik nog op de blz. 7 en 8 van dr. Dock's redevoering. Laat men nu niet zeggen: «wij zijn het toch niet in alles met dien schrijver eens," want dat zou een wijze van strijdvoeren zijn, die verdere discussie onmogelijk of overbodig maakt. Maar laat men wijzen op het beginsel. En dan vraag ik gaarne: wanneer dr. Doek zegt: «Ons beginsel van matigheid beteekent niets minder dan overwinning op ons zeiven," of dit waar is, en zoo ja, of dit een zwak argument mag heeten? Nu zegge men nietmatigheid wordt door ons In Juni en Juli e. k. zal een examen worden gehouden tot toelating van jongelingen als cadet aan ae Koninklijke Militaire Academie. Verdere bijzon derheden deelt de St.-Ct. mede. O-Indie. Verleend een tweej. verlof naar Europa aan den hoofdcomm. bij het dep. van fin. E. Winckel. Als een bewijs van de toenemende belang rijkheid van den Oesterhandel in Zeeland wordt gemeld, dat o. a. aan het station Kruiningen de volgende hoeveelheden zijn verzonden: October 1878 764 vaten, weg 45,212 KG. November 961 55,909 December 1165 79,706 JaDuari 1879 1280 96,759 Februari 1733 116,753 le helft Mrt. 622 45,473 Omtrent de schoolspaarbanken te Middel burg vindt men in het verslag der pl. school commissie aldaar, dat in het afgeloopen jaar op de school voor minvermogenden is inge bracht ƒ684,50 en teruggevraagd ƒ101,81 het getal inbrengers bedroeg 317. Op de school voor on vermogen den werd door 319 inbren gers ƒ372,15 gestort en werd ƒ61,42 terug gevraagd. Op beide scholen had de opvraag uitsluitend plaats by het verlaten der school. Bovendien mag als een verblydend teeken be schouwd worden, dat, volgens mededeeling van de oudeis, een groot deel der gelden, die op gevraagd werdeD, weder werden ingebracht bij de spaarbank der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. In de jongste zitting van den gemeen teraad te Vlissingen is een missive voorgele zen van den controleur der plaatselijke belas tingen, waarin deze zich bereid verklaart aan te bljjveD, als de raad het gevoelen uitspreekt de grievende uitdrukking, door den heer Van Uije Pieterse in een vroegere zitting gebezigd, te betreuren. De heer Pieterse trok daarop zijne uitdrukking terug, en de voorzitter werd gemachtigd daarvan den controleur kennis te geven. MCt.) De definitieve begrooting van Oorlog is Zaterdag bij de Tweede Kamer ontvangen. allen hoog geacht; maar om matig te zijn behoeft men geen vegetarier te zijn. Want daarop ant woord ik: „indien men vegetarier is, is men niet onmatig." En hoe velen laat ons het ronduit vragen, kennen van de matigheid heden ten dage nog iets méér dan den naam Is het waarheid of niet, dat de wijze van leven, over het algemeen genomen, te hoog is in onzen tijd Dat de geheele maatschappij een sport te hoog staat op den maatschappelijken ladder? Laat de heer S. niet trachten dr. Dook bespottelijk te makenwanneer deze zegtdat „de wereld zóo achteruitgaat." Indien hij de brochure met aan dacht leestdan zal hij o. a zien dat op bl. 8 te lezen staat: «Hetzij verre van ons te beweren dat het vegetarianisme alle kwalen zoo van het individu als van de maatschappij, kan doen ver dwijnen dat het ai onze wonden van lichaam ziel of geest genezen kan Zoo iets is er tot nog toe niet, en wij vegetariërs hébben het ook niet ge vonden-, alleen beweren wij, (en niemand kan deze bewering op goede gronden tegenspreken!) dat onze leefwijze een machtig middel is, om aan vele ellende een einde te maken, vele ziekten te genezen, en, wat nog beter is, te voorkomen." Bovenstaande regels zijn den heer S. waarschijnlijk ontgaan, toen hjj schreef: „wij moeten tot de natuurlijke leefwijze terugkeeren, en dan zal er een modolwereld zijn." Eene modelwereld is, naar dr. D's oordeel althansvan het vegetarianisme niet te verwachten. Daar moet een machtiger genees middel zijn, om de kwalen en ziekten der ziel te bestrijden. Maar bewijst dit, dat er niet door eene verstandig vegetarische leefwijze voor velen veel gewonnen was? Nu ik toch van uwe vriendelijkheid verwacht, dat u dit schrijven in uw blad een plaatsje zal willen gevenwil ik hier nog bijvoegen dat de brochure die „op een revolutie voorbereidt," iu zooverre althans haar doel bereikt, dat daar be- Naar het Hbl. verneemt is de Minister van Koloniën voornemens, het ontwerp zyns voorgangers over de bestemming der Indische overschotten in te trekken en door een andere regeling te vervangen. Uit de nalatenschaD van wylen Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden is ƒ1000 ge schonken ten behoeve der algemeene armen van Delft en ƒ400 aan de Nederdnitsche Her vormde Kerk aldaar. Voorts is aan den stationschef van den Holl, spoorweg te Delftnamens de erven van den Prins, eene som ter band gesteldom die te verdeelen oDder het stations-personeel, wegens buitengewone diensten ter gelegenheid van de teraardebestelling van Z. K. H. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. De uitslag der door het Dijksbestuur van den Wilhelooinapolder, op deu 22 Maart 1879 gehouden aanbesteding van Het maken van werken tot voorziening van den Val van 8 Januari 1879 in den oever van do- vengeneemden polder, is als volgt Ingeschreven is door de navolgende personen voor de achter hnn naam vermelde sommen. L. A. Van Haaften te Sliedrecht voor ƒ11780 P. J. Van Bemortel te Houtenisse voor 11000 P. Van der Wende te Goedereede voor 10780 ,7. Kraaijevéld tc Hansweert voor 10830 Ad. Van Popering te Bruinisse voor 10628D. Bolier te Scberpsnisse voor 10570 Cor. Hartog te Sliedrecht voor 10443Gab. Bolier te Soherpenisse voor ƒ10400; H. Hage te Middelburg voor ƒ10300; M. De Vriend te Borssele voor 10300 P. A. Van de Velde te Ter Neuzen voor 10120 Izaak Van Male Dz. te Breskens voor 10068B. Den Exter Van den Brink te Krabbendijke voor 9928 en Cor. De Wilde Az. te Katten djjke voor ƒ9772 Het werk is onder nadere goedkeuring van hh. Gedeputeerde Staten gegund aan Cor. De Wilde Az. voor de som van 9772. Woensdag 19 Maart is het woonhuis en erf met bouwland te Heinkenszand van wjjlen C. Bokelaar in publieke veiling toegewezen aan dhr. B. Vermande aldaar voor 560, en Donderdag daarop het woonhuis en erf met 1,24,50 hectare bouwland van J. Van 't Wedeinde publiek verkocht en toege wezen aan J. Vermeule te 's-Heerenhoek voor ƒ2140. langstelling voor het beginsel is gewekt. Het zou mij zeer verheugen, wanneer ook in ons land des kundigen zich met ernst op de bestudeering van dit vraagstuk toelegden. Het is waarlijk niet over dreven, wanneer wij beweren, dat men het vege tarianisme in ons land nog niet kent. Vóór on geveer jaar vraagde een mijner vriendeneen med. dr., aan een hoogleeraar in de medicijnen opgave van literatuur over dat onderwerp. De hooggeleerde heer noemde hem eenige artikelen in medische tijdschriften en verzweeg de hoofd werken van Halm c. s. Hjj had zelfs die titels nooit gehoord 1 Nu, wanneer men, zonder de tegenpartij eerst be hoorlijk gehoord te hebben, zich een oordeel ver oorlooft dan is de waarde van zulk een oordeel spoedig bepaald En hier zou ik nog, liet de plaats ruimte het toe, gaarne met een enkel woord wijzen op de noodzakelijkheid voor allendie met het vegetarianisme kennis willen maken, om het toch niet te laten bij de theoretische kennis, maar het zelf te beproeven. Alleen wanneer men practisch de zaak heeft leeren kennen, kan men een oordeel daarover hebben. En de ervaring spreekt tot heden nog niet zoozeer tegen het vegetarianisme 1 Dr. Theod. Hahndie nu 31 jaren vegetarier is, ge tuigt daarvan in zjjne 2 jongste geschriften op nieuw. Das Paradies der Gesundheitheet het éene, dat in 1879 te Cöther bij Paul Schettler uit kwam; en der Rausartz het andere (Zürich, Carl Schmidt, 1879.) Beide werken kosten 5 mark, en zijn de kennismaking wel waard. Maar voor hendie meer van dit onderwerp willen weten, is de lezing van Halm's Handbueh zeker nog het meeste aan te raden. Welnu, men doe bet. En nog beter men make langs den weg der ervaring kennis met dit voortreffelijk stelsel. Het zou mij niet verwonderen, wanneer zjj, die er de proef van namen, na met eenigen goeden wil den overgangstijd te hebben doorgemaakttot

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1